LEIDSCH DAGBLAD In Chili geen berichten over staking "Rijn en Lek" moet personeel halveren Bakker verlost 'Babyion van Kaping eindigt op Cyprus Kritiek op Reagan door ex-adviseurs Bom voor kantoor Russisch reisbureau Overval op restaurant ZUID-AFRIKA DONDERDAG 23 JUNI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 Nc. 37119 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTBUS 54 2300 AB LEIOEN VOOR TEL.NRS ZIE COLOFON Minister Brinkman hakt met de botte bijl (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De Stichting Rijn en Lek moet tot 1986 de helft van zyn personeel inleveren wanneer de bezuinigingsplannen van mi nister Brinkman doorgaan. "En daar staat geen enkele garantie tegenover dat de dienstverlening aan buitenlanders niet veel be perkter wordt", aldus de stichtin in een reactie. "De minister hakt met de botte bijl. Zijn plannen zijn een grove aantasting van het De Stichting Welzijn Buitenlan ders Rijn en Lek is gevestigd in Gouda en Leiden. De Stichting heeft twintig mensen in dienst en werkt in vijftig gemeenten voor de verbetering van de posi tie van buitenlanders en hun ge zinnen. Dat gebeurt bijvoorbeeld op het terrein van onderwijs, so ciaal cultureel werk en de hulp verlening. Minister Brinkman is van plan het welzijnswerk voor buitenlanders drastisch in te krimpen. De ver antwoordelijkheid voor het mi grantenbeleid verlegt hij van het ministerie naar de gemeenten. Daarbij wil hij de speciale stich tingen voor migranten inkrim pen en hun activiteiten overhe velen naar algemene instellin gen. Dat zijn de instellingen waar ook de Nederlanders terecht kunnen. Op zichzelf vindt Rijn en Lek deze plannen niet zo gek. "Maar de ge meenten en algemene instellin gen zijn allerminst op hun taak voorbereid. Pas de laatste jaren is er meer oog voor de problemen van buitenlanders. En dan alleen maar onder druk van de omstan digheden: de problemen van bui tenlanders nemen namelijk hand over hand toe, meer dan onder Nederlanders. Bovendien is de buitenlanders zelf nooit naar hun mening gevraagd". De algemene instellingen volgens Rijn en Lek voldoende mankracht en inzicht ind e spe ciale problemen van migranten. "De plannen van Brinkman ko men op een moment dat de alge mene instellingen zelf ook sterk moeten bezuinigen. Er zal een vacuüm ontstaan in de directe hulpverlening aan migranten. Daardoor zullen de problemen, ook voor Nederlanders, alleen maar toenemen". GDANSK (AP) - De voormalige leider van de verboden Poolse vakbond Solidariteit, Lech Walesavertrekt met vrouw Danuta en een van zijn zoons naar Krakow, waar hij vandaag een ontmoeting had met paus Johannes Paulvs II. De paus verliet vanochtend de residentie van de aartsbisschop in Krakau - waar hij de laatste nacht van zijn een week durende bezoek aan Polen doorbracht - Walesa zou voeren. Plaats en tijdstip van de ontmoeting werden niet bekendgemaakt. Walesa zag de paus voor het laatst tijdens een audiëntie in het Vaticaan plaats in een helikopter die hem r (zie ook pagina 9) 991 99 eenkomsten is gemoeid. Wel zei Meijer niet te verwachten dat het Babyloncomplex opnieuw in veiling gebracht zal worden. "Na de Bakker-affaire is een periode van rust ingetreden. Iedereen is zich er nu wel van bewust dat veilen niet de beste oplossing is. Tussen de hypoheekbanken en het MAB-concern zijn afspraken gemaakt. Als er iemand komt die een goede prijs betaalt, verkopen we misschien". De veiling van het Haagse kanto ren- en winkelcomplex was des tijds uitgelokt door verzeke ringsbedrijf Centraal Beheer en de Westland-Utrecht Hypotheek bank, omdat het MAB-concern de hypothecaire verplichtingen niet zou nakomen. De president van de Haagse rechtbank ver bood Centraal Beheer tot veiling over te gaan, maar de WUH, eer ste hypotheekhouder, deed het vervolgens toch. LARNACA Twee Libanese kapers van een Libische Boeing 707 hebben zich van ochtend overgegeven. Dit gebeurde op het vliegveld Larnaca op Cyprus. Het toestel met 34 mensen aan boord was gisteren gekaapt op een vlucht van Athene naar Tri poli. Het had vergeefs gepro beerd in Libanon te landen. De kapers zouden oorspronkelijk _r ----- van Cyprus hebben willen dóor- gerékend. Omdat de aangevoerde vlipppn naar Tphpran HILLEGOM/DEN HAAG (ANP) - Bloembollenhan delaar J.H. Bakker uit Hil- legom is definitief verlost van het Haagse Babylon complex. Hij kocht het door de ontwikke lingsmaatschappij MAB ge bouwde complex op 14 decem ber vorig jaar op een veiling voor 102,5 miljoen gulden, maar kon dat bedrag niet opbrengen. Het koopcontract is nu volgens een woorvoerder van de firma Bak ker nietig verklaard, omdat Bak ker op het moment van de over eenkomst zwaar overspannen was. Hij werd kort na de koop opgenomen in de psychiatrische kliniek Vogelenzang. Directeur Meijer van de MAB heeft bevestigd, dat de zaak in der minne is geschikt. Hij noch de woordvoerder van Bakker wilde kwijt of er en zo ja hoeveel geld met de vernietiging van de over- Zonnige perioden Perioden met zon en in de middag en avond mogelijk een regen- of on weersbui. Minimumtemperatuur omstreeks 14 graden, middagtempe- iveer 25 grj wind uit i richtingen. De hitte raakt nu over zijn hoogtepunt heen. Boven de oceaan ontwikkelt zich een hogedrukgebied, die zijn invloed naar Schotland uitbreidt. Hierdoor ontstaat bij ons een noordoostelijke stroming, waarmee minder warme lucht uit Scandinavië wordt aange voerd. Morgenochtend is er nog flink wat zon, maar in de middag kunnen zich plaatselijk onweersbuien vormen. De middagtemperatuur is ongeveer 25 graden ener is niet veel wind. Na morgen neemt de regenkans weer snel af. In het weekeinde en daarna kan er weer op perioden met zon word Bruidegom deel huwelijksnacht vast in lift (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Terwijl zijn kers verse echtgenote hem be moedigend toesprak, heeft een Leidse bruidegom een gedeelte van de huwelijks nacht doorgebracht in de lift, die op de tweede etage van een flatgebouw was blij ven steken. Thuisgekomen na het huwe lijksfeest bemerkte het jon ge echtpaar dat hun woning op de derde etage van een flat aan de Vierlinghlaan (Morskwartier) grondig was "verbouwd". "Grapjassen" uit de familiekring hadden ook alle kasten in de woning op slot gedaan. De bruidegom vermoedde dat zij zo sportief waren ge weest om alle sleutels bene den in de brievenbus te de poneren. Daarom stapte hij rond drie uur 's nachts in de lift, die prompt op de tweede etage bleef steken. Daar werd hij even later door zijn ongeruste echtgenote aangetroffen. Wachtend op de door haar gealarmeerde politie probeerde de bruid de gestrande bruidegom op te beuren. Het echtpaar had via het getraliede venstertje van de liftdeur oogcontact. Te hulp geschoten politie waarschuwde vervolgens de brandweer, die er in slaagde het jonge paar weer te herenigen. SANTIAGO (Reuter/ANP/AFP) - Generaal Pinochet heeft verhin derd dat vandaag nieuws over de algemene staking in de Chi- leens kranten kwam. De vakbonden hadden tot de sta king -voor onbepaalde duur- op geroepen als eerste scherpe daad van verzet in tien jaar mi litair bewind van generaal Pi nochet. Ook dreigde de militaire regering van Chili gisteren de leiders van de vijf grootste vakbonden van Chili te arresteren, op beschuldi ging van het overtreden van de nationale veiligheidswetten. De staking moest vanochtend om zes uur Nederlandse tijd begin nen, maar mede door de censuur werd verwacht dat het pas veel later bekend zou zijn hoeveel ar beiders aan de oproep gehoor hadden gegeven. Waarnemers zeiden in de afgelo pen dagen dat de voorberei dingstijd te kort zou kunnen blij ken te zijn doordat de media geen ruchtbaarheid mochten ge ven aan de stakingsoproep. Ook is de vraag in hoeverre de arbei ders hun vrees voor onderdruk king door het bewind zullen kun nen overwinnen. Bovendien zul len veel arbeiders niet meedoen, omdat zij door de economische malaise geen dag loon kunnen missen. Op de stakingen in de kopermijnen die vorige week donderdag zijn begonnen uit protest tegen de ar restatie van de vakbondsleider van de koperarbeiders, Rodolfo Seguel, had het bewind direct gereageerd met massale ontsla gen, arrestaties en intimidatie van vakbondsleiders. De leider van de bond van vervoersarbei- ders, Adolfo Quinteros, werd gis teravond aan de vooravond van de algemene staking evenwel op borgtocht vrijgelaten. De Nederlandse vakcentrales FNV en CNV gaan de stakende Chi leense vakbeweging financiële steun geven. Het geld zal worden besteed aan de organisatie van de acties in Chili, het aankopen van voedsel voor de stakende ar beiders en juridische bijstand. Ook hebben FNV en CNV per te legram hun steun betuigd met de algemene staking en wordt van daag in Amsterdam een solidari- teitsmanifestatie gehouden. Jerry Rawlings: Ghana is hem beu PAGINA 17 Nog geen boycot tegen Zuid-Afrika Thatchers beleid blijft hetzelfde PAGINA 9 "Kosten ziek-zijn aanzienlijk hoger" PAGINA 11 Nieuwe I Leiden. Tel.: 071-1221447 24 juni 1983 Zon op: 5.20 uur, zon onder: 22.04 uur. Maan op: 21.32 uur, maan onder: 4.35 ontvangen. Daarop besloten de kapers zich over te geven. Het zou gaan om sjiitische moslems uit Libanon die pogen hun inder tijd op een reis via Italië naar Li bië verdwenen geestelijke leider Imam Moussa Sadr terug te vin den. AMSTERDAM (GPD) - Voor de deur van Intourist, het informa tiebureau van het Russische staatsreisbureau in Amsterdam, is vanmorgen een bomvormig voorwerp ontdekt door een pas serende brandweerman. De te hulp geroepen Explosieven Op- ruimings Dienst stelde vast dat het een echte bom betreft. De po litie heeft de Honthorststraat af gezet en strobalen rond het ont ruimde pand nummer 42 gelegd. Ook een deel van de nabijgele gen Pieter de Hooghstraat is af gezet voor alle verkeer. De Amsterdamse politie vermoedt met een terroristische actie te maken te hebben. Het onderzoek is in handen van de afdeling zwa re criminaliteit. WASHINGTON (Reuter/UPI) - Vier gewezen directeuren van het Amerikaanse bureau voor wapenbeheersing en ontwape ning (ACDA) hebben kritiek ge leverd op de houding van presi dent Reagan bij het ontwape- ningsoverleg met de Sowjet- Unie. er oud-directeuren legden een verklaring af voor de se naatscommissie voor buiten landse betrekkingen. Het aan bod van de regering om af te zien van de plaatsing van de nieuwe intercontinentale MX-raketten als de Sowjet-Unie haar 650 SS- Eigenares verkracht AMSTERDAM (ANP) - Twee mannen hebben vannacht bij een gewapende overval op eèn restaurant in Amsterdam „vele duizenden guldens" buitge maakt en voor hun vlucht de vrouw van de eigenaar van het bedrijf enkele keren verkracht. De mannen waren eerst het restau rant op de begane grond binnen gedrongen. Vandaar gingen ztf naar de eerste etage waar de eige naar en zijn vrouw wonen. Het echtpaar werd vastgebonden waarna de mannen het huis doorzochten. De juwelen die zij vonden namen zij mee. Vervol gens werd de vastgebonden vrouw losgemaakt en enkele ke ren seksueel misbruikt. Tot slot ging het tweetal naar het restau rant waar zij de kluis leegroof den. 18's en SS-19's ontmantelt werd "niet serieus" genoemd. Eugene Rostow eerder dit jaar door Reagan ontslagen - zei dat het Reagan ontbreekt aan de "politieke wil" om met de Sow jet-Unie tot een overeenkomst te komen. Paul Warnke (gewerkt onder Car ter) verklaarde dat het nieuwe MX-aanbod van de regering de vraag opwerpt of het Reagan ernst is met de wapenbeheer sing: "Het voorstel is te eenzijdig om voor Moskou aanvaardbaar te zijn". Gerard Smith (onder president Ni xon) noemde het nieuwe aanbod "onpraktisch" en George Seig- nious (directeur onder president Ford) was het met die kritiek eens. Belangrijk bericht aan onze abonnees. Wij verzoeken u de toegezonden acceptgirokaart voor het verschul digde abonnementsgeld 3e kwar taal 1983 binnen tien dagen aan ons over te maken. Ook als u per bank of aan het post kantoor betaalt vragen wij onze abonnees uitsluitend van onze ac ceptgirokaart gebruik te maken. Het is voor u nog gemakkelijker om het abonnementsgeld automatisch van uw bank- of girorekening te la ten afschrijven. Vraag het machtigingsformulier aan en als beloning ontvangt u van ons het prettige en unieke boek: 120 jaar wereldgeschiedenis door de ogen van het Leldsch Dagblad. Leidsch Dagblad Abonnementenadministratie Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden. Telefoon 071-144941. Tijdens het Zuid-Afrika- debal dat de a'gelo- •T-'-Ti? pen dagen in de TwSSJe Kamer werd gehouden moet een groot wonder zijn ge schied. nu zowel minister Van den Broek, de CDA-fractie en de WD zo zeer ingenomen zijn met de af loop. Die gedeelde vreugde duidt er al op. dat ook dit debat niet heeft gebro ken met de halfslachtige koers die Nederland in de achterliggende ja ren ten opzichte van het apart heidsregime heeft gevaren. in de Veiligheidsraad zal worden on derzocht in hoeverre medestan ders te vinden zijn voor een olie boycot. Het bedrijfsleven zal wor den gevraagd zich vrijwillig aan een importbeperking te onderwerpen. Een commissie met vertegenwoordi gers van overheid, werkgevers en werknemers moet zich buigen over de vraag, zoals de minister het for muleerde, "in hoeverre het streven van de regering naar een investe ringsstop in Zuid-Afrika effectief bij wet te regelen is". De drie hoofdlqnen van het CDA-be- leidsplan vinden nu elk een ver volg, maar allerminst staat vast of dat tot maatregelen zal leiden die, zoals het CDA zegt te willen, de druk op de Zuidafrikaanse regering zullen verhogen. Vastgesteld kan worden dat het be drijfsleven niets voor een importbe- preking voelt en daar dus zeker niet vrijwillig toe zal overgaan. In de Veiligheidsraad is ook al eerder te vergeefs gepoogd de wens van de Verenigde Naties om tot een olie boycot te komen, in een meerder heidsresolutie om te zetten. Blijft over de enige eenzijdige stap waartoe de regering zich zou heb ben verplicht, de investeringsstop. Studie naar een wettelijke regeling zal lang duren. Eengszindheid is niet te verwachten. De werkgevers zijn Immers tegen, de werknemers voor en de regering was tot de aan vang van het kamerdebat even eens tegenstander van eenzijdige stappen. Mocht het op termijn toch tot een min of meer concrete aan beveling komen, dan zal wederom veel tijd nodig zijn voor de parle mentaire behandeling van de wet. Betwijfeld kan nu al worden of het zover komt. De motie-Scholten rept er niet van, maar minister Van den Broek maakte in zijn uitleg van de motie een nadrukkelijke koppeling naar de effectiviteit van zo n wet. In de regeringsnota stelde de minister enkele weken geleden al vast dat zijns inziens eenzijdige stappen niet doelmatig zijn. Ze zullen het apartheidsregime niet raken en bo vendien ontdoken worden. Oe dubbele moraal die zozeer richt snoer is gebleken voor het handelen van de minister van buitenlandse zaken en de CDA-fractie, heeft de geloofwaardigeheid van het Neder landse buitenlands beleid ander maal aangetast. Het optreden van Scholten, die een helder en bewo gen verhaal bracht, werd een ge nante vertoning in de wetenschap dat zijn fractie slechts één was om dat van uitstel altijd nog afstel kan komen. Het domineesland Nederland heeft zich opnieuw laten kennen als een papieren tijger. De Zuidafrikaanse realiteit wordt In de Tweede Kamer alom betreurd, maar als het op da den aankomt wegen de belangen in de Europese Gemeenschap en die van het bedrijfsleven zwaarder. De zwarte bevolking van Zuid-Afri ka hoeft op Den Haag niet te reke nen, maar ook dat durven de minis ter en zijn partij niet hardop te zeg gen. t.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1