y CDA: wettelijke investeriiigsstop WIEL "Wij willen geen betutteling" contactlenzen, das pas fijn. van der Ziekenhuisbudget omlaag Vredesleuzen aangescherpt Te weinig bezuinigd in gezondheidszorg -C Grootscheepse fraude met verdunde dranken Actieve Z.-Afrika boycot afgewezen Senaat stemt in met verlaging uitkering Van Agt als commissaris geïnstalleerd "Niet twee gevangenen in één eel" MAND VOOR MEVROUW jwëËÊSIP i Ouderenbonden komen in opstand Kort geding Herrenberg Kamer achter tijdelijke verlaging kinderbijslag WOENSDAG 22 JUNI 1983 AMSTELVEEN (GPD) - Er dreigt weinig terecht te komen van de bezui nigingen in de gezondheidszorg, zoals de overheid die heeft aangekon digd. Zo stegen de uitgaven voor de ziekenfondsverzekering en de Al gemene Wet Bijzondere Ziektekostenverzekering vorig jaar met f 454 miljoen meer dan was geraamd. Dit betekent dat van de f 636 miljoen bezuinigingen, waarvan werd uitgegaan, bijna niets is overgebleven. Dit voorbeeld noemt een commissie van de Ziekenfondsraad, die een advies uitbrengt over het zogenaamde Financieel Overzicht Gezond heidszorg, een jaarlijkse kostenraming van de overheid. Ook wordt betreurd dat in het financieel overzicht voor 1983 geen koers voor de lange termijn is opgenomen. De kassen van de verplichte ziekenfondsverzekering en van de bejaar denverzekering hebben zowel over 1982 als dit jaar met tegenvallers te kampen. De ziekenfondsverzekering heeft over 1982 een nadelig saldo van f583 miljoen, dat is ruim f 114 miljoen ongunstiger dan aanvanke lijk werd geraamd. De hogere lasten worden voor een belangrijk deel veroorzaakt door grotere stijging van de kosten van geneesmiddelen. Binnenland DEN HAAG (GPD) - De organi satoren van de landelijke vre desdemonstratie, die op 29 oktober in Den Haag zal wor den gehouden, hebben hun uitgangspunten aange scherpt. Hoewel de eerder bekendgemaakte leuzen niet zijn veranderd, staat het ver zet tegen de plaatsing van kruisraketten in Nederland centraal. Dat blijkt uit de gis teren verschenen toelichting op de demonstratie. Volgens de organisatoren wordt deze demonstratie an ders, „politieker", dan die van 21 november 1981, waar voor 400.000 mensen naar Amsterdam kwamen. Men verwacht de deelnemers zich duidelijker tegen de kruisra ketten zullen uitspreken. Het comité dat de demonstratie organiseert heeft ook de naam gekregen „Komitee Kruisraketten Nee!". Elders in de toelichting wordt overi gens wel gesteld dat het ver zet zich ook richt tegen nieu we kernwapens in andere landen in Europa. Het beste middel van Neder land om de kernwapenwed loop tegen te houden is vol gens het comité het afwijzen van de plaatsing van nieuwe kernwapens op Nederlands grondgebied en in Europa. Het „Komitee Kruisraketten Nee" bestaat uit IKV, Pax Christi, PvdA, PPR, D'66, PSP, CPN, EVP, het Samen werkingsverband Stop de N- bom, Stop de Kernwapen- wedloop, Vrouwen voor Vre de, Vrouwen tegen Kernwa pens, het Platform van Radi cale Vredesgroepen, het Hu manistisch Vredesberaad, Kerk en Vrede, de FNV en de WDM. Het CDA besloot eerder dit jaar niet aan de organisatie van de demonstratie mee te doen, omdat men het niet eens was met de uitleg van de officiële leuzen. Volgens IKV-secretaris Mient- Jan Faber, bestuurslid van het Komitee wilde het CDA de demonstratie „dienst baar" maken aan de ontwa peningsbesprekingen in Ge- nève. Daarover is de verkla ring nogal sceptisch. „We zijn er niet tegen. Maar die onder handelingen mogen geen ali bi worden om de nieuwe ra ketten toch maar neer te zet ten". AMSTERDAM (ANP) - De directie van het bottelbedrijf Volendam uit Noord-Holland is gisteren aangehouden. De drie directieleden worden ervan verdacht op grote schaal te hebben geknoeid met wijn en sherry. Het vermoeden bestaat dat ook belastingfraude is gepleegd, maar daar over kon de Amsterdamse officier van justitie mr. Wooldrik nog niets meedelen. Het bottelbedrijf zou sherry hebben aangelengd met zeer goedkope vruchtenwijn en wijnen uit de streken Roussilion, Corbieres, Cóte du Rhone en Cóte du Ventoux met water te hebben verdund. Deze wijnen werden in grote hoeveelheden tegen lage prijzen afgezet aan groothan del en grootwinkelbedrijven over het gehele land. Het Volendammer bottelbedrijf had een miljoenenomzet. Enige tijd geleden hadden de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) en de Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van landbouw het vermoeden gekregen dat er iets niet klopte bij het bottel bedrijf. Hij controle was namelijk gebleken dat de wijn goedkoper werd afgezet (f2,10) dan werd ingekocht (f2,32). DEN HAAG (GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) is nog niet bereid verder te gaan dan enkele vage toezeggingen over een actief beleid gericht te gen het apartheidsbewind in Zuid-Afrika. Ondanks een CDA-motie waarin de regering onder meer wordt gevraagd om Nederlandse inves teringen in Zuid-Afrika aan ban den te leggen, import uit Zuid- Afrika te beperken en het wa penembargo tegen dat land uit te breiden. Dit bleek gisteravond tijdens het debat in de Tweede Kamer over Zuid-Afrika, dat vandaag wordt voortgezet. De CDA-fractie bleek een olie-em bargo tegen Zuid-Afrika op de lange baan te hebben geschoven. Het CDA wil de regering onge veer anderhalf jaar de tijd geven om als lid van de Veiligheidsraad te ijveren voor een verplichtend olie-embargo. Intussen moet zij in overleg met het bedrijfsleven praten over gedeeltelijke aan sluiting bij het vrijwillige olie- embargo dat onder meer door de meeste OPEC-landen wordt ge hanteerd. Van den Broek wil echter niets we ten van een investeringsstop en Na de officiële installatie von ex-premier Van Agt als commissaris van de koningin j voor te overleggen met be- PvdA-leider Den Uyl een van de eersten die de nieuwe commissaris kwam feliciteren. dnjfsleven en vakbeweging te brengen om te zien wat hier op vrijwillige basis te bereiken zou zijn. i Noord-Brabant t DEN HAAG (GPD) - Ook de Eerste Kamer heeft ingestemd met de lagere uitkeringen voor werkloze jongeren. De verlaging van de uitkering zal op 1 juli worden in gevoerd. Jongeren tot 23 jaar, die minder dan 130 weken hebben gewerkt, krijgen na het half jaar ww direct een rww-uitkering (bijstand). Hiermee slaan zij de twee jaar wwv-uitkering, die de oudere werloze werknemers ont vangen, over. Al eerder stemde ook de Tweede Kamer in met de nieuwe rege ling, die moet leiden tot een be zuiniging van ongeveer f 250 mil joen per jaar. Voor de jongeren kan de wijziging in bepaalde ge vallen leiden tot een daling van het inkomen met enkele duizen den guldens per jaar. Anderen, vooral indien zij zelfstandig wo nen, gaan er niet of nauwelijks op achteruit. Het ministerie van sociale zaken heeft inmiddels een vouwblad gepubliceerd, waarin de nieuwe regeling uit de doeken wordt ge daan. Hoewel hij daarbij eventuele toe komstige wetgeving niet vol strekt uit wilde sluiten, gaat hij ervan uit dat er zonder medewer king van het nederlandse be drijfsleven toch weinig effect op dit terrein te verwachten is. Daarnaast pleit de regering voor de lijn die onder meer door het CNV wordt aangehangen: via de Nederlandse vestigingen van be drijven in Zuid-Afrika het eman cipatieproces van de zwarte be volking bevorderen. Van den Broek verborg zich achter argumenten van juridische aard. Internationale verdragen als dat van de EEG, de Benelux en de GATT zouden een eenzijdige Ne derlandse actie op handelsge bied verbieden. In een uitge breid betoog bestreed de minis ter de opvattingen van het me rendeel van de volkenrechtpro fessoren in Nederjand, die deze verdragen ondergeschikt achten aan verplichtingen om apartheid en racisme te bestrijden. Volgens de professoren hebben verdragspartners van Benelux, EEG en GATT zelfs niet het recht Nederland te belemmeren bij de bestrijding van de apart heid, een unaniem door de vol kengemeenschap veroordeeld principe. Ook na een korte ministerraadver gadering tijdens de dinerpauze over dit onderwerp was het Van den Broek niet mogelijk veel te zeggen over de CDA-motie. Elke tegemoetkoming aan de motie- Scholten betekent dat hij tegen de haren van coalitie-partner WD moet instrijken: DEN BOSCH (GPD) - Brabant is gisteren tamelijk sober - zij het compleet met tromgeroffel en vendelgezwaai - het tijdperk-Van Agt binnengegaan. Al direct markeerde de nieuwe commissa ris van de koningin z'n komst naar Den Bosch met enkele fraaie staaltjes woordgebruik. In een receptie in de middaguren voor gemeente- en gewestbe stuurders (met wie hij nauwe contacten wil onderhouden) be loofde de oud-premier: „Ik kom, en er zal geen luwte meer zijn. Ik ben altijd beschikbaar voor avontuur. We hebben één taak: het ene Brabant te dienen. Ik sta DEN HAAG (ANP/GPD) - De budgetten voor de ziekenhuizen zullen in de periode 1984-1986 jaarlijks tenminste één procent omlaag gaan. Staatssecretaris Van der Reijden (WVC) heeft dit gisteren in Den Haag aangekon digd op het congres over budget tering in de gezondheidszorg van het Nationaal Ziekenhuisinsti tuut. Dit jaar, het eerste "budgetterings jaar" voor de ziekenhuizen, mochten de kosten met een half procent stijgen vergeleken bij 1982. In voorgaande jaren viel de stijging van de ziekenhuiskosten nog aanzienlijk hoger uit. Het invoeren van het budgetsys- teem verloopt niet zonder horten en stoten. De staatssecretaris sprak waardering uit voor het in mijn rekrutentijd en wil van alles leren", klonk het kordaat. Van Agt werd 's morgens tijdens een druk bezochte bijzondere zit ting van Provinciale Staten geïn stalleerd. Onder de vele gasten centraal orgaan tarieven gezond heidszorg, dat onder grote druk in twee maanden de budgetten van bijna 200 ziekenhuizen met een gezamenlijke omzet van tien miljard gulden heeft berekend. Hij kondigde aan, dat hij alle be trokken partijen zal uitnodigen voor overleg om de knelpunten bij de verdere voortgang van de budgettering (die volgend jaar ook zal worden ingevoerd voor verpleeghuizen, zwakzinnigenin richtingen en psychiatrische zie kenhuizen) te bespreken. De bewindsman wil toestaan dat er meer specialisten komen ter be strijding van werkloosheid in die beroepen, met herverdeling van werk. Ziekenhuisdirecties hou den zoveel mogelijk vrijheid in de besteding van het geld. De ziektekostenverzekeraars wil- waren onder anderen de oud- premiers Barend Biesheuvel en Joop den Uyl. Fractie-voorzitter Paul Wagtmans van het CDA verwelkomde Van Agt namens de Staten. „Brabant krijgt dat waarvan wij vinden dat het er recht op heeft. Een drager van het hoogste ambt met bewe zen kwaliteiten". Politiek pikant was zijn verzoek aan Van Agt om op korte termijn samen met de fractievoorzitters rondom de tafel te gaan zitten om te praten over z'n commissa riaten. Wagtmans vond dat niet moet worden afgewacht tot er problemen ontstaan. len dat het aantal specialisten in de ziekenhuizen wordt beheerst. Versoepeling in het aanstellen van deze artsen kan de directies voor problemen plaatsen, vrees de voorzitter H.J. Anbeek van de Vereniging Nederlandse Zieken fondsen. Ook voorzitter W.C. Go- rissen van de particuliere verze- keraarsgroep heeft daarover zijn twijfels. DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer heeft gisteren ingestemd Eindhoven-zaak breidt zich uit ST. MICHIELSGESTEL (ANP) - De politie in St. Michielsgestel heeft de directeur van een we genbouwbedrijf in die plaats aangehouden op verdenking van omkoping van ambtenaren, op lichting en valsheid in geschrifte. De aanhouding van de directeur is de zeventiende in de reeks arres taties in het al veertien maanden durende onderzoek naar omko ping van ambtenaren en andere strafbare feiten bij bedrijven die voor de gemeente Eindhoven werken. Eerder werden dertien ambtenaren, twee woonwagen- bouwers, en een directeur van een schoonmaakbedrijf gearres teerd. DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Korte-van Hemel (justitie) mag niet bezuinigen door twee gedetineerden in één cel te zet ten. Volgens de Tweede Kamer moet iedere gevangene over een eigen 'kamer' beschikken, zodat hij zich uit de gemeenschap kan terugtrekken en een ongestoorde nachtrust kan genieten. Dat staat in een motie van het CDA-ka- merlid Dijkman, die gisteren werd aangenomen met slechts de stemmen van de Centrumpar tij en de CDA'er Van Dam tegen. Volgens het ambtelijke rapport, waarin mogelijke bezuinigingen op de rijksbegroting worden op gesomd, zou de maatregel van twee gevangenen in één cel on geveer 25 miljoen gulden per jaar opleveren. Vanaf het begin van de bezuingingsoperatie op het gevangeniswezen heeft Korte- van Hemel laten weten aan deze mogelijke maatregel niet te den ken. Zowel WD als PvdA stemden voor de motie-Dijkman, maar lie ten vooraf weten dat de motie al leen geldt voor toekomstige in richtingen. Volgens Kosto (PvdA) zijn voorzieningen denk baar waarbij de gedetineerde zo veel ruimte in de cel en in de on middellijke omgeving heeft, dat twee in één cel kan. Zo'n inrich ting is volgens Kosto de nieuwe half-open inrichting in Heerhu- gowaard. Korthals (WD) sloot zich hierbij aan. tegen invoering van het 'woon- landbeginsel' in de kinderbij- ADVERTENTIE HENGSELMAND Klassiek model van degelijk gevlochten blank wilgeteen. Geen huishouden kan zonder. Formaat 40 cm kost normaal 12 Bij Xenos maar Ook grotere maten voor kleine prijsjes. f EN NOG 262ANDERE'^ SOORTEN MANDEN EN MANDJES. WEERRAPPORTEN e E gisteren neerslag afgel. 24 Amsterdam onbewolkt 28 15 0 De Bilt onbewolkt 28 16 0 Deelen onbewolkt 28 18 0 Eelde onbewolkt 28 16 0 Eindhoven licht bew. 28 17 0 Den Helder onbewolkt 22 17 0 Rotterdam onbewolkt 28 17 0 Twente onbewolkt 27 17 0 Vlissingen 26 17 0 Zd. Limburg 28 16 2 Aberdeen 15 6 0 licht bew. 27 20 0 Barcelona geheel bew. 23 0 onbewolkt 28 11 0 Bordeaux 26 16 0 Brussel onbewolkt 27 16 0 Frankfort licht bew. 27 16 0 Genève half bew. 24- 9 32 Helsinki onbewolkt 13 3 0 Innsbruck 24 13 0 Klagenfurt geheel bew. 21 12 0 Kopenhagen onbewolkt 25 9 0 Lissabon 21 16 0 Locarno licht bew. 22 12 2 Londen geheel bew. 24 10 0 Madrid half bew. 30 16 1 Malaga geheel bew. 19 0 Mallorca 24 15 0 Malta half bew. 27 19 0 München 24 13 9 Nice onbewolkt 23 16 0 Oslo onbewolkt 22 10 0 Parijs 25 0 02 onbewolkt 25 13 2 Split half bew. 26 19 0 Stockholm onbewolkt 15 5 0 Wenen 24 16 6 23 14 3 Casa Blanca 24 19 0 Istanbul onbewolkt 25 17 0 Las Palmas 25 21 0 Tel-Aviv onbewolkt 27 21 0 Tunis onbewolkt 28 15 0 door Kees Cornelisse DEN HAAG- „Het probleem is dat ouderen niet als gelijkwaardig worden beschouwd, wij wensen niet te worden betutteld, we wil len zelf meedoen". Dat zei giste ren mr. P. van Thiel, voorzitter van de in COSBO-Nederland sa menwerkende drie ouderenbon den in een toelichting op de nota „Fundamenteel Ouderenbeleid", die deze organisaties minister Brinkman (WVC) hebben aange boden. De bonden, die met hun gezamen lijke 425.000 leden opkomen voor ten minste 1,6 miljoen Ne derlanders (gerekend vanaf 65 jaar), willen meer inspraak als het om de rol van deze ouderen gaat. Kort gezegd: emancipatie. Waarom zou de staatssecretaris bjj sociale zaken voor het eman cipatiebeleid zich trouwens al leen met vrouwen mogen be moeien en niet ook met oude ren?, zo vraagt men zich af. „Te veel overheerst ook in het overheidsbeleid de positie van de betaalde arbeid", stelt Van Thiel, „wij worden niet als gelijk- waardigen beschouwd, wij zijn immers mensen die „maar lek ker niets moeten doen". De ou deren zelf worden door die ver keerde beeldvorming beinvloed, ze gaan er naar leven ook". De drie bonden, de algemene, de r.k. en de prot.chr., die nauw sa menwerken, willen de oudere Nederlanders bewust maken van hun situatie. Ze willen een actie ve rol in de maatschappij spelen, zo lang mogelijk zelfstandig blij ven wonen. Ouderen willen niet betutteld en verzorgd worden als dat niet strikt nodig is. „Als het om concrete zaken gaat ziet men de ouderenbonden niet staan", reageert voorzitter K. Kuiper van de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen (AN- BO). „Zo heeft de regering in de nota Bouwstenen voor een Ou derenbeleid (die binnenkort in de Tweede Kamer wordt bespro ken) geen aandacht besteed aan de ouderenbeweging". Ook in de nieuwste „beleidsbrief', die minister Brinkman deze week voor het Kamerdebat heeft gemaakt, wordt niet ingespeeld op de wensen van de bonden „Sterker nog", zegt Kuiper, „bij de voorbereiding daarvan zijn we ook niet betrokken geweest en we hebben die nota ook niet eens ontvangen. Gisteren pas heeft de bewindsman beloofd over drie weken met ons te wil len praten". de ouderen bonden rekenen het de minister niet persoonlijk aan. Brinkman heeft het ouderenbeleid pas overgenomen van staatssecreta ris Van der Reijden, die te zwaar was belast. En ook Van der Reij den bemoeide zich nog maar kort met dit terrein. Al die wisse lingen doen de zaak geen goed, ze geven volgens de bondsbe- stuurders wel een indruk van het gebrek aan samenhang. „We willen algemeen beleid, geen apartzetting van ouderen", aldus Kuiper. „We willen ook niet steeds door allerlei aparte bezui nigingsmaatregelen worden ge troffen, die maar klakkeloos over onze hoofden worden genomen. Iedere Nederlander heeft tegen woordig inspraak, maar bewo ners van bejaardenoorden heb ben niet eens een officieel klach trecht. Hopelijk kunnen we dat nu gaan regelen". Met enige voldoening hebben de bonden nu geconstateerd dat het kabinet het wetsontwerp op de democratisering van de bejaar denoorden wil doen invoeren. Dat is dan een winstpunt, verder vinden ze de bezuinigingsmaat regelen die Brinkman heeft aan gekondigd „vaag en weinig con creet". Als de minister werkelijk wil dat ouderen langer zelfstan dig blijven moet hij duidelijke middelen aangeven". De bonden vinden dat er meer sa menhang in het overheidsbeleid moet komen om de zorg voor ou deren voor een groter deel buiten de instellingen te doen plaatsvin den. Nu bespeuren ze alleen maar dat er moet worden bezui nigd, dat er een bouwstop voor bejaardenoorden komt en dat opneming in die centra strenger zal worden beoordeeld. met een tijdelijke koning van één procent op alle kinderbij slag-uitkeringen met ingang van 1 juli. De korting zal op 1 juli 1984 automatisch ongedaan wor den gemaakt, behalve indien de Kamer instemt met een nieuwe kortingsmaatregel. De Kamer heeft deze wijziging op voorstel van de WD-fractie aan gebracht in het wetsvoorstel. Door de steun van PvdA, D'66, CPN en Centrumpartij kreeg het amendement de meerderheid. Vorige week had CDA-woord- voerder Hermsen nog gedreigd met een verslechtering van de sa menwerking binnen de coalitie indien de liberalen hun voorstel niet zouden intrekken. De woordvoerders van PvdA en CPN benadrukten overigens dat zij het WD-voorstel alleen steunden omdat het amende ment slechts spreekt over het tij delijk maken van de korting. Beide fracties lieten weten dat zij zich hoe dan ook zullen verzetten ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108 gesteld. Onder het woonlandbeginsel wordt een regeling verstaan waarbij de kosten van levenson derhoud in een land bepalend zijn voor de hoogte van de bijslag voor kinderen die in dat land wo nen. Gezien de verdragen van Nederland met de Europese Ge meenschap, en met Oostenrijk en Zwitserland zou een dergelij ke maatregel uitsluitend betrek king hebben op kinderen van werknemers uit de Middelland- se-Zeelanden. De verlaging van de bijslag komt in de plaats van de door het kabi net eerder voorgestelde verla ging van de kinderbijslag voor in het buitenland wonende kinde ren. CDA, PvdA en de kleine linkse partijen wezen een derge lijke maatregel, die zij beschou wen als discriminatie van buiten landse werknemers, van de hand. AMSTERDAM (ANP) - Ambassa deur Herrenberg van Suriname heeft een kort geding aangespan nen tegen Het Parool om rectifi catie te verkrijgen van een arti kel dat in januari in dit dagblad verscheen. Daarin werd hij ervan beschuldigd contacten te heb ben gelegd tussen de Colom- biaane cocainemaffia en de Suri naamse autoriteiten. Het kort geding dient dinsdag 5 ju li voor de president van de recht bank in Amsterdam. Vorige week had Herrenberg ook al een klacht wegens smaad inge diend.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7