"Als stadsmensen kunnen wij niet in de polder aarden" Bedrijven kunnen meer steun krijgen bij stadsvernieuwing Raad van State: verander vergunning van De Nobel Leids duo pleegde reeks van diefstallen Woonwagengezin wil niet naar Zoeterwoude worden gesleept Lasagna alia Rosa in DeSmulpot. De waterglijbaan die in zwembad De Vliet in aanbouw is en 33 meter lang zal worden. DEN HAAG/LEIDEN - De Raad van State vindt dat de hinder wetvergunning van de Leidse oud papier- en metaalhandelaar De Nobel op een aantal punten moet worden gewijzigd. De lom penhandel aan de Zoeterwoud- seweg is al jarenlang een bron van ergernis voor omwonenden. Zij klagen over geluidshinder en verkeersoverlast en vinden het bedrijf milieu-onvriendelijk en een bedreiging van de gezond heid. Redenen waarom zij de kwestie bij de Raad van State aanhangig maakten. Dit college heeft de klachten van de omwonenden getoetst aan De Nobels hinderwetvergunning en stelt nu dat het bedrijf de omwo nenden op een aantal punten te gemoet moet komen. Zo dient het bedrijf bij het opslaan van oud papier in de hal een gangpad vrij te houden. „Maar dit doen wij al", zegt De Nobel. Het ontvangen, opslaan en bewer ken van los papier mag alleen nog maar geschieden in de hal. Balen geperst papier mogen wèl buiten worden opgeslagen, maar uitsluitend langs de zijgevel. De Nobel: „Is voor ons ook vanzelf sprekend." Is er een tank of leiding lek, dan moet die meteen worden geleegd WOENSDAG 22 JUNI 1983 Glijbanen in zwembaden LEIDEN - De zwembaden De Vliet en De Zijl krijgen er een attractie bij: een lange bochtige glijbaan, die op den duur vanzelf in het water uitkomt. Zwembad De Does in Leiderdorp werd al eer der van zo'n gevaarte voorzien; derhalve kon Leiden in deze tijd waarin gemeenten het verlies op de baden zoveel mogelijk willen beperken, niet achterblijven. De gemeente (de directie sport en re creatie) plaatst deze wervende tekst bij de mededeling dat de glijbanen zaterdag 2 juli officieel in gebruik worden genomen: "De waterglijbanen hebben een boch tig verloop met een jump zodat jong en oud op een krachtig wa- terfilter naar beneden kan glij den om in tachtig centimeter water te plonzen, een heerlijke sensatie die uitnodigt tot meer". De waterglijbaan in De Vliet wordt ongeveer 33 meter lang en in De Zijl circa 42 meter. Zijn de banen al voor 2 juli klaar, dan mogen ze ook eerder worden gebruikt. (foto Holvast) LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren in samenwerking met de Haagse politie twee dertigjari ge Leidenaars aangehouden die ervan worden verdacht verschil lende diefstallen te hebben ge pleegd. De Haagse politie wilde een huis zoeking doen omdat het tweetal wordt verdacht van afpersing. Aan het licht kwam echter ook dat zij een inbraak hebben ge pleegd in een kledingzaak in de Merenwijk en voor 30.000 gulden aan kleding hebben meegeno men. Het tweetal was sowieso actief in de Merenwijk. Ze bezochten eind vorig jaar ook twee super markten in dat stadsdeel en na men in totaal 6200 paKjes shag en sigaretten. In Leiderdorp braken ze in december '82 in een juwe lierszaak. Ze stalen voor 3000 gulden aan sieraden. Sieraden - voor vierduizend gulden - namen ze ook mee uit een zaak in de Me renwijk. Uit twee flats in de Merenwijk nam het tweetal afspeel- en video-ap- paratuur mee. Waarde: zo'n acht duizend gulden. De Leidse poli tie heeft al deze spullen overi gens niet teruggevonden. Er zal dan ook een onderzoek naar de helers worden ingesteld. LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond twee jongetjes - ze ven en tien jaar oud - aangehou den die gisteravond omstreeks half zes ruiten hadden vernield van kleuterschool het Reigertje aan het Eksterpad in de Meren wijk. Steun Leidse politici voor demonstratie Roze Front LEIDEN - Verschillende fracties in de Leidse gemeenteraad steu nen de doelstellingen van de ho mo-demonstratie, die dit week einde in Leiden wordt gehouden. Gijs de Vries, waarnemend frac tie-voorzitter van de WD, heeft het organiserende Roze Front ge schreven dat de WD op grond van haar beginselen elke vorm van discriminatie verwerpt. Hij gaf "nadrukkelijk steun" aan de homodag. PSP-er Van der Putten sprak deze week zijn waardering uit over de positieve opstelling van de ge meente en verwacht dat hierdoor "toestanden zoals vorig jaar in Amersfoort hier in Leiden ach terwege zullen blijven". Hij heeft zijn collega-raadsleden opgeroe pen zaterdag aan de demonstra tie deel te nemen of anderszins hun betrokkenheid te tonen. WD-raadslid Zonnevylle heeft gesuggereerd om als raadsleden gezamenlijk een advertentie in de krant te plaatsen, waarin de demonstranten welkom worden geheten. Meer Leids nieuws op pagina 19 Leiden LEIDEN - Onrust dreigt binnen de poorten van het overbevolkte Leidse woonwagen kamp aan de Haarlemmertrekvaart. Oorzaak is de vergunning die de gemeente Lei den en het bestuur van het regionale woonwagenschap bij het provinciaal bestuur hebben aangevraagd (en inmiddels gekregen) om het jeugdige gezin Kuyer naar Zoe terwoude te kunnen slepen. Inmiddels is het Landelijk Overleg van Woonwagenvrouwen voor de familie Kuyer, dat 'bovental lig' op het woonwagencentrum staat, in de bres gesprongen. Het overleg heeft minister Brokx van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening gevraagd de plannen van de gemeente Leiden en het woonwagenschap-bestuur in de kiem te s door Jaap Visser De standplaatsenproblematiek in de Leidse regio heeft met dit in cident een nieuwe dimensie ge kregen. Terwijl er aan de ene kant krampachtig wordt ge werkt aan kleinere kampen in de regiogemeenten ter ontlas ting van het zwaar overbevolk te Leidse kamp, dreigen die kampjes onderbezet te blijven doordat Trekvaartpleinbewo- ners met heimwee kampen. Illegaal Frans Kuyer (22), zijn vrouw Sand ra (20) en hun bijna anderhalf jaar oude dochtertje Sabrina be zetten volgens de gemeente en het woonwagenschap illegaal een standplaats op het Trek vaartplein terwijl hen een stand plaats in Zoeterwoude is toege wezen. Daar heeft het drietal inderdaad een korte tijd gewoond maar Frans en Sandra zeggen dat zij "als stadsmensen absoluut niet in de polder konden aarden". Vandaar dat zij in april van dit jaar, zeer tegen de zin van ge meente en woonwagenschap, te rugkeerden naar het Trekvaart- plein waar Frans is geboren en getogen. "Het is een grote vergissing van ons geweest om voor een stand plaats in Zoeterwoude te teke nen. Op zo'n kampje voor drie wagens waar per dag hooguit drie fietsers langs kwamen, gin gen we kapot. Die kleine meid deed niets dan huilen en al snel zaten we de hele dag hier bij m'n ouders in de wagen. We gingen alleen nog maar naar Zoeterwou de om te slapen. Als we daar nog een paar maanden langer waren gebleven dan was ons gezinnetje geheid uit elkaar gevallen. En dat is wel het laatste wat ik wil. Daarom hebben we de boel daar afgebroken en hier weer opge bouwd". Merkwaardig genoeg kreeg de fa milie Kuyer ruim voor de verhui zing een gemeentelijke 'dreig brief in de bus waarin stond dat er gesleept zou worden wanneer het drietal naar Leiden zou te rugkeren. Frans Kuyer: "Er heb ben dus mensen geklept, dat is duidelijk, maar ik zou niet weten wie. Hier op het kamp verlinken ze ons niet. Zeker negentig pro cent van de bewoners staat ach ter ons". Ambtenaar en secretaris van het woonwagenschap J. Sommeling 'verklapt' dat de beheerder van Zoeterwoudse kamp het bestuur van het schap heeft getipt over de verhuisplannen van Kuyer. "Toen we dat wisten, hebben we meneer Kuyer een brief geschre ven met als strekking: 'Jongen doe dit nu niet want als je het wel doet dan brengen we je weer ge lijk terug". Bedreigd Nu het provinciebestuur een sleep- vergunning heeft afgegeven, Mama Mia, wat lekker! Lasagna alia Rosa, gegarneerd met een Italiaanse tomatensaus en bereid door onze eigen chef-kok: f9,50 per flinke portie, inclusief stokbrood. Plus nog vijf andere bijzondere Italiaanse specialiteiten naast het vaste menu van 25 overheerlijke gerechten. Kom nu naar De Smulpot! Let op.' Openingstijden: Dagelijks van 17.00 tot20.00 uur. Zon-en feestdagen van 13.00 tot20.00 uur. Naast de ingang van het AC Restaurant Leiderdorp. durven 'de Kuyers' hun v gen nog geen uur onbeheerd te laten. Zij voelen zich bedreigd, een gevoel dat naar medebewo ners is overgeslagen. Trees Kuyer, de moeder van Frans en al dertig jaar woonachtig aan de Haarlemmertrekvaart, voorspelt een regelrechte oorlog wanneer er daadwerkelijk gesleept gaat worden. Vandaar dat zij de hulp van het Landelijk Overleg van Woonwa genvrouwen in Hilversum heeft ingeroepen. Het Overleg heeft op haar beurt minister Brokx om bemiddeling gevraagd terwijl er een bezwaarschrift tegen de voorgenomen wegsleepactie is ingediend bjj het college van burgemeester en wethouders en het bestuur van het woonwagen schap. In dit bezwaarschrift zeggen de woonwagenvrouwen dat de han delwijze van de gemeente Lei den en het woonwagenschap-be- stuur in strijd is met alle mense lijkheid. Zij vragen de achtervol ging van het gezin F. Kuyer met De woonwagen van het gezin F. Kuyer, 'boventallig' op het Trekvaartplein. onmiddellijke ingang te stoppen. "Wij vinden het ongebrijpelijk dat u alle aandacht richt op één gezin dat 'boventallig' op het woonwagencentrum staat, ter wijl het standplaatsenbeleid in uw plaats/regio er een is om wan hopig van te worden", zo schrij ven de woonwagenvrouwen. Ook Frans en Sandra Kuyer vra gen zich af waarom juist zij met wegslepen worden bedreigd ter wijl er volgens hen bijna dertig 'overbewoners' op het Trekvaart- plein staan. "We zitten hier nie mand in de weg en de plek waar we nu op staan, was eerst een puinhoop. We hebben dat alle maal zelf opgeknapt met ons ei gen geld. We hebben de boel hier alleen maar mooier gemaakt. Bo vendien staat hier vlak bij een stel dat eventueel wil verhuizen naar een nieuw kamp dat ze op de grens van Noordwijk en Kat wijk gaan maken. Die mensen willen tekenen dat zij daar naar toe willen en dat wij hun stand plaats mogen innemen. Maar ook daar krijgen wij geen toestem ming voor. Ze achtervolgen ons gewoon". Wacht Hoewel de familie Kuyer en hun buren serieus rekening houden met en sleepactie op korte ter mijn, lijkt het met de 'oorlogs dreiging' niet zo'n vaart te lopen. Om te beginnen komt vanavond de standplaatsenproblematiek aan de orde in de openbare ver gadering van de commissie Volkshuisvesting en vervolgens liggen er op het bureau van wet houder Tesselaar (voorzitter van het woonwagenschap) bezwaar schriften van de familie Kuyer en het Landelijk Overleg van Woonwagenvrouwen die eerst behandeld moeten worden. Maar Frans Kuyer wil niets aan het toeval overlaten en houdt dan ook de wacht bij zijn op het Trek vaartplein verankerde wagen. "Gesleept wordt er alleen over mijn lijk. Dat hummeltje dat ik hier heb rondlopen wil ik dol graag bij me houden, net als m'n vrouw. En dat kan alleen als we hier in Leiden blijven. Die twee zijn me meer waard dan dat hele Zoeterwoude. Laten die Tesse laar en al die anderen daar maar eens goed over nadenken". Onnodige stemmingmakerij? De nabije toekomst zal het leren. Gemeente onderzoekt mogelijkheid nog een verzamelgebouw LEIDEN - De steunregeling voor bedrijven in stadsvernieuwings- wijken kan volgens B en W wor den verbeterd. De raadscommis sie voor economische zaken spreekt zich vanavond uit over een voorstel om de uit 1980 date rende Verordening Steun Bedrij ven Stadsvernieuwing (VSBS) te wijzigen. De belangrijkste veran dering betreft ruimere mogelijk heden om ondernemers een aan vulling te geven op hun inko men. De gemeente Leiden kreeg on langs van staatssecretaris Van Zeil van economische zaken te horen, dat er voor Leiden dit jaar circa 750.000 gulden beschikbaar is voor steun aan bedrijven in stadsvernieuwingswijken. Het ministerie verdeelt jaarlijks een bedrag (dit jaar zo'n dertig mil joen gulden) over veertien ge meenten. De vier grote steden krijgen het meest. De overige steden - tien middelgrote ge meenten - krijgen dit jaar een bijdrage die varieert van 1.5 mil joen (Haarlem) tot 4 ton (Alk maar). De bijdrage is gebaseerd op het aantal vooroorlogse wo ningen in een gemeente. "Een maf criterium", vindt Dirk van Schie, ambtenaar bij de di rectie economische zaken van de gemeente. "Leiden is heel ver met de stadsvernieuwing, maar de rijksregeling houdt daar geen rekening mee. Zodoende krijgt Leiden structureel te weinig. Het aantal vooroorlogse huizen is im mers een heel slechte afspiege ling van de problematiek". De gemeente moet als gevolg daar van heel zuinig omspringen met het geld in het Fonds Stadsver nieuwing Bedrijven. De bedrijfs verzamelgebouwen aan de Stadspolderweg en de Evertsen- straat (Olga) zijn dan ook op een andere manier gefinancierd, dus zonder dat het fonds werd aange wend. Dat fonds is sinds de in stelling in 1980 tot nu toe uitslui tend gebruikt voor individuele steunverlening aan onderne mers. In totaal is er tot dusver aan negentien bedrijven een uit kering toegekend, terwijl er nog enkele aanvragen in behandeling zjjn. Overigens is de VSBS niet de enige regeling waarmee de verplaat sing van een bedrijf mogelijk wordt gemaakt. Zo is in de Gerrit Doustraat de firma Spadon ver plaatst op grond van de regeling sanering milieuhinderlijke be drijven, terwijl zijn buurman fir ma Bouter met de VSBS tot ver huizen gestimuleerd wordt. Verkeer De krappe toewijzing van geld door het rijk maakt dat Leiden zich volgens Van Schie geen am bitieuze plannen kan veroorlo ven. Maar ambities heeft Leiden wel degelijk. Nu de eerste twee bedrijfsverzamelgebouwen tot stand zijn gekomen, krijgt de ge meente de smaak te pakken. Er blijkt volgens Van Schie nog veel behoefte bij met name klei ne bedrijven om te verhuizen. Voornamelijk de veranderende verkeerssituatie in stadsvernieu wingsgebieden zou daarvoor de aanleiding zijn. "Veel bedrijven zitten nu verkeerstechnisch ge zien slecht. Het is vaak een situa tie van gewapende vrede". De gemeente is daarom van plan om een haalbaarheidsonderzoek te doen naar een bedrijfsverzamel gebouw in de binnenstad. "Pan den zijn er in feite genoeg. Is zo'n gebouw binnen een jaar voor 75 procent vol, dan is het te realise ren", aldus Van Schie. Terug naar de steunregeling. De wijzigingen die het college erop voorstelt hebben voornamelijk te maken met de in de verorde ning genoemde bedragen. De aanvulling van het ondernemers- inkomen tot een bedrag van 29.000 gulden ("Een krepeerni- veau") wordt verhoogd tot 32.200 gulden. Dit bedrag is gebaseerd op de Rijksgroepsregeling Zelf standigen. Bovendien wordt het in uitzonderlijke gevallen, als een ondernemer kan aantonen dat het voortbestaan van het be drijf in gevaar is, mogelijk om een inkomensaanvulling tot ma ximaal 50.000 gulden te verstrek ken. Van Schie: "Het is een uitzonde ring, uitsluitend voor zeer schrij nende gevallen. Men moet goed bedenken dat de VSBS geen schadevergoedingsregeling is. Schade door stadsvernieuwing is een normaal ondernemersrisico. De ondernemer heeft er boven dien later zelf profijt van als de boel is opgeknapt. De regeling beoogt slechts te voorkomen, dat bedrijven als gevolg van de stadsvernieuwing om zeep wor den geholpen. Maar ook niet meer dan dat. Ik hoop hiermee onterecht optimisme weg te ne men". Een verruiming wordt ook voorge steld wat betreft de termijn van de inkomenssteun. Tot nu toe kon een ondernemer gedurende twee jaar financieel ondersteund worden. Voorgesteld wordt dat tot vier jaar uit te breiden, als de duur van de werkzaamheden dat nodig maken. Volgens Van Schie is dat in de Leidse praktijk een vrijwel onnodige verruiming, ge zien de voortvarende aanpak. "Als het goed is, zal hier nooit een beroep op gedaan worden" Wegbelast Nieuw in de verordening is ook het maximale bedrag, dat bij be drijfsbeëindiging kan worden toegekend. Dat is nu 25.000 gul den, maar als het voorstel van B en W wordt aanvaard, wordt dat verdubbeld. De verhoging heeft te maken met het feit dat het grootste deel wordt wegbelast. Om toch nog een netto-premie van enig belang te kunnen geven is de forse verhoging nodig. Ten slotte wordt voorgesteld de re geling te wjjzigen op het punt van de maximale uitkering per ondernemer. Nu wordt ten hoog ste 150.000 gulden uitgekeerd. Dat is in de Leidse praktijk - by de verplaatsing van een groot be drijf - wel eens voorgekomen. Dat bedrag zou opgetrokken kunnen worden tot een kwart miljoen, aldus het voorstel van B en W. De gemeente is van plan om dit na jaar in de Stadsgehoorzaal nog een keer een voorlichtingsbij eenkomst over de steunregeling te houden. De vorige bijeen komst (januari 1981) werd door 120 ondernemers bezocht, waar van er later een aantal bij de ge meente aanklopten om subsidie. "Maar nog altyd hebben veel on dernemers geen weet van de re geling", aldus Van Schie. Uitspraak in slepende kwestie en vervangen. De lekke tank dient vervolgens binnen twee maanden te worden afgevoerd. De dieseloliepomp behoort te worden afgesloten om misbruik door onbevoegden uit te sluiten. Verder, zo vindt de Raad van State, dient het bedrijf te allen tijde schoon en in goede staat te ver keren. Weggewaaid los papier moet elke dag worden opge ruimd. „Maar ook dat doen we al", aldus De Nobel. Tussen ze ven en elf uur 's avonds en op zon- en feestdagen mag De No bel niet laden of lossen („Doen we nooit"). Qua geluid mag het niet meer dan 55 decibel produ ceren. „Zoveel lawaai produce ren we overdag zelfs niet", aldus De Nobel. „Het is allemaal mug- gezifterij van de buurtbewo ners." Op één punt heeft de Raad van Sta te zijn hinderwetvergunning in zijn voordeel gewijzigd. Tot dus verre bepaalde die vergunning dat het bedrijf de grote haldeur ht moet houden. De Raad van te heeft daar nu ontheffing voor verleend. De Nobel: „Als steeds die deur open en dicht moet, wordt laden en lossen hier een ondoenlijke zaak."

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3