c Protesttocht gehandicapten tegen kabinet Uitkering als vut-stimulans 3" D'66: Inzamelpunten voor schadelijke afvalstoffen AGENDA Vrees voor sluiting Springschansschool Vereniging Haaswijk wil af van conflict Stad en rand Strandpolitie Noordwijk ook buitenpost KNMI "Het meest ideale weer is eigen lijk een maand zon, twee we ken regen en dan weer mooi weer. Als het voortdurend zon nig en warm is, worden de mensen het op het laatst zat. Dan zie je hun gezichten steeds chagrijniger worden. Als het een of twee weken regent, kun nen ze even uitrusten". De Noordwijkse politieman P. Hellendoorn bekijkt - gehuld in zwembroek - de badgasten die zich voor de politiepost op het Noordwijkse strand in de zon koesteren. "Ik geef toe dat ons werk wat plezieriger is dan dat van collega's die in het dorp moeten surveilleren", zegt hij. Toch blijken niet alle agenten er zo over te denken. "Sommige politiemensen staan werkelijk te trappelen om een seizoen mee te draaien met de strand politie. Maar er zijn ook agen ten die er - om welke reden dan ook niets voor voelen", aldus Hellendoorn. De politie post op het Noordwijkse strand wordt van half mei tot half september bemand door zeven politiemannen, vier "vaste" en drie man die er slechts één seizoen dienst doen. Volgens Hellendoorn is het strandseizoen dit jaar erg laat aangebroken. Normaal zijn er in mei al een paar mooie da gen. Dit jaar heeft mei echter weinig zonneschijn gebracht. Nu de zon dan - in elk geval voor de komende dagen - goed is doorgebroken, is er vol gens Hellendoorn een "inhaal effect" merkbaar. "Veel men- zegt hij. ?n een vrije dag om r het strand te gaan". Kinderen Hellendoorn legt uit dat het grootste deel van het werk van de strandpolitie bestaat uit dienstverlening. Dat houdt on der meer in het opvangen van "zoekgeraakte" kinderen (vol gens Hellendoorn zijn dat er in het hoogseizoen zo'n honderd per dag), het verlenen van eer ste hulp bij ongelukken, be jaarden en invaliden het strand ophelpen, ruzies tussen men sen op het strand bijleggen en drenkelingen uit zee halen. "Een groot deel van onze tijd wordt in beslag genomen met het leggen van contacten met bijvoorbeeld de verhuurders van windschermen, de beheer ders van de zeebadinrichtin gen, leden van de kustsurfver- eniging, zeilvereniging en de visvereniging. Op die manier gaat men ons meer zien als een collega dan als een politie agent. Wij leren wat er zo'n beetje speelt onder die mensen en zij leren met wie ze te ma ken hebben en bij wie ze even tueel terecht kunnen", aldus Hellendoorn. Daarnaast moet de strandpolitie er ook op toezien dat de orde wordt gehandhaafd en de re gels worden nageleefd. Zo mo gen bijvoorbeeld tussen 09.00 en 18.00 uur geen honden en paarden op het strand. "Behal ve natuurlijk als het slecht weer is want dan zitten ze toch niemand in de weg", zegt de politieman. Een taak die de Noordwijkse politie dit jaar voor het eerst uitvoert is het waarnemen van het weer. "We moeten gegevens als windrich ting en windkracht, tempera tuur en bewolking noteren voor het KNMI. Dat is leuk werk. En we zitten hier toch", verklaart Hellendoorn. Kapper voorspelt zomerweer Gerrit Bremmer, herenkapper en amateurmetereoloog te Val kenburg. zal deze zomer vanaf deze plaats voor de lezers in stad en rand het weer voorspel len. Drie keer per week, als de ze rubriek verschijnt, levert de figaro uit het Rijndorp zijn weerbijdrage. Wèt het deze zomer wordt, déér laat Bremmer zich echter nog niet over uit. "Dat kunnen zelfs de "beroeps" niet, laat staan een amateur zoals ik uiteinde lijk ben", laat hij op de onver mijdelijke vraag om mooi weer weten. Toch wil de Valkenburgse bar bier de lezers al niet gelijk de eerste dag het bos insturen. Kapper Bremmer"Het gebeurt vaker dat er een droge periode volgt na een nat voorjaar. Of dat ook nu het geval, durf ik niet te zeggen". (Foto Holvast) "Aan de hand van de gegevens derstellen dat het een droge zo over het weer van de laatste ja- mer wordt". Maar deze uit ren, ben ik geneigd te veron- spraak is wel de laatste tege moetkoming die Bremmer voorlopig aan de lezer doet. Wat zijn bijdrage aan de rubriek betreft is de Valkenburger "klaar" om de lezer te dienen in de komende weken. De ap paratuur, zoals regenmeter, minimum en maximum ther mometers, kwikbarometer, windsnelheidsmeter en de zelf gemaakte "natte bol"-thermo- meter staan en hangen klaar om antwoord te geven op de voortdurende vraag van een van de redactieleden aan Bremmer "wat wordt het van- De knippende weerdeskundige -uit Valkenburg heeft een boeiend vooijaar achter de rug. Terwijl voor de meesten onder ons de voortdurende regenval op z'n minst gezegd een verve lende ervaring was, bleek het voor Bremmer een voorjaar vol records. "Hoewel je voortdu rend te doen heb met de men sen die er onder lijden, was het voor ons een "fijne" tijd". "Maar", vervolgt hij zijn verhaal, "dat ligt al weer bijna drie we ken achter ons. Het is nu al die tijd mooi weer geweest en dat moet voldoende zijn voor de mensen om het slechte voor jaar te vergeten. Maar nog maals of het mooi blijft durf ik niet zeggen. Dat was in 1976 gemakkelijker, toen lag er een hogedrukgebied boven geheel Europa en daar is nu geen sprake van". WOENSDAG 22 JUNI 1983 WOENSDAG Stadhuis vesting, 20 Buurthuis De Klinker - openbare frac tievergadering CDA. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Morgan, a suitable case for Treatment' van Karel Reisz, 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Pa dre Padrone' van de Italiaanse ge broeders Taviani, 20 en 22.15 uur. Hooglandse Kerk - pauzeorgelconcert door Anton Doornhein, 12.30-13.15 Kapelzaal K&O - tekenfilms en Laurel Hardy. 14.30 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - films: om 14.30 uur, 'Sini stierf; om 15 uur. 'Bataille sur le grand fleuve'. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73. cursus stijldansen; soos en sport, 15-17 uur. Leiderdorp gemeentehuis - commissie beroeps- en bezwaarschriften, 20 uur. De Muzenhof - informatieavond over vandalisme door de Rijkspolitie, 20 DONDERDAG Leiden Stadhuis - commissie voor onderwijs, samenlevingsopbouw en emancipa tie. 20 uur. Stadhuis - commissie voor de Rekenin gen, 16 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'The Draughtsman's Contract' van Peter Greenaway, 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Pa dre Padrone' van de Italiaanse ge broeders Taviani, 20 en 22.15 uur. Leidse„Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer- Hartebrugkerk - Haarlemmerstraat, handtekeningenactie Amnesty Inter national, 18-21 uur. Oegstgeest Gemeentehuis - gemeenteraad, 19.30 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 17 juni tot 24 juni door: Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085; Apotheek Noord-Hofland, Thorbec- keweg 3, Voorschoten, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. 14 u Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis - Lijtweg 7, tel. 154500. WASSENAAR/KATWIJK/NOORDWIJK - Al zingend zijn 45 gehandicapten via Wasse naar, Katwijk en Noordwijk op weg naar Amsterdam. Met deze tocht wordt geprotes teerd tegen het bezuinigingsbeleid van de rijksoverheid. "Recht op zelfstandigheid" en "recht op een inkomen" waren de leuzen die de 45 gehandicapten, georganiseerd in de stichting gehandicaptenstrijd Nederland, meevoerden. OEGSTGEEST - In het artikel over de uitbreiding van het be jaardencentrum Hofwijck in Oegstgeest is een storende fout geslopen: na de uitbreiding zijn er 102 plaatsen voor bejaarden en geen 122. De 45 gehandicapten op de Katwijkseweg in Wassenaar. Zij demonstreren tegen het bezuinigingsbeleid i het kabinet. De tocht begon in Den Haag en voert hen naar Amsterdam. Het doel van deze crisiskaravaan is dat we aandacht vestigen op de steeds verdergaande onder mijning van het sociale verzeke ringsstelsel", vertelt woordvoer der Cor Janssen. Vooral minister. Smit-Kroes is het doelwit van de actie. Maandagavond werd in de tuin bij haar woning in Wasse- "Benoeming directeur AWL niet democratisch" LEIDERDORP - De PvdA-af- deling Leiderdorp keurt de manier af, waarop de benoe ming van G.P. Duivenvoor den tot directeur van de Alge mene Woningbouwvereni ging Leiderdorp (AWL) heeft plaatsgevonden. Op de algemene ledenvergade ring van de PvdA gister avond werd daarom besloten een brief aan het AWL-be- stuur te zenden om dit onge noegen kenbaar te maken. De gang van zaken bij de AWL is enkele PvdA-leden in het verkeerde keelgat geschoten, omdat deze ondemocratisch zou zijn. Duidelijk bleek, dat er geen bezwaren tegen Dui venvoorden als directeur wa ren, maar alleen tegen de be noemingsprocedure. Volgens de statuten van de AWL be noemt het bestuur de mede werkers en daardoor ook de directeur. Gezien de openbaarheid van bestuur mag volgens de PvdA bij een zo belangrijke benoeming niet voorbijge gaan worden aan de mening van de leden van de woning bouwvereniging. De leden zijn echter in het geheel niet geraadpleegd. Aangenomen werd, dat in de tijd dat de sta tuten gemaakt werden, nog helemaal niet gedacht werd aan een te benoemen direc teur. Daardoor ontstond er nu een geheel nieuwe situa tie, waarvoor de statuten naar de mening van de PvdA no dig aangepast dienen te wor den. VOORSCHOTEN - In Voorschoten moeten verschillende inzamel punten worden ingericht waar burgers en kleine bedrijven schadelijke afvalstoffen kunnen inleveren zoals oplosmiddelen, lege batterijen en chemicaliën. Dit voorstel heeft het bestuur van de plaatselijke afdeling van' D'66 gedaan in een brief aan het college van burgemeester en wethouders. De gemeente moet in de visie van de partij voorlichting geven over de plaatsen waar de burgers de schadelijke stoffen kunnen inle veren. D'66 denkt dat onder meer de detailhandel dienst kan doen als inzamelpunt. Boven dien kan de gemeente uit de doe ken doen wat de voordelen voor het milieu zijn van het inzamel systeem. D'66 vindt dat de gemeenteraad voor dit doel 10.000 gulden be schikbaar moet stellen. Het col lege moet hiervoor alvast een be groting opstellen, schrijft ze. Ge meentesecretaris De Graaff zet vraagtekens bij dit verzoek: "Ik LEIDERDORP De Leiderdorp- se PvdA moet een alternatief be leid op poten zetten voor de Springschansschool. De school wordt bedreigd in haar bestaan omdat de aanmelding van Ne derlandstalige kinderen vrijwel achterwege blijft. Een tydje geleden stelde de PvdA- ledenvergadering een speciale werkgroep in om andacht te be steden aan de problematiek op de Springschansschool. Op de al gemene ledenvergadering van de PvdA gisteravond werd de werk groep verzocht zich verder te verdiepen in de problemen op de Springschans en aanbevelingen op te stellen voor een alternatief beleid. De PvdA-leden vrezen dat als er niets gebeurt de Springschansschool in enkele ja ren tijd verdwenen zal zijn. In totaal hebben zich zes kinderen aangemeld voor het nieuwe jaar, slechts een Nederland stalig. Door de speciale voorzie ningen voor anderstaligen is de indruk gewekt dat de Spring schans alleen een school voor an derstaligen zou zijn. In feite is het aantal anderstalige kinderen op dit moment nog relatief laag. Maar wanneer er geen maatrege len worden genomen zal dat aan tal in verhouding fors stijgen. Het aantal anderstalige kinderen is echter te weinig om daarvoor een school in stand te houden, zodat de Springschans gedoemd is te verdwijnen. De ledenverga dering van de PvdA voorzag dat dan dezelfde situatie op andere scholen zou ontstaan. Groot was de vrees dat er op een steenworp afstand in de nieuw bouwwijk een nieuwe openbare school zal moeten komen. Alleen al omdat de Springschans kwali tatief goed onderwijs biedt, werd dit als "uiterst schrijnend" erva- denk niet dat het college op basis van dit briefje van D'66 een voor stel aan de raad zal doen". Hij zegt verbaasd te zijn over het initiatief van D'66. Het be vreemdt hem dat de partij voor uitloopt op een nota van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten (VNG). Deze belangen vereniging van gemeenten wil binnenkort met een nota komen waarin ze soortgelijke aanbeve lingen zal doen als D'66 over het ophalen van schadelijke afval stoffen. "En de nota zal zeer ze ker passende aandacht krijgen", verzekert De Graaff. "Dus D'66 wijst ons een weg die we zeker wel zouden gaan". Raadslid J. Aikens (D'66) is dit niet met hem eens: "We hebben deze brief geschreven omdat we het college willen wijzen op de nota. We zijn bang dat hij anders in de prullenmand verdwijnt". Terwijl hij precies weet wat het po litieke doel is van de brief, kan hij over de inhoud geen nadere mededelingen verstrekken. Be stuursleden van zijn partij kun nen evenmin vertellen wat pre cies steekt achter het voorstel: "De deskundige is op vakantie", verduidelijkt de voorzitster. naar een bord geplaatst om het gebied "ontoegankelijk" te ver klaren. "Wij protesteren tegen haar beleid omdat zij weigert allerlei ningen in het openbaar t in te voeren. Zij zegt dat dat zo moeilijk is omdat je zoveel ver schillende gehandicapten hebt die allemaal verschillende belan gen hebben. Wij willen aantonen dat dat niet waar is. Het komt neer op maar één belang: econo mische zelfstandigheid van de gehandicapte. Door de bezuini gingen moeten gehandicapten naar begeleide woonvormen om dat ze niet meer zelfstandig kun nen blijven wonen", vertelt woordvoerdster Petra Breeder- land. Zij zegt dat die zelfstandigheid steeds meer in gevaar komt door de opeenvolgende bezuinigin gen. "Mensen met een handicap willen in de maatschappij opge nomen worden, dan moeten ze ook maar inleveren, is de stelling van Smit-Kroes. Dat is de wereld op z'n kop zetten. Je kunt niet inleveren van iets dat je nooit hebt gehad. Mensen wilde mee lopen, maar konden door alle be zuinigingen het treinkaartje naar Den Haag, waar de tocht is be gonnen niet betalen", aldus Breederland. De gehandicapten zijn de eerste dag van de Haagse camping Oc- kenburg naar Duinrell in Wasse naar gelopen. Gisteren werd de tocht vervolgd naar Katwijk waar 's avonds een discussie werd gehouden tussen bewoners van het Zeehospitium en de ac tievoerders. Zaterdag moet de protesttocht ein digen in het Amsterdamse Von delpark waar van twee tot vier een grote manifestatie wordt ge houden. Gehandicapten uit het hele land zullen daar protesteren tegen het bezuinigingsbeleid van dit kabinet. LEIDERDORP - Als meer men sen gebruik maken van de vut is dat goed voor de gemeente Lei derdorp. Daarom moet de ge meente de vrijwillige uittreding stimuleren door ambtenaren -die dat willen een eenmalige uitke ring geven. Dat schrijven B en W van Leiderdorp aan de gemeen teraad. B en W willen het verschil tussen de vut-uitkering en het laatst ver diende netto-maandsalaris bij passen tot aan de pensioenge rechtigde leeftijd. Dat bedrag zou in een keer uitgekeerd moe ten worden. Op deze manier hopen B en W dat meer oudere ambtenaren van de regeling gebruik gaan maken. Aan vervroegde uittreding zyn namelijk voordelen verbonden voor de gemeènte Leiderdorp. Zo is er meer doorstroming on der de ambtenaren, wordt het fi nancieel makkelijker voor oude re ambtenaren die hun baan als een te grote druk beschouwen om met werken op te houden en jtunnen schoolverlaters aan het werk worden geholpen (mits de vacature wordt vervuld). Boven dien kan er zo worden bezuinigd: oudere ambtenaren zijn veel duurder dan jonge schoolverla ters. De gemeenteraad buigt zich aan staande maandag over het voor stel van B en W. Het gemeente- personeel is er al mee akkoord gegaan. OEGSTGEEST - De bewonersvereniging Haaswijk wil in een gesprek met het college van B en W van Oegstgeest de gerezen problemen uit de wereld helpen. Zo heeft de vereniging in een brief aan het dagelijks bestuur van de gemeente voorgesteld. De brief is een reactie op het besluit van het college om het contact met de bewonersvereniging voorlopig op te schorten. De vereniging veroordeelt de door het college aan het adres van de ver eniging geuite verwijten. "We mogen deze zaak niet laten escaleren want een goede verstandhouding met de gemeente staat bij ons voor op", aldus de bewonersvereniging. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN geen administratie- e Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag v. 16.30-10 00 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen s ontvangen, volgt Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Losse nummers f 0,85 Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Commentaren R D Paauw, W F. J. Wirlz en A. A van Brussel Rubriekchets: J. Kroon (stad) B. W. T Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F. J.Wirtz (bin./buit./ec.) J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) S. J. de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-14494t.tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2