Wimbledon start met surprises J Hinault weg - onrust in het kippenhok Sean Kelly de nieuwe leider in Zwitserland -C Rep: 'Het liefst naar Feyenoord' Fikse boete voor Raas DINSDAG 21 JUNI 1983 Sport We wisten het natuurlijk al jd- ren: dat Bernard Hinault een formidabel sterke coureur is en een dominerende persoonlijk heid. Hóe sterk en hóe dominerend blijkt, vreemd genoeg, pas goed als hij door een oude kwaal, een knieblessure, moet afzeg gen voor het grootste wieler spektakel van het seizoen, de Tour de France. De reactie bij de andere renners van niveau is er niet één van beheerste opgewektheid, zo van: eindelijk is die onver slaanbare vent er eens niet bij en hebben wij een kansje op de overwinning nee, de uitlatin gen getuigen van onzekerheid, ja zelfs van bedruktheid. De haaii is even van het toneel verdwenen en de kippen kake len chaotisch en ontdaan door elkaar. Joop Zoetemelk liet meteen weten dat het nu wel heel onoverzich telijk gaat worden. "Je weet niet precies wie je in de gaten moet houden". Typisch Joop. Altijd op zoek naar het juiste achterwiel. Als veteraan, die op nog bewonde renswaardige wijze zijn par tijtje meeblaast, gun ik hem dat van harte, maar het is met hem natuurlijk nóóit anders geweest. Vandaar die vele tweede plaatsen op zijn ere lijst. Ik heb het al eens eerder geschreven: Joop is een groot wielrenner, géén groot kam pioen. Maar zelfs Post, toch niet de eer ste de beste, vindt het eigenlijk maar niks dat Hinault er niet bij is. Hij vreest (wat ik als bui tenstaander nu juist als bui tengewoon lollig ervaar) dat de koers er "erg nerveus" door zal worden. Bij Hinault wist je waar je aan toe was. De Fransman zette de zaken naar zijn hand, corri geerde de weinige driftkoppen die er nog waren en wees ieder een zijn plaats. Kennelijk werd dat door de ren nerskaravaan als prettig en rustgevend ervaren, al bete kende het natuurlijk wel dat de zege in de Tour naar niemand anders dan Hinault kon gaan. De vorst wordt smartelijk gemist, zo kun je alom uit de reacties concluderen. Als je het leest, waan je je heel even in de mid deleeuwen. Wielrennen blijft ook in dlles de meest rechtse tak van sport op aarde. Wimbledon De All-England kampioenschap pen, beter bekend als "Wimble don", zijn gisteren van start gegaan en zij betekenen voor mij in sportief opzicht altijd de leukste weken van het jaar. De bijnaam voor Wimbledon is "de groene kathedraal", van wege de voornaamheid en om dat het éen van de weinige toernooien is dat nog op gras wordt gespeeld. Maar de Brit ten drijven daar hf en toe op subtiele manier de spot mee, zo als gisteren weer eens gebeurde tijdens de partij McEnroe-Tes- terman. McEnroe had weer last van de fotografen en van pu bliek dat zich naar zijn over tuiging te rumoerig gedroeg. "Stilte, stilte", brulde de Ame rikaan op zeker moment naar de tribune. Daarop merkte tv- commentator John Barrett droogjes op: "Hij zal toch niet denken dat hij zich in een ka thedraal bevindt?" Cruijff Het is lang voor onmogelijk ge houden, zelfs door geharde lie den: Cruijff naar Feyenoord. Maar het is dan toch gebeurd. Een Amsterdamse jongen, ge pokt en gemazeld bij Ajax, zal straks in de Rotterdamse Kuip acteren. Als we het al niet wisten, werden we er nog eens met de neus op gedrukt: een profvoetballer kent club noch vaderland. Het zal desondanks wennen zijn, hoor, Cruijff in het Feyenoord- shirt. Het staat hem vast niet. Buitengewoon vrolijk heb ik me weer gemaakt met tal van randverschijnselen bij deze transfer van het jaar. Want ons werd te verstaan gegeven dat Cruijff niet alleen om het geld naar Feyenoord gaat, maar vooral ook vanwege de sportie ve kant van de zaak, het presti ge. Hij wil wraak nemen op Ajax, dat hem zo harteloos heeft behandeld. Ach, ach, wat een braaf verhaal. Waar kan Cruijff in wat hij zelf noemt "mijn laatste jaar" (hoe wel, hebben we dat al niet eens eerder gehoord?) nou anders op uit zijn dan op geld? Als hij in zakelijk opzicht niet zo treurig had geboerd, zou hij toch im mers al lang uit de actieve voetballerij zijn gestapt. Het is mogelijk dat Luzern en Bastia meer boden aan basis salaris (als die verhalen ten minste kloppen), de kardinale vraag is echter waar hij over een geheel seizoen gerekend be ter mee uit is. In het contract met Feyenoord is, zo begrijp ik, weer zwaar gedrukt op de re cette-deling met de ster. Dat le verde hem het eerste jaar bij Ajax een fortuin op en dat zal hem bij Feyenoord, als dat goed gaat draaien, al evenmin windeieren opleveren. Als er meer dan 22.000 toeschouwers in de Kuip komen gaat de kas sa zwaar voor hem rinkelen. Een paar rekensommetjes leren dat Luzern en Bastia dan snel vergeten zullen zijn. Ik weet niet of Feyenoord wezen lijk veel opschiet met de komst van Cruijff. Ja, dit ene seizoen wel, daar hoeft niemand aan te twijfelen. Maar bij Ajax heeft hij al getoond dat hij een heer ser in en geen dienaar vdn het elftal is. Feyenoord wil ook dat hij de dominerende figuur wordt. In de Meer heeft dat in elk geval niet geleid tot verdere ontwikkeling en zelfstandig heid van de jongere spelers, iets wat Harmsen naar mijn gevoel heel goed ingezien heeft. En wat als Cruijff inderdaad na een jaar afhaakt? Feyenoord- na-Cruijff, je ziet het probleem nu al opdoemen. Maar mis schien calculeer ik nu te ver voor het vaderlandse betaalde voetbal dat altijd al van korte- baan-politiek aan elkaar heeft gehangen. Jopie Slim Dé Stoop in de kraag gegrepen vanwege enkele goocheltoeren met geld ten behoeve van spe lers van het inmiddels overle den FC Amsterdam. Het heeft me hogelijk verbaasd. Niet omdat ik in Stoop een man met lelieblanke handen zag. Nee, driewerf nee. Zijn openlijk ontvouwde ideeën over de vervlechting van sport en commercie róken gewoon naar benzeen en hoe al die an dere stoffen ook heten die je te genwoordig zo overvloedig op vuilnisbelten aantreft. Met die man lag het 180 graden anders. Hij straalde nu juist handigheid en linkigheid om niet te zeggen onpakbaarheid in de hoogste graad uit. Eerder had ik verwacht dat een of an der zenuwachtig voetbalboek- houdertje in de provincie een dubieuze post in de folianten had gekrast en zodoende tegen de lamp was gelopen. Maar niet Stoop, die door de wol geverfde en in alle wateren ge wassen voetbalbestuurder. De Jopie Slim van de KNVB ge pakt. Het zijn me tijden, vrien den. Pahud Olympische helden worden snel vergeten, zeker in Nederland. De meesten van ons herinneren zich nog wel dat Fanny Blan- kers ooit met een vracht goud uit Londen thuiskwam, dat Geesink in Tokio-1964 de Ja panners een lesje in eigen huis gaf, de ouderen weten wellicht nog wie Rie Mastenbroek was en dan heb je het wel gehad. De man die de succesvolste Ne derlander bij de Spelen is ge weest, die vier keer deelnam en in totaal vier keer goud en één keer zilver veroverde, is al bij na vergeten: Charles Ferdi nand Pahud de Mortanges, de ruiter. Over hem is nu bij Boom en Taconis in Meppel een poc ketboekje verschenen, getiteld "Man en Paard", geschreven door J.P.A. van Ballegoijen de Jong, een gewezen buurjongen C. F. Pahud de Mortanges. van Pahud. In de laatste jaren van diens leven (Pahud stierf in 1971 op 75-jarige leeftijd) haalde hij de gewezen toprui- ter over hem in etappes zijn le vensverhaal te vertellen, het geen hij op een geluidsband op nam. Dat relaas vormt ook de basis van dit boekje, al over leed Pahud voor hij alles had kunnen vertellen. Het heeft Van Ballegoyen de Jong twaalf jaar gekost om via andere bronnen het verhaal rond te krijgen, wat rijkelijk lang is voor een boekje dat maar ruim 100 bladzijden telt. Pahud komt uit het werkje naar voren als een rustige en be scheiden man die niet heeft stil gezeten in zijn leven. Hij was cavalerist in hart en nieren. Al heel jong toonde hij een opmer kelijke begaafdheid om met paarden om te gaan. Als geen ander kon hij ze africhten. Met zijn succespaard "Macroix" werd hij Olympisch kampioen in 1928 en 1932 op het zwaarste onderdeel dat de paardesport kent, de military. Hij voerde ook de Nederlandse equipe aan naar de zege. In de oorlog bleek hij een moedig officier die uit krijgsgevangen kamp ontsnapte, zich naar Londen begaf en met de Prin ses Irene Brigade zich een weg naar Nederland xxtcht. Hij heeft zeer veel aandacht be steed aan de revalidatie van zwaar gewonde militairen - op dat terrein was hij zelfs een pionier. Als generaal-majoor werd hij chef van het militaire huis van de koningin, een ver- trouwenstaak die hij met grote nauwgezetheid uitoefende. Ja renlang was hij voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Comité en lid van het IOC. Hij schuwde ook niet het nare werk. Toen Geesink in 1960 niet als worstelaar naar de Spelen van Rome kon omdat de ama teurbepalingen het niet toe stonden, ging Pahud het hem zeggen. Tegen zijn mede-be stuurders zei hij droog: "Bid den jullie voor me dat ik hier zonder kleerscheuren van af kom". Zijn laatste jaren waren afschu welijk. Rheuma verlamde hem totaal. Maar het was een harde man - voor zichzelf. Hij stierf in 1971 in het Academisch zie kenhuis in Leiden. Pahud was een goed officier en een fatsoenlijk mens. Maar het was voor alles als ruiter dat hij bijzonder was. De band met zijn paarden, dat was een vorm van magie die in dit boekje wat mager wordt be licht. LONDEN (GPD) Wimbledon 1983 is verrassender en chaotischer dan ooit van start gegaan. Vermoedelijk in de hand gewerkt door de dreiging van prikacties van tv- technici was de rij wachtenden voor het mekka van de tennissport in Londen zelden langer dan gisteren. Nu heeft zo'n eerste dag van Wim- bledon altijd al iets aparts gehad, maar deze maandag was wel zeer speciaal. Niet alleen organisato risch (er werd opnieuw met een aantal tradities gebroken) maar ook sportief gezien. Met Michiel Schapers, die zijn „Wimbledon- experiment" al in de eerste ron de zag beëindigd door de West duitser Peter Elter, verdwenen de Argentijnen Guillermo Vilas en Jose Luis Clerc gisteren al uit het toernooi. Verantwoordelijk voor de opzien bare eliminaties van respectieve lijk de nummer vier en zeven van het plaatsingsschema, waren de Nigeriaan Nduka Odizor en Claudio Panatta uit Italië. Met de Falkland-oorlog nog in het ach terhoofd begroette het chauvi nistische Engelse publiek de twee stunts met ovaties. Vooral SAINT ETIENNE (GPD) - Johnny Rep keert de Franse club Saint Etienne, waarvoor hij enkele jaren uitkwam, de finitief de rug toe. Gistermor gen had de Zaankanter nog een bespreking met de club leiding, maar men kwam niet tot overeenstemming. Vol gens Rep zal de Franse club geen al te hoge transfersom vragen als hij naar een andere vereniging wil. Een dezer dagen hoopt Rep een onderhoud te hebben met voorzitter Gerard Kerkum van Feyenoord, dat interesse heeft getoond. Rep: „Als dat niet lukt kan ik zo overstap pen naar Bastia. Ik hoef al leen maar mijn handtekening te zetten onder een nieuw contract". Volgens Rep bestaat er verder belangstelling voor hem in Zwitserland. Rep: „Natuur lijk zou ik het liefst willen voetballen bij Feyenoord, maar dan zullen we elkaar wel eerst financieel moeten vinden, hetgeen niet zo'n eenvoudige zaak is". voor Odizor werden de registers voluit opengezet toen hij na vijf uur van het Centrecourt afstapte met de winst op Vilas (6-3, 7-5, 6-7, 5-7, 2-6) op zak. De in de VS wonende Nigeriaan (25), ademde de huldebetuigin gen gretig in als waardering voor de progressie die hij als tennisser heeft doorgemaakt. Hij was een van de spelers die zich in 1982 het meest verbeterde en hij kwam in dat jaar van de 204e plaats op de wereldranglijst de top honderd binnen. Zijn succespoging, die maandag voorlopig bekroond werd, leek veel op die van Yannik Noah, de winnaar van Parijs. Net als Noah werd ook de Nigeriaan ontdekt door een Amerikaan. Voor de Fransman was dat Arthur Ashe, voor Odizor heette de weldoener dr. Robert Wren, die hem in Laos „vond" en meenam naar Hous ton. Aan Amerikaanse universi teiten schoolde Odizor verder zijn slag tot hij goed genoeg was voor het grote werk. Een titel heeft hij tot nu toe op zijn naam (de open kampioenschappen van Tokio, 1982), maar zijn belang rijkste wapenfeit boekte hij gis teren. Dat gold ook voor Claudio Panatta, de tien jaar jongere broer van de Italiaanse David Cup-speler Adriano (33). Hij versloeg Clerc. Op zich niet eens zo'n stunt want die Argentijn komt op gras maar moeilijk uit de voeten, maar Clerc was niettemin als zevende geplaatst. Dus heette zijn uit schakeling toch opzienbarend. Vooral de manier waarop dat ge beurde. Claudio Panatta (raven zwart en prachtig bruin, dat wel) komt gewoonlijk ook niet tot zijn beste prestaties op gras, als hij al tot opzienbarende daden komt. De Nigeriaanse tennisser Nduka Odizor zorgde gisteren op Wimbledon voor de eerste verrassing door Guiller mo Vilas te verslaan. (Foto ANP). Maar hij speelde het spel maan dag wel veel slimmer dan zijn zo veel ervarener opponent en liet Clerc de fouten maken. Die deed dat trouw en werd bijna apa thisch naar de nederlaag ge voerd: 6-1, 6-4, 6-2. Ook voor Claudio Panatta was het dus een „speciale dag", al keek hij wel even vreemd op dat hij zijn verhaal niet kwijt kon omdat niemand in de persruimte be langstelling toonde... Voor Michiel Schapers (evenoud als zijn Italiaanse collega) was het omgekeerde het geval. Nadat de Westduitser Peter Elter zijn „Wimbledon-experiment" in de avonduren in 92 minuten had beëindigd met 6-2, 6-2, 6-4, wei gerde de Rotterdammer aanvan kelijk de wachtenden te woord te staan. „Kom morgen maar", riep hij te leurgesteld. Later kwam hij zich verontschuldigen. „Ik was boos op me zelf omdat ik niet in de wedstrijd was. Ik miste te veel gemakkelijke ballen, maar ik mocht eigenlijk niet meer ver wachten bij de eerste keer dat ik hier en op gras speelde. Dit was een soort testcase voor mij. Maar als ik nog een keer ga, ga ik me drie, vier weken voorbereiden. Dit keer was de tijd te kort. Zo doe ik het dus nooit meer, al heeft het daar niet alleen aan ge legen. Ik was gewoon niet in de wedstrijd. Dat geven de cijfers van de eerste twee sets wel aan. Ik was duidelijk de mindere. Hjj heeft ook veel meer ervaring op gras". Elter, als 125e op de wereldrang lijst op ruime afstand van Scha pers (95e) liet er geen twijfel aan bestaan wie de sterkste was. „Maar nogmaals, dit was alleen een testcase", aldus Schapers. „Ik weet nog helemaal niet of ik volgend jaar ga, maar als dat ge beurt zal ik vooraf veel meer toernooien gaan spelen. Nu was mijn voorbereiding echt totaal onvoldoende. Maar dat wist ik van tevoren". Van tevoren was ook bekend dat met ingang van 1983 weer een paar tradities overboord zouden worden gezet. Zo begonnen de partijen op de buitenbanen an derhalf uur eerder dan normaal en zo mochten ook voor het eerst in de 106-jarige geschiedenis van Wimbledon dames meedoen op de openingsdag. Wimbledon zou Wimbledon niet zijn als er ook geen tradities in stand werden gehouden. Dat waren ditmaal le vende tradities, die gestalte kre gen dank zij Billy Jean King en Virginia Wade. In hun 21e en 22e optreden op Wimbledon bewe zen beide veertigers nog altijd goed te kunnen tennissen. Ze wonnen hun partij, evenals trou wens de favorieten Connors en McEnroe bij de heren. Een niet geringe stimulans, want het is bekend dat toppers nogal eens opzien tegen een eerste par tij. „Als je zo'n eerste duel een maal gehad hebt, voel je je wat meer thuis in een toernooi", al dus Connors. Gaat zo'n eerste partij goed, dan gaat er meer goed, wil de traditie. Je krijgt tenslotte nooit meer een tweede kans om een goede eerste indruk te maken. Vraag dat maar aan Michiel Schapers. PAUL DE TOMBE. Belangrijkste uitslagen van de eerste dag: Herenenkelspel: Brian Gottfried (VSt) - Shlomo Glick- stein (Isr) 6-1,6-4,6-4; Hank Pfister (VSt) - Tomas Smid (Tsj) 6-3, 6-4, 3-6, 6—3; Tim Mayotte (VSt) - Mark Dickson (VSt) 7-5, 6-3, 6-3; Flonn Segarceanu (Roe) - Jaime Fillol (Chi) 6—3, 6—1, 1—6, 6—4; Brian Teacher (VSt) - Marcos Hocevar (Bra) 6-4, 6—0, 2—6, 6—4; Kevin Curren (ZAf) Jeff Borowiak (VSt) 6-7, 6-3, 7-5, 1-0; (Borowiak trekt zich terug we gens blessure); Stefan Edberg (Zwe) Christophe Roger-Vasselin (Fra) 6—2, 7—6, 6—1; Jimmy Connors (VSt) Eddie Edwards (VSt) 6-4, 7-5, 6-3; Nduka Odizor (Nig) - Guillermo Vilas (Arg) 3-6, 5-7, 7-6, 7-5, 6-2; Sandy Mayer (VSt) Scott Davis (VSt) 6-2, 6-4, 6-2; Tim Gullikson (VSt) - Tom Cain (VSt) 6-1, 3-0 (Cain trekt zich terug); Viktor Amaya (VSt) - Bruce Kleege (VSt) 6-4, 6-3, 6-4; Peter Elter - Michel Schapers (Ned) 6-2, 6-2, 6-4; Claudio Panatta (Ita) - Jose-Luis Clerc (Arg) 6-1,6-4, 6-2; Casio Motta (Bra) - Raul Rami rez (Mex) 7-6, 6-1, 2-6. 3-2 (Rami rez trekt zich terug wegens enkelbles sure). BELLINZONA (GPD) - Zo rustig en zo vredig als de zevende etap pe (ritwinnaar Erich Maechler die 116,5 kilometer solo reed; nieuwe gele trui-drager Sean Kelly) van de Ronde van Zwit serland verliep, zo opwindend was het na afloop in finishplaats Bellinzona. De wedstrijdleiding deelde daar een boete van 500 Zwitserse francs (ongeveer 700 gulden) uit aan de inmiddels naar Nederland teruggereisde Jan Raas. En onder aanvoering van de heetgebakerde ploeglei der Dino Zandegu leken de Ita liaanse sympathisanten van de onttroonde klassementsleider Roberto Visentini de jury-wagen in de lucht te laten vüegen. De geldstraf voor Jan Raas was er een die groot opzien baarde en die ploegleider Peter Post even met stomheid sloeg. „Dat heb ik nog nooit meegemaakt...". Om gekeerd zeiden de organisatoren hetzelfde van Jan Raas en ook van Michel Pollentier (eveneens 500 Zwitserse francs boete). Zij werden aangepakt vanwege hun aandeel in de actie om tijdens de lastige bergetappe van zaterdag in de verre achterhoede gegroe peerd te blijven rijden. Het el kaar op die manier zo bescher men dat de organisatie vanwege de omvang van de groep achter blijvers gedwongen wordt de valbijl van de uitschakeling via de tijdslimiet niet te hanteren, is geen nieuw verschijnsel. Dat het op weg naar Davos zou gebeu ren, was voor degenen die bij de start goed luisterden ook geen nieuws want Michel Pollentier verkondigde daar luidkeels dat hij - eens bergkoning - hoogst persoonlijk de calvarietocht van de slechte klimmers zou lijden. „Polleke" had zelfs al uitgerekend dat ze moesten mikken op een minuut of 40 achterstand. Aan die oproep gaven velen gehoor. En: met enthousiasme. In korte tijd zwol het laatste ploegje ren ners uit tot een pelotonnetje dat bij aankomst in Davos bijna de helft van het deelnemersveld be sloeg. De tijdslimiet was met ve le minuten overschreden, maar de onvermijdelijke clementie hield iedereen in koers. Geïrri teerd door wat was afgedwon gen, zijn de organisatoren op zoek gegaan naar de achtergron den van de georganiseerde „Bummelfahrt" en dat leverde gisteren een pittig rapport op. Via getuigenverklaringen werd vastgelegd dat Jan Raas en Mi chel Pollentier een ware terreur uitoefenden onder de achterblij vers. „Wie uit de groep demar reerde om er meer van te maken dan zo'n slome fietstocht", aldus Walter Leibundgut namens de organisatoren over dat rapport, „werd bedreigd met fietspom pen. Ze kregen bidons naar hun hoofd gesüngerd en al het fruit uit de ravitailleringszak. Appels, sinaasappels, bananen....Alles vloog door de lucht. Dat gebeur de allemaal met Raas en Pollen tier als aanstichters". Wat de opwinding in het Italiaanse kamp betrof: ook daarbij waren organisatoren en juryleden be trokken. Zij werden er door Dino Zandegu van beschuldigd dat er gesjoemeld was met de tijdsop- name in Bellinzona, waardoor zijn kopman Visentini ten voor dele van Sean Kelly uit de lei derstrui ging. De opwinding van de heetgebakerde Zandegu (in 1967 winnaar van de Ronde van Vlaanderen) was begrijpelijk. Hoewel Visentini aan het wiel van Mutter aankwam op de fi nish van het zwaar stijgende par koers, kreeg hij in het klasse ment 4 seconden achterstand op Mutter... Hij verspeelde daardoor zeven seconden op Kelly die hem zodoende met een voor sprong van vijf seconden van de eerste plaats verdrong. De Ita liaanse beschuldiging: de offi cials maakten een gebaar naar graaf Jean de Gribaldy, die ge dreigd had met zware protestac ties vanwege het feit dat zijn kopman Kelly zondag in het kor te ritje naar Sargans benadeeld was. De jury zou toen Visentini in de chaos van een valpartij se conden cadeau hebben gegeven. Hoe dan ook: aan de voet van de zwaarste bergetappe (over de Furka, 2431 meter) was de van origine sprinter Sean Kelly klas sementsleider. De uitslag van de revende etappe van de Ronde van Zwitserland is: 1. Erich Maechler (Zwi) 177,5 km in 4.41.05 (gem. 37.788 km/u), 2. Sean Kelly (Ier) op 6.58, 3. Acacio da Silva (Por) op 7.01,.4. Stefan Mutter (Zwi) z.t., 5. Roberto Visentini (Ita) op 7.05, 6. Beat Breu (Zwi) z.t. 7. Johan van der Velde (Ned) z.t., 8 Greg Lemond (Vst) z.t., 9. Jostein Wilmann (Noo) op 7.10, 10. Wladimiro Pamzza (Ita) z.L: Het algemeen klassement Is: 1. Sean Kelly (Ier) 28.23.26, 2. Roberto Visentini (Ita) op 5 sec., 3. Peter Win nen (Ned) op 1.18, 4. Jean-Mane Gre- zet (Zwi) op 1.19, 5. Greg Lemond (Vst) op 1.38, 6. Stefan Mutter (Zwi) op 1.48, 8. Beat Breu (Zwi) op 1.58, 9. Jostein Wilmann (Noo) op 2.21, 10. Acacio da Silva (Por) op 2.50.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9