"Schaf medische faculteit VU af" Kernwapenbotsing Neuman - IKV -C Regering zwakt wet op melden boycot af Specialist wil niet in ziekenhuisbudget Raad voor Wetenschapsbeleid Bestuur VU noemt rapport misleidend Jeugdopvang in tehuizen fors minder Grensarbeider niet slechter af DINSDAG 21 JUNI 1983 Binnenland Ramen in cel tegen angst UTRECHT (ANP) - Het nieu we hoofdbureau van politie in Utrecht, waarvan het eer ste deel op 25 juli in gebruik wordt genomen, heeft behal ve enkele speciale cellen voor geflipte drugsverslaafden en dronken mensen ook twee cellen voor arrestanten die last hebben van claustrofo bie. (angst voor kleine ruim ten). Deze twee cellen zijn voorzien van grote - onbreekbare - ra men in de buitenmuur. Het hele cellenblok is ingericht op een zo humaan mogelijke bejegening van arrestanten: een soepele bezoekersrege ling, dagverblijven, keuzeme- DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft besloten de werking van het wetsontwerp melding bui tenlandse boycotmaatregelen af te zwakken. Dat gebeurt door de wet slechts voor driejaar te laten gelden en bovendien zullen be drijven die statutair in Neder land gevestigd zijn maar slechts in het buitenland commercieel opereren niet meer onder de wet vallen. Dat hebben staatssecreta ris Bolkestein (buitenlandse han del) en minister Korthals Altes (justitie) gisteren in een brief aan de Tweede Kamer laten weten. Bovendien is besloten de definitie van de boycotmaatregelen die bedrijven moeten melden te wij zigen. Dat is gedaan om ook an dere boycotmaatregelen dan die van Arabische landen tegen Is raël onder de meldingsplicht te brengen. De bewindslieden den ken daarbij onder andere aan de Amerikaanse boycotmaatrege len in verband met het aanleggen van een aardgaspijpleiding van uit de Sowjet-Unie naar West- Europa. Het kabinet heeft besloten de wer king van het wetsontwerp te be perken in het ücht van een ad vies dat over het ontwerp is uit gebracht door een deregulerings commissie. De commissie raad de het kabinet aan het wetsont werp in te trekken, omdat er te veel negatieve effecten van zou den uitgaan. De commissie meent dat het bestaan van de wet de vertrouwensrelatie van Ne derlandse bedrijven met hun buitenlandse contractpartners zou kunnen schaden met als ge volg nadelige effecten voor de Nederlandse concurrentiepositie in het buitenland. Verder meent de commissie dat de wet veel ad ministratieve rompslomp met zich meebrengt en dat de beno digde informatie ook geleverd zou kunnen worden via diploma tieke kanalen en door overleg met het bedrijfsleven. Bolkestein en Korthals Altes heb ben begrip voor de bezwaren die opwerpt, maar vin den toch dat een meldingsplicht veel kan toevoegen aan de infor matie die via diplomatieke kana len verkregen kan worden. Ze willen de wet daarom slechts drie jaar van kracht laten zijn, omdat die tijd volgens hen vol doende lang is om te bezien of verdere overheidsmaatregelen nodig zijn. Bovendien worden bedrijven en overheid dan niet al te lang extra belast. Het CIDI (Centrum Informatie en Documentatie Israël) heeft „met voldoening" kennis genomen van het besluit van de regering de wet melding buitenlandse boycotmaatregelen niet in te trekken. Dit heeft het CIDI mee gedeeld in een reactie op de brief van Bolkestein en Korthals Al tes. De mogelijkheid om joodse Nederlandse een zekere bescher ming te bieden tegen discrimina tie bij de afgifte van niet-jood- verklaringen en niet-Israël-ver- klaringen blijft gewaarborgd, al dus het CIDI. SCHEVENINGEN (ANP) - Ziekenfondsen en specialisten zijn het on eens over de vrapg, of de budgetten voor de ziekenhuizen moeten wor den vastgesteld in- of exclusief de honoraria van de specialisten die er niet in dienstverband werken. Dat bleek vandaag in Scheveningen op een door het nationaal ziekenhuisinstituut georganiseerd congres over budgettering in de gezondheidszorg. Het kabinet wil door middel van budgetkring twee miljard bezuinigen in 1986. De manier waarop de budgetten voor 1984 en volgende jaren moeten worden berekend vormde een van de belangrijkste onderwerpen van het congres. De voorzitter van de vereniging van Nederlandse zieken fondsen, H.J. Anbeek, zei dat dit volgens de VNZ moet gebeuren inclu sief het totaal aan specialistenhonoraria. Vice-voorzitter dr. C.F.A. Heijen van de Landelijke Specialisten Vereni ging noemde dat echter onuitvoerbaar en onaanvaardbaar. De specia listen zijn op grond van hun overeenkomst met het ziekenfonds ver plicht de hulp te verstrekken waartoe ze in staat zijn. „De honorarium- pot is op, dus dan maar voor niets werken is een weinig wenkend perspectief', aldus Heijen. DEN HAAG (GPD) - De Raad van Advies voor het Wetenschapsbeleid (RAWB) vindt het onjuist dat minister Deetman van plan is twee van de acht medische faculteiten zich te laten specialiseren op de gezondheidszorg buiten het ziekenhuis. De raad vindt het beter om de me dische faculteit van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam op te hef fen en op die manier de benodig de bezuinigingen aan te brengen. De RAWB schrijft in zijn advies over de taakverdeling en concen tratie in het wetenschappelijk onderwijs dat minister Deetman op korte termijn een toekomst perspectief voor de universitei ten moet uitwerken. De raad ad viseert de minister de definitieve versie van de Nota Beiaard daar voor te gebruiken. In het concept van die nota schetst Deetman de mogelijke samenhang tussen al lerlei reorganisatievoorstellen die de laatste jaren in het weten schappelijk onderwijs aan de or de zijn geweest. De raad is het eens met het plan van minister Deetman om drie randstedelijke sub-faculteiten tandheelkunde te laten fuseren. Omdat de* Rijksuniversiteit Utrecht over de beste faciliteiten beschikt, vindt de raad het „de minst slechte oplossing" om de Dolle stier doodt boer HERVELD (GPD) - Een dolle stier heeft zondagavond de 44-jarige landbouw H. van Woudenberg uit Herveld let terlijk doodgestoken. De stier was door de afrastering van een naastgelegen wei land gebroken en had zich in een kudde koeien begeven. Toen de boer de beesten van het land wilde halen om ze te melken, viel de stier hem aan. De landbouwer werd ver schillende keren op de ho rens genomen, waarbij zijn boven- en onderlichaam di verse keren werd doorboord. Een broer van het slachtoffer ging het razende beest nog te lijf met een stuk hout, maar toen ook hij op de horens werd genomen eti tegen de grond werd gesmakt, moest hij vluchten. Met behulp van een groot aantal omwonen den is de stier tenslotte in de hoek van een wei gedreven waar hij is doodgeschoten. Met de grootste spoed werd het slachtoffer in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis gebracht. Anderhalf uur na aankomst overleed hü aan zijn verwondingen. WEERRAPPORTEN temp. temp. 'it Amsterdam onbewolkt 25 15 0 De Bilt onbewolkt 26 14 0 Deelen onbewolkt 26 14 0 Eelde onbewolkt 26 13 0 Eindhoven licht bew. 26 15 0 Den Helder onbewolkt 22 16 0 Rotterdam onbewolkt 25 13 0 Twente onbewolkt 25 13 0 Vlissingen onbewolkt 23 16 0 Zuid Limburg zwaar bew. 25 14 0 Aberdeen geheel bew. 20 10 0 Athene onbewolkt 26 19 0 Berlijn onbewolkt 26 14 0 Bordeaux half bew. 23 14 0 Brussel zwaar bew. -25 15 0 Frankfort licht bew. 27 16 0 Genève zwaar bew. 20 13 6 Helsinki licht bew. 20 6 0 Innsbruck zwaar bew. 22 13 3 Klagenfurt regen 18 14 10 Kopenhagen onbewolkt 25 13 0 Lissabon geheel bew. 20 15 0 Locamo regen 21 14 10 Londen geheel bew. 25 11 0 Luxemburg zwaar bew. 25 16 0 Malta zwaar bew. 26 19 0 München zwaar bew. 18 14 03 Nice half bew. 22 14 0 Oslo licht bew. 28 15 0 Parijs half bew. 27 14 0 Rome zwaar bew. 25 15 0 Split onbewolkt 24 13 0 Stockholm ücht bew. 22 12 02 Wenen geheel bew. 18 14 1 Zurich geheel bew. 22 14 01 Casa Blanca half bew. 24 15 0 Istanbul ücht bew. 25 18 0 Las Palmas geheel bew. 24 20 0 Beiroet onbewolkt 28 20 0 Tunis zwaar bew. 27 18 1 nieuwe faculteit daar te vestigen. Wel voegt de RAWB eraan toe dat Utrecht dan in ruime mate met Amsterdams personeel zou moeten worden bemand. Ook de fusie van de drie randstede lijke sub-faculteiten farmacie heeft de instemming van de RAWB. Op basis van kwa liteitsonderzoek kiest de RAWB voor opheffing van de Utrechtse sub-faculteit en vestiging in Lei den van de nieuwe sub-faculteit. De vakgroep farmacologie aan de Universiteit van Amsterdam zou volgens de RAWB overge plaatst kunnen worden naar de faculteit geneeskunde. Over de plannen van Deetman met de letterenfaculteiten is de RAWB minder ingenomen. Vooral de afslankingen bij de kleine studierichtingen zijn vol gens de RAWB veel te fors. De raad adviseert in plaats daarvan een fusie van de studierichtingen Duits. Volgens de raad zijn er grotere bezuinigingen mogelijk in de sectoren economie en dier geneeskunde. Tegenstander is de RAWB van de fusie van de beide Amsterdamse sub-faculteiten geologie. De voorstellen van Deetman voor de technische wetenschappen vindt de raad „slecht gemotiveerd en te globaal". Volgens de raad doen ze geen recht aan de priori- teiten in het wetenschaps- en technologiebeleid. De positie van de theologie met na me aan de openbare instellingen, zou volgens de raad „ten princi pale" ter discussie moeten wor den gesteld. Een veel verder gaand gebruik van de faciliteiten van andere faculteiten Ujkt de raad tenminste mogelijk. De raad merkt ook nog op dat er slechts zeer weinig onderzoek wordt verricht aan de buiten-uni versitaire theologische oplei dingsinstituten. Zij mogen vol gens de raad dan ook niet buiten de afslankingsoperatie gehou den worden. In zijn Jaaradvies 1983 pleit de raad voor een versterking van de positie van de jonge onderzoe kers. Bij bezuinigingen dreigen juist zij tussen wal en schip te ra ken, waardoor het onderzoekers- bestand snel dreigt te vetoude- Jongeren demonstreerden gisteren op het Binnenhof tegen de kabinetsplannen o jeugdhulp door het sluiten van tehuizen. 1110 miljoen te bezuinigen op AMSTERDAM (ANP) - Het college van bestuur van de Vrije Universiteit van Amsterdam vindt dat de Raad van Advies voor het Regeringsbe leid (RAWB) met cijfers heeft gegoocheld en dat het rapport dat als advies aan de minister van onderwijs en wetenschappen is aangeboden misleidend is. Uit de cijfers van het rapport wordt ten onrechte afgeleid dat "het onderzoek van de medische faculteit van de VU over de gehele linie genomen kwalitatief duidelijk achterblijft bij dat in de andere medische faculteiten", aldus het college van bestuur. De berekeningen van de wetenschappelijke produktiviteit aan de medi sche faculteit van de VU zijn echter gebaseerd op gegevens van 1979. De wetenschappelijke produktiviteit van de medische faculteit van de VU is in de jaren 1979 tot en met 1982 meer dan verdubbeld, aldus het college. Om die reden wordt krachtig tegen de conclusies van het RAWB-rapport geprotesteerd. DEN HAAG (GPD) - De bezuini gingsplannen van het kabinet op jeugdtehuizen en andere hulp verleningsinstellingen voor kin deren zijn niet op grote bezwaren van de Tweede Kamer gestuit. In meerderheid werd wel sterk aan gedrongen op zorgvuldige uit werking van de bezuinigingsope ratie. Op de jeugdwelzijnzorg wordt tot en met 1986 totaal 109 mihoen gulden bezuinigd. Dat wordt be reikt door enkele tehuizen en in ternaten te sluiten. Totaal 1200 plaatsen moeten verdwijnen. Al in juli 1984 moet de operatie in gang worden gezet. De kinderen die in de te Sluiten tehuizen en inrichtingen zitten, worden met voorrang overgeplaatst. Dat zal in het eerste jaar voor vijf tot zes honderd kinderen gelden. Over plaatsing is vooralsnog mogelijk. Staatssecretaris Van der Reijden (welzijns, volksgezondheid) zei gisteren in de vergadering van de Tweede Kamercommissie voor Jeugdwelzijnzorg dat „geen kind op straat zal komen te staan". Hij hoopt dat mede te bereiken door veel meer kinderen in pleeggezinnen op te laten nemen in plaats van snel naar internaten te verwijzen. Hij zei te beseffen dat opvang in pleeggezinnen be moeilijkt wordt door het niet toe reikende aanbod van pleegou ders maar hij wil bevorderen dat meer gezinnen zich zullen mel den. Hij overweegt ook hulpverlenings instanties meer te dwingen in eerste instantie naar pleegadres- sen te zoeken. Volgens de staats secretaris wordt nu al te snel ver wezen naar internaten zonder dat serieus de mogelijkheid van andere (goedkopere) opvang is onderzocht. Als een kind dan toch in een inter naat wordt geplaatst dan moeten ouders voortaan vijftig gulden per maand betalen. Volgens Van der Reijden is die eigen bijdrage niet onoverkomelijk („Slechts 1,67 gulden per dag") omdat ou ders ook niet meer te maken heb ben met de dagelijkse kosten van verblijf van het kind. In totaal zullen in de internaten voor kinderen door de bezuini gingen 1500 arbeidsplaatsen ver dwijnen. Er zal overleg zijn met bonden en instanties vóór het personeel wordt overgeplaatst of op wachtgeld gezet. By het sluiten van internaten zal worden gestreefd naar een even redige verdeling over de provin cies. Omdat in enkele provincies sprake is van overcapaciteit en in andere van ondercapaviteit moe ten enkele provincies meer inle veren dan anderen. Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel, Noord-Holland, Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Branabt hoe ven maar beperkt in te leveren, Gelderland, Utrecht en Limburg echter juist veel meer. DEN HAAG (GPD) - De sociale po sitie van grensarbeiders - dat zijn Nederlanders die in Duitsland of België werken - is in het alge meen niet slechter dan die van hun in Nederland werkende landgenoten. Toch zijn zij op en kele punten nadeliger uit, zolang de sociale verzekeringsstelsels in alle EG-landen niet volledig op elkaar zijn afgestemd. Het opheffen van die verschillen is vooral afhankelijk van de bereid heid van de landen om hun wet- Deskundigen tonen Kamer verdeeldheid DEN HAAG (GPD) - Meerdere des kundigen op het gebied van be wapeningsvraagstukken hebben gisteren tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer hun scepsis geuit over de besprekingen die in Genève gevoerd worden over vermindering van middellange- afstandsraketten in Europa. Vol gens de Groningse polemoloog Hylke Tromp falen dergelijke onderhandelingen altijd, omdat ze ondergeschikt zijn aan het af- schrikkingsdenken en hooguit de wind uit de zeilen van de vre desbeweging kunnen nemen. Volgens IKV-woordvoerder Mient Jan Faber is er een vol strekt „ander raamwerk" nodig om tot vermindering van kern wapens in Europa te komen. De deskundigen zijn het volstrekt met elkaar oneens, zo bleek tij dens de hoorzittng van de ka mercommissies voor defensie en buitenlandse zaken over onder meer de NAVO-strategie van het „aangepaste antwoord". Tegen over de scepsis van Tromp, Fa ber en prof Boskma van de Tech nische Hogeschool Twente zag de directeur van het instituut voor internationale betrekkin gen 'Clingendael', H. J. Neuman, wel degelijk mogelijkheden om in Genève tot akkoord te komen, met als resultaat „een aanzienlij ke reduktie van kernkoppen". Volgens Neuman is het mogelijk tot een akkoord te komen op ba sis van het aantal kernkoppen (de Russische SS-20-raket heeft drie, afzonderlijk te richten kern koppen) in plaats van op basis van de lanceerinstallaties. Neuman zei niet „zonder hoop" te zijn over zo'n akkoord: De Sow jet-Unie zou daarbij 100 installa ties (met 300 kernladingen) kun nen behouden, waartegenover aan Amerikaanse zijde in West- Europa 100 Pershing- of kruisra ketten geplaatst zouden mogen worden. De Franse en Britse kernwapens kunnen daar dan bij geteld worden, aldus Neuman. De Leidse professor Van Staden hield de kamerleden voor dat plaatsing van de nieuwe Ameri kaanse raketten in Europa hoe dan ook noodzakelijk is. Faber, die zijn eerdere uitspraken herhaalde dat eenzijdige ontwa pening déstabiliserend kan werken, verdedigde vooral de stelling dat er een heel ander raamwerk nodig is om tot ver mindering van kernwapens in Europa te komen. Het NAVO- dubbelbesluit, waarbij in 1979 werd besloten de nieuwe raket ten te plaatsen en tegelijkertijd met Moskou te onderhandelen over een eventueel niet-plaatsen, gaat uit van het streven naar een Euro-strategische balans. En dat werkt in de richting van een Westeuropese kernmacht, aldus Faber. Faber verweerde zich nadrukkelijk tegen verwijten van vooral De Boer (CDA) dat de vredesbewe ging „mede-verantwoordelijk" is voor de door Faber geconstateer de „groeiende kloof tussen top en basis". Ook de aangekondig de „hete herfst", met acties tegen plaatsing van de raketten in met name de Bondsrepubliek en En geland (maar ook in Nederland) zijn geen doel op zichzelf, aldus Faber. „Het gaat erom in die hit, te samen te zoeken naar oplos singen, niet om de hitte zélf Personeel van RAI opgepakt voor diefstal AMSTERDAM (ANP) - Behalve negen personeelsleden van de particuliere bewakingsdienst Hoogenboom zijn zeven werkne mers van de RAI wegens diefstal van goederen tijdens hun werk zaamheden gearresteerd. Vol gens een politiewoordvoerder zijn het portiers en hallenchefs in de leeftijd van 43 tot 55 jaar, die al enkele jaren bij de RAI werk zaam zijn. De Amsterdamse recherche hield hen gisterochtend op hun werk aan. Hun aanhouding vloeide voort uit de arrestatie van leden van de RAI-groep van Hoogen boom vorige week dinsdag. De zen zouden de afgelopen jaren op de verschillende RAI-tentoon- stellingen voor vele tienduizen den guldens aan artikelen heb ben gestolen. Gistermiddag is bij drie van de aangehouden RAI-medewerkers huiszoeking verricht. Hierbij werd een hoeveelheid gestolen goederen in beslag genomen. Aangetroffen zijn drank, boeken, hoeslakens, dweilen en kuipstoe- len, aldus de woordvoerder. Alle verdachten zijn in verzekerde be waring gesteld. geving daartoe aan te passen. Tot dan geldt, dat de grensarbeider onderworpen wordt aan de so ciale wetgeving van het land waar hij werkt. Dat schrijft staatssecretaris Louw de Graaf (sociale zaken) aan de Tweede Kamer in een notitie over de po sitie van grensarbeiders. De Graaf constateert in zijn notitie wel enkele knelpunten. Zo wij ken vooral de arbeidsonge schiktheidsregelingen voor werknemers in Nederland en België of Duitsland sterk af. Zo kan men in ons land al bij 15 pro cent invaliditeit een wao-uitke ring krijgen, in Duitsland pas bij 50 procent. In de Belgische wao- uitkering zijn geen voorzienin gen opgenomen zoals bij ons. Ook op net punt van de kinderoy- slag bestaan verschillen. Voorts zijn er belemmeringen voor grensarbeiders om premies voor Nederlandse volksverzekeringen te betalen. Dat sommige sociale uitkeringen in Nederland hoger zijn dan in Duitsland of België is een situa tie waarvan De Graaf zegt niets te kunnen doen. In Nederland betaalt men over het algemeen ook hogere premies, schrijft hij. "Politiehulp jongeren op peil houden" DEN HAAG (GPD) - Als jonge ren om wat voor reden ook in aanraking komen met de po litie, is het van groot belang dat gespecialiseerde jeugdre- chercheurs onmiddellijk be schikbaar zijn. Daarom zou het onjuist zijn de desbetref fende dienst van de Rijkspo litie voornamelijk nog maar adviserende taken te geven. Dat zegt de Raad voor het Jeugdbeleid in zijn commen taar „Jeugdpolitie niet naar de achtergrond", een reactie op het voornemen van minis ter Korthals Altes van justitie tot reorganisatie van de Dienst Jeugdzaken van het Korps Rijkspolitie. De Raad onderschrijft welis waar het uitgangspunt van de „generale taakstelling", waarbij iedere politieman of -vrouw in principe alle soor ten zaken behandelt, maar meent dat het omgaan met jongeren in een probleemsi tuatie een specifieke aanpak vereist, en een deskundig heid die niet van elke politie functionaris verlangd kan worden. Juist voor jongeren heeft de po litie ook een hulpverlenings taak. Een verzwaring van haar taak wordt gevormd door de benadering van jon geren uit etnische minderhe den (allochtonen); het aantal van hen dat met de politie in aanraking kotnt, is groeien de. In ieder afzonderlijk ge val zal dan ook beslist moe ten worden, of een delict strafrechtelijke actie vereist of meer een hulpverlenings aanpak. Het is zeer wel mogelijk, dat verwijzing naar een hulpver leningsinstelling de voorkeur verdient. Dat laatste kan ook nodig zijn wanneer een jon gere slachtoffer is van een strafbaar feit; met name by zedendelicten zijn de slacht offers bijna allemaal jong. Ook in gevallen van weglo pen, kindermishandeling en andere vormen van een ver stoorde gezinsrelatie, waar de politie bij betrokken raakt, moeten de jeugdrecher- cheurs adequaat kunnen handelen. ADVERTENTIE Twee deskundigen, die gisteren in Den Haag hun zegje deden over net veiligheidsbeleid. Rechts prof.dr. H.W. Tromp en naast hem dr.ir. J.J.C. Voorhoeve van de Teldersstichting, het wetenschappelijk bureau van de WD. Oude school- en studieboeken zijn geld waard; nieuwe hoeven niet duurte zijn. Bjj de Slegte verkoopje de studieboeken die je niet meer nodig hebt (indien niet ouder dan zo'n 2 jaar) en koop je watje 't volgend studiejaar hebben moet (voor zover voorradig). Afrekenen gaat kontant en watje koopt neem je meteen mee. Dóén, nog voor je met vakantie gaat. Dat bespaartje tyd én geld. De Slegte is een goeie voor studieboeken. Boekhandel J. de Slegte b.v., Breestraat 73,2311 CJ Leiden, Tel.: 071-122007.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7