Stevenshof school" tijdelijk gehuisvest in gebouw Antonius Waarschijnlijk nog geen lozingsrecht jflfe JÈÊÈÈ1 i 1 m "Stroomstok is «BR Sstl geen wapen maar een hulpmiddel" 1 V ■fc: re"j, WD"Inhoudsloze kritiek CDA op verkeersbeleid" Alternatieve straf geboden: werken in revalidatiecentrum Antoniusschool zelf opgeheven :ia—w-- 1 jra '-i V mlfSffirJBMMh Dieven van strips en etenswaren aangehouden Protest tegen mishandeling van vrouwen Breestraat niet afgesloten Ijsjes gestolen uit snackbar Man veroorzaakte ongeluk met vier doden DINSDAG 21.JUNI 1983 Opknapbeurt voetbalveld Sleutels LEIDEN - 'Eén lange lijdensweg', zo on&chreef Sleutels-bestuurslid Barnhoorn het afgelopen voet balseizoen. Bron van ellende voor de zaterdagclub was het veld aan De Vliet dat ook wel aangeduid werd als zijnde 'het slechtste ter rein van Leiden en verre omstre ken'. Het bordje 'Afgekeurd' moest doorlopend bij de hand worden gehouden, vooral na de winterstop. Maar als het goed is behoort de na righeid nu tot de verleden tijd. In samenwerking met de Heidemij is de Dienst Sport en Recreatie druk doende het veld een grondi ge opknapbeurt te geven. Er komt onder meer een nieuwe drainage die het overtollige regenwater de baas moet kunnen. In augustus moet het nieuwe veld speelklaar zijn. (foto Holvast) LEIDEN - Het gebouw van de Sint Antoniusschool aan de Boshuizerlaan zal het komende schooljaar dienst gaan doen als school voor de leerlingen uit de nieuwe woonwijk in de Stevenshofpolder. De verschillende richtingen - protestants-christelijk, katholiek en openbaar - zullen in deze tijdelijke 'Stevenshofschool' vertegenwoordigd zijn. t het predikaat "afgekeurd" De directie Onderwijs van de ge meente Leiden schat dat er in au gustus met zo'n vijftig leerlin Burgemeester Goekoop: - J 'iK V LEIDEN - Burgemeester Goe- honden te hebben en kunnen koop (WD) is het niet eens met beoordelen of de stok gebruikt zijn partijgenoot minister Riet- moet worden. kerk van binnenlandse zaken Behalve over het gebruik van de over het bezit van de elektrische stroomstok en de inzet van hon- r "«31 y gen, waarvan er 25 openbaar on derwijs gaan volgen, kan worden begonnen. De verwachtingen zijn dat in de loop van het jaar het aantal leerlingen zal zijn ver drievoudigd. De toekomstige leerlingen en be woners van Stevenshofpolder zullen met een bus heen en weer worden gebracht. De kosten daarvan neemt de gemeente voor haar rekening. Als alles volgens plan verloopt staat er over een jaar in de Stevenhofpolder zélf een school. De Antoniusschool kwam voor de tijdelijke huisvesting beschik baar omdat de Stichting Katho liek Onderwijs Leiden gisteren van het ministerie van Onderwij- ste horen kreeg dat deze kleuter en lagere school niet langer mag voortbestaan. Al enige jaren heeft deze school niet het vereiste leerlingenaantal om voor een rijksbijdrage in aan merking te komen. Vóór elk schooljaar moest er door de stichting aan het ministerie een verzoek worden ingediend om te mogen blijven voortbestaan. Hoewel staatsraad Veringa voor het komende schooljaar nog alle pogingen in het werk heeft ge steld om voor de Antoniusschool vrijstelling te krijgen, is het hem ook niet gelukt de school open te houden. Voorzitter Sanders van de Stich ting Katholiek Onderwijs meld de vanmorgen dat de Antonius school nu noodgedwongen zal worden opgeheven. "De leerlin gen en een gedeelte van het on derwijzend personeel zullen overgaan naar de Paus Johannes XXIII-school aan de Donizetti- laan". noemde gistermiddag de omtre- den stroomstok "geen wapen, maar slechts een hulpmiddel". Hij wees erop dat de lijst van toege stane wapens geen uitputtende is. Zo beschikt de Leidse politie bijvoorbeeld ook over een verdo vingsgeweer, dat voor het on schadelijk maken van een losge broken stier gebruikt kan wor den. Dat wapen staat ook niet op de lijst. Verder wees Goekoop er op dat wel meer politiekorpsen over de stroomstok beschikken, zo zou uit informele contacten gebleken zijn. Goekoop zei de kwestie dan ook graag binnen kort met het ministerie te willen bespreken. Commissaris Van Voorden bena drukte dat de stokken per sé niet bedoeld zijn voor het gebruik te gen mensen of tegen de eigen po litiehonden. Raadslid Eikerbout (PvdA) had het idee gekregen dat de stokken wel eens dienst zouden kunnen doen om de poli tiehonden in het gareel te hou den. Bij de ontruiming van het kraakpand in de Scheepmakers- steeg was wel gebleken dat de honden moeilijk in toom zijn te houden. Het vermoeden van Ei kerbout was verder erop geba seerd dat de stroomstokken in de auto van de hondenbrigade werd bewaard, terwijl de begeleiders van honden toch het minst voor honden te vrezen hébben. De commissaris ontzenuwde de veronderstelling van Eikerbout. De verklaring lag voor de hand: De honden-begeleiders beschik ken over de stroomstok, omdat zij geacht worden verstand van LEIDEN - In een supermarkt aan de Kooilaan zijn vannacht twee Leidenaren aangehouden die er met een tas etenswaren en een hoeveelheid stripboeken van door wilden gaan. Omstreeks half twee vannacht ging het stil alarm van de super markt over waarna de Leidse po litie, acht man sterk, er op af ging. Eenmaal ter plaatse trof men twee Leidenaren,. achttien en negentien jaar oud, in de win kel aan. De jongens waren de zaak binnengekomen door een ruit te vernielen. Eerder die avond was ook een ruit vernield van een Albert Heijn- vestiging aan het Bevrijdings plein. Daar trof de politie nie mand aan. Het is nog niet duide lijk of er verband bestaat tussen beide zaken. LEIDEN - De Leidse cocaïnehan delaar Van A. is vanmorgen ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden waarvan drie voorwaardelijk. De Haagse rechtbank volgt daarmee de eis van de officier van justitie. Van A. stond terecht voor het bewer ken, vervoeren en gebruiken van cocaïne en was al daar al eerder voor veroordeeld. voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden gistermiddag ook over de gang van zaken rond de klachtenbehandeling. De dag na de ontruiming van het kraak pand raakte de politie opnieuw slaags met de krakers toen deze weigerden het politiebureau te verlaten, voordat een klacht over het politie-optreden was geno teerd. Onbeholpen De raadsleden waren unaniem zij het in verschillende bewoor dingen - van oordeel dat de poli tie niet tactisch was opgetreden. "Onbeholpen is nog mild uitge drukt", aldus Eikerbout. "De po litie moet niet moeilijk doen by het indienen van een klacht", al dus Zonnevylle (WD). "Een tra- gi-comedie", aldus Van der Ham (D'66). "Een overtrokken reac tie", aldus Van der Putten (PSP). De krakers, die luidruchtig van hun aanwezigheid blijk gaven, verklaarden dat de ontruiming een politieke keus was. "De com missie legitimeert het politiege- weld", zo klonk het verwijt. De krakers verlieten met veel tam tam de zaal, toen de commissie niet van plan bleek om over indi viduele Wachten te praten. Hoofdinspecteur Mostert vatte de gebeurtenissen samen. Hij zei dat de honden waren ingezet om de deurwaarder in staat te stellen zijn werk te doen. Het gebruik van peper door de krakers was er wellicht de oorzaak van dat de honden minder 'aanspreekbaar' waren, meende hij. "Buiten de hond is er niets tussen de wapen stok en het pistool", aldus Mos tert, verwijzend naar de beper- Wngen op het gebruik van traan gas. Mostert concludeerde dat het geweld van de zijde van de politie niet buiten proporties was. Een conclusie die slechts door de Weine linkse partijen niet werd gedeeld. De commissie stelde vervolgens een nieuwe regeling vast over de behandeling van Wachten over politie-optreden. Het is voortaan mogelijk om bij de afwijzing van een Wacht in beroep te gaan bij de burgemeester. De burgemees ter laat zich in zo'n geval bijstaan door een speciale adviescommis sie. Op deze manier wordt de Wachtenprocedure buiten het politie-apparaat gehaald, zodat een onafhankelijker behandeling is gewaarborgd. De burgemees ter brengt jaarlijks verslag uit aan de gemeenteraad over de toepassing van de regeling. Ano nieme Wachten worden niet in behandeling genomen. LEIDEN Burgemeester Goe koop kreeg gisteravond bijna tweeduizend handtekeningen overhandigd van de actiegroep 'Stop Vrouwenmishandeling' (zie foto). Deze handtekeningen werden opgehaald tijdens de ac tiviteiten die de actiegroep op 1 juni ondernam. Ze vroegen die dag om meer aandacht voor vrouwenmishandeling. Met de handtekeningen kreeg Goe koop ook een nota in handen ge drukt waarin de vrouwen een aantal aanbevelingen doen. Zo zou de informatie van mishan delde vrouwen een brede ver spreiding moeten krijgen. Bij de scholing van politie, hulpverle ning, gezondheidszorg en onder wijs moet grondige aandacht worden besteed aan het gewelds delict vrouwenmishandeling. Zij kunnen vrouwen dan goed door- verwijzen naar de juiste instellin gen. Verder moet vrouwenmishande ling worden geregistreerd en bij de opvang en hulpverlening aan de vrouwen moeten professione le en niet-professionele instellin gen goed samenwerken. Elke vrouw die wordt mishandeld, moet tenslotte goede voorlich ting krijgen over het doen van aangifte en het verloop daarvan. Vooral bij de politie dringt de ac tiegroep 'Stop Vrouwenmishan deling' aan op grotere aandacht. "Elke aanWacht van een vrouw (Foto Holvast), moet serieus worden genomen en verdient verdere maatrege len". Nu komt het volgens de vrouwen nogal eens voor dat de politie een vrouw afraadt aangif te te doen omdat dit de de ver houdingen thuis alleen maar slechter zou maken. "Maar een vrouw die naar de politie stapt, vraagt om bescherming", aldus de actiegroep. Het is de bedoeling dat de gemeen te de aanbevelingen van de actie groep verder bespreekt. Burge meester Goekoop zei gisteren dat de gemeente zich terdege be wust is van de problemen van mishandelde vrouwen. "Er wordt hier en daar ook al de no dige aandacht aan besteed. Dat neemt niet weg dat er nog heel wat kan gebeuren. We zullen de aanbevelingen van de actiegroep dan ook bespreken". LEIDEN - De Breestraat wordt (voorlopig) niet voor auto's afgesloten op koopavonden en zaterdagen. De suggestie van PvdA-wethouder Waal om dit wel te doen, gaat de ijskast in. De wethouder heeft geconcludeerd dat zijn plan politiek onhaalbaar is. "Het werken in een coalitie (PvdA-VVD, red.) brengt dat met zich mee", aldus Waal. Een motie van het CDA in de gemeenteraad, waarin werd gevraagd nog dit jaar een besluit te nemen over het verkeer in de Breestraat, werd om deze reden gisteravond ingetrokken. Financiële meevaller gemeente LEIDEN - De heffing van het lo zingsrecht gaat dit jaar hoogst waarschijnlijk niet door. Wet houder Bordewijk (PvdA) van fi nanciën bevestigde gisteravond desgevraagd dat de jaarrekening van 1982, die deze week gereed komt, meevalt. Hierdoor zou de heffing niet per se noodzakelijk zijn. In WD-kringen werd het vermoe delijke uitstel van de heffing tot volgend jaar als een triomf be schouwd. De liberalen hebben zich steeds tot het uiterste tegen het lozingsrecht verzet. Officieel deelde financieel woordvoerder van de WD, Theo van der Nat, mee dat er nog niets is beslist. Wethouder Bordewijk wilde ont kennen noch bevestigen dat de heffing van het lozingsrecht wordt uitgesteld. Hij zei slechts dat "er verschillende mogelijk heden zijn". Een heel ander geluid dan tot dus ver, want de PvdA heeft steeds gezegd dat invoering van het lo zingsrecht niet te voorkomen is. Bfi het debat in november over de begroting 1983 vonden PvdA en WD elkaar uiteindelijk in een compromis. Het lozingsrecht werd in principe ingevoerd, maar de heffing ervan werd uit gesteld tot 1 juli van dit jaar. In plaats van de aanvankelijk aan gekondigde vijftig gulden, zou den huiseigenaren dit jaar slechts twintig gulden hoeven betalen. PvdA-fractieleider Van der Molen zei in november dat uitstel van het lozingsrecht "een echt com promis is". De WD-motie waar in werd gevraagd de daadwerke lijke heffing zo mogelijk te voor komen, was volgens haar slechts bedoeld om de aftocht van de WD te dekken. Overigens noemde Van der Molen uitstel ook voor de PvdA aantrekkelijk, omdat het lozingsrecht denivel lerend werkt. "Aan het verhogen van de belastingen is niets socia listisch of liberaal. Er zijn bij dit compromis geen winnaars", al dus Van der Molen indertijd. Ook burgemeester Goekoop (WD) schaarde zich tijdens zijn nieuwjaarsrede nog onder de pessimisten. "Ik zou me kunnen voorstellen dat een lozingsrecht onvermijdelijk is", zei de burge meester op 3 januari. LEIDEN - Uit de koelinrichting van een rijdende snackbar is in de nacht van zondag op maandag voor tweehonderd gulden aan ijsjes gestolen. De snackbar stond geparkeerd na bij het winkelcentrum de Koper- molen in de Merenwijk. Onbe kenden zijn de wagen binnen ge komen door een portier te force ren. Behalve de ijsjes werd ook een hoeveelheid blikjes fris drank meegenomen. LEIDEN - "De kritiek van het CDA op het verkeersbeleid van het college is inhoudsloos. Het ontbreekt de christen-democra ten aan een constructieve in breng, aan het bieden van alter natieven". WD-raadslid Zonne vylle reageerde met deze woor den op de ongebruikelijk felle aanval - vorige week - van CDA-raadslid Van Zijp op het verkeersbeleid van wethouder Waal (PvdA). Het raadsdebat over het verkeerscirculatieplan, dat vorige week begon, werd gis teravond afgerond. De collegepartners PvdA en WD waren zeer eensgezind in het af wijzen van de kritiek. PvdA-frac tieleider Van der Molen onder steunde het betoog van Zonne vylle en deed er nog een schepje bovenop. Volgens Van der Mo len was er sprake van tamheid in het debat. "Ook de inbreng van de Klein Links valt mij zeer te gen", aldus het PvdA-raadslid. Het lukte het CDA niet om de eens gezindheid van de college-party en door te prikken. Alleen wat betreft de brug (op proef) over de Oude Rijn, de Dullebrug, vonden CDA en VVD elkaar. Beide par tijen drongen erop aan spoedig een definitief besluit te nemen over het voetgangersbruggetje. WD en CDA staan sceptisch te genover de noodzaak van de brug. Wethouder Waal vermeed een toezegging te doen. Hij merkte op eerst de kwestie van de Admiraalsbrug (tussen Hoge Rijndijk en industrieterrein De Waard) te willen afhandelen. "Eén brug tegelijk", verzocht Waal. Een motie van het CDA om aan een aantal punten uit het circula tieplan voorrang te geven werd door de raad verworpen. Datzelf de lot onderging de CDA-motie waarin een uitspraak werd ge daan over het gewenste aantal parkeerplaatsen Lammenschansweg Instemming kreeg het CDA waar het erom gaat parkeerboetes ten goede te laten komen aan de ge meentekas. De gemeente draait immers ook op voor de kosten van de parkeercontrole, aldus de voltallige gemeenteraad. Eensge zindheid bestond ook ten aan zien van de Lamménschansweg. De gemeenteraad vindt het no dig om er de veiligheid van fiet sers en voetgangers te verbete ren. Het wordt aan het college overgelaten om concrete maatre gelen voor te stellen. Het WD- verzoek om duidelijkheid te ver schaffen over het 'Parkeerfonds' werd door B en W overgenomen. Op de kwestie wordt later terug gekomen. Het voorstel van de li beralen om by wijze van proef op een deel van het Rapenburg be woners een exclusief parkeer recht te geven, werd door de wet houder afgehouden. Hij wilde de zaak eerst eens bestuderen. Dat zelfde gold voor de aanleg van een tunnel op het kruispunt Wil lem de Zwygerlaan/Sumatra- straat De SP had hiervoor ge pleit, maar volgens de wethou der is de kans erop klein door de enorme kosten. Een motie van PPR/PSP ten slotte kreeg de in stemming van het college. De motie vroeg om bewaakte fiet senstallingen. Waal zei overigens dat deze niet gemakkelijk te ver wezenlijken zyn. DEN HAAG/LEIDEN - Werken in een revalidatiecentrum. Dit al ternatief bood de president van het Haagse Gerechtshof gisteren aan de 20-jarige Leidenaar J.V, die in november 1981 in Noord- wijk een ongeval veroorzaakte waarbij vier mensen de dood vonden en waarvoor de Haagse rechtbank hem veroordeelde tot vier maanden gevangenisstraf (waarvan twee maanden voor waardelijk) en twee jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid.. Tegen dit vonnis ging V. gisteren bij het hof in beroep; voor zijn werk kan hij zijn rijbewijs niet missen. „En inmiddels rijd ik ook weer", sprak verdachte gis teren. Op 21 november 1981, 's avonds om half twaalf, begon hij op de Herenweg (een twee- baansweg) in Noordwijk een in haalmanoeuvre, niet realise- rend dat een wagen hem reeds tegemoetkwam. In die wagen za ten twee echtparen en een baby. V. kon niet meer uitwijken en knal de er met een vaart van 100 a 120 kilometer bovenop. Vier van de vijf inzittenden kwamen daarbij om; alleen de moeder van de ba by overleefde het. Twee kamera den die bij V. in de auto zaten werden zwaar gewond.- Een reden voor de noodlottige in- haalsmanoeuvre kon verdachte ook gisteren niet geven. „Ik had geen haast", bekende hij. „U had dus best op uw rijbaan kunnen blijven?", vroeg de president. „Ja", beaamde verdachte. „En dan zo'n stom ongeluk", aldus de president. „Waarom nou toch?" Verdachte, die verder een blanco strafblad heeft, moest het ant woord schuldig blyven. „En nu rijdt u weer?", vroeg de presi dent. „Heeft u daar nou geen moeite mee. U heeft immers vier mensen doodgereden. En dan is er nog die arme vrouw, wier kind en man dood zijn." Verdachte zei het er wel degelijk moeilijk mee te hebben, waarop de president sprak: „Er moet hoe dan ook iets gebeuren. We kun nen niet hebben dat mensen zo maar worden doodgereden", en hij stelde de alternatieve straf voor. „Dat is beter dan stomweg in de gevangenis zitten. Als u werkt in zo'n kliniek ziet u wat mensen wordt aangedaan als an deren in het verkeer risicoloos inhalen", aldus de president die tot besluit niet wilde nalaten de verdachte te bestempelen als „een fatsoenlijk mens". Uitspraak over twee weken. CDA in Klinker Onder het motto 'De Leidse Poli tiek komt naar U toe' brengt de Leidse CDA-fractie een aantal werkbezoeken aan de verschil lende wijken. Woensdag is er een openbare fractievergade ring in buurthuis 'De Klinker' aan de Berlagestraat. Iedereen kan vragen stellen en de CDA- fractie zal zaterdag per fiets de plaatsen bezoeken waarover door de betdoners opmerkingen zijn gemaakt. Kinderfilm K&O vertoont morgenmiddag vanaf half drie de komische film 'De Verjongingskuur' met Laurel en Hardy in de hoofd rollen. Verder een serie teken films met veel bekende stripfi guren.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3