Snelle BMW-diesel AVTO DAIHATSU AUTOBEDRIJF HERMAN MULDER \llegaar Ook Audi 200 vernieuwd Verboden Daihatsu Charade: sobere, maar goed bruikbare driepitter DINSDAG 21 JUNI 1983 Varia Samengesteld door Koos Post l uto ^-r\ Volvo beet het spits af Volvo was dit jaar de eerste. Zo tegen de zomervakanties en kort daarna brengen de antofa- bricken elk jaar naar buiten wat zij voor het volgend seizoen in petto hebben. Dan gaat het meestal niet over nieuwe modellen. Daarmee wordt wel gewacht tot kort voor een of andere autoshow, waarop het model meteen met het nodige tromgeroffel aan den volke kan worden getoond. Maar de kleinere nieuwtjes komen in zomermaanden. En Volvo was er begin van deze maand het eerste bij. Weinig spectaculair nieuws Niet dat Volvo veel spectaculairs te melden had. De gewijzigde 1,9 carburatormotor in de 240 DL wordt als nieuw aangekondigd. Door een andere verhouding in de compressie produceert de krachtbron vier paardekrachten meer. Maar wat belangrijker is: in combinatie met een verbeterde versnellingsbak (de vierde versnelling heeft het karakter van een overdrive gekregen) is de motor ook zuiniger geworden. Voorts is er in de 240-serie een nieuwe vijfversnellingsbak en een andere automatische trans missie met overdrive verkrijgbaar. Ook in de jonge 760-serie zijn al verbeteringen doorgevoerd: meer hoofdruimte achterin, indirecte instrumentenverlichting en ver beterde luchtroosters. Net als bij de 240'ers zijn alle versies voor zien van zij-knipperlichten op de voorschermeii. En natuurlijk wordt nog even herinnerd aan de recente toevoe ging aan de serie: de 760 met turbo geladen viercilinder 2,3 liter injectiemotor met een vermogen van 173 pk. Topsnelheid over de 200 km per uur. Snelle broeders bij Opel Opel heeft voor de liefhebbers een flink aantal snelle broeders in huis. Van nagenoeg elk model staan er wel "super-sportieve" edities in de showroom. Daartoe worden ook de Corsa 1,3 S en de Kadett 1,6 SR gerekend. Maar daarnaast kan ik ook de Kadett GT/E, de Ascona SR/E, de Monta GT/E en de grandioze Monza 3,0 E. noemen. Stuk 70or stuk modellen die zijn ontwikkeld met gebruikmaking van de grote ervaring die Opel in de autosport heeft opgedaan. En voor de enthousiastelingen in die autosport brengt het Duit se merk dit najaar een speciale uitvoering van de Opel Manta op de markt, de Manta 200, gebaseerd op de Manta GT/E maar motorisch opgevoerd tot 125 pk. Het ligt in de bedoeling dat deze Manta 200 volgende maand zal worden gehomologeerd in groep B. Een aanvullende homolo gatie met een motorvermogen van 185 pk is voor oktober voor zien. Voor Nederland zal de prijs van deze speciaal voor de rallysport bedoelde Manta 200 op ongeveer 30.000 gulden komen te lig gen. Mini-spuitbus verjaagt luchtjes. Sigaar gerookt in de auto? Patates frites gegeten? Men kent de luchtjes die zo lang blijven hangen. Men kent ook de luchtver frissers die continu werken maar slechts beperkt regelbaar zijn. Holt Lloyd in Almere komt nu met een mini-spuitbusje (ter groot te van de bekende slotspray) met Auto Fresh, waarmee heel snel onaangename geurtjes kunnen worden verjaagd. De spuitknop kan worden vergrendeld zodat het spuitbusje (goed voor zo'n 200 afgemeten verfrissingen) veilig kan worden mee genomen in zak of tas. Voor 4,95 is zo'n handig spuitbusje te koop bij autoshops en in warenhuizen. BOVAG, hoe duur is niet duur? De afdeling autoverbuur van de BOVAG is vorige week een cam pagne begonnen om het publiek te bewegen vaker een auto te huren. Met stickers en boekjes (gids autoverhuur 1983) wordt Nederland bestookt. "Auto huren? Niet duur!", schreeuwen de stickers uit. "Hoe duur dan wel?", vraagt men zich onwillekeurig af. Het betreffende boekje geeft antwoord op vele vragen: wie, Vat, waar en wanneer. Men kan het allemaal te weten komen. Maar over de prijs wordt angstvallig gezwegen. Zelfs geen indica tie. Hoe duur is dan toch niet duur? "De diesel drukt door". Het stond eind maart boven een bericht in deze rubriek waarin de komst van twee nieuwe die sels werd aangekondigd: de Renault 9 diesel en de driecilin der Daihatsu diesel. "En we zijn nog lang niet aan het ein de..." De volgende aflevering van de diesel-story heeft niet lang op zich laten wachten. Binnenkort komen er nog twee nieuwe die sels naar Nederland: de eerste diesel van BMW en de diesel versie van de Fiat Uno. Het heeft lang geduurd voor BMW zich in het dieselavon- tuur stortte. De top van het Beierse bedrijf wilde er pas aan beginnen als men de zeker heid meende te hebben dat de dieselmotor geen afbreuk zou doen aan het snelle imago van het merk. Afgaande op een betrekkelijk korte kennismaking met de 524 turbo diesel meen ik te kunnen zeggen dat de con structeurs goed in hun op dracht zijn geslaagd. In de car rosserie van de 5-serie hebben zij een 2,4 liter zes cilinder mo tor met turbolader gehangen, die een vermogen van 115 paardekrachten kan opbren gen. En dat is goed voor een topsnel heid van ongeveer 180 kilome ter per uur! Met een uitroepte ken, want dat is een ongeken de snelheid voor een diesel. In feite herinnert slechts een vriendelijk klopgeluidje onder bepaalde omstandigheden de bestuurder eraan dat hij op stap is met een diesel. Dankzij die turbolader accelereert de wagen als een furie en glijdt hij soepel en met een minimum aan geluid naar snelheden, die een niet al te attente bestuur der hier gemakkelijk op een fikse bekeuring zou kunnen komen te staan. En dat alles met een voor zo'n wagen bepaald mild verbruik. De testroute die wij reden was niet helemaal representatief. Maar er werd op de Duitse snelwegen wel stevig doorge blazen. Desondanks kwamen de zuinigste twaalf wagens met elkaar tot een gemiddelde van één op veertien. Men zal het niet altijd overal kunnen halen, maar het is soms wel mogelijk. "De eerste diesel die rijdt als een BMW", merkte directeur Esser van BMW Nederland met ge voel voor reclame op. "Maar ook geprijsd als een BMW", voegde een collega van mij er snedig aan toe. Want de 524 td, die in augustus met automatische versnel lingsbak de Nederlandse markt op rijdt zal waarschijn lijk om en nabij de 54.000 gul den moeten opbrengen. De handgeschakelde versie - die pas in oktober verkrijgbaar wordt - zal zo'n 3Vi mille min der kosten. Kapitale bedragen. Maar men moet ze wel plaatsen naast de monumentale prijzen die bij voorbeeld ook Mercedes de dieselrijders in die klasse voor zet. En in die gelederen moe ten de klanten voor deze nieu we BMW worden gezocht. Vol gens de directie in München zal de diesel te zijner tijd 20 procent van de 5-serie moeten uitmaken. Fiat Uno diesel De dieselversie van de Fiat Uno, die van de maand in Italië in de verkoop is gekomen maar pas begin volgend jaar naar Neder land komt, is natuurlijk van een heel andere allure. Ook een heel andere prijs: het basismodel za' tussen de 17 en 18 mille gaan kosten. De auto zal als drie deurs standaard en vijf deurs super worden gele verd. De topsnelheid loopt tegen de 140 km per uur en volgens de genen die er in Italië even ken nis mee hebben kunnen ma ken is de wagen aardig stil en gemakkelijk te berijden. De zeer luxueuze en bijzonder prijzige Audi 200 was na drie jaar en 51.000 verkopen in Europa aan vernieuwing toe. Natuurlijk gebeurde dat op basis van de zo bejubelde Audi 100, eens de auto met de minste luchtweerstand van alle in serie gebouwde limousi nes. Die eer wordt nu opgeëist door de Audi 200 met een Cw-waarde van 0,32. Dat zorgt in combinatie met het lichte gewicht van de wagen voor extreme topsnelheden. Met turbo aan boord zou de Audi 200 een snelheid van 230 km per uur kunnen halen. En dat met voorwielaandrijving, gelukkig is de hele techniek bij die for midabele prestaties aangepast. Zonder turbolader zou de vijfcilinder inspuitmotor toch ook nog 200 km per uur halen. In augustus kan men dat ook in Nederland ervaren. Volkswagen gaat San tana's assembleren in de Volksre publiek China. Volgens het blad "RAI Actu eel" voorlopig twee per dag. De Duitsers zullen beginnen, de Chinezen nemen het zo spoedig mogelijk over. Het zijn simpele Santana's. Zonder enige franje. Zaken als hoofdsteunen en veilig heidsgordels worden in Chi na ais overbodig be schouwd. Als men bet omrekent kost de auto daar een dikke 40.000 gulden. Zo'n bedrag kan al leen maar door overheid of taxibedrijf worden betaald. Maar dat maakt niets uit, het bezit van een eigen auto in voor een gewone Chinees eenvoudig verbodem.. RIJ- IMPRESSIE Kleine Japanse auto's lijken de neiging te hebben snel te groeien. Neem de Cherry van Nissan (voorheen Datsun). Begonnen als een venijnig splintertje, maar inmiddels zo uit de klui ten gewassen dat Nissan het nodig heeft gevonden met de Micra voor een nieuwe verte genwoordiger in de kleine klasse te zorgen. Ik denk ook aan de Honda Civic. Eens een kittige tweezitter, nu uitgegroeid tot een fikse fami liewagen. En dan nu weer de Charade van Daihatsu. De in 1977 geïntro duceerde bolle driepitter is kortgeleden een nieuw, veel royaler pak aangemeten: vijf centimeter langer, drie breder en zelfs zeven hoger. De ronde vormen zijn verdwe nen. Er staat nu een moderne, strak gestyleerde wagen op vrij hoge wielen, die zich wat vormgeving betreft niet zo bij ster onderscheidt van de talrij ke concurrenten in zijn klasse. Dat mede natuurlijk, omdat moest worden getracht de luchtweerstand tot het uiterste te beperken. Met een Cw-waar de van 0.39 zijn de Japanse constructeurs daarin voor een In totaal brengt de Nederlandse vestiging van Daihatsu in ons land tien uitvoeringen op de markt. De prijslijst begint bij dertien mille. Ik reed enige tijd in een TS met vijf versnellin gen, die 14.395 gulden kost. Die T staat voor "trois" - drie (deuren) in het Frans. Dit in te genstelling tot de C (cinq), de versie met vijf deuren derhal ve. De grotere afmetingen van de vernieuwde Charade hebben natuurlijk ook voor wat meer "leefruimte" gezorgd. De sober aangeklede cabine biedt nog wel geen overdaad aan ruimte, maar vier personen kunnen er toch netjes een plaatsje in vin den. Waarbij het overigens maar de vraag is of de passagiers die achterin mogen zitten zich daar gelukkig zullen voelen. Want eigenlijk zijn auto's van een starre achteras - nauwe lijks geschikt om op de achter bank personen over langere af standen te vervoeren. Voor een kort stukje gaat het nog wel, maar als men langere tijd moet hobbelen achterin gaat de lol er wel af. Overigens is dat geen specifieke eigenschap van deze Charade. Bij de meeste concurrenten is het van het- zelfde laken een pak. Met twee personen gaat het ook in deze Charade uitstekend. De motor mag vrij rumoerig zijn, het on derstel is niet volmaakt, maar daar valt gemakkelijk mee te leven. Als men echter achterin zit komen deze eigenschappen met grotere nadruk naar boven en dan zijn zij moeilijker te in casseren. De constructeurs hebben aan de driecilinder motor van 993 cc niet veel veranderd. Gewijzig de compressie, maar geen der vermogen of hoger koppeL Het is 52 pk gebleven bij 5.600 toeren per minuut Daar kan men aardig mee uit de voeten. Maar wil men wat prestatie hebben dan is het wel zaak de motor op volle toeren te hou den. En juist dat doortrekken in de versnellingen zorgt dan weer voor een extra portie ge luid. Als men dat echter voor lief neemt kan men snel genoeg op een snelheid van om en nabij de 120 kilometer per uur ko men. Daarboven gaat de naald van de snelheidsmeter veel langzamer vooruit In de vijfde versnelling krijgt men deze maar met moeite langs de 130, als men echter voor de vier kiest komt hij pas voorbij de 140 tot rust Maar nogmaals, dan moet men nodige kal Us men het allemaal wat rusti ger aan doet is het verblijf in deze Charade veel plezieriger. De stoelen zitten aanvaardbaar goed, de bediening levert geen problemen op, hendels en knoppen zitten op goed zicht bare en eenvoudig bereikbare plekken, de besturing is exact genoeg (wordt alleen bij hoge re snelheden wat vaag) en ba lansassen zorgen ervoor dat de motor niet teveel trillingen s bij elkaar kan men zeggen dat deze Charade een zeer aan vaardbare tot plezierige auto is, die voor een redelijke prijs verkrijgbaar is, als men er maar niet teveel mee wil jagen. En dan heb ik nog niet eens zijn allersterkste zijde genoemd: de zuinigheid. Want zelfs bij flink doorrijden kan men met deze Charade aan de benzinepomp 1 op 16 noteren. En dat is ook flink wat waard... ADVERTENTIE Uw officiële Daihatsu-dealer Moeilykwoord voorzuinigrüden Weversbaan 14, Leiderdorp Tel. 071-894200. KATWIJK - Aan de Chr. scholenge- meenschap "De Viersprong" slaag den de volgende leerlingen: voor het diploma L.E.A.O.: B. Aukes, R. Barnhoorn, R. van Beelen, R. Drie bergen, J. van Duyn, L. van Dijk, H. van Egmond, C. Elting, C. Guyt, M. Guyt, J. Haasnoot, M. Hoek, A. Hoek stra, A. Holwerda, T. Homan, M. Hou- waart, Y. de Jager, C. de Jong. L. Jon ker, M. Jonker, M. Kadé, K. van Kla veren, W. Koning, D. Kuipers, C. Kuyt, J. Mooiman, R. v.d. Niet, A. van Nieuwkoop, C. Oliemans, M. Ouwe hand, C. v.d. Plas, M. v.d. Plas, M. v.d. Plas, T. v.d. Plas, D. van Rijn, H. van Rijn, A. Schaap, A. Schonenberg, C. Star, J. van Velzen, R. Versteeg, M. Vink, W. Vlasman, H. de Wilde, R. Zoetemelk. /oor het diploma L.H.N.O.: P. Bax, N. van Beele, B. van Beelen, J. v.d. Bent, M. v.d. Boon, W. Bruin, C. v.d. Drift, G. van Duyn, G. van Duyn, G. van Duyn, J. van Duyn, N. van Duyn, J. van Duyvenbode, H. van Egmond, R. van Egmond, M. den Elzen, W. van Galen, C. Glasbergen, M. v.d. Gugten, P. Guyt, M. Haasnoot, M. Hazenoot, I. Heemskerk, S. Heruer, A. Hogewo- ning, C. den Hollander, C. Honsbeek, A. Imthorn, Y. van Iterson, M. van Klaveren, P. Koek, J. Koot, L. Krijgs man, D. Kuivenhoven, P. Kuyt, S. La- gerberg, M. de Lange, S. van Leeu wen, M. Lindhout, M. van Loo, M. Loijé, H. v.d. Mey, M. v.d. Mey, C. de Mooy, W. Noppen, C. Nijgh, A. Ouwe hand, A. v.d. Plas, C. v.d. Plas, C. v.d. Plas, J. v.d. Plas. J. v.d. Plas, L. v.d. Plas, C. Ravensbergen, Z. van Rhijn, T. van Ryn. W. Sanders, B. Schaap, C. Schaddé van Dooren, C. Schalkers, M. Sosef, P. v.d. Spek, R. Star, L. Var- kevisser, C. Varkevisser, A. Vroege, M. van Vulpen, C. Zandbergen, G. Zwaan, M. Zwaan. Afgewezen: 7. Her- Voor het diploma: M.H.N.O. (afd. KV/ JV): M. Bogerd, M. Bijma, A. van Delft, J. van Delft, J. Grijn, L. Knevel, D. Kralt, R. van Leeuwen, C. van Nieuwkoop, A. Noort, W. Sip, J. v.d. Vijver, C.^Zwaan. Afgewezen: 1. Her- uitgaven mm "Scouting International in oude an sichten", Europese Bibliotheek, prijs 36,-. "Vlucht naar Brittanniè", jeugdboek (v.a. 11 jaar) door Renée Cartwright, (v.a.ll jaar) door Bob Kerssen, West- Friesland, prijs 22,-. "Een brug naar Therabithia", jeugd boek door Katherine Paterson, Hol- Ambler, 22,50. - "De brug naar de liefde" roman van Mien van 't Sant, West-Friesland, prijs ƒ24,90. "De achterkant van het geluk", roman van Nel van der Zee, West-Friesland, Prijs 23,50. - "De leeuw en het land in de kleerkast", sprookjes van C.S.Lewis, West-Fries land, prijs ƒ19,50. - "John Carter van Mars", science fic tion van Edgar Rice Burroughs, West- Friesland, prijs 25,-. - "Gister sprak zy van liefde", roman van Dorothy Eden, West-Friesland, prijs 17,50. "Pauline", roman voor jongeren door Janine Boissard, West-Friesland, prijs ƒ21,-. - "Voor niks gaat de zon op", kinder boek van Els Pelgrom, Zwysen. "Bibliotheek voor literaire reiziger": verhalen uit Ierland, Dordogne en New York, samengesteld door Adriaan van Dis, Meulenhoff, prijs 25,- per stuk. - "Filipynen: volk in verzet", uitgegeven door het Bijeen/Derde Wereld Infor matiehuis samen met de Filipijnen- groep Nederland en het Missionair Centrum,, prijs 17,50. "Wetenschap als natuurverschijnsel" door G.A.van Klinkenberg, Het Spec trum, prijs 14,90. - "Je kunt het niet meenemen", kinder boek van Leonie Kooiker en Jan Braamhorst, Nygh en Van Ditmar, prys 17,90. - "De meimoorden", thriller van Jac ques Post, Veen, prys 24,50. - "Heksen" op het spoor van heksen door de eeuwen heen door Erica Jong, Unieboek, prys 27,50. - "Hera en de centenkrabbers", detecti ve van Martine Caron, De Kern, prijs 17,50. - "Tahira", waar gebeurd verhaal over rius, prijzen resp. 24,50 en 14,50. - "Otto Dicke", overzicht van zijn werk ter gelegenheid van zijn 65ste verjaar dag, drie gebonden boeken (prys 22,50 per stuk): tekeningen, kinde ren en landschappen en een vierde boek, dat alle drie omvat met een kleurkatern. Unieboek. - "Laurier en leeuwerik" en "De loot van de brem", de eerste twee van de zeven delen van de opkomst en ondergang van Mantlemass, Britse familiege schiedenis door Barbara Willard, Querido, prys 19,75 per stuk. - "De sprong", gedichten van Peter Njj- meyer, Meulenhoff, prijs 22,50. - "Eklips", gedichten van Breyten Brey- tenbach, Meulenhoff, prys 24,50. rekenen. Unieboek, prijs ƒ9,90 per - "Skryt". gedichten van Breyten Brey- liefde en bloedwraak, door Henny Korver en Ron Govaars, Teleboek, prijs 16,-. "Vreemdeling in het paradijs", Henri Nouwen was zeven maanden in een trappistenklooster. De Haan, prijs 27,50. - "Het heimwee restaurant", roman van Anne Tyler, Bert Bakker, prijs ƒ29,50. - "De kat van brigadier De Gier" en an dere misdaadverhalen van Janwillem van de Wetering, Loeb, prijs 18,90. - "Heel/stuk" en "Lees mee", twee van de zes boekjes die John Birmingham schreef en tekende "Economen en armoede", moedwil en misverstand in ontwikkelingshulp door Dick Bol, Van Gennep, prys der, JJ.Esveld en H.GFonteyn vrije toegang tot de kerk, Callen bach, prys 12,50. "Gandhi fotobiografie" en "Woorden van Gandhi", samengesteld door Ri chard Attenborough, Sirius en Side- - "Jij in de ruimte" Westen", avonturen voor kinderen door Edward Packard, Van Holkema en Warendorf, prys 7,90. per stuk. - "Waarom heeft Sammy haast?", roman over Hollywood door Budd Schul- berg. Unieboek, prys 24,50. "Koen. maak je myn schoen?", schrif telijke cursus dichten door Willem Wilmink, Van Holkema en Waren- dorf, prijs 18,50. "Op kamers", ervaringen, informatie en adviezen van Huub Verstagen, Luitingh. prijs 7,50. "Bliksem" en andere verhalen van An thony Paul, Bert Bakker, prijs 24,50. 'Ten oosten van de hel", thriller van Jack Higgins, Zuid- Hollandsche Uit- geversmij, prijs 17,9< "Vaarwel Mickey Mou ".thriller van Len Deighton, Elsevi prijs 22,50. "De zwarte vloek", thriller van Ham mond Innes, Elsevier, prijs 15,90. "Partizanen", thriller door Alistair Ma- cLean, Elsevier, prys 19,90. "Kant", roman van Shirley Conran, Luitingh, prijs 34,90. "Naar paleizen uit het slik", wandelin gen door de antieke wereld door F.LBastet, Querido, prijs 35,-. "Prater Violet", roman van Chistopher Isherwood, Querido, prijs 25,75. "Harm en Miepje Kurk", zedenschets uit de jaren tachtig door Remco Cam- pert, De Bezige Bij, prijs 17,50. "Op de splitsing van de weg", jeugd boek door Rosemary Sutchff, Chris- tofoor, prys 22,50. "De foltering van Eldorado", geschie denis van de Guyana's door Albert Helman, Nijgh en Van Ditmar, prijs

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15