5 01 Winnen: "Mijn doel is bereikt "Het wordt een boeiende Tour" Zoetemelk wéér tweede Prijzengeld Wimbledon gestegen Vertrek Raas niet van invloed op sfeer in Post-ploeg V) Hinault: "Zo is' het leven" MAANDAG 20 JUNI 1983 Navratilova verslaat Turnbull op één been EASTBOURNE (Reuter) - Martina Navratilova heeft het dames-toernooi van Eastbourne op één been ge wonnen. In de finale ver sloeg de 28-jarige Ameri kaanse met 6-1 en 6-1 de Au stralische Wendy Turnbull, die in de eindstrijd was ge komen doordat Tracy Aus tin zich bij een achterstand van 1-6 en 0-1 in de halve fi nale had teruggetrokken we gens een blessure. Wendy Turnbull was geen par tij voor Navratilova. De par tij was bekeken in 37 minu ten en in het midden van de strijd haalde Navratilova achttien punten achter el kaar. In de tweede set won Turnbull trouwens maar zes rallies en daarbij waren de vier inbegrepen, die haar ga- me-winst brachten. In die tweede set verloor Navrati lova niet één punt op eigen service. Navratilova voegde aan haar 70.000 gulden voor winst in het enkelspel ook nog de eer ste prijs voor het dubbelspel toe. De overwinning met Pam Shriver op de Britse speelsters Jo Durie en Ann Hobbs was even indrukwek kend als die in het enkel spel: 6-1, 6-0. Kriek Johan Kriek, de in Zuid-Afri- ka geboren Amerikaan, heeft gisteren het toernooi op gras van Bristol gewon nen. In de laatste partij van de generale voor Wimbledon versloeg Kriek zijn dubbel- partner Tom Gullikson met 7-5 en 7-6. De beloning voor die eerste plaats in Bristol, voor een belangrijk deel af gedwongen via een trefzeke re opslag, bedroeg 50.000 gulden. Sport 'Er zijn wel tien kandidaten voor eindzege" DEN HAAG (GPD) De Ronde van Frankrijk zal dit jaar in meer dan een opzicht een „open ronde zijn. Dat is de unanieme mening van de Nederlandse klassementsrenners, nadat bekend was geworden dat viervoudig winnaar Bernard Hinault vrijdag besloot een knieval te maken voor de realiteit. De Breton nam de beslissing niet deel te namen aan de Tour, omdat een knieblessure die hem al meer dan een maand teistert maar niet wil genezen. Daardoor kreeg het predikaat „open, dat de Ronde van Frankrijk dit jaar op de internationale kalender kreeg vanwege de deelname van amateurs, ineens een heel andere inhoud. LONDEN (Reuter/ANP) - Vijftien jaar geleden bij de eerste open Wimbledonfinale kreeg de win naar van het heren-enkelspel Rod Laver 3000 dollar in handen. Op 3 juli aanstaande mag de win naar van de editie 1983 rekenen op 66.600 pond sterling. Dat is ongeveer 100.000 dollar, of te wel 280.000 gulden. In die tijd is het prijzengeld van het Britse toernooi omhooggegaan van 40.000 dollar naar anderhalf miljoen dollar. Als de Ameri kaanse Billie Jean King, die in 1968 voor haar finale-overwin ning de somma van 1150 dollar •incasseerde, nu weer zou win nen, zou haar verdienste met een factor van 78 verveelvoudigd zijn: 90.000 dollar. Het prijzengeld van 1983: Heren enkelspel: Winnaar: 100.000 dollar. Finalist 50.000, halve finalist 22.500, kwartfinalist 12.500, achtste finalist 6.000, derde ronde: 3.000, Dames enkelspel: Winnares 90.000, Analiste 45.000, halve Analiste 22.000, kwartfinaliste 10.000, achtste Analiste 5.000. De Amerikaanse tennisspeler Ge ne Mayer zal wegens een blessu re overigens niet deelnemen aan het toernooi van Wimble don, dat vandaag begint. De 27- jarige Mayer, die als zesde was geplaatst, zou in de eerste ronde aantreden tegen zijn landge noot Victor Amaya. McEnroe boos op cameraman LONDEN (AFP) - John McEnroe heeft vrijdagavond spoorslags een liefdadigheidsbijeenkomst verlaten. De tennisspeler nam de benen toen een cameraman van een Amerikaanse televisiesta tion zich al vechtend tussen collega's een positie trachtte te ver schaffen om McEnroe goed in beeld te krijgen. Verstoord door deze onrust vluchtte de omstreden tenniscrack in een gereedstaande wagen. McEnroe verrichtte in Hounslow, een Londens buitenwijk, de loting voor een tennistoernooi. De op brengst van dat evenement komt ten goede aan slachtoffers van spieratrofie. Het ligt in de bedoeling dat McEnroe tijdens de finale van het toernooi als arbiter zal optreden. „Het zal, voorspelde Hennie Kui per zaterdag in het Zuidfranse Quillan, „een boeiende Tour worden. Dat staat nu al vast Joop Zoetemelk, vorig jaar twee de achter Hinault en in 1980 win naar van de Tour na het uitvallen van die Fransman, voegde er echter aan toe: „Maar zeker geen gemakkelijke. Nu de uitgespro ken favoriet ontbreekt zal de koers veel onoverzichtelijker zijn. Zoetemelk beschouwt zich nu ove rigens niet als dè grote favoriet, ook al was hij in de laatste afleve ring afgetekend tweede: 2,5 nuut voor Johan van der Velde „Er zijn heel veel kandidaten Zeker wel een stuk of tien. Nor maal gesproken hoor ik daar zelf ook bij, maar hoewel deze week in de Midi Libre wel is gebleken dat ik goed rij, wil dat nog niet veel zeggen. Op mijn leeftijd moetje steeds weer afwachten of je nog genoeg inhoud hebt om drie weken lang op topniveau te presteren. „het zou wel eens groot nadeel kunnen blijken dat Hinault niet meedoet. Ik denk dat de koers er erg nerveus door zal worden. De renners die het nu moeten gaan maken, Peter Winnen en Johan van der Velde, regeerden ingeto gen omdat ze zichzelf niet de uit gesproken kanshebbers achten. De Franse Nederlander zegt het rij- den van een Tour met Hinault ze Joop Zoetemelk int tot de ab- gemakkelijker te vinden dan ^otete favonet Geen zonder hem. „Nu moet je er heel ^rh^'vE; vppI in dP palen houden. Over de ..Zonder Hinault zou de Tour wel eens veel zwaarder kunnen veel in de gaten houden. Over de oorzaak van de knieblessure, aanleiding tot zeer veel geruch ten, wil Zoetemelk zich niet uit laten. „Ik ben geen dokter en al zeggen ze dat hij teveel de zware versnelling trapt en zichzelf for ceert, ik kan er niet over oorde len. Wie weet heeft hij wel ge woon een zwakke aanhechting van die pees. Hoewel de afzegging van Bernard Hinault de Raleigh-ploeg in een bijzonder favoriete rol voor de Tour de France manoeurvreert heeft binnen de groep het grote nieuws uit Frankrijk geen opge wonden vreugde losgeslagen. Want, redeneerde Peter Post, FLUMSERBERG (GPD) De Raleigh-ploeg werkt in ontspannen sfeer naar de Tour de France toe. Geen spoor van narigheid als nasleep van Jan Raas mededeling dat hij volgend seizoen voor een andere sponsor zal rijden. Alleen het contact tussen de vertrekkende klassiekerkoning en Peter Post is niet wat het zijn moet. „Vroeger, zegt Peter Post, kwamen we bij het doornemen van wat lopende zaken tot gesprekken. Dat is er niet meer bij. Ik heb het gevoel dat alles wat ik teveel zeg niet in dank wordt afgenomen. Nou, dan hou ik mn mond maar. „Waarom zou de stemming ook niet goed zijn, zegt Bert Ooster bosch. „Onder elkaar hebben we geen problemen. Dus spreken Raas en Post alleen nog hoogno dige woorden. Of hem dat stoort is een vraag die Jan Raas niet wenst uit te leggen. „Pffffff... Wat is storen? als het zo moet, dan PARIJS (AFP) - Bernard Hi nault beeft zijn stilzwijgen verbroken. Nadat bij zijn be slissing bad genomen niet te rijden in de Ronde van Frankrijk bad Hinault elk commentaar geweigerd. "Ik heb vrijdag bet besluit ge nomen niet mee te doen aan de Tour de France, maar al vanaf bet moment dat ik de strijd staakte in de Ronde van Luxemburg, heb ik me al niet teveel illusies meer gemaaktIk moet vertrou wen hebben in de medici, ook al doet de beslissing me pijn. Ik ben ervan overtuigd dat de blessure tijdens de Ronde van Spanje is ont staan, Daar is mijn zadel buiten mijn medeweten ruim een centimeter lager gezet. Sinds een week is mijn rechterknie geblok keerd en ik kon maar één be slissing nemen. Ik hoop nu de training over een dag of acht a tien te hervatten. Tij dens de Tour zal ik alle ge schikte mogelijkheden aan grijpen om terug te komen op topniveau en vooral in België rijden. Mijn eerstko mende doel is de strijd om de wereldtitel. En wat de Ronde van Frankrijk be treft, geloof ik dat het een open wedstrijd wordt en dat veel coureurs in aanmerking komen voor de eindzege. Het zal een duel worden tussen veteranen als Zoetemelk en jongeren als Simon. Wat me zelf betreft, ik zal de Tour natuurlijk op de voet volgen in de wetenschap dat ik een juiste beslissing heb geno men. Zo is het leven...". moet het zo.... Vervelend of van invloed op de sfeer binnen de ploeg is de verhouding tussen het tweetal niet. Bovendien: ze zijn elkaar weer even kwijt want door het overschrijden van de li miet in de tijdrit, verdween Jan Raas gisteren uit de Ronde van Zwitserland. Het is een kwestie tussen Raas en Post. Raas en wij hebben niks gehad. We vinden het allemaal doodzonde dat ie gaat. Hij kan het met iedereen geweldig goed vinden. Ouwe-jongens-krentebrood dus en daar kwam dit weekeinde de vro lijkheid bij van de vorderingen die Peter Winnen en Johan van der Velde maken bij hun aanloop naar de Tour. Met name Peter Winnen leverde prestaties die veelbelovend zijn voor zijn op treden in de Tour, s werelds meest aansprekende wielerwed strijd. Hij won zaterdag een enorm lastige rit over vijf berg passen die samen zoveel ge meens inhielden dat deze opgave kon wedijveren met de zware Tour de Ftance-etappes. Kelly Dat gold ook voor de tijdrit van een dag daarna tegen de Flumserber- ge die zich liet vergelijken met de Puy de Dome. Op die klim van 19 kilometer bereikte Peter Winnen de vijfde plaats achter de verrassende winnaar Sean Kelly die zich steeds meer gaat ontwik kelen tot een sterke allrounder die in de prognose voor de ko mende Ronde van Frankrijk hoog genoteerd mag worden. Uiteindelijk bereikte Peter Win nen de derde plaats in het alge meen klassement met 51 secon den achterstand op de Italiaan Roberto Visentini (dit jaar win naar van de Tirreno en tweede in de Giro) en 49 seconden op Kel ly. Na zijn gewonnen race van zater dag kreeg Winnen in Davos de gele trui om, de eerste leiderstrui in zijn wielercarrière. Dat hij die een dag later weer kwijt was, raakte de rossige Limburger niet. „Ik ben er niet van uit ge gaan dat ik deze ronde kan win nen. Mijn grote doel was een etappe binnen te halen. Dat ge beurde ten koste van zijn vroege re ploeggenoot Jostein Wilmann met wie hij op kop de finale reed. Over diens zwakke punten wist hij vanuit de oude samenwer king voldoende om hem daarop te pakken. „Ik weet, legde Winnen uit, „dat hij in de afdaling benauwd is en dat hij vaak met zijn krachten smijt. Op die punten werd Wilmann ge vloerd. Wanneer het omlaag ging slaagde Winnen erin hem op af stand te zetten en voor de werk verschaffing had hij een truc. „Omdat zijn ploegleider niet langs kwam om de voorsprong door te geven, vroeg hij als Post bij me was geweest, steeds hoe veel het was. Ik gaf dan een veel kleiner verschil op, waardoor hij voluit bleef koersen om dat gat groter te krijgen. Toen Jostein Wilmann („een goeie jongen maar geen slimme koerser, zei Winnen) in de straten van Davos demarreerde kostte het Winnen weinig moeite hem te achterha len en in de sprint te kloppen. Ook Johan van der Velde bleek aardig op weg naar Tour de Fran- ce-vorm. „Maar, vond hij zelf, „de grote macht om iets te onder nemen was er nog niet. Gedoeld werd daarbij op een ontsnapping met de actieve Wilmann toen Van der Velde niet doorzette. Ki lometers lang testte hij zich in een vluchtactie tegen de kolossa le Albula-pas, daarna liet hij zich scholten de aanval van Peter Winnen in de rug. Vormcrisis Behalve dat succes waren er bin nen de ploeg van Post ook tegen vallers. Theo de Rooy vorig jaar in deze ronde nog winnaar van een historische bergetappe met Saronni had een vormcri sis („ik blokkeerde totaal) en be landde in de allerlaatste groep die na het sluiten van de controle finishte. De organisatoren en ju- ry-leden verlegden daarop het percentage van de limiet om niet de helft van het deelnemersveld te verliezen. Vanuit die beslis sing werd er ook voor de tijdrit op de Flumserberg een royalere grens gehanteerd, maar zelfs dat heeft Jan Raas niet kunnen hel pen. Hij sneuvelde op een mi nuut. Raas over zijn zwakke tijd rit: „Ik kreeg erg veel last van mijn rug. Vooral in de laatste vier kilometer kwam ik amper voor uit. Behalve Raas verloor de ploeg ook Henk Lubberding die zich in de vierde rit tot twee keer toe tij dens een beklimming vasthield aan een volgwagen. Een tussen het publiek verdekt opgesteld ju ry-lid betrapte hem. In overleg met Peter Post besloot Henk Lubberding in Zwitserland te blijven om in de bergen te rijden. Jan Raas wilde een nachtje sla pen over de vraag of hij ook op gaat trainen. SAINT CYPRIEN (AFP) - De Fransman Jean-René Bemaudeau heeft gisteren voor de vierde achter eenvolgende keer de wielerwedstrijd de "Midi Li bre" gewonnen. Bernaudeau behield in de vierde en laatste etappe zijn krappe voorsprong (twee secon den) in het algemeen klassement op Joop Zoete melk. De afsluitende rit, van Quillan naar Saint Cy- prien over 180 kilometer, werd gewonnen door Zoe- den, aldus Peter Post. De ploeg leider wijst daarbij op het vermo gen van een Tour-vedette als Hi nault om uit de hand lopende si tuaties te corrigeren. „Een man als Hinault, zegt Post, heeft in de Tour altijd bepaalde zaken recht getrokken en daar kun je van profiteren. Van mij had ie mogen vertrekkenDat is Peter Win nen niet met hem eens. „Natuur lijk, aldus Peter Winnen, „is een Tour zonder Hinault een veel on rustiger wedstrijd. Maar met hem erbij kun je geen eerste wor den, dat staat vast "Zoetemelk" Johan van der Velde heeft weinig bedenktijd nodig om niet zich zelf maar Joop Zoetemelk uit te roepen tot de grootste kansheb ber op de eindoverwinning. „Van alle favorieten, zegt Van der Velde, „heeft hij de meeste ervaring. Hij is bovendien de beste ronderenner, altijd con stant. Ook Peter Winnen zet Joop Zoetemelk bovenaan. „Hij weet als geen ander zijn koers op iemand af te stemmen en zijn er varing is enorm. Bij het maken van hun prognose zijn Winnen en Van der Velde er van uitgegaan dat Hinaults belof tevolle ploeggenoot Greg Le- mond niet start. Intussen echter is de blonde Amerikaan tegen zijn eerdere uitspraken in gaan twijfelen. Lemond: „Mijn ver stand zegt neen, maar mijn hart zegt ja. Zaterdagavond heeft Le mond over dit onderwerp nog een gesprek gehad met ploeglei der Cyrille Guimard die er in de ronde van Zwitserland niet vro lijker op is geworden sinds defi nitief vastaat dat zijn kopman Hi nault niet in de Tour vertrekt. Gevraagd naar een reactie blafte Guimard: „Wat kan ik dóór nou in 's hemelsnaam van zeggen. Hi nault zit in Bretagne en ik in Zwitserland. Volgende vraag: Heeft u hem dan niet gebeld? Antwoord: „Gebeld... gebeld- Van Zwitserland naar Bretag ne....? Dat is me te duur. En op de vraag wie er nu kopman wordt zuchtte Guimard als de school meester wiens leerling het als maar niet snapt „Als de kopman wegvalt komt er een plaats open. Dat lijkt me duidelijk. En op een open plaats kan iedereen terecht komen Van zijn onderhoud met Guimard meldde Lemond dat die hem ge heel vrij laat in zijn beslissing over deelname aan de Tour. „Hij dringt me niets op. Sterker nog, Guimard heeft me geadviseerd om het niet te doen. Je hebt er de klasse en de moraal voor zei »e, maar je reed als jonge renner dit seizoen en erg zwaar program ma. En toch is Lemond zelf nu gaan twijfelen, terwijl hij toch zo vastberaden en zelfverzekerd leek in zijn standpunt dat een Tour op dit moment zijn carrière wel eens erg nadelig zou kunnen beinvloeden. De verleiding dus van de wetenschap dat hij bij deelname een van de grotere fa vorieten is. Lemond: „Inderdaad, maar ik weet dat het dom is om te starten. Ik beslis dezer dagen. Was het een week geleden voor Lemond nog voor 100 procent neen, in het weekeinde sprak hij van „80 90 procent. Peter Winnen laat zijn voormalige ploeggenoot Jostein Wilmann achter zich. Hoewel hij gisteren zijn leiders trui verspeeldebereikte de Limburger zaterdag met zijn etappewinst zijn "grote doel". (Foto ANP) temelks Franse ploeggenoot Michel Laurent. De Belg Jean-Luc Vandenbroucke was zaterdag de winnaar van de etappe over 170 km van Beziers naar Quillan. Hij had een voorsprong van anderhalve mi nuut op het peloton met alle prominenten, bij wie Joop Zoetemelk en Adrie van der Poel. Hennie Kui per raakte echter zeven minuten kwijt ten opzichte van de Zege Wekema VASTERVIK - Bert Wekema is met zijn tweede étappezege zaterdag teruggekomen in de top van het klassement van de open Ronde van Zwe den. Hij heeft een achter stand van 27 seconden op de Brit Wregwitt, drager van de leiderstrui. In navolging van Wekema eis te zijn ploegmaat Gert Ja- kobs gisteren de ritwinst voor zich op. Na een lange ontsnapping versloeg Ja- kobs zijn medevluchters Joeri Petrov (Sowjet Unie) en Bengt Asplund (Zweden).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9