Een wijs besluit van tante wmtemk "Engeltje" Favier verkoopt Nieuw Minerva 'Politie-geweld was wellicht te voorkomen' Mevrouw Favier maakt ons wel wegwijs Autodieven na achtervolging aangehouden Dierenfeest op de markt _DE ZOMER ZIJN ER INÜAL! Majorettenconcours in Vijf Meihal R3 MAANDAG 20 JUNI 1983 DOST Mevrouw Favier in haar hoekje in Nieuw Minerva: "Ze zeideneen meubelzaak. Dat is toch zonde". LEIDEN - Eén van de leveran ciers heeft tegen haar gezegd: "Engeltje, je gaat een week op mijn kosten naar het Kurhaus om uit te rusten". Engelbertha Favier vindt dat een leuk ge baar. "Voorlopig heb ik daar na tuurlijk nog geen tijd voor. Kijk, Nieuw Minerva is nu wel verkocht, maar dat wil nog niet zeggen dat ik meteen meer vrije tijd krijg". Een verhaal over de vrou w die 38 jaar lang bet hotel- restaurant Nieuw-Minerva run de. "Ze noemen me Engeltje ja, maar af en toe ben ik meer een duiveltje. En ik ben natuurlijk ook het opperhoofd. Zeg Hen- kie, wil je ons nog een paar drankjes brengen en wat bitter ballen". Reken maar dat zaterdag veel men sen in Leiden hebben gepraat over het feit dat Nieuw Minerva is verkocht en Engeltje Favier zich terug gaat trekken op haar andere fort: de Engelbertha-hoe- ve. Jaren geleden werd ze overi gens al eens benaderd door ie mand die Nieuw-Minerva wilde overnemen. "Dat was De Bol ster. Hij wilde het restaurant ko pen en mij als een soort toezicht- houdster aanhouden. Ik heb nee gezegd, want ja: toen was er nog helemaal geen reden om Nieuw- Minerva te verkopen. Ik had de boerderij ook nog niet". (De En- gelbertha-hoeve, red.) Vanaf vorig jaar ging ze echter wel steeds vaker aan verkoop den ken. "Mijn man werd in het zie kenhuis opgenomen, omdat één van zijn benen moest worden geamputeerd. Ja, en dan merkje opeens dat je praatpaal, je steun en toeverlaat, wegvalt. Heel ver velend. Je beseft dan pas dat je aan handen en voeten bent ge bonden. Het is niet niets hoor een bedrijf als dit leiden. Je hebt rustige dagen, maar er zijn ook dagen..hou op. Dan ging je 's avonds om half twaalf nog even snel met een taxi naar de boerde rij om te kijken hoe de jongens het deden. Om even later weer terug te gaan naar het restaurant om wat dingen af te handelen. Een druk leven. M'n dochter zei ook: mens, ik snap je niet. Schei d'r toch mee uit. Je hebt gelijk, denk je dan. Maar aan de anderé kant: veel mensen blijven je aan moedigen. Ga d'r mee door. Ja, wat moet je dan?" Meubelzaak In deze periode werd ze benaderd door een zakenman die Nieuw- Minerva een andere bestemming wilde geven. Hij zag een meubel zaak wel zitten en de bovenver dieping wilde hij verhuren aan studenten. Dat plan legde ze voor aan VW-man C. Hugens, Groenoordhallen-directeur A. de Jong en H. Bos van lunchroom Hendriks. Die kwamen 's avonds door Wim Brands namelijk wel eens bij haar bin nen om een praatje te maken. "Het is een beetje het idee van een huiskamer. Ik praatte zo wat met die jongens. En ik legde ze dus ook het plan van die meubelzaak voor. Ben je helemaal gek gewor den, zeiden ze. En: wees toch wij zer. Een meubelzaak, dat is toch zonde. Nou ja, van het één komt het ander. Er zijn contacten ge legd waarvan het resultaat was dat Bos en die twee Rotterdam mers de zaak overnemen". De nieuwe eigenaren komen uit het bakkerij-wezen. Heeft u vertrou wen in ze? "O ja, zeker. Die jongens hebben de juiste mentaliteit: d'r tegen aan gaan. Dat heb ik al lang ge merkt. Ze komen dan wel niet uit de restaurant-wereld, maar ze hebben er wel verstand van. Die Bos kun je wel om een bood schap sturen. En hij kan natuur lijk veel steun krijgen van ie mand als De Jong. Die is niet be paald achterlijk, neem dat maar van mij aan. En ik ben ook nog niet weg hoor. Ik blijf hier even zitten om die jongens in te werken". Ze onderbreekt op dit moment even haar relaas omdat er een paar dames binnenkomen die ze goed kent. "Dat zijn vriendinnen van me. Kom er bij zitten jon gens". Bruine Bonen Als de dames zitten pakt Engeltje de draad weer op, zij het dat ze nu begint te vertellen over de na oorlogse jaren. De tijd dus dat Nieuw-Minerva nog niet het Nieuw-Minerva van nu was. "We zijn begonnen in '45. Ik zal toen 31 zijn geweest. De studenten kwamen in die tijd allemaal te rug hè. Zo'n honderdvijftig men sen op één avond hadden we toen. Allemaal bruine bonen met spek eten. Want vergeet niet: je moest in die jaren roeien met de riemen die je had; er was weinig te krijgen". En je moest improviseren. Neem die winter dat het zo veel sneeuwde dat er geen klant kwam. "Ik dacht bij mezelf: weet je wat, ik ga erwtensoep maken. Vervolgens ben ik een paar ban ken gaan bellen en een hele serie bedrijven. Willen jullie erwten soep, vroeg ik. Nou, dat wilden ze wel - dus zorgde ik ervoor dat ze erwtensoep kregen. Toen ik een keer languit door de sneeuw ging met een bus soep zei m'n man: en nu is het afgelopen. Weet je wat mijn reactie toen was: Ja, déééég!" In '50 werd er een hoekpand bij ge kocht. De familie Favier ging ook een hotel beginnen. Nog steeds moest je af en toe improvi seren. De vloeren waren bijvoor beeld niet helemaal gelijkvloers. "We hebben maar klosjes onder de poten van de bedden gezet, want ja: je moest natuurlijk wel zorgen dat die mensen in hun bed bleven liggen". En toe kwam het succes. Hoe? Tsja, van lieverlede zullen we maar zeggen. "Ik weet nog goed dat ik begin jaren zestig duurde re, betere koks in dienst moest LEIDEN De beslissing van de adjudant van dienst om vrijdag een week geleden met geweld een groep krakers en sympathi santen bij het politiebureau te verdrijven is begrijpelijk. Dat zegt commissaris Van Voorden in een notitie aan de burgemees ter. De commissaris vindt wel dat het geweld wellicht voorko men had kunnen worden. "Zonder enige voor-waarschuwing gebeurde dit, zodat de groep to taal verrast werd. Mogelijk had een aankondiging van het ge bruik van de wapenstok de groep doen besluiten zelf maar weg te gaan. Nu hebben verschil lende jongeren en een journalist enkele tikken gehad", aldus de commissaris. Vorige week hebben medewerkers van de wetswinkel klachten over het politieoptreden overhandigd aan de politie. Ook klachten die te maken hebben met de gebeur tenissen op de bewuste vrijdag. Zij wijzen er onder meer op dat een meisje werd achtervolgd door de Zonneveldstraat. Toen zij viel kreeg zij nog klappen met de wapenstok. In de notitie van de commissaris is slechts sprake van een korte charge tot aan de rijweg. LEIDEN - Van vier winkelende mensen is zaterdagmiddag de in houd van hun fietstassen gesto len terwijl zij met de fiets aan de hand door de binnenstad liepen. Bij elkaar werd door de dieven vijfhonderd gulden buitge maakt. LEIDEN In de Vijf Meihal werd afgelopen zaterdag weer eens een majorettenconcours gehouden. De organisatie was in handen van de Leidse vereniging The Angels. In de jeugdafdeling werd Pauline Junior uit Leiden eerste. De mis- nemen. De mensen hadden meer geld te verteren. Ze wilden dus ook duurder eten. Om trouwens nog eens op dat succes terug te komen: je weet niet precies hoe dat in z'n werk gaat hè, daar sta je niet zo bij stil. Wat ik wel weet is dat ik altijd aan het verbouwen en aan het bouwen ben geweest. Verdomd als het niet waar is. Dan was het hotel weer te klein, dan de keuken..en het ging maar door". Dat de beurzen van de mensen te genwoordig wat minder dik zijn, ja, dat merkt ze wel. "Je ziet het bijvoorbeeld aan de heren van de gemeente Leiden. Ze doen het wat kalmer aan wat eten betreft. Hetzelfde verhaal gaat op voor de mensen van de universiteit. Je hoort tegenwoordig steeds va ker: nee, dat is voor uw eigen re kening. En je hebt ook ldanten die zeggen: nou, dat is me te duur; heeft u niet wat goedko pers". Wie weet komen de dagen van de bruine bonen met spek nog wel eens terug! "Nou zal ik u eens wat zeggen. Weet u dat er hier mensen komen die nog steeds de advertentietekst van vroeger kennen. Die ging zo: Eerst even borrelen. En dan bruine bonen met spek. Niet gek. Maar in N ieu w-Minerva" Tante Er komt een Duitser binnen. "Er zijn op dit moment betrekkelijk veel Duitsers aanwezig. Vroeger had je ook veel bijzondere klan ten uit Duitsland, maar dat is wat minder geworden". Ze drukt zich wat cryptisch uit, maar ze doelt op de vrouwen die over nachten in het hotel in verband met een bezoekje aan de abortus kliniek. "Ik heb nu een paar Spaanse vrouwtjes in huis. Die komen dan een weekendje naar Nederland. En ze maken er met een een tnpje van; dus ze gaan bijvoorbeeld ook een dagje naar Amsterdam. Ach, geef ze onge lijk". Er verschijnt een man ten tonele. "Zo meid, nu heel erg blij, op naar de boerderij". Daar is En geltje het roerend mee eens. "Die jongens daar zullen blij zijn dat sprijs ging ook naar die vereni ging. Lucy's Little Devils uit Den Haag wonnen de eerste prijs in de tweede divisie. De missprijs ging in deze afdeling naar Midi Pauline. In de eerste divisie wonnen The Little Stars uit Leiden. Zij gaan Nieuwe eigenaars: LEIDEN - Herman Bos, één van de nieuwe eigenaren van Nieuw-Minerva: "Ik heb dus nu lunchroom Hendriks. Nu zullen sommigen zeggen: is het geen grote stap die je zet. Daar kan ik toch maar één antwoord op geven: nee. Al leen wat het hotel betreft zul len we nog wel wat moeten leren, maar dat is geen pro bleem. Mevrouw Favier maakt ons wel wegwijs". We, dat zijn behalve Bos: Jan en Remie Ufjee. "Hendriks is ook van ons drieën. We ken nen elkaar al een tijdje; we zijn ook alle drie geboren in Hazerswoude. Vanaf januari zijn we serieus gaan naden ken over overname. En uit eindelijk hebben we dan de knoop doorgehakt. Nee, wij denken niet: het zal wel een moeilijke klus worden. Het is gewoon een kwestie van goed ondernemen". Het drietal heeft in dit stadium nog geen plannen gemaakt om een en ander te verande ren. Bos: "Voorlopig blijft al les wel bij het oude. Mis schien moet er hier en daar wat worden opgeknapt. We zien wel". ze me vaker gaan zien. Die vin den dit een wijs besluit van tan te. Want zo noemen ze me daar, tante". naar de eredivisie, üe missprijs was voor de The Keylon Stars. Eveneens uit Leiden. In de eredi visie won Weigelia uit Den Haag zowel de eerste prijs als de mis sprijs. (foto Holvi LEIDEN - Een achtervolging, die op het Kort Rapenburg werd be gonnen door de'Leidse politie en pas in Amsterdam eindigde, heeft vannacht tot de aanhou ding van drie autodieven geleid. Een agent werd op het Kort Ra penburg gealarmeerd door het vreemde rijgedrag van de be stuurder van een BMW. Informa tie van het bureau leerde dat het kenteken van de auto eigenlijk aan een Ford toebehoorde. Met behulp van de politie in omlig gende gemeenten werd de auto in Amsterdam tot stilstand ge bracht. Twee van de vijf inzitten den wisten daar te ontkomen. De andere drie, een Voorschotenaar en twee Amsterdammers, wer den aangehouden. Naar een vier de inzittende, een 20-jarige Lei- denaar, wordt nog gezocht. De auto, die aan een Duitser toebe hoorde, bleek eerder te zijn ge stolen in Amsterdam. LEIDEN - "Naar de apies, ik wil naar de apies". Jammer, er wa ren geen apen. Maar het kind dat dit zei hoefde niet echt te leurgesteld te zijn, want er wa ren zaterdag op het Stadhuis plein wel andere dieren te zien. Een koe bijvoorbeeld. En ezels. Om maar eens wat op te Die beesten waren daar naar toe gebracht in het kader van het dierenfeest dat was georgani seerd door de Leidse markt kooplieden. Kinderen die hun huisdier wilden laten beoorde len konden zich van tien tot twaalf gratis laten inschrijven. Zo'n honderd kinderen gaven gehoor aan deze oproep. Ze verschenen met hun honden, katten, hamsters, cavia's, kal veren, ezels en pony's. Een deskundige jury beoordeelde de veestapel. Er werd niet ge keken naar zoiets £ls raszuiver heid. Dat gebeurt al vaak ge noeg op andere tentoonstellin gen. Drie dingen waren wel belang rijk: verzorging, de algemene indruk en de omgang met het dier. Iemand die z'n hamstertje dus bij z'n pootjes pakte en 'm voor de neus van de jury liet bungelen had niet veel kans paar roller-skates te n, laat staan een fiets. Nu moet er wel bij verteld worden dat er niemand was die op bo vengenoemde wijze met z'n huisdier omsprong. Veel indruk maakte overigens de koe die bij de deur van de lees zaal van het stadhuis stond. Begrijpelijk, want het beest loeide nu en dan op klaaglijke wijze. Honger misschien? Als dat het geval was geweest had iemand wellicht de deuren van die leeszaal even kunnen ope nen. Een paar documenten meer of minder - wie maalt daar nu om? Het was de eerste keer dat dit dierenfeest werd georgani seerd. Dat verklaart ook, zo vertelde één van de markt kooplieden, waarom het dit keer nog niet zo grootscheeps is aangepakt. "We moeten een beetje ervaring krijgen. En als je dan meteen Dieren op bet Stadhuisplein. "Het centrum wordt er weer wat levendiger voor", vinden de organiserende marktkoop lieden. (foto Holvast) de zaken groots wilt aanpak ken loop je het risico dat er iets fout gaat. Stel je voor dat je honderd honden krijgt. Nee, daar moet ik in dit stadium toch echt niet aan denken". Het is wel de bedoeling dat dit spektakel volgend jaar weer wordt georganiseerd. "Daar is ook alle reden voor", aldus de marktkoopman, "want we kunnen zonder meer stellen dat het dit jaar een succes is ge worden. Het idee is goed, al zeg ik het zelf. Het centrum van de stad wordt er weer wat leven diger door". De hoofdprijs - een fiets - werd gewonnen door Robert Vol- mer. De jury was dus bijzonder goed te spreken over zijn ham ster Donsje. Van die hamster wordt overigens een schilderij gemaakt door M. Rijnsburger. Fietsen werden ook gewonnen door: Michiel Duvekot met zijn hond Floepie, M. Boskamp met het paard Pie en Danny Koudyzer met de cavia Floor- tje. ADVERTENTIE "wm Maar géén zin om daarvoor méér te betalen dan nodig is? Met toch ruime keus uit mooie aktuele mode? Wacht niet te lang, kom vlug ktiken Want nü heeft u nog alle keus' WINKELEN IN EEN PERSOONLIJKE SFEER LEIDEN - Brandstichting is vermoedelijk de oorzaak geweest van de fel uitslaande brand die gisteravond woedde in een woning aan het Begijn hof (Rapenburg). Daarbij liep het huis ruim dertigduizend gulden aan schade op. De brandweer, die om half tien ter plaatse was met een autospuit en autoladder, kon pas tegen half een vannacht het sein 'brand meester' geven. Omdat de in de woning verschillende brandhaarden werden aangetrof fen, bestaat het vermoeden dat de brand werd aangestoken. De recher che heeft een onderzoek ingesteld. P

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3