Voorschoten vraagt nieuw bejaardenhuis Popconcert in De Paauw Vliegkamp Valkenburg weer doelwit vredesdemonstratie AGENDA "Berekeningen tonen aan dat we er recht op hebben" Morsebellaan wordt Kleyn Prolïijtlaan Laatste wipkampioenschappen? Baldadige jeugd zorgt voor ongeregeldheden VALKENBURG Naar schatting duizend demonstran ten hebben zaterdag in Valkenburg meegedaan aan een vreedzame manifestatie die was gericht tegen de atoom- taken van het opsporingsvliegtuig Orion in oorlogstijd. Het begin van de demonstratieve bijeenkomst op het Casteliumplein in Valkenburg verliep voorde organi satoren echter teleurstellend. Aan het eind van de och tend vernielden opgeschoten jongelui spullen in de kin derhoek en in kraampjes van de vredesbeweging en scheurden een spandoek stuk. Stad en rand de demonstraties in Leiderdorp organiseren, willen ermee door gaan tot dat de regering over het wel of niet plaatsen in Nederland van kernraket ten heeft beslist. Zij hopen dan in totaal 572 personen bereid te hebben gevonden om onder het motto "Sluit U aan om één uur stil te staan bij de vrede" aan de vredesketting deel te nemen. (toto Holvast) meer, Duin- en Bollenstreek en Leiden bereikten in de loop van de middag het plein in Valken burg. Daar werden zij welkom geheten door leden van het actie comité en muziek van de groep "Dempsey". Op het plein werd een toespraak gehouden door Rianne van Schreven. Zij wees er op dat de actie van die dag niet alleen was gericht tegen de atoomtaken van de Orion in oorlogstijd, maar te gen de dreigende atoombewape ning in haar geheel. "Onze acties moeten een stimulans zijn voor degenen die aarzelen met de be sluitvorming om nee te zeggen tegen de atoombewapening". Kritiek leverde Rianne van Schre ven op de adviescommissie op het gebied van ontwapening, vrede en veiligheid van professor dr. Alting van Geusau. Deze commissie adviseerde de rege ring vorige week uiterlijk dit jaar te beslissen om ja te zeggen te gen de kruisraketten. Leiband "Diezelfde professor Alting van Geusau die ons vong jaar be schuldigde dat wij aan de lei band van Moskou liepen. Die be schuldiging moest hij terugne men, maar wij weten nu dat hij aan de hand loopt van de NAVO en Washington", merkte Rianne van Schreven onder applaus va» de naar schatting duizend aan wezigen op. Na de toespraak gingen de demon stranten te voet over de Broek- weg naar het Marinevliegkamp. Daar werden de meegebrachte bloemen op het hek bevestigd om, zoals werd opgemerkt door de leden van het actiecomité, het militaire vliegveld een vredelie vender aanzicht te geven. Volgens Evert Blankenstijn was de actiedag in Valkenburg een groot succes. "Er waren meer deelnemers dan vorig jaar. Voor ons een extra stimulans om door te gaan met de strijd tegen de dreiging van de atoomwapens. Er is aangetoond dat een redelijk aantal mensen bereid zijn mee te doen aan dit soort acties. Vol gens ons een extra druk op de re gering om serieus aan opheffing van atoombewapening te den ken". Een vervelende start voor de orga nisatoren van de demonstratie. "Het was volgens ons niet ge richt tegen de actie, maar ge woon jongelui die op vernielin gen uit waren. Maar het pro bleem was, dat er geen politie was om een oogje in het zeil te houden. Die hadden we in het overleg met de burgemeester wel gevraagd, maar bleek toch niet aanwezig te zijn", vertelde de voorzitter van het actiecomité Evert Blankenstijn. "Wij proberen zo goed mogelijk de lijst van 22 punten, die we heb ben gekregen van de burgemees ter na te leven en aan een een voudig verzoek van ons wordt niet voldaan", aldus Evert Blan- De stoet op weg naar het hek van het vliegkamp Valkenburg. Met bloemen werd het vliegveld een vredelievender aanzicht gegeven. (Foto Holvast) kenstijn. Een verzoek aan de op vakantie zijn burgemeester Van 't Wout leverde resultaat op. Te lefonisch waarschuwde de bur gemeester de politie in het Rijn dorp. Niet nodig "Al die toestanden waren niet no dig geweest", meende de later op het Casteliumplein in het Rijn dorp aanwezige loco-burgemees ter H. van der Nagel. "Wij zaten in het gemeentehuis over de ma nifestatie te praten en een seintje naar ons was voldoende geweest om enige politiemensen te stu- De manifestatie verliep echter ver der ongestoord. Deelnemers aan LEIDERDORP - Eveneens in het kader van de landelijke actiedag tegen atoombewapening werd zaterdagmorgen, al weer voor de achtste keer, een zogenoemde vredesketting rond het Leiderdorpse gemeentehuis gelegd. De Vrouwen voor Vrede en het Inter Kerkerkelijk Vredesberaad (IKV), die de fietstocht tegen de bewape- Orion, die op het vliegveld in ning met atoomkoppen van het Valkenburg is gestationeerd, uit marineopsporingsvliegtuig de Den Haag, Gouda, Haarlemmer MAANDAG Leiden Clarensteeg 29 - gespreksavond Baha'i' gesprekskring, 20.15 uur. 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, Israèl- avond, 19.30 uur. Speeltuingebouw - Ambonstraat, infor matie-avond gemeente, 20 uur. Stadhuis - raadscommissie algemene en bestuurlijke zaken, 17.30 uur. Stadhuis - gemeenteraad, 19.15 uur. 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, lezing stichting Sjofar: 'Godsplan met Is rael. 19.30 uur. Kykhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'If van Lindsay Andersen, 20 en 22.15 uur. Stadhuisplein - actiegroep Stop Vrou wenmishandeling overhandigt hand- tekeningen tegen vrouwenmishande ling aan de gemeenteraad, 19.15 uur. Clubhuis speeltuinvereniging Rondom de Maredijk - bingoavond, 20 uur. Wassenaar gemeentehuis - gemeenteraad, 20 uur. gemeentehuis - vergadering overleg groep maatschappelijke dienstverle ning en volksgezondheid, 19.30 uur. DINSDAG Pieterskerkchoorsteeg 15 - club- en buurthuis Inde Vroolijcke Arke en de Werklozen Belangen Vereniging, re- creatiesoos voor mensen in de WW, WWV, RW of WAO, 14-16.30 uur, inl. 123271. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor bui tenlandse jongeren. 19-20.30 uur; aan sluitend soos, muziek of film. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Bevrijdingskerk - contactmiddag voor ouderen en belangstellenden, 14.30 uur, inl. mevr. v.d. Zwan, tel. 764006, voor wie niet op eigen gelegenheid kan komen. 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, lezing stichting Sjofar: 'Gods plan met Is raël, 19.30 uur. Zoeterwoudseweg 128 - bespreking over borstvoeding, 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 17 juni tot 24 juni door: Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085; Apotheek Noord-Hofland, Thorbec- keweg 3, Voorschoten, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Ryn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis - Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur): zaterdag van 16.30-18.00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Bi) automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v Damiate Holding BV te Haarlem. Jaarabonnement 233,50 Per post 322,90 Kwartaalabonnement 61,25 Per post 83,60 Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Losse nummers 0,85 Commentaren. R. D Paauw, W. F J. Wirtz en A A. yan Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B W. T. Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F J. Wirtz (bin buit -ec J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) P C. Rosier (radio, televisie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en tel. 071-144941, tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington. Cairo, Rome, Madrid, Mexico en Wenen. De finale tussen de damesploegen van de reddingsbrigade en die van de ploeg Groeneveti. ue uiteindelijk aan het langste einde trekken en winnen. WASSENAAR - Wellicht voor de laatste maal zijn afgelopen zater dag voor de derde maal in suc cessie de Wassenaarse wipkam- pioenschappen gehouden. Het door de Wassenaarse Reddings Brigade georganiseerde wippen trok namelijk minder belangstel ling dan de vorige keren. Niettemin hadden nog dertien ploegen zich er voor ingeschre ven waaronder die van de red dingsbrigade zelf die dan ook zo wel bij de heren als bij de dames met de overwinningseer gingen strijken. De herenploeg van de vereniging gelukte het om bin nen een kwartier de veertien me ter lange wip 432 op en neer te krijgen en het damesteam 380 keer. Oudste deelnemer was de 70-jarige M.C.M. van den Berg. Hem viel een bloemenhulde ten deel. huis neerzetten in de toekomsti ge wijk Starrenburg, die in de ja ren '86/'87 moet worden ge bouwd. Zeer sterk Ze staat echter nog sterker wan neer ze binnenkort de provincie een berekening kan laten zien die de gemeente onlangs heeft gemaakt. Deze berekeningen ko men uit op een nog hoger aantal bejaarden dan de provincie heeft berekend. Hoe hoog de cijfers precies zijn wil de ambtenaar nog niet verklappen. Wel wil hij kwijt dat de gemeente met de cij fers "zeer sterk staat" bij het rijk. Het rijk gaat er namelijk van uit dat 7 procent van de bejaarde be volking recht heeft op een plaats in een bejaardentehuis. Dit bete kent dat circa 200 bejaarden on derdak zouden moeten hebben in een bejaardentehuis. In de praktijk beschikt de gemeente echter slechts over 121 plaatsen voor Voorschotenaren in de be jaardenoorden "Adegeest", "Fo- reschate", Hofflants Huys" en "Oud Bijdorp". Een woordvoerder van de provin cie sust het enthousiame van de gemeente een beetje. Hij zegt toe dat de brieven van de gemeente nauwkeurig zullen worden on derzocht door verschillende commissies en dat zij in het na jaar onder ogen zullen komen van de statencommissie. Wan neer deze positief advies uit brengt kan pas worden gedacht aan een nieuw bejaardenoord. "Maar zover is het nog lang niet", benadrukt hij. "De provincie heeft Zuid- Holland opgedeeld in gebieden met een hoge en een la ge prioriteit. In het gebied rond Voorschoten staan betrekkelijk veel bejaardentehuizen. Andere gebieden hebben een hogere prioriteit". Een blik vanaf het gelegenheidspodium voor het statige Wassenaarse gemeentehuis op de popliefhebbers, luisterend en luierend op het niet minder statige gazon. (Foto Holvast) WASSENAAR - Enige honderden popliefhebbers waren zaterdag middag in het Wassenaarse park De Paauw aanwezig om popfesti val "De Wassenaarse Slag" bij te wonen. Het festival werd niet al leen opgeluisterd door zeven bands van eigen, Wassenaarse, bodem maar tevens door een dis co-show. Ook was er gelegenheid om aan roller-skate te doen. Enkele van de Wassenaarse pop groepen hebben al eens de gele genheid gehad om voor de came ra's van de VPRO-televisie hun kunnen te tonen. Sommige tra den al op voor de radiomicro foons. In de landelijke popmu ziekbladen wordt dan ook al ge schreven van een nieuwe po prichting: de Wassenaarse Welle. Van de Wassenaarse Slag is een langspeelplaat beschikbaar. Bur gemeester Staab, die het eerste exemplaar overhandigd kreeg uitte in een toespraak de moge lijkheid om het evenement jaar lijks te laten terugkeren. Het popfestival werd gehouden in het kader van de Kulturele We ken Wassenaar en daarom ook gesubsidieerd. Karnarel Onder de naam karnarellen expo seert vanaf 23 juni tot en met 3 augustus in het gemeentehuis van Leiderdorp de in 1950 gebo ren Peter Prins een bijzonder soort aquarellen. Het afwijken de van deze kunstvorm is een uniek te noemen kleurentech- niek. Prins heeft zijn onderwerpen ge vonden tijdens reizen naar Ti bet en Latijns-Amerika. "Elk schilderij is als het ware een raam met een volkomen eigen verhaal. En het is aan de kijker om dit raam in te vullen", zo zegt hij er zelf van. OEGSTGEEST - De nieuwe weg naar de deelgebieden 4 en 7 in de Oegstgeester nieuwbouwwijk Haaswijk gaat "Kleyn Proffijt- laan" heten. Zo heette vToeger de polder waarin de deelgebieden liggen. In eerste instantie was gekozen voor Morsebellaan, maar volgens raadslid Van der Bend betekent dat "vieze, oude vrouw". B en W zijn voor haar bezwaren ge zwicht. Aanstaande donderdag heeft de gemeenteraad het laat ste woord. VOORSCHOTEN - De ge meente Voorschoten gaat aan de provincie vragen of er een nieuw bejaardente huis mag worden ge bouwd in de gemeente. Voorschoten is ervan overtuigd dat ze hiervoor in aanmerking komt. Dit naar aanleiding van bere keningen van ambtenaren van gemeente en provin cie die hebben uitgewezen hoeveel bejaarden in de toekomst in de gemeente zullen wonen. In het verleden heeft de gemeente reeds vele keren aan de provin cie geschreven dat ze recht heeft op een nieuw bejaardentehuis. De pogingen hebben echter nooit iets opgeleverd omdat be rekeningen van de provincie im mer lager uitkwamen dan bere keningen van de gemeente. En op grond van de cijfers van de provincie had Voorschoten geen recht op een bejaardentehuis. Bovendien voerde de provincie aan dat ouderen niet per se in de eigen gemeente naar een bejaar dentehuis behoeven. Als er bij voorbeeld in een tehuis in Leid- schendam ruimte is, dan moet de oudere daar maar naar toe, is de mening van de provincie. Na lang aandringen van de ge meente heeft de provincie echter vorig jaar pieuwe cijfers op tafel gelegd. Deze cijfers zien er heel wat gunstiger uit voor de ge meente. Dacht de provincie vijf jaar geleden nog dat in Voor schoten in 1990 slechts 2600 be jaarden zouden wonen, nu zit ze daar bijna 200 bejaarden boven. Voorschoten komt op grond van deze cijfers in aanmerking voor een nieuw bejaardentehuis, vindt gemeente-ambtenaar J. Bergenhenegouwen. De ge meente heeft dan ook onlangs een brief geschreven met daarin het verzoek om een nieuw be jaardentehuis te mogen bouwen. Het liefst zou de gemeente het te-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2