LEIDSCH m DAGBLAD Crisis EG voorlopig afgewend Premie ww en wao kan in 1984 omlaag ANDIJVIE EN BRAADWORST Bejaardenbonden willen meepraten Grote paniek door explosie bij WK-slot Miljoenen- strop door mislukken van stads verwarming Werper bom Hirosjima overleden DRUKKERIJ DELTABACH Varkenspest gesignaleerd in Noordwijk MISLUKT Dolly Dots liet rokken bij ongeluk met twee doden MAANDAG 20 JUNI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37116 POSTBUS 54 WND -HOOFDREDACTEUR: R D PAAUW HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VOOR TEL.NRS. ZIE COLOFON MEXICO - Een enorme explosie met veel rook en in paniek weg rennende meisjes vormden giste ren het onverwachte slot van het WK-voetbaltoernooi voor junio ren in Mexico. Tijdens de slotma nifestatie ontploften honderden met helium gevulde ballonnen toen vanuit het publiek vuur werk op het veld werd gegooid. Juist op dat ogenblik zou een groep meisjes optreden om de slotcere monie luister bij te zetten. Enkele meisjes liepen brandwonden op en moesten per brancard worden afgevoerd. Op de foto (ANP-UPI) gillende meisjes die na de ont ploffing een goed heenkomen zoe ken. LEEUWARDEN (ANP) - De ge meente Leeuwarden en het rijk zullen over de komende 25 jaar een strop van 18 tot 20 miljoen gulden lijden als gevolg van het stopzetten van een stadsverwar mingsproject voor de nieuw bouwwijk Cammingaburen. Het lag in de bedoeling de wonin gen op de vuilverbrandingso vens in Leeuwarden aan te slui ten om op die manier van de rest warmte van deze installatie te profiteren. De Leeuwarder wethouder wijst drie oorzaken voor het misluk ken van het project aan: de stag nerende woningbouw, het feit dat de nieuwe woningen vaker kleiner en beter geïsoleerd zijn en het achterblijven van de stij ging van de gasprijs bij de ramin gen zoals die enkele jaren gele den werden gemaakt. ZOETERMEER - De pre mies voor de wao en ww zouden volgend jaar kun nen worden verlaagd. De aaw-premie moet echter omhoog. Dit staat in een berekeningsnota van de fondsen, die de premiegel den beheren. De explosie vernietigde 70.000 gebouwen en doodde naar schatting 80.000 Op dit moment wordt de aaw-pre mie (arbeidsongeschiktheids wet) van 4,95 procent geheel door de werkgevers betaald. De ze premie moet worden ver hoogd naar 5,85 procent. De fondsen verwachten een toena me van het aantal arbeidsonge schikten tot bijna 740.000. Het aantal mensen met een aaw-uit- kering zal eind dit jaar 489.000 bedragen, enkele tienduizenden meer dan eind vorig jaar. ,/r). Van de wao-premie (arbeidsonge- OVPFIPrlpn schiktheidsverzekering) komt WCllCilCII het grootste gedeelte voor reke ning van de werknemers. Zij be- HILVERSUM (GPD) - Oud-Socu- talen op dit moment 17,25 pro- tera-directeur Henk Scholten is NEWPORT NEWS (AP) - Op 65-jarige leeftijd is zaterdag in het Riverside ziekenhuis in Newport News overleden de gepensioneerde lucht- machtm^joor Robert Alvin Lewis, één van de twee pilo ten die op 6 augustus 1945 een atoombom wierpen op Hirosjima. Als kapitein bij de luchtmacht was Lewis er indertijd getui ge van hoe Hirosjima ver dween in een paddestoelach tige wolk. "Mijn God wat hebben wij gedaan", zo schreef Lewis in zijn aanteke ningen in de B-29, toen hij had gezien hoe de bom op een hoogte van 572 meter bo ven de stad was geëxplo deerd. Henk Scholten cent. Per 1 juli zal dit worden verhoogd tot 18,2 procent. De werkgevers betalen nu 3,65 pro cent. De ww-premie (werkloos heidswet) van 4,3 procent wordt betaald door de werknemers. De ze premie zal per 1 juli worden verlaagd. Volgens het algemeen werkloosheidsfonds zal er, on danks de stijging van de werk loosheid, geen groter beroep op de ww worden gedaan. De stij ging wordt voor een groot deel veroorzaakt door nieuwkomers op de arbeidsmarkt, zoals schoolverlaters, die niet voor een ww-uitkering in aanmerking ko men. aan een hartkwaal op 63-jarige leeftijd overleden. In de jaren '50 kreeg Henk Schol ten, samen met zijn vrouw Ted dy, vooral bekendheid als radio- cabaretier. In 1965 kwam hij in dienst van Socutera, waaraan hij tot eind vorig jaar als directeur verbonden bleef. STUTTGART (GPD) - De regeringsleiders uit de tien EG- landen hebben op hun afgelopen driedaagse topconfe rentie in Stuttgart een dreigende crisis in de Europese Gemeenschap voorlopig afgewend. „Een uiteenspatting van de hele zaak is voorkomen", zei premier Lubbers gisteren na afloop. De lont ging uit het kruitvat toen de regeringsleiders na langdurig en moeizaam overleg zaterdagnacht een akkoord bereikten over het nij pende Britse begrotingsprobleem, en vervolgens ook over de globale richting waarin een oplossing gezocht moet worden voor de grote financiële problemen van de Gemeenschap. 16 PAGINA'S Daarbij gaat het om de beheersing van met name de landbouwuit gaven, een betere kostenbewa king, toekomstige verruiming van de eigen financiële middelen voor de EG ten behoeve van nieuw beleid en voor de toetre ding van Spapje en Portugal. Verder gaat het om een billijker verdeling van de EG-begrotings- lasten over de lidstaten. De ministers van buitenlandse za ken, financiën en landbouw zul len een serie speciale vergaderin gen houden om besluitvorming over de toekomstige financiële structuur van de Gemeenschap op de volgende Europese top conferentie, 5 en 6 december in Athene, mogelijk te maken. Bezorgd Zonnig Droog en overwegend zonnig, mini mumtemperatuur omstreeks 13 gra den, middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Matige noordoostelijke 21 juni 1983 Zon op: 05.19 uur, zon onder: 22.04 uur. Maan op: 18.01 uur, maan onder: 03.20 Organisatie, handels- en reklamedrukwerk is bij ons in goede handen Snelle levertijden zijn mogelijk doordat wij fotozetsel, litho's loodzetsel en clichés zelf vervaardigen Bovendien hebben wij een eigen binderij-afdeling Oranjelaan 37 2382 PK Zoeterwoude-Rijndijk Telefoon 071 -89 9241 Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Andijvie, per kilo Braadworst, 500 g5r48 3.98 CQQ kilo ®a 4 albert heijn daarover „een verschrikkelijke strijd", maar dat viel mee. Zij aanvaardde zelfs de dwingende eis van de andere landen dat Groot-Brittannië, in ruil voor de 1,9 miljard, zich in principe be reid zou verklaren tot uitbrei ding van de eigen EG-fmanciën op langere termijn. Tot nu toe hield mevrouw That cher halstarrig vast aan de opvat ting dat extra uitgaven moesten worden betaald uit een forse sa nering van de bestaande Europe se uitgaven vooral voor de land bouw. In Stuttgart zei ze echter: „Ik ben bereid een uitbreiding van de eigen middelen te over wegen op voorwaarde dat er een effectieve beheersing van de Eu ropese uitgaven, met name voor de landbouw, tot stand komt". Premier Lubbers waarschuwde gisteren echter al dat dit, gezien de grote meningsverschillen, „nog buitengewoon moeilijk zal worden". Hij toonde zich ook „bezorgd" over het grote verschil in de onderliggende filosofieën van waaruit de lidstaten Europa benaderen. Desondanks hebben de regerings leiders in Stuttgart hun Europe se gezindheid nog eens extra be nadrukt in een plechtig onderte kende „verklaring over de Euro pese Unie". Het streven naar een werkelijke Europese integratie en een overigens zeer beschei den uitbreiding van de bevoegd heden van het Europese Parle ment staan daarin centraal. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) gaf toe dat de ver klaring waarmee de ministers Genscher (West-Duitsland) en Colombo (Italië) in steeds zwak kere versies twee jaar lang ge leurd hebben, geen grote door braak betekent. Maar, zo zei hij: „Het bewijst wel dat elke lidstaat voortzetting en verdere verster king van de Europese Gemeen schap als uitermate belangrijk beschouwt". Griekenland heeft overigens de verklaring niet ge tekend. Doorbraak De doorbraak op de topconferentie kwam zaterdagnacht, toen de re geringsleiders het erover eens werden dat Groot-Brittannië over 1983 1,9 miljard gulden te rug krijgt van zijn te grote aan deel in de EG-begroting. Het gaat hierbij om het netto-aan deel, dat zo groot is doordat Lon den te weinig van het Europese beleid profiteert. De terugbeta ling moet door de andere EG-lan- den op tafel worden gelegd, en dat kost Nederland 160 miljoen gulden extra. Aanvankelijk eiste premier That cher 3,3 miljard en zij voorspelde "Kernwapens zijn vorm genocide" PAGINA 7 "Omroepland is raar wereldje" PAGINA 5 Kopermijnen Chili onder bewaking PAGINA 6 Peter Winnen: "Doel is bereikt" DEN HAAG (GPD) - De drie sa menwerkende bonden van be jaarden willen „een wezenlijk an der beleid voor ouderen in ons land". Dat stellen zij in de nota Fundamenteel Ouderenbeleid, die minister Brinkman (wvc) vandaag wordt aangeboden. De bonden willen erkend worden als partners in het overleg met de overheid. Zij menen dat er steeds meer wordt bezuinigd op de ou derenzorg zonder samenhang. Zonder duidelijke beleidsveran deringen zal het welzijn van ou deren verder worden aangetast en zullen de voorzieningen steeds meer onder druk komen te staan. 'Ouderenbonden moe ten als sociale partners worden erkend en worden gehoord bij Belangrijk bericht aan onze abonnees. Wij verzoeken u de toegezonden acceptgirokaart voor het verschul digde abonnementsgeld 3e kwar taal 1983 binnen tien dagen aan ons over te maken. Ook als u per bank of aan het post kantoor betaalt vragen wij onze abonnees uitsluitend van onze ac ceptgirokaart gebruik te maken. Het is voor u nog gemakkelijker om het abonnementsgeld automatisch van uw bank- of girorekening te la ten afschrijven. Vraag het machtigingsformulier aan en als beloning ontvangt u van ons het prettige en unieke boek: 120 jaar wereldgeschiedenis door de ogen van het Leidsch Dagblad. Leidsch Dagblad Abonnementenadministratie Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden. Telefoon 071-144941. maatregelen waar ouderen een groot of bijzonder belang heb ben', aldus de bonden. Ook moet er medezeggenschap komen in bejaardenoorden, verpleeghui zen en het welzijnswerk voor ou deren. Door emancipatie moet de nadelige positie van ouderen in de samenleving worden opge- heven.De nota wil dat de moge lijkheden voor ouderen om zelf standig te blijven wonen worden verbeterd. In beginsel horen mensen niet in instituten. Klein schalige wijkgerichte voorzie ningen dienen centraal te staan. Evenals voor jongeren moeten ook voor bejaarden kleine wo ningen worden gebouwd en gro te panden tot zelfstandige woon eenheden worden ingericht. NOORDWIJK - Onder acht big gen die bij een Noordwijkse sla gerij werden gehouden is var kenspest uitgebroken. Het is de eerste keer dat deze gevreesde varkensziekte in de bollenstreek is geconstateerd. De biggen zijn afgemaakt en de hokken van de dieren zijn ontsmet. De Veterinaire Inspectie voor de Volksgezondheid heeft in een straal van twee kilometer rond de slagerij elk vervoer van var kens verboden. Deze maatregel geldt twee weken. De verkoop van varkensvlees is in dit gebied' overigens wel toegestaan. Var kenspest is niet gevaarlijk voor mensen. Hoe de acht biggen be smet zijn geraakt is niet bekend. De Europese top in JèJJjéL Stuttgart bood het EWfaftïx weinig aanlokkelijke beeld'van machteloosheid en ont reddering. Voor geen enkel van de geagendeerde vraagstukken is een oplossing naderbij gekomen. Zelfs niet voor het probleem van de Brit se bijdrage. Premier Thatcher is weliswaar niet voortijdig opgestapt, maar aan de stuursmanskunst van haar collega regeringsleiders heeft dat niet gele gen. Een breuk met de EG zou ten slotte een wat curieuze vertaling zijn geweest van de in haar voor deel beslechte binnenlandse twist over het Britse lidmaatschap van de gemeenschap. De door Frankrijk geïnspireerde kop peling tussen een verlaging van de Britse bijdrage en een verhoging van de bijdragen van alle lidstaten om het financieel kader van Europa te verruimen, is allerminst de uit komst waar Thatcher tevoren op had gezinspeeld. Stuttgart is voor haar op een geven en nemen uitge lopen, terwijl vooral het laatste haar bedoeling was. Dat kan moeilijk anders nu ook dit maal de al jaren achtereen voorge nomen beheersing van de landbou wuitgaven niet dichterbij is geko men. Nationale belangen bleven voorop staan. Het is verheugend dat premier Lubbers daarop nog een uitzondering vormde. Hoewel Nederland ruim van de hoge land bouwuitgaven van de EG profiteert, toonde Lubbers zich, vooruitlopend op voorstellen daartoe, op voor hand bereid tot inleveren. De ambtelijke voorbereiding van de uitbreiding met Spanje en Portugal vordert gestaag, maar dat kan voor de politieke besluitvorming daar over niet worden gezegd. Aan de verdeeldheid op dit punt heeft ook deze top weinig kunnen verande- De plannen van ex-voorzitter Tinde- mans die de Europese eenwording werkelijk inhoud zouden geven en de bevoegdheden van het Euro pees Parlement zouden vergroten zijn niet alleen uit het gezichtsveld verdwenen; de sterk afgezwakte variant daarop van de Westduitser Genscher en de Italiaan Colombo speelt nog slechts een rituele rol. De regeringsleiders spraken in Stuttgart met even veel warmte over de noodzaak tot verdergaan de integratie, als over de (lange) termijn waarop dat moet gebeuren. De volgende top die in december in Athene wordt gehouden, is nu al door de regeringsleiders tot "oogst- top" gedoodverfd. Maar nu zelfs aanzetten tot successen op onder geschikte punten ontbreken, is meer bescheidenheid gepast. Vier jaar geleden hielden de eerste verkiezingen voor het Europees Parlement een belofte in. Het is niet alleen aan het parlement om die in te lossen; de politieke leiding van de gemeenschap moet daar we zenlijk toe bijdragen. Het stemt bitter dat Europeanen nog immer niet meer is vergund dan een stem op een vrijwel statusloos parlement. Een stem die slechts een symbolische afwijzing kan be tekenen van het vlees-noch-vis management dat Europese topcon ferenties tot zulke tragische ge beurtenissen maakt. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DRIEBERGEN (ANP) - Bij een verkeersongeval zaterdagnacht op rijks weg 12 ter hoogte van Bunnik zijn 2 mensen om het leven gekomen en 6 anderen gewond geraakt. Tot de gewonden behoren enkele leden van de zanggroep de Dolly Dots. De doden zijn een 45-jarige Turk en een 29-jarige Deen. Volgens de poütie was de Turk na autopech half op de rijbaan blijven stilstaan. Een Deen die achter hem reed kon niet meer uitwijken, en reed bovenop de wagen. Hierdoor kwamen beide auto's via de rechter vangrail dwars op de rijbaan te staan. Vervolgens botste nog eens twee personenauto's op de beide voertuigen. In de vierde wagen bevond zich de zanggroep de Dolly Dots, die na een optreden op weg waren naar huis. Vijf van hen konden naar huis na behandeling in het ziekenhuis.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1