Walesa mag paus toch ontmoeten Top in Stuttgart biedt drenkeling EG weinig hoop Koperstaking Chili breidt zich snel uit Geen schot in veiligheidsconferentie Razzia's in Italië verwekken opschudding Java geteisterd door geheimzinnige moorden Verzoek van de "eminente gast" "Suriname wankelt door opschorting geldst room Frankrijk krijgt snel wapen Ondanks waarschuwing Pinochet Spanning in Tripoli houdt aan ZATERDAG 18 JUNI 1983 PAGINA door Hein ten Kortenaar ROME - Het nieuws van de grootscheepse razzia's in Na pels heeft een enorme sensatie verwekt in Italië, omdat het niet alleen professionele mis dadigers betrof, maar tien tallen "boven alle verdenking verheven" burgemeesters, ad vocaten, industriëlen en figu ren uit de Italiaanse showwe reld. De beschuldiging voor alle gearresteerden luidt: deelna me aan de misdaadorganisa tie "Nuova Camorra Orga- nizzata". Camorro is de Na- politaanse vorm van wat op Sicilië Mafia wordt genoemd, en de "Nieuwe Georganiseer de Camorra" is het misdadi- gersleger dat werd opgezet en geleid door Raffaele Cutolo de 42-jarige bendeleider, die al tot 12 jaar gevangenisstraf is veroordeeld in afwachting van verdere processen. De stroom van arrestatiebeve len (337 tegen lieden die al in de gevangenis zaten om an dere redenen) is het gevolg van de loslippigheid van en kele gearresteerde bendele den, die nu in zwaar bewaak te kazernes beschermd moe ten worden tegen de wraak van de organisatie. Na een intensief onderzoek van vijf maanden, waarbij gebruik werd gemaakt van de nieuwe wet op de georganiseerde misdaad, die de politie de be voegdheid geeft inzage te ei sen in inkomens- en vermo genssituatie's van verdachte personen, menen de onderzoe kers nu een vrijwel volledig overzicht te hebben van Cuto- lo's organisatie. Daarmee is de Camorro in Na pels en omgeving nog niet uit geroeid. Naast de nu opgerol de organisatie bestaat er ten minste één grote concurreren de bende, de "Nuova Fa- miglia" (Nieuwe Familie), al jaren in een bloedige oorlog met Cutolo gewikkeld, die dit jaar alleen al zestig slachtof fers eiste in Napels en omge ving. Overigens werden in dezelfde periode van dit jaar al 552 Camorraleden gearresteerd en werden 2426 vermogenson derzoeken ingesteld. Alles schijnt er op te wijzen, dat de nieuwe wetgeving en de be noeming, in september 1981, van de speciale commissaris voor de strijd tegen de Ca morra, Riccardo Boccia, een nieuwe fase hebben ingeluid in de bestrijding van het ben dewezen. JAKARTA (Reuter) - De afgelopen week zijn in het westen van Java weer negen mensen vermoord. De slachtoffers hadden één ding met elkaar gemeen, ze waren getatoeëerd. De laatste maan den worden er op Java tal van geheimzinnige moorden ge pleegd. Een organisatie voor de rechten van de mens, het rechts hulp-instituut in Jakarta, verklaarde dat er dit jaar misschien al 400 mensen zijn vermoord. Volgens de Indonesische pers zijn veel van de slachtoffers ex-gedetineerden. Velen hadden tatoea ges, die in sommige delen van Java worden beschouwd als te ken van mannelijkheid en vaak door criminelen worden gedra gen. De veiligheidsdiensten hebben ontkend verantwoordelijk te zijn voor de mysterieuze moorden. Maar sommige functionarissen hebben laten doorschemeren dat de moordenaars troepen zijn die toeneming van de misdaden moeten tegengaan. Procureur- generaal, Ismail, de directeur van het rechtshulp-instituut in Ja karta vroeg zich af hoe het gebrek aan reactie van officiële in stanties te verklaren valt, als het (moorden) niet door officiële instellingen wordt gedaan. De mysterieuze moorden hebben ge tatoeëerde mannen bang gemaakt. Velen hebben om politiebe scherming gevraagd en enkelen hebben met een zuur gepro- beert de tatoeages te verwijderen. WARSCHAU De Poolse regering heeft ingestemd met een ontmoeting tussen de paus en Lech Walesa, de leider van de verboden vrije vakbe weging Solidariteit. Dat werd gisteren door regeringswoordvoerder Jerzy Urban meegedeeld nadat op paleis Belvedère in de binnenstad van Warschau een gesprek onder vier ogen had plaatsgehad tussen de paus en de Poolse leider generaal Jaruzelski. De paus verwelkomt zo'n 100.000 Polen, die gisteren voor de heilige mis naar het stadion waren geko men. (Foto ap). Urban zei geen bijzonderheden te kunnen geven over tijd, plaats en omstandigheden waaronder de ontmoeting zou plaatsvinden. Volgens de woordvoerder werd toestemming tot de ontmoeting verleend „na een verzoek van on ze eminente gast". Ook Danuta Walesa en de zeven kinderen zul- - len daarbij aanwezig zijn. De Poolse regering heeft herhaalde lijk laten weten geen voorstan der van een ontmoeting tussen de paus en de „privé-persoon" Walesa te zijn. Johannes Paulus en de Poolse lei der zonderden zich af na een veertig minuten durend gesprek waaraan naast Jaruzelski en de paus ook president Jablonski en kardinaal Glemp deelnamen. De ontmoeting onder vier ogen duurde ruim een uur en was on voorzien. Het middagprogram ma van de paus moest erdoor worden verschoven. Walesa zelf heeft herhaaldelijk ge zegd de paus dit weekeinde in Czestochowa te willen spreken en zich niets aan te zullen trek ken van de aanwezigheid van veiligheidsagenten in zijn huis. De belangrijkste gebeurtenis op BELGRADO (ANP) - Het stopzet ten van de Nederlandse ontwik kelingshulp aan Suriname is voor de Surinaamse economie een zware last en. brengt haar uit haar evenwicht. De stopzetting was een bewuste poging van Ne derland zich op een gevaarlijke manier te mengen in de interne aangelegenheden van een ander volk. Hiermee heeft Nederland de wereld een les geleerd. Met de bedoeling de Surinaamse rege ring te kapittelen heeft het het verdrag uit 1975, waarin de hulp is geregeld, aan stukken ge scheurd. Dat zei de Surinaamse minister van transport, handel en indus trie Fan Poen gisten op de VN- conferentie voor handel en ont wikkeling Unctad 6 in Belgrado. Met de effecten van de opschorting van de hulp heeft Nederland ter dege rekening gehouden, aldus Fan Poen. Zij kwamen op een zeer goed moment in de ontwik keling van Suriname en waren bedoeld om het dekolonisatie proces van het land te ruïneren. De Surinaamse afgevaardigde zei dat zijn land door de stopzet ting van de hulp bleef zitten met het immense probleem de gevol gen van drie eeuwen wrede kolo niale uitbuiting te boven te ko men. Fan Poen beklemtoonde dat de maatregel gevolgen heeft gehad voor alle ontwikkelings projecten in zijn land. Hij zei dat zijn land niet uit is op bestraffing van Nederland, maar dat dit land zijn verplichtingen moet nako men en de hulp moet hervatten. Het plaatsvervangend hoofd van de Nederlandse delegatie, A.W de Vries, antwoordde dat er con crete stappen moeten worden ge zet om de betrekkingen tussen Nederland en Suriname te nor maliseren en dat Suriname garanties moet geven dat de mensenrechten worden gehand haafd. Tot nu toe zijn die stappen niet ondernomen, aldus De Vries. Hij beklemtoonde dat het verdrag met Suriname nog steeds bestaat en dat de hulp al leen is opgeschort. PARIJS (GPD) Het Franse leger zal binnenkort beschik ken over een nieuw, uiterst mobiel onderdeel, dat het „wapen voor snelle acties wordt genoemd. Het zal wor den ingezet daar waar het uit breken van vijandelijkheden dreigt, met de bedoeling in een eerste waarschuwing er ger te voorkomen. De Force dAction Rapide zal bestaan uit 47.000 man be staan, die worden gerecru- teerd uit de korpsen mari niers, parachutisten en alpen jagers. De nieuwe eenheid krijgt de beschikking over 240 helikopters, waaronder die van het niuwe anti-tank type. De grondtroepen zullen met anti-tankraketten wor den uitgerust. deze tweede dag van het pause lijk bezoek aan Polen was, afge zien van de ontmoeting met Ja ruzelski, het opdragen van een heilige mis in een groot voetbal stadion in Oost-Warschau. De paus hield er zijn preek, vol reli gieus-historische symboliek maar thematisch vooral gericht op Polens onophoudelijke strijd voor onafhankelijkheid. Het was de paus zelf, die in zijn preek politiek-gevoelige thema's aan de orde stelde. Hij herhaalde nog eens, de laatste maanden veel brieven te hebben ontvan gen "inclusief van hen die gein- terneerd zijn". Deze brieven wa ren voor de paus een "verheffen de getuigenis" geweest van de overwinningen van de mens op zichzelf, "waarvan gezegd kan worden: Deus vicit, God heeft in de mens overwonnen". "Ook de natie kan zich verheugen over victories, maar lijdt ook ne derlagen die pijn veroorzaken". De paus herinnerde daarbij aan de pogingen tot culturele, poli tieke en economische hervor mingen in de tweede helft van de 18e eeuw. En hij vervolgde: "Elk individu voelt de behoefte een morele overwinning te bereiken die zijn leven waardevol kan ma ken. Dat geldt ook voor de natie, die immers een gemeenschap van individuen is". Duizenden aanhangers van het verboden Poolse vakverbond Solidariteit demonstreerden na de mis. Bij het verlaten van het stadion rol den leiders spandoeken van Soli dariteit uit. Enkele duizenden aanhangers volgden hen op een demonstratieve tocht door de Poolse hoofdstad. Bij de Ponia- towskibrug werd de demonstra tie verder verhinderd door de po litie. PARIJS - Parijzenaars en toeristen verzamelen zich rond de Are de Triomphe in de Fran se hoofdstad, waar gisteren een ceremonie werd gehouden om verzetsleider Jean Moulin te herdenken. Deze Franse ver zetsleider werd in juni 1943 gearresteerd door Klaus Bar bie, die destijds hoofd was van de Gestapo in Lyon. De plech tigheid, ingeluid door president Mitterrand, betekende het be gin van drie dagen eerbetoon aan Moulin. Barbie, die inmid dels aan Frankrijk is uitgele verd, wordt ervan verdacht Moulin zodanig te hebben ge marteld dat hij bezweek. De oud-Gestapochef heeft dit ech- ter ontkend. (foto api. Staking dupeert PARIJS (Reuter) - Een staking van het personeel van de Parijse metro heeft gisteren het onder grondse treinverkeer vrijwel ge heel stilgelegd, waardoor in de stad reusachtige verkeersopstop pingen ontstonden. Onder dege nen die van de staking te lijden hadden, bevonden zich middel bare scholieren die eindexamen moesten doen. De stakers wilden protesteren te gen wijzigingen in de loonscha len. Voor de scholieren die niet op tijd waren, zijn de examens naar vol gende week verschoven. BEIROET (Reuter/UPI) - Gewa pende mannen hebben gisteren de straten van de Libanese noor delijke havenstad Tripoli op nieuw onveilig gemaakt. De Li banese premier, Chefec Wazzan, sprak zijn afschuw uit over de schietpartijen van donderdag in Tripoli, die aan zeker 16 mensen het leven kostten. Een Libanese militair werd giste ren juist buiten de stad doodge schoten door onbekenden. Dit heeft de officiële zender Radio Beiroet gemeld. Winkels en ban ken in "IYipoli waren gesloten en de bevreesde bevolking bleef thuis. Verslaggevers in de stad zagen honderden zwaarbewa pende mannen van rivaliserende milities die wegblokkades op richtten. De sfeer werd als ge spannen omschreven. SANTIAGO (AFP/UPI) - De staking in de Chileen se koperindustrie, die van vitaal belang is voor de economie van het land, heeft zich gisteren uitge breid. Dit ondanks de waarschuwing van presi dent Pinochet dat hij hard zal optreden om een einde te maken aan protesten te gen zijn bewind. Alleen in de grootste mijn van de staatsmijnbouwmaatschappij Codelco, Chuquicamata, in het hoge noorden werd nog niet ge staakt. Maandag zou de staking De vakbond van koperarbeiders daar moeten gebeuren, maar er bestond gisteren twijfel aan of dit ook gebeurt, daar deze mijn het meest gematigd reageert. Gisteren breidde de staking zich van de mijn El Salvador (Noord- Chili), waar men donderdag al was begonnen, uit tot de twee an dere mijnen van Codelco, El Te- niente (ten zuiden van Santiago) en Andina (ten noordoosten van de hoofdstad). De staking vormt de zwaarste uitdaging aan het adres van het bewind sinds de generaal tien jaar geleden aan de macht kwam via een staatsgreep die een einde maakte aan het de mocratische tot stand gekomen bewind van president AJlende. had zijn 22.000 leden tot actie op geroepen om de vrijlating te ei sen van zijn voorzitter, Rodolfo Seguel, die woensdag is gearres teerd nadat dinsdag protestde monstraties tegen het bewind waren gehouden. Hij werd door de regering verantwoordelijk ge steld voor die dag van 'nationaal protest'. Deze leidde volgens of ficiële gegevens tot de dood van drie mensen en de arrestatie van 1350 personen, van wie de helft alleen al in de hoofdstad Santia go, maar Seguel wees gisteren een gesprek in de gevangenis el ke verantwoordelijkheid ook voor de schade die was ontstaan van de hand. BRUSSEL - De Europese Ge meenschap bood een ontred derde aanblik aan de voor avond van de topconferentie van Europese regeringsleiders en ministers van buitenlandse zaken, die vandaag en morgen in het Westduitse Stuttgart wordt gehouden. Als een stuurloos schip drijft Europa naar de financiële en politieke klippen. De stuurlieden bakke leien onderling over de te vol gen koers en tot overmaat van ramp dreigt Groot-Brittannië het stuurrad in stukken te bre ken. „We staan met de rug tegen de muur. De vraag is of men nog politieke wil heeft om wat te investeren in Europa", zo zei Gaston Thorn, de voorzitter van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Gemeenschap, woensdag in Brussel in een scherpe aan klacht tegen de Europese lid staten. Begin deze week ging er in Euro pa een zucht van verlichting op toen premier Thatcher en niet de anti-Europese oppositielei- i^j 1S n°- om4a* der Foot de Britse verkiezin gen bleek te hebben gewon nen. Die opluchting heeft in tussen plaats gemaakt voor grote nervositeit. Alles wijst er namelijk op dat Thatcher in haar overwinningsroes met volle kracht op Stuttgart aan koerst om nu eindelijk een be vredigende regeling voor het Britse begrotingsprobleem te bereiken. Alles wijst er evenzeer op dat een aantal Europese lidstaten op dit ogenblik nog niet bereid is Thatcher zo maar haar zin te geven. Er dreigt dus een harde botsing in Stuttgart. Pessimis tische diplomaten verwijzen reeds naar de lege-stoelpolitiek van de Franse president De Gaulle in de jaren zestig toen Frankrijk de Europese minis terraden gewoon boycotte om zijn zin te krijgen. door Ferry Mingelen Problemen Toen kon Europa nog wel een stootje hebben, maar nu zou zo'n crisis wel zeer dramati- f"Y V°°r °ëe*n'n j snhe cfAvoitTon ïmnnon hoKKnn Westduitse voorstellen om de voor 1983 te ondertekenen. Frankrijk, Italië, Griekenland en Ierland met name weigeren dit zolang Groot-Brittannië zelf niet in principe de bereid heid uitspreekt om de Europe se financiën voor de toekomst te verruimen door het plafond van 1 procent btw te doorbre ken. dezelfde landbouwuitgaven in middels zoveel geld opslok ken, mede door de tegenval lende prijzen op de wereld markt, dat de Europese begro ting voor ander Europees be leid door de toekomstige toe treding van Spanje en Portugal uitgeput raakt. Groot-Brittan nië en West-Duitsland weige ren echter meer geld af te schuiven naar Brussel. Zij me nen dat een forse sanering van de bestaande Europese uitga ven en vooral op de landbouw voorlopig genoeg financiële ruimte oplevert. Opmerkelijk is dat Nederland dit harde standpunt deelt. Tradi tioneel had Nederland in het belang van de landbouw en van de Europese politieke sa menwerking nog wel wat geld over om de Europese machine rie draaiend te houden, maar dezer dagen geven de bezuini gingsargumenten van minister Ruding van financiën ook voor het Europese beleid de door slag. Ook Nederland eist nu eerst bezuinigingen op de landbouwuitgaven alvorens over meer geld voor Brussel te willen nadenken. Lagere land bouwprijzen en extra heffin gen voor boeren die te veel produceren, staan Nederland daarbij voor ogen. sche gevolgen kunnen hebben. Europa moet namelijk drin gend een aantal grote proble men oplossen, zoals het drei gende failliet van de Gemeen schap, de vergroting van de Europese eigen financiële mid delen, de beheersing van de landbouwuitgaven en de uit breiding van de Gemeenschap a.,en'ï£ De'verdeeldheid tussen de lid- bijdragen van landen die veel van het Europese landbouwbe leid profiteren, zoals Neder land, extra te verhogen en de nadelen voor andere landen te verlagen, wordt door Den Haag resoluut van de hand ge wezen. Daar houdt de eenheid met Londen en Bonn dan weer zijn allemaal problemen die het politieke lot van Europa kunnen beslissen, maar waar over werkelijke besluiten tot nu toe steeds weer worden uit gesteld. „Stuttgart kan alleen nog maar wat redden indien de regerin gen zich bewust zijn van de ernst van de situatie. Het gaat om de toekomst van Europa. Tot nu toe spreekt men niet over de eigenlijke problemen, men zit maar wat te bakkeleien over geld en neemt geen be sluiten meer", aldus Thorn. Geruzied over geld wordt er al heel lang in Europa. Men had gehoopt hier een eind aan te maken toen de Gemeenschap in 1975 zijn eigen financiële middelen kreeg. Elk land staat jaarlijks 1 procent van zijn btw-inkomsten aan Brussel af, alsmede zijn douanerechten en nog enkele andere heffingen Voor 1984 brengt dat samen zo'n 60 miljard gulden op, waarvan echter twee derde door de Europese landbouw politiek wordt opgeslokt. Weinig profijt Daar zit gelijk het grote pro bleem. Groot-Brittannië moet veel aan Europa bijdragen maar door de geringe Britse landbouw profiteert het te wei nig van het Europese beleid. De andere landen hebben in 1982 Londen al miljarden gul dens terugbetaald en worden nu door Thatcher geprest om in Stuttgart de betaalstrook van zo'n 3,3 miljard gulden staten over de aanpak ingewikkelde financiële pro blemen is zo groot dat men in de Europese wandelgangen over de resultaten van Stutt gart zeer pessimistisch is. „Een doorbraak is pas mogelijk als de Europese financiën echt in de puree terecht komen", merkte een Nederlandse diplo maat op. Dat moment lijkt ech ter niet veraf r Na het verlies van Michael Foot bij de Britse verkiezingen ging er een zucht van verlich ting door de EG. Foto ap). door Gerrit Jan Hoek MADRID Spanje heeft een laatste wan hoopsoffensief gelanceerd om de zielto gende Conferentie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (CVSE) alsnog te redden. Gisteren ontbood premier Felipe Gonzalez de leiders van de 35 delegaties van de CVSE op zijn residentie, het Mon- cloa-paleis. Gonzalez zette op deze spe ciaal gearrangeerde bijeenkomst kort en bondig het Spaanse initiatief uiteen, waarbij hij de bijzondere verantwoorde lijkheid als gastland onderstreepte. De voorstellen die de Spaanse premier pre senteerde, vormen in feite een afzwak king van de vier amendementen die vori ge maand door de Westerse landen wer den ingediend en die voor het Oostblok onaanvaardbaar bleken. Aan de tekst van het slotdocument, dat voor Pasen door de neutrale en niet-gebonden landen werd ingediend (het zogenaamde document RM-39-herzien) en dat Spanje als uit gangspunt blijft beschouwen, wil Gonza lez slechts een drietal kleine punten toe voegen als concessies aan zowel Oost als West. Het belangrijkste element is de handhaving van een aparte bijeenkomst, te organise ren vanaf 16 april 1986 in Bern, over men selijke contacten tussen Oost en West. De meest opmerkelijke wijziging is het weglaten van de vierde Westerse eis, dat de Westerse propagandazenders Radio Free Europe en Radio Liberty niet langer gehinderd worden door stoorzenders in het Oostblok. Onderhandelingen over dit Spaanse voorstel achtte Gonzalez zinloos, omdat die een snelle afsluiting van de vei ligheidsconferentie alleen maar zouden dwarsbomen. In politieke kringen in Madrid heerst aller minst optimisme over de kans van slagen van het Spaanse initiatief. De Sowjet- Unie heeft al weken geleden zijn stand punt uiteengezet: alleen het NNA-docu- ment zonder amendementen is aanvaard baar.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9