Hoge ambtenaar houdt extraatje C Gaat het CDA weer studeren op Zuid-Afrika? Oude Delft ziet winst verdubbelen Den Haag vreest 'lessen' Centrumpartij op scholen CDA krijgt zijn zin niet De Vries aanvaardt uitnodiging Den Uyl Minder geld voor ouderen Voor Turken werkloosheid grootste zorg Stoop blijft voorlopig achter slot en grendel Fabriek Fuji biedt 300 mensen werk Homofielen bezetten evangelisch hulpbureau Voorzitter dommelt weg ZATERDAG 18 JUNI 1983 Binnenland DEN HAAG (ANP) - De Haagse wethouder voor onderwijs, G. Halleen, heeft alle schoolbestu ren in Den Haag per brief ernstig gewaarschuwd voor acties van de Centrumpartij op scholen. Aanleiding voor zijn brief is een voorval, dat zich eerder deze week voordeed op een lagere school in Den Haag. Daar meld de zich een man bij het school hoofd met het verzoek of hij de leerlingen iets mocht vertellen over racisme en fascisme. Tij»- dens het gesprek ontpopte de man zich als een aanhanger van de Centrumpartij. De man, die onbekend is gebleven, werd ver volgens de deur gewezen. Volgens Halleen is het niet uitge sloten, dat dit soort acties van aanhangers van de Centrumpar tij zich zullen herhalen of zich wellicht al vaker hebben voorge daan. Hij zegt in zijn brief ernstig verontrust te zijn over de "toene ming yan uitingen van fascisme en racisme in de Haagse samen leving". Het voorkomen en bestrijden hier van via het onderwijs is een eer ste prioriteit, aldus de wethou der. Hij wil daarom een discussie binnen het onderwijs bevorde ren, die uiteindelijk moet resul teren in concrete maatregelen. DEN HAAG (ANP) - De Turken in ons land ervaren de werk loosheid als hun belangrijkste probleem, op de voet gevolgd door onderwijs. Eerst op de tiende plaats komt discrimina tie. Dit blijkt uit een enquete van het Turkse dagblad Hur- riyet, waarvan de resultaten gisteren aan minister Rietkerk van binnenlandse zaken, waar minderhedenbeleid onder valt, zijn aangeboden. De krant heeft in ons land een oplage van 9.000 exemplaren. Volgens de binnengekomen reacties komen bij gedwongen ontslag buitenlanders eerder op straat te staan dan hun Nederlandse collega's, naar wie bij sollicita ties voorts weer voorkeur uit gaat. Uit de verkregen gegevens blijkt dat er voor bi-cultureel onder wijs onvoldoende leerkrachten zijn en dat het lesmateriaal er- DEN HAAG (GPD) Het kabinet is niet van plan de verhoging van het maximum vakantiegeld voor hoge ambtenaren ongedaan te maken. CDA-fractieleider Bert de Vries heeft dat deze week geëist, nadat bekend was geworden dat ambtenaren maxi maal f 400,- meer vakantiegeld kunnen krijgen. Vice-premier Van Aardenne zei gisteren na afloop van de minis terraad dat deze maatregel niet meer valt terug te draaien. Daar toe zou eerst de Wet op het Mini mumloon veranderd moeten worden, en vervolgens zou de maximaal f 400,- extra terug gevorderd moeten worden van trendvolgers en ambteren. De trendvolgers hebben in mei al hun verhoogde vakantiegeld ont vangen, de ambtenaren kregen toen het lagere maximale vakan tiegeld. De nabetaling voor de hoge ambtenaren zit echter vol- DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft gisteren besloten dat er minder overheidsgeld voor het ouderenbeleid beschikbaar komt. Het ging daartoe akkoord met het standpunt zoals dat was geformuleerd door minister Brinkman van Welzijn, Volksge zondheid en cultuur, staatssecre taris Van der Reijden van WVC, staatssecretaris De Graaf van so ciale zaken en staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting. In de beleidsbrief ouderenbeleid schrijven deze bewindslieden dat het aantal ouderen sterker toeneemt, zowel absoluut als re latief, dan in de in april 1982 aan de Tweede Kamer aangeboden nota "bouwstenen voor een ou derenbeleid" werd berekend. De vergrijzing leidt tot een toene mend beslag op de collectieve uitgaven. Ondanks de vergrijzing zal tot ver mindering van de collectieve uit gaven op dit gebied moeten wor den besloten, luidt het stand punt. uitnodiging van PvdA-voorman Joop den Uyl om een openbaar debat te houden over het te voe ren sociale en financiële beleid. De discussie zal op 7 juli voor de NCRV-radio worden gehouden. Den Uyl daagde de christen-demo craat uit tijdens de presentatie van de resultaten van een onder zoek naar de gevolgen van het kabinetsbeleid. Dit onderzoek was een onderdeel van de 'per manente campagne' van de so cialistische partij. De Vries had zich in februari bij de start van die campagne nogal kri tisch uitgelaten over dit onder zoek naar armoede als gevolg van kabinetsbeslissingen. Den Uyl meende dat het na het ver schijnen van de PvdA-brochure tijd werd met De Vries te debat teren over de campagne van de socialisten. De Vries heeft gisteren in een brief aan de socialistische voorman la ten weten de uitdaging te aan vaarden, maar dan moet wel het hele sociaal-economische en fi nanciële terrein aan de orde ko men. Hij wil niet alleen over de PvdA-brochure spreken. De CDA-fractievoorzitter had eerder deze week tijdens een spreek beurt in Sittard gezegd niet veel voor de uitdaging van Den Uyl te voelen. voor niet toereikend is. Uit de enquete blijkt dat het absolute noodzaak is Turkse leerkrach ten aan te trekken. De moge lijkheid om op sommige mid delbare scholen Turkse taal en cultuur te onderwijzen is mini maal en het onderwijs aan vol wassenen laat ook te wensen Discriminatie is lang niet het be langrijkste probleem, maar de Turken, jong en oud, zeggen er elke dag mee te maken te krij gen op straat, in de winkel, op school en op het werk. Op het lijstje van de tien belang rijkste problemen komen de kosten van levensonderhoud op de derde plaats. Er zijn voorts belangrijke proble men in geval van ziekte. Dat komt doordat veel buitenland se werknemers aan spannin gen bloot staan die worden veroorzaakt door veel lichame lijke klachten. Deze op hun beurt worden niet als zodanig behandeld. Officieel is er geen dwang voor buitenlanders naar het land van herkomst terug te keren. Toch voelen turken zo'n dwang in voorstellen van amb tenaren en politici, bijvoor beeld om terugkeer-premies beschikbaar te stellen. De houding van de politie komt op de zesde plaats in het rijtje problemen. AMSTERDAM (ANP) - De ex-voorzitter van de FC Amsterdam, de 63- jarige D. Stoop uit Amsterdam, blijft in voorlopige hechtenis. Een bij zondere voorwaarde is dat Stoop geen contact mag hebben met de buitenwereld. Dit heeft de persofficier van justitie, mr. H.P. Wooldrik meegedeeld. De directeur van de Voorburgse liftenfabriek Starüft en voormalig lid van het sectiebestuur van de KNVB werd begin deze week door de FIOD aangehouden op verdenking van valsheid in geschrifte en uitlok king van valsheid in geschrifte. Hij zou het in 1979 als voorzitter van de toenmalige voetbalclub met tien spelers op een akkoordje gegooid heb ben en salarissen onder het mom van een lening hebben uitbetaald. Een lening hoeft niet opgegeven te worden aan de belasting en salaris sen wel. Op die manier ontdoken de spelers samen voor ruim twee ton de fiscus, aldus Wooldrik. Stoop werd gisteren voorgeleid voor de officier van justitie, mr. J. de Bruin en de rechter-commissaris. In het belang van het onderzoek en omdat Stoop nog geen bekentenis heeft afgelegd, besloot deze hem nog vast te houden. Of de tien voetballers ook vervolgd zullen worden, kon Wooldrik nog niet meedelen. gens Van Aardenne „al in de mo len. De voor het maximale vakantie geld in aanmerking komende ambtenaren (zij die meer dan f70.000,- verdienen) houden aan de maximum-verhoging van f 400,- bruto nooit meer dan f 166,67 over. Terugvordering zou daarom volgens Van Aarden ne schieten met „een kanon op een mug zijn. Bovendien zijn de ambtenarenbonden in overleg met minister Rietkerk (binnen landse zaken) al met het nieuwe vakantiegeld akkoord gegaan. Het probleem zit hem in de aan passing van het maximum vakantiegeld, die dit jaar is toe gepast. De afgelopen driejaren is het vakantiegeld voor ambtena ren en trendvolgers verlaagd tot 7,5 procent met een maximum van f 5200,-. Dat bedrag is het ge volg van de bepaling in de Wet op het Minimumloon dat het ma ximale vakantiegeld voor ambte naren niet meer dan het vakan tiegeld over drie maal het mini mumloon mag zijn. Toen in 1981 die bepaling voor het eerst werd toegepast, kwam dit overeen met f 5200,-. In 1982 is dat bedrag niet aangepast. Dit jaar was echter verhoging nodig, op grond van het hogere mini mumloon van begin vorig jaar, dat de basis voor deze bereke ning vormde. Het vakantiegeld over drie maal het minimumloon is nu f 5600,-. VOLENDAM - Het vissers-, voetbal- en popmuzikantendorp Volendam viert in de komende weken het 200- jarig bestaan. Burgemeester Knoop poseerde voor de gelegenheid voor de fotograaf, samen met in kleder dracht gestoken dorpsgenoten. De feestelijkheden duren tot en met 26 juni. (Foto anp> AMSTERDAM (GPD) - Driehon derd mensen zullen werk vinden in de fabriek die het Japanse concern Fuji Photo sinds enige maanden in Tilburg aan het bou wen is. In het bedrijf zal fotogra fisch materiaal (voornamelijk fo torolletjes) worden geprodu ceerd. De fabriek vergt een investering van om en nabij een kwart mil jard gulden. Voor een deel zal daarin, zoals deze week werd aangekondigd, worden voorzien met een obligatielening van 100 miljoen gulden. De obligaties zullen te zijner tijd om te wisse len zijn voor aandelen in Fuji Photo. Fuji krijgt met zijn produktiefa- briek een vaste voet binnen de Europese Gemeenschap. Dat voorkomt in elk geval importbe perkingen zo het daar in deze sector van mocht komen. Er is overigens thans geen sprake van dergelijke maatregelen en het wordt door de leiding van het ook ontkend als motief om zich in Nederland te vesti gen. Fuji verwacht met haar fabriek in Tilburg, die in de zomer van vol gend jaar in bedrijf moet komen, de Europese markt beter en effi ciënter te kunnen bedienen. Voor Nederland werd gekozen we gens de politieke en sociale sta biliteit van ons land, de oplei dingsgraad van de bevolking en de faciliteiten die de overheid voor de investeringen geeft. Voor Fuji komt er nog bij dat men in Tilburg kan beschikken over een kwaliteit water die bui tengewoon belangrijk is voor de produktie van het fotografisch materiaal. DELFT (ANP) - De nettowinst van Optische Industrie Oude Delft (Oldelft) is vorig jaar opnieuw meer dan verdubbeld van f 4,7 min tot f 10,9 min. Op grond van de orderpositie en een realistische beoordeling van de kan sen voor een reeks aangepakte projecten, meent de directie, dat ook in 1983 een ver dergaande stijging in omzet, bedrijfsresul taat en nettowinst zal kunnen worden ge boekt, zo wordt in het jaarverslag gezegd. Geheel volgens verwachting boekte Oldelft in 1982 een sterke omzetstijging. De geconsoli- De produktiecentra in Delft, Leeuwarden, Ro den en het Duitse Giessen waren vorig jaar volledig bezet. Daarnaast is veel werk uitbe steed. Bij steeds meer toeleveranciers neemt Oldelft een steeds belangrijkere positie in. Daarbij wordt zorgvuldig vermeden, dat on gewenste afhankelijkheden ontstaan. Het stemt de directie tot voldoening, dat de aan zienlijke omzetgroei in 1982 gepaard is ge gaan met een verdere lichte groei van het orderbestand. De uitgaven aan speurwerk en ontwikkeling werden aanzienlijk verhoogd en bedroegen 8,4 pet van de omzet. Het gemiddelde aantal werknemers van Oldelft steeg vorig jaar van 1270 tot 1377. Eind 1982 waren er 1435 men sen in dienst. De Oude Delft werd onlangs schuldig bevon den aan illegale wapenleveranties. Het ging daarbij om de levering van nachtkijkers aan Irak. AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer vijftig leden van de vereniging tot integratie van homosexuali- teit COC hebben gistermiddag het bureau van de evangelische hulp aan homofielen in de Wil lemstraat in Amsterdam bezet. Volgens een woordvoerder wil het COC met de actie aan de kaak stellen, dat de hulpdienst homoseksualiteit als een ziekte en een zonde beschouwt en meent homoseksuelen op evan gelisch grondslag te moeten ge nezen. De bezetting werd in de loop van de middag weer beëindigd. De actie wordt gehouden in het ka der van de roze week, die volgen de week zaterdag wordt afgeslo ten met een demonstratie in Lei den, aldus de COC-woordvoer- der. Volgens het bureau Evangelische hulp aan homofielen van de ver eniging Heil des Volks hebben de bezetters vele dossiers met ui terst vertrouwelijke gegevens, mappen, adresboeken en derge lijke meegenomen. Vijf maal, al dus de vereniging, hebben we een beroep gedaan op de politie, die toen ze arriveerde niet in greep. Het bureau zegt vooral het grove karakter van de actie te betreu ren, "waarbij de belangen van degenen die de actievoerders zeggen te willen verdedigen ern stig worden geschaad". ROTTERDAM (GPD) - Op een stu diedag in Rotterdam over de zo geheten sterfhuis-constructie is de voorzitter van die bijeen komst, de in juridische kringen bekende mr. N. J. Polak, in slaap gevallen. De 79-jarige Polak, oud-raadsheer in de Hoge Raad der Nederlan den, dommelde in vlak na de lunch, toen een van de inleiders zijn rede hield. Het middagdutje zorgde voor enige hilariteit in de zaal. Een van de andere inleiders aan de tafel wekte Polak door hem wat in het oor te fluisteren. Enige ogenblikken later zat mr. Polak er op het puntje van zijn stoel weer als een jong hondje bij. Jan Nico Scholteri zei het dins dag al en een dag later kwamen zijn collega's na drie uur be raad tot dezelfde slotsom. "Dinsdag begint in de Tweede Kamer het debat over de be leidsnota van de regering inza ke Zuid-Afrika. Ik verwacht dat de CDA-fractie zich nog die ochtend over een finaal stand punt zal beraden". Bijna traditiegetrouw zal het dus in elk geval tot de aanvang van het debat, maar vermoedelijk zelfs tot het moment van stem ming, onduidelijk zijn hoe de christen-democraten het rege ringsstandpunt beoordelen. Zoals bekend wijst het kabinet een louter door Nederland uit gevaardigde boycot tegen Zuid-Afrika af. De oppositie is het met dat standpunt niet eens, de WD kan zich er ge heel in vinden, het CDA twij felt. De regeringsnota heeft bijzonder lang op zich laten wachten. De uiteenlopende opvattingen in de regeringsfracties zijn daar de oorzaak van. In de ontwerp voorstellen van het ministerie van buitenlandse zaken die aan de nota ten grondslag lig gen, bleek de afwijzing in der mate scherpe termen te zijn vervat, dat betrokken be windslieden uitvoerig overleg zochten met CDA-kamerleden alvorens een naar redactie mil der gestemd stuk werd uitge bracht. Naar de inhoud veran derde dit overleg niets. Juridische bezwaren staan een boycot in de weg, de praktijk biedt te veel mogelijkheden voor ontduiking, de schade voor het bedrijfsleven is groot. Daaruit trok minister Van den Broek van buitenlandse zaken niet direct de conclusie dat het nimmer tot een boycot van Zuid-Afrika zou kunnen ko men. Zonder uit te spreken dat een eenzijdige boycot geen ef- door Ton van Brussel fect heeft, bevestigde hij wel zijn opvatting dat als stappen ondernomen moeten worden, een gezamenlijk optreden (bijv. in EG-verband) de voor keur verdient. Ingewijden wij zen er op dat Van den Broek een nadrukkelijk tegenstander is van een confrontatie met het Zuidafrikaanse apartheidsregi me. Hij wijst het weliswaar af, maar is niet bereid die afkeer in klinkende munt om te zet ten. Als ex-ondernemer is hij zeer gevoelig voor het stand punt van het bedrijfsleven, dat bij monde van VNO-voorzitter Van Veen heeft laten weten dat de schade voor Nederland in de honderden miljoen guldens loopt. Als politicus is hij wars van "symbolische gebaren".' Hij wil, zo bleek ook al uit zijn visie op de ontwikkelingen in Midden-Amerika, geen geïso leerd Nederlands buitenlands beleid, maar een richting die aansluit bij meerderheidsop vattingen in de Europese Ge meenschap en het NAVO- bondgenootschap. Die visie spreekt hij nimmer hard uit. maar poogt hij waar mogelijk door een veelheid aan prakti sche overwegingen te verhul len. Politieke realiteit is evenwel dat zijn partij, het CDA, er soms blijk van geeft wel behoefte aan "gebaren" te hebben. In het geval van Zuid-Afrika, is de niet aflatende Ijver van Jan Nico Scholten symbolisch voor de scheiding der geesten. Scholten is tot nu toe steeds de woordvoerder in deze kwestie geweest, maar of hij dinsdag ook in die rol kan optreden is nog onzeker. De recente affaire rond de dissident Dijkman heeft duidelijk gemaakt dat de CDA-fractie van woordvoer ders in het parlement geen uit eenzetting van minderheids standpunten verwacht, maar een betoog eist, waarin het ge heel van de fractie zich kan vinden. Een niet ongebruikelij ke eis, maar voor de tweede keer in korte tijd kan volgende week blijken dat daaraan door de officiële woordvoerder niet kan worden voldaan. Dijkman en Scholten zijn even wel verschillende naturen. Bei den is een neiging tot getuigen niet vreemd, maar Scholten, al zolang met het Zuid-Afrika bijltje hakkend, gelooft in klei ne stapjes die uiteindelijk het grote doel binnen bereik moe ten brengen. Hij beseft heel wel dat behoedzaam manoeu vreren geboden is en is zeker niet uit op nieuwe ruzies in de fractie. Dat hoeft er niet op te duiden dat hij zijn huid tegen een voordeelprijs verkoopt, het betekent slechts dat hij meer dan Dijkman geneigd is goed om zich heen te kijken. Dat doende kan het hem ook niet zijn ontgaan dat het tij hem niet helemaal tegenzit. De re geringsnota heeft een zwaar accent gelegd op de juridische onmogelijkheid van een boy cot. Allerhande handelsverdra gen zouden eenzijdige stappen in de weg staan. Aan de voor avond van de hoorzitting die de Tweede Kamer vorige week op initiatief van Scholten over Zuid-Afrika belegde, bleek dat daarover de lezingen uiteenlo pen. De crème de la crème van de Ne derlandse deskundigen op vol kenrechtelijk gebied het weten dat het tegendeel waar is. In ternationale handelsverdragen kunnen zonder problemen worden opgeschort, gezien on der meer de uitspraak van het Internationaal Gerechtshof dat tegen een "zodanig grove schending van mensenrech ten, alle staten het recht heb ben represailles te nemen, on geacht internationale overeen komsten". De juristen hielden zich wijselijk bij hun leest. Over de wense lijkheid van een boycot deden zij geen uitspraak, het ging hen slechts om de vraag of daartoe de juridische mogelijkheden bestonden. Hun opstelling en vooral de veelkleurigheid van hun gezelschap, heeft in Haag se wandelgangen in alle schamperheid de vraag doen circuleren, op welke "deskun digen" de ambtenaren van bui tenlandse zaken zich in de re geringsnota baseren. Een belangrijk wapen is de rege ring dus aan de vooravond van het debat ontvallen. Rest de vraag of de regering voldoende argumenten tegen een boycot overhoudt, te meer omdat het nemen van eenzijdige stappen in principe door Van den Broek niet onaanvaardbaar is genoemd. Wat overblijft als ju ridische en principiële bezwa ren geen rol spelen, zijn argu menten als de mazen van de maatregelen (ontduiking) en de schade voor het bedrijfsle ven. Over de vraag of een Ne derlandse boycot effect zal hebben, laat Van den Broek zich immers niet uit. Hij spreekt slechts van een "opti maler effect in geval de Euro pese Gemeenschap een boycot uitvaardigt". Scholten verkeert om nog een andere reden in een comforta bele positie. Het CDA heeft twee jaar geleden in een be leidsplan nadrukkelijk de in tentie uitgesproken om tot sancties tegen de apartheid over te gaan. Het regeerak koord heeft die intentie geres pecteerd, onder het voorbe houd van juridische en écono mische bezwaren. Scholten gaat er vanuit dat het economische aspect op princi piële gronden door zijn partij niet zwaar gewogen mag wor den. Bij gebrek aan mogelijk heden om bezwaren uit het be drijfsleven onder een andere vlag de doorslag te laten geven, kan de CDA-fractie op dit punt moeilijk om een heldere uit spraak heen. De oppositie zal zeker pogen zo'n visie op tafel te krijgen en Scholten kan daarbij rustig aan de zijlijn af wachten wat fractie en rege ring doen. Daarbij zal zeker meespelen dat CDA-fractielei- der Bert de Vries geen behoef te heeft aan een tweede kwes tie-Dijkman. Scholten geeft hem daar met zijn gematigde gedrag geen kans voor. Anders dan in de problemen rond Dijkman, kan De Vries zich ditmaal niet verschuilen achter "on-solidair" gedrag van een fractielid en komt het nu ge heel op de inhoud van het CDA-standpunt aan. Dat brengt de juni-dagen van 1980 weer in herinnering toen het kabinet Van Agt in het Zuid-Afrika-debat ternauwer nood een motie van afkeuring overleefde. Toen bood de toe zegging van "nadere studie" de uitweg. Rond het CDA valt die oplossing nu weer te beluiste ren. Uitstel van besluiten en nieuwe studie naar andere dan boycotmaatregelen zou de fractie opnieuw voor scheu ring moeten behoeden. Komt het tot zo'n compromis dan heeft Scholten zichzelf inder daad in de opruiming gegooid. Zijn fractie deed dat wat Zuid- Afrika betreft al eerder.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7