Ik ben een type waar niets aan te beleven valt' Moderne fratsen op het televisiescherm TV-rubriek Lee Towers 'houterig maar wel swingend' Fabiola protesteert ZATERDAG 18 JUNI 1983 PAGINA 5 door Nico Scheepmaker van de compositie te bekom meren. Een musicus? Of een kettingrammelaar? Hij deed me even aan het orkestlid met de triangel denken, al leen had hij er een heleboel, en waren ze stuk voor stuk tien keer zo groot. Lui was hij niet. Zwoegend en zwetend raapte hij elke keer opnieuw zijn metalen kromstaven weer op, en liet ze over de vloer slepen of er bovenop kletteren, als het maar veel lawaai maakte en maar lang genoeg duurde. Aan beide voorwaarden werd ruimschoots voldaan. Op een gegeven moment dacht ik: nu is het wel genoeg. Nu weet ik het wel, nu mogen we de hoop op nieuwe variaties wel laten varen. Maar juist dan is het de kracht van deze „klet ter art dat niet domweg wordt toegegeven aan de bourgeois-gedachte dat een vlotte afwerking het kunstge not verhoogt, maar dat er over de geduldgrens van het publiek heen gewoon wordt doorgegaan met hetzelfde. Ie mand begint te klappen. Dat is dan geen applaus, maar het sein dat het genoeg is. eerste capitulatie vol gen er meer, maar de klette- raar gaat overdroten door, want nu begint het pas leuk, nu begint het pas kunst te worden. Want kunst roeit al tijd tegen de stroom in, dat is bekend! Zolang iedereen welwillend glimlachend toe keek. was hy nog maar een ongebruikelijke potsenma ker, maar nu iedereen in de zaal zich tegen hem keert voert hij geen onverplicht nummer meer uit, maar is hij automatisch een geënga geerd kunstenaar geworden. De mensen wilden toch ook de schilderijen van Vincent van Gogh niet? En nu hem weer niet! Bovendien ontstaat er nu in de zaal een toch tegenstroom van mensen die het eigenlijk best wel leuk vinden dat hij met zijn zinloze gesjouw en gekletter door blijft gaan on danks het weg-geklap en voorzichtige boe-geroep. Zij klappen, maar op een andere manier dan de tegenklap- pers, op positieve wijze, en dat sterkt de kletteraar in zijn voornemen door te gaan tot hij er bij neervalt. Tegelijker tijd wordt hij beslopen door de wetenschap dat, hoe lan- ger hij met zijn yzerwerk rondsleept, hoe eerder het einde in zicht is, omdat het nu eenmaal niet eindeloos door kan gaan. Want tussen droom en daad staan wetten in de weg en praktische be zwaren. En dan opeens stopt hij, en ver dwijnt door een deur van het toneel. Een onwaarschijnlij ke stilte valt in, weer afgebro ken door het applaus dat nu een mixture van positief en negatief is, een geïntegreerd applaus omdat iedereen te vreden is: de een omdat het voorbij is, de ander omdat hij dan toch maar iets gezien en gehoord heeft dat hij nog nooit eerder in een theater had gezien en gehoord. Of we het nu wel of niet leuk vonden, belangwekkend of stierlijk vervelend, schanda lig of hartveroverend, één ding mogen we in geen geval vergeten: een land waar zul ke dingen onverdroten op het televisiescherm w.orden ge zet, is een beter land dan het land waar zulke dingen onder geen beding op de televisie zouden kunnen komen. Tel uw zegeningen, maar tel ze met die gedachte in uw ach terhoofd. De CDA-mediaspecialist Piet van der Sanden heeft de „porno-liveshow in „Aanval len op uitersten (de perfor mance van Wencke Muehlei- sen uit Oostenrijk) „een aan val op de integriteit en de on aantastbaarheid van de men selijke geest genoemd. De wetgeving beschermt wel ons lichaam, maar onze geest schijnt naar believen te mo gen worden beledigd door dit soort verwerpelijke program- mas, schijnt hij te hebben ge zegd. Het klinkt interessant, maar be tekent net ook iets?" ue on aantastbaarheid van ae men selijke geest... Als die onaan tastbaar is, waar maakt hij zich dan druk om? Mag het onaantastbare niet worden aangetast? En die integriteit van de menselijke geest, mag die niet getest worden? Hoe integer is die menselijke geest, als hjj door iets verwer pelijks wordt aangetast? Ik zie liever dat de menselijke geest aan dat soort „testcases wordt onderworpen, dan dat hij, ingebed in allerlei taboes en verboden en voorzichtig heden, de schijndood van Doornroosje ligt na te apen. Ik ben óók een mediaspecia- list, zij het niet van het CDA maar van de GPD, maar ik zou my ongeruster tonen over de dingen die NIET op het scherm komen, kunnen of mogen, dan over de dingen die er WEL op komen. Of dat nu Wencke Muehleisen is of J R. HILVERSUM - „Zeg, Leen, voor mijn gevoel leid jij een dubbelleven. Wat voel je je nou meer? Lee of Leen?" „Tja, dat is een moeilijke vraag. Nou, ik vind het erg leuk om Lee te zijn, maar het is natuurlijk ook leuk om na het werk weer gewoon Leen te zijn". Zoals te doen gebruikelijk in de Veronica-serie „Remmers ontmoet..." is het vraag-en-antwoord- spel weer eenvoudig gehouden zondagavond in de aflevering waarin de gevierde zanger Lee Towers geportretteerd wordt. Henri Remmers sleept zijn gast weer mee tot in alle uithoeken. Het ene moment zie je Lee Towers in een vol Feyenoord-stadion en een seconde later hangt 'ie zingend in een helikopter boven New York. De camera was ook in de buurt toen de zanger op de Hilversumse draf- en renbaan prins Bernhard even de hand drukte. (Zondag, Nederland 2, 21.50 uur.) „In der Wiederholing zeigt sich erst der Meister... Veel moderne kunst, of laat ik liever zeggen: veel moderne fratsen op het toneel zoeken hun kracht in de eindeloze herhaling. In „Aanvallen van uitersten zagen we een kaal geschoren broodmagere jon geman (de „concentration- camp-look) met kromgebo gen staven metaal in de weer. Wat hij maakte was niet zo zeer muziek alsweg geluid of beter gezegd: lawaai, zonder zich al te zeer om de wetten gaan, maar ik ben er nog steeds en het zit er voorlopig niet in dat dat snel afgelopen zal zijn. Ken nelijk ben ik een betrouwbaar produkt, want ze boeken me ver van te voren. Ik heb nu al aanvra gen voor 1985 lopen, dat doen ze niet als ze denken datje een een dagsvlieg bent. Als ik een keer ergens geweest ben kom ik er meestal ook terug. Ze zien dat ik me volledig inzet en de zaal plat probeer te krijgen. De beuk moet erin! Als jij merkt dat een artiest zich voor jou het lazerus werkt en niet steeds op zijn horloge kijkt omdat hij naar zijn volgen de schnabbel moet, dan wil je zo'n man nog wel eens zien op treden". „Ze zagen mij in het begin als een vreemde eend in de bijt. Allerlei wetten van de showbizz gingen voor mij niet op. Ik presenteerde me op zo simpele wijze dat nie mand er in geloofde. Maar ik heb bewezen dat ik er wel degelijk bijhoor. Vooral op de schnabbel- toer valt het niet mee om je waar te maken. Er zijn er bij die de he mel ingeprezen worden, maar op de schnabbeltoer niets klaarma ken. Het is hartstikke verkeerd om de big boy uit te hangen, een ander bepaalt wel of je dat bent ja of nee. Dit is toch een landje van de middelmaat. Zodra je je kop er bovenuit steekt staan ze al met een bijl klaar om 'm er af te hakken. Daarom probeer ik een nuchtere vogel te blijven en de dingen op een rijtje te zetten. Nee, door het succes ben ik niet veranderd. Voor de uitzending met Remmers zijn we ook bij mijn oude baas geweest, om mijn vroegere collega's nog eens te ontmoeten. We gingen nog net als vroeger met elkaar om....". Tournee In september begint hij weer met een groots opgezette tournee langs verschillende theaters in Nederland en Belgiè. Met het grote orkest van Freddy Golden en een ballet onder leiding van Penny de Jager. „Niemand ge loofde daarin toen ik er een paar jaar geleden mee wilde begin nen. Toen heb ik het zelf maar aangepakt en heb voor eigen re kening de Doelen in Rotterdam gehuurd. Een enorm succes! Binnen vijf dagen was alles uit verkocht. Een jaar later heb ik een tournee georganiseerd waar bij we in Carre kwamen. Ook he lemaal plat! De recensies waren allemaal juichend. Hier, moet je zo'n kop zien: „Bonkig, maar echte swinger". Dat is toch pri ma! Daaruit blijkt maar weer dat de beweging het niet doet, wel de zang. Ja, ik sta houterig op het podium. Maar zo zit ik nou een maal in elkaar. Ik ga geen dans lessen nemen om daar verande ring in te brengen, dan is het niet echt meer". „Natuurlijk is het geweldig om in Carré te werken, de sfeer is er opr timaal. Maar ook op een gewoon (Foto ANP) personeelsfeestje kan het leuk werken zijn. Op zo'n informeel feest kan er nog wat fout gaan. Sta je in Carré dan is het veel de licater. Zo'n toer geeft verschrik kelijk veel spanning. Tenslotte steek ik voor een vermogen m'n nek uit. Er zit voor geen dubbel tje gesponsord geld bij. Ik had van een sigarettenfabrikant zo twee ton kunnen krijgen, maar daar had ik geen zin in. Komt ook een beetje eergevoel bij. Op het moment dat iedereen zegt „dat lukt je niet", juist doorzet ten en nog slagen ook. Dat is ei genlijk dubbel succes hebben. Het is nog steeds frappant dat geen mens eerder op het idee ge komen is om zo'n show op poten te zetten. Ik wist dat het moest kunnen, omdat ik zo veel werk in het land had. „Die mensen willen me dan vast ook wel een keertje in de schouwburg zien, met alles erop en eraan". En inderdaad dat klopt, ze zijn gewoon een avond je uit....". Discipline Hij filosofeert er vaak over waarom hij zo'n succes heeft. „Ik heb na tuurlijk wel iets dat boeit, anders komen ze niet naar me luisteren. Maar wat het nou precies is? Een journalist zei eens tegen me: „Jij straalt discipline uit, je bent een ouderwetse huisvader. En inder daad, dat is zo. Als je bij iedereen dranghekken moet neerzetten kan je ze bij mij rustig weghalen, want alles verloopt zonder moei lijkheden. Er zitten ook nooit vrouwen achter me aan. Ik flirt niet vanaf het podium, dat is voor kerels ook een prettig idee. Ze hoeven nooit bang te zijn dat ik hun vrouw het hoofd op hol zal brengen. Ik ben geen mooie jongen. In de brieven die ik krijg staat nooit een liefdesverklaring. Integendeel, ze vinden het fijn dat we zo'n goed huwelijk heb ben, schrijven ze vaak. En inder daad, ik heb enorm veel steun aan Laura, dat is verschrikkelijk belangrijk voor een artiest. Een jaloerse vrouw is een regelrechte ramp. Dat escaleert alleen maar in vreemd gaan en stappen". Hij vindt het belangrijk dat z'n conditie op peil blijft en fietst, tennist en doet fitness training. „Bij Remmers op de televisie kan je me zien trainen. Ik denk dat het een leuke uitzending wordt. We zijn er zelfs in een dag op en neer naar New York voor geweest. Dat was te gek, filmen in een helikopter boven de stad, vlak langs het Empire State Buil ding en het Vrijheidsbeeld, schit terend!". „Amerikanen horen trouwens niet dat ik een Hollander ben als ik in het Engels zing. Dat heb ik me zelf in de loop der jaren geleerd. Mensen die het met hun school- Engels beluisteren denken dat ik een slechte uitspraak heb, maar dat is niet waar. Bij de platen maatschappij werkt een Ameri kaan die me begeleid en trom pettist Jerry van Rooijen is met een Amerikaanse getrouwd. Ik laat ze altijd mijn opnames ho- Miljoenen „Natuurlijk is Amerika de «baker mat van alles. Toch ambieer ik het niet echt om daar nog eens door te breken. Wil je het daar maken dan moetje óf zelf Amen- kaan zijn óf een wereldhit ge maakt hebben. Ze willen beken de namen. Tom Jones en Engle- bert Humperdinck, daar hoor je hier niets meer van, maar die werken nog steeds in Las Vegas. Ik heb ze zien optreden in Vegas, verdienen miljoenen die jon gens". Lee Towers in gesprek met Henri Remmers, wiens programma over de Rotterdamse zanger zondag avond door Veronica wordt uitge zonden. (Foto Veronica) „Nee, er blijft een drempel voor ar tiesten die ze niet kennen. Het zou hetzelfde zyn als een Duitser die het hier in het Nederlands zou willen proberen, dat valt ook niet mee". „Ik zeg altijd maar: je moet in het buitenland een kanjer zijn wil je daar net zo veel verdienen als ik nu in Nederland doe HAARLEM - Het Amsterdamse "kunstwerk" Fabiola verscheen gisteren bij het Provinciehuis in Haarlem om in beroep te gaan tegen zijn gekor te uitkering. De uitkering van de kunsternaar is gekort in verband met zijn weigering om te solliciteren Fabiola acht zich zelf een levend kunstvoorwerp en wil dan ook op die basis een uitkering krijgen in het kader van de beeldendekunstregeling (Foto ANP) KRIMPEN AAN DE IJSSEL (GPD) - „Ik ben een type waar aan niks te beleven valt. Erg op mezelf. Na een optreden ga ik niet stappen. Nee, rechtstreeks naar huis". Een gewone jongen met een dijk van een stem. Een man zonder enige sterallure, ondanks dat hij moeiteloos zalen als Carre en de Doelen vol krijgt en er bijna een half miljoen elpees van hem ver kocht zijn. Lee Towers: zo ge woon dat het bijna niet gewoon meer is Het begint al met zijn huis in Krim pen aan de IJssel. Geen villa met-zwembad, maar een ruim bemeten rijtjeshuis in een nieuwbouwwijk. Het interieur verraadt wel dat de bewoners ka pitaalkrachtig zijn; veel wit mar mer, een kostbare leren leefkuil en een uitgebreide audio-video- installatie. Aan de wand de zeven gouden langspelers en de ene platina elpee die Lee Towers (37) in zijn nu acht jaar durende car rière bij elkaar gezongen heeft. Zijn vrouw Laura is met' een vrien din tien dagen op vakantie in Amerika. Samen met zijn vier kinderen zorgt de populaire zan ger in die tijd voor de huishou ding. „Ik zou makkelijk een villa met een zwembad kunnen kopen. Maar dat wil ik niet, we wonen hier prima. Een rijtjeshuis biedt bescherming. Ik ben vaak op stap en dan is mijn vrouw hier alleen; dan kan ze beter niet op door Ger Belmer een soort eiland zitten. Het be langrijkste is echter dat ik wel een dure villa kan bekostigen maar niet zeker weet of dat over tien jaar nog zo is. 't Is lullig om later te zeggen „dat had ik ook", je kunt beter zeggen „dat heb ik nog". Het gebeurt vaak genoeg dat mensen die het een tijdje goed gaat denken dat het geld nooit op kan. Ik vind het zinniger om goed met mijn geld om te springen en beleg het, voor later. Als het met het zingen ooit afge lopen is kan ik natuurlijk nooit meer in de haven gaan werken...". Acht jaar geleden werden de Ne derlandse luisteraars verrast door een elpee met daarop het donkerbruine stemgeluid van de Rotterdammer Leen Huyzer. ,De zingende kraandrijver' werd zijn bijnaam. "Dat klopte niet, ik was onderhoudsmonteur in de ha ven, maar voor de hoesfoto was ik op een kraan geklommen, van daar....". Hij maakt al muziek vanaf zijn vijf tiende. „Ik heb in verschillende bandjes gezeten, meestal als zan ger en in noodgevallen ook als gi tarist of drummer. We brachten nummers van Cliff, Elvis en de Beatles. Later ben ik overgescha keld op meer jazzy repertoire; ea sy-listening muziek, in de stijl van Frank Sinatra en andere Amerikanen. Het viel toen niet mee om daarmee aan de bak te komen in Nederland. Dat is trou wens nog steeds zo, daarom zing ik nu commerciële én easy-liste ning nummers door elkaar. De mensen die op die commerciële dingen afkomen horen daardoor ook dat andere werk. Naast zan ger ben ik tenslotte nog een beetje zakenman ook. Ik begrijp best dat als er geld in een plaat gestoken wordt dat dat er weer uit moet komen. Eind deze maand ga ik in Londen opnemen voor een nieuwe elpee. Dan zit er een orkest van 65 man in de stu dio, het beste wat er op dat ge bied is; da's pure luxe. Die elpee gaat f120.000 kosten, een enor me investering voor de platen maatschappij, terwijl het in de platenbranche op het ogenblik toch heel slecht gaat. Kijk, ik sta achter alles wat ik doe, begrijp dat goed. Maar bij de gratie van die commerciële dingen kan ik ook het betere werk doen. Meest al vind ik zelf de ene helft van een elpee goed, de andere helft is voor het publiek en de platen- maatschaDDii...". Betrouwbaar „Na de hits ,It's raining in my heart' en .You'll never walk alo ne' is het gaan lopen. Toen dacht ik „als ik dit vijf jaar weet vol te houden ben ik spekkoper". In die acht jaar dat ik bezig ben heb ik er al heel wat zien komen en AMSTERDAM - De beeldhouwster Muriel Peakson (rechts) werkt de wenkbrauwen van de Engelse prinses Diana nog even bij. De prinses staat namelijk sinds gisteren, samen met prins Charles overigens, in was tentoongesteld in Amsterdam. De prins en de prinses hebben hun plaats gevonden in het wassenbeeldenmuseum van Madame Tussaud aan de Kalverstraat. Tot voor kort werden beide beelden geëxposeerd bij Madame Tussaud in Londen. Daar werden onlangs nieuwe evenbeelden vervaardigd, waarop het "koninklijke huwelijk van 1981" in Amsterdam kon worden onderge bracht.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5