c 1 II II r L j ilJj 'Sommige suppoosten worden beetje bang als ze ons zien' r~ fgL Bouw zorgvuldig een videotheek op - en andere tips i <:LyL ëM J Eerste paal geslagen van onderbouw Churchillbrug 'Personeel in welzijns- instellingen herschikken' VAKTAAL ZATERDAG 18 JUNI 1983 LEIDEN - Wim van der Ven staat bij het Japanse muziekinstru ment. Zijn vingers glijden over de snaren. Plok. plok. "Ja, dat kan ik niet laten hè, even probe ren te spelen. Maar laat ik ver der gaan. want hier in de buurt moet ook ergens een fluit lig gen", zegt hij al zoekend. Wim van der Ven is blind. Evenals Geertruida Smal en Teun Vonk. Verslag van een wandeling over de Japan-tentoonstelling voor doven en blinden in bet mu seum voor volkenkunde. Leiden Geertruida Smal, Teun Vonk en Wim van der Ven (v.l.n.r.) bezig met het betasten van een kimono en Japanse poppen, (foto Holvast) r. I V ^52 Met blinden wandelen over een tentoonstelling Een museum bezoeken is voor blinde mensen meestal niet leuk. Want wie niet kan zien moet tas ten en dat mag niet. Raak maar eens een beeld aan als er een wakkere suppoost in de buurt staat en u weet er alles van. Wat je wel kunt doen is iemand mee nemen die wel kan zien en die de moeite wil nemen om te beschrij ven wat er aan fraais in de zalen staat. Echt leuk is dat natuurlijk niet, maar ja: het alternatief is thuisblijven en dat dat nou leu ker is - nee. De kern van het probleem is na tuurlijk: op welke wijze kunnen de museumdirecties tegemoet komen aan de wensen van blinde door Wim Brands mensen? Ze zullen deze vraag zelf ook wel 'ns gesteld hebben, maar feit blijft dat ze eigenlijk nog steeds geen goed antwoord hebben gegeven. Het bleef bij probeersels. Zal de Leidse ten toonstelling ook in die categorie terecht komen? Doiry Vloet, lid van de educatieve dienst en samen met collega Phi- ta Overdijk verantwoordelijk voor de expositie, zegt dat het de bedoeling is om door te gaan met dit soort projecten. "Jaren gele den hebben we ons afgevraagd: wie komen er niet aan bod? Zo ADVERTENTIE Met VADERDAG kunt u Hoofdstraat 14 2351AJ Leiderdorp Tel. 071-411407 onze nieuwe kaart proberen Onze gastvrouw Marianne Molkenboer Reserveren gewenst. VÊÊt/ÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊ - I hebben we bijvoorbeeld een ex periment gedaan met vrouwen die in de Bijlmerbajes zaten. We hebben gewoon spullen in de ge vangenis tentoongesteld. Stel je die vraag: wie komt er niet aan bod, dan denk je natuurlijk ook aan slechtzienden, blinden en doven". In nauw overleg met de Neder landse Vereniging van Blinden en Slechtzienden, afdeling Lei den, kwam de tentoonstelling tot stand. Het leven van een Japanse familie staat centraal. Er zijn dus bijvoorbeeld kleren en gebruiks voorwerpen tentoongesteld. En al die spullen mogen betast wor den. Volheid Hoe luidt het oordeel van de blin den? Wim van der Ven aarzelt niet om die vraag positief te beantwoorden: "Ik zou willen zeggen dat het ze vrij goed gelukt is om een goede tentoonstelling te maken. Wat meer aanwijzin gen had misschien wel gekund, maar dat is detailkritiek". Geer truida Smal en Teun Vonk slui ten zich bij die mening aan. Van der Ven vervolgt zijn verhaal. "Museumbezoek blijft altijd een incident als je blind bent. Ik be doel, je zegt niet: vandaag ga ik eens lekker naar het museum. Zo makkelijk gaat dat niet. Boven dien overrompelt de volheid je natuurlijk". Niet teveel spullen, zodat je niet overdonderd wordt door een stortvloed aan informatie, dat is belangrijk, oordeelt het drietal. Geertruida Smal betast een ki mono en verduidelijkt: "Iemand die kan zien registreert meteen dit hele kledingstuk. Ik niet. Daarom is het belangrijk dat er niet teveel materiaal in een ruim te ligt". "Teveel is fout", herhaalt Van der Ven. "Want wat gebeurt er dan? Dan stuur je iemand met klom Verbinding Zuid-West Morskwartier LEIDEN - Wethouder Waal (ruim telijke ordening en verkeer) heeft gistermiddag de eerste paal geslagen voor de onderbouw van de Churchillbrug. Een nieuwe brug over de Rijn die letterlijk en figuurlijk een brug zal slaan tus sen de wijken Zuid-West en Morskwartier. De plannen voor de bouw van de Churchillbrug dateren al van tientallen jaren terug zodat met recht van een historische gebeur tenis gesproken mag worden. Vooral om financiële redenen is de bouw van de brug in de afge lopen jaren steeds weer op de lange baan geschoven. In 1981 gaf het ministerie van verkeer en waterstaat eindelijk het groene licht voor de uitvoering van het miljoenenproject. De contouren van de nieuwe brug zijn al enige tijd zichtbaar. Sinds vorig jaar wordt gewerkt aan weg- en oeververbindingen. De brug wordt aangesloten op de toekomstige Dr. Lelylaan in het Morskwartier en op de Haagweg en Churchilllaan in Zuid-West. Het plan behelst voorts een in grijpende reconstructie van het kruispunt Churchillaan/Haag- weg. Omdat het kruispunt in de toekomst zeer druk wordt zijn drie fiets- en voetgangerstunnel tjes aangelegd die sinds kort in gebruik zijn. pen aan de porceleinkast in". Teun Vonk glimlacht. "Zo is het maar net. Sommige suppoosten worden volgens mij ook een beetje bang als ze blinde mensen binnen zien komen. Daar gaan de vazen, denken ze al gauw als je ergens dicht in de buurt komt". "En af en toe is die angst ook wel gerechtvaardigd", oor deelt Geertruida Smal, "want stel je toch voor dat je iets kost baars breekt". Schaap En zo komen we weer bij het begin terug: voor blinde mensen moe ten aparte tentoonstellingen worden georganiseerd. "Maar kan dat nog in deze tijd? Dat blijft natuurlijk de grote vraag", zegt Dorry Vloet en ze geeft daar na zelf het antwoord: "Het zal moeilijk worden in deze tijd van geldgebrek. Wij gaan wel door, maar ook andere musea zullen initiatieven moeten nemen. Of ze dat doen? Ik vind het eerlijk ge zegd wel een teken aan de wand dat tot nu toe nog iemand van een ander museum heeft gebeld en gevraagd: hoe hebben jullie dat nu aangepakt?" "Wij hebben trouwens contact op genomen met de Lakenhal", ver telt Geertruida Smal. "Ze stelden zich een beetje afwachtend op. Zeg maar huiverig". Alle reden tot somberheid dus? "Ach", zegt Van der Ven, "je moet maar zo denken: als er één schaap over de dam is dan volgen er meer". "En die ene is er over", besluit Vonk. De Stichting Sjofar houdt in 't Bruggehoofd, Steenschuur 11, twee Israêlavonden, maandag en dinsdag om half acht. Me vrouw Hanna Stranders zal spreken over "Gods plan met Israël". Wethouder Waal sloeg gistermiddag de eerste paal en noemde de brug "een aanwinst voor Leiden". (foto Holvast) wacnt wordt dat de Churchill- De aannemer is inmiddels begon nen met het heien van een stalen damwand ter versteviging van de oeververbinding. Na de hei werkzaamheden wordt met de bekistings- en betonwerkzaam heden begonnen. In januari vol gend jaar zal de betonnen con structie van de brug gestalte heb ben gekregen. Het beweegbare gedeelte van de brug zal in juli volgend jaar gereed zijn. Ver- brug eind 1984 wordt opgele verd. Met het totale karwei is een bedrag gemoeid van zo'n zeventien mil joen gulden. Wethouder Waal zei gisteren, na het slaan van de eer ste paal, dat de Churchillbrug één van de belangrijkste brug gen is die deze decenia gebouwd wordt. "Een aanwinst voor Lei den", aldus de wethouder. LEIDEN - Wanneer de Leidse so ciaal-culturele instellingen be reid zijn personeel van elkaar over te nemen, hoeven er in deze sector geen gedwongen ontsla gen te vallen. Herschikkingen van het personeel, zoals dat eer der ook al met ambtenaren ge beurde, zouden ontslagen kun nen voorkomen. Wethouder Peters meldde gister middag dat met de sociaal-cultu rele instellingen in principe over eenstemming is bereikt over de herschikkingen. De afgelopen tijd zijn er verschillende ge sprekken gevoerd met werkge vers en werknemers in deze sec tor. Peters: "De gemeente wil tot het uiterste toe proberen geen gedwongen ontslagen te laten vallen. Het zal een moeilijke ope ratie zijn, maar ik probeer het toch". Over de buurt- en clubhuizen in Zuid-West is al een duidelijk om lijnd plan uitgewerkt. Van de vier buurthuizen in de wijk zul len er maar twee overblijven: het Westerkwartier in de huidige huisvesting, de overige drie tesa- men in de Anthoniusschool. De ze school komt naar verwachting in 1985 beschikbaar. Het aantal werkers in de buurthuizen van Zuid-West moet in dat jaar van de acht tot vijf zijn terugge bracht. Die vijf arbeidsplaatsen zijn dan ook wel gegarandeerd. Onderwijs: hoe leraren sinds de mammoetwet de aandacht proberen vast te houden LEIDEN - De volgenden opmer king viel enkele weken geleden te beluisteren in de lerarenka- mer: "Ik krijg de indruk dat de docenten die in 'Vaktaal' aan het woord zijn, de zaken mooier voorspiegelen dan het er in werkelijkheid aan toegaat". Het gezicht van de man die deze kri tische opmerking plaatste, stond zorgelijk. Bij hem lukte het alle maal niet zo. "Projectonderwijs en zelfwerkzaamheid, mooi hoor!", riep hij uit, "maar organi satorisch is het haast onmogelijk dit in samenhang met andere vakken te doen en van de leerlin gen zelf gaat weinig initiatief uit". Inderdaad, de verhalen die gedu rende negen weken in deze ru briek zijn verschenen hadden niet de gebruikelijke zeurderige toon, die je zo dikwijls uit het 'onderwijsveld' mag vernemen. De opzet was: laten docenten de periode van vóór de mammoet wet nu eens met die van nu ver gelijken. En vertellen hoe ze alle negatieve aspecten tegemoet tre den om toch tot een behoorlijke les te komen. In deze laatste aflevering geen koe le vermelding van feiten, maar een interpreterende beschrijving naar aanleiding van uitspraken van docenten. En dat deze men sen niets anders dan de waarheid hebben gesproken, moge blijken uit de reacties die we van hun leerlingen hebben gekregen: Wat heeft er zich na de invoering van de mommoetwet in 1968 op de scholengemeenschappen voor movo/havo en vwo ofgespeeld? De vakkenpaketten zijn ingevoerd, de leerstof is veranderd en de schoolboeken zijn mooier gewor den. In deze serie 'voktool' komen docenten van Leidse middelbare scholen oan het woord, die kri tisch zullen vertellen over leerlin gen, schoolboeken en de ontwik kelingen binnen hun eigen vak. door Saskia Stoelinga meer de belangrijkste bron van 'vermaak'. Ze horen, zien en doen zoveel buiten het school plein, dat de leraren van alles moeten verzinnen om ze te kun nen boeien. Geen gemakkelijke klus, omdat dit dikwijls neer komt op inventiviteit; iets dat in de opleidingen node wordt ge mist. Een leraar, die - hoe mo dieus dit ook mag klinken - niet meegaat met zijn tijd zal steeds vaker diep moeten zuchten of een plastic zak over zijn hoofd moeten trekken om hyperventi latie tegen te gaan. Toffe peer geen. Of heb ik alleen maar met goede en aardige docenten ge sproken? Mijn - misschien voor barige - conclusie is dat de do centen het nog niet zo gek doen. Voor de leerlingen van tegenwoor dig is de school in elk geval niet De gouden handgrepen van de ja ren tachtig zijn: Houdt de mu ziekbladen en popprogramma's goed bij. Songteksten kennen de leerlingen immers zo uit het hoofd en daarin komen af en toe ook wel eens moeilijke woorden of zinsconstructies voor. 'Een toffe peer' word je de eerstko mende tijd zeker genoemd als je ze in plaats van droge artikelen over economie of zoiets een aar dige tekst over een bekende mu zikant of artiest laat analyseren. Een andere aardige tip is: Bouw zorgvuldig een videotheek op - voor een filmpje zijn ze altijd te porren. En, breng het spelele ment weer in de les. Voor een kwartje spreken ze geen Neder lands in een Engelse les. Tot slot: Leiden wordt niet voor niets mu- seumstad genoemd. Een bezoek aan een museum blijkt geen weggegooid geld te zijn. Integen deel, je haalt hiermee de cultuur binnen de school. Ouders schudden nu hun hoofd. In gedachten hoor je ze al roepen: "Waar moet dat heen? Dat is toch geen onderwijs". Nee moeder, nee vader, het zijn slechts hulp middelen om de kennis in te ver pakken. De leraren zijn er al ach ter: de jeugd heeft andere inte resses en meer aandacht nodig. Ze houden niet van ellenlange beschouwingen over de 'Gijs- bregt' van één van Neerlands be kendste dichters. Zij kunnen zelf ook praten en schrijven. Tenmin ste de talendocenten zijn het er over eens: in het buitenland kun nen ze meer dan alleen woordjes opzeggen. Je moet ze eens horen babbelen als ze op schoolreis zijn. Inzicht Werkstukken maken, een discus sie leiden, informatie vergaren, de rector van repliek dienen; geen eindexamenkandidaat heeft daar nog moeite mee. Je kunt je nauwelijks voorstellen dat het schoolwezen er over een kwart eeuw nog precies eender zal uitzien als thans het geval is. Zo op het eerste oog lijkt het bij de exacte vakken allemaal zijn gan getje te gaan. Hard werken is daar nog steeds het devies. Toch, de goede cijferaars komen in de ze branche niet meer zover. Een formule uitje hoofd leren zonder hem te kunnen verklaren - de do centen verzekerden dat dat vroe ger mogelijk was - is heel verra derlijk, want op een examen val je onmiddellijk door de mand als je geen inzicht hebt. Voor deze vakken geldt echter dat de docenten wat minder moeite hoeven te doen om het vak aan trekkelijk te maken. De actuali teit ligt hier voor het oprapen: energie, water- en luchtveront reiniging - het sluipt er vanzelf in. (Wel oppassen dat niet binnen elk vak hierover wordt gepraat, want dan beginnen de leerlingen weer te loeien als een volbloed stamboekstier). Daarnaast zijn de eindexameneisen dermate hoog en gevarieerd dat er tot op de laatste schooldag keihard ge werkt moet worden. De voor naamste klacht is dat het niveau voor een groot aantal leerlingen, die het vak in hun vervolgstudie maar zijdelings nodig hebben, in feite te hoog ligt Bij de talen is de situatie weer heel anders. Hoe ongelijk is alles toch verdeeld. Deze docenten kam pen met de moeilijkheid dat het talenonderwijs eigenlijk een soort eenheidsworst is. Luister teksten, teksten met meerkeuze vragen, het komt de leerlingen de neus uit. Het 'ongeluk' wil nog dat de meeste eindexamen kandidaten de techniek van het juiste antwoord aankruisen vrij goed onder de knie hebben en zich als de schoolonderzoeken achter de rug zijn niet of nauwe lijks meer inspannen. Een veel gehoorde klaagzang is dat deze manier van examineren elke vorm van creativiteit doodt. Het schoolboek Leveranciers van kopieermachines moeten op de scholen een goud mijntje aantreffen. Naast de uit gevers zijn deze apparaten de grootste producenten van leer middelen. Als je de docenten hoort is het erbarmelijk gesteld met het schoolboek. Geen enkel leerboek voldoet. Niet alleen om dat de teksten vaak veel te inge wikkeld en ronduit slecht zijn, maar ook omdat het boek meest al niet aansluit bij de actualiteit. De economiedocent herschrijft de schoolboeken van de hoogleraar Heertje; de sectie geschiedenis moet het boek bewerken anders gaat het over de hoofden van de leerlingen heen; de leraar Neder lands heeft Amerikaanse hand boeken nodig om een goed ver haal af te steken over effectief le ren schrijven, spreken en den ken, ga zo maar door. Stuk voor stuk verklaren de docenten dat, ondanks het grote aanbod, het goede schoolboek voor hun vak nog moet worden geschreven. Helemaal tragisch is dit voor de leerlingen die een havo-diploma trachten te behalen. De boeken die zij voorgeschoteld krijgen, zijn vwo-boeken met een paar hoofstukken weggelaten. Dus al tijd te moeilijk. TYouwens, als je de leraren hoort, kan deze groep het beste meteen afdalen naar de mavo of overstappen naar het vwo. Rotboeken, moeilijke eind examens en te weinig schoolja ren maken het leven van een ha vo-scholier weinig aangenaam. Als je op het vwo nog eens de tijd hebt om een leuk project te doen zonder dat je in tijdnood raakt, dan moeten de leerlingen van de havo dit de rest van het jaar be zuren door heel hard te werken. Ook aan dromers over de toekomst van het onderwijs heeft het in de ze rubriek niet ontbroken. Elke docent heeft wel een voorstel ge daan hoe zijn of haar vak aan trekkelijk of beter kan worden. Het is duidelijk: met vernieuwin gen in het onderwijs is men nooit klaar. Wat echter nog steeds kan worden gezegd, is dat toch bij zonder veel afhangt van de man of vrouw voor de klas. 'Vaktaal' is eerder verschenen op 2, 9,16,23, en 30 april, 7, en 28 mei, 4 en 11 juni. LEIDEN - Een staalblauwe hemel en een luidkeels schijnende zon: een zonnewijzer kan zich niet beter wensen. Gistermiddag werd onder die omstandigheden de 'zonneklok' aan de Meelfabriek (Oosterkerkstraat) of ficieel onthuld. Nadat ontwerper Henk Sloos en Hans van der Meer hun dia's over het bedenken en maken van de zonnewijzer hadden getoond, leidde Sleutels-directeur Bouterse de genodigden mee naar buiten. Daar onthulde wethouder Schoute voor de ingang van de Meelfabriek een bord waarop tekst en uitleg over de fraaie zonnewijzer wordt geboden (zie foto Holvast).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3