99Desastreusbelachelijk ■c Lopen voor Opper-Yolta Reactie gemeenten op jongste bezuinigingsvoorstellen rijk Orgelconcert Feike Asma in Hartebrugkerk AGENDA Stad en rand ZATERDAG 18 JUNI 1983 DRAMA'S Hele drama's moeten d'r natuur lijk schuil gaan achter die Warmonds/Oegstgeester opha ler van oud papier Siecker. Niet alleen wordt hij door de V/armondse drumband ervan beschuldigd hun oude kranten voor de neus weg te kapen, te gelijkertijd zit de gemeente hem óók nog dwars. Bovendien is de man, blijkens ei gen zeggen, broer van een mul- ti-miljonair. Niet zó'n prettig bezit dunkt me, als je zelf dage lijks - voor de vuilnisauto uit - de straat op oude kranten moet af schooier en. Hij is nu ook nog in een heuse oorlog gewikkeld verzeild ge raakt want'de verwijten die de drumband hem naar het hoofd slingert zijn niet mals te noe men. De middenstander zou volgens de drummers zelfs niet hebben geschroomd om het ten behoeve van de vereniging ver zamelde oude papier uit hun garage/opslagruimte weg te halen. Siecker ontkent de be schuldiging in alle toonaar den, hij zweert zelfs op het hoofd van ega en elf bloedjes van kinderen dat het juist de brassband zou zijn die zijn pa pier inpikt. Een dermate hoge inzet riekt naar nattigheid omdat zij geen tegenbod toelaat en daarom eerder door de moed van een wanhopige lijkt ingegeven. Het zit de oud papier ophaler dan ook allerminst mee. Eerst moet Siecker op gezag van de gemeente Warmond z'n verza- melcontainer op een zodanig verafgelegen plaats statione ren dat het arme beestje voor zijn paardekar de vracht niet meer trekken kon. En dan ook nog de beschuldigingen slikken dat ie zich wederechtelijk oud papier toeeigent. En al die tijd óók nog in het du bieuze bezit van een broer die multi-miljonair is. En jij maar op straat elke dag, nu gemoto riseerd weliswaar, maar on vergelijkbaar toch, die statui. Alsof het allemaal al niet ruim genoeg is nog getrouwd met een vrouw die je in de eerste de bes te weddenschap wel wil inzet ten tesamen met de elf bloedjes van nazaten. En dat allemaal alleen om een tijdverdrijf, om wat omhanden te hebben, zoals de goede man beweert. Zou je je met een postzegelverza meling nu ook zo in de nesten kunnen werken, of een goed hengeltuig, of een onschuldig volkstuintje...? Want wellicht moet Siecker eens een ander tijdverdrijf zoeken. Kan ie óók nog eens zónder wrange gedachten van de nieu we uniformen en instrumenten van de Warmondse brassband genieten... kamp overbevolkt is en dien tengevolge extra kosten vergt voor de vele voorzieningen die er daardoor moeten worden ge troffen. Leiderdorp en Zoeterwoude heb ben nu de stoute schoenen aan getrokken en dapper aange kondigd geen trek meer te heb ben hieraan nog langer mee te betalen. Gevolg voor de reste rende leden van het schap: ho gere bijdragen om het Leidse kamp nog enigszins op peil te houden. GAS KOEKJE De leden van het woonwagen- schap. de gemeenschappelijke regeling die Leiden en buurge meenten verbindt in de zorg om standplaatsen voor woonwa gens, krijgen binnenkort een koekje van eigen deeg voorge zet. Het zal ze namelijk de ko mende jaren aardig wat extra kosten om de bijdragen die nu nog van de zijde van Leider dorp en Zoeteriooude binnen komen, dan zelf te moeten op- hikken. Deze laatste gemeenten hebben namelijk van de week aange kondigd het schap de rug toe te zullen keren. Ze doen doen zo uit protest tegen de naar zeg gen lakse houding die vele an dere gemeenten ten aanzien van de realisering van eigen kampjes innemen. Momenteel is het nog zo dat alleen Leider dorp en Zoeterwoude binnen het schap nieuwe eigen woon wagenkampjes hebben ge- creeerd. Het gevolg van de lak se houding van de overigen is dat het grote regionale Leidse Overigens valt het voor een ge meentebestuur aan de andere kant nu ook weer niet mee om zo'n kamp te realiseren. Het dagelijks bestuur van de ge meente Wassenaar bijvoor beeld moest dat deze week weer aan den lijve ondervinden. Het houdt namelijk vast aan uit breiding van het woonwagen kamp aan de Ruigelaan on danks de grote weerstand die er tegen deze plaats bij de an dere dan de fracties van WD en Partij Wassenaar bestaat. Maar, zo zeggen B en W, andere plaatsen zijn te duur en ook anderszins niet geschikt. Maar het ergste is nog dat dat óók de woonwagenbewoners zélf geen trek hebben in de standplaats aan de Ruigelaan. Sedert een aantal jaren staat er al een groepje woonwagens maar de bewoners ervan wil len liever weg, hebben ze laten weten. Niet in het minst waar schijnlijk als gevolg van de di recte aanwezigheid van het marine vliegkamp Valken burg. De uitlaatgassen van de vaak proefdraaiende vliegtui gen is de woonwagenbewoners namelijk geregeld tot stikkens toe teveel. Hele ladingen uit laatgassen zouden regelrecht het zo vredig gelegen woon- kampje letterlijk vergassen. Er zijn minder goede redenen om Anti-reclame in optima forma. een andere woonplaats te wil len. Maar de woonwagenbewo ners krijgen die waarschijnlijk tóch niet omdat het bestuur van de gemeente vreest dat het dan zelf overspoeld zal wor den: maar dan met bezwaar schriften van de toekomstige omwonenden van zo'n kampje elders. Daarom is het ondanks alles maar het beste om de Rui gelaan als standplaats aan te houden, menen B en W. Nu kan natuurlijk bijna geen mens in Nederland helemaal zelf bepalen waar hij of zij wo nen wil. Nieuwe woonwijken worden gewoon gepland op plaatsen waar gemeentebestu ren ze om welke reden dan ook hebben willen. En voor een wo ning in bestaande bouw hangt het er natuurlijk maar vanaf waar iets wordt aangeboden. Maar de klacht over hinder van uitlaatgassen vraagt toch se rieuzer onderzoek en beant woording dan dat "de gekozen plaats geheel is gelegen achter de 35 Ke-lijn van het vliegveld - waar woningbouw zonder meer is toegestaan - zoals het collegevoorstel het zegt. Dat is zó minachtend dat het nog erger stinkt dan vliegtuiggas- MIN Agressieve betogers in een vre desmars, dat kèn niet. Even min als garagehouders die zwéren bij openbaar vervoer of bijstandsmoeders die bij Frits Bom de aftopping van het vakantiegeld van hogere amb tenaren aan de kaak stellen. Die dingen hóren gewoon niet bij elkaar. Ze zijn onlogisch. Het ene ontkracht het andere. Ze zijn namelijk innerlijk te genstrijdig. Zo ook plastic stickers als recla me voor kringloopproducten. En al helemaal niet op lanta renpalen. Edoch, de Leider- dorpse Nijenrode is ermee ver geven. De milieubeschermers die het gebruik van bijvoorbeeld kringlooppapier voorstaan om dat het het bomenbestand spaart en ernstige milieuver- (Foto Holvast) vuiling bij de fabricage van "gewoon" papier voorkomt, doen hiermee zélf aan een ern stige vorm van milieuvervui ling. Wantje zou niet eens precies wil len weten wat er bij de fabrica ge van plastic niet allemaal voor rotzooi vrijkomt, de lijm die er voor de stickers nodig is staat eveneens garant voor een fikse dosis vergif. Dit dan nog afgezien van de vervuiling van het straatbeeld door al die stic kers op de lantarenpalen. Maar dat is nog niet eens alles. Het is namelijk onbekend van wie die stickers in Leiderdorp afkomstig zijn en wie er dus voor verantwoordelijk is dat ze op de lantarenpalen van de Nij enrode zitten. De reclame ver meldt geen afzender, initiatief groep of dergelijke. En dit be tekent wellicht het toppunt van milieubederf. Ergens voor stéón, maar niet zeggen wie je bent. Het is slechts voor de milieube schermers te hopen dat hun de stickers zijn ontstolen en door onverlaten op de palen zijn ge plakt... REGIO "Desastreus", "belachelijk" en "dit is onbehoor lijk bestuur" zijn de kwalificaties die gemeenten gebrui ken om de voorgenomen kortingen op de rijksbijdrage voor sociaal-cultureel werk, de bibliotheken en de maat schappelijke dienstverlening te typeren. Deze week arriveerden diverse brieven van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur bij de gemeenten. De gemeenten moeten rekening houden met een korting van twintig procent op de rijksbij drage voor sociaal-cultureel werk, een korting van zo'n 22 procent op het bibliotheekwerk en vijf procent op de maatschappelijke dienst verlening. Wethouder Peters van Leiden spreekt over een 'schandalige maatregel' waartegen de ge meente ook zeker zal proteste ren. Peters vindt het een waan zinnige redenering dat gemeen ten met een jeugdwerkloosheid van meer dan twee procent ont zien zijn. Gemeenten als Leiden, die net onder de twee procent zit ten, worden nu extra getroffen. "Die gemeenten moeten nu extra bezuinigen en hun werkloosheid zal nog meer stijgen". Voor het sociaal-cultureel werk in Leiden betekenen de kortingen een verlies van zeven ton, voor het bibliotheekwerk 5,5 ton. "Dat zou een afbraak betekenen van het hele werk, en daarom zullen wij de kortingen niet rechtstreeks op de instellingen verhalen. Leiden zal de bezuini gingen in de hele gemeentelijke begroting opvangen", aldus Pe ters. Onbehoorlijk Ook in Leiderdorp reageert wet houder Gehner zeer boos: "Wan neer je nu nagaat datje in de laat ste twee jaar een kwart van je budget in moet leveren dan kun je geen beleid meer voeren. Als wij dit jaar twintig procent wor den gekort op sociaal-cultureel werk dan betekent het gewoon dat je instellingen om zeep moet helpen. Dit is gewoon onbehoor lijk bestuur". Leiderdorp moet zo'n 63.000 gulden inleveren op sociaal-cultureel werk en zo'n 10.000 gulden op het bibliotheek werk is in allerijl uitgerekend. Gehner: "Dergelijke kortingen zijn uitgesloten". "Het is duidelijk dat dit ernstige gevolgen zal hebben", zegt War- monds gemeentesecretaris Zoe temelk. "Vooral ook omdat de gemeente zelf met financiële pro blemen zit, zodat we de rijkskor tingen niet kunnen aanvullen met gemeentelijke middelen. Dan kan ik bij voorbaat wel zeg gen". "Ik betreur het heel erg dat de bi bliotheken hier onder te lijden hebben", reageert burgemeester Houdijk van Zoeterwoude. "Dat treft de mensen die het minst kunnen betalen het meest, om dat zij weinig boeken kunnen ko- Öf de gemeente Zoeterwoude de kortingen in zijn geheel door zul len berekenen naar de instellin gen is nog niet bekend. "Maar ik denk niet dat we er aan kunnen ontkomen om geheel of gedeelte lijk de kortingen door te bereke nen. We staan met de rug tegen de muur". Houdijk heeft wel enig begrip voor de opstelling van het ministerie. "Het is zo makkelijk om tegen de minister te zeggen: je moet dat niet doen. Maar van deze plaats af kan ik ook geen alternatief aanwijzen". "Dit is een enorme insnijding in je budget", is de eerste reactie van de Oegstgeester wethouder Blom, die 45.000 gulden minder krijgt voor sociaal-cultureel werk. "Tot nu toe is het beleid van de gemeenteraad geweest de kortingen door te berekenen aan de instellingen, maar op een goed moment kun je zo bezuini gen dat je niets meer overhoudt. De vorige keren kon het nog, maar nu zit je echt aan te hikken tegen personeelsvermindering". Voorschotens wethouder Marselis las de plannen vanmorgen in de krant. "Als je dat leest, schrik je hogelijk. Twintig procent min der zal niet eenvoudig door te be rekenen zijn. Dat is tot nu toe ons beleid geweest. Persoonlijk zou ik willen dat de kortingen mee genomen worden in de hele be groting maar dan loop ik vooruit op de discussies in het college en de gemeenteraad", is zijn eerste voorzichtige reactie. Alle gemeenten hopen dat bij de presentatie van de begroting van het ministerie de kortingen als nog worden teruggedraaid. Hun hoop is gevestigd op het overleg dat het ministerie zal voeren met de Vereniging van Nederlandse gemeenten en de Tweede Ka mer, die ook nog veranderingen in de voorstellen kan aanbren gen. In de brief van het ministe rie staat overigens dat de kortin gen ook nog hoger uit kunnen vallen. Wassenaar was niet in staat op dit moment commentaar te leveren op de voorgestelde maatregelen van het ryk. r een solo die slechts ten bate van wat fotografen ten beste (Foto Holvast) WARMOND - De commissie ont wikkelingssamenwerking War mond is haar tweede seizoen ui terst succesvol begonnen. Aan de gisteravond gehouden presta tieloop over twee afstanden (vier en acht kilometer) onder het motto 'loop je warm voor Boven Volta' werd deelgenomen door een nog onbekend maar in elk geval groot aantal sportievelin- gen. Pas vandaag zal bekend worden hoeveel hardlopers het parcours hebben afgelegd omdat de commissieleden hedenmid dag klaar hopen te komen met het tellen van de inschrijfgelden, de opbrengst dus. De prestatieloop, waarvoor ook CDA-fractieleider Bonnet en PW-raadslid Duinhoven van schoeisel en broeklengte hadden verwisseld, was de eerste activi teit van de commissie in haar tweede jaar van bestaan. Bedoe ling is om in drie jaar tijd 15.000 gulden bijeen te krijgen voor de bouw van een modelboerderij in het Bovenvoltase Dedougou. Vo rig jaar is de commissie erin ge slaagd om 5.000 gulden te verga ren, waarvan de helft afkomstig was van de gemeente. Als de toe komstige activiteiten even goed verlopen als die van gisteravond dan denkt de commissie dit jaar veel meer dan de geplande 5.000 gulden in de wacht te kunnen slepen. Burgemeester Hendrickx-Vlaar die het startsein gaf voor de pres tatieloop door een 'drumsolo' op een percussie-instrument uit een Derde Wereldland ten beste te geven, zorgde voor een grappig incident. De aanwezige fotogra fen hadden door de grote belang stelling voor het gebeuren bij Galerie De Pomp weinig zicht op de Warmondse 'burgermoeder'. Geen nood, want binnen de kort ste keren hadden ze een trap van een vriendelijke Dorpstraat-be woonster geleend. Daar stond het kiekende duo, op een wanke lende verhoging, camera in de aanslag. Tot grote verbijstering van de twee nam Hendrickx- Vlaar plotsklaps de kuiten, be klom de trap van Galerie De Pomp en trommelde de deelne mers aan de lange afstandsloop weg. Geen foto dus. Kiekkans nummer twee, de start van de deelnemers aan de vier kilome ter, ging eveneens verloren want nog voordat de fotografen kon den ingrijpen zetten ook deze het op een lopen. Waarna de burgemeester zich zag gedwongen te poseren voor de pomp op het pleintje. Terwijl haar vingertoppen voor de derde keer het trommelvel beroerden waren de prestatielopers echter al lang aan het gezichtsveld ont trokken... LEIDEN Liefhebbers van het or gel waren gisteravond in de gele genheid om een K O-zomeror- gelconcert bij te wonen in ,de Hartebrugkerk. Het schitterende orgel van deze kerk werd be speeld door Feike Asma, waav- oor redelijk veel belangstelling Deze beroemde, doch ook omstre den organist, opende zijn pro gramma met de Preludium en Fuga in c kleine terts van J.S. Bach. De vierstemmige Fuga werd heel fijntjes opgezet, wat tezamen met de fraaie registratie het bijna zangerige thema uitste kend liet uitkomen. Deze op bouw mondde als vanzelfspre kend uit in een hoogtepunt waar alle 'stemmen', door elkaar ver weven, toch een eenheid in het slotakkoord vormden. Van dezelfde kwaliteit vond ik het "Schücke dich, o liebe Seele" eveneens van bovenstaande componist. Het VAus tiefer Not schreu ich zu dir" was iets aan de trage kant, bovendien was de melodie net iets te overheersend ten opzichte van de begeleiding. Zeer ingetogen speelde Feike As- ma de "Prelude, fugue et varia tion" van Cesar Franck, zonder te romantisch te worden. Het in teressante Koraal nr. 3 in a kleine terts miste enigszins aan zeg gingskracht. Ook moet het "Vater unser im Himmelreich" van F. Mendels- sohn-Bartholdy worden ge noemd, verschillende variaties op dit thema werden boeiend vertolkt. De laatste twee werken namelijk van A. Rowley en C. Kee vond ik minder interessant, zowel als compositie als uitvoe ring (het een is meestal het ge volg van het ander). Het publiek toonde zijn enthousiasme met een staand applaus. CAECILE HOUTMAN ZATERDAG Leiden Café Scarabee - Pieterskerkchoorsteeg, disk-jockey Nico Bill draait plaatjes uit de oude doos, 22 uur. Bevrijdingskerk - festival De Tear Fund Werkgroep Leiden. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. Zoeterwoude De Paauw - optredens popgroepen, Verbeke, 21 i ZONDAG Leiden Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18. 'De Roze Salon', 14- 18 uur Breestraat 56 - Bhagwancentrum, Bhag- wan op video, 20 uur, vanaf 21 uur: disco. Rijksmuseum voor Volkenkunde - films 'Japn harvests the sea' en 'So small my island', 15 uur. Leidse Hout - openluchttheater, 14 uur. Leiderdorp Muzenhof Flash Back Quartet, 21 uur. MAANDAG Leiden Clarensteeg 29 - gespreksavond Baha'i' gesprekskring, 20.15 uur. 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, Israël- avond, 19.30 uur. Speeltuingebouw - Ambonstraat, infor matie-avond gemeente, 20 uur. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za- 4erdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur: Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwjjk: za 8 uur tot zo 8 uur: H.J. Klaassen, tel. 213546, spreekuur vlgs afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: F.B. Kruis, Hooi gracht 24, tel. 126371, spreekuur 12 en 17 uur Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Stolk, Burggra- venlaan 16, tel. 125820, spreekuur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: R.M.G. Taytelbaum, Hogewoerd 138, tel. 120266, spreek uur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za 8 uur tot zo 8 uur: W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel. 764035, spreek uur vlgs afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: A.A. van Rijn, Melis- setuin 5, tel. 210797, spreekuur vlgs afspraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage en Zwynenburg: J. Reinders, Ger. Brandtstraat 29, tel. 760947, spreekuur 11-11.30 uur aan Leiderdorp R. v. Velzen, Drakestein 3, tel. 891100; zo, O. Du Ry van Beest Holle, Vlas kamp 16, tel. 891100; za en zo spreek uur van 12.30-13 uur op Vlaskamp 16, tel. 891100. Oegstgeest J.W. de Haan, Oranjelaan 26, tel. 170605. Voorschoten za, C. Meyer, Rouwcooppark 11, tel. 2493; zo, J. Baars, R. Wagnerlaan 63, tel. 2520. Warmond A. de Gijzel, Orarye Nassaulaan 10, tel. 01711-10834. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 17 juni tot 24 juni door: Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085; Apotheek Noord-Hofland, Thorbec- keweg 3, Voorschoten, tel. 762877. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, 144323. R.J.W. Duyn, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. Voorschoten C.P. van Oostrom, Veurseweg 36, tel. 01717-2317; Mevr. C.E. Birnie-Herin- ga, Kon. Wilhelminalaan 27, Leid- schendam, tel. 070-275450. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door: M.G. Wieringa, Joseph Haydnlaan 8, Leiden, tel. 762925. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Ryn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753.. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. - Oegstgeest Interkruis - Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, Burgerlijke stand WARMOND - Geboren: Jelle zv A.J.J. Kortekaas en G. Dekker, Steven zv. M. Berkel en Y.C.J. v.d. Kuil. Ondertrouwd: M. Geers met A.P.M. van Steijn, A.J. v.d. Boon met J.C. Mon- fils, R.J. Knaap met A. J.M. Zwetsloot, P.J. IJzerman met A.B. Vermeer, R.E. Plug met J. Roossing. Gehuwd: L.F.J, van Tiem en M.H.C. Beugelsdijk, M. Geers en A.P.M. van Stijn. Overleden: A.J. van der Hulst (1924), P. Lucassen (1901), M. Jacobs (1929). ZOETERWOUDE - Geboren: Susanne Daniélla van Kleef, Petrus Johannes van den Akker, Sabine Caroline Irene Ottervanger, Petronella Maria van LEI DSC H m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Commentaren: R D. Paauw, W. F J Wirtz en A. A. van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P.J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) (radio, televisie, kunst) S. J. de Groot (geestelijk leven) tel. 071-144941, tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington, Cairo, Rome, Madrid. Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2