Politiek in houdgreep van arbeid en kapitaal Het "gelijk" van Milton Friedman Zomerhausse luidt herstel in Economie Extra Internationaal Beursweek ZATERDAG 18 JUNI 1983 PAGINA 27 Als WD-senator Zoutendijk in navolging van Max Geldens, directeur van organisatiebu reau Mc Kinsey, uitspreekt dat de huidige crisis kan helpen bij het terugschroeven van werk nemersinvloed en uitkeringen volgens 'gezonde marktver houdingen' windt hij er geen doekjes om. Hij gelooft on voorwaardelijk in een zo groot mogelijke vrijheid voor het on dernemerschap. Vakbonden die de lonen opdrijven en over heden die het vrije spel van vraag en aanbod ontregelen zijn uit den boze. Hij is een adept van neo-klassieke econo men uit de school van Adam Smith, die heilig geloven in de zelfregelende werking van de vrije markt. Zoals de natuur zichzelf regelt volgens het recht van de sterkste. Als PvdA-leider Den Uyl met FNV-voorman Kok betoogt dat het fout is om werkenden en werklozen tegen elkaar uit te spelen omdat dat zal leiden tot een sociale oorlog, zijn zij niet minder duidelijk. Hun re denering grijpt rechtstreeks te rug op de theoriën van Karl Marx, die voorspelt dat het ka pitalisme zichzelf zal vernieti gen. De 'verelendung' van het volk die voortvloeit uit onge breidelde macht van het kapi taal, zal uiteindelijk leiden tot opstand en revolutie. De Sowjet-Unie heeft Marx wel zijn bewijs opgeleverd, maar nog niet het gelijk van zijn so cialistische ideeën. Hij zal niet hebben voorzien dat het sys teem dat sindsdien "uit naam van het volk" in het Oostblok regeert zou uitgroeien tot een niet minder onderdrukkend mechanisme. De recente (politieke) successen van Reagan in de Verenigde Staten en Margaret Thatcher in Engeland lijken nu het pleit in het voordeel van Adam Smith te beslechten. Maar alweer is de juistheid van die politiek nog geenszins aangetoond, want het industriële succes dat zich aftekent in de VS en Groot-Brittannië gaat hand in hand met grote verpaupering. De tegenstelling tussen arbeid en kapitaal staat daarmee nog steeds recht overeind. Toch is er in Nederland, zo constateert de WRR, sprake van depoliti sering. En dat klopt ook wel, zoals deze week nog bleek in Amsterdam waar Wim Kok niet uit de toon viel bij de grote verkoopshow van de Neder landse regering tijdens een conferentie voor (buitenland se), georganiseerd door het Fi- nancieele Dagblad. Afgezien van wat stekelige op merkingen over de on rechtvaardige lastenverdeling - "Ik zeg niets over nivelle ring, maar wel over evenredig inleveren. De hoge inkomens hebben nog niets van de crisis gemerkt" - en het ontbreken van een gericht stimulerings beleid deed Kok gewoon mee. Want we hebben hier en realis tische vakbeweging, die ook inziet dat het financieringste kort omlaag moet en dat be drijven winst moeten maken. Niet voor niets is het aantal sta kingsuren in Nederland bui tengewoon laag, zo schotelde ook de vakbondsman de verza melde ondernemers een aan trekkelijke kluif voor. Laat werknémers en vakbeweging volwaardig meepraten en het levert je een zinvolle bijdrage aan de bedrijfsvoering en bete re motivatie van je personeel op, zo sprak Hij minister De Koning (sociale zaken) na. En ook vorige week zondag - Kok in debat met Lubbers - betoogde de FNV-voorzitter dat zijn verzet tegen het kabi netsbeleid niet stoelt op "ideo logische argumenten". Kok sprak toen over de wenselijk heid van een stimuleringsbe leid en waarschuwde voor be zuinigingen die nieuwe bezui nigingen oproepen. Hij ver wees toen handig naar de ver deeldheid in het werkgevers kamp, waar bijvoorbeeld aan nemers en wegenbouwers drif tig roepen om een stimule- Waar is de oude tegenstelling tussen arbeidersbeweging en uit buitend kapitalisme gebleven, waar de christelijke midden weg? De Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) vroeg het zich af en bracht deze week een toekomst verkenning van de economie met drie scenario's uit. Voor elk van de drie stromingen één. Doel: het stuiten van de depoliti sering en het aanzwengelen van de politieke discussie. Want ze zijn er natuurlijk nog wel, de tegenstellingen. Maar het is wel waar. In deze tijd van recessie wordt slechts in de marge strijd gevoerd op het politieke toneel. Er is vooral overeenstemming in het streven naar economische groei. De meningsverschillen heten niet zozeer politiek alswel zakelijk van aard. Het aantrekken en stimuleren van nieuwe bedrij vigheid overheersen het denken van CDA, WD èn PvdA. Voor alles komt één ding: Nederland wil niet de boot missen. Waar is de politiek gebleven? Een poging tot antwoord op die vraag. ringsbeleid en waar winkelbe drijven waarschuwen voor een te grote aantasting van de koopkracht. Politiek opportuun, natuurlijk. Waarom zou Kok de zaak op de spits drijven, de vakbeweging bij voorbaat verdachte stellin gen laten betrekken, als het an ders kan. Maar deze a-politieke opstelling heeft ook diepere wortels. Want Smith is al in investeringen niet automatisch gevolgd door een lagere rente en dus weer investeringen, om dat beleggers juist door het in zakken van die investeringen voorzichtig worden en liever hun geld oppotten. De rente blijft dus hoog, investeringen blijven achterwege. Zijn oplossing: een tijdelijk in grijpen door de overheid. Die zou bij het inzakken van inves- verwachtingen, of ze nu wor den gewekt door politici of door bedrijven (jaarverslagen). Bovendien heeft zijn theorie over (internationale) stimule ring vrijwel algemeen ingang gevonden. Dat de huidige hoge begrotingstekorten blokkeren dat dit in daden wordt omgezet is Keynes niet te verwijten. Hij heeft het immers steeds over een tijdelijk tekort gehad in tij anders dan een rapport, dat niet door de censuur is ge weest". Een mooi succesje dus voor de FNV-voorzitter, temeer omdat het debat voor hem verdacht veel weghad van een politiek examen. Het bijna voltallige PvdA-bcstuur zat in Amster dam op de eerste rij om te kun nen oordelen hoe de opvolger 1790 ten grave gedragen en Marx precies een eeuw gele den. Sindsdien zijn er wel wat nanceringen aangebracht in het economisch denken en zien nog maar weinigen heil in de klassestrijd - arbeider ver sus kapitalist. Rusland als fa lend voorbeeld, van het Marxis me en de crisis van de dertiger jaren als blijk van falend kapi talisme hebben daarbij gehol pen. De theorieën werden bij gesteld, het zoeken was naar een compromis. Een belangrijke naam, niet toe vallig nu genoemd: de Britse econoom John Maynard Key nes (zie ook hiernaast) Gebo ren in het jaar dat Marx stierf, 1883, maakte hij de crisis van de jaren dertig mee om tot de conclusie te komen dat het marktmechanisme geenszins zelfrichtend was, zoals Adam Smith een eeuw voor hem had verklaard. Keynes rekende in de eerste plaats af met de opvatting dat er ijzeren wetten van vraag en aanbod zijn. Hij heeft de eco nomie een menselijk gezicht gegeven en heeft de aanzet ge geven voor het ontwikkelen van wijdvertakte economi sche modellen, die rekening houden met de 'animal spirits' ofwel instincten. Toekomst verwachtingen bij de onderne mer spelen in zijn gedachten een belangrijke rol. Zij kunnen zorgen voor een opeenstape ling van negatieve reacties, die het marktgebeuren verstoren. Zo wordt het inzakken van de teringen onderbesteding moe ten voorkomen door de uitga ven op te voeren, dus het geld weer in de kringloop te bren gen. Op die manier geeft de overheid een impuls aan de in vesteringen. Het tekort dat daar uit voortvloeit kan zij la ter terugpakken door, in tijden van overbesteding, de belas ting te verhogen of in uitgaven te snoeien. Want later volgt de omgekeerde reactie: consump tie en investeringen die elkaar over en weer versterken. door Wim Fortuyn De ideeën van Keynes zijn vooral in de na-oorlogse jaren driftig toegepast in het Westen en het is duidelijk dat velen hem nu, nogal onheus, als kwade ge nius aanwijzen. Onder aanvoe ring van de Amerikaan Milton Friedman grijpen nu velen te rug naar het (neo-)klassieke model van Smith. De roep om minder overheidsbemoeienis is de laatste jaren luider en lui der geworden (deregulering), terwijl de hoge tekorten op staatsbegrotingen, niet ten on rechte, worden aangewezen als dé rente-opdrijvers. Maar daarmee heeft de Brit niet afgedaan. Wie het kent, die da gelijkse nervositeit op de aan delen- en geldmarkten in Am sterdam, Wall Street, Londen of Frankfort, weet hoe de stem ming wordt bepaald door den van crisis. De huidige te korten hadden dan al niet meer mogen bestaan. Die vloeien in feite voort uit over besteding van de overheid zelf. Keynes is nog steeds actueel, zo als al blijkt uit de waarschu wing van Kok dat de ene bezui niging de andere kan oproe pen, als er te drastisch wordt gesnoeid. De gewijzigde eco nomische opvattingen hebben de de-politisering in de hand gewerkt. Politieke menings verschillen worden snel her leid tot zakelijke meningsver schillen en wie het meest gevat reageert heet winnaar. Het de bat Kok - Lubbers leverde ook daarvan een illustratie, toen Lubbers even zijn voorzichtig heid liet varen en in een valkuil stapte. Kok had namelijk een "onafhankelijk" rapport van de Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ont wikkeling aangegrepen om zijn pleidooi voor stimulering in internationaal verband kracht bij te zetten. Lubbers dacht, dat daarmee ook voor hem de weg vrij was om naar een OESO-rapport te grij pen en wel het laatste rapport over Nederland, dat de huidige bezuinigingspolitiek als juist bestempeld. "Jaha", aldus een triomfantelijke Kok, die de val voor de nog even tegensputte rende Lubbers snel dichtsloeg. "Dat zijn die rapporten die eer ste ter goedkeuring aan onze departementen worden voor gelegd. Dan gaat het over onze eigen winkel. Dat is iets heel van Den Uyl het er af bracht. In Nederland heeft zonder twij fel ook de macht van het CDA te maken met het versluieren van politieke tegenstellingen. Zowel PvdA, als vertegen woordiger van de arbeidersbe weging, als de kapitalistisch georiënteerde WD hebben de christelijke middenpartij no dig om macht te kunnen uitoe fenen. Het CDA overbrugt de tegenstellingen en draagt zelf ook niet bij tot politieke duide lijkheid. De rol van het geloof in het CDA-denken is allengs teruggedrongen als gevolg van de deconfessionalisering. Maar tegelijkertijd is een bewe ging in omgekeerde richting waarneembaar. Juist nu de cri sis noopt tot bezuinigingen, keert het CDA terug op haar christelijke grondslagen die het gezin en maatschappelijke offervaardigheid centraal stel len. De WD op haar beurt zet zich momenteel af tegen de Keynesianen en de vakbewe ging (zie Zoutendijk) en valt te rug op de theorieën van Adam Smith en Friedman. En de PvdA tenslotte, in de moeilijk ste positie, is driftig op zoek naar een alternatieve bezuini gingspolitiek die aan socialisti sche maatstaven voldoet. Daarom komt het rapport van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid op het juiste moment. Want er is meer dan alleen een gezamenlijk streven naar het opnieuw ver- van rijkdom. Deze maand is het honderd jaar geleden dat in Cambridge John Maynard Keynes werd geboren, de man die zich tot een briljant econoom ontwik kelde en wiens theorieën we reldfaam verwierven. Een ge boorte- of sterfdag is jaren later veelal de gelegenheid bij uit stek om markante persoonlijk heden voor vergetelheid te be hoeden. Het grootste compli ment dat Keynes kan worden gemaakt is dat hij honderd jaar na zijn geboortedag en zeve nendertig jaar na zijn sterven dat eerbetoon niet nodig heeft. De stroom van herdenkingsar tikelen in dag- week- en vak bladen, hoe nuttig en interes sant ook, bevestigen wat steeds al duidelijk was: Key nes is actueel gebleven. Hij was het in de perode van bloei, tussen 1950 en 1970, om dat regeringen zijn uitgangs punten tot beleid verhieven. Hij was het in 1973 toen de olie- cricis de motor werd achter een sterk oplopende inflatie en menigeen constateerde dat dit "de dood van Keynes stimule ringseconomie was". Hij is het weer, nu in de strijd tegen hoge inflatie aanzienlijke successen zijn geboekt en medicijnen om aan een neerwaartse spiraal te ontkomen weer aan populari teit Het Britse weekblad The Econo mist heeft de geboortedag van Keynes aangegrepen om vier economen en Nobelprijswin naars te laten schrijven over Keynes theorie en de toepas singen in de praktijk. Twee nes neiging zich door de korte termijn te laten inspireren, be toogt Friedman met zoveel worden dat Keynes voor zijn tijd heel interessante dingen heeft gedaan, maar dat die nu niet veel meer dan curiositeits- waarde hebben, in elk geval voor de ellende van vandaag niet handzaam meer zijn. Nu is er geen fris denkend politi cus die Keynes werk als blauwdruk voor een beleids plan hanteert, maar zijn er ge lukkig nog heel wat probleem oplossers die in hun werk een historisch perspectief preferen boven het opnieuw uitvinden van het wiel. Het is evident dat Keynes varianten op zijn theo rie zou ontwikkelen als hij nu nog leefde. Uitgesloten is het dat daarmee het fundamenteel verschil van inzicht tussen hem en Friedman zou worden opgeheven. Dat Keynes ooit Friedmans allergie voor een re gelende overheid zou delen, is eenvoudig niet voor te stellen. Friedman probeert in zijn artikel ook nog een goedkoop su< je te boeken door Keynes tacten met communisten te stippen. Hij verwijst zijde lings naar de bewondering var Keynes voor het werk van jon ge intellectuele communisten spreekt daar geen oordeel uit, maar vergeet niet te melden dat die bewondering mensen betrof als Anthony Blunt en Guy Burgess, die la ter als spionnen voor de Sow- jet-Unie werden ontmaskerd. Friedman is er van overtuigd dat toepassing van Keynes opvat- door Ton van Brussel van de vier hebben dat inmid dels gedaan. Onder hen Milton Friedman, bij het brede pu bliek vooral bekend door zijn televisieserie "Aan ons de keus". Hij is een van de opmer kelijkste exponenten van de "monetaire economie" een man die als volstrekte tegen pool van Keynes niag gelden. Opvallend in Friedmans bijdrage over Keynes is de milde toon zetting. Natuurlijk ontkent hij niet dat de aanpak van Keynes hem een doorn in het oog is, maar hij verpakt zijn kritiek in vriendelijke termen, die een groot respect voor zijn collega moeten verraden. Nu is er niets tegen en juist alles voor een richtingenstrijd waarbij riva len fatsoensregels in het oog blijven houden, maar in dit verband zijn toon en inhoud minstens even belangrijk. De toon van Friedmans bijdrage mag aangenaam van klank zijn, inhoudelijk is er op min stens twee punten minder aan leiding tot enhousiasme. Fried man gaat zo overtuigd en arro gant met zijn eigen gelijk op de loop dat hij er niet voor terug deinst Keynes in zijn eigen kamp in te lijven. Het aloude cliché- "als hrij langer geleefd had dan..." wordt afgestoft, om het publiek er van te overtui gen dat Keynes, bij leven en welzijn in de jaren zeventig, zijn opvattingen duchtig aan die van Friedman zou hebben aangepast. Hij schrijft dat Keynes vakman schap geen eer aan wordt ge daan als de specifieke oplos singen die hij voor specifieke problemen ontwikkelde als al gemeen geldig worden gehan teerd. In samenhang met Key- tingen een stijging van de in flatie tot gevolg hebben. En waar dat toe leidt schrijft hij in "Free to choose": "De enorme inflatie in Rusland en Duits land na de eerste Wereldoorlog legde de grondslag voor het communisme in het ene land en voor het nazisme in het an dere. De enorme inflatie in China maakte het mogelijk voor Mao om Chiang Kai-Shek te verslaan". Van inflatie komt communisme en fascisme zegt hij. Fried man was een briljant econoom, maar had bewondering voor communisten en bepleitte een aanpak met hoge inflatie als prijs. Als dat laatste al waar is, dan is dat nog altijd onvol doende reden voor het in het westen nogal belaste verwijt dat een econoom onder valse voorwendsels de vrije econo mie in Moskou's kielzog wil brengen. door C. Wagenaar De hausse lijkt met hernieuwde kracht in beweging te zijn ge komen, want vele beurzen, en in elk geval die van New York en Amsterdam, kwamen deze week op nieuwe historische topniveaus. De afgelopen we ken van reactie en terugslag bleken dus een periode van consolidatie te zijn waarin nieuwe kracht werd verzameld om een oude klassieke zomer hausse te beginnen. Want op getogen commentaren van ve le beurskringen spreken nu van een hausse die in menige zomer met aantrekkende eco nomie is opgetreden. De eerlijkheid gebiedt echter Wall Street alle eer te gunnen. Ook voor de hernieuwde haus se in Amsterdam, want na de Newyorkse effectenbeurs be gon zich vorige week ook op onze beurs een zeer positieve stemming af te tekenen. Voor al voor de hoofdfondsen, waar onder vrijwel alle internatio nals, toonden Amerikaanse be leggers onverwacht weer zo'n grote belangstelling dat zij massaal aan de bel trokken. Texas Instruments liet echter be gin deze week op één dag 40 dollar op de koers vallen. Dit was ongeveer een kwart van de beurswaarde. De oorzaak waren alarmerende berichten over de funeste in vloed van de op de markt voor huiscomputers heersende prij zenslag. Het zijn vooral ook positieve ver wachtingen van de conjunc tuur en mogelijkheden voor rentedaling die Wall Street de ze week omhoog trokken. Daarbij kwam dat de herbe noemingskansen voor Paul Volcker als president van de FED door het bestuur van de gezamenlijke Amerikaanse centrale banken steeds hoger worden aangeslagen. Hoewel de man in de afgelopen jaren ook in Wall Street aan he vige kritiek heeft blootgestaan, o.a. als de veroorzaker van de extreem hoge rente destijds van 20 procent, wordt hij nu in financiële en beurskringen al lerwegen geprezen vanwege het vrijwel uitschakelen van de inflatie. Voor de Amsterdamse effecten beurs, maar in feite ook voor ons hele land, was het ditmaal een zeer belangrijke week om dat de inschrijving op een nieuwe staatslening het einde zou kunnen inhouden van een vrij alarmerende periode van snelle rentestijging. Zoals be kend was deze inschrijving zo'n succes - het onvoorstelba re bedrag van 8,5 miljard gul den - dat allerwegen de rente van 9,5 procent als een keer punt werd aangemerkt. Deze opvatting kreeg steun door de uitstekende beursontvangst van de nieuwe lening. De eer ste beurskoers stelde zich even beneden de inschrijvingskoers van 100 procent op en daarna ging het snel naar boven. Een gunstig teken was ook de enorme buitenlandse belang stelling. Geschat werd dat rond 2 miljard gulden voor bui tenlandse rekening is ge plaatst. Dit is weer de eerste ruime belangstelling van bui ten onze grenzen voor de gul den sinds onze munt in april jl. werd gerevalueerd. Bank en regeringskringen rekenen er nu stellig op dat de rente vrij snel zal gaan dalen. Dit te meer nu uit de jongste cijfers de te rugval van ons betalingsba lansoverschot blijkt te zijn ge stuit en ook minister Ruding voor 1983 op meer dan 10 mil jard gulden aan overschot re kent. Bovendien heeft, volgens schat ting, de Staat dit jaar nog maar 5 miljard gulden nodig van de beurs zodat voor september geen lening meer wordt ver wacht. Dit geeft flinke ruimte voor het bedrijfsleven. Het her stel van de gulden als interna tionaal beleggingsvaluta bleek ook uit de koersstijging van onze munt op alle belangrijke valutamarkten. De dollar liet deze week zelfs vijf cent vallen. De beurs had overigens al een voorgevoel van het enorme succes van de nieuwe staatsie ning. Maandag werd, vooral dankzij een flinke koersstij ging voor ons hoofdfonds Ko ninklijke Petroleum een nieu we historische top gevestigd voor het algemeen beursge middelde waarmee de vonge top op 12 april jl. werd over troffen. En nadien ging het de ze week elke dag naar een nieuw hoogtepunt. Ook de index voor de internatio nals bereikte deze week nieu we historische toppen. Hoewel alle internationals koerswinst boekten, haalden Akzo en Ko ninklijke Petroleum met elk rond f5,- het meeste binnen. Vijf gulden kwam er ook bij op de koers van Nationale Neder landen, Westland-Utrecht en KLM, de laatste als reactie op de gepubliceerde jaarcijfers. Tot ongeveer f 10 liep de koers stijging op voor Elsevier-NDU, Ahold, Océ-van der Grinten en Centrale Suiker Maatschappij. Vijftien gulden in herstel wa ren IBB-Kondor en ACF. De financiële sector lag door het verbeterde renteklimaat posi tief in de markt. ABN steeg f 20, NMB f 10 en AMRO-Bank f5.-.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 27