'Tot het centrum doordringen, daar schort het aan" "Landbouwgif kan de hersens beschadigen" Onderzoek naar rol van vredesbewegingen Toxicoloog was bijna zelf slachtoffer ZATERDAG 18 JUNI 1983 "Het is moeilijk tot het politieke centrum door te dringen. De vredesbeweging heeft lang niet zoveel invloed als men in het buitenland soms denkt". Mr. Ph. P. Everts evalueert de rol van het IKV en andere vredesbewegingen bij de discussie over plaatsing van nieuwe kernwapens in Nederland. "De regering kan niet om ons heen". door Simone van Driel Eind 1983 is het zo ver. Dan moet Nederland, nadat de beslissing twee jaar was uitgesteld, een defi nitieve beslissing nemen over plaatsing van nieuwe kernwa pens. De vredesbewegingen in Nederland rest nog zes maanden tijd om de regering, als die zelf an ders beslist, ervan te kunnen weerhouden tot plaatsing over te gaan. Het is nog lang niet zeker of Nederland in december inderdaad een definitieve beslissing tot plaatsing zal nemen, omdat er bin nen het kabinet nog teveel tegen standers zijn en omdat Den Haag langzamerhand niet meer om de massale protesten van de bevol king heen kan. "Voor de politici is er iets grandioos mis gegaan met het grootscheepse verzet vanuit het land. Zo'n massale vredes beweging hadden ze niet verwacht", is de mening van mr. Philip Pelgrim Everts, directeur van het Instituut voor Internationale Studiëën van de Mr. Philip Everts: "Vredesbewegin gen bezorgen een hoop kopzorg" (Foto Holvast) Rijksuniversiteit van Leiden en lid van het landelijk beraad van het Inter kerkelijk Vredesberaad (IKV). In een ruim 400 pagina's tellend proef schrift, getiteld "Public opinion, the churches and foreign policy", waarop hij volgende week hoopt te promove ren, gaat hij in op de oorzaken van het relatieve succes van de vredesbewe ging, de houding van de kerken ten aanzien van kernwapens, de wijze waarop de vredesbeweging is doorge drongen tot de politiek en de publieke opinie over kernwapens. Neutronenbom "Het protest tegen de bom is verdampt schreef Everts in 1976 in een artikel. Hij doelde hiermee op het vacuüm dat was ontstaan nadat de Ban de bom-be-, weging min of meer was doodgebloed. Een jaar later, in 1977, kreeg die bewe ging weer een krachtige impuls door de dreigende productie van de neutro nenbom. De toenmalige president van de Verenigde Staten Carter kwam met het plan deze bom te gaan produceren, met als gevolg een fel protest vanuit de vredesbeweging. Dat later beslist werd het plan tot april 1978 uit te stel len, is echter niet het gevolg van die protesten geweest, zoals de vredesbe wegingen eerst meenden. Zij hadden te vroeg gejuicht, maar de schijn van een overwinning leidde er wel toe dat de animo voor de vredesbewegingen toenam. Een andere oorzaak voor de grootscheepse opleving van de bewe ging is geweest dat het IKV, na tien jaar een vredesweek te hebben georga niseerd, wat feller van leer trok door de kerken te manen om tot een alge mene veroordeling van de kernwa pens te komen. De basis van de vredesbeweging in Ne derland werd bovendien uitgebreid. Naast het traditionele bereik van groe peringen als linkse socialisten PSP en de communisten, die al actief wa ren in de beweging van de zestiger ja ren, bleken de ideeën ook bij de grote instellingen als vakbonden en kerken aan te slaan. De Nederlandse vredesbeweging was er met haar protesten snel bij. Onmidde- lijk na het NAVO-besluit van 1979 om tot modernisering van de kernwapens te komen waren de protesten massaal. Everts heeft daar geen verklaring voor. "Misschien kwam dat omdat we in Nederland een meer open politiek systeem hebben dan in menig ander land, waardoor het veel makkelijker is om te protesteren. Het heeft de rege ring zelf ook verrast dat het verzet zo snel gemobiliseerd was". "Ik denk dat de NAVO al heel snel spijt heeft gekregen van die beslissing tot modernisering, want de vredesbewe gingen bezorgen een hoop kopzorg. De NAVO weet donders goed dat het militair gezien helemaal niet nodig is om nieuwe kernwapens te produce ren, maar houdt de beslissing in stand om de geloofwaardigheid van de NA VO tegenover de Sowjet-Unie in stand te houden. Het besluit van Denemar ken om niet langer bij te dragen in de kosten van de NAVO is dan ook een fikse deuk in het image van eenheid dat de NAVO wil ophouden". Invloed "De vredesbeweging is behalve de NA VO ook de Sowjet-Unie een doorn in het oog. De Sowjets overschatten'de invloed van de vredesbewegingen toch wel een beetje, gezien de spasti sche reactie die het heeft op een, laat ik zeggen, machteloze minderheid als wij in feite zijn. Ik denk dat de Sowjet- Unie liever Amerikaanse raketten ge plaatst ziet in Europa dan dat de ideeën van de vredesbewegingen naar het Oosten zouden overslaan. Niet zo zeer waar het de militaire ideeën be treft, als wel de sociaal-maatschappe lijke ideologie die de beweging heeft. Solidariteit en Magnacarta '77 zijn na tuurlijke bondgenoten van de vredes bewegingen in West-Europa, maar die worden door de Sowjet-regering monddood gemaakt. Deze groeperin gen waren voor een inernationaal con gres van vredesbewegingen in Berlijn uitgenodigd, maar de regering ver bood hen te gaan. Als je daarnaar kijkt, is het vreemd dat veel i verwijten aan de leiband van de Sowjet-Unie te lopen en dat onze acti viteiten van daaruit worden georgani seerd". Everts is kennelijk nogal sceptisch over de werkelijke invloed die de vredesbe wegingen hebben. "In het buitenland schijnt iedereen te denken dat het hier allemaal zo goed geregeld is en dat de vredesbeweging toch wel veel in te brengen heeft. Dat valt nog te bezien. De PvdA en D'66 zijn uiteindelijk wel onze kant opgeschoven en wat dat be treft hebben we wel een steentje bijge dragen. Maar het is juist zo essentieel om tot het centrum door te dringen. Daar hebben we tot nu toe veel te wei nig van kunnen afknabbelen. Er is bij voorbeeld nog steeds geen breuk in het CDA, ondanks de loyalisten. En die zal er ook wel niet komen, denk ik". Het effect van de grote vredesdemon stratie van november 1981 op het daar na door de regering gevoerde beleid is volgens hem moeilijk te bepalen. "Ik zou willen dat er twee situaties waren, namelijk een zonder en een met de de monstratie. Is het verschuiven van de beslissing over nieuwe kernwapens van december 1981 naar december 1983 het gevolg geweest van de de monstratie? Ik weet het echt niet. Van Agt zei na afloop: Zeer indrukwek kend, de regering zal met nieuwe ini tiatieven komen. Nou, die zyn er nog steeds niet". Consequenties Voor zyn proefschrift heeft Everts een vergelijkende analyse gemaakt van al le beschikbare opinie-onderzoeken die op het gebied van de kernbewape ning zijn gehouden, waarbij hij tegen strijdige conclusies tegenkwam. Aan de ene kant is er ruime steun voor het NAVO-lidmaatschap en de handha ving van een militair evenwicht tussen Oost en West. Aan de andere kant wordt de concrete politiek van de NA VO - plaatsing van nieuwe kernwa pens en het gebruik daarvan - verwor pen. "Het is merkwaardig te zien hoeveel mensen de uitgangspunten NAVO onderschrijven, maar de conse quenties daarvan niet willen aanvaar den. Als je mensen vraagt: wilt u een hoger loon, dan schreeuwt iedereen ja. Maar op de vraag of ze voor werkloos heid zijn, wat de consequentie zou zijn van het doorvoeren van hogere lonen, zeggen ze nee. Zo is het ook met de kernwapens. De tegenstrijdige conclu sies zijn bovendien het gevolg van de verschillende vraagstelling bij de opi nie-onderzoeken. Op de vraag of de kernwapens Nederland uitmoeten, antwoordde bij een onderzoek 65 pro cent met ja. Bij een ander onderzoek werd dezelfde vraag gesteld, maar dan met de toevoeging: als enig land. Dan keldert het aantal mensen dat ja zegt gigantisch". De vredesbewegingen en met name het IKV wordt nogal eens verweten te eenzijdig bezig te zijn door te hameren op het gevaar van kernwapens en niet op de conventionele wapens. "Het is een kwestie van prioriteiten stellen", meent Everts. "De voorstanders van kernwapens hebben als argument dat de kans op oorlog groter wordt als de kernwapens verdwijnen. Maar dat is te weerleggen met het tegenargument dat het een te riskant systeem is, de kans dat het misgaat is te groot. Je kunt niet eeuwig blijven hopen dat het goed blijft gaan. Bovendien zijn er na de Tweede Wereldoorlog ongeveer honderd oorlogen gevoerd zonder kernwapens. Maar die prioriteit is een interessant punt. De internationale vredesbewegingen worden bij elkaar gehouden door de gezamenlijke noe mer: eerst de kernwapens de wereld uit. Maar daarna? Als we het gaan heb ben over andere, conventionele wa pens, zullen de meningen van de ver schillende groeperingen wel uiteenlo pen. Menigeen zal zeggen dat een leger voor een land nodig is, omdat ze vin den dat je beter kunt aanvallen dan overrompeld worden". Twijfelgroep Speculeren over de beslissing die Ne derland in december zal gaan nemen over de plaatsing van kernwapens is moeilijk, vindt Everts. "Waar het om gaat is die twijfelgroep in Den Haag, die nog geen standpunt heeft kunnen innemen. Aan de ene kant zijn er de tegenstanders, aan de andere de trou we NAVO-aanhangers en daar tussen zit een groep van ongeveer 25 procent die nog besluiteloos is. Waar die uit eindelijk voor kiest, is beslissend". Hy doet nogal laconiek over de beslis singsdatum. "Als die raketten er ko men, is de rol van de vredesbeweging echt niet uitgespeeld. Ze kunnen via allerlei gerechtelijke procedures weer worden weggehaald". Een aantal jaren nadat het IKV daarop had aangedrongen, is dan nu eindelyk een brief van de Nederlandse Rooms- katholieke bisschoppen naar de rege ring gegaan, waarin gepleit wordt voor eenzijdige ontwapening. "Het effect daarvan is nihil", meent Everts. "De brief is zo open, dat iedereen eruit kan halen wat hy wil, omdat gesteld wordt dat het een zaak van de politici is uit te zoeken wat het beleid wordt. De ker ken hebben het heel moeilyk met dit soort vraagstukken, omdat ze al snel worden beschuldigd van politieke in menging". Hoe de tweede grote anti-kernwapende monstratie zal verlopen die dit jaar in- oktober wordt gehouden, weet Everts niet. "Het ligt aan het politieke kli maat op dat moment. Als de twijfe laars dan nog geen standpunt hebben ingenomen en er dus een politiek va cuüm is, zal de animo denk ik minder groot zijn. Het feit dat er nu niet één grote demonstratie, maar meerdere in verschillende plaatsen worden gehou den, zal afbreuk doen aan het massale idee ervan. Wat ik wel zou willen is dat mensen niet meer individueel, maar als groep naar buiten treden. Byvoor- beeld alle B en W's van gemeenten in Nederland die verklaard hebben een kernwapen-vrije gemeente te willen blijven bij elkaar, vrouwengroepen verenigingen, noem maar op. Op die manier kun je er toch een nieuw ele ment aan toevoegen". Voor één keer draaide Cèes van Tiggelen dé rollen om. Niet zijn patiënten waren proefkonijn, maar hijzelf alsmede een paar bereidwillige vrienden. Ze namen om de paar dagen enkele buisjes bloed af en verzamelden urine. Doel was er achter te komen welke effecten bestrijdingsmidddelen op het lichaam hebben. De uitslag bevestigde zijn vermoeden: landbouwgif tast op den duur de hersenen aan. Ruim zes jaar geleden speelde dit tafereel zich af in Australië waar Van Tiggelen het bestaan van huisarts combineerde met dat van boer. Spuiten met giffen is ook daar, net als in de Bollenstreek en andere delen van het land, een economische noodzaak. Er is een dosering voorgeschreven, maar de boeren en loonspuiters lappen die doorgaans aan hun laars. Ze mengen, weet Van Tiggelen, vaak een dubbele concentratie, omdat het effect dan groter.is. Onruststoker "Men weet nu eenmaal dat die "twee stoffen elkaar versterken. En wij deden gewoon mee. Beschermende kleding trokken we niet aan. Het was in dat valleitje tussen de heuvels bloedheet. Wel veertig graden. Links en rechts om ons heen werd er volop gespoten. Soms kreeg je een hele lading van die troep over je heen gegoten. Een doek om het af te drogen hadden we niet bij ons. We wreven ons droog. Belachelijk natuurlijk. Want zo masseerden we het in de huid." Zich nogmaals aan die gevaren blootstellen doet Cees van Tiggelen voor geen goud. Voor Van Tiggelen: veel patiënten uit de Bollenstreek. hem is het allemaal goed afgelopen, omdat hij slechts korte tijd met het gif heeft gewerkt. Angst dat zich na zoveel jaar nog iets zal openbaren heeft hij niet. De arts uit het Brabantse Vught stond met zyn stelling lang alleen. Praktisch niemand geloofde hem dat bestrijdingsmiddelen een verwoestende werking hebben op het zenuwstelsel en zelfs kunnen leiden tot dementie bij mensen die daar nog lang niet aan toe zijn. Nu krijgt hij steun, zij het nog mondjesmaat. Van het Academisch Ziekenhuis in Leiden bijvoorbeeld dat onlangs in de Bollenstreek een onderzoek is begonnen naar de gevolgen van langdurig werken met giftige stoffen. "Ik weet het nog", vertelt Van Tiggelen, "ze noemden me een onruststoker, een milieufreak. Hoe triest het ook is, maar ik vind het toch wel leuk dat de wetenschappers nu toegeven dat er inderdaad wat aan de hand is. In vooraanstaande medische tijdschriften (in Scandinavië) heeft gestaan dat langdurig in aanraking komen met chemische bestrijdingsmiddelen leidt tot een i psychiatrische ziekte. Misschien zullen er mensen zijn die zeggen: nou, dan moet het bollen vak maar plat. Onzin. Die kwekers kunnen zelf al het nodige doen om hun gezondheid in bescherming te nemen. Om te beginnen zorgvuldiger met het gif omgaan, niet meer roken en de borrel voortaan laten staan." Gevoelig Wat zijn doorgaans de gebreken van mensen die hun hele leven met (landbouw)gif hebben gewerkt? Een lang verzwegen gezondheidsprobleem kwam onlangs pas aan de oppervlakte: het nonchalant werken met landbouwgif leidt tot vele klachten, die variëren van slapeloosheid tot geheugenverlies, de toxicoloog Cees van Tiggelen uit Vught behoorde self ooit bijna tot de slachtoffers en zet zich sedertdien in om het bewijs van zijn stelling boven water te krijgen: "Bestrijdingsmiddelen zijn een gevaar voor de volksgezondheid". door Jan Westerlaken Moeheid, stressgevoeligheid, lusteloosheid, hartafwijkingen, ademhalingsmoeilijkheden, snel geprikkeld zyn, vergeetachtigheid Cees van Tiggelen vertelt hoe dat komt: het lichaam verwerkt de kwalijke stoffen, maar de hersenen niet. Die zijn een stuk gevoeliger. Helaas worden niet alleen de giffen geweerd, maar ook stoffen die noodzakelijk zyn hebben geen toegang meer en afvalstoffen worden niet meer weggevoerd. Gevolg: de hersenen gaan op een laag pitje functioneren. Jarenlang zocht Van Tiggelen. Met succes. Hij ontdekte dat het bloed in het lichaam een normaal vitamine B12-gehalte bevatte, maar dat dit in de hersenen nauwelijks aanwezig was. Die vitamine B12 is onder meer nodig om de zinkspiegel op peil te houden. Daalt die, dan kunnen er allerlei klachten van psychische aard ontstaan. Wat de arts uit Vught doet is zijn patiënten inspuiten met deze vitamine. "Na een week of zes", zegt hy"is het vitaminegehalte in de hersenen dikwijls weer op peil en zyn heel wat klachten verdwenen. Heeft het te lang geduurd, dan is er een onherstelbare beschadiging opgetreden." Zijn uitspraak liegt er niet om: bestrijdingsmiddelen zijn een gevaar voor de volksgezondheid. "De risico's zyn zo groot. En we springen er veel te lakoniek mee om. Als we alle voorgeschreven regels nu eens werkelijk in acht zouden nemen, dan waren we al een eind op de goede weg." Dokter Van Tiggelen, die binnenkort in Australië gaat wonen en die om de drie maanden enige tyd naar Nederland terugkomt om zijn patiënten te behandelen en om over de vorderingen van zijn onderzoek te praten, constateert dat steeds meer mensen met de al eerder gesignaleerde klachten by hem op het spreekuur komen. Niet alleen uit de Bollenstreek, maar ook uit gebieden waar chemische industrieën staan. De arts pleit ervoor dat wanneer hier ongelukken plaats vinden, de mensen die erbij betrokken waren gedwongen zouden moeten worden direct een dokter te raadplegen. En het onderzoek na een maand of zes herhalen. "Iedereen verkondigt maar dat het om psychische oorzaken gaat. Behandelende artsen laten een psycholoog opdraven en dat terwijl die man een hersenbeschadiging heeft. Wanneer er aan een patiënt wordt gesleuteld is het zo belangryk dat er ook eens even wordt stilgestaan bij de vraag wat voor werk die man doet of heeft gedaan. Of dat hij soms in z'n vrye tyd met chemicaliën rommelt. Wanneer hier meer aandacht aan wordt besteed, kan veel kwaad sneller en effectiever worden bestreden." Waar nu precies de grootste risicogroep zit durft Van Tiggelen niet te zeggen. "Wie met koolwaterstoffen omgaat (alle bekende brandstoffen zijn koolwaterstoffen) loopt een verhoogd risico. In de Bollenstreek ligt het risico misschien wat hoger, omdat in deze omgeving met een combinatie van middelen wordt gewerkt. Dan - en dat staat onomstotelijk vast - loopt men sneller kans op een kwaal. Maar ook schilders en tapijtleggers zouden zich eigenlijk geregeld moeten laten onderzoeken."

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19