Tweed en flanel voeren de boventoon 1983 Mannen in winter Pa°'°,°kerof^n als Man houdt garderobe best op peil ZATERDAG 18 JUNI 1983 PAGINA 15 Het heeft even geduurd, maar eindelijk heeft het donkerblauwe, grijze of bruine kostuum voor de modebewuste man dan toch definitief afgedaan. Zelfs degenen die menen dat kleding alleen maar noodzakelijk is omdat je moeilijk zonder over straat kunt gaan, wisselen steeds vaker het geijkte twee- of driedelige pak in voor een colbert met losse pantalon. Maar wat belangrijker is, zij kiezen dan niet meer gewoontegetrouw voor het marineblauwe jasje met de grijze broek, maar voor een aanmerkelijk kleuriger combinatie. Het palet voor het komende najaar bestaat in hoofdzaak uit heidetinten, paars en cerise -nu niet bepaald traditioneel in de herenmode- alsmede oker, staalblauw, flessegroen en terra of brique kleuren, die wel even wat gedurfder zijn dan grijs, donkerblauw en bruin. Voor sportieve combinaties. De materialen voor de jasjes zijn vrij grof. Ceintuurs en wat bredere mouwinzetten geven deze kleding een wat landelijk karakter. Leer wordt een belangrijk facet in de herenmode ko mende winter. Dit tamelijk futuristische ontwerp is van Pierre Cardin. (f0to ap> Behalve van de kleur moet de he renkleding het de komende win ter vooral hebben van de stoffen want qua belijning zijn er nauwe lijks schokkende vernieuwingen te verwachten. Dat de kleuren wat somber en afgezwakt zijn komt vooral door het vele ge bruik van melangestoffen waar bij zachte tweeds wel de boven toon voeren, gevolgd door flanel, kamgarens, gabardine, en ribflu weel. De stoffen stralen praktisch alle maal warmte uit. Vooral de ge ruwde katoen en geruwde com binaties van katoen en wol voor overhemden. Ook de wollen ma terialen hebben een zachte touch. Opvallend in de nieuwe collecties zijn de stofcombinaties en stof- contrasten binnen een kleding stuk'. Tweed-colberts met suède of leren accenten als biezen, zak- kleppen en knopen, kanvasjacks met mouwen van ribcord, flanel pantalons met leren of ribfluwe len beenstukken. Daarnaast veel contrasten door het gebruik van tegengesteld gekleurde voerin gen, met name in de kleding, waarin de wintersportelementen zijn terug te vinden, zoals de sportieve tussengevoerde jacks. Comfortabel Zoals al enkele jaren het geval is blijft de herenkleding volgende winter ruim en comfortabel. Qua belijning hebben de modema kers zich voor volgende winter laten inspireren door twee stij len: die van de luxe herenboeren en hun knechten en die van de beroepskleding, zoals die wordt gedragen door pelsjagers, hou thakkers, mecaniciens en man nen op een booreiland. Trendgevoelig Deze stijlen zijn het duidelijkst waarneembaar in de kleding voor de 'trendgevoelige man'; de man, die veel aandacht aan zijn uiterlijk besteedt zich over mo detendensen informeert, niet te rugschrikt voor een haarspoeling of make-up en die als eerste nieu we kleurcombinaties aandurft. Hij zal zich komende winter uit- door Kitty van Gerven winter. stekend voelen in de 'landelijke kleding; een ruime tweed-, rib fluwelen of dikke katoenen broek met bretels, soms met een contrasterende voering, die zich- baar wordt wanneer de pijpen worden omgeslagen, en een kraagloos shirt van geruwde ka toen met donkere ruiten of stre pen. Het shirt kan ook worden vervangen door een wijde trui met een ruime col, een schip- perskraag (met rits) of een sjaal kraag. In deze stijl past ook het oude kos- Van Gianni Ver- sac dit jack en de ze 7/8 jas van leer waaronder flan nel pantalons wor den gedragen. tuumvest, maar dan niet gedra gen als onderdeel van een kos tuum, maar als een kledingstuk op zich en veelal voorzien van een sjaalkraag. De colbertjes zijn duidelijk te groot en hebben veel stofcontrasten. Ook de mantels zijn over-sized en meestal van grove wollen tweed of double-fa ce stoffen en met visgraatdes sins. De meeste jassen hebben een split achter en grote rever, die je kunt opzetten. Daarnaast zijn er trenchcoatmodellen met een dubbel rugstuk. De truien zijn van twee- of meerkleurige garens, vaak ver sierd met leren of suède biezen. Zwart is de overheersende kleur, gecombineerd met felle con trastkleuren. In zijn vrije tijd draagt de trendge voelige man volgende winter een vliegeniersjack met tal van opge stikte zakken, ritsen, dubbele sluitingen en ondergeschoven mouwen, of een duffelse schip persjas tot net over de heupen, dan wel een jack met een cein tuur, dat het accent legt op de taille. De pantalons, die hierbij worden gedragen zijn al even bont versierd met zakken, knie stukken van ribfluweel of leer en tussengezette stukken. De broe ken kunnen tegenwoordig aller lei modellen hebben, van strak tot ruime bandplooibroeken, met en zonder verhoogde taille band. Mode-actief Voor de 'mode-actieve' man, voor wie kleding wel belangrijk is, maar die meestal een seizoen 'achterloopt', is de belijning een wat zwakke afspiegeling van die voor de trendgevoelige man. Hij zal volgende winter liever kiezen voor een combinatie van een Norfolk-colbert (een Engels jachtcolbert met opgestikte zak ken met kleppen en een plooi middenachter of naast de mou wen, alsmede een rugceintuur) en een bijpassende broek, of Jacks met steekzakken voor man die comfort boven mode verkie zen. (Tekeningen Erik van Houten IWS) voor een colbert met een leren kraag en een leren beleg. Ver wacht wordt dat de vraag naar 'rustige' broeken in combinatie met deze colberts, zal toenemen. Ook kiezen de mode-actieve mannen steeds vaker voor een bandplooibroek. Het aanbod van jassen bestaat nog voor een groot deel uit de dikke katoenen modellen met polyes ter tussenvoering, maar nieuw zijn de wollen jassen, eventueel met bontkraag, die wat minder ruim en donker van kleur zyn als de jassen voor de trendgevoelige man. Het jack en de blouson blij ven 'in', zij het dan dat de nadruk komende winter vooral komt te liggen op de stofcontrasten. Wie het toch wat gekleder wil hou den heeft keus genoeg uit tal van heuplange autocoats of lammy- coats. Mode-passief De man, die de mode passief volgt en in de eerste plaats kijkt naar goede kwaliteit en coupe heeft volgende winter de keuze uit di verse combinaties, bijvoorbeeld van een colbert met bescheiden dessin en een vestje met panta lon van dezelfde effen stof. De pantalons zijn over het algemeen recht van snit en zonder opsmuk en de jassen simpel en heuplang of tot op de kuiten. Daarnaast is er voor deze groep een flink aan bod van gebreide kledingstuk ken, die het midden houden tus sen jasjes en vesten en derhalve zowel over een overhemd als over een trui kunnen worden ge dragen. Wat de truien betreft hebben de confectionairs zich voor deze categorie beperkt tot de traditionele modellen met een V-hals of een ronde hals.1 Overhemden De overhemden zien er komende winter, zoals gezegd, warm en zacht uit dank zij het gebruik van geruwde stoffen. Hierdoor verva gen de dessins ook wat. De mees te overhemden zijn geblokt of gestreept, variërend van uierst traditionele kleine ruitjes op een witte ondergrond, tot hemden met diep gekleurde strepen en rede banen, veelal verticaal. De boorden blijven smal en houden de kleine punten, maar daar naast is het 'mao-boordje', sterk in opmars. Terwijl de overhemden zacht en wollig zijn, zyn de stropdassen daarentegen zijdeachtig en glan zend. Onder invloed van het bui tenlandse modebeeld neemt ove rigens het strikje steeds vaker de plaats in van de das. Een vrij lang jack met ceintuur en een grote afstaande kraag ook van Cardin. (Foto ap) Avondkleding voor mannen van Gianni Ver- sac met glimmen de vesten en sjer pen. (Foto AP) Lange tijd heeft de mening be staan dat in tijden van econo mische teruggang de huisva ders als eersten gingen bezui nigen op hun kledingbudget, teneinde vrouw en kinderen goed in de kleren te kunnen zetten. Het tegendeel blijkt echter waar te zijn. Misschien zijn er minder huisvaders of misschien zijn zij wat minder altruïstisch geworden, een feit is dat de consumptie van herenbovenkleding de laat ste jaren nog het best op peil is gebleven, terwijl het totale kledingverbruik de laatste twee jaren toch flink is ge daald. In 1981 ging het totale verbruik terug met niet minder dan 9 10 procent en in de eerste drie kwartalen van 1982 nog eens met 4 5 procent. Ten opzichte van 1980 betekent dit een teruggang van bijna 15 procent. Heel wat minder sterk was de daling in het verbruik van he renbovenkleding. In de eer ste drie kwartalen van 1982 daalde dit verbruik met ruim 1 procent, terwijl dit in de sector dameskleding 5 tot 6 procent'was en bij de kin derkleding nog meer. De ontwikkeling van de bin nenlandse vraag beïnvloedde uiteraard de produktie en de omzet van de herenbovenkle- ding-industrie. De omzet daalde in de eerste drie kwar talen van 1982 met tien pro cent (van 331 mihoen in 1981 tot 299 miljoen in 1982). De overhemdenindustrie kon daarentegen haar omzet handhaven. De export was, gezien de situa tie op de buitenlandse mark ten bevredigend te noemen. Tegenover een daling van de export van kostuums, col berts en overhemden, stond een stijging van de uitvoer van over- en regenjassen van jacks. Ingevoerd werden aan merkelijk minder kostuums, maar meer colberts, jacks en overjassen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15