Frommeyer dichtbij top Steven Rooks in puike conditie Italiaanse sponsor eist Van der Poel aan start Snelle leerling zwemt Europees record Van Hanegem promotor PSV wint toernooi Stevige bijdrage aan etappe-winst van ploegmaat Kelly ijBDP ECOR w - loW i&nr ZATERDAG 18 JUNI 1983 GERA (DPA) - De veertienja rige Astrid Strauss heeft gis teren bij de Oostduitse zwemkampioenschappen in Gera het Europees record op de 400 meter vrije slag ver beterd en gebracht op 4 mi nuten en 08.25 seconden. Het oude record stond met 4.08.58 op naam van Ines Diers, eveneens uit Oost- Duitsland. Voor het begin van de Oost duitse zwemkampioen schappen in Gera telde Astrid Strauss uit Oost-Ber- lijn nog niet mee in het we reldje van de top-zwemsters. Op de 400 meter, waarin zij Europees recordhoudster werd en de wereldtoptijd van Tracy Wickham tot op minder dan twee seconden benaderde, stond zij na het seizoen 1982 nog maar op de 43e plaats. Sommige van de Oostduitse vissen leren het zwemmen echter bijzonder snel. Astrid Strauss, sinds donderdag al een van de zeven zwemsters die op de 200 meter vrije slag ooit onder de twee mi nuten zwommen, is daarvan letterlijk en figuurlijk het bewijs. Strauss was overigens niet de enige die in Gera zeer snel door het water ging. Dit sei zoen was nog niemand snel ler dan Jörg Woithe op de 100 meter vrije slag (49,86 in de series en 50,00 in de fina le), Ute Geweniger op de 100 meter schoolslag (1.08,33) en Ina Kleber op de 100 meter rugslag (1.01,32). Kleber was daarmee duidelijk beter dan wereldkampioene Kristin Otto, die met 1.02,17 slechts derde werd. Oostduitse atletes ook op dreef RECKE (DPA/ANP) - De 25-jarige Westduitser Paul Frommeyer heeft gisteren tijdens atletiekwedstrijden in het Westduitse Recke voor de beste Europese seizoen prestatie gezorgd bij het hoogspringen met een sprong over 2,34 meter. Frommeyer deed drie vergeefse pogin gen het wereldrecord van de Chinees Zhu Jianhua, die afgelopen zaterdag in Peking 2,37 meter sprong, één cen timeter hoger te brengen. Bondszitter Jo van Marle (rechts) overhandigt de Fair Play-Cup voor uitreiking vond plaats in het KNVB-centrum in Zeist. STADSKANAAL (ANP) Willem van Hanegem heeft meegewerkt aan een actie van de streekraad Oost-Groningen om de provincie Groningen te promoten. Vandaag verscheen in een aantal landelijke dagbladen een advertentie waarin Van Hanegem verklaart dat in Groningen zijn ogen zijn open gegaan. Van Henegem doelt daarmee onder meer op de oogoperatie die hij heeft ondergaan in het Refaja-ziekenhuis in Stadskanaal. Met de advertentie waaraan Van Hanegem belangeloos heeft meegewerkt wil hij echter ook reclame maken voor Oost-Groningen. "De mensen hier zijn me erg goed bevallen. Zij zijn helemaal niet stug zoals wel eens wordt beweerd. Oost-Groningen is een prachtig gebied al heb ik er nog niet veel van kunnen zien". SEOUL (AP) - PSV heeft gis teren door een overwinning met 3-2 op het Zuidkoreaanse nationale team het dertiende jaarlijkse President's toer nooi in het gemeentelijk sta dion van Seoul gewonnen. Bij rust was de stand nog 2-2 in de finale van de tien lande- nontmoeting, maar de Neder landse profs wisten vijftien minuten in de tweede helft het winnende doelpunt te scoren. Jurrie Koolhof plant te het leder van dichtbij in het net na drie Koreaanse verdedigers te zijn gepas seerd. PSV bleef ongeslagen in het toernooi. Het Braziliaanse elftal (op toer- nee door Europa) heeft in Ba zel voor 52.000 toeschouwers met 2-1 van Zwitserland ge wonnen. Careca besliste het duel in de 87e minuut in het voordeel van de Brazilianen, die vooral na rust sterker wa- Hij is seizoen de achtste hoogsprin ger met een sprong boven de 2,30 meter. De beste Europese sei zoenprestatie stond met 2,33 me ter op naam van de 19-jarige Rus Igor Pasjlin. De andere 2,30 me ter-springers van dit seizoen zijn: Centelies (Cuba. 2,32 m). Thraenhardt (Wdl. 2.31 m Sere- da (Sow. 2,31 m.), Belkov (Sow, 2,30 m.) en Thompson (Vst. 2,30 m.) Frommeyer verbeterde zijn per soonlijk record met liefst zes centimeter. De tweede plaats in Recke was voor de Europese in- doorkampioen van 1983. Carlo Thraenhardt, die 2,30 meter sprong. Twee andere Westduit sers Mögenburg en Trapka werd respectievelijk derde en vierde met 2,23 meter. Daute Ondanks de slechte weersomstan digheden op de tweede dag van ALTSTATTEN (GPD) In de Ronde van Zwitserland zijn per traditie de eerste etappes weinig opwindende gebeurtenissen, maar wat er in de aanloop naar de bergen nu aan saaiheid werd geëtaleerd, is lang niet vertoond. Vanaf de proloog onderging het alge meen klassement geen wijziging van belang en dat betekende in Altstaetten dat tijdrit specialist Daniel Gisiger dank zij een snelle 9-kilometerrace in startplaats Seuzach de gele leiderstrui droeg bij het ingaan van een zwaar weekeinde. ÉtlROP DiCO# Zo zoutloos hebben ze in Zwitser land het begin van de nationale ronde die mateloos populair is lang niet gezien. Grote troost: dit weekeinde zal het afgelopen zijn met dat monotone koersver loop dat Daniel Gisiger in het za del hield als de nummer één van het rennersveld. Die garantie biedt het etappeschema, dat er moordend zwaar uitziet en der halve een riante uitnodiging is voor alle groten die hun Tour de France-vorm willen testen. Opgewekt verschenen ze aan de voet van de Alpenreuzen, waar de Ierse sprinter Sean Kelly na een afwezigheid van zes weken (sleutelbeenbreuk) zijn rentree vierde met een sterke sprintzege. Aan dat succes werd een stevige bijdrage geleverd door Steven Rooks, die voor zijn ploeggenoot in de laatste kilometer de kop groep gesloten hield met een enorme temposlag. Na dat ge slaagde opofferende werk stelde Steven Rooks uiterst tevreden vast dat hij in puike conditie be gint aan een zwaar stuk Ronde van Zwitserland. Vandaag telt de etappe vijf stevige bergen (waaronder twee van de eerste categorie) waarbij de ren ners klimmen van 500 meter naar 2284 meter. Zondag is er een kor te rit van 64,5 kilometer, waarna er een spektakelstuk volgt dat vorig jaar 60.000 toeschouwers trok: een klimtijdrit (19 kilome ter) op de Flumserberg. „Ik voel me er sterk genoeg voor, zegt Steven Rooks, die zich net als de meeste van zijn collegas aan het voorbereiden is op de Ronde van Frankrijk. „Want daarvoor voor al dient deze ronde. Rooks heeft daarbij één grote ze kerheid: hij is verlost van de druk om met prestaties een con tract voor volgend jaar af te dwingen. „Ik heb na die over winning in Luik-Bastenaken- Luik zoveel reacties gehad van andere ploegen, dat ik me nu al geen zorgen meer hoef te maken voor 1984. Dat zit wel goed. Ei Ook Johan van der Velde ver scheen uiterst goed gehumeurd in Altstatten, waar hij zowaar weer vooraan meesprintte en zelfs nog twee plaatsen beter ein digde dan de dag ervoor: vijfde. Met tevredenheid constateerde Van der Velde dat zijn linkeren kel zich goed houdt. „Hoewel ik hem vandaag toch wel even voel de. Die enkel is zijn grote zorg geweest in de dagen voor de Ronde van Zwitserland, toen hij er een bult zo groot als een ei op kreeg. De blessure ontstond door een ongelukkig uitgevallen sprong over een tuinhek. „Mijn honden liepen weg en ik wilde ze tegenhouden... Bij het begin van de eerste zware opdracht in deze ronde klasseer de Peter Winnen zich als de beste Nederlander: 10e. Hij zat in de 3e etappe kort achter de kopgroep van 29 waaruit Kelly als winnaar kwam. nadat een vluchtersploeg- je waarin Jacques van Meer („Ik wil me revancheren voor die do- pingaffaire in Midden-Zeeland) was achterhaald. Midi Libre De Belg Eric Vanderaerden heeft gisteren de tweede etappe van de Midi Libre, een rit over 184,5 ki lometer van Ales naar Beziers ge wonnen. Van der Aerden zege vierde in een massale einsprint, waarin de Nederlander Adri van der Poel negende werd. Bernar- deau hield de leiding in het alge meen klassement. Bert Wekema is gisteren in de der de etappe van de ronde van Zwe den teruggevallen van de tweede naar de dertiende plaats in het al gemeen klassement. Wekema kwam binnen in het peloton dat in de rit van Skövde naar Husq- varna over 164 km ruim ander halve minuut verspeelde op rit winnaar Allessandro Pagnesi. die al leider in het klassement De Ier Kelly is terug na zijn sleutelbeenbreuk. Gisteren won hij weer een massasprint i; etappe van de Zwitserse Ronde. Kelly (r) wordt op de foto bijgestaan door Frank Hoste (l)e OOSTROZEBEKE (GPD) De Belgische wielerploeg Jacky Aernoudt van onder andere Hennie Kuiper en Adrie van der Poel gaat dit jaar definitief naar de Ronde van Frankrijk. De sponsor van die formatie keerde vrij dagmiddag terug uit Italië, waar hij tijdens een twee daags bezoek een contract af sloot over de co-sponsoring van zijn equipe. Een Italiaan se firma in keukenappara- tuur (Hoonved) legde 120.000 gulden op tafel om tijdens de Ronde van Frankrijk op de trui te mogen staan. Een via Nederland aangebrachte geldschieter (MacGregor) viel op het laatste moment af, zij het dat dat gebeurde na dreigingen met zware boetes. De Belgische ploeg meldde zich gisteren dus aan bij de Tour-organisatie. Daamee kwam een eind aan een lange tijd van ohzekerheid, omdat Aernoudt twee weken gele den bekendmaakte zijn wie- Ierformatie niet af te zullen vaardigen naar de Franse ronde, omdat er tegen alle af spraken in nog niet voor een tweede sponsor was gezorgd. Daar kwam nog bij dat Kui per en Van der Poel duidelijk hadden gemaakt'aan het eind van het seizoen op te zullen stappen, waardoor de animo om voor hen nog op zoek te gaan naar financiële midde len tot het nulpunt was ge daald. Aernoudt wilde tot het laatst Deelname aan Tour nu verzekerd toe zelfs Van der Poel thuis houden, omdat die zich naar zijn mening niet correct had gedragen. De renner uit het Brabantse Hoogerheide zal 1 juli in Fontenay-sous-Bois echter wel aan de start van de Tour-proloog staan. Het was namelijk een keiharde eis van de Italianen. „Die wilden trouwens ook een heel pak geld betalen voor de deelname van Eric Vande raerden, maar ik heb met hem de afspraak dat hij zelf daarover mag beslissen. Daar houd ik me aan, al zou het pu blicitair wel leuk zijn als hij erbij kon zijn, aldus de spon sor uit Oostrozebeke. Tijdens de twee dagen van onderhan delen heeft hij trouwens flink wat succes geboekt. „Het re sultaat van mijn reis is dat ik nu al kan zeggen dat onze ploeg volgend seizoen door gaat. En groter nog dan tot nu toe, liet hij weten. Ontevreden Dat is dan wel zonder Kuiper en Van der Poel, die dus ze ker naar de formatie van Jan Raas gaan. Verder is volgend seizoen ploegleider Fred de Bruyne er niet meer bij. De sponsor is ontevreden over de wijze waarop de voormali ge tv-commentator de zaken heeft behartigd en wil nu zelf als manager op gaan treden. De Bruyne zal overigens niet worden ontslagen. „Hij heeft zelf al laten weten er genoeg van te hebben, dus ik neem maar aan dat hij aan het eind van het jaar uit zichzelf stopt, aldus Aernoudt. De Belgische meubelfabrikant is bijzonder ontstemd over de onderhandelingen die hij heeft gevoerd met het Neder landse Pro-Sport Promo tions, dat vorige week zondag met een sponsor op de prop pen kwam, „onder het motto dat ze iets voor Kuiper en Van der Poel wilden doen. weet Aernoudt. Tijdens zijn gesprek in Italië ontving hij per telex „zware bedreigin gen, van de Nederlandse fir ma, die er lucht van had ge kregen dat er een andere sponsor was benaderd. „Ze wezen op een boeteclausu le van een voorlopig basisak koord dat ik had getekend onder de voorwaarde dat mijn juridische dienst mijn handtekening eerst moet be krachtigen. Dat laatste is niet gebeurd. Desondanks heb ben we in Italië toch nog ge probeerd om iets voor hen te doen. Ze kregen een hele goe de plaats op de trui voor de reclame en ook op de broek, maar toen ik terugkwam en dit meedeelde hoefde het in eens niet meer. Volgens mij doen die mensen niks voor Kuiper en Van der Poel, maar werken ze uitsluitend uit winstbejag. Antwoord Staat het deelnemen van de for matie van Aernoudt nu dus vast, onzeker is nog de gang van de gecombineerde Ne derlands-Belgische ploeg Beckers Snacks-Fangio (van de ploegleiders De Goede en Reybroeck). De Rotterdamse wielermanagcr Peter Bont huis vertelde: „Ik heb een te lex gestuurd naar de organi satie om die ploeg aan te mel den, maar daar heb ik nog al tijd geen antwoord op ont vangen. Trouwens, van ploegleider Sjaak de Goede heb ik begrepen dat hun deelnemen toch een beetje afhangt van de verrichtingen in de Ronde van Zwitserland. En wanneer ik de uitslagen lees, concludeer ik dat het daar niet allemaal even den derend loopt, aldus Bont huis. De Belgische wielermanager Firmin Verhelst, die net als Bonthuis de Tour-directie heeft ingelicht over de komst van de gecombineerde for matie. liet gisteren in de Ron de van Zwitserland weten van de organisatoren het be richt te hebben gekregen dat hun inschrijving „positief is ontvangen. Dat heeft vooral te maken met het feit dat po gingen worden ondernomen om de Zwitser Stefan Mutter aan die ploeg toe te voegen. De formatie van Mutter heeft namelijk niet ingeschreven voor de Ronde van Frankrijk Verhelst deelde mee binnen enkele dagen de definitieve bevestiging van inschrijving te verwachten, waarna men verdere stappen zal onderne- de Oostduitse atletiekkampioen- schappen in Karl-Marx-Stadt, een tempertuur van twaalf gra den en een koude wind, werden toch enkele zeer goede prestaties geleverd. Heike Daute won het verspringen met 7,01 meter en kwam daarmee voor de tweede maal in haar carrière onder regu liere omstandigheden boven de zeven meter. Enkele weken gele den bracht de 18-jarige Oostduit se, die twee jaar geleden in Utrecht Europees jeugdkam pioene werd, het record van haar land op 7,14 meter. Zij veroverde met die sprong de derde plaats op de wereldranglijst aller tijden. Het Oostduitse 4 x 100 meter kwar tet bij de dames, bestaande uit Koch. Wöckel. Gladisch en Göhr, kwam ondanks matig wisselen tot de beste wereldseizoenpres- tatie van 42.16 seconden. De B- formatie (Schölzel, Müller, Auerswald en Schmidt) liep 42.59 seconden. De Oostduitse herenploeg, zonder de grieperige Emmelmann noteerde 38.81 se conden. De tiels kogelstoten heren en dis cuswerpen dames kwamen te recht bij de familie Beyer. We reldrecordhouder Udo Beyer (27) stootte de 7,250 kilogram kogel 21.44 meter en zijn 22-jarige zus Gisela won het discuswerpen met 69,02 meter. Udo Beyer nam revanche op de 20-jarige Ulf (21,08 m.), die hem vorige week bij de Olympische dag in Oost- Berlijn had verslagen. Gisela Beyer verdrong in haar vyfde worp Martina Opitz, die met 69,00 meter lange tijd de leiding had van de eerste plaats. Bij het speerwerpen deed Euro pees recordhouder Detlef Michel slechts drie worpen. Nadat hij zich in de derde poging met 88,12 meter van de titel had verzekerd, staakte Michel de strijd. Hij wil de in verband met de slechte om standigheden geen risico nemen voor de wedstrijd Verenigde Sta ten - Oost-Duitsland, die 25 en 26 juni in Los Angeles wordt ge houden. Daar komt het tot een confrontatie tussen wereldre cordhouder Tom Petranoff (99,72 m.) en Michel, die met de Hon gaar Ferenc Paragi gedeeld hou der (96,72 m.) van het Europese record is. De 800 meter titels kwamen te recht bij Christine Wachtel (1.59.89) en Detlef Wagenknecht (1.47.97). Ralf Kowalski werd kampioen op de 20 kilometer snelwandelen in 1.21.52. de zouteloze derde i Gilbert Claus m.) (APfoto) CX&VST £k£s45T- HVMJ

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13