Machtsstrijd in Russische top WEDDEN DAT VADER DT KADO NIET IN Arafat: deel PLO terug naar Libanon 8.9 Mitterrand in Corsica op slappe koord OMHOOG OF OMLAAG, DAT BLUFT DE VRAAG. Leider Britse liberalen denkt ook aan aftreden "Nederland is enige vijand van Suriname Tsjernenko terug op het toneel 'Ontmoeting paus en Walesa niet gewenst" Heftig studentenprotest in Chili deNMB NMBBANK WOENSDAG 15 JUNI 1983 Buitenland LONDEN (Reuter) - David Steel, de leider van de Britse liberalen, denkt ook over terugtreden en wel voor de volgende verkiezingen in Enge land. Daartoe zal hij evenwel niet zo snel besluiten als Labourleider Michael Foot en Roy Jenkins, de leider van de sociaal-democratische partij SDP, die hun aftreden onmiddellijk na de verkiezingsoverwinning van de conservatieven vorige week donderdag aankondigden. De volgende verkiezingen hoeven niet eerder dan in 1988 te worden gehouden. Steel, 45, leider vanaf 1976, zei gisteren in een radio-interview "nu zeven jaar de partij te hebben aangevoerd, maar dat het nooit in zijn bedoe ling heeft gelegen dit langer dan tien jaar te doen". Op de vraag of dit betekent dat hij binnen de komende vier jaar zou aftreden antwoordde hij dat 'de partij altijd heeft geweten dat als ik zou doorgaan tot de volgende verkiezingen ik ruim over de periode van tien jaar zou heenkomen'. Als er iets voor de volgende verkiezingen moet veranderen, zou dit eerder vroeger dan later moeten gebeuren, maar om zoals Foot en Jenkins direct na de verkiezingen hun aftreden aan te kondigen noemde hij 'behoorlijk dom'. Steel zei geen haastige beslissingen te zullen nemen en "eerst eens samen met mijn collega's te gaan nadenken". De partij heeft een pauze nodig en dient na te denken over haar strategie en haar leiderschap. SCHIPHOL (ANP) - De Surinaamse ambassadeur in ons land, Herren- berg, heeft tijdens zijn recente verblijf in Paramaribo van de Surinaam se premier Alibux nieuwe instructies gekregen. Deze wijken duidelijk af van de instructies die andere in het buitenland geaccrediteerde Suri naamse ambassadeurs hebben ontvangen. Ze zijn afgestemd op de con statering van de Surinaamse regering dat Nederland op dit moment de enige vijand van Suriname is, aldus Herrenberg gistermiddag op Schiphol. De ambassadeur wilde geen nadere mededelingen doen over de aard van zijn nieuwe instructies of meedelen op welke punten zijn instructies zijn gewijzigd. Ambassadeur Herrenberg kreeg ze tijdens de bijeen komst van ambassadeurs van Suriname in Paramaribo, die vorige week heeft plaatsgehad. Tijdens deze bijeenkomst heeft premier Ali bux volgens Herrenberg Nederland op dit moment Suriname's enige vijand genoemd, daarbij volgens Herrenberg doelend op de Nederland se regering, de Nederlandse politieke partijen en op de Nederlandse pers. "De Nederlandse pers vanweg de leugenachtigheid", aldus Her renberg. "Als reactie op de Nederlandse houding staan wij nu als vijanden tegen over elkaar. Ik zal mezelf als zodanig gedragen", zo lichtte Herrenberg toe. De ambassadeur ontkende op Schiphol dat premier Alibux tijdens diens recente bezoek aan Brazilië een ontmoeting heeft gehad met de Neder landse ambassadeur aldaar, hetgeen eerder door de Nederlandse am bassadeur is meegedeeld. MOSKOU (ANP) - In Moskou is deze week de Russische top bijeen en de verwachting is dat er duidelijkheid zal ontstaan over de machtspositie van Joeri Andropov, die zeven maanden geleden Leonid Brezjnjev opvolgde als partijleider. Morgen begint in Moskou een belangrijke twee dagen durende zitting van de Opperste Sowjet. Daarvoor had een voltallige zitting van het centraal comité van de communistische partij plaats. Waarschijnlijk zal er voorzitter van het presidium van de Opperste Sowjet worden ge kozen. De voorzitter van dit or gaan is het staatshoofd van de Sowjet-Unie. Leonid Brezjnjev was tot aan zijn dood op 10 no vember 1982 behalve partijleider - en voorzitter van de defensieraad tevens staatshoofd. Joeri Andro pov (68) heeft sinds november de eerste twee functies van Brezjn jev overgenomen maar het ambt van staatshoofd bleef de afgelo pen zeven maanden onbezet. Waarnemers vermoeden dat de huidige partijleider aanvankelijk niet over voldoende politieke steun beschikte om zich in dit ambt te laten benoemen. ADVERTENTIE Tsjernenko De zitting van de Opperste Sowjet wordt traditiegetrouw voorafge gaan door een tweedaagse zitting van het centraal comité van de communistische partij van de Sowjet-Unie. Voor het eerst sinds 1963 is deze zitting, die gis teren begon, gewijd aan ideologi sche aangelegenheden. De bij eenkomst staat onder voorzitter schap van Andropov. De belang rijkste redevoering werd gehou den door Konstantin Tsjernen ko, die op deze manier een einde maakte aan speculaties over zijn mogelijke verwijdering uit het centrum van de politieke macht Waarnemers maakten daaruit op dat Andropov de machtsstrijd te gen de Brezjnjev-fractie kenne lijk nog niet definitief in zijn voordeel heeft beslist. Tsjernen ko was een van de voornaamste rivalen van Andropov bij de op volging van de op 10 november vorig jaar overleden Brezjnjev. Tsjernenko presenteerde aan de voltallige zitting van het centraal comité een rapport over "de hui dige ideologische en politieke problemen van de communisti sche partij". In het door hemzelf opgestelde rapport onderschrijft hij in krachtige bewoordingen de grote lijnen van de hedendaagse binnen- en buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie. Hij viel fel uit tegen de Verenigde Staten. Ook voorspelde hij een harder cultuurbeleid van de partij en deed hij een indirekte aanval op het nationalisme in Oost-Europa. Bevestiging Met het document lijkt de 71-jarige Tsjernenko zijn functie als partij ideoloog te bevestigen, althans officieel. Waarnemers geloven nu niet meer in spoedig vertrek van de man, die vorig jaar als de voornaamste rivaal gold van Andropov in de strijd om de op volging van Brezjnjev. Hij ver loor de strijd en algemeen werd aangenomen dat hij daarna uit de gratie was geraakt. Opvallend was het buitengewone eerbetoon van Tsjernenko aan het adres van Andropov, zijn toenmalige concurrent. "De uit latingen van Joeri Andropov oe fenen een diepgaande invloed uit op de internationale opinie. Hun beargumenteerde en principiële karakter, hun zekere en kalme toon, staan in schrille tegenstel lingen tot de onverantwoordelij ke en agressieve verklaringen van het Witte Huis", zo zei Tsjer nenko tot de 314 leden van het centraal comité en de 144 kandi daat-leden. WARSCHAU (DPA) - De Poolse overheid heeft gisteren officieel bekendgemaakt dat zij tijdens het morgen beginnende pause lijk bezoek aan Polen geen ont moeting tussen paus Johannes Paulus en arbeidsleider Lech Walesa wenst. Op een persconfe rentie in Warschau zei het hoofd van de politie, Jozef Bejm, giste ren dat het programma nauw keurig door het Vaticaan, het episcopaat en de regering was vastgesteld. Daarin is een derge lijk bezoek niet opgenomen. Hij zei echter dat de bewegingsvrij heid van personen niet wordt be lemmerd wanneer deze tenmin ste geen handelingen in strijd met het strafrecht hebben be gaan. (Foto AP) 'n Slagroomtaart voor vader. Leuker dan een zakdoek. Lekkerder dan een stropdas. En ]e pikt er zelf (j^ ook nog wat van mee: 1035 Geldig t/m 22 juni 1983. BEIROET (UPI/DPA) - De leider van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO, Jasser Arafat, heeft verklaard dat de vorig jaar uit Beiroet geëvacueerde guerril lastrijders van zijn organisatie weer naar Libanon zullen wor den gebracht. In een gisteren gepubliceerd vraaggesprek met het Arabische dagblad "Akhbar al-Khaleej" zei Arafat dat "er in enkele landen weliswaar nog bepaalde moei lijkheden met het transport zijn". Maar er zouden "voorberei dingen zijn getroffen dat de strij ders bij uitbreken van nieuwe gevechten op een of andere ma nier weer naar het front worden gebracht". Zoals bekend werden na de Israëlische invasie in Liba non in juli en augustus van het vórige jaar tussen 12.000 en 15.000 PLO-strijders uit Beiroet naar diverse Arabische landen geëvacueerd. Het Libanese parlement heeft gis teren het akkoord goedgekeurd dat Libanon en Israël op 17 mei sloten over de terugtrekking van de Israëlische troepen uit het land. Van de 71 parlementariërs die in de algemene vergadering .aan de stemming deelnamen, stemden 64 voor en 2 tegen een wet waar bij president Gemayel toestem ming krijgt de overeenkomst te ratificeren. Vier Libanese parle mentsleden onthielden zich van stemming. De vooruitzichten op de uitvoering van het akkoord zijn nog steeds somber. Syrië blijft by zijn weigering zijn troe pen eveneens uit Libanon terug te halen, voorwaarde voor de Is raëlische aftocht. Maar het be wind in Damascus lijkt nu toch bereid tot een geprek. Nadat Sy rië zondag nog een verklaring van de Libanese minister van buitenlandse zaken tegensprak dat het land zou willen onder handelen, nam de Syrische mi nister van buitenlandse zaken, Abdel Hassan Chaddam, giste ren een uitnodiging aan voor be sprekingen in Washington met de Amerikaanse regering. Een Amerikaanse regeringswoord voerder verklaarde gisteren ech ter dat nog geen datum is afge sproken voor het bezoek van de Syrische minister aan Washing ton. Het nauw met de Sowjet- Unie verbonden Syrië, - volgens berichten worden militaire acties per satelliet vanuit Moskou ge coördineerd, - had tot dusver di recte besprekingen met de Ver enigde Staten van de hand gewe- In geheel Libanon duurden giste ren de bloedige gevechten voort en werden weer bomaanslagen gepleegd of juist verijdeld. In de noordelijke havenstad Tripo li kwam bij gevechten tussen een fundamentalistisch-Islamitische groepering en een pro-Syrische militie een commandant van de "Islamitische eenheidsbewe ging" om het leven en werden vijftien mensen gewond. In Oost- Libanon beschoten Druzen en christelijke milities elkaar met artillerie. Een granaat van Russi sche makelij viel in het gebied Sarba, enkele kilometers noorde lijk van Beiroet. Deel Franse verkiezings uitslagen is niet geldig PARIJS (AFP) - De bevoegde autoriteiten hebben de uitsla gen van de in maart in Frank rijk gehouden gemeente raadsverkiezingen voor een tiental gemeenten in de regio van Parijs ongeldig ver klaard. Dat is gebeurd na klachten van de oppositie over verkiezingsfraude in een aantal plaatsen waar de com munistische partij de verkie zingen met een geringe meer derheid had gewonnen. In twee gevallen bepaalde een administratieve rechtbank dat niet de communisten, maar juist de oppositie de meerderheid had behaald. Dat gebeurde in de plaatsen Villepinte en Limeil-Brevan- nes. De minister van binnen landse zaken, Gaston Deffer- re, heeft geweigerd de uit spraak van deze rechtbanken te accepteren. Hij wil de be slissing afwachten van de staatsraad, de hoogste admi nistratieve instantie in Frankrijk. De zaak heeft intussen de ge moederen danig in beroering gebracht. De oppositie, ge leid door de leider van de neo-gaullistische RPR, te vens burgemeester van Pa rijs, Jacques Chirac, is tegen Defferre in het offensief ge gaan en heeft besloten voor morgen een staking van de burgemeesters in het gebied van Parijs uit te roepen. De oppositie verwijt Defferre juridische spitsvondigheden om gemeenteraden te laten voortbestaan die door frau duleuze handelingen tot stand zijn gekomen. Aanslagen in Peru LIMA (UPI) - Guerrilleros hebben dynamiet gegooid naar twee ka zernes van het Peruaanse leger in Lima die dienstdoen als hoofdkwartier van de presiden tiële lijfwacht. De politie vond twee bommen voor een kerkge bouw op een straat afstand van het presidentiële paleis. Volgens een legerwoordvoerder kwamen de dynamietladingen terecht op braak liggend land tussen twee gebouwen op het ka zerneterrein en richtten geen schade aan. De regering van president Fernan do Belaunde Terry verdenkt guerrilleros van de linkse bewe ging Sendero Luminoso van de aanslagen. President Mitterrand heeft tij dens zijn tweedaags bezoek aan Corsica van de eilanders gezegd dat ze „het Corsicaanse volk" vormen. De president verwees daarmee duidelijk naar het onafhankelijkheids streven van de Corsicanen, die dankzij de regionaliseringspro jecten van de regering nu be schikken over een eigen 'parle ment' met een bijzondere sta tus, dat via directe verkiezin gen tot stand kwam. Tijdens zijn zonder ernstige incidenten verlopen bezoek balanceerde de Franse president op het slappe koord van de Corsi caanse onafhankelijkheid door nu eens te spreken van „een klein land binnen een grote na tie", en dan weer te stellen dat „alles wat ons scheidt, moet worden afgewezen". Terwijl grote onafhankelijk heidsbewegingen, zoals die van dr. Simeoni, nu deel uit maken van het regionale parle ment en daarmee hun terroris tenactiviteit hebben gestaakt, worden het eiland en het moe derland nog immer geteisterd door de bomaanslagen van het 'Corsicaanse Bevrijdingsfront', dat overigens gedurende Mit- terrands bezoek een 'staakt het vuren' had afgekondigd. De autoriteiten namen echter het zekere voor het onzekere en lieten de president door 4500 man politietroepen bewaken. door Rudolph Bakker Tydens zyn korte bezoek aan het eiland liet president Mitter rand weten dat hy zal pogen het regionale parlement nieuw leven in te blazen. In zijn nog maar korte bestaan is deze re gionale volksvertegenwoordi ging al meteen ten offer geval len aan de stryd tussen de 'clans' op het eiland. Van de twee machtsgroepen op Corsi ca heeft nu 'links' het heft in handen, waardoor elke vrucht bare discussie in de kiem is ge smoord. Het parlement be schikt bovendien niet over de financiële middelen om initia tieven van enige omvang te on dernemen. In een ingezonden brief in het dagblad Le Monde protesteer de een burgemeester van een kleinere Corsicaanse gemeente er tegen dat de meerderheid van dit moment alle krediet aanvragen van gemeenten die tot het kamp van de oppositie behoren, weigert. „De decen tralisatieplannen van de rege ring zijn in Corsica geëindigd in een toestand waarin de wet ten van de jungle heersen", al dus deze burgemeester, die stelt dat de nieuwe toestand de verdeeldheid op het eiland nog heeft doen toenemen. De Corsicanen, die hardop om volledige onafhankelijkheid roepen, weten tegelijkertijd dat ze financieel en econo misch volledig van het moe: derland afhankelijk zijn. De ei landers consumeren tweemaal zoveel als ze voortbrengen en hun constante onderontwikke ling vindt alleen tegenwicht in de opbrengsten uit het toeris me en de landbouw. Zowel de meerderheidsparty van dit ogenblik als de huidige opposi tie van rechts zyn er door de jaren heen zo aan gewend ge raakt hun hand op te houden bij de regeringen in Parys, dat hun nieuwe status hen er nog niet toe heeft kunnen brengen eigen initiatieven te ontwikke len. De hulp die vanuit de Franse hoofdstad naar het eiland stroomt, is eerder in omvang toegenomen dan dat ze - door het veronderstelde optreden van het eigen parlement - zou zyn verminderd. In de Franse pers is men over het algemeen niet optimistisch over de kan sen dat de Corsicaanse regio nale bestuurders binnen af zienbare tijd met eigen ideeën zullen komen. De Franse president is naar huis teruggekeerd met het gevoel dat de Corsicanen - die zich by de presidentsverkiezingen in meerderheid voor Mitterrands voorganger Giscard uitspra ken - hem niet slecht gezind zijn. Mitterrand kon tydens zijn bliksembezoek met woor den omspelen wat zijn eerste minister Mauroy kort daarvoor met een aantal regeringsmaat regelen had voorbereid. Deze maatregelen zijn op het eiland goed ontvangen. Ze voorzien dan ook in extra hulp en nog meer steun. SANTIAGO (UPl/Reuter) - In de Chileense hoofdstad Voor de bibliotheek win de universiteit werd een slag Opzienbarend loongesprek in Z.-Afrika JOHANNESBURG (AFP) - In Zuid-Afrika zijn gisteren loonon derhandelingen begonnen tus sen de Kamer van Mijnbouw en de zwarte mijnwerkersbond. Het is voor het eerst in de geschiede nis van de Zuidafrikaanse goud mijnen dat de kamer, waarin de mijnbouwmaatschappijen verte genwoordigd zijn, met een zwar te bond onderhandelt. De bond van zwarte mijnwerkers werd verleden week erkend. Hij eist een loonsverhoging van 30 procent en afschaffing van elke vorm van discriminatie in de mijnbouw. Tot nu toe zijn be paalde taken voorbehouden aan blanken. In de mijnen werken ongeveer 450.000 zwarten. De Kamer van Mijnbouw heeft hun loon altijd zonder enige vorm van overleg vastgesteld. Santiago en elders zijn gisteren meer dan 100 i sen gearresteerd en hebben 1.000 studenten van de hoofdstedelijke universiteit portretten van president Augusto Pinochet verbrand en brandende barrica den opgericht in een landelijk protest tegen 10 jaar militair bestuur. i twee uur geleverd en het was het eerste felle ge vecht met de politie sinds generaal Pinochets macht soverneming. De agenten vuurden traangasgrana ten en waarschuwingsschoten in de lucht af en de studenten gooiden met stenen en flessen. Foto AP) ADVERTENTIE Kapitaalmarkt - Renterekening. Rentepercentage maand |unt. Denkt u dat de spaarrente nog verder omhoog gaat? Profiteer daar dan van met een spaarvorm die de rente op de voet volgt. U kunt al meedoen vanaf f 1.000,-. En hoe langer uw geld op de rekening staat, hoe lager de opnamekosten. Praat er eens over bij DE ,\MB DENKT METU MEE

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9