Groot onderhoud aftrekbaar Kernwapenbrief bisschoppen stelt iedereen tevreden Studie: conventionele wapens onbetaalbaar Ziekenfondsen: leg arts voorschrijfregeling op Den Uyl: ruimere aftrek schilderwerk "een schande" Busongeluk: drie doden 11 Werkloosheid nauwelijks te bestrijden Polen staken hongeractie Prostituees mogen blijven poggenpohl WOENSDAG 15 JUNI 1983 Binnenland ZEIST (GPD) - De ziekenfondsen willen dat staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) de artsen een zogenaamde vobr- schrijfregeling oplegt. De voor te schrijven hoeveelheden genees middelen aan patiënten zouden per keer moeten worden vastge steld. Bovendien zou de eigen bijdrage van een rijksdaalder per medicijn moeten worden veran derd in een bijdrage per „afleve ring". Voorzitter H. J. Anbeek van de Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen heeft dit gisteren ge zegd naar aanleiding van de schrikbarende stijging van de kosten voor geneesmiddelen. Vorig jaar stegen die kosten niet met 6,5 procent, zoals was ge raamd, maar met 10,7 procent. Dat kostte de gezondheidszorg in plaats van f 100 miljoen in de- ze sector niet minder dan f162 miljoen. Een stijging, die ook dit jaar voortgaat. De stijging kwam tot stand on danks de invoering per 1 oktober vorig jaar van de zogenaamde ne gatieve lijst, waarin een groot aantal medicijnen staan die niet langer door het ziekenfonds wor den vergoed ook de prijsbeschik- king op geneesmiddelen uit het buitenland heeft niet geholpen. De ziekenfondsen hebben dan ook de indruk dat de artsen duurdere medicijnen zijn gaan voorschrijven en.ook meer. De invoering van de eigen bijdrage van een rijksdaalder per recept heeft tot dusver een resultaat, waarvan „ons de schrik om het hart slaat", aldus Anbeek. De medicijnkosten stegen in januari niet minder dan 60 procent over de hele linie. Vervolgens gaf fe bruari een daling van 20 procent te zien, waarna maart ongeveer gelijk was aan het peil van vorig jaar. Volgens de VNZ-voorzitter is het duidelijk dat de patiënten in ja nuari „aan het hamsteren zijn ge slagen. Veel medicijnkastjes moeten nu goed gevuld zijn. Te vrezen valt dat er een grote ver spilling op gang is gebracht, want we geloven niet dat al die medicijnen worden gebruikt. Maar ze moeten wel worden be taald. Als dat zo doorgaat, zullen de verzekerden dat helaas in de (stijgende) premies merken." De VNZ is boos op de artsen, die niet aan de kosten hebben ge dacht, maar wel aan de goede verhoudingen met hun patiën ten. „We denken dat bijvoor beeld tegen griep geen asperien- tjes (die niet worden vergoed) worden voorgeschreven, maar anti-biotica. Dat is schieten met een kanon op een mug, maar he laas kunnen we het niet controle- Hierbij speelt een rol dat tot 1 ja nuari van dit jaar een zogenaam de voorschrijfovereenkomst be stond tussen de ziekenfondsen en de artsenorganisaties. Nadat die afgelopen was, zijn de onder handelingen over verlenging mislukt. De rooms-katholieke bisschop pen van Nederland hebben met hun brief over kernbewa pening voor- en tegenstanders van de plaatsing van nieuwe kernwapens steun verschaft voor hun standpunt. Het ka rakter van de brief is daardoor meer diplomatiek dan pasto raal geworden. Twijfelaars zul len blijven twijfelen, mensen die hun standpunt voor of te gen al hebben bepaald, kun nen de brief van de bisschop pen als extra argument gebrui ken. Het duidelijkst blijkt dit uit de vrijwel unanieme instemming die de brief heeft geoogst. IKV, Pax Christi, CDA en PvdA, al lemaal reageerden ze positief. Wie de standpunten van bij voorbeeld IKV en CDA kent, weet dat die niet al te dicht bü elkaar liggen. Het lijkt er op dat het voor de meeste organi saties belangrijker is dat de rooms-katholieke bisschoppen aan hun zijde staan dan, hóe de bisschoppen aan hun zijde staan. door Jan Geert Majoor De brief van de bisschoppen werd geschreven naar aanlei ding van de bekende IKV-leus: „De kernwapens de wereld uit, te beginnen uit Nederland". weging Pax Christi, met als voorzitter bisschop Ernst van Breda, sloot zich in een advies voor de bisschoppen bij deze leus aan. De bisschoppen reageerden met een grootscheepse consultatie van het rooms-katholieke volksdeel waar ongeveer 40.000 mensen, individueel of in groepsverband, aan deelna men. Vervolgens begonnen zij aan het formuleren van hun ei gen standpunt over deze zaak. In de visie van de bisschoppen gaat het daarbij om het uitzet ten van een voorzichtige weg waarlangs de „bekering tot vrede" zal moeten lopen. Die bekering tot vrede is volgens de bisschoppen de ingrijpende verandering in het individueel gedrag en het persoonlijk den ken over vrede en veiligheid, die nodig is om het omkeren van de bewapeningswedloop naar wapenbeheersing, wapen- vermindering en tenslotte naar ontwapening mogelijk te ma ken. In hun brief beginnen de bis schoppen met het duidelijk af zetten van het terrein waarbin nen ze willen opereren. Ze wil len zich niet bemoeien met de politieke en militair-strategi sche besluitvorming en beper ken zich tot de gewetensvor ming rondom de kernbewape ning. „Het besef van goed en kwaad moet ook tegenover kernwapens waakzaam en werkzaam zijn", aldus de bis schoppen. Het hebben van een sterk moreel en godsdienstig standpunt over de kernbewapening vin den de bisschoppen zeer be langrijk. „Het beinvloedt op vattingen en politieke keu zen", aldus de bisschoppen. „Elke oorlogshandeling die zon der onderscheid gericht is op de verwoesting van hele ste den of grote gebieden met hun inwoners, is een misdaad je gens God en de mens zelf, die met kracht en zonder aarzelen veroordeeld dient te worden". Met deze woorden veroordeel de het Tweede Vaticaans Con cilie het gebruik van kernwa pens tegen bevolkingscentra. Het zogenaamde beperkte ge bruik van kernwapens, bij voorbeeld tegen militaire of in dustriële doelen, bleef in dat conciliedocument buiten be schouwing. De Nederlandse bisschoppen gaan verder. Zij vinden ook het inzetten van kernwapens tegen deze doe len, vanwege de ernstige gevol gen ook voor de burgerbevol king, niet te rechtvaardigen. Het pertinent afwijzen van het gebruik van kernwapens heeft tot gevolg dat kernwapens niet zodanig in een defensiesys teem moeten worden opgeno men dat het inzetten ervan in geval van oorlog onvermijde lijk wordt Hoe dat nu in de praktijk gerealiseerd moet worden, laten de bisschoppen in het midden. Het hoofdstuk „Bezit van kern wapens ter voorkomning van oorlog" neemt in de bisschop pelijke brief een centrale plaats in. Wat moeten we aan met het afschrikkingssys teem? En volgt uit het afwijzen van het gebruik van kernwa pens ook niet dat we ze niet mogen bezitten? Dat zijn vra gen waar duidelijke antwoor den op moeten komen in een brief die over dit onderwerp gaat. We zitten midden in het afschrik kingssysteem, onze krijgs macht heeft kerntaken en we staan op het punt een beslis sing te nemen over het plaat sen van nieuwe kernwapens. Allemaal politieke zaken die, gezien de beperking die de bis schoppen zich aan het begin van de brief oplegden, natuur lijk met de grootste omzichtig heid behandeld moesten wor den. De rooms-katholieke kerk heeft jaren geleefd met de „leer van de rechtvaardige oorlog". Die leer hield niet in dat de oorlog op zichzelf een rechtvaardig iets is, maar gaf een drietal dui delijke beperkingen aan het voeren van oorlog. Een oorlog mocht alleen worden gevoerd ter verdediging tegen onrecht, met wettige middelen die in verhouding bleven tot het doel en pas wanneer alle vreedzame middelen waren uitgeput Langzamerhand maakt deze leer plaats voor de „leer van de rechtvaardige afschrikking". Laten we de bisschoppen hier over aan het woord: „De aan vaarding van het bezit van kernwapens in hun afschrik kende intentie kan slechts een tijdelijke en voorlopige zijn, een fase in een proces van voortschrijdende ontwapening en naar werkelijke vrede". Onder strikte voorwaarden ac cepteren de bisschoppen de af schrikking: het moet voorlopig zijn en het moet zich beperken tot het niveau dat voor af schrikking voldoende is. Maar wat is het uitgangspunt van afschrikking? "Ik heb kernwa pens en jij hebt kernwapens. Ik weet dat jij ze tegen mij kan gebruiken en jij weet dat ook van mij". Het gaat dus om de zekerheid dat die dingen even tueel gebruikt zullen worden. Die 'zekerheid' biedt ons 'veilig heid'. Want centraal in de af schrikking staat het eenvoudi ge gegeven dat kernwapens de tegenstander meer schrik aan jagen dan ze de bezitters op hun gemak stellen. En dat geldt weer voor beide partijen. Maar de bisschoppen wijzen het gebruik van kernwapens af. Hoe moet dat nu in de prak tijk? De brief geeft er geen ant woord op. „Om vertrouwen te wekken en elkaar duidelijk te maken dat het werkelijk om ontwapening begonnen is en niet om ver zwakking van de tegenpartij, kan het nodig zijn van een van beide zijden eerste stappen te zetten op de weg naar wapen beheersing en wapenvermin dering", schrijven de bisschop pen in hun brief. De risico's die verbonden zijn aan het voortduren van de be wapeningswedloop zijn groter dan de risisco's die verbonden zijn aan een politiek van het zetten van eerste stappen. Dat lijkt een duidelijke uitspraak, maar wat schrijven de bis schoppen even later: „De drin gende noodzaak de wapen wedloop te beheersen vereist niet aan één kant, maar aan beide kanten de bereidheid stappen te zetten, vertrouwen te geven en te beantwoorden". En als klap op de vuurpijl: „Be reidheid tot het zetten van eer ste stappen betekent dan ook niet een eenzijdige ontwape ning". De bisschoppen slagen erin om in één alinea van hun brief, niet alleen het IKV (alle kernwapens de wereld uit, te beginnen uit Nederland) maar ook het ICTO (interkerkelijk comité tweezijdige ontwape ning) tevreden te stellen. Als de theoretische achtergrond van het betoog door groeperin gen met verschillende achter gronden naar zich toegehaald kan worden, wat kan de poli tiek dan wel allemaal met de brief doen? De bisschoppen geven de heren politici alle ruimte: „Over aard, omvang, tijdstip en effectiviteit van eer ste stappen willen wij ons niet uitspreken. Het komt aan per sonen die politieke verant woordelijkheid dragen toe te beoordelen welke stappen tot het beoogde doel kunnen lei den". Dat beoogde doel geven zij dui delijk aan: ontwapening. Maar wie wil dat eigenlijk niet?. Vandaar ook dat bijna ieder een blij is met deze brief van de bisschoppen. Niemand kan na melijk zeggen dat er het tegen overgestelde in staat van wat hij of zij beweert DEN HAAG (GPD) - Groot onderhoud inclusief schilder werk aan de eigen woning wordt met terugwerkende kracht tot 1 januari 1983 aftrekbaar voor de inkomsten belasting. De Tweede Kamer is gisteren met het wets voorstel daartoe akkoord gegaan. Het wetsvoorstel kreeg de instem ming van CDA, WD, D'66 en de kleine rechtse partijen. De Ka mer aanvaardde ook het wijzi gingsvoorstel van het CDA om de aftrekbaarheid van schilder werk te verruimen. Ook de dek king uit een landbouwpotje van het gat van 20 miljoen, als gevolg van de verruiming stuit niet meer op verzet van de Kamer. De PvdA toonde zich fel tegen de regeling. PvdA-fractieleider Den Uyl noemde het aanvaarde voor- Aantal gedode fietsers stijgt bij verkeersongelukken om het leven komt nog steeds toe. Daarbij heeft de fietser zelf zelden schuld aan het on geval. Van de 356 fietsers die in 1981 de dood vonden (twintig pro cent van het totaal aantal ver keersdoden) lag de oorzaak maar in vijf gevallen bij het slachtoffer. Opvallend daar bij is, dat de afloop van onge lukken met fietsers bij vrou wen gemiddeld minder ern stig blijkt te zijn dan bij man- LG. Welleman in het maandblad van TNO, de or ganisatie voor Toegepast Na tuurwetenschappelijk On derzoek. Het TNO-blad is de ze maand geheel gewijd aan de fiets. BIASCA (GPD) - Een ongeluk met een Nederlandse touringcar bij het Zwitserse plaatsje Biasca heeft gistermiddag aan drie men sen het leven gekost. De slacht offers zijn de chauffeur uit Den Haag, en twee passagiers uit Hongkong. Vijfentwintig men sen raakten gewond, van wie zes er ernstig aan toe zijn. De touringcar, afkomstig uit Wor- merveer, was met een Chinees reisgezelschap uit Italië op weg naar Luzern. Dicht bij Biasca werd de bus frontaal geramd door een tegemoetkomende vrachtwagen, die plotseling moest uitwijken. De ravage na de botsing was enorm. Veel passagiers raakten beklemd en moesten door te hulp gescho ten omstanders uit de wrakstuk ken worden bevrijd. De chauf feur van de vrachtwagen raakte bij de botsing ernstig gewond. WEERRAPPORTEN ci c S 3 I 53 .5 Amsterdam zwaar bew. 16 8 4 De Bilt zwaar bew. 17 8 2 Deelen half bew. 17 7 1 Eelde licht bew. 17 8 5 Eindhoven half bew. 18 9 0 Den Helder zwaar bew. 15 9 5 Rotterdam zwaar bew. 16 9 01 Twente half bew. 16 6 1 Vlissingen licht bew. 16 11 0 Zd.Limburg zwaar bew. 18 9 0 Aberdeen r.egenbui 14 7 02 Athene licht bew. 24 18 04 Barcelona half bew. 25 14 0 Berlijn zwaar bew. 19 10 02 Bordeaux licht bew. 22 11 0 Brussel licht bew. 18 12 05 Frankfort licht bew. 22 11 5 Genève licht bew. 22 10 0 Helsinki onbewolkt 9 Innsbruck geheel bew. 14 11 19 Klagenfurt zwaar bew. 23 11 0 Kopenhagen licht bew. 20 9 Lissabon onbewolkt 36 22 0 Locarno onbewolkt 28 13 0 Londen licht bew. 19 7 02 Luxemburg zwaar bew. 18 7 0 Madrid onbewolkt 32 14 0 Mallorca onbewolkt 29 14 0 Malta licht bew. 26 16 0 München regen 14 10 20 Nice onbewolkt 26 20 0 Oslo zwaar bew. 19 11 1 Parijs licht bew. 20 8 0 Rome licht bew. 27 16 0 Split licht bew. 26 17 0 Stockholm licht bew. 23 14 0 Wenen half bew. 22 14 9 Zurich regenbui 19 11 0 stel m een spreekbeurt te Dalen (Dr.) een slechte zaak, waarmee het zwartwerken niet serieus wordt bestreden en de taak van de belastingdienst wordt ver zwaard. De verruimde aftrekbaarheid van binnen-schilderwerk noemde Den Uyl een schande. Het feit dat in het wetsvoorstel nog een gat van f90 miljoen zit „steekt schril af tegen de wijze waarop de lage inkomens moeten inleve ren". Volgens Den Uyl had het geld dat deze regeling op een andere wij ze gebruikt meer werkgelegen heid kunnen opleveren dan dit voorstel. „Maar het ging niet om werkgelegenheid voor schilders, maar om het opportunistisch uit delen van kiezersgunsten, waar bij de WD als overwinnaar te voorschijn is gekomen". Het groot onderhoud aan de eigen woning (zoals de verbetering van daak, ramen en riolering) wordt aftrekbaar voor zover het meer kost dan f2000, met een maxi mum van f20.000. Het schilderwerk wordt aftrekbaar boven f1000 of éénmaal het huurwaardeforfait (het bedrag dat een huiseigenaaar bij zijn in komen moet tellen), met een ma ximum van f 5000. De aftrekbaarheid geldt voor groot onderhoud dat is of wordt uitge voerd in de (belastingjaren 1983, 1984 en 1985, waarbij de woning minstens één jaar door de aan vrager bewoond moet zijn. Het schilderwerk is pas vanaf 1 juli aftrekbaar. DEN HAAG (GPD) - De stijging van de werkloosheid zal zeker tot in de jaren '90 voortduren, on- tien jaar een tekort zal zijn van ruim 800.000 arbeids plaatsen bij een veertig-urige werkweek. Korter werken levert nauwelijks soelaas op. Tot deze conclusie komt een werk groep van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid, de voornaamste wetenschappe lijke adviseur van de regering. De WRR constateert in het rapport, dat geen van de drie heersende politieke visies in ons land (so cialisme, liberalisme en christe lijk) een duidelijk antwoord kan geven op de groei van de werk loosheid. Het beste resultaat biedt de socialistische opvatting over een gestuurde economie. Jaarlijks zou hierdoor de werk gelegenheid met 0,4 procent kunnen groeien. Beide andere vi sies leiden tot een daling met 0,1 procent per jaar. Maar zelfs het socialisme zou al leen in staat zijn de werkloosheid effectief te bestrijden door een ver doorgevoerde werktijdver korting tot 25 uur per week. DEN HAAG (ANP/GPD) - De 18 Polen die negen dagen ge leden in hongerstaking zijn gegaan voor de Poolse am bassade in Den Haag, hebben hun actie gestaakt. Dit nadat de Poolse ambassadeur in ons land hen de verzekering had gegeven dat hun familie leden in Polen het land zou den mogen verlaten. De Poolse ambassadeur had eerder de vice-voorzitter van de kamercommissie voor buitenlandse zaken, Jan Nico Scholten, de verzekering ge geven dat er in Polen aan de zaak van 42 familieleden van de hongerstakers werd ge werkt. Bij de foto: twee verheugde Po len verlaten de ambassade, nadat ze hebben gehoord dat ze worden herenigd met hun gezinnen. (Foto GPD) DEN HAAG (GPD) - Binnen de huidige strategie van de NAVO zijn er weinig mogelijkheden om kernwapens door conventionele bewapening te vervangen. Een wijziging van de strategie, waar door dat wel kan, stuit op grote financiële bezwaren. Tot deze slotsom komt een studiegroep van de Atlantische Commissie in het vandaag verschenen rapport „Minder afhankelijk van kern wapens?". Onder voorzitterschap van de Een weging van de huidige NA- Volgens die strategie moet de NA VO op elk niveau een Sowjet- aanval adequaat kunnen beant woorden. In vermindering van de nucleaire bewapening door middel van on derhandelingen met het War- chaupact ziet de studiegroep weinig mogelijkheden. De NA VO heeft kernwapens nodig om het Russische overwicht in con ventionele bewapening te com penseren. Leidse hoogleraar Van Staden heeft de studiegroep naar moge lijke alternatieven voor de Ne derlandse nucleaire taken ge zocht. Uitgangspunt van de studiegroep was, dat het voorkomen van oor log een belangrijker doel is dan beperking van kernwapens. Ge zien de toenemende bewapening van het Warchaupact, maakt dit uitgangspunt de mogelijkheden om kernwapens af te danken ge ring, aldus de groep in haar eind rapport. Vooral bij handhaving van de „strategie van het aange paste antwoord". NIJMEGEN (ANP) - Het kort geding dat 8 in Nijmegen werkzame Duit se prostituees hadden aangespannen omdat zij samen met 20 anderen dreigden het land te worden uitgezet, gaat niet door. De landsadvocaat heeft gisteren op verzoek van het ministerie van justitie de raadsman van de prostituees verzocht het geding in te trekken. Het blijkt dat de vrouwen alleen dan het land kunnen worden uitgezet, als de politie óók zou optreden tegen de Nederlandse prostituees die aan de Nijmeegse Nieuwemarkt hun beroep uitoefenen. Bij bestudering van het internationaal recht binnen de EG, aan de hand van uitspraken van het Europese Hof in vergelijkbare zaken, bleken in de Nijmeegse situatie onvoldoende gronden aanwezig om de vrouwen uit te zetten. VO-strategie biedt volgens de onderzoekers meer kansen om de afhankelijkheid van kernwa pens te verminderen. Daarbij zien ze het meest in de ideeën die bekend staan als „Airland-Battle 2000". Airland-Battle 2000 behelst een verdediging met zeer moderne conventionele wapens, die in staat zijn om een conventionele aanval te stoppen. Om te voorko men dat de tegenpartij als eerste kernwapens gebruikt, zou een gering aantal nucleaire wapens genoeg zijn. Het grootste probleem is de finan ciering van het geheel. Zelfs als de NAVO-landen jaarlijks vier procent meer aan defensie zou den uitgeven, is het twijfelachtig of de plannen uitvoerbaar zijn. De cirkel van de geschiedenis is rond, signaleert de groep: geld gebrek leidde in de jaren '50 tot het aanvaarden van Amerikaan se kernwapens in West-Europa. „Thans zijn het weer dezelfde fi nanciële vereisten die een ernsti ge belemmering lijken te vormen om in de komende tijd kernwa pens op ruime schaal door con ventionele wapens te vervan gen". Een variabele keuken van Poggenpohl, waarmee u eindeloos kunt spelen. Beugelgrepen, lichtlijsten, onderlijsten, plinten en werkbladen zijn namelijk verkrijgbaar in een heel scala van fraaie kleuren. Zodat u naar hartelust kunt combineren met de twee basiskleuren wit en beige of nog eens kunt veranderen. Ook de vormgeving is typisch Poggenpohltijd loos en afgeronde, dus veilige hoeken. De prijs van de Poggenpohl Combicolor- keuken zal u beslist mee vallen. Ga maar eens in formeren bij de Poggenpohl- specialist j Openingstijden: ma. t/mvrij. 8.00-12.30 uur Industrieweg 14 De Grote Polder 13 30-17.00 uur Zoeterwoude-Rijndijk do.avond 19.00-21.00 uur Tel. 071-899206 za. 9.00-15.00 uur

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7