LWS: onderhoud woningen door CTW laten doen Bezetters: nader onderhandelen over Harteveltcomplex 'Grens bepalen van vrijwilligerswerk' Wijde Vlucht bereidt acht kampen voor Stevenshofjesmolen gerestaureerd Overleg over woordenboek leidt niet tot oplossing Fietstocht Verdachten heroïnehandel aangehouden Aanbod gemeente deugt niet Twee jongens losten schoten in Merenwijk Centrale in jaarverslag: PAGINA 4 WOENSDAG 15 JUNI 1983 LEIDEN De Leidse Christelij ke Reis Centrale 'De Wijde Vlucht' heeft voor dit seizoen acht kampen op stapel staan: zes in eigen land en twee in Lu xemburg. De Wijde Vlucht or ganiseert sinds 1959 vakantie kampen voor jongeren van zes tot zestien jaar. In gebouw Staal wijk in de He renstraat is de leiding van De Wijde Vlucht druk in de weer met de voorbereiding van de kampen. Bij de organisatie daarvan doet de economische malaise zich dit jaar nadrukke lijk voelen. Voorzitter Wim Dool: "Ons blijkt duidelijk dat de ouders in elk geval met het hele gezin op vakantie willen. Pas wanneer er nog wat geld overblijft, wordt gedacht aan een vakantiekamp voor de kin- deren. Dat mag dan dus niet te veel kosten". Toch denkt men er bij De Wijde Vlucht sterk over de ouders zo veel mogelijk in te schakelen bij het vervoer. "Bekeken wordt of de ouders hun kinde ren zelf naar het kamp kunnen brengen en ze ook komen ha len". Het bestuur denkt daar mee twee vliegen in één klap te vangen. De kosten worden be hoorlijk gedrukt en bovendien kunnen de ouders zien waar hun kinderen de hele week worden bezig gehouden. Met dit 'vervoersexperiment' wordt begonnen met een kamp in Bloemendaal. Bij de bezuinigingen wordt in elk geval geprobeerd de kam pen zelf te ontzien. Dool: "We doen nog liever bij wijze van spreken het clubblad de deur uit dan dat we gaan beknibbe len op het voedingsgeld of ge noegen nemen met een minde re kwaliteit van de accommo daties". Met de aanmeldingen voor de kampen loopt het dit jaar iets minder dan in voorgaande ja ren. "Maar reden om echt on gerust te zijn, is er nog niet", aldus Dool. LEIDEN Het onderhoud van de woningen van de Leidse Woning Stichting (LWS) kan voortaan maar beter gedaan worden door de centrale technische dienst van de Leidse woningbouwcorporaties (CTW). Dat schrijft het LWS-bestuur aan wethouder Tesselaar van volkshuisvesting. Het bestuur doet deze aanbeveling, nadat twee weken geleden het adviesbureau Loose en Staal BV een onderzoeksrapport had uitgebracht, waaruit bleek dat de CTW goedkoper werkt. Vorige week besprak het LWS-be stuur het rapport met de uit poli tici bestaande Adviesraad en ver volgens met de Bewonersraad. Volgens LWS-voorzitter Geradts reageerden de bewoners-verte genwoordigers verschillend, va riërend van instemmend tot aar zelend, maar over het geheel ge nomen gematigd positief. Wel werden aldus Geradts voor waarden gesteld en die zijn door het bestuur overgenomen. Het LWS-bestuur pleit ervoor, dat de onderhandelingen over de over dracht zo spoedig mogelijk be ginnen met 1 januari 1984 als streefdatum. Op die datum zou liefst ook helderheid moeten be staan over de status van de LWS, die immers in de toekomst zal fu- Bereikbaarheid Voorwaarden die het LWS-bestuur verbindt aan de overgang van de technische dienst naar de CTW zijn: Een goede regeling van in spraak van en klachtenbehande ling door bewoners, waarbij met name de bereikbaarheid in het weekeinde van belang is. Een on afhankelijke kwaliteitscontrole op het CTW-onderhoud is aan te bevelen. Het technisch personeel moet door de CTW worden over genomen, met behoud van de ambtelijke status, en werk op een gelijkwaardig niveau krij gen. Het LWS-bestuur moet in het bestuur van de CTW verte genwoordigd zijn. Het LWS-bestuur vindt het juister om de beslissing over de over dracht van het onderhoud aan de gemeenteraad over te laten. De kwestie zal in een van de komen de vergaderingen van de raads commissie voor volkshuisves ting aan de orde komen. Geradts denkt niet dat de commissie nee zal zeggen tegen de overdracht. Het collegeprogramma spreekt immers over samenwerking op technisch gebied en ook voor het oppositionele CDA ziet hij geen aanleiding om tegen te zijn. "Het is wel zaak dat het allemaal heel zorgvuldig gebeurt. Dat is in het belang van de bewoners, maar zeker ook voor het perso neel", aldus Geradts. LEIDEN - De restauratie van de molen in de Stevenshofpolder is voltooid. Op 25 juni zal wethou der Waal de molen, die weer kan malen, in gebruik stellen. De mo len blijft een functie vervullen voor de waterhuishouding in de ze nieuwe wijk, waarvan de eer ste woningen inmiddels gereed zijn. Daarnaast geldt de molen als recreatei-object, temidden van de woonbebouwing. De Rijnlandse Molenstichting en de gemeente hebben de restauratie financieel mogelijk gemaakt. (Foto Holvast) LEIDEN - Het instituut voor Le xicologie in Leiden is nog niet uit de problemen. Het blijft dus de vraag of het Woordenboek der Nederlandse Taal voor de eeuw wisseling klaar is. Dit valt af te leiden uit het resultaat van het overleg dat het Vlaams-Neder lands comité van ministers van de Taalunie dinsdag in het Belgi sche Steenokkerzeel heeft ge voerd. De problemen zijn ontstaan door dat de Belgische overheid heeft laten weten niet aan haar finan ciële verplichtingen te kunnen voldoen. Hierdoor dreigt een be grotingstekort van ruim een mil joen gulden te ontstaan. Wordt het gat niet gedicht dan zal het instituut mensen moeten ont slaan en zal het woordenboek la ter klaar zijn dan verwacht. Het comité heeft echter laten we ten dat nader onderzoek noodza kelijk is. Daarbij wordt nagegaan of er fondsen zijn te vinden die kunnen bijdragen aan een oplos sing van de problemen. Ook wordt onderzocht of er bezui nigd kan worden zonder aantas ting van het werk van het insti- tuut. LEIDEN - De Rabobank organi seert zaterdag 25 januari een 40 kilometer lange fietstocht door de bollenstreek. Het gaat niet om de prestatie en de tocht is uitge zet als een rondrit: start en finish liggen bij een bankkantoor. Deelnemerskaarten zijn in voor verkoop bij elke vestiging in de regio verkrijgbaar. LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN Een Leidenaar en een Alphenaar zijn door de politie op Schiphol aangehouden, omdat ze verdacht worden van handel in heroïne. Het tweetal (beiden 22 jaar oud) keerde terug uit Sri Lanka. In een woning in de Leidse binnen stad, waar beiden de laatste tijd verbleven, had de politie 24 gram heroïne ter waarde van achtdui zend gulden gevonden. LEIDEN - De bezetters van de Ziekenboeg willen dat de raads commissie voor financiën wet houder Bordewijk terugstuurt naar de onderhandelingstafel om verder te praten over het aanbod van de gemeente om het Harte veltcomplex aan de Langegracht aan de groep jongeren te verhu ren. Het 'definitieve aanbod' dat de gemeente op 10 mei op tafel legde deugt volgens hen niet, LEIDEN Twee Leidse jongens van 16 en 18 jaar hebben zater dagavond de schoten met een luchtdrukpistool gelost, waar door twee meisjes en een man gewond raakten. De twee jon gens en de meisjes (13 en 19 jaar) waren aan het spelen op het re creatieterrein De Strenge, ten noorden van de Merenwijk. Zij schoten met een luchtdrukpi stool op conservenblikken, gra zend vee en uiteindelijk ook op elkaar. Aanvankelijk verklaar den de meisjes niet te weten wie de schoten loste, maar bij het verhoor kwam het werkelijke verhaal eruit. Volgens de politie hebben de jeug digen het gevaar van luchtdru kwapens schromelijk onder schat. De schoten op de meisjes werden op een afstand van circa zes meter afgevuurd. Het pistool is nog niet in het bezit van de po litie. Het onderzoek naar de exacte toedracht wordt voortge zet. Nypels bij D'66 LEIDEN Oud-minister en ka merlid Erwin Nypels spreekt donderdagavond op de ledenver gadering van de Leidse afdeling van zijn partij, D'66. Onderwerp is het woningbouwbeleid en de stadsvernieuwing. Nypels' spreekbeurt begint om negen uur; de vergadering in hotel Nieuw Minerva (Vrouwensteeg) om acht uur. omdat de toetreding van daglicht in het gebouw volstrekt onvol doende is. Om op dit punt aan de normen van de arbeidsinspectie te voldoen, is nog zeker een in vestering van 50.000 gulden no dig, aldus Patrick Boel van de Planwinkel Delft. De bezetters van de Ziekenboeg vinden het nog veel te vroeg om een definitief oordeel over de plannen te geven. Ze verlangen van de gemeente een aan de Zie kenboeg gelijkwaardig aanbod en verwijten Bordewijk dat hij zich niet aan gemaakte afspra ken houdt. Er zou een soort 'spoorboekje' afgesproken zijn, volgens welke de verschillende aspecten van het aanbod achter eenvolgens besproken zouden worden. "Maar tot de fase van de kosten zijn we niet eens geko men", aldus de groep, die zegt verbaasd te zijn over het afkap pen van de onderhandelingen door de gemeente. "Het was in eens slikken of stikken". De gesprekken vonden voor het laatst op 10 mei plaats, nadat wethouder Bordewijk (PvdA) van zijn fractie ruggesteun had gekregen. Met name de wens van de jongeren om er ateliers te ma ken, waarin behalve gewerkt, ook gewoond kan worden, zou de aanleiding voor de gemeente zijn geweest om de onderhande lingen, te beëindigen. Over het wonen is eigenlijk nooit gepraat, aldus de groep. Patrick Boel: "Als alles volgens de Wenken en Voorschriften moet en volgens de subsidie-regels, dan kan het nooit. Maar het is maar net watje belangrijker vindt. Of je jonge ren wonen of dat alles keurig vol gens de regels gebeurt. Regels, die overigens volop in beweging zijn. In Rotterdam zijn we bezig met de verbouwing van het Poortgebouw. Daarvoor zijn een speciale regels van toepassing". De gemeente heeft volgens de jon geren traag gewerkt en de helft van haar huiswerk niet gedaan. "In het zakelijk verkeer is het toch gebruikelijk dat er een deugdelijk prijskaartje aan hangt, maar over de huur, de ex ploitatie en het onderhoud be staat nog geen duidelijkheid. Daarom kunnen we onmogelijk al een beslissing nemen. Dat ho pen we de commissie duidelijk te maken. Want zoals het gebouw er nu uitziet is het net een regio naal dokacentrum. De donkere kamer van Bordewijk". Het Harteveltcomplex: de donkere kamer van Bordewijk? (Foto Holvast) Gëintegreerd (On-)mogelijkheid van geïnte greerd bestuur. Dat is het the ma van een openbare bijeen komst die de PSP donderdag avond in haar pand, Rijn straat 8, houdt. Wat is er te recht gekomen van de gemeen telijke reorganisatie van de af gelopen jaren en het streven naar zg. geïntegreerd bestuur? Een paar jaar geleden moest Leiden, om in aanmerking te komen voor extra geld van het rijk, overgaan tot een organi satie-onderzoek van het ambte lijk apparaat. Tevens werd be sloten met een bestuursvorm te beginnen, waarbij bestuur ders, ambtenaren en bevolking veel meer met elkaar zouden samenwerken; er moest in spraak komen en iedereen zou in een vroeg stadium kunnen meedenken over de beleids plannen. Dit alles met als doel te komen tot een doelmatiger bestuur. Is dat gelukt? Over die vragen buigen zich de bestuursdeskundige P.F. de Loos en gemeente-amb tenaar F. den Broeder. De dis cussie wordt geleid door Her man Amptmeijer, ten tijde van de ingrijpende reorganisatie plannen raadslid voor de PSP en thans gemeente-ambtenaar. Aanvang acht uur. Theeceremonie In het Rijksmuseum voor Volken kunde (Steenstraat) worden donderdagmiddag (om drie uur) -en avond (om acht uur) voorstellingen gegeven van een Japanse theecremonie, onder leiding van ae tneemeester Ko- ji Miura van de Enshü -school. G.D. van Wengen, hoofd van de educatieve dienst van het mu seum, verzorgt er een inleiding bij. Voor nadere inlichtingen: tel. 132641. Rheumafonds Het Nationaal Rheumafonds houdt geregeld creatieve da gen, waarop medewerkers de monstreren hoe reumapatiën ten tot een hobby op het gebied van de handenarbeid kunnen komen. Zo'n bijeenkomst is er vrijdag van tien tot twaalf uur in het gebouw van de speeltuin vereniging aan de Lage Mors- weg. Mevrouw H. Sassen laat Staphorster stipwerk zien. Swingavond In het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66. is vrijdag weer een swingavond. De zaal gaat om negen uur open. Hengelsport (1) De Sportvrienden viste de eerste wedstrijd in de Zijl. Uitslag: 1. W. Schouten sr. 33 stuks-6.000 gram; 2. E. Mooibroek 18-5080; 3. J. Jansen 19-4700; 4. J. Kriek 17-3030; 5. H. Jansen 17-2350; 6. K. Keyzer 29-2310; 7. Chr. Schouten 20-2220; 8. B. Hons- beek 14-300; 9. C. Schouten sr. 10-1080; 10. K. Schouten 8-750. De tweede wedstrijd in de Rijn had het volgende resultaat: 1. J. Kriek 27-5090; 2. S. Gom- mans 38-4480; 3. E. Mooibroek 35-4030; 4. J. Jansen 16-2080; 5. B. Honsbeek 13-1950; 6. W. Schouten sr. 6-1660; 7. C. Schouten sr. 17-1190; 8. J. Zee 8-1120; 9. K. Keyzer 6-1050; 10. H. Jansen 12-860. Hengelsport (2) VOP '74 viste ook. De uitslag: 1. A. v.d. Meij 23-4180; 2. G. Kok- kedee 18-3860; 3. S. Kokkedee 14-4350; 4. F. Reijken 16-2800; 5. C. Meijer 12-3220; 6. J. Boot 15-2580; 7. R. v.d. Zeeuw 10- 2920; 8. A. Segijn 12-2180; 9. P. Aben 10-2100; 10. J. Kokkedee 5-880. Hengelsport (3) HVT viste in de Vliet. Uitslag: 1. J. Geurts 26-4950; 2. A. Mooy- man 16-2250; 3. J. Kok 12-3500; 4. K. Schouten 14-1550; 5. K. van Kampen 7-1650; 6. P. de Kleijn 7-600; 7. H. Kleingeld 7- 525; 8. F. Veltman 4-550; 9. H. v.d. Berg 1-100. LEIDEN - Bijna vierhonderd mensen zijn vorig jaar via de be middeling van de Leidse Vrijwil- ligerscentrale aan vrijwilligers werk geholpen. Daarnaast werd er door de centrale aan ruim 950 mensen advies verstrekt over vrijwilligerswerk. Tientallen volgden de cursussen of waren actief in de projecten van de vrij- willigerscentrale, zoals de bege leide kamerbewoning, opvanga- dressen of klussenbank. Dat staat in het jaarverslag van de Leidse Vrijwilligerscentrale over 1982. Na jaren van onzekerheid over het voortbestaan kon de centrale vorig jaar een nieuw be gin maken. Er werden nieuwe projecten begonnen en twee part-time coördinatoren werden aangesteld. "Voor een stad als Leiden is een centrale met twee coördinatoren toch nog onvol doende", aldus het jaarverslag. "En ook een goed toegankelijke huisvesting is nog te wensen". Groei De centrale constateert een groeiende belangstelling voor het vrijwilligerswerk. De ver slechterde economische situatie en de hoge werkloosheid zorgt voor een verhoogd aanbod van vrijwilligers. Het gaat dan vooral om mensen tot ongeveer dertig jaar die een goede opleiding heb ben, maar geen werk kunnen vinden. Daardoor bestaat het ge vaar dat mensen met de beste op leidingen de leukste vrijwilli- gersbaantjes gaan bekleden. De genen met weinig opleiding drei gen tussen de wal en het schip te vallen. Zo was vorig jaar 91 procent van de vrijwilligers werkloos. Zij zijn ei genlijk niet zozeer op zoek naar vrijwilligerswerk, maar meer naar onbetaald werk dat hen er varing oplevert en daarmee een grotere kans op de arbeidsmarkt. Volgens het beleidsplan van de centrale mag hun vrijwilligers werk echter nooit ten koste gaan van betaalde arbeidsplaatsen. Met name in buurthuizen gaan vrijwilligers al steeds meer het werk van betaalde krachten overnemen en vormen daarmee een bedreiging voor de beroeps krachten. Daarom pleit de centrale ook voor de invoering van een toetsings commissie die moet bepalen welk werk nog door vrijwilligers mag worden gedaan en welk werk aan een beroepskracht toe komt. Met deze toetsingscom missie, waarin onder meer de so ciale dienst, arbeidsbureau en vakbonden zitting zouden heb ben, valt een zware verantwoor delijkheid van de schouders van de Vrijwilligerscentrale af. Lie ver helpt de centrale de mensen met onbetaald werk met het op zetten van jverklozenprojecten. Zij kunnen ook worden verwe zen naar De Stichting Werkgele genheid, 'Vrijbaan' in Den Haag of de 'Klos-groep'. Bemiddeling Bemiddeling tussen vrijwilligers en organisaties blijft een van de belangrijkste taken van de Vrij willigerscentrale. Daarbij speelt ook de belangenbehajtging van de vrijwilligers een grote rol. Juist in deze tijd waarin het ge vaar bestaat dat vrijwilligers als goedkope arbeidskrachten wor den gebruikt. Volgens de centra le moet er een plaatselijk plat form van de vrijwilligers zelf ko men. Zorg moet worden besteed aan de relatie tussen beroeps krachten en vrijwilligers. Mensen die een project willen op zetten, kunnen daarbij worden geholpen en ondersteund door de centrale. Uiteindelijk moeten de projecten dan wel zelfstandig gaan draaien. Door cursussen te houden zal de centrale de des kundigheid van vrijwilligers be vorderen. Met name gaat de aan dacht uit naar vrouwen, gehandi capten en jongeren, opdat dezen een grotere kans in de maat schappij krijgen. Tas met 20.000 gulden gestolen LEIDEN - Een 64-jarige man uit Hilversum heeft gisteren bij de Leidse politik aangifte gedaan van diefstal van zijn aktetas. In de tas bevonden zich documen ten en een bedrag van 20.000 gul den aan contant geld. De Hilver summer parkeerde zijn auto bij het Stationsplein. Toen hij na on geveer veertig minuten terug kwam, bleek een portier van de auto te zijn opengebroken en de aktetas - die op een stoel in de auto stond verdwenen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4