Homo's maken massale optocht door centrum Steeds Werkloosheid licht gestegen Op Vaderdag mag vader kiezen uit 25 menu's. «ges»" Omvangrijke verbouwing Vrije School WOENSDAG 15 JUNI 1983 LEIDEN - De Vrije School Leiden- Noord heeft een eigen gebouw gekregen. Met de toewijzing van de Prinses Marijkeschool aan de Pasteurstraat is definitief een eind gekomen aan het lokalen- probleem van de Vrije School. Sinds 1977 was de school onder gebracht in verschillende gebou wen, verspreid over de stad. Het nieuwe schooljaar zullen de klassen 1 en 7 zich al vast bij de drie kleuterklassen voegen, die sinds 1982 aan de Pasteurstraat zijn ondergebracht. De overige klassen 2 tot en met 6 zullen tot na de verbouwing in het gebouw aan de Obrechtstraat blijven zit ten. Eind september zal worden begon nen met deze omvangrijke ver- Schoolverlaters melden zich t De Vrije School aan de Pasteurstraat, zoals deze eruit zal verbouwing. Op de voorgrond de Maresingel met het speelplein. bouwing, die - als alles volgens plan verloopt - medio 1984 vol tooid zal zijn. Het uit 1909 date rende gebouw ondergaat een complete gedaanteverwisseling. Zowel van de buitenkant als van de binnenkant zal de school zo danig worden verbouwd en her ingericht. De bedoeling is dat er zoveel mogelijk wordt voldaan aan de filosofische en pedagogi sche inzichten van de grondleg ger van de Vrije School: Rudolf Steiner. De Leidse architect Taco Mulder heeft de taak op zich genomen om de school opnieuw vorm te geven. Er zal in september aller eerst worden begonnen met de oostvleugel, die vanaf de straat zijde het meest zichtbaar is. Het aantal ramen wordt uitgebreid en de deurpartij ondergaat een drastische verandering. Ook de omgeving wordt aange pakt. Zo is met de gemeente overeenstemming bereikt om de speelplaats op de hoek Maresin- gel/Pasteurstraat uit te breiden. Hierdoor kan een gezellig plein tje ontstaan waar kinderen zon der gevaar kunnen spelen. Motto: Tussen droom en daad staan gezin en staaf LEIDEN - Het Roze Front, waarin alle Nederlandse homo-Organisaties zijn verzameld, heeft dit jaar Leiden uitgekozen als achtergrond voor de jaar lijkse homo-demonstratie. Naar verwachting zullen zaterdag 25 juni zo'n vier duizend homo's en les biennes uit heel het land Leiden aandoen om mee te lopen in de demonstra tie, de manifestatie bij te wonen en 's avonds het culturele festival mee te vieren. Dit jaar onder het motto 'Tussen droom en daad staan gezin en staat'. Het is de vierde maal dat er in Ne derland sprake is van de viering van de Internationale Homobe- vrijdings- en Solidariteitsdag. Tijdens deze dag wordt herdacht dat homosexuele vrouwen en mannen zich in 1969 in New York verzetten tegen een politie- inval: de Stonewall-inn rellen. Sinds 1977 wordt ook in Neder land openlijk gedemonstreerd door homosexuelen. Na Amster dam, Den Bosch en Amersfoort is het nu Leiden dat als decor voor de demonstraties zal funge ren. Met het thema 'Tussen droom en daad staan gezin en staat' wil het Roze Front de heersende hetero- moraal aan de kaak stellen. Juist omdat hetero's in de maatschap pij centraal staan, worden ho mo's onderdrukt, meent het Ro ze Front. Opvoeding, overheid en samenleving werken daaraan mee. Homo's krijgen moeilijker een baan, scholen willen geen homo voor de klas, twee vrou wen of mannen die samenwonen worden als minderwaardig ge- Rellen De demonstratie is door het Roze Front zorgvuldig voorbereid, niet in het minst vanwege de rel len die de homo-dag vorig jaar in Amersfoort uit de hand deden lo pen. De zogeheten 'potenram mers' zorden toen dat de demon stratie uitliep op een rel. In Lei den is er dit jaar een organisatie- dienst van honderd mensen op de been die een stimulerende en beschermende functie heeft. Met de politie is wel afgesproken dat wanneer er opgetreden moet worden, alleen de politie dat doet. Volgens burgemeester Goekoop zijn er geen signalen dat er dit jaar problemen zouden komen. "Als gemeentebestuur zijn we al leen maar blij dat er een landelij ke demonstratie komt. Leiden is van oudsher een tolerante stad. Bovendien hebben gemeente, politie en het Roze Front nauw samengewerkt aan de organisa tie. Dat ontbrak er vorig jaar in Amersfoort nogal aan". Door de politie zijn, behalve het uitzetten van verschillende rou tes voor de demonstratie en het intrekken van alle weekeindver- loven, geen bijzondere maatrege len genomen. Door het Roze Front wel. Zijn voorlichting strekte zich uit van scholen en buurthuizen tot zelfs het verzoek aan de Raad van Kerken om in de zondagspreek aandacht te be steden aan de demonstratie. Ook aan de politie, op straat en aan welzijnsinstellingen werd voor lichting gegeven. Onbespreekbaar Daarbij bleek dat in verschillende buurthuizen en scholen was het onderwerp homosexualiteit on bespreekbaar was. De onwetend heid en onbekendheid bleek nog vrij groot. De demonstrantenzelf hebben een speciale training in weerbaarheid gekregen of zullen die nog krijgen. "Het is het be langrijkste dat we als eenheid optreden", vindt het Roze Front. "Vorig jaar kwam de agressie als een complete verrassing en voel den mensen zich verloren. Wan neer je als een blok optreedt, ben je altijd in de meerderheid tegen rellenschoppers. We vinden dat je zo goed mogelijk voorbereid moet zijn." Voor de demonstratie zelf wordt er om twee uur verzameld: voor vrouwen op het Stationsplein, voor trein- en autoreizigers op het Schuttersveld en voor bus- reizigers in het Van der Werf- park. Na de optocht, waarvoor de ADVERTENTIE Ook op Vaderdag geeft meeneem-restaurant De Smulpot u de keus uit meer dan 25 bijzondere menu's. Echt lekker, echt gevarieerd en echt niet duur. Wat dacht u bijvoorbeeld van kip in Stroganoff saus (f 12,50), van rundvlees in keny saus (f 13,50) of van kabeljauw in romige groene peper saus (f 9,50)? Stuk voor stuk menu's die Vader dag extra feestelijk maken. En natuurlijk royale porties in gezellige aardewerk potjes waarin alles lekker warm blijft. Breestraat tussen twee en half vier autovrij wordt gemaakt, komt iedereen weer samen in het Van der Werfpark. Van half vier tot zes uur is daar een manifestatie waar Annemarie Grewel, voorzitter van de eman- cipatieraad, zal spreken. Optre dens zijn er van de noordelijke en zuidelijke Roze Karavaan en de vrouwenband Trevira 2000. Daarnaast een info-markt en ver schillende muziek- en toneel- groepjes. Van twee tot vijf en van acht tot tien uur zijn er kinder crèches in buurthuis 'In de Vroolijcke Arke' en de Stadsge hoorzaal. 's Avonds is er een cultureel festi val met ongeveer dertig theater- en muziekgroepen, films en vi deo's die allemaal iets te maken hebben met de "potten- en flik kercultuur" op dit moment. De Stadsgehoorzaal is van acht tot zes uur open met onder anderen Mathilde Santing en Luxor. Het Leids Volkshuis van acht tot een LEIDEN - De werkloosheid in de Leidse regio en de Bollenstreek is in de maand mei licht geste gen. Voor de helft komt dat door dat schoolverlaters zich bij de ar- beidsbureau's in Leiden en Lisse hebben laten inschrijven. Niet alle inschrijvingen werken nu al door in het werkloosheidscij fer, omdat veel schoolverlaters zich wel laten registreren, maar pas later voor een baan in aan merking wensen te komen. Per saldo viel er onder de mannen in het rayon Leiden een lichte daling (-26) van de werkloos heid ten opzichte van een maand eerder te constateren en bij vrou wen een toename van 43. Van de ingeschrevenen bij het GAB in Leiden vonden er 628 weer een baan. De werkloosheid daalde onder de bouwvakkers en het agrarisch personeel. Een stijging was met name waar te nemen bij het handelspersoneel, het kan toorpersoneel en de metaalbe werkers. Ten opzichte van een jaar geleden is de werkloosheid in Leiden en omgeving onder mannen met 26 procent en onder Arbeidsbureau Leiden: met 58 procent geste gen. Het aantal bij het GAB-Leiden aan gemelde vacatures bedroeg eind mei 66, verspreid over verschil lende beroepscategorieën, maar voor wat betreft de opleidingsei sen grotendeels beperkt tot Ma- vo/LBO-niveau. In de Bollen streek was er in de maand mei zowel onder vrouwen (+51) als mannen (+45) sprake van een stijging van de werkloosheid. Van de ingeschrevenen bij het arbeidsbureau in Lisse kregen 262 mensen weer werk. Het aan tal werkzoekenden steeg vooral in de land- en tuinbouwsector en daarnaast ook in de metaal, kan toor en handel. Ten opzichte van een jaar geleden is de werkloos heid in het rayon Lisse bij man nen met 28 procent en bij vrou wen met 37 procent gestegen. Het aantal bij het arbeidsbureau in Lisse geregistreerde vacatures bedroeg eind mei 93, waarvan ruim eenderde afkomstig was uit de bloembollenbedrijven. Per gemeente ontwikkelde de werkloosheid zich als volgt. Burgemeester Goekoop: "We zijn blij dat er een landelijke demon stratie komt. Leiden is een toleran te Stad. (foto Holvast! uur met een vrouwenfestival en het LVC van negen tot twee uur met bijvoorbeeld VEB Sehn- sucht, vrouwenrockband Ritz en de Miami Beach Girls. In het filmhuis van het LVC zijn drie films te zien waaronder de pre mière van de nieuwste film van Rosa von Praunheim: "Stadt der verlorenen Seelen". De Roze Front-infotelefoon is tot en met 16 juni van 13.00 tot 16.00 uur en tot en met 26 juni van 10.00 tot 22.00 uur te bereiken: 071-146198. Vandaag is er in Lei den nog een discussie-avond over homofilie. Deze begint om acht uur in Troef Vormingscen trum, Stationsweg 32. April '83 Mei '83 April '83 Mei '83 Alkemade 232 232 93 91 Katwijk 765 739 240 243 Leiden 4539 4545 1953 1984 Leiderdorp 429 434 186 185 Oegstgeest 247 247 120 127 Rijnsburg 163 156 58 61 Valkenburg 39 37 17 19 Voorschoten 350 345 145 147 Warmond 79 82 42 44 Zoeterwoude 94 96 65 61 Overige 27 25 11 11 Totaal 6964 6938 2930 2973 Arbeidsbureau Lisse: Mïnnen Vrouwen April '83 Mei '83 April '83 Mei *83 Hillegom 405 432 214 233 Lisse 356 374 211 227 Noordwijk 474 479 203 210 Noordwijkerhout 263 268 134 146 Sassenheim 192 186 139 136 Voorhout 105 100 59 58 Overige 1 2 1 Totaal 1796 1841 960 1011 AC Afhaalservice »a la Carte Redactie; Bart Jungmann Jaap Visser Bijdrage: Wim Brands Sen niet tcolemb btadbkeeld Ontzet (1) Laten we zeggen dat ze er wat eenzaam bij stonden, die pak weg vijftien studenten Spaans op het Centraal Station in Den Haag. Ze wilden een brief over handigen aan de kabinetschef van het ministerie van onder wijs en wetenschappen. Een brief waarin wordt geprotes teerd tegen het plan van Deet- man om Spaans op te heffen. Op dinsdag overhandigen leek de Spaixjofielen een goed idee, omdat op die dag de vaste commissie van onderwijs en wetenschappen zou vergade ren. Ook over Spaans. Maar ja: wat begin met je vijftien mensen? Natuurlijk, het was leuk dat twee meisjes voor stier speelden en een jonge man zich had uitgedost als Don Quichotte. Desondanks was het niet bepaald een in drukwekkende optocht. Wie niet beter wist zou hebben ge dacht: daar banjert een restant verlate carnavalsvierders na een nacht boemelen door de stad. De voorbijgangers begrepen er natuurlijk niet veel van. Wat stond er nou precies op dat spandoek, wilde een Haagse meneer weten. O, moest Spaans blijven, in Leiden. "Nou snap ik het". Maar hij keek alsof hij na tien keer uit leggen nog steeds niet wist wat een cryptogram precies was. Aangekomen bij het ministerie werd er een domper op de feestvreugde (die eigenlijk na tuurlijk geen feestvreugde was) gezet. Een paar portiers sloten snel de hekken. Alsof ze dachten dat er een echte stier aankwam. Het gezelschap moest wachten. Ontzet (2) Eindelijk - zo rond twaalven - kwam er een heer naar buiten die zei dat een delegatie naar binnen mocht. Een delegatie? Waarom konden die vijftien mensen niet met z'n allen naar binnen? In de hal stond kabi netschef Berenschot al klaar. Vriendelijke man. "Ach, weet u wat: leest' u die brief nou maar even voor. Dat vind ik altijd wat handiger. Bovendien, u bent helemaal uit Leiden geko men - dus lijkt me dat voorle zen voor u wel zo leuk is. Het is toch niet zo'n lange brief?" Even later kon de delegatie weer Don Quichotte en een Spaanse stier op het Binnenhof. Veel indruk maakte het Leidse Spaanse protest niet. (Foto Holvast). vertrekken. Ze hadden hun plicht gedaan. Of het veel zal uithalen? Volgens een chauf feur in overheidsdienst, die op z'n portier stond te leunen, was het een sympathieke actie, dat wel, maar veel indruk had het volgens hem allemaal niet ge maakt. "Kijk joh, ik zit zelf op Spaanse les, dus ik ben wel een beetje betrokken bij dit gedoe. Maar ik vrees toch dat Spaans d'r aan gaat. Je doet er niets tegen. Hoeveel leraren hebben hier niet staan protesteren? En heeft dat wat geholpen? Nee toch! Dat bedoel ik nou". W.B. Zonnig (4) Een beetje handigheid èn een beetje zon was wel vereist. De officiële onthulling vrijdag van de zonnewijzer aan de Meelfa briek kon niet zomaar worden bijgewoond. Daar moet je wel wat voor doen, zouden ze bij Veronica zeggen. Ontwerper Henk Sloos had een zeer apar te uitnodiging bedacht. Zo ge construeerd datje met het zon licht en de schaduwval het tijd stip van onthulling kon afle zen. Net zoiets als een echte zonnewijzer. Dus zaten wij een paar dagen ge leden op de straatstenen met de uitnodiging in de gewenste houding. Zon was er ruim schoots, maar een beetje han digheid, dat ontbrak ten ene- male. De schaduw viel overal, behalve waar het hoorde. Dan Henk Sloos maar even ge beld. Het bleek dat wij tot een select gezelschap van domme men sen behoorden. "Ik heb nog maar een paar telefoontjes ge had. Trouwens: ook bij de Meelfabriek hebben er maar twee of drie mensen gebeld. Overigens is het wel zo dat ie dereen bij iedereen langs gaat om te vragen of die het al ge probeerd heeft". Maar volgens Sloos is dat geen domheid maar luiheid. Over luiheid gesproken: de zon newijzer had toch eigenlijk al een maand of twee geleden onthuld moeten worden? Sloos: "Ja, dat klopt. Maar om de zaak perfect te maken, heb ben ze ook de luifel opgeknapt. Die was nogal roestig. Met de zonnewijzer zelf heeft die ver traging niets te maken". Vanaf vrijdag wordt de zon in elk geval geacht flink te schijnen. Op de uitnodiging staat het ook al: 'sine sole nihil'. Het geen Latijn is voor: 'zonder zon is er niets'. Niets behalve een waardeloze zonnewijzer. O, ja: de onthulling is om vier uur- B.J. Tramtic (2) Erg veel hoop hoeft Haarlemmer Luuk Aarts niet te koesteren. De plannen die hij heeft voor een tramverbinding tussen Haarlem en Leiden (zie de Steeds-aflevering van gisteren) worden op z'n zachtst gezegd gereserveerd ontvangen. Verkeersambtenaar Aletrino wil niet helemaal negatief klinken: in principe voelt de gemeente Leiden wel voor een aardig trammetje door de stad. Maar nie* het NS-station als eindhal te. Waarom dan niet doorrijden naar bijvoorbeeld de Stevens hof? Dat zou hem persoonlijk wel wat lijken. Tegelijkertijd beseft hü echter dat de geld buidel .van de overheid daar voor te'kort zal schieten. Dat is het probleem, vreest ook NZH-districschef Leeuwen burg. "In deze tijd lijkt me aan leg van een tramverbinding niet realiseerbaar". Hoe leuk het hem zelf ook lijkt Maar met alle bus- en treinverbin dingen is het niet iets wat abso lute voorgang vereist Tramfanaat Aarts moet z'n ple ziertjes dus voorlopig maar el ders in het land zoeken. B.J.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3