Korting van 50 procent op subsidie dreigt Vuilnisbelt stinkt minder, omwonenden blijven bezorgd Kamervragen over "patiëntenaffaire" Geschil tussen Noordwijk en Noordwijkerhout Brokx slaat eerste paal voor huizen in Oosthout Aantal gemeenten weigert vooralsnog steun aan stichting sport en rekreatie gehandicapten Rust is weergekeerd na sluiting Noordwijkerhoutse vuil stort Museum Sint Bavo op vaste tijden open voor publiek Streek WOENSDAG 15 JUNI 1983 DEN HAAG/NOORDWIJK - Het Tweede-Kamerlid Stoffelen van de Partij van de Arbeid wil dat minister Rietkerk van Binnen landse Zaken zich zo spoedig mogelijk uitspreekt over de "pa tiëntenaffaire Sancta Maria". Stoffelen heeft de minister vra gen gesteld over het geschil tus sen de gemeentebesturen van Noordwijk en Noordwijkerhout over de vraag in welke jgemeente een groep van 160 patiënten van het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijk thuishoort. De gemeente Noordwijkerhout heeft buurgemeente Noordwijk vorig jaar al verzocht deze groep patiënten uit het bevolkingsre gister te schrappen zodat in schrijving in het register van Noordwijkerhout mogelijk is. Aanleiding daartoe is de verhui zing van de patiënten naar de nieuwe paviljoens De Boekhorst en De Hoge Wei die beide zijn ge legen op Noordwijkerhouts grondgebied. Noordwijk is weliswaar bereid daaraan mee te werken, maar wil de patiënten pas in de loop van 1983 overschrijven. Daarmee heeft het zeedorp namelijk be reikt dat het op 1 januari van dit jaar 24.000 inwoners had. Zonder die 160 patiënten was dat niet ge lukt. Dat inwonertal is van belang in verband met de hoogte van de salarissen van ambtenaren en be stuurders. Bij 24.000 inwoners gaan die namelijk meer verdie nen. Bovendien leveren de pa tiënten Noordwijk 65.000 gulden uit het gemeentefonds op, zon der dat er noemenswaardige uit gaven tegenover staan. Voorwaarde voor die hogere sala rissen is evenwel dat de gemeen te zowel aan het begin als aan het einde van het jaar 24.000 inwo ners telt. Het einde van het jaar was geen probleem, want door natuurlijke aanwas heeft Noord wijk aan het einde van het jaar toch meer dan 24.000 inwoners. De gemeente Noordwijk heeft de inwoners van Sancta Maria ei genlijk gebruikt om een jaar eer der meer geld te krijgen. Noord wijkerhout evenwel heeft de mi nister nu gevraagd de patiënten met terugwerkende kracht in te mogen schrijven in zijn bevol kingsregister, namelijk toen de minister de beslissing in april 1982 nam dat de patiënten op Noordwijkerhouts grondgebied ook in die gemeente thuishoren. Het Noordwijkse gemeentebe stuur verzocht de minister van binnenlandse zaken in april 1982 de betrokken patiënten als inwo ners te mogen "behouden". De minister wees dit verzoek echter van de hand, evenals het daarna door de gemeente Noordwijk aangetekende beroep tegen deze beslissing. De gemeente Noordwijkerhout is van mening dat de betrokken pa tiënten in die plaats thuishoren en vindt daarbij de rijksinspectie voor de bevolkingsregisters aan haar zijde. Ook de directie van Sancta Maria is akkoord gegaan met de overschrijving. Stoffelen vraagt minister Rietkerk of het hem bekend is dat de af wijzende houding van het Noordwijkse gemeentebestuur voornamelijk wordt ingegeven door de daaraan verbonden fi nanciële voordelen. Ook wil het kamerlid van de minister weten of deze bereid is te bevorderen dat de bedoelde uitkering van ca. 65.000 gulden wordt verstrekt aan de gemeente Noordwijker hout, "waar immers eerderbe- doelde patiënten reeds geruime tijd vóór 1 januari 1983 definitief woonachtig waren en de bedoel de uitkering derhalve uit een oogpunt van rechtvaardigheid thuishoort". PAGINA 23 VOORHOUT - Staatssecretaris Brokxs heeft zich bereid ver klaard de eerste paal te slaan voor het eerste deel van de eerste fase van de wijk Oosthout. Dat heeft hij officieus meegedeeld aan het Voorhoutse gemeentebe stuur. De gemeente wacht nog op een officiële bevestiging. De eerste paal wordt naar alle wap- schynlijkheid geslagen op 11 ju li. SASSENHEIM/LISSE - Het bestuur van de Stich ting Sport en Rekreatie Gehandicapten Bollen streek ziet de toekomst nog met vertrouwen tege moet. Met de kans dat de stichting dit jaar en ook de komende jaren een belangrijke subsidie gaat missen wordt weliswaar rekening gehouden, maar dat dat ook echt zal gebeuren geloven de bestuurs leden niet. "Daarvoor vinden de gemeenten, den ken wij, ons werk voor de gehandicapten te belang rijk", aldus penningmeester F. Slagman en secreta ris J.W. Roodzant van de stichting. Gedurende een aantal jaren ontving de stichting van zes gemeenten - Sassenheim, Lisse, Hillegom, Noordwij kerhout, Noordwijk en Voor hout - een subsidie van 7500 gulden. Dit bedrag werd be taald naar het aantal inwo ners van de betreffende ge meenten. Daarboven werd nog eenzelfde bedrag van 7500 gulden ge subsidieerd door de gemeen te Lisse. Dit betrof een rijks bijdrage. De gemeente Lisse trad daarbij op als centrale gemeente, die de ontvangen rijksbijdrage mede namens de andere gemeenten aan de stichting doorgaf. Door wijziging .van de bijdrage regeling van het rijk, krijgt de gemeente Lisse sinds 1980 minder geld. Het Lissese ge meentebestuur heeft daarna de andere deelnemende ge meenten gevraagd de wijze van subsidiëring te herzien door Kees van Kuilenburg en het totale bedrag van 15.000 gulden gezamenljk te betalen. Vier gemeenten (Noordwijk, Hillegom, Voor hout en Noordwijkerhout) zijn daar nog steeds niet toe bereid. In afwachting van de discussie met deze gemeenten en het oordeel van het toenmalige ministerie van CRM, nu wel zijn, volksgezondheid en cul tuur, heeft de gemeente Lisse voor 1980, 1981 en vorig jaar de subsidiëring op dezelfde wijze als voorheen voortge zet. Volgens het ministerie heeft elke deelnemende ge meente met betrekking tot de subsidie van de stichting een eigen verantwoordelijkheid heeft. De gemeenteraad van Lisse i de activiteiten van de Stichting Sport en Rekreatie Gehandicapten is nei aansen. heeft onlangs het besluit ge nomen het extra bedrag van 7500 gulden niet meer voor zijn rekening te nemen. De Stichting Sport en Rekreatie Gehandicapten Bollenstreek heeft toen zij daarvan hoorde een bezwaarschrift inge diend. Dit bezwaarschrift werd ongegrond verklaard. Beroep Voor het bestuur van de stich- (Foto Holvast) ting is de handelwijze van de gemeente Lisse, ondanks het bezwaarschrift, volkomen begrijpelijk. "Wij zijn al die jaren door de gemeente Lisse correct behandeld. Het doet ons ook pijn dat wij deze stap hebben moeten nemen. Maar het is in het belang van onze leden. Die kunnen het geld gewoon niet missen. Daarom hebben wij het bezwaar schrift ingediend, om eventu eel in beroep te gaan tegen de beslissing van de gemeente Lisse. Of dat ook werkeüjk zal gebeuren weet ik niet. daarover moet het bestuur nog beslissen. Voorlopig gaan we er nog steeds van uit dat het in orde komt en dat de gemeenten het bedrag be talen", aldus penningmeester Slagman. "De verhouding met de gemeenten is altijd prettig geweest, dus ver wachten wy dat ze ons nu niet laten vallen". Mochten de vier gemeenten bij hun standpunt blijven en de subsidie niet alsnog verlenen dan kan de stichting, volgens de beide bestuursleden, dit jaar en volgend jaar nog op de oude voet doorgaan. "We hebben nog wel voldoende geld in reserve om het zolang uit te zingen. Daarna komen we echter in de problemen. Dan moet er wat gebeuren. We hebben daar al onze ge dachten over laten gaan, maar we zijn niet van plan nu al te zeggen: dit moeten we minder doen of dat moeten we afschaffen. Daar begin nen we nog niet aan", zegt Slagman. De stichting heeft er alle begrip voor dat de gemeenten de subsidie wat willen korten. Zowel Slagman als Roodzant zijn werkzaam in gemeente dienst en weten maar al te goed dat de financiële positie van de gemeenten aanzien lijk minder is geworden. "In de eerste plaats zijn wy ech ter bestuursleden van de stichting en daar spannen werken wij ons voor in. Amb tenaar zijn we wat dat betreft pas op de tweede plaats", ver telt Slagman. Aanvaardbaar Beiden zijn echter van mening dat een geringe korting op de subsidie aanvaardbaar is. "Daar houden we rekening mee en dat kunnen we ook wel opvangen. We hebben wat kunnen reserveren in de afgelopen jaren. Maar 7500 gulden dat is toch wat te veel van het goede. Dan ziet het er op langere termijn slecht uit voor de stichting", menen Slagman en Roodzant. De stichting heeft in de zes ge meenten ruim tweehonderd leden. Die houden zich bezig met onder meer paardrijden, zwemmen, gymnastiek, dan sen en muziek. "Dat zijn voor de gehandicapten activitei ten waar ze voortdurend naar uitkijken. Het kan toch niet de bedoeling zijn, dat in die activiteiten wordt gesneden. Dat weigeren we te geloven, daarvoor kennen we de ge meenten te goed", aldus Slagman. NOORDWIJKERHOUT - De vuilnisbelt aan de Te- spellaan in Noordwijker hout geeft minder reden tot klachten dan voor heen. De angst voor moge lijke schadelijke gevolgen zit er bij omwonenden echter nog goed in. Zeker nu de vuilnisbelt door de provincie wordt gerekend tot "een van de minder goede belten in Zuid-Hol land". Bovendien zijn de afgelopen maanden, zij het in kleine hoeveelhe den, opnieuw kakkerlak ken gesignaleerd. Maar de stank is aanzienlijk min der, meent mevrouw D. van der Vlugt die aan de Delfweg woont. En de Tespellaan is weer een ge woon landelijk weggetje gewor den, waar de omgeving niet lan ger wordt geteisterd door af en aanrijdende vrachtwagens. L. Verdegaal van de Tespellaan weet wat dat betreft niet hoe hij het heeft sinds de belt eind van vorig jaar dicht ging. Zowel de Delfweg als de Tespel laan zijn schoner. Volgens me vrouw Van der Vlugt konden de walkanten nu eens gemaaid wor den zonder dat eerst puin en hout uit het gras moesten wor den gehaald. "Dat kon tot voor kort niet. Dat kwam doordat er altijd wel wat vuil van de vracht wagens afviel", aldus de be woonster van de Delfweg. Toch is zij niet helemaal gerust. "Die belt hoort nu eenmaal niet in het landschap, wat ze er ook aan doen. De vuilnisbelt ziet er weliswaar beter uit dan vroeger, maar het blijft een vreemd ele ment. Bovendien kun je nooit zeggen of zo'n belt werkelijk geen gevaar of hinder meer zal opleveren". Kakkerlakken Voor mevrouw Van der Vlugt is het allemaal nog geen zuivere koffie. Zij sluit niet uit dat om wonenden straks weer te kam pen krijgen met een kakkerlak- kenplaag. "Het is nu nog maar korte tijd mooi weer. Als het zo blijft is het best mogelijk dat ze weer tevoorschijn komen". door Henk van der Post Overigens zijn in de omgeving van de Tespellaan sinds eind vorig jaar al weer verschillende keren kakkerlakken gesignaleerd door de familie Verdegaal. "We heb ben zelf nog wel eens gespoten. Ik denk dat ze afkomstig zijn van het land dat tussen de belt en ons woonhuis in ligt", aldus me vrouw en meneer Verdegaal, die jaren last hebben gehad van kak kerlakken. Pas toen anderen ook daarover klaagden, trokken zij aan de bel. Het aantal kakkerlakken vormde in september/oktober van het vo rig jaar een ware plaag. Bij hon derdduizenden zaten zij in hui zen en velden rondom de belt. De familie Verdegaal moest een week lang de woning verlaten zo dat het pand chemisch kon wor den bevrijd van de kakkerlak ken. Mevrouw Van der Vlugt heeft sinds zij zelf de woning heeft la ten reinigen geen last meer van kakkerlakken. "Ook de stank is minder, maar het is nog niet wat het wezen moet. Ik hoop maar dat de gemeente de belt niet meer openstelt voor het storten van vuil". Wat dat laatste betreft hoeft zij zich volgens wethouder P. Heems kerk (WD) geen zorgen meer te maken. "De huidige belt gaat niet meer open. Het is echter niet geheel uitgesloten dat de belt wordt uitgebreid. Maar met bei de benen op de grond staande denk ik dat die uitbreiding er niet zal komen. Tenzij het aan vullende onderzoek van de pro vincie oplevert dat het grondwa ter goed is evenals de kwaliteit van het oppervlaktewater". Waterleiding De Tespellaan is weer een landelijk weggetje. Sinds de vuilnisbelt is gesloten is de weg gevrijwaard van af- en aanrijdende vrachtwagens. (Foto Holvast) Pas als aan die voorwaarden zijn voldaan zal aan de gemeenteraad worden voorgesteld gronden te kopen met het doel de belt uit te breiden, aldus Heemskerk. "Maar het zal nog wel een jaar duren voordat de provincie het aanvullende rapport gereed heeft". Over de kakkerlakken hebben Heemskerk geen klach ten bereikt. "Waar nodig worden ze bestreden. Maar het is een af lopende zaak. De bron is weg", meent Heemskerk. De familie Verdegaal tilt eigenlijk niet zo heel zwaar aan de kakker lakken. Zij maakt zich ernstigere zorgen over haar watervoorzie ning. Op korte afstand van de vuilnisbelt gaat een pijp 27 meter de grond in met het doel grond water op te pompen ten behoeve van de drinkwatervoorziening. Hoewel er nog toe niets gevaar De belt zoals die er thans bij ligt. De belt is aanzienlijk groener dan voorheen. lijk is gebeurd, vrezen zy dat er wel degelijk gevaren bestaan. Wel is altijd ten stelligste beweerd dat het water dat door de belt heensijpelt ondergronds richting Haarlemmermeer verdwijnt. Dus juist in de tegenovergstelde richting. Maar gerust is de fami lie Verdegaal er niet op. Al ver schillende keren heeft zij er bij de gemeente Noordwijkerhout op aangedrongen waterleiding aan te leggen. Tot nog toe sor teerden die verzoeken geen ef fect. Inklinken Voor wethouder Heemskerk is de "kwestie vuilnisbelt" eigenlijk zo'n beetje afgerond. Er zijn vele tonnen klei en zand op gestort en er is wat groen geplaatst zodat de belt een geheel ander aanzien heeft dan een jaar geleden. Bo vendien klinkt de belt, die op sommige punten zo'n twinitig meter hoog is, volgens Heems kerk flink in. Maar van dat laatste gelooft me vrouw Van der Vlugt geen woord. "Ik kan dat altijd precies afmeten aan het schuurtje dat vlak voor de belt staat. Ik zeg soms tegen mensen dat de belt twee keer zo hoog is als het schuurtje. En de vuilnisbelt is nog steeds twee keer zo hoog. Van inklinken is geen sprake". Het oppervlaktewater in de omge ving van de vuilnisbelt is volgens wethouder Heemskerk helder der dan voorheen. Eind vorig jaar eiste het Hoogheemraad schap van Rijnland dat de ge meente Noordwijkerhout op kor te termijn maatregelen zou ne men om te voorkomen dat nog langer water via de belt in de slo ten terecht kwam. Maatregelen Maar er sijpelt nog nauwelijks wa ter via de belt in de sloten. Dat is volgens Heemskerk een gevolg van de dikke kleilaag die erop is gestort en die weinig water door laat. Hij verwacht dan ook niet dat het Hoogheemraadschap zal vasthouden aan de eis van ingrij pende maatregelen. Al is er zelfs gesproken van het slaan van een damwand rondom de belt zodat het sijpelwater in de grond ver dwijnt. Joke Vogel van de Vereniging Dorpsbehoud die zich intensief met de vuilnisbelt en de bezwa ren van omwonenden heeft be ziggehouden, vindt de opmer king van Heemskerk dat het slootwater helderder is niet zo schokkend: "Als het water hel der is wil dat niet zeggen dat het geen chemische stoffen bevat". Zowel de gemeenteraadsleden als de Vereniging Dorpsbehoud we ten niet precies wat ze met het rapport van de provincie aan moeten. Beide instanties willen een vertaling van het rapport waarin de Noordwijkerhoutse belt als een "minder goede belt" wordt aangeduid. "Dorpsbe houd" wil daartoe echter een an dere instantie inschakelen dan de gemeenteraad. De vereniging wil een instantie inschakelen die niet alleen het rapport in aan vaardbaar taal kan vertalen, maar ook conclusies kan trek ken. NOORDWIJKERHOUT - Het psychiatrisch ziekenhuis St Ba vo stelt vanaf volgende week dinsdag het museum van de kli niek op vaste tijden open voor het publiek. Het publiek kon dat voorheen alleen op afspraak. In het museum wordt met name de ontwikkeling van de psychiatrie en de St. Bavo belicht. Het museum is tot 1 september el ke dinsdagavond geopend van 19.00 tot 21.00 uur. De openstel ling is bedoeld als proef. Een woordvoerder van de St. Bavo verwacht grote belangstelling. Vorig jaar hebben zo'n 2500 men sen het museum bezocht, terwijl het museum toen, zoals gezegd, alleen op afspraak open was.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23