LEIDSCH DAGBLAD "Rente binnenkort omlaag" "VS leggen wil niet op aan M.-Amerika Dé Stoop gearresteerd Peru onderzoekt Nederlandse steun guerrilla RENTE Drie vrouwen bij ongeluk in Spanje gedood Minister Ruding na succes van staatslening: Richard Stone na afloop rondreis: Gewapende overval op Slavenburg Den Haag Nagel laakt "extraatje" WOENSDAG 15 JUNI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37112 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTBUS 54 2300 AB LEIDEN VOOR TEL.NRS ZIE COLOFON DEN HAAG (ANP) - Bij een auto ongeluk in de buurt van de Spaanse stad Callela zijn drie vrouwen uit Hengelo om het le ven gekomen. Een vierde vrouw werd met ernstige verwondin gen in een naburig ziekenhuis opgenomen. Dit is vandaag door het ministe rie van buitenlandse zaken mee gedeeld. Het viertal was met een particu liere auto op vakantie in Span je. Verdacht van fraude bij FC Amsterdam AMSTERDAM (GPD) - Dé Stoop, de 63-jarige ex-voorzitter van FC Amsterdam en directeur van een liftenfabriek in Voorburg, is aan gehouden op verdenking van valsheid in geschrifte en tot het aanzetten van het doen van een valse aangifte. Deze arrestatie is het gevolg van een onderzoek dat door de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst wordt ver richt naar betalingen bij het in middels opgeheven FC Amster dam. In dit onderzoek zijn volgens de fraude-officier bij de Amster damse rechtbank, mr. J. de Bruin, zaken aan het licht geko men van spelers, die de fiscus voor bedragen variërend van 5.000 tot 20.000 gulden hebben benadeeld. Daarbij zou gebruik zijn gemaakt van documenten die door Stoop zijn verstrekt. Volgens mr. de Bruin gaat het om een fraude waarmee honderd duizenden guldens is gemoeid. Aan de voetballers (zo'n twintig in totaal) is inmiddels al een na- heffing opgelegd. Dé Stoop zal morgenmiddag worden voorge leid. Het is dan aan de rechter commissaris van de Amsterdam se rechtbank om uit te maken of Stoop in voorarrest blijft. Zaandamse Nancy nieuwe Miss Holland miss. De Zaandamse Nancy Laüeman-Heynis werd vannacht in Amsterdam gekozen tot Miss Holland 1983. Zij werd gekroond door haar voorgangster Brigitte Dierickx (rechts). (Foto ANP). DEN HAAG (GPD/ANP) - De rente kan omlaag. Het suc ces van de jongste staatslening toont aan, dat het ver trouwen van (buitenlandse) beleggers is weergekeerd. Dit zei minister Ruding (financiën) vandaag op de con ferentie "Ontmoet de Nederlandse regering" in Amster dam. De laatste staatslening heeft het record-bedrag van 8,5 miljard gulden opgeleverd, een voor Nederland uniek bedrag. Dit is 3,5 miljard meer dan de staatslening van februari dit jaar. MEXICO, WASHINGTON (UPI/AP) - De Verenigde Sta ten zullen de landen in Midden-Amerika geen oplossing opleggen voor de crisis daar, zo heeft de speciale Ameri kaanse gezant, Richard Stone, verklaard. Hij wil dat de zogenaamde Conta- dora-groep (die wordt gevormd door Mexico, Panama, Colombia en Venezuela) een oplossing voor het conflict zoekt, in samen werking met de "soevereine sta ten" van Midden-Amerika. "Wij zullen hun agenda eerder willen steunen dan dat wij zouden po gen onze eigen agenda op te drin gen". Stone maakte een rondreis van twee weken door Midden-Ameri ka en de landen van de Contado- ra-groep en leverde bij terugkeer in Washington kritiek op de re bellen in El Salvador, omdat zij hun voorstellen voor vredeson derhandelingen openbaar heb ben gemaakt. "Een essentiële eis voor een dialoog is vertrouwe- Bisschoppen gaan naar Zuid-Afrika UTRECHT (ANP) - Kardinaal Wil- lebrands en hulpbisschop Nien- haus van Utrecht zullen in een augustus een bezoek aan Zuid- Afrika brengen. Zij hebben posi tief gereageerd op een uitnodi ging van de bisschoppenconfe rentie van zuidelijk Afrika. In Pretoria zal de bestuursraad van bisschoppen worden bijge woond. Zonnige perioden Zonnige perioden en vrijwel overal droog, minimumtemperatuur om streeks 8 graden, middagtempera- tuur ongeveer 17 graden. Matige noordwestenwind, maar in de nacht en in het binnenland weinig wind. 16 juni 1983 lijkheid en beslotenheid". Vorige week stuurden de vijf guer rillabewegingen en hun politieke afdeling in El Salvador een brief aan Stone, waarin zij een 'recht streekse dialoog' in de VS voor stelden om tot een oplossing van de problemen in El Salvador te komen. De tekst van de brief met het plan werd openbaar gemaakt met een verwijzing naar de VS als een "oorlogszuchtige partij". Stone verklaarde zich overigens 'zeer ingenomen' met het resul taat van zijn reis. "Ik heb con structieve besprekingen gevoerd met de leiders van aUe betrokken landen". De Amerikaanse minister van de fensie Caspar Weinberger kop pelde de steun door de VS aan El Salvador gisteren aan de verde diging van de VS. Hij herinnerde eraan dat El Salvador is gelegen op het vasteland van de Verenig de Staten en dat er dus wel dege lijk een verantwoordelijkheid in Washington ligt om dit gebied te verdedigen. Een groep van 120 Amerikaanse Groene Baretten is gisteren in Honduras aangekomen om er een opleidingskamp voor de re gio in te richten. De instructeurs zijn door president Reagan ge stuurd om 2500 Salvadoriaanse militairen vertrouwd te maken met de tactiek om rebellen te be strijden. De hoogste leider van de opstande lingen in El Salvador, Guillermo Ungo, heeft gisteren erkend dat zij zich af en toe in hun strijd schuldig maken aan 'excessen" Maar hij zette vraagtekens bij de Amerikaanse beschuldiging dat guerrillero's onlangs bij de bezet ting van een belangrijke brug krijgsgevangenen hebben ge dood. Over de opleiding van Salvado riaanse troepen door Groene Ba retten in Honduras zei Ungo: "Het is duidelijk dat een regering die 2500 soldaten en 800 beamb ten op Hondurees en Ameri kaans gebied opleidt, niet denkt aan vrede maar aan oorlog" Richard Stone Minister Ruding is optimistisch over de kansen op economisch herstel. Hij verwacht op vrij kor te termijn een daling van de ren testand in het buitenland (de Britse banken hebben vandaag hun rente met een half procent verlaagd tot 9,5), terwijl de infla tie nog verder zal (moeten) dalen dan de bijna 3 procent die voor 1983 wordt voorzien. Ruding is er bovendien van over tuigd dat de Miljoenennota voor 1984, die op Prinsjesdag wordt gepubliceerd, het vertrouwen zal bevestigen dat de beleggers, blij kens het succes van de recente staatsleningen, in onze economie hebben. Het optimisme van de minister komt voort uit de overweldigen de belangstelling die er voor de lening bleek te bestaan. Deze was zo groot, dat de minister er ook meer dan 10 miljard gulden uit beschikbaar had kunnen krij gen. Hij wenste echter niet het onderste uit de kan te halen. Dit wijst erop dat de geldhandel niet alleen de leningsvoorwaarden gunstig genoeg vond, maar dat men kennelijk de indruk heeft, dat de rente in Nederland zijn hoogste stand heeft bereikt en tot een lager niveau zal terugzak ken. Premier Lubbers zei op hetzelfde congres in Amsterdam, dat in de Nederlandse samenleving steeds beter beseft wordt dat aanzienlij ke inkomensoffers noodzakelijk zijn voor het welslagen van het economische herstel. Ook wint het inzicht dat sparen en investe ren belangrijker is dan consume ren steeds meer terrein. Lubbers constateerde dat „zeer veel vakbondsleden" bereid zijn onder voorwaarden loon in te le veren om de loonkosten te druk ken en zo de continuiteit van hun onderneming en de werkgele genheid in het algemeen veilig te stellen. Minister De Koning stelde tevre den vast dat de Nederlandse con currentiepositie de laatste jaren sterk is verbeterd, vooral door de beperking van de loonkosten. Hij verwacht dat die trend zich de komende jaren zal voortzet ten. Het kabinet zal de komende jaren doorgaan met het vermin deren van de sociale lasten voor de werkgevers, aldus De Koning. Minister Van Aardenne hield de buitenlandse toehoorders voor, dat het belastingklimaat voor on dernemers in Nederland er niet slecht afkomt in vergelijking met andere westerse landen. fMHet Motorhuis vondellaan 80. Leiden Tel 071-76 9313 30 PAGINA'S Den Uyl: "Ruime aftrek schande" Machtsstrijd in Russische top PAGINA 9 Principe-akkoord in stukgoed-sector PAGINA 11 Tweede Nederlandse ploeg in de Tour? DEN HAAG (GPD)- De regering van Peru gaat onderzoeken in hoeverre Nederlandse ontwikke lingsorganisaties zijn betrokken bij steun aan linkse guerrillastrij ders in Peru. Het gaat om de No- vib, Cebemo, Icco en Hivos, die programma's verzorgen voor steun aan de bevolking van Peru. De Nederlandse ambassadeur in Lima, Vincent Bruyns, heeft de zaak besproken met de Peru viaanse president, Fernando Be- launde, en de minister van bin nenlandse zaken, Luis Perco- vich. Volgens een ambassade- woordvoerder zijn tijdens dat ge sprek geen harde bewijzen op ta fel gelegd voor Nederlandse steun aan de guerrillastrijd in Pe- De vier organisaties zouden van middag in Den Haag bijeen ko men om een gezamenlijk stand punt tegenover de kwestie te be- Twee mannen maken 60.000 buit DEN HAAG (ANP) - Twee man nen, van wie er een gewapend met een vuurwapen, hebben vanmorgen bij een overval op een filiaal van Slavenburg's bank aan de Nieuwe Uitleg in Den Haag tenminste 60.000 gulden buitgemaakt. De twee, met bivakmutsen over het hoofd, kwamen de bank bin nen voor openingstijd door aan te bellen. De plaatsvervangend filiaalchef, die op dat moment al leen in de bank was, deed de deur open in de veronderstelling dat het een medewerker van de bank betrof. Hij werd vervolgens gedwongen de kluis in de kelder van de bank te openen. Toen hij zich hierte gen verzette werd hij met een ij zeren staaf geslagen. Uit de kluis namen de mannen een bedrag van 60.000 gulden mee. Boven dien roofden de overvallers de, nog onbekende, inhoud uit drie particuliere kluisjes. Een medewerkster, die op het mo ment van de gebeurtenissen in de kelder de bank betrad, werd door een van de overvallers ge dwongen op een stoel plaats te nemen, nadat zij een kap over het hoofd kregen. De plaatsver vangend filiaalchef werd in de kelder met kleefpleisters aan een stoel gebonden. De twee overvallers zijn nog voort vluchtig. DEN HAAG (GPD/ANP) - "Zonder dat het parlement er iets van afwist is de vakantie toeslag voor hogere ambtena ren en hoofdofficieren met 400 gulden omhoog gegaan". Die bewering van het Eerste Kamerlid Nagel(PvdA) is vanochtend door een woord voerder van het ministerie van sociale zaken tegenge sproken. De verhoging is volgens een woordvoerder gebaseerd op de regeling voor de aftopping van het vakantiegeld: maxi maal driemaal het netto-mi nimumloon. Vorig jaar kwam dat uit op 5200 gulden, dit jaar op 5600 gulden. Ondanks die verklaring sprak de senator vanochtend voor de VARA-radio zijn afkeu ring over de regeling uit. Hij wees op de ongelijkheid tus sen dienstplichtigen en be roepsmilitairen. "Terwijl de wedde van soldaten omlaag gaat, krijgen hoge officieren meer vakantiegeld", aldus Nagel. palen. Een Hivos-woordvoeder verklaarde vanochtend verbaasd te zijn over de beschuldiging uit Peru. Hij zei dat alle projecten die door de Nederlandse organi saties worden gesteund, door de regering van Peru zijn goedge keurd. De hulp die via de Nederlandse or ganisaties wordt geboden, be treft hoofdzakelijk programma's voor verbetering van de leefom standigheden van de plattelands bevolking. De activiteiten wor den uitgevoerd in samenwerking met officiële en erkende organi saties in het betrokken land. Zo zet Cebemo zich al jaren lang in samenwerking met de Peru viaanse bisschoppenconferentie in voor steun aan de kleine boe ren, die problemen hebben met grondeigendom en afzetmoge lijkheden voor hun produkten. Ook zijn er projecten voor maat schappelijke vorming van de be volking. Daarbij wordt speciaal aandacht besteed aan werklozen, en juridische hulp wordt gebo den voor mensen die gevangen zitten wegens vakbondsactivitei ten. Rond de recordop brengst van de jong ste staatslening heeft zich gisteren een merkwaardige opgetogenheid afgetekend. Nog maar luttele weken geleden bleek het nationale oog zich vooral te richten op de onplezierige gevol gen van de grote schuldenlast van de regering. Het beeld dat daarbij werd opgeroe pen, was weliswaar niet altijd even zuiver, maar aansluitend op de in valshoek van toen kan worden ge constateerd dat de rentelast van de overheidsschuld per hoofd van de bevolking, door deze lening weer 57 hoger ligt. Wat daar zo feeste lijk aan is, blijft duister. Vermoedelijk is het enthousiasme vooral ingegeven door de hoop dat de recordinschrijving, het signaal zal blijken van een rentedaling in ons land. Maar ook dat is twijfel achtig. Sinds de meest recente aanpassin gen in het Europees Monetair Stel sel zijn op de kapitaalmarkt rond de gulden spanningen ontstaan. Mi nister Ruding koos toen voor een minder forse waardevermeerdering dan was verwacht en liet zich niet zoals in het verleden gebruikelijk, leiden door de aanpassing van de Duitse mark. Hij oordeelde terecht dat een zo grote waardevermeerdering de Neder landse concurrentiepositie te zeer zou aantasten en legde daarom een advies daartoe van de Neder- landsche Bank naast zich neer. Een verminderde (inter)nationale be langstelling voor de gulden was daarvan het tevoren ingecalculeer de gevolg. Dat de soep na enkele maanden wat minder heet zou wor den gegeten, is gisteren bevestigd. De gulden is allerminst tot een zor gelijk niveau gekelderd. Integen deel, de belangstelling is als van ouds groot. Zo groot dat ook bij een lagere rente vergoeding voor belegging in gul dens, de vraag op peil kan blijven. Nationaal gesproken zou de stij gende lijn in de rentetarieven daar door wat kunnen worden afge zwakt, temeer omdat de overheid zich voorlopig niet meer als geld- vrager op de kapitaalmarkt zal aan dienen. Internationaal gezien zijn de voor waarden voor een rentedaling ech ter allerminst aanwezig. Niet ten onrechte is tijdens de economische top in Williamsburg in de richting van de Verenigde Staten een scherp verwijt geuit. De voorwaar den voor een lagere Amerikaanse rente zijn bepaald niet aanwezig. Het grote overheidstekort in de VS wijst niet op een verbeterd rentekli maat op enige termijn. Europa zal zich daarom moeten blijven schik ken in het rentedictaat dat de Ver enigde Staten oplegt. Het enthousiasme op de effecten beurs lijkt dan ook vooral bepaald door ontwikkelingen op korte ter mijn. Uiteindelijk is Nederland im mers niet in staat een onafhankelij ke rentepolitiek te voeren - zelfs Europa lukt dat niet - en dat maakt de Amerikaanse problemen door slaggevender voor de rente dan het welslagen van een Nederlandse staatslening. Bou wmaterlalenhandel BENNINK Velux dakramen met 5% korting Velux rolgordllnen grlndtegels v.a. 3,95 Hoofdstraat 130 Leiderdorp Tel. 071-895420 Nieu*5 reder*" obonnement lJ Stuur mij uw krant vier weken op proet voor I 9,50. Daarna beslis ik. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (t 61,25). Vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant twee weken gratis LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1