Conté, fijn tekenmateriaal GESLAAGDEN Connors en Lendl naar Zuid-Afrika WIEL contactlenzen, das pas fijn. van der Maasdijk klopt Vervoorn Bijsterveld zet Loos aan de kant y- Regionalen Katwijk nogmaals in de slag met jeugd van ADO Visum voor Alan North WOENSDAG 15 JUNI 1983 Sport LEIDEN - Onder goede weers omstandigheden werd gister avond het laatste gedeelte van het totale programma van de Kampioenschappen van de Kring Gouwe Rijn streek verzwommen. In het tussenklassement van de ploegen stond de zwemploeg van AZC bovenaan met 21 gouden plakken, gevolgd door Boskoop. CZ '86 ver drong de Boskopers gisteren van de tweede plaats. Dit was vooral weer te danken aan het goede zwemmen van de meisjes onder de 16 jaar. Helga Lasschuit (LZ '86) werd zowel kampioene op de 100 meter vlinderslag als op de 200 meter wisselslag. De 100 vlinder meisjes 1967 leg de ze af in een tijd van 1.11.2 en de 200 wissel in 2.40.0. Clubgenote Sylvia Bakker wist eveneens de 100 vlinder in haar leeftijdsgroep op haar naam te brengen. Ze zwom de 100 meter in een tijd van 1.14.1. Op de 200 meter wis selslag zwom ze de tweede tijd: 2.41.6. De 100 meter vlinderslag meis jes 1970 werd een komplete Zijl/LGB aangelegenheid. Het snelst zwom Jolanda La- terveer. De 100 meter legde ze af in een limiettijd van 1.13.1. De tweede tijd werd gezwommen door Mireille Correlje: 1.15.0. Als derde fin- sihte Patricia Distelveld met een tijd van 1.17.5. Mireille Correlje eindigde op de 200 meter wisselslag meisjes onder 14 jaar in een tijd van 2.42.3 (tweede) en Jolanda Laterveer kwam daar pal achter in 2.42.9. De titanen strijd tussen Eward Maasdijk (Zijl/LGB) en Kees Vervoord (AZC) op de 100 meter vlinderslag heren werd gewonnen door de zwemmer van De Zijl. De vlinderspe cialist uit Leiden zwom te vens met 59.8 een NK-limiet. Vervoorn kwam uit op 1.00.9. Maasdijk eindigde op de 200 meter wisselslag op een te leurstellende derde plaats: 2.20.6. Kring Kampioen op de 100 me ter vlinderslag jongens 1970 werd Marco Mulder van LZ '86. Voor hem werd een win nende tijd van 1.13.9 geklokt. Op de 200 meter wisselslag jongens pakte hij het zilver met een tijd van 2.36.2. Hans van Hees kwam uit op een tijd van 2.44.1 wat goed was voor een derde plaats. Op de 100 meter vlinderslag jongens 1969 zwom Bob van Staak zich naar een tweede plaats met een tijd van 1.15.8. Hans van Haas (LZ '86) fi nishte wederom als derde met een tijd van 1.19.0. Het goud op de 100 vlinderslag jongens 1969 ging naar de Zijl-zwemmer René Correlje. Voor hem werd een tijd van 1.05.0 geklokt, waarmee hij ruim onder het limiet voor de N.K. dook. De 100 meter schoolslag (in de leeftijds groep 1972) werd zowel bij de meisjes als bij de jongens be heerst door zwemmers van LZ. Bij de meisjes won Win- ny van Deelen in een tijd van 1.34.4. Pauline Stastra kwam als derde aan in een tijd van 1.36.3. Martin Bartels bracht de 100 school bij de jongens op zijn naam met een tijd van 1.35.98. Ronald Thierry liet de klokken stil staan op 1.35.9 en werd hiermee twee de. LEIDEN - Terwijl alle voetballers nu inmiddels vakantie vieren, dienen de spelers van de regio nale jeugd van Katwijk minstens nog eenmaal de kicks aan te binden. Morgenavond moeten de Katwijkers aantreden tegen ADO, om tegen de Hagenaars de laatste tien minuten van een reeds tweemaal eerder gestaakt duel uit te spelen. Het duel moet op neutraal terrein worden gespeeld. Omdat de tuchtcommissie van de Afdeling Den Haag van de KNVB lang heeft gewacht met de beslissing wat te doen met het duel en alle velden inmiddels zijn gesloten, moeten Katwijk en ADO uitwijken naar het veld van ZAW in Valken burg. Op dat veld wordt momenteel een zomeravond- rnmnptitie voor bedrijven gespeeld, maar de Af deling Den Haag heeft voor morgenavond (19.00 uur) een gaatje kunnen vinden. Blijft de 2-1 stand in het voordeel van Katwijk, dan handhaaft de ploeg zich. Mocht ADO de wedstrijd alsnog in zijn voordeel beslissen, dan moet Katwijk eerst aantreden tegen Roodenburg om de tweede helft van het eerder dit seizoen tegen de Leidenaars vroegtijdig beëindigde duel uit te spelen. De ploeg begint dan met een 3-0 achterstand. Ver liest Katwijk dat duel inderdaad, dan moet een beslissingsduel worden gespeeld tegen Excel- De Katwijkers hebben het evenwel zelf in handen. Sluiten zij het duel van morgenavond winnend af, dan mogen ook zij op vakantie... Toppers bezwijken voor vele dollars JOHANNESBURG (ANP) - De tennissers Jimmy Connors (VSt), Ivan Lendl (Tsj), Jo- han Kriek (VSt) en Kevin Curren (ZAf) zullen van 8 tot 11 juli meedoen aan een demon stratie-toernooi in Sun City in Botswana (Zuid-Afrika). In totaal is er met dit evenement 2,8 miljoen gulden te verdienen, waarvan 1,1 miljoen voor de win naar. Het is al het vijfde miljoe-. nenspektakel in Sun City. Eer der haalde organisator Sol Kerz- ner voor dezelfde bedragen top- golfers naar Zuid-Afrika en werd twee maal een boksgala gehou den. Kerzner verklaarde, dat hij ook John McEnroe had bena derd. "Dat is me niet gelukt. Maar ik geloof wel, dat zijn be langstelling is gewekt, zodat hij misschien volgend jaar van de partij zal zijn". De laatste keer dat Connors van plan was in Zuid-Afrika te spelen DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van buitenlandse zaken heeft giste ren besloten de Zuidafrikaanse motorcoureur Alan North een visum te verlenen. North is daardoor in staat deel te nemen aan de TT van Assen op zaterdag 25 juni. Het uiteindelijke advies om North toe te staan in Nederland te verblijven, en aan de TT mee te doen, werd door het ministerie van WVC gegeven. Via staatssecretaris Van der Reijden hadden zowel de KNMV als de NSF visumverlening bepleit. Onder meer omdat anders het gevaar be stond dat de TT van Assen van de lijst van Grand Prixs meetellend voor het wereldkampioenschap werd geschrapt. Het ministerie van buiten landse zaken heeft echter tegelijkertijd een dringend beroep op de NSF gedaan er voor te zorgen dat dit soort situaties in de toekomst worden voorkomen. was in 1981 bij het open kam pioenschap van Johannesburg. Hij trok zich evenwel enkele da gen voor het toernooi terug, om dat zijn familie met de dood zijn bedreigd. In 1980 heeft Kerzner overigens ook al een poging gedaan om Björn Borg en McEnroe voor bij na anderhalf miljoen gulden per persoon naar Zuid-Afrika te lok ken voor het spelen van een wed strijd. Beiden besloten niette ko men onder druk van groeperin gen, die zich verzetten tegen de rassenpolitiek in Zuid-Afrika. Mesker Marcella Mesker heeft het niet erg getroffen bij de loting voor de open Engelse tenniskampioen schappen op Wimbledon. De hoogstgeplaatste Nederlandse speelster op de wereldranglijst komt in de eerste ronde uit tegen de voor eigen publiek spelende Britse Ann Hobbs. Als ze die ver- LEIDEN- In het tennistoernooi van De Munnik kreeg de strijd op de tweede dag al een grimmiger karakter. Dat was met name het geval bij de partij in het herenenkel spel B tussen Hans Bijstervelt en Hans Loos (no 1 ge plaatst in C), 7-5,6-3,) en die tussen Freek Tanis en Martin Drijver: 5-7, 6-3, 6-4. Connors gaat, in tegenstelling tot McEnroe, wel slaat, stuit ze in het vierde kwart in de tweede ronde vrijwel zeker op titelverdedigster Chris Evert- Lloyd. Die zal weinig moeite hebben haar landgenote Alycia Moulton opzij te zetten. Michiel Schapers moet het bij de heren in het onderste kwart in de eerste ronde opnemen tegen de taaie Westduitser Peter Elter. Mocht Schapers deze strijd over leven, dan ontmoet hij de win naar van het duel Tom Cain (VSt) tegen een 'Qualifier'. Pas in de derde ronde, als hij die haalt, heeft de Nederlander de kans een geplaatste speler tegen te ko men, te weten Bill Scanion. De als eerste geplaatste winnaar van vorig jaar Jimmy Connors begint zijn titelverdediging tegen zijn landgenqot Eddie Edwards. Vooral de laatste p'artij was voor de kijkers een lekkere pot. Beide spelers paren een goede techniek en goed loopwerk aan de gezon de instelling dat zelf scoren beter is dan het afwachten missers van de tegenstander. Beiden namen risico als het ook maar even kon. De jonge belofte van De Meren- wijk had in de derde set net dat tikkeltje meer geduld en accura tesse zijn rivaal. Vandaag om 20.00 uur staan enkele interes sante dubbelpartijen op het pro gramma. Bij de dames in B ko men Karin Rueb en Leontine Poots in actie. In C verdween bij de heren ge plaatste Martijn Krans kansloos uit de strijd tegen Visser: 2-6,3-6. Hans Loos, de nummer twee, had geen moeite met Gerard Chin A Foeng, 6-0, 6-1. Bart Krans was in twee sets klaar met Y. Sypkes, 6-4, 6-3. Bij de dames bewees Els de Vilder, de nummer drie, dat die waarde ring terecht was door de gerouti neerde Ali Snellenberg in twee sets terug te wijzen, 6-2,6-4. Van avond komt de nummer één ge plaatste Brigit van de Maarel op het gravel tegen Irma van See- ters. Van de geplaatste spelers in het herenenkelspel D viel alleen voor Rob Gaarkeuken het doek. Hij verloor van Jan Vaandrager. Lisse In het toernooi van Lisse waren er in de B-groep geen verrassingen. Bij de heren was Marcel Vink met 6-2, 6-0 veel te sterk voor N. Nagelkerken. Roy Mooymans klopte Michael Dijkstra overtui gend met 6-2, 6-4 en Stefan Faas was met Roel Bosma nog sneller klaar, 6-2,6-0. De nummer één bij de dames, Ingelise Driehuis, gunde haar tegenstandster Han- neke Rother vier spellen, maar Henny Fehling, de nummer twee, moest hard werken om M. Hoogeveen van zich af te hou den, 7-6,6-2. Ook veel meer moei te had Petra Velzel met vechtjas Janny Kaaien, die de eerste set duidelijk won, 6-3, om eerst daar na te bezwijken, 1-6, 1-6. In het herenenkelspel C was de ze ge van de veteraan Ton Grimber gen op de no 4 geplaatste Jan Siemerink de grote verrassing. De cijfers 6-2,6-1 waren dat even eens. Bij de dames in C kwam Annemarie Junger niet in moei lijkheden tegen Ellen van de Waard, ondanks taai verzet van laatstgenoemde in de tweede set, 6-0, 6-4. FRANK BONTE Varia Als u straks gaat reizen of uit stapjes maakt, neem dan naast het fototoestel ook eens een schetsboek en wat teken materiaal mee. Het fijne van dat tekenen (en schilderen) is dat de werkelijkheid kunt weergeven, zoals u vindt dat nodig is. Bepaalde elementen in de compositie zijn ver plaatsbaar, details kunt u ac centueren, minder belangrij ke dingen 'verdoezelen' - we komen daar straks nog op te rug - of zelfs helemaal wegla ten. Nu is het niet nodig, om com pleet met ezel en schilders kist de wereld in te trekken. Bijzonder geschikt is het con- tékrijt of -potlood. Eigenlijk bedoelen we dan de zoge naamde Pierre Noir stiften (nr. 1710) van het merk Con té, die verkrijgbaar zijn in de vorm van potloden (links in de doos) en krijtjes (de vier kante staafjes rechts in de doos). De samenstelling van de stift is in beide gevallen gelijk: aan de basis van gra fiet en klei (de hoofdbestand delen van elk potlood) is zeer fijn vermalen zwarte (noir) leisteen (pierre) toegevoegd. Door deze samenstelling en het daarop volgende fabrica geproces ontstaat een teken- stift met een veloursachtig uiterlijk, die geschikt is voor het maken van landschap pen, stillevens, portretten en zovoort, zowel in detail als in schetsvorm. Krijt of potlood? Het hangt er een beetje vanaf wat u het prettigst vindt, en wat u gaat maken. Om ermee te beginnen adviseren we het potlood, dat (net zoals het krijt) in 3 hardheden verkrijg baar is: H, B en 2B. Verder heeft u nodig een doezelaar (om te schaduwen), een stuk je kneedgom en een vel of blok aquarelpapier met een enigszins grove structuur. De werkwijze is als volgt: maak eerst met zacht potlood een schets van het onderwerp. Teken lichtjes uit de hand, ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108 zodat de lijnen heel dun wor den opgezet. Eventuele fou ten zijn dan makkelijk te cor rigeren. Is het geheel in grote lijnen naar uw zin, dan gaat u de schets verder uitwerken. Door potloden van verschil lende hardheid door elkaar heen te gebruiken, ontstaan vanzelf nuances in zwart- en grijstonen. Met de doezelaar (een opgerold stukje aquarel- papier, dat in diverse dikten leverbaar is) maakt u schadu weffecten in de tekening door de Pierre Noir lijnen simpelweg uit te wrijven. Het is ook mogelijk om wat zwar te lijnen (2B) op een extra vel letje papier te zetten, hier met de doezelaar overheen te wrijven en vervolgens met de zwarte doezel-punt in de te kening te werken. Het kneed gom dient om waar nodig de intensiteit van het aange brachte conté-zwart minder te maken. Met de doezelaar (die u schoon maakt door het papier een stukje af te rollen) bereikt u dat effect nooit, omdat deze het zwart alleen maar ver plaatst. Het kneedgom daar entegen haalt het zwart er echt af, omdat het de zwarte korrels tijdens de veegbewe- ging in zich opneemt. Naast de Pierre Noir potloden is er ook nog een potlood (of krij tje) met witte stift, waarmee het zwart plaatselijk 'getem perd' kan worden. Dit witte potlood (nr. 630) heeft dezelf de eigenschappen als de serie Pierre Noir. Dat geldt trou wens ook voor nr. 610 (sepia, een soort donkerbruin) en nr. 617 (sanguine, roodachtig bruin), waarmee een (warme) toon in de tekening kan wor den aangebracht. Als de teke ning klaar is, fixeert u hem met behulp van vernis in een spuitbus. Alle Conté-potloden zijn los verkrijgbaar bij kantoorboe kwinkels en zaken voor te ken- en schilderbenodigdhe den, hobby- en handenar- beidwinkels e.d. Een goede basis-set is de doos nr. 8500 (zie foto), waarin alle hierbo ven besproken materialen zitten. De prijs bedraagt on geveer f 33. Mocht u de mate rialen niet bij u in de buurt kunnen krijgen, bel dan voor het dichtsbijzijnde verkoop punt naar Conté, tel: 01650- 45220. OUDE WETERING - Aan de Techni sche School voor de Veenstreek slaagden de volgende leerlingen: M. v.d. Berg; R. Bosman; S. Fransen; P. v. Lammeren; R. de Lange; F. v.d. Meer; H. Mesman; L. Straathof; P. Straathof; J. Vesseur; M. v. Wielin gen; R. v. Wieringen; D. Wolvers; M. v.d. Zwaan; F. Bakker; R. ten Brink; B. Droogh; G. v.d. Hoek; F. Klein; M. Semp; H. Vergeer; E. v. Wieringen; E. Bakker; M. Bartels; W. Beuk; R. Claassen; R. v.d. Meer; L. van Os; M. v. Tol; R. Turk; J. Varkevisser; B. Verdel; R. v. Zaal; M. v. Amsterdam; J. Bakker; R. v.d. Donk; B. Hoogen- boom; V. v.d. Hoom; W. v.d. Hoorn; E. Hooymans; R. Jonkman; A. Klein; B. Klein; J. v.d. Meer; K. Zeldenthuis; M. Brugman; P. de Hartog; R. Hoo- gervorst; M. v.d. Pijl; S. Straathof; P. v.d. Geest; R. Hogeboom; E. de Rijk; S. v.d. Tang; G. Theuns; A. v. Tol; A. Venstra; C. v.d. Zwet; J. v.d. Zwet; J. v.d. Zwet; E. Bakker; J. Dobbe; T. v. Egmond; T. Fernhout; K. de Haas; M. Hogenboom; R. Hoogenboom; L. v.d. Hoom; D. Rambhadjan; L. Bisschop; W. van 't Hart; C. Hoogenboom; A. v.d. Meer; R. v.d. Meer; T. Mooren; S. Pouw; R. Stockmann. ALPHEN AAN DEN RIJN - Aan de scholengemeenschap Albanianae slaagden de volgende leerlingen voor Beijeman; S. Beumer; E. Bloem; M. Bloem; C. Bor; A. Braamhorst; G. Braams; P. Braams; S. van de Bree; J. Buisman; V. Cancian; C. Captein; M. Dekkers; O. Delen; H. van Elk; M. Er ades; S. Evenhuis; N. Gaillard; M. Groenewoud; A. de Haak; P. de Haan; R. d'Haen; M. 't Hart; M. v.d. Helm; M. Hilberink; N. Hochstenbach; B. 't Hoen; A. Houtman; M. Huliselan; E. van Ingen; A. Jong; J. Kahn; W. Kes- jes; M. de Kok; R. Kroese; M. v.d. Kruk; A. Laan; E. v. Leent; D. Lorri- man; J. Maassen; B. van der Made; K. Meijer; T. Mes; K. Oosterbeek; P. Pie- terse; R. Prinsen; H. Rademaker; L. van Randeraat; K. Renaud; K. Rent- zenbrink; W. Rijlaarsdam; B. Rikken; E. Roos; A. Rozestraten; M. Sekuur; L. Snijder; F. Son; M. v.d. Spek; E. van Stratum; L. Timmerman; O. Ver kuil; M. Verschuur; W. Verschuur; P. Visser; M. Vogels; D. de Vos; A. Wal stra; J. v.d. Weijden; A. v.d. Werf; R. Zorge; R. van Zuijlen. Mavo: M. Arendse; H. Aretz; R. te Boekhorst; L. Broos; J. de Bruijn; J. Chang; D. Derksen; I. Duivenvoorden; N. van Egmond; W. van Egmond; C. van En gelen; H. Franke; V. Gangaram Pan- day; R. de Grauw; R. Grove; E. van der Ham; F. den Hamer; M. Hellen- doom; R. Hogguer; H. Hoiting; D. van Houweninge; R. van der Hulst; E. Klarenbeek; E. Koetsier; J. Lager- weij; P. Leenes; A. de Leeuw; D. van Leeuwen; R. van Leeuwen; N. Lin- schoten. D. van Luttervelt; F. Meijer; S. Mensinga; R. Noll; M. Noorde- graaf; A. Otter; T. de Pater; M. Per soon; R. Pijselman; A. van der Pol; L. Rotteveel; P. Smit; Y. Smit; N. Smits; J. Smoorenburg; J. Sonneveld; M. van der Spek; E. van Steijn; M. Tacx; J. Tayler; R. Thie; S. Veenhuijs; P. der Velde; A. Versteegen; A. T. Zwiers. UTRECHT - Aan de christelijke peda gogische academie "Rehoboth" is ge slaagd voor het diploma "volledig be voegd onderwijzeres" E. van Beuse- kom uit Alphen. LISSE - Aan de M.V.O. scholenge meenschap voor LEAO, LHNO en IHNO in Lisse zijn geslaagd: I. Benning, A. Berg, R. Bon, C. Croes, F. Dol, C. v.d. Eist, C. Esveldt, W. Faas, Y. Geerling, M. de Haas, D. Heruer, N. Hesseling, C. Hoppenbrouwer, L. Huizer, J. Kuiper, P. Langeveld, M. Molkenboer, H. Slobbe, S. Snaar, P. Til borg, M. de Vries, K. v.d. Aar, H. Bazuyn, M. v.d. Berg, H. Bos, J. Bos, M. Bouwman, R. Buurman, G. Cor net, J. Diemei, E. v. Dooren, I. Dorres- tijn, M. v. Haastrecht, M. v. Haa strecht, B. v. Horick, S. v.d. Hulst, Y. Kleün, E. Schoneveld, D. Staal, S. Vermeer, E. van Beek, A. v. Donge. I veld, D. v.d. Lans, J. de Leur, J. v.d. Ploeg, M. Vonk, W. v.d. Voort, P. Wit- teman, R. Wolvers, E. Filippo, S. Wol vers, K. Elstgeest, K. Brandsen, M. Heemskerk, H. Meijer, I. Ridder, E. Tebbens, D. Touw, E. de Vlieger, S. Wassenaar, C. Godijn, M. Hooger- vorst, R. Janssen, E. Josten, E. v. Ben- nekom, M. v. Duyn, S. Elfering, R. v.d. Voort, M. Bouwmeester, Y. Geer- lings, A. v.d. Lans, A. v.d. Burg, A. Nulkes, M. Slingerland, D. Zwaan, M. LEIDEN - Aan de dag- en avondscho lengemeenschap Boerhaave slaagden voor het diploma: VWO: S. Motte-Steenbeek, J. Neute boom, J. v. Oorschot-Mosterd. C. Oudshoom, T. Ouwehand, C. Pad- ding, S. v. Rhijn-Corporaal, A. Roden burg, S. Rondeel, G. Rozier-Rot, M. v. Rijn, M. Scheele, A. Sierat, A. Smit, M. Strijk, E. Stubbe, P. v.d. Tang-v. Biezen, R. Tegelaar, E. Tienstra, R. v.d. Veer, Y. v.d. Veer, S. Vellekoop. M. WafelbakkerS. Beurze. J. tfou- man-George, H. v. Brandwijk, M. v.d. Burg-v. Dam, J. v.d. Burgh, A. Cor- beau, J. v. Dam, P. Dubbelaar, C. Dui venvoorden, A. v. Dijk-de Graaf, J. v. Dijk-Houwaart, E v.d. Geest. W. v.d. Geest, H. Gerard, S. Goerdat, L. Groe nendijk, R. Haakman. H. Hachmang, J. v. Hofwegen-Eklerhorst, J. Jacobs, M. de Jong, E. v. Kaam, J. v. Kampen- hout-Verwey, D. v.d. Kloes, J. Koek- v.d. Velde, E. Koppenol-Monster, K. Lau, B. Liem, B. v. Loen, L. Meule- Aan de Dr. de Vissermavo te Sassen- heim slaagden: W. van Andel; A. Verbaas; J. Biemond; P. Biemond; J. Bos; A. v.d. Nagel; I. Welboren; C. Broere; M. Wijling; J. v.d. Blom; N. Klein; A. Verkaik; E. op 't Ende; H. Dijkstra; E. Heemskerk; C. van Aalst; M. Duym; E. Möhlman; A. Vercouteren; M. van Vuuren; D. Westerbeek; C. van Asselt; E. van Eg mond; M. Hoek; W. de Jong; C. v.d. Lans; K. van Nieuwkoop; H. Rikkers; Y v.d. Voet; M. Wagenaar; W. Bak- kum; E. Hartel; A. Kwinkelenberg en M. v.d. Waal. ADVERTENTIE Maak dit zinnetje af en stuur 't voor 1 augustus ii voldoende gefrankeerde enveloppe naar Friskwis. Postbus 275, 8901 BB Leeuwarden, met twee platgedrukte doppen van Rivella of E10 flessen. U mag zo vaak meedoen als u wilt. Vergeet uw naam en adres niet. Prijzen: 100 gratis jaarabonnementen op Libelle of Story. Een deskundige jury beloont de origineelste inzendingen. Prijswinnaars ontvangen uiterlijk 4 weken na de sluitdatum persoonlijk bericht een paar apart met héél weinig calorietjes

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17