Hinault staat er slee "Ik heb het fout gedaan FC Lisse-Ajax smaakt naar meer Cijfers vallen mee (0—5) Wim van der Horst Greg Lemond nog te jong om plaats in te nemen .99 Aanmelding tweede Nederlandse ploeg voor Tour de France Kuiper nu zeker van start Jan Notermans ruilt club met Jan Brouwer WOENSDAG 15 JUNI 1983 LISSE - Het zit goed bij FC Lisse. De ingebruikname van de aan 560 toeschouwers plaats biedende tribune op het kolossale Ter Specke trok gisteravond ruim 3500 belangstellenden, die als eersten moch ten kennis maken met nog meer voorradig Ajax-talent. Een groot blok standaardkrachten van de landskampioen, aangevuld met jeugdspelers en de keepers Hans Galjé en Sjaak Storm, klopte een combinatie van Lisse zaterdag en zondag met 5-0. Die cyfers vielen allemaal mee. Winnen van Ajax lukt toch niet, en ook organisatorisch sprong Lisse er goed uit. Het ging overi gens niet om de winst. Eerstens was deze seizoensafsluiting een geste aan de pro deo tribune bouwers, tevens was het treffen met Ajax een goede gelegenheid om te bestuderen welke moge lijkheden FC Lisse op het reeds ingewijde complex aan de Spek- kelaan meer heeft dan alleen het competitie-voetbal in de tweede klasse. Nu nog de lichtinstallatie, waarna het de Lissese moloch aan werkelijk niets meer ont breekt. De organisatie was in elk geval smetteloos, het laatste half uur van de wedstrijd dor maar de aanblik van honderden enthou siaste handtekeningenjagers die het veld na afloop overspoelden, deed die periode weer snel ver geten. Meer van dit soort wed strijden is zeker voor herhaling vatbaar en de moeite van het or ganiseren waard. Ondanks het feit dat Ajax zonder de ware smaakmakers naar Lisse was gekomen. Vanenburg, Van Basten en Van 't Schip komen vanmiddag pas terug van hun WK-avontuur in Mexico, waar Ajax met totaal zeven troeven was vertegenwoordigd. Olsen was wel aanwezig maar bleef ge blesseerd aan de kant. Cruijff en Schrijvers hebben De Meer in middels de rug toegekeerd, Ler- by zou nog wel zijn meegekomen maar had verlof opgenomen in verband met het naderend va derschap. Ook ex-FC Groninger Erwin Koeman ontbrak op ap pèl. Wim Kieft was er wèl. In afwach ting van het onderhandelingsre sultaat dat het Italiaanse Pisa met zijn werkgever hoopt te be reiken, heeft de spits zich bij het gezelschap gevoegd. Maandag kwam de ploeg van Aad de Mos voor het eerst weer bij elkaar, na drie weken vakantie. Betekende de wedstrijd gister avond voor FC Lisse het einde van het seizoen, Aad de Mos nam met de jonge groep de eerste stap al naar het nieuwe voetbaljaar. Marcel van Buuren zette in het shirt met nummer 9 zijn eerste schreden in het betaalde voetbal. Met zijn broer Wilco is hij wegge plukt bij zondagkampioen DHC, waarmee hij aankomende week nog een dubbel moet uitvechten met IJsselmeervogels om het al- Peter Boeve legt aan voor de 0-2. Lisse hield de schade beperkt tot 0-5. geheel kampioenschap bij de amateurs. Van plankenkoorts had Van Buu ren, kopsterk, geen last, net zo min als John Bosman. Zijn meer gelouterde ploeggenoten wisten eigenlijk nog niets eens hoe hij precies heette. Na gisteravond zal dat snel over zijn. Bosman en Van Duuren dreven niet af in de aanvalsgolf richting het Lisse- doel. De combinatie van de trainers Jan Faas en Arie Talsma kon Ajax, dat morgen naar Italië afreist voor een vriendschappelijke wedstrijd vrijdag tegen de Ita liaanse kampioen AS Roma, ze ven minuten van scoren afhou den. Wim Kieft verschalkte toen doelman Nico Groeneweg met lob van afstand, op aangeven van Dick Schoenaker. De aan voerder bediende ruim tien mi nuten later Peter Boeve van 0-2 en nog voordat het eerste half uur verstreken was kon Jan Möl- by zorgvuldig de 0-3 plaatsen. Ron Hoogeveen nam tussendoor teveel tijd om 3-1 te kunnen aantekenen, terwijl acht minuten voor rust Theo Godyla stand iets te hoog mikte. Mart Meiland durfde pal voor de pau ze niet door te zetten bij een trek bal van diezelfde Godyla, waar door Galjé de nul kon bewaren In de slotminuut stond daar bal op de lat van Bosman tegen- In de vijfde minuut na rust was het tweemaal kort achtereen op nieuw raak. Kieft en Schoenaker passeerden Aad van Ruiten, yanmiuaag pas lerug van nun mei usseimeervogeis om net al- een lob van afstand, op aangeven passeerden Aad van Ruiten, m (Foto Holvast). de plaats gekomen van Groene weg. Samen met de onder alle omstandigheden bedaarde Ron Mesman, zou Van Ruiten met waarschijnlijk even gelukkige als goede reflexen zijn hok schoon houden. Invaller Wim van Beek lobde de kans op Lis- se's eretreffer naast, terwijl een tikje in de breedte op Ron Hoo geveen voldoende had geweest om Sjaak Storm (na rust vervan ger van Galjé) kansloos te passe- Aad de Mos diende een kwartier voor het einde nog de jeugdspe lers Robby Rijnink en Marcel Pe per op. Zij konden de slotfase van de doodlopende wedstrijd echter geen nieuw leven inbla zen. GERARD HAVERKAMP DEN BOSCH (GPD) - Het is geen opgewekte Willem van der Horst die zijn relaas over de gebeurte nissen van de afgelopen weken doet. De hectische toestanden rond de promotie van FC Den Bosch hebben hun tol geëist, maar meer nog wordt zijn ge moedsrust geplaagd door de af faire met SC Cambuur. Op 20 mei leek alles nog zo zeker. Van der Horst tekende in Den Bosch een driejarig contract met de Leeuwarder eerste-divisie- club. Cambuur leek talrijke ka pers op de kust een slag voor en het Friese publiek wreef zich vergenoegd in de handen bij de gedachte aan de komst van zo'n getalenteerd voetballer als Van der Horst. Maar na die 20ste mei sloeg de twijfel toe in huize Van SEUZACH (GPD) - Wanneer Bernard Hinault door zijn knieblessure moet afzien van deelname aan de Tour de France, zal dat niet leiden tot een vervroegd debuut waarnaar reikhalzend wordt uitgekeken: de deelname van zijn jonge Amerikaanse knecht, het talent Greg Lemond. Die zei met grote nadruk „neen" toen hem de vraag over een Tour-start werd opgedrongen in Seuzach, waar de Ronde van Zwitserland ten over staan van 18.000 toeschouwers begon met een tijdritje (9 kilometer) dat Daniel Gisiger op zijn naam schreef. Er f er een onverwachte versnelling zou komen in de carrièreplan ning van Lemond („mijn opvol ger", heeft zijn kopman Hinault ooit van hem gezegd) was iets waar „het wereldje" het in Seu zach druk mee had. Wie er zijn ploegleider Cyrille Guimard over aanklampte trof het slecht. lang aandringen voor nodig om de nors kijkende Guimard, die demonstratief de lippen ste vig op elkaar perste, tot tenmin ste een uitspraak te krijgen. Die bleek geruststellend voor de plannen die Greg Lemond met zichzelf heeft. „Ik verplicht geen enkele renner de Tour te rijden. Ik stel alleen maar voor...". Reac tie van Greg Lemond: „Dus rij ik de Tour niet. Deze maand word ik 22 jaar. Dat vind ik nog te jong voor zo'n zware ronde. Boven dien heb ik er dit seizoen al de Vuelta opzitten, de Dauphiné en volgende week Zwitserland. Daar kan absoluut geen Tour meer bij". Hoewel de in Zwitserland verza melde collega's-concurrenten het van afstand en zonder exacte medische informatie moeilijk vonden om over Hinault een uit spraak met garantie af te geven, waren ze het op één punt alle maal eens: als hij aan de start van de Tour komt is er een wondertje gebeurd. Johan van der Velde (achter Hinault 3e in de Tour van vorig jaar): „Ik zal van hem niet gauw zeggen dat hij iets niet kan. Maar dat hij dit gaat redden, dat geloof ik niet. Vanaf de Ronde van Spanje heeft hij nauwelijks competitiie en op die basis zie ik iemand geen behoorlijke Tour rijden". Peter winnen (vorig jaar 4e): „Het zal moeilijk worden voor hem. In dit stadium van het seizoen een week stilliggen is voor je Tour- conditie een enorme klap. Voor mij hoeft hij niet naar de start te komen. Ik ben hem liever kwijt dan rijk...". Beat Breu (de Zwit serse klimmer die vorig jaar twee SEUZACH (GPD) - Bij de Tour de France-organisatie wordt van daag een startaanvraag gedeponeerd door een Belgische en een Nederlandse wielersponsor die aan de komende Tour willen deelnemen met een gelegenheidsploeg onder Nederlandse vlag: Beckers-Fangio. Het akkoord werd bereikt in de startplaats van de Ronde van Zwitserland waar Beckers' ploegleider Sjaak de Goede telefo nisch contact opnam met de Rotterdamse manager Peter Bont huis, die gevraagd is de kandidatuur officieel in Parijs te stellen. Voorlopig is het uitgangspunt dat beide sponsors op fifty-fifty- basis de renners leveren: vijf-om-vijf dus. Daar zal ontheffing van de internationale bond voor nodig zijn omdat die met de verdeelsleutel 1 (buitenlander) op 2 (nationaliteit van ploegvesti- ging) werkt. „Maar", zegt Sjaak de Goede, „daar moet over te praten zijn. Voorlopig ben ik al zover dat ik weet dat het maken van een gelegenheidsploeg niet op bezwaren zal stuiten". Wat het financiële aspect van de onderneming betreft, moeten er volgens Sjaak de Goede nog enkele plooien worden gladgestre ken, „maar ik verwacht daarbij geen problemen. Er is dit week einde uitvoerig overleg geweest over dit plan en daarbij zijn natuurlijk ook de geldzaken aan de orde gekomen. We zouden hier in Zwitserland niet aan de laatste gespreksronde begonnen zijn als er wat dat betreft geen goede garanties waren". Beckers en Fangio behoren allebei tot de kleinere sponsors van het peloton. De Nederlandse ploeg verzocht dit seizoen de mees te organisatoren tevergeefs om toegelaten te mogen worden en dat overkwam ook Fangio. „We hebben daarom dit jaar al enke le malen gesproken om in 1984 van die twee kleine samen iets groters te maken", aldus Sjaak de Goede, die by het doorgaan van het plan uit zijn ploeg de volgende vijf renners naar de Tour wil sturen: Aad van de Hoek, Johnny Broers, Hans Langerijs, Jan Jonkers en als gastrenner (net als nu in Zwitserland) René Koppert. De Belgen hebben Luc Colijn bovenaan hun lijstje staan. Verder gaat men voorlopig niet. Tot de Belgische ploeg behoren ook de Bredanaar Wies van Dongen en Jacques van Meer uit Wouw. De vraag of hun kandidatuur als Nederlander of als gelegenheids- Belg in discussie komt, is nog niet aan de orde geweest. zware bergritten op zijn naam schreef en als zesde achter Hi nault eindigde): „Voorspellingen vind ik zo mpeilijk... Maar het zou me enorm verbazen als hij in de Tour vertrekt". En Peter Post, de kopman van de ploegleiders: „Wie zo kort voor de Tour geen wedstrijden kan rijden, staat er slecht voor. Heel slecht...". Examen Peter Post is in de Ronde van Zwit serland verschenen met een ploeg die hij pas dit weekeinde samenstelde: Winnen, Van Vliet, Raas, Lubberding, Oosterbosch, De Rooy, Van der Velde, Veld- scholten, De Keulenaer en Lam- merts. Van deze groep zijn Raas, Lubberding, Van der Velde en Winnen zeker van deelname aan de Tour de France, de anderen rijden in Zwitserland een exa menwedstrijd waarvan Post de resultaten zal leggen naast zijn rapportenboekje van de thuis blijvers. Degenen die in deze Ronde van Zwitserland hun kans kunnen grijpen moeten dat doen onder bijzonder moeilijke omstandig heden. Ter gelegenheid van hun gouden jubileum hebben de or ganisatoren (van wie de nu al le gendarische wedstrijdleider Sepp Voegli op de openingsdag met 40 graden koorts in bed be landde) de wedstrijd met een dag verlengd en bovendien de berg passen met grote ijver in het wedstrijdschema met elkaar ver bonden. Het routeboek telt 30 cols met als hoogste punt de Fur- kapas (2431 meter). Het 50-jarig bestaan vieren de Zwitsers verder met een totaal aantal kilometers van 1773,5 waarmee ze een uit 1951 date rend record breken, plus een re cord aantal deelnemers van 130. In dat gezelschap bevinden zich in totaal 21 Nederlanders. Naast de Raleigh-renners zijn dat: Rooks (SEM), Van Meer, Van Dongen (beiden Fangio) en de voor Beckers rijdende Langerijs, Van den Hoek, Jonkers, Nieuw- dorp, Broers, Kerstens, Van DEN HAAG (ANP) - De Belgi sche wielerploeg van Fred de Bruyne, waarin onder an dere de Nederlanders Hen- nie Kuiper en Adrie van der Poel uitkomen, zal definitief deelnemen aan de Ronde van Frankrijk. Jacky Aer- noudt, de Belgische sponsor van de ploeg, weigerde de kosten voor de Tour te beta len mede omdat Kuiper en Van der Poel contacten heb ben met de nieuwe Neder landse profploeg, die in 1984 met Jan Raas als kopman zal rijden. Gisteren verklaarde het Ame rikaanse kledingbedrijf McGregor, dat enkele jaren geleden als co-sponsor van de ploeg van Peter Post op trad, zich via het bemidde lingsbureau Sport Promo tions bereid het inschrij vingsbedrag voor de Tour de France (rond 125.000 gulden) te betalen. Het geld zal door de vestigingen in Nederland, België, Frankrijk en Zwit serland worden opgebracht. Inmiddels schijnt Aernoudt in eigen land ook een mede sponsor voor zijn ploeg in de Tour gevonden te hebben. der Horst. Zozeer zelfs, dat de 26- jarige Den Bosch-speler tot de conclusie kwam dat hij helemaal niet meer naar Leeuwarden wil. Cambuur en FC Den Bosch mogen dan nu een robbertje vechten over de vergoedingssom, voor Wim van der Horst staat vast dat hij in ieder geval in Den Bosch zal blijven wonen, wellicht als speler van de FC of van een an dere naburige club. Dat besluit mag dan vast staan, vrede heeft hij er niet mee. Van der Horst: „Ik weet dat ik een erg slechte indruk heb achterge laten door eerst te tekenen en dan nu weer van dat contract af te willen. Voor de buitenstaan ders zal het ongeloofwaardig overkomen, maar geloof me, het had niets met geld te maken. Als ik voor het geld zou kiezen, ging ik naar Cambuur, want ik kon daar in drie jaar veel verdienen. Zoveel kan FC Den Bosch n\e nooit bieden. Ook maatschappe lijk had Cambuur het allemaal tot in de puntjes geregeld". Dat Van der Horst die zekerheden laat glippen voor de onzekerhe den van FC Den Bosch, heeft al les te maken met de emotionele kant die een verhuizing nu een maal met zich meebrengt. Van der Horst: „Toen ik tekende, waren we beiden vastbesloten om naar Leeuwarden te gaan. Daarna kwamen de twijfels. De dinsdag erna zijn we nog in Leeuwarden geweest. Toen we terugreden over de Zaltbommel- se brug, zag ik mijn vrouw ge woon in elkaar duiken. Weg uit Den Bosch, het bleek onver draaglijk voor haar. Ze kan niet zonder Den Bosch en het begon ook bij mij te knagen". Van der Horst ontkent de druk die het bestuur van FC Den Bosch op hem heeft uitgeoefend om te blijven niet, maar noemt die druk een volstrekte onbelang rijkheid bij de motivatie van zijn uiteindelijke keuze. Van der Horst:„Ik kan bij Den Bosch wel iets meer verdienen dan aanvan kelijk, maar het haalt het niet bij Cambuur. Er is me nu ook weer van alles beloofd, maar dat doen ze al jaren bij FC Den Bosch en daar is nog nooit iets van terecht gekomen". „Ik vind het voor Cambuur ver schrikkelijk lullig, want die men sen hebben echt alles in het werk gesteld om het ons naar de zin te maken. Ik heb het helemaal ver keerd gedaan en dat ben ik me erg goed bewust". Wim van der Horst kan nu slechts lijdzaam toezien wat de touw trekkerij tussen Cambuur en Den Bosch oplevert. Insiders achten FC Den Bosch volstrekt kansloos als het op een arbitrage zaak aankomt, maar bij Cam buur twijfelt men nu ook. Niet over de afloop van die mogelijke arbitrage, maar over de zin om een speler te kopen die per se niet in Leeuwarden wil spelen. Tegelijkertijd willen betrokken, zoals de WCS, WON en FBO, de zaak tot op de bodem uitge zocht zien, omdat in het alge meen de verontwaardiging over de handelswijze van Den Bosch, dat plotseling met een transfer som van een miljoen op de prop pen kwam, groot is. Daniel Gisigner scheurt naar de proloogwinst in de Ronde van Zwitser land. Voornaamste onderwerp van gesprek blijft vooralsnog Bernard Hi nault. (Foto ANP). Vlimmeren, Van Hooydonck en (gastrenner) Koppert. Behalve een ontmoedigend draai boek van deze wedstrijd, die vol gende week vrijdag eindigt in Zürich, hebben ze van de organi satie een historisch overzicht ge kregen dat weinig opbeurend is: in al die jaren zagen slechts drie Nederlanders kans om op de ere lijst (beste drie) te komen. In 1976 haalde Kuiper het erepo dium met een eerste plaats, in 1980 werd Joop Zoetemelk derde en vorig jaar was Theo de Rooy tweede. TILBURG (ANP) - Jan Noter mans traint het komend seizoen de Tïlburgse club Willem II. Be stuur en trainer hebben begin deze week een eenjarig contract ondertekend. De onlangs ontsla gen trainer van Willem H, Jan Brouwer, vertrekt hoogstwaar schijnlijk naar Helmond Sport, de huidige club van Notermans. Brouwer zet die stap pas defini tief als het bestuur van Willem II hem heeft uitgelegd waarom hij ontslagen is. Ook eist hij van het bestuur dat zijn naam van alle blaam gezuiverd wordt. Brouwer is van mening, dat bestuursleden insinuerende verhalen over de redenen voor zijn ontslag in om loop hebben gebracht. Gaat het bestuur niet in op zijn ei sen, dan overweegt Brouwer na leving van zijn nog een jaar du rend contract met Willem II af te dwingen en de rechter te vragen zijn naam te zuiveren. Nol de Ruiter wordt de nieuwe trainer van Sportclub Veendam. De eer ste divisieclub bood de voormali ge oefenmeester van SW een contract aan voor één jaar. G£Z£lf<S 1 oe weet dat we ver. huisd zjjn, mè i vraaö ce wbs> maar «aan voor8usan6er6, /sszaseeEW i den uaaó kent ons tcouwens, 21 e OE BORDEN MET PIJLEN, 6 staat £r alleen OP maar meestal staat 't vol- 1 ~)ürr z&3G»

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15