LEIDSCH DAGBLAD Rente-onderzoek geblokkeerd Bij Hollandse Constructie 70 banen weg Regering moet kruisraketten laten plaatsen Cocaine in Noordwijkerhout Spookbrommer op rijksweg BRIEF Banken eisen dat fiscus buiten spel blijft Prof. Plate overleden Commissie adviseert: Getergde agent vrijgesproken van doodslag yBBgggBSS*ts2&~00~ DINSDAG 14 JUNI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37111 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTBUS 54 2300 AB LEIOEN VOOR TEL.NRS. ZIE COLOFON Verkoop in Enschede voorkomen (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT/ENSCHEDE - De politie van Enschede heeft in samen werking met de Noordwijkerhoutse po litie zeven personen aangehouden, on der wie vier Noordwijkerhouters, die er van worden verdacht te handelen in co caine. In woningen in Enschede en Noordwijkerhout is bijna 2,5 kilo cocaï ne gevonden. Voorts werd een bedrag aangetroffen van 50.000 gulden. Tevens werd een nog onbekende stof in beslag genomen die thans in het labora torium wordt onderzocht. De handels waarde van de in beslag genomen cocaï ne wordt door de Enschedese politie ge schat op een kleine 250.000 gulden. De gearresteerden stonden op het punt de cocaïne op de markt te brengen in En schede. De politie greep echter op tijd in. De indruk bestaat dat de Noordwij kerhouters uitsluitend de Enschedese markt bestookten met verdovende mid delen. Volgens een woordvoerder van de politie is een complete groep opge pakt van zware jongens, die voor niets of niemand terugdeinzen. Twee Noordwijkerhouters, de 38-jarige W.M. en de 42-jarige C.S., werden met twee Colombianen, aangehouden in En schede. Vervolgens werden drie adres sen in Noordwijkerhout doorzocht. Daar werden een Canadees en de 28-ja- rige U.B. en de 35-jarige A.L., beiden uit Noordwijkerhout, aangetroffen en gear resteerd. Geen van de aangehoudenen heeft nog bekend. De politie verwacht dat het on derzoek nog lange tijd in beslag zal ne- Na inbraak in benzinestation Leiderdorp (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/ALPHEN/LEIDERDORP - Een 'spookbrommer' bestuurd door een 18- jarige Alphenaar en een even oude plaatsgenoot als 'bijrijder'is de afgelo pen nacht rond half vier op rijksweg 4 (Den Haag - Amsterdam) ter hoogte van de afslag Zoeterwoude frontaal op een tegenligger gebotst. Daarmee werd de vlucht van het Alphen- se duo, dat bij de aanrijding gewond raakte, abrupt afgebroken. Zy worden ervan verdacht kort daarvoor enkele sloffen sigaretten te hebben gestolen uit een benzinestation in Leiderdorp. Volgens de politie drongen zij vannacht dit benzinestation, dat langs de rijksweg, ligt, binnen na een ruit te hebben inge gooid. Met de buit op zak sprongen de Alphenaren vervolgens op hun brom fiets en reden over de linker rijbaan in de richting Den Haag. Ter hoogte van de afslag Zoeterwoude botsten zij frontaal op een personenauto die werd bestuurd door een 58-jarige Hagenaar. Deze ver klaarde later dat hij op het ogenblik van de aanrijding ongeveer honderd kilome ter per uur had gereden. De Alphenaar, die de bromfiets bestuur de, liep inwendige kneuzingen en een gebroken elleboog op. De duopassag- gier brak zijn rechterbeen en een duim. Beiden zijn behandeld in het Acade misch Ziekenhuis en werden daarna, in het gips, overgebracht naar het politie bureau in Leiderdorp. Na eerst hun verloren nachtrust voor een deel te hebben ingehaald, werden de twee Alphenaren vanmiddag verhoord. Zij worden er van verdacht nog een aan tal inbraken te hebben gepleegd in Lei derdorp en omgeving. AMSTERDAM (GPD) - De banken willen voorlopig niet meewerken aan een steekproef naar het opgeven van rente aan de belasting. Voordat zij gegevens verstrekken over de rentevergoedingen van hun cliënten, willen zij de garantie dat de belastingdienst deze informatie niet in handen krijgt. Staatssecretaris Koning (financiën) kondigde het onderzoek eerder dit jaar aan bij de presentatie van de 'fraude-nota'. Het zou de vorm krijgen van een steekproef onder een kleine tienduizend rekening houders bij banken en andere financiële instellingen. WINDSOR De Britse prins Charles in gezelschap van zijn grootmoeder koningin Elizabeth waren gisteren op traditionele wijze gekleed tijdens een zogenaamde Garter-cerenumie in de kapel van St. George in Windsor.-. (foto AP) (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Bij de Hollandse Con structie Groep (HCG) moeten 70 banen verdwijnen, waarvan 43 in Nieuwe Pekela. De overige 27 ontslagen vallen in Leiden en Schiedam. Oorzaak is een verder inzakkende markt in de metaal sector. Gedwongen ontslag voor 30 man is niet te verdwijnen. Dit is vandaag door de directie meegedeeld aan vakbonden en personeel. Bij de HCG, onder deel van het aannemingsconcern Hollandsche Beton Groep NV in Rijswijk, werken ruim 1800 men sen, van wie het merendeel in Leiden. Het bedrijf leed vorig jaar een gering verlies. De HBG in totaliteit behaalde een winst van bijna 60 müjoen gulden bij een gelijkblijvende een omzet van 32 miljard. Directeur ir. W. Hofman wilde van- Zonnige perioden Droog met zonnige perioden, mini mumtemperatuur 10 graden, mid- dagtemperatuur ongeveer 17 gra den. Matige wind uit west tot noord west. 15 juni 1983 Zon op: 05.20 uur, zon onder: 22.01 uur. Maan op: 10.04 uur, maan onder: 01.15 daag rond het middaguur nog geen mededelingen doen over de op handen zijnde reorganisatie. Wel verklaarde hij desgevraagd, dat de er geen verband is met de problemen die zich momenteel in de kleine ketelbouw voordoen bij de Utrechtse concurrent Bronswerk KAB. Voor Bronswerk dreigt sluiting door tegenvallende orderont vangst. De directie heeft het ont slag van de 230 werknemers bij deze dochter van VMF-Stork al aangekondigd. Bonden en on dernemingsraad van Bronswerk zijn op zoek naar overlevingsmo- gelijkheden. Daarbij wordt gedacht aan export- samenwerking met de twee an dere bedrijven die zich bewegen op het gebied van de kleine ke telbouw. Behalve HCG betreft dat de Machinefabriek Breda, die onlangs is losgeweekt van het in staat van ontbinding ver kerende RSV-concern. Het Leidse bedrijf is evenwel nog niet bij besprekingen betrokken. "Ik weet er nog absoluut niets van", aldus Hofman. De HCG, die onlangs een order voor 10 tot 15 miljoen verwierf van het Ener giebedrijf Rijnland, geldt als sterkste van de drie genoemde ketelbouwers. Districtsbestuurder Nol de Jong van de Industriebond FNV zei vanmiddag na afloop van de be sprekingen bij HCG de plannen nog nader te moeten bestuderen, alvorens een reactie te kunnen geven. Aantal ui et- rokers groeit DEN HAAG (ANP) - Het aan tal Nederlanders dat niet rookt is in vijf jaar tijd ge stegen van 53 tot 63 procent de totale bevolking. Het met 4 procent, ofwel 400.000 mannen en vrouwen. Dat blijkt uit cijfers van de Stichting Volksgezondheid en Roken. Nederland telt op het ogenblik nog iets meer dan vier miljoen rokers. Op basis van VN-cijfers is bere kend dat in 1980 ruim 8000 personen stierven aan long kanker. In 90 procent was roken de oorzaak van de ziekte. Shag duurder DEN HAAG (ANP) - Een pakje shag wordt met ingang van 4 juli duurder. Halfzware en lichte shag zal twee dubbel tjes meer gaan kosten, ter wijl voor een pakje zware shag straks een kwartje meer betaald moet worden. De prijsverhoging is volgens de fabrikanten nodig, van wege de gestegen grondstof- prijzen. Het is volgens de bewindsman niet de bedoeling dat de gegevens uit de steekproef worden doorgege ven aan de belastinginspecties, waardoor die eventueel naheffin- gen zouden kunnen opleggen. Bij de aankondiging ervan liet Koning weten dat het onderzoek uitsluitend is gericht op het ver krijgen van inzicht in de mate waarin rente-ontvangsten wor den verzwegen by het doen van de aangifte voor in het bijzonder de inkomstenbelasting. De bankiers zijn met deze (monde linge) toezeggingen van de staatssecretaris niet tevreden. Zo lang er geen waterdicht systeem is ontwikkeld, dat doorspelen van gegevens naar de inspecties voorkomt, willen de banken niet aan de steekproef meewerken. Ze menen dat de privacy van hun cliënten en de betrouwbaar heid van de banken in hun rela tie tot hun rekeninghouders in het geding is. De bankiers verlangen dat de pri vacy in de steekproef wordt ge garandeerd. Op het ministerie van financiën wordt aan maatre gelen gewerkt om de gegevens uit de steekproef inderdaad af te schermen. Het is de bedoeling dat de steekproef anoniem wordt gehouden, zodat uitkomsten niet in verband kunnen worden ge bracht met namen. Overigens zijn de banken en het ministerie van financiën het ook nog niet eens over de kosten van de steekproef. Omdat het onder zoek wordt gehouden over het jaar 1981 zou bij de banken veel extra werk moeten worden ver zet om de gevraagde gegevens te verzamelen. Het onderzoek heeft inmiddels maanden vertraging opgelopen. De staatssecretaris ging er bij zijn aankondiging van uit dat de eerste resultaten al halverwege DEN HAAG (ANP)- Op 81-jarige leeftijd is afgelopen zondag de vrouwenarts prof. W.P. Plate in zijn woonplaats Den Haag overleden. Gynaecoloog Plate is onder meer bekend door zijn hulp bij de geboorten van de prinsjes. Plate was van 1948 tot 1969 hoogleraar in de gynaecolo gie aan de rijksuniversiteit in Utrecht. dit jaar bekend zouden kunnen zijn. Afhankelijk van de uitkom sten zou worden vastgesteld of in het algemeen maatregelen nodig zijn tegen belastingontduiking door het verzwijgen van rente-in komsten. 20 PAGINA'S Paus wacht nieuwe triomfen in Polen PAGINA 15 Nog geen proef gratis heroïne PAGINA 7 Corsica krijgt snel zelfbestuur Kritiek op hoge rente in Amerika PAGINA u DEN HAAG (ANP)- De advies commissie op gebied van ontwa pening, vrede en veiligheid meent dat de regering 'uiterlijk dit jaar' een positieve beslissing moet nemen over de plaatsing van kruisraketten. Dit past vol gens de commissie in het Neder landse streven naar verminde ring van het aantal huidige kern- wapentaken. Het rapport werd vanmorgen gepresenteerd door de voorzitter van de commissie, prof. dr. Alting van Geusau. Gezien het verloop van de Ameri kaans-Russische onderhandelin gen over kernwapens in Geneve zal Nederland een beslissing moeten nemen, aldus prof. dr. Alting von Geusau. Ook de tus sentijdse oplossing van presi dent Reagan om het aantal mid dellange afstandsraketten van de VS en de Sowjet-Unie op gelijk niveau te brengen brengt daarin geen verandering. Volgens het rapport is het 'onwaarschijnlijk' dat een akkoord op basis van die tussentijdse oplossing plaatsing van kruisraketten in Nederland overbodig zou maken. Voorkomen moet worden dat 'door eenzijdige afstoten van nucleaire verantwoordelijkheden andere landen in een uitzonderingsposi tie komen', aldus het rapport. De regering moet zich tot het uiter ste inspannen om het parlement te overtuigen van haar standpunt over plaatsing. 'Een bij voorbaat wijken voor druk van buiten het parlement en uitingen van onge hoorzaamheid zouden getuigen van zwak leiderschap', meldt het rapport. Alting van Geusau zei desgevraagd dat binnen de com missie de indruk bestond, dat de huidige regering bereid was 'de oren te laten hangen' naar het maatschappelijke protest tegen de plaatsing van de kernwapens. Een mogelijke ruil van kruisraket ten voor het afstoten van be staande kernwapentaken van Nederland acht de commissie verantwoord. Met name bepleit het rapport een afstoten van kor te afstandswapens. Ook minister De Ruiter (defensie) heeft zich al eerder uitgesproken voor ver mindering van het aantal kern wapentaken. Kerken en levensbe schouwelijke organi saties hebben hel in deze tijd extra moeilijk, omdat ze hun innerlijke eenheid zien afbrok kelen onder de tweespalt over al lerlei maatschappelijke en zedelijke kwesties. Een gevolg daarvan is, dat kerkelijke beleidslieden wat voorzichtiger worden in hun uitspraken, de ene keer onder druk van de mening dat de schoenmaker - in dit geval de kerk - zich moet houden bij zijn leest, een andere keer omdat te gengestelde groepen binnen de kerk niet nóg verder uiteengedre ven mogen worden. Dat laatste zal in de Rooms-Katholie- ke Kerk van Nederland na het le zen van de brief van de bisschop pen over de kernbewapening niet gebeuren. Niemand zal met het stuk voor honderd procent tevre den zijn, maar naar alle waarschijn lijkheid zal ook niemand veront waardigd uitroepen, dat dit verhaal de kerk onwaardig is. Wat daar staat, geeft alleen maar stof tot diepgaande bezinning en lokt ner gens uit tot luide tegenspraak. De wereldsituatie is zorgwekkend, zeggen de bisschoppen. Zij staven dat met harde cijfers over de om vang van de atoombewapening en over de gevolgen van het gebruik. De bisschoppen pleiten voor inter nationale overeenkomsten, die de inzet van zulke wapens verbieden. Het afschrikkingssysteem is een 'ba lanceren op de rand van de af grond'. Daarom kan aanvaarding van het bezit van kernwapens voor de bisschoppen slechts tgdelgk en voorlopig zijn, een fase in een pro ces naar vrede. Overbewapening dient te worden afgewezen. Onder handelingen moeten resulteren in wapenvermindering en ontwape ning. Om vertrouwen te wekken, kan een eerste stap op die weg nodig zijn, zonder dat dit eenzijdige ontwape ning betekent. Op christenen rust de plicht, een begin te maken met nieuwe verhoudingen. Over de aard, de omvang, het tijdstip en het effect van eerste stappen laten de bisschoppen zich niet uit Dat is een zaak voor de politici. Oost en West moeten een open dia loog aangaan. In het wegnemen van vooroordelen kunnen kerken en christelijke gemeenschappen een nuttige schakelfunctie venrul len. Voor wie een eenzijdige stap een al te gevaarlijke tegemoetkoming aan de tegenstander is, zai de bis schoppelijke brief te ver gaan, al zal het gekrakeel daarover aan merkelijk worden getemperd door het ontbreken van elke concrete suggestie. Kerkmensen die vinden, dat de kerk geen politieke of mili tair-strategische uitspraken mag doen, ook al raken die het voortbe staan van de mensheid, kunnen re delijk tevreden zijn. Het zal wellicht de vredesbeweging zijn die de brief op dit punt als on voldoende moet bestempelen. Zij immers wijst gebruik èn bezit van kernwapens af en ziet juist daarin een stap naar het scheppen van een klimaat waarin tweezijdige ont wapening mogelijk wordt. De her vormde synode volgde haar op die weg. De bisschoppen hebben na lang wik ken en wegen meer een priesterlijk dan een profetisch stuk gepubli ceerd. Dat is aan de ene kant de kracht van de brief, omdat de bis schoppen de verdeelde gelovigen willen helpen om in deze problema tiek tot een duidelijker plaatsbepa ling te komen. Maar het is tegelijk zijn onvermijdelijke zwakte, omdat een moedige aanzet tot omkering ontbreekt. Een omkering die zulke ingrijpende veranderingen veronderstelt, dat de bisschoppen hier zelfs het woord 'bekéring' van toepassing achten. Dat woord hadden ze in dit geval maar niet moeten gebruiken. Want bekering heeft altijd iets radicaals. En dat heeft deze brief, hoe je hem ook beoordeelt, niét. I tb Stuur mi) uw krant vier weken op proef voor 19.50. Daarna beaks ik, 1 Noteer mij voor een kwartaalabonnement (t 61.25) Vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant twee weken grabs. Vóór het abonnement ingaat, ontvang Naam king stelling van de regering (tbr). In het psychiatrisch rap port over de agent werd geadvi seerd de man vrijwillig onder be handeling van een psychiater te stellen. ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse rechtbank heeft vandaag een 33-jarige Rotterdamse hoofd agent vrijgesproken van het doodschieten van zijn vroegere vriend S. bij diens woning in Heenvliet. Op grond van een psy chiatrisch rapport achtte de De hoofdagent schoot S. dood, om rechtbank bewezen dat de agent een eind te maken aan een maan- tijdens zijn daad niet toereke- denlange treitercampagne van S. ningsvatbaar was. gericht tegen het gezin van de De officier had vorige week vrij- politieman. Beide mannen wa- spraak gevraagd en ter beschik- ren vroeger vrienden van elkaar, totdat S. door zijn vrouw werd verlaten. Hij verweet de politie man hierin de hand te hebben en zei wraak te zullen nemen. Dit leidde tot ingooien van ruiten, beschadigingen aan de auto van de hoofdagent, bedreigingen en uiteindelijk het kapot maken van de carrière van de agent. Toen de politieman eind februari vernam dat hij was 'gedegradeerd' naar de verkeersdienst, schoot hij S. neer met zijn dienstwapen. LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1