c Woningen op terrein Dillenburg Geen jongerenhuis vesting Nota over werklozen- problematiek zoekgeraakt Kempenschool in middeleeuwen Kloppartij bij station Oegstgeest stuurt ambassades protestbrief AGENDA Stad en rand ZATERDAG 11 JUNI 1983 Concurrentie LEIDERDORP De concurren tie tussen de zwembaden in de regio lijkt met de aanschaf van een reuze waterglijbaan voor die in Leiderdorp deze week dan nu toch in alle openheid volkomen te zijn losgebarsten. Was eerder alleen de hoogte van de temperatuur van het badwater hèt middel om bad- lustigen in jouw bad in plaats van in dat van de buurgemeen te te lokken, daar is nu dus een ander facet aan toegevoegd. De verschillen in temperatuur van het water, hier slechts 19 graden, daar wel eens 23, is ve le keren aangevallen als zijnde onverstandige concurrentie die buurgemeenten elkaar eigen lijk niet zouden moeten aan doen. In hoeverre de badmees ters zich hiervan, zélfs in het kader van energiebesparing, ooit wat hebben aangetrokken, is nooit recht duidelijk gewor den. Wél dat de plaatselijke be stuurders nu eindelijk ook wel eens van de genante tekorten op de zwembadbegroting af willen. Want het wordt nu ook de bur gers duidelijk dat de voor het merendeel in de jaren zestig als gevolg van schone verkiezings beloften her en der als paddes toelen uit de grond verrezen zwembaden, jaarlijks kruiwa gens vol geld kosten. Men heeft dan wel op partij A gestemd omdat die zo'n bassin in het vooruitzicht stelde, maar krijgt daar nu de niet zuinig gepe perde rekening voor onder de neus gedrukt. Met name consumentenorganisa ties hebben de laatste tijd her haaldelijk blijk gegeven de gi gantische stijging van gemeen telijke tarieven niet meer te ne men. Maar de plaatselijke be stuurders die eerder via deze en andere kostbare beloften in het pluche van de raadhuisze tels zijn terechtgekomen, heffen dan het verwijtende vingertje naar hun soortgenoten in het Haagse die, door te bezuinigen op de uitkeringen aan de ge meenten, hieraan schuldig zou den zijn. Maar zijzelf, öf hun voorgangers - écht verder niemand anders zijn verantwoordelijk voor de volstrekt inefficiënte luxe van iedere gemeente haar eigen zwemweelde. Ironie ZOETERWOUDE - Om in de sfeer van water te blijven zou je de ironische houding van enige raadsleden in het Zoeter- woudse, als reactie op de ern stige verzakkingen van hun raadhuis, kunnen vergelijken met schipbreukelingen die op het moment van het definitieve ter kelder gaan, elkaar verge noegd toeroepen: "lekker wa tertje, hè..." Want op een inspectietocht door de hoofdzetel van het plaatse lijke bestuur merkten de leden van de raadscommissie voor openbare werken daar deze week op dat die verzakkingen wel eens het gevolg zouden kun nen zijn van de geweldige be stuurskracht die aldaar wordt ontwikkeld en van de zwaarge wicht van een burgemeester die ze er blijken te hebben. Eerste burger Houdijk zélf blijkt trou wens evenmin van een grapje vies want hij deelde in de olijk heid met op te merken dat het aan de kwaliteit van het be hang in het gebouw is te dan ken dat het raadhuis er über haupt nog staat. Nadat het geklets der dijen enigs zins was verstomd gaf het com missielid De Graaff uitleg hoe een en ander nu zo ver heeft kunnen komen. "Bij de verbou wing van het gemeentehuis is destijds afgezien van het on- derheien van de oude muren", zo legde hij geduldig uit, "om dat dit te duur was". Nu rusten die op een soortement van me talen ring die, zoals verbijste rend blijkt, onvoldoende zijn werk aan kan. Ter plekke van de ernstigste ver zakking heeft men al gepoogd met het storten van zand het tij te keren, maar zonder succes. Nu moet een 11.500 gulden kos tend onderzoek duidelijkheid verschaffen over wat wél een afdoende aanpak kan zijn. Over de extra kosten van het toenmalige voorstel om het werk meteen goed te doen, is met geen woord gerept. Even min veel over de kosten die nu betaald moeten worden. Het zal wel veel zijn, werd even gegniffeld... Liberaal VOORSCHOTEN - Het Voor- schotense raadslid mevrouw Ten Hoopen (WD) vindt het volstrekt onbelangrijk of ver nielzuchtige inbrekers van schoolgebouwen nu in de kraag worden gevat of niet. Zij zei de ze week namelijk voorstander te zijn van het aanbrengen van een sirene-alarm op de scholen, boven een stil alarm. Door het laatste apparaat worden in brekende onverlaten wél gere gistreerd, maar het geeft deze informatie stilletjes en stiekum door aan een bureau dat dan de politie waarschuwt. Deze kan op haar beurt even stie kum en stilletjes het getroffen pand benaderen, het tuig inre- Het corpus delicti tijdens kantooruren. kenen en de aangerichte scha de verhalen. De uitwerking van het door me vrouw Ten Hoopen voorgesta ne systeem is daarentegen niet meer dan dat de dieven na het stukgooien van de ruit in reac tie op de dan luidloeiende sire ne met recht het hazepad kie- De hele buurt weet dan wel dat er een poging tot inbraak is ge daan, dat er een gebroken ruit en een brullende sirene is, maar de aanstichters zitten dan al lang weer achter hun patatje-mét. De gemeente zit echter met de re kening van het gebroken glas, de buurt met brullende babies en de gealarmeerde maar na tuurlijk dan te laat verschij nende politie met de gebakken peren. Bovendien ontneemt ze, en dat is misschien nog wel het ergste, de leden van het dievengilde een van de grootste charmes van het vak: de spannende kans om gepakt te worden... Want dat er nooit meer ruitjes in gegooid zullen worden, zoals het liberale raadslid als gevolg van het sirenealarm gelooft, is een illusie die de deskundige Sherlock Holmes van het bevei ligingsbureau fijntjes maar duidelijk de grond in boorde. Doen VOORSCHOTEN - Gewoon doen wat je wilt en dan maar afwachten of het ook mag. Zó zou je het initiatief van de res taurateur van het nieuwe Voorschotense etablissement in het Ambachts- en Baljuwhuis kunnen omschrijven. Deze wil de namelijk een terras voor zijn zaak hoewel hij wist dat het eigenlijk verboden is om op deze historische straat tafels en stoelen buiten te zetten. En de "misdaad" loont ook nog in dit geval "want zolang nie mand erover klaagt, treden wij er niet tegen op" zo luidt het of ficiële standpunt van de ge meente. Sterker nog: omdat er tot dusver niemand tegen het terras* bezwaar heeft gemaakt, zijn de ambtenaren daar al druk doende om de uitspann(t- t)ing legaal te maken. Neen, de inmiddels tot vervelends toe gehoorde klaagzang van ondernemers dat het met amb tenaren slecht kersen eten is omdat zij gezond ondernemers schap met al hun regels in de weg zouden staan, gaat in Voorschoten niet op. Of zouden de Voorschotense kler ken ook gewoon trek hebben in een pilsje op een terrasje buiten \ijdLens een zonovergoten lunch pauze? Slechte gedachte na tuurlijk weer... LEIDERDORP - Er zijn serieuze onderhandelingen gaan de over de verkoop van bejaardentehuis De Dillenburg dat nu nog is gevestigd aan de Mauritssingel in Leider dorp. Dat verklaarde desgevraagd J. van der Windt, voor zitter van de stichting bejaardenverzorging, die De Dil lenburg exploiteert. De gegadigde is een projectont wikkelaar wiens naam nog niet bekend wordt gemaakt zolang de gesprekken nog niet zijn afge rond. Het ligt in de bedoeling dat er woningen in de vrije sector worden gecreèerd. Daarmee is vrijwel zeker de kans op jonge renhuisvesting verkeken. Eerder al had de Algemene Wo ningbouwvereniging Leiderdorp (AWL) laten weten het pand te willen aankopen tegen de waar de waarvoor het gebouw op de balans staat (boekwaarde) om daarna het gebouw gondig te verbouwen. Op die manier zou den 42 zogenoemde van Dam eenheden kunnen worden ge bouwd, bestemd voor jongeren- huisvesting. Dat is een al lang ge koesterde wens van de AWL en de gemeente Leiderdorp. De on derhandelingen raakten echter in het slop toen bleek dat het be stuur van de Dillenburg een prijs wilde bedingen die hoger was dan de boekwaarde. De woning bouwvereniging is echter wette lijk gebonden aan de waarde waarvoor de gebouwen op de ba lans staan en moest de gesprek ken staken. Daarom is het be stuur gaan onderhandelen met andere gegadigden. De verkoop van het pand moet snel in kannen en kruiken zijn omdat wordt verwacht dat rond de jaarwisseling het nieuwe ge bouw in Buitenhof gereed zal zijn. Van der Windt verklaarde dat volgende week een gesprek plaats vindt tussen het gemeen tebestuur en het bestuur van het bejaardentehuis. Er zal dan wor den gesproken over de benodig de bouwvergunningen. Van der Windt verwacht niet dat die ge sprekken veel moeilijkheden zullen opleveren. Daarna zal er nog een afrondend gesprek plaatsvinden met de projectont- Kussengevecht door leerlingen van de Kempenschool: een spel van alle LEIDERDORP - Het wordt hoog tijd dat de gehele werklo- zenproblematiek inclusief het vrijwilligerswerk eens wordt besproken in de Leiderdorpse raadscommissies en de ge meenteraad. Dat vindt het Lei derdorpse CDA-raadslid Van Jaarsveld. Al bijna een jaar geleden besloot de gemeenteraad een werk groep in te stellen voor vrijwil ligerswerk en de werklozen- problematiek een hoge priori teit te geven. "Wanneer zien we eens een keer wat in deze com missie van de ambtelijke werk groep? Het wordt tijd dat er eindelijk iets van deze zaak bo ven tafel komt", aldus Van Jaarsveld. WD-Wethouder Gehner rea geerde geïrriteerd. "U moet niet doen alsof er niets ge beurt", zei zij tegen Van Jaars veld, daarmee doelend op de vrijwilligersprojecten die door de ambtelijke werkgroep on der leiding van het WD-raads- lid Huigen zijn opgezet. - Gehner beloofde overigens in één van de volgende vergade ringen van de raadscommissie voor sport en welzijn een nota over deze problematiek op de agenda te zetten. Dat had ei genlijk deze keer al moeten ge beuren, maar de nota was "zoekgeraakt". VOORSCHOTEN - Het schoolter rein van de Voorschotense lagere J.M. van Kempenschool was gis termiddag omgetoverd in een middeleeuws plein. De 100 leer lingen van de school liepen rond in middeleeuwse kleding en de den spelletjes die staan afge beeld op het beroemde schilderij 'Kinderspelen' van Pieter Breug hel de oudere (1524-1569). Zo sloegen jongens en meisjes el kaar met kussens om de oren en probeerden ze munten zo dicht mogelijk tegen elkaar te gooien. Dit laatste spelletje heet span- potten, zo leerden de kinderen de afgelopen week in de klas. "We hebben een heel project op gezet deze week", legt een onder wijzer uit. "De lagere klassen leg den we uit welke spelletjes er be stonden in de middeleeuwen en in de hogere klassen gingen we meer in op de schilderkunst in die tijd en de kleding die de men sen toen droegen. En je kon aan die kleding goed zien dat de mensen arm waren in die tijd", merkt hij op terwijl hij kijkt naar enkele meisjes die gekleed in lange rokken, een schortje en een tuttig mutsje een portie pef- fertjes kopen bij de oud-holland- se poffertjeskraam. Ook waren er in die tijd nogal wat misgroeide mensen, zoals de gebochelde "dorpsgek" liet zien: geheel in het zwart gekleed riep hij op lui de toon: "Ik ben heel aardig en lach heel lief', om vervolgens met een bloedstollend gekrijs de kinderen schrik aan te jagen. Maar de meeste aandacht ging uit naar de spelletjes zoals boog schieten, steltlopen, ton-wippen en balanceren op een balk. In to taal waren er tien spelletjes. "We hadden nog wel meer spelletjes kunnen verzinnen", zegt de do cent, "maar sommige spelletjes op het schilderij leken ons niet zo geschikt. Zo stonden er een paar mensen met een stokje in een drol te roeren. Dat kun je die kinderen niet laten doen". LEIDEN - Een 19-jarige jonge man uit Noordwijkerhout heeft vannacht bij de fietsenstalling van het station klappen opgelo pen van twee 21-jarige Leide- naars. Volgens de politie was er geen aanleiding voor de kloppar tij- De verwondingen van de onfor tuinlijke Noordwijkerhoutei zijn op het politiebureau behandeld. De beide daders zitten nog vast. Burgerlijke stand LEIDEN Gehuwd: T. A. M. var L. Boot e i P. H. Eeden en E. Kleppe; J. G. i P. Dubbelaar; F. Arnoldij Gijn; P. F. Stouten F. Solleveld; N. M. Nijman en V. P. M. T. Ongering; R. R. Derksen en B. de la Rie; R. van Dijk en J. van Gent; J Tegelaar en J. Larde; B. J. de Goeij en L. T. van Heeswijk; A. P. Selhorst en J. J. H. Kooreman; B. van Daalen en S. J. Heruer; L. A. van Sluis en E. J. van Huijgevoort; C. J. M. van de Ven en S. A. Lang; A. A. T. M. M. Vinks en I. E. B. M. van Eijden. Overleden. E- Ben- ning-(19U3) vrL; F.K. Wong (19317 man; H.C. Kramer (1933) man; J.M. van den Bergh (1969) man; C.J. Bal (1925) man; J.J. Laterveer (1911) man; W.B. Uitenhout (1899) man. J.W.L. van der Stel (1951) man; A. Scholten (1918) man; M. Heshusius (1982) vrl.; A. van Duijn (1908) vrl. echtg. van C. Ouwehand; M.W. de Tombe (1898) vrl. geh. gew. met G. de Does; W. van Ho ve (1891) man; A.P. Hoenselaar (1925) man; C.H. Sachse (1924) vrl. echtg. van C.J. Vleeming; H. Kuilenberg (1890) man; W.J. van der Zijden (1908) man; J. Woestenburg (1916) man. OEGSTGEEST Naar de amba sades van landen waar de men senrechten ernstig worden ge schonden, zoals Chili, San Salva dor en de Filippijnen, gaat de ge meenteraad van Oegstgeest pro testbrieven versturen. Zo hee de raadscommissie voor algeme ne en bestuurlijke aangelegenhe den besloten. De actie is een initiatief van de plaatselijke afdeling van Amnes ty International en wordt vurig ondersteund door CDA-fractie- leider Van Veen. "Zo'n gebaar van de gemeenteraad is echter geen politieke daad dus moet door alle fracties worden ge steund", betoogde hij. WD-leider Rijks en fractiegenoot Moonen waren het echter niet met hem eens. Rijks: "Dit is geen zaak voor gemeenteraden, het parlement in Den Haag moet zul ke affaires aankaarten. Dit mid del is niet deugdelijk. Wellicht sympathiek, maar niet effectief'. Moonen deed hier nog een schepje bovenop met de stelling dat bedoelde brief een contra-ef fect zou sorteren. "Het schaadt de betrokkenen in die landen eerder dan dat het hen baat". De liberalen kregen echter de wind van voren. "Gelet op de aard van de actie is deze zeer verant woord. Het is zelfs aan te bevelen dat gemeentebesturen een der gelijk signaal uitzenden", aldus Bosman (PvdA), waar Wuisman (D'66) en Sanders (PPR) zich bij aansloten. Ook burgemeester Scheenstra ver klaarde zijn handtekening onder een dergelijke brief van de raad te zullen zetten. De druk op de WD-fractie had tot resultaat dat Rijks toezegde de argumenten vóór nog eens te zullen overwe gen. ZATERDAG Leiden Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Les 400 Coups' van Francois Truffaut, 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Smaak van het water' van Orlow Seunke, 21.15 uur. Hartebrugkerk - wandel-orgel-concert, 15-15.30 uur. Waaggebouw - poëzie- en muziekavond, 21.30 uur. Schouwburg - uitvoering van ballet school Chris van Weerden, ook zon dag, 20.15 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond. 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. Zoeterwoude De Loethe - spelletjesmiddag en Zoeter- woudse kampioenschappen opdruk- Voorschoten Lindehoeve - Swing-wave-avond, 22 ZONDAG Leiden Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14- 18 uur. Breestraat 56 - Bhagwancentrum, Bhag- wan op video, 20 uur, vanaf 21 uur Clubhuis Inde Vroolijcke Arke - Pie- terskerkchoorsteeg, café voor alleen staanden. inl. 123271. LVC - Breestraat, laatste volksdansin- stuif, 19 uur. Waaggebouw - Hedendaagse muziek van o.a. Leidse componisten, 12-17.30 MAANDAG Leiden Stadhuis - gemeenteraad, 19.30 uur. Wassenaar Van Heeckerenhuis - start avondvier- le ouderraad, ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwyk: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Rus, Middelste gracht 131, tel. 132500, spreekuur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: S. Kooijman, Noord- eindsplein 2a, tel. 122268, spreekuur vlgs afspraak. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwyk, Professorenwijk, de Waard: .za 8 uur tot zo 8 uur: F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347, spreek uur vlgs afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: A. van Luyk, Was- straat 2a, tel. 122522, spreekuur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za 8 uur tot zo 8 uur: E.H. Nieuwehuis, Bevrijdingsplein 60, tel. 768918, spreekuur 12 en 17 uur. zo 8 uur tot 24 uur: D. Hammerstein, tel. 720936, spreekuur vlgs afspraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage en Zwijnenburg: za, M.J.H. van Tol, de Sitterlaan 80, tel. 142427, spreekuur 11-11.30 uur in ge zondheidscentrum Merenwijk, Ros- Leiderdorp, tel. 895144, spreekuur 11- 11.30 uur in gezondheidscentrum Me renwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp za, J. v.d. Beek, Baljuwstraat 5, tel. 894539; zo, J. v.d. Leden, Hoofdstraat 8, tel. 894539; za en zo spreekuur van 12.30-13 uur op Hoofdstraat 8, tel. 153747. Voorschoten za, C. Meijer, Rouwcooppark 11, tel. 2493; zo, J. Baars, R. Wagnerlaan 63, tel. 2520. Wassenaar noord: E. Op 't Landt, Middelweg 21, tel. 13056; zuid:% J. Vonk, Wittenburger- weg 106, tel. 79676. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 10 juni tot 17 juni door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313; Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leiderdorp, tel. 894400. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, tel. 125057. E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest R.J.W. Duyn, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. Voorschoten C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 768618 en Mevr. C.E. Birnie-Heringa, Kon. Wilhelminalaan 27, Leidschendam, tel. 070-275450. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- Th.K.H. Holt, Breestraat 58a, Leiden, tel. 146004. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Ryn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis - Lijtweg 7, tel. 154500. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien één maand automatische verlenging. Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Losse nummers 0,85 Directie: G Koopman Adj.dir N Ouakernaat Commentaren: R. D Paauw, W. F J. Wirtz en A. A van Brussel Rubriekchefs. J. Kroon (stad) B. W T Jungman (plv) H. v.d. Post (plv) j. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) P. C. Rosier (radio, televisie, kunst) S. J. de Grool (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941, tsl. 219 Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington. Caïro, Rome, Madrid. Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2