c "Wie mij leest is in handen vaneen idiote maniak" 3 Stephen King, schrijver van "Carrie" en "The Shining" ZATERDAG 11 JUNI 1983 Extra beenderen nog niet tot poeder vergaan. Aan het eind van de oven staat iemand klaar die met een hamer je beenderen stukslaat. Het vuur waardoor mensen met pyrokinese zijn omgekomen moet veel intenser zijn geweest, en bleef bovendien beperkt tot henzelf. Het bed of de stoel waarin ze zich bevonden waren nauwelijks verbrand. Ik herinner me een geval van een jongen op het strand die plotseling in lichterlaaie stond. Zijn vader rende met hem de zee in. Maar zelfs onder water bleef het kind branden'. Waarom dragen juist kinderen deze bovennatuurlijke gaven in uw verhalen? 'Kinderen fascineren me. Ik hou van ze. Ik hou ook van de manier waarop ze tegen de wereld aankijken. Voor een kind is alles nieuw en geweldig. Dat maakt ze bij uitstek geschikt als dragers van bovennatuurlijke krachten. Volwassenen is teveel (afigeleerd. Volwassenen geloven nergens meer in. Kinderen doen dingen die je later nooit meer durft te doen. Lekker in je neus boren of in jezelf praten. Ik wil maar zeggen: kinderen hebben een heleboel talenten en mogelijkheden in zich.' Waanzin Carrie gebruikt haar bovennatuurlijke krachten om alles in haar omgeving te vernietigen. 'Ja, maar ze wordt ook tot v gedreven. Dolgedraaid na al het getreiter, ook van haar moeder'. - En Charlie McGee? Ook zij xjernietigt mensen. 'Pas als haar vader voor haar ogen is vermoord!' King wordt nu fel en zegt met heftige nadruk: "Waag het niet te schrijven dat ik kinderen gebruik als een instrument van het kwade. Het is al eerder beweerd, maar het is beslist niet waar. Ik heb nog nooit een slecht, bezeten kind in mijn verhalen beschreven. Ik schrijf niet over de duivel. Ik schrijf over de strijd tussen goed en kwaad'. Zijn vork roert doelloos door een bedje champignons, om na te denken. 'Horror is een genre dat critici altijd met minachting hebben bekeken. Het is sensationeel en fantastisch. Een horrorverhaal wordt niet als literatuur beschouwd. Terwijl het doorbreken van de grenzen van de fantasie altijd de grootste drang is geweest om een verhaal te vertellen of te lezen'. - Was u tevreden met de verfilming van Carrie en The Shining? 'Carrie is heel goed. De verfilming van The Shining is minder geslaagd. Het was een misgreep om Jack Nicholson voor de rol van de schrijver te kiezen. Nicholson heeft hard aan de rol gewerkt, maar hij is er gewoon niet voor geschikt. Het verhaal gaat over een ongeveer 26-jarige man, Nicholson is 40! Erger nog: kern van het verhaal is dat een man langzaam tot waanzin wordt gedreven door de enge sfeer die er hangt in het hotel waar hij verblijft. Het gaat niet over een man die van nature kwaad is. Hij wil juist het goede. Door de verderflijke invloed van het hotel wordt hij langzaam over de rand gedreven. Net als een uitgerekt elastiekje dat plotseling breekt Maar Jack Nicholson speelt de rol alsof hij van begin af aan gek is. Hij loopt rond met een waanzinnige grijns op zijn gezicht Nicholson was geen goede keus voor deze rol Gestikt 'Christine is de naam van een spookwagen, een oude bak uit 1958. Een vrouw heeft er ooit zelfmoord in gepleegd en een meisje is er gestikt in een hamburger'. King legt zijn handen om zijn hals en maakt afgrijselijke geluiden. 'Een schooljongen koopt de wagen en knapt 'm op. Op een gegeven moment ontdekt hij dat de wagen kan rijden, zonder dat iemand achter het stuur zit. En nog later blijkt dat Christine mensen overrijdt, die de jongen lastig vallen. Leuk hè?', grinnikt King. Hij vertelt over allerlei ideeèn die hij heelt voor nieuwe verhalen. De man blijkt te beschikken over een onuitputtelijke fantasie Toch is hij bang dat er ooit een dag komt dat hij geen letter meer op papier kan zetten. 'Schrijven is een bron waaruit ik elke keer drink. Steeds vraag ik me af hoeveel er nog in zit. Goddank ben ik nog steeds geïnspireerd en gehypnotiseerd door mijn typemachine. Maar ik weet zeker dat de bron op een gegeven moment is opgedroogd'. Foto's van Stephen King tonen een man met een woest bebaard gezicht. Iemand die er uitziet zoals hij schrijft: mysterieus. Maar de man die de ontbijtzaal van een Londens hotel binnenstapt heeft geen baard. Wel een vriendelijk gezicht met een voortdurende grijns om de mond. Dit is dus de man die thuis voor zijn 3 kinderen vaak derderangs horrorfilms afdraait, waarin mensen uit elkaar worden gerukt en verslonden. 'Neem nog een hamburger', bood King een walgende verslaggever aan, die het afdraaien van zo'n film bijwoonde. Hij is ook de man die voor het slapen eerst onder zijn bed kijkt. En vervolgens de dekens goed instopt en hoog optrekt totaan zijn kin, hoe warm het ook is. 'Zo kunnen de monsters je nooit te pakken krijgen. Door het laken komen ze niet heen'. Stephen King: een man van uitersten en angsten. 'En ik verdien er nog geld mee ook', zegt hij verbaasd. Tien jaar geleden had nog nooit iemand van Stephen King gehoord. Financieel hield de afgestudeerde leraar Engels zichzelf en zijn gezin in leven door te werken als pompbediende en door het strijken van overhemden in een wasserij. Een baan als leraar was er niet, als schrijver was hij volslagen onbekend. Soms publiceerde hij korte verhalen in tweede- of derderangs pulpblaatjjes. Zijn vrouw werkte als serveerster in een broodjeswinkel. Veel leverde het allemaal niet op. Hun kinderen gingen gekleed in afdankertjes van anderen. Geld voor een telefoon ontbrak. Dat alles veranderde toen in 1973 'Carrie' werd uitgebracht. Dankzij zijn vrouw Tabitha belandde het boek bij een uitgever, vertelt King. 'Zij viste het verhaal uit de prullenbak. Ik dacht niet dat zo'n verhaal zou verkopen. Er was toen helemaal geen markt voor horrorverhalen. Mijn vrouw haalde me over het manuscript toch naar een uitgever te brengen'. Het bleek een gouden greep. In snel tempo volgden de verhalen elkaar op, die in een even snel tempo met miljoenen tegelijk over de toonbank gingen. Salem's Lot (in het Nederlands vertaald onder de titel Bezeten Stad), The Shining, The Stand en de verhalenbundel Night Shift, Dead Zone (Dodelijk Dilemma), Firestarter (Ogen van vuur), Cujo'(Cujo), Different Seasons (novellen) en een essay over horror, Danse Macabre. Zijn nieuwste boek Christine is net uit, en zal in ons land ook vertaald worden uitgebracht. Chocolade - Uw boeken zijn stuk voor stuk verhalen vol griezeleffecten. Waarom koos u voor het schrijven van horrorverhalen? 'Ik heb nooit voor horrorverhalen gekozen, ze kozen mij! In dit soort verhalen voel ik me het beste thuis. Je kunt het vergelijken met depressieve vrouwen die zich volstoppen met chocola. Op de een of andere manier voelen ze zich beter wanneer ze chocola eten. Zelf beseffen ze dat niet, maar hun lichaam voelt dat wel degeUjk aan. Dat heeft die chocola nodig Het schrijven van horrorverhalen is mijn chocola. Ik moet dat doen om gezond te blijven. Schrijven is voor mjj een therapie om me te bevrijden van agressieve neigingen, woede en angsten. Want ik zit vol angsten. Ik ben bang in het donker, bang voor de dood'. - Waarom zijn griezelverhalen en horrorfilms zo populair? Het bezorgt de mensen nachtmerries. Toch lezen en kijken ze door. 'Mensen lezen horrorverhalen of gaan naar horrorfilms om zich - net zoals ik - te bevrijden van hun angsten en agressie. Bovendien is op dit moment horror erg populair omdat het einde van de eeuw nadert. Mensen worden, onrustig en krijgen mystieke neigingen. Ze zien tekenen voor het einde van de wereld en de mensheid. Kijk, mensen hebben verstand. Ze begrijpen dat ze eens dood zullen gaan. Die dood fascineert de mens. Een van de manieren om over de dood na te denken is door het lezen van griezelverhalen. Natuurlijk willen we allemaal het liefst sterven op een rustige, waardige manier. In bed na een fantastische maaltijd of vrijpartij. En dan pffff.... zo een andere wereld inglijden'. 'Helaas gaat het in werkelijkheid vaak anders. Mensen sterven aan kanker of na een afgrijselijk auto-ongeluk, doodbloedend op straat. Het lezen van een horrorverhaal geeft de mensen een gevoel van: dit is het allerergste wat me ooit zou kunnen overkomen. Goddank dat dèt niet gebeurt'. 'De mens zit raar in elkaar. We vinden het prettig te lezen over griezelige dingen die - gelukkig - andere mensen overkomen. Ik kan natuurlijk in fraaie bewoordingen vertellen over het schrijversschap, mijn romans en de personen die er in voorkomen. Maar vergeet niet dat ik eigenlijk openbare terechtstellingen beschrijf. De meest verschrikkelijke executies die we ons kunnen voorstellen. Waarom? Omdat de mens pervers is en zich beter voelt wanneer hij zoiets leest. Mensen vinden het prettig te griezelen. Ze willen graag denken dat er méér is dan ze kunnen zien, voelen en horen'. Drang - U houdt ervan mensen angst aan tejagen? 'Dat vind ik prachtig, ja!'. King staat op en sluipt op zjjn Engelse uitgever af, die even verder in het zaaltje rustig een krantje zit te lezen. King, zachtjes pratend: 'Heel langzaam op ze toesluipen, en dan, plotseling BAMMMM'. Van schrik springt de uitgever omhoog. 'Zo moetje de lezer bij de strot grijpen', grijnst hij. Hij vervolgt: 'Als je de lezer niet kan boeien, heb je als schrijver gefaald. Verhalen moeten ontstaan uit een innerlijke drang. Ik ben blij als iemand gillend wakker wordt van wat ik heb geschreven. En het meeste effect wordt bereikt door te.werken met geloofwaardige personen. Personen die de lezer aardig vindt. Anders geeft het geen schok als hun verschrikkelijke dingen overkomen, omdat je toch de pest aan ze hebt. Om die reden is 'Cujo' misschien het minst succesvol. Alle personen zijn zeikerds. Behalve de hond dan'. King heeft de gave verhalen te vertellen die je blijft lezen. Ondanks alles. De personen die door Margot Klompmaker hij neerzet zijn met al hun prettige en onprettige eigenschappen heel realistisch beschreven. Meestal verwenst de lezer het domme noodlot dat de figuren drijft in een strijd op leven en dood. Maar King heeft ook verhalen geschreven die lezers weerzinwekkend vinden. In de bundel Different Seasons staat een kort verhaal over een jongen met nazi-sympathieën, die in zijn fantasie langzaam een meisje verkracht en haar tegelijkertijd foltert ter verhoging van zijn lustgevoelens. En het verhaal over een arts, die na een schipbreuk aanspoelt op een onbewoond eiland. Door een verscheurende honger gedreven amputeert de man uiteindelijk zijn eigen voeten, om die vervolgens te consumeren. Dat brengt de vraag met zich mee hoe ver King desnoods wil gaan om het gewenste effect te bereiken. 'Ik ga zo ver als ik moet. Soms fluit de uitgever me terug, want hij accepteert niet alles. Dan is het niet zozeer een kwestie van goede smaak. Er zijn genoeg dingen die ook ik walgelijk vind. Vaak gaat het om de vraag: is het niet wat teveel van het goede als ik dit hier laat gebeuren? In Salem's lot komt een scene voor waarin een dokter met een jongen een leeg huis binnengaat Oorspronkelijk liet ik de man van de trap vallen. Hij wordt door ratten besprongen en verslonden. Als hij zijn mond opendoet om te schreeuwen, kruipt een van de ratten in zijn mond en begint daar te knagen-' Na een korte pauze grinnikt hij: 'Dat bedoel ik nou met de lezer bij de strot grijpen!'. Maniak De auteur neemt nog een smakelijk hapje omelet. 'De uitgever wilde dit niet publiceren. Ik vond het een prachtige scene. Wie mijn verhalen leest moet ervan overtuigd zijn dat hij in handen is van een idiote maniak. Anders voelt de lezer geen angst Dan worden mijn verhalen gelezen met het idee van: ach, 't is wel eng maar straks is het voorbij. Dat gevoel mag het publiek niet hebben. Alles houdt niet op, maar gaat gewoon door!' Gelooft uinde bovennatuurlijke gaven die in uw verhalen vaak voorkomen? Carrie White kon voorwerpen verplaatsen. En Charlie McGee in Firestarter was in staat met haar ogen voorwerpen en mensen in vuur en vlam te zetten. 'Bovennatuurlijke verschijnselen bestaan. Er zijn genoeg proeven gedaan om het bestaan van telekinese, het verplaatsen van voorwerpen, te bevestigen. En wat pyrokinese betreft: er zijn gevallen van spontane zelfverbranding. In bed bijvoorbeeld, en dan niet als gevolg van een brandende sigaret. De mensen over wie ik praat waren zo verbrand dat zelfs hun beenderen totaal waren verast. Dat moet door een enorme hitte zijn gebeurd. Zelfs als een lijk is gecremeerd, zijn de The Shining: "Nicholson was geen goede keus". Carrie White is een zielig, eenzaam schoolmeisje. Kapot getreiterd door haar klasgenootjes neemt het meisje tijdens een schoolfeest gruwelijk wraak. Een spoor van dood, vuur en verderf achterlatend komt het kind totaal ontredderd thuis. Daar staat een godsdienstwaanzinnige moeder klaar om haar 'van de duivel bezeten' dochter met een mes neer te steken. Carrie draait de zaken echter om. Gelijk Christus wordt de vrouw gekruisigd met alle scherpe voorwerpen die in de keuken te vinden zijn. Haar dochter heeft de bovennatuurlijke gave voorwerpen te verplaatsen zonder ze aan te raken Een afgelegen hotel en een schrijversgezin. De sinistere sfeer in het hotel drijft de man uiteindelijk zo tot waanzin dat hij vrouw en kind te lijf gaat met een bijl. Zijn kleine zoontje heeft een voorgevoel van het naderende onheil. Het kind is helderziend, het heeft 'the shining' Carrie - nog onlangs op de televisie - en The Shining - met Jack Nicholson in de hoofdrol - zijn beklemmende verfilmingen van twee boeken van een Amerikaans auteur: Stephen King. In ons land zijn de speelfilms bekender dan de auteur die er achter schuilgaat. Maar dat gaat ongetwijfeld veranderen wanneer binnenkort drie andere verhalen van King - 'Dead Zone', 'Christine' en 'Cujo' - in verfilmde vorm de zenuwen van de kijker tot het uiterste zullen beproeven. King: the Boogy Man (de Griezel), the king of horror. Zo staat deze Amerikaanse auteur bekend. Zijn suggestieve, beeldende griezelverhalen maakten hem multimiljonair. Twaalf boeken heeft hij tot nu toe geschreven. In totaal zijn er 35 miljoen exemplaren van verkocht, een ongehoord aantal. King wordt beschouwd als de beste schrijver van horrorverhalen van dit moment. In 10 jaar tijd heeft hij zich vanuit het niets opgewerkt tot de absolute top. De schrijver zelf wijst alle mythevorming en gedweep rond zijn persoon af. Hij schrijft gewoon zijn verhalen, punt uit. Maar noblesse oblige. Een weekje Londen betekent voor de Amerikaanse auteur een onafgebroken aaneenschakeling van vraaggesprekken met de pers, afgewisseld met het signeren van zijn werk in boekwinkels. Verslaggeefster Margot Klompmaker reisde naar Londen en trof het horrorfenomeen aan het ontbijt. Stephen King: "Ik ga zo ver als ifc moet". (foto PR)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21