"Genève ook voor kleine raketten" Ontslagen Sital te veel solist Moskou verwerpt voorstel Reag an Woede om dood ANC-strijders >- - Afrikanen vrezen Libië Verzet El Salvador wil praten met VS STAAT DER NEDERLANDEN LEIMING 1SS3 PER 1987/199Ü VRIJDAG 10 JUNI 1983 Medicijn tegen misselijkheid zwangere vrouwen uit handel WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse firma die Bendectin maakt, een medicijn dat in de Verenigde Staten wordt voorgeschreven aan zwangere vrouwen die last hebben van misselijkheid, heeft bekendge maakt de produktie stop te zetten na publikaties over het mogelijke verband met geboorte-afwijkingen. De aankondiging van de farmaceutische industrie Merrell Dow valt sa men met een bekendmaking van haar Westduitse filiaal Merrell Phar- ma Gmbh, dat men ook in de Bondsrepubliek de produktie staakt van het middel, dat daar verkocht wordt onder de naam Lenothan. In veel andere landen is het middel op de markt onder de namen Debendox en Merbental. Directeur David Sharrock van Merrell zei tegen verslaggevers dat zijn firma de maatregel ongaarne en uitsluitend om niet-medische redenen heeft genomen. Hij wees er op, dat uitgebreide proefnemingen door gezondheidsdiensten in de hele wereld hebben uitgewezen dat het mid del veilig is. Maar aan de andere kant hebben negatieve publiciteit over Bendectin en aanhoudende rechtszaken tegen de firma de verzekeringskosten zoda nig opgevoerd dat het middel te duur wordt, aldus Sharrock. Bendectin is sinds 1956 op de Amerikaanse markt, maar uitsluitend op doktersvoorschrift verkrijgbaar. Naar schatting 33 miljoen vrouwen in de Verenigde Staten hebben het tijdens hun zwangerschap gebruikt. Buitenland LISSABON (AFP/DPA/Reuter) - Het uur van de waarheid heefi geslagen. Als wij er niet in slagen de Portugese economie weer in het goede spoor te krijgen, moe ten we ernstig vrezen voor de de mocratische erfenis van de An jerrevolutie in 1974. Dit heeft Mario Soares gisteren verklaard nadat hij door presi dent Eanes was ingezworen als premier van een nieuw centrum links coalitiekabinet. De coalitie wordt gevormd door de socialistische partij van Mario Soares en de sociaal-democrati sche partij van Carlos Mota Pin to, die samen over 176 zetels be schikken in het parlement, waar in 250 afgevaardigden zitten. De oppositie wordt gevormd door de communistische partij van Al- varo Cunhal (44) en de christen democraten (30 zetels). In het 15e Portugese kabinet sinds de Anjerrevolutie zitten 17 mi nisters, negen socialisten, zes so- Nieuw kabinet Portugal vreest voor democratie ciaal-democraten en twee "onai- hankelijken". Soares is premier. Mota Pinto vice-premier en mi nister van defensie. Minister van buitenlandse zaken is Jaime Ga- ma, een 36-jarige "kroonprins" van Soares, terwijl de niet aan een partij gebonden Ernani Lo pes minister van financiën en het plan is geworden. De sociaal-democraten bezetten verder twee belangrijke minis tersposten: die van werkgelegen heid en van landbouw en visse rij. Minister van financiën Lopes, die carrière heeft gemaakt als "tech nocratisch" diplomaat, was de afgelopen jaren Portugees am bassadeur bij de Europese Ge meenschap in Brussel. Het zal primair zijn taak zijn, iets te doen aan de reusachtige buitenlandse schuld. Naar premier Soares ver klaarde bedroeg die in 1982 13 miljard dollar, wat overeenkomt met 60 procent van het bruto-na- tionaal-produkt. Soares, die vijf jaar in de oppositie- banken heeft gezeten, was in de afgelopen negen jaar al twee keer eerder premier. Soares hield een zeer sobere toe spraak waarin hij zijn onderda nen voorhield dat "het erg moei lijk zal zijn nieuwe leningen in het buitenland los te krijgen die ons de kans bieden boven onze stand te blijven leven". Amerikanen willen gesprek over SS-22 PARIJS - De Amerikaans-Russische onderhandelingen in Genève over beperking van de atoomarsenalen in Europa dreigen extra moeilijk te worden omdat er behalve over de atoomwapens over de middellange afstand ook over atoomwapens voor kortere afstan den afspraken gemaakt moeten worden. De Amerikaanse onderminister voor Europese zaken Richard Burt bevestigde gisteren in Pa rijs dat die korte dracht nucleaire systemen bij de besprekingen zijn betrokken. Het gaat daarbij met name om de Russische SS- 22-raket die een rijkweidte heeft van zo'n 900 km. Volgens Burt zijn afspraken nodig om te voor komen dat een limiet op de Rus sische SS-20-raketten, die zo'n 2500 km kunnen afleggen en het hoofddoel van de besprekingen door Ferry Mingelen is Genève vormen, later door de Sowjet-Unie omzeild wordt door extra SS-22-raketten in Oost-Eu ropa te plaatsen. De Amerikaan se defensieminister Weinberger bevestigde vorige week in Brus sel dat de Sowjet-Unie inderdaad al bezig is dergelijke raketten in Oost-Europa neer te zetten. Nederlandse diplomaten in Parijs benadrukten overigens dat al vanaf het begin van de onder handelingen in Genève vast stond dat er regelingen getroffen moeten worden voor die andere nucleaire systemen. Dit is echter nooit met zoveel woorden naar buiten gebracht. Volgens de di plomaten komen die bijkomen de maatregelen pas aan de orde als er een hoofdakkoord is over de SS-20-raketten enerzijds en de beperking van de 572 door de NAVO nog te plaatsen Pershing en kruisraketten anderzijds. MOSKOU (TASS/AFP) - De Sow jet-Unie heeft gisteren de jongste voorstellen van president Ro nald Reagan op het gebied van de vermindering van de strategi sche bewapening (Start) van de hand gewezen. Het officiële pers bureau Tass zei dat ze "geen en kele fundamentele verandering" brengen in de Amerikaanse standpunten, die uitgaan van "de militaire heerschappij" van Was hington en "een eenzijdige ont wapening door de Sowjet-Unie". President Reagan maakte deze week bekend dat hij de Ameri kaanse onderhandelaars bij het overleg met de Sowjet-Unie over Strategische Raketten dat in Ge nève wordt gevoerd, opdracht heeft gegeven de positie van de Verenigde Staten "te versoepe len". Hij zei dat het eerder door hem voorgestelde plafond van 850 intercontinentale raketten, een belangrijk struikelblok bij dat overleg, van de baan is. Het maximum van 5000 kernkoppen aan weerszijden zou volgens Reagan echter "het centrale ele ment" in de Amerikaanse positie bij het Start-overleg blijven. De meerderheid van de deskundi gen in de Amerikaanse regering is van oordeel dat de nieuwe be nadering niets bijdraagt'tot het vinden van een uitweg uit de im passe in Genève, zo gaat Tass verder. Het citeert een uitlating van Paul Warnke, voormalig de legatieleider bij de Russisch- Amerikaanse Salt-besprekingen, die in een interview met de Ame rikaanse televisie verklaarde dat Reagans nieuwe voorstellen voor de Sowjet-Unie onaanvaardbaar zouden zijn. Uitzicht op dit akkoord is, zo bleek gisteren op de vergadering van de NAVO-ministers van buiten landse zaken in Parijs, overigens nog steeds zeer klein. De algeme ne indruk van de NAVO-minis ters is dat de Russen nog steeds niet serieus gereageerd hebben op de laatste tussenvoorstellen van president Reagan. „De Rus sen zijn aan zet", aldus de NA VO-ministers. Minister Van den Broek heeft zijn collega's in Parijs nog eens de Nederlandse positie uiteengezet. Nederland is het wel eens met de plaatsing van de nieuwe NAVO- raketten in andere landen bij een onvoldoende onderhandelings resultaat, maar het besluit over de plaatsing van de 48 aan Ne derland toegedachte kruisraket ten is voor onbepaalde tijd uitge steld. „De Nederlandse bijdrage richt zich er momenteel voorna melijk op de onderhandelingen in Genève niet in gevaar te bren gen. Dat betekent dat de voorbe reidingen voor de plaatsing in Nederland worden geconti nueerd", aldus minister Van den Broek. De NAVO-ministers van buitenlandse zaken vergaderden gisteren voor het eerst sinds het uittreden van Frankrijk weer in Parijs. Frankrijk maakt sinds '67 geen deel meer uit van de militaire structuur van het bondgenootschap, maar geconstateerd kan worden dat de samenwerking goed verloopt. Op de voorgrond de Amerikaanse minister Shultz, met de heer Luns. Foto AP) ADDIS ABEBA (UPI/AFP) - Het plotselinge vertrek van de Libi sche leider kolonel Gaddafi uit Addis Abeba heeft bij een aantal deelnemers aan de Afrikaanse top de vrees gewekt dat de onbe rekenbare kolonel zint op wraak voor zijn nederlagen. Het meest voor de hand liggende toneel voor nieuwe Libische avonturen in Afrika is Tsjaad. Gaddafi had in willen stemmen met toelating van de delegatie van de Tsjadische delegatie van president Hissene Habre, op voorwaarde dat dan de delegatie van het Polisario deel zou mogen nemen aan de top. Maar volgens het in Addis Abeba bereikte compromis ziet het Polisario af van deelneming om het voortbe staan van de organisatie van Afrikaanse eenheid niet in ge vaar te brengen. En de delegatie van Habre nam zonder proble men de zetel van Tsjaad in. Gaddafi moest voorts toezien hoe het voorzitterschap van de OAE zijn neus voorbijging. De Afri kaanse staatshoofden kozen de Ethiopische president Mengistu Haile Mariam tot voorzitter. Walesa: geen vrij voor bezoek paus WARSCHAU (DPA/UPI) - De Le- nin-werf in Gdansk zal de Poolse arbeidersleider Lech Walesa geen vrij geven tijdens het be zoek van paus Johannes Paulus II aan Polen. Een woordvoerder van de werf verklaarde dat Wale sa's vakantie-aanvraag voor de periode van 16 tot 23 juni was af gewezen. Walesa zal desondanks toch probe ren de paus te ontmoeten tijdens zijn bezoek aan Polen, zo zei de woordvoerder. Nadere bijzon derheden wilde hij niet verstrek ken. Arts vrij De Franse arts Philippe. Au- goyard, die in Afghanistan tot acht jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens sa menwerking met het verzet, is vrijgelaten en overgedra gen aan de Franse ambassade in de Afghaanse hoofdstad Kaboel. De 30-jarige Augoyard was als arts werkzaam bij het Af ghaanse verzet toen hij in ja nuari door Sowjet- en Af ghaanse troepen gevangen werd genomen in de provin cie Logar. Hij was daar in het kader van een humanitaire missie gefinancierd door de Franse particuliere organisa tie "internationale medische hulp". Man/vrouw Het Zwitserse parlement is ak koord gegaan met een herzie ning van de 76 jaar oude op vatting in de huwelijkswetge ving dat alleen de man hoofd van het gezin is. Een artikel waarin het gezin een zaak wordt genoemd evenzeer van de vrouw als van de man werd met 73 tegen 27 stem men goedgekeurd. Een tweede artikel, dat de naam van het gezin die van de man blijft, maar de vrouw haar naam kan houden als zij daar voor het huwelijk om vraagt, haalde het met 124 te gen 36. Analfabetisme In de ontwikkelingslanden zijn honderden miljoenen men sen analfabeet. Zij lijden on der een strengere censuur dan door welke dictatuur dan ook wordt toegepast. Dit zeg gen onderwijsexperts van de Unesco, de organisatievoor onderwijs, wetenschap en cultuur van de Verenigde Na ties. JOHANNESBURG (Reuter/AFP/ UPI/DPA) - De terechtstelling van drie guerrilla-strijders van het African National Congres (ANC) heeft gisteren in verschei dene Zuidafrikaanse steden tot protestacties geleid. In Soweto, de grote Afrikaanse slaapstad bij Johannesburg, luidden de kerk klokken toen bij het aanbreken van de dageraad de doodvonnis sen wegens hoogverraad en' moord werden voltrokken. In de kapel van het gebouw van de Zuidafrikaanse raad van kerken in Johannesburg werd een ge bedsdienst gehouden voor de drie opgehangen ANC-strijders, de 23-jarige Simon Mogerane, de 25-jarige Jerry Mosololi en de 27- jarige Marcus Motaung. In Dur ban arresteerde de politie 23 deelnemers aan een protestde monstratie van enkele honder den studenten en arbeiders die met vlaggen in de ANC-kleuren door de stad liepen. De studen ten van de zwarte universiteiten in Ciskei en Zululand boycotten de colleges en hielden protest-ac ties onder het zingen van ANC- liederen. De drie waren in augustus 1982 ter dood veroordeeld wegens bom aanslagen en sabotagedaden waarbij vier Zuidafrikaanse poli- tie-agenten omkwamen. De Zuidafrikaanse regering had af wijzend beschikt op verzoeken om gratie van tal van regeringen en internationale instanties. Binnen en buiten Zuid-Afrika is met grote verontwaardiging ge reageerd op de voltrekking van de doodvonnissen. Op de ope ningszitting van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid in Addis Abeba werd een minuut stilte in acht genomen. Het ANC-hoofd- kwartier in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka veroordeelde de executies als "moord in koe- MEXICOSTAD (Reuter/AFP/UPI) Kennelijk gesterkt door zijn recente successen heeft het Sal vadoraanse verzet gisteren recht streekse besprekingen voorge steld met de VS en de regering in San Salvador om een oplossing te vinden voor de burgeroorlog in El Salvador. Het is voor het eerst dat het verzet zich uit spreekt voor een dialoog met de VS. Tot nog toe wilde het dat al leen met de Salvadoraanse auto riteiten. Het voorstel werd gedaan op een persconferentie in Mexicostad, waar het verzet zijn hoofdkwar tier heeft, die was georganiseerd door de politieke en de militaire vleugel van het verzet, het bevrij dingsfront Farabundo Marti (FMLN) en het democratisch re volutionair front (FDR). Namens hen zei de rebellenleider Ruben Zamora dat ondanks zijn militai re en politieke successen het ver zet nog steeds positief staat te genover rechtstreekse en on voorwaardelijke onderhandelin gen met de betrokken partijen. len bloede". Het ANC meent dat gevangen ANC-strijders behan deld moeten worden als krijgsge vangenen volgens de conventie van Genève. Het African National Congress is in Zuid-Afrika een verboden or ganisatie en zelfs het roepen van ANC-leuzen is illegaal. Eerder deze maand werden leden van een pop-groep tot vier jaar ge vangenisstraf veroordeeld omdat ze tijdens een voorstelling ANC- leuzen hadden geroepen. Tijdens de gebedsdienst in Johan- Brigadisten- leider gepakt MILAAN (AP) - Een voortvluchti ge leider van de Rode Brigades is deze week in Milaan gearres teerd in een belangrijk succes in de strijd tegen het terrorisme, al dus de politie. Ook vier andere leden van de Rode Brigades wer den opgepakt. De 23-jarige Roberto Adamoli. hoofd van de afdelingrMilaan van de Rode Brigades werd door de anti-terreur-brigade over meesterd voordat hij een geladen pistool kon trekken, aldus de po litie op een persconferentie don derdag. Adamoli werd al sinds 1979 ge zocht wegens subversieve activi teiten, lidmaatschap van een ge wapende organisatie en betrok kenheid bij het in de knieën schieten van vooraanstaande in dustriëlen en juristen. Ook wordt hem medeplichtigheid aan moord ten laste gelegd. "We hebben praktisch de gehele afde ling van de Rode Brigades in Mi laan opgerold", aldus een politie woordvoerder over de arresta ties. nesburg, waar ook de ouders van twee veroordeelden aanwezig waren, voerde ook de secretaris generaal van de raad van kerken, bisschop Desmond Tutu. het woord. Tutu zei dat een bloed bad onvermijdelijk wordt als hervormingen van het apart heidssysteem uitblijven. "Ik ver werp het geweld van degenen die het systeem verdedigen, en van degenen die het bestrijden. Maar wanhopige mensen grijpen naar wanhopige middelen". Het terugtreden van de militair Badressein Sital als minister van volksmobilisatie en cul tuur heeft in Suriname en Ne derland tot speculaties geleid over tegenstellingen binnen de Surinaamse leiding. Bij de be kendmaking van het ontslag van Sital noemde legerleider Bouterse als oorzaak het be staan van „ernstige verschil len" tussen de „revolutionaire leiding" en minister Sital. Bouterse verklaarde verder dat de problemen vooral tot uiting kwamen „in de stijl van werken, met name de toepas sing van de principes van de nieuwe democratie binnen het ministerie van volksmobilisa tie. De ontslagaanvaarding moet gezien worden in het licht van de versterking van de eenheid binnen de revolutio naire gelederen". In Paramaribo werden de verha len in de Nederlandse pers over ernstige tegenstellingen tussen de met Cuba sympathi serende Revolutionaire Volks partij (RVP), en de Progressie ve Arbeiders- en Landbou wersunie (PALU), de partij van minister-president Errol Ali- bux, als amusant maar onjuist bestempeld. Sital, die geacht werd op de lijn van de RVP te door Ruud de Wit zitten, zou herhaaldelijk heb ben laten merken dat hij be zwaren had tegen de op Brazi lië gerichte koers van Bouter se. Zoals bekend kwamen Suriname en Brazilië de afgelopen maan den een uitgebreid hulppro gramma overeen, met een tota le waarde van 300 miljoen dol lar. Dit hulpprogramma voor ziet voor een deel in het finan ciële gat dat in de Surinaamse begroting is ontstaan door het wegvallen van de Nederlandse ontwikkelingsgelden na de moord op 15 Surinamers op 8 december van het vorig jaar. Sital zou zich op het standpunt hebben gesteld dat de Suri naamse revolutie niet gebaat is bij een nieuwe afhankelijk heidsrelatie, in dit geval met een semi-dictatuur als Brazilië. Sital zou, in de lijn van de Re volutionaire Volkspartij, meer zien in het verstevigen van de banden met gelijkgezinde lan den als Cuba, Grenada en Ni caragua. Bronnen in Paramaribo ontken nen evenwel dat deze stelling- name van Sital de grondslag zou leggen aan zijn ontslag. Hem wordt met name solis tisch optreden verweten. De afgelopen weken nog reisde hij door Suriname en hield daar toespraken die hem door de overige leden van het beleids centrum, waarin hij zelf ook zitting had, niet in dank wer den afgenomen. Dezelfde bronnen meldden tevens dat Sital het met name moeilijk had met het feit dat hij als mi nister minder in staat was in vloed uit te oefenen op het te voeren beleid. Binnen zijn mi nisterie zou hij een te centralis tisch regime hebben gevoerd, wat tot ontevredenheid onder zijn medewerkers leidde. Verder zouden de hardnekkige verschillen tussen Sital en de overige leden van het beleids centrum en de ministerraad over de te volgen koers een eensgezind optreden te veel hebben gefrustreerd. Dat daar bij op de achtergrond de nau wer aangehaalde banden met Brazilië een rol hebben ge speeld, wordt evenwel in Para maribo ontkend noch beves tigd. Wel houdt men vol dat er van een tegenstelling hierom trent tussen de RVP en de PA- LU geen sprake is. Beide par tijen ondersteunen de overeen komsten met Brazilië of, zoals een ingewijde in Paramaribo vandaag zei: „Zonder financië le hulp komen we nergens. De keus om met Brazilië een hul prelatie overeen te komen is een realistische. Cuba heeft tot op dit moment nog steeds geen geld geboden". In dat verband verklaarde deze week de huidige minister-pre sident Errol Alibux op een openingszitting van het drie daags overleg van Surinaamse ambassadeurs: „Internationaal bezien is Nederland de enige vijand van Suriname en regio naal is Brazilië het enige land dat ons rust en veiligheid kan garanderen en ons de gelegen heid heeft gegeven onze revo lutie uit te bouwen". Sinds de coup van 25 februari 1980 is het nu de tweede keer dat Sital openlijk tegenover Bouterse is komen te staan. Aanvankelijk bepaalde hij als voorzitter van de Nationale Mi litaire Raad (NMR) de politieke lijn van de coup van sergean ten van 25 februari 1980. In de zomer van 1980 werd hij ech ter, na eerst als voorzitter van de NMR te zijn afgezet, bij te rugkomst van een reis naar Ni caragua door Bouterse gevan gengenomen. Samen met de militairen Mijnals en Joeman en een viertal leden van de Re volutionaire Volkspartij zat hij toen ruim acht maanden ge vangen op beschuldiging van het voorbereiden van de linkse coup. Na zijn vrijlating en openbare verzoening met Bouterse in 1980 werd hij minister van volksgezondheid onder res pectievelijk Chin A Sen en Neijhorst. Sinds maart van dit jaar was hij in de regering-Ali- bux minister van het nieuwe ministerie van volksmobilisa tie en cultuur. Dit ministerie is blijkens de regeringsverkla ring van 1 mei van dit jaar be last met de revolutionaire Sital (foto GPD) scholing van de bevolking en het begeleiden van de aange kondigde nieuwe democrati sche structuren in het land. In Paramaribo vraagt men zich op dit moment wel af wat Sital nu gaat doen. Hoewel sympa thiserend met de Revolutionai re Volkspartij heeft hij zich nooit bij een politieke groepe ring aangesloten en beschikt hij dus niet over een achter ban. Ook is hij tamelijk ver vreemd geraakt van het leger. Zijn voormalige politieke me destander, Chas Mijnals, is in de staf van Bouterse opgeno men. Sital zelf was voor com mentaar op zijn ontslag niet bereikbaar. ADVERTENTIE open bedrag wordt op maandag 13 juni vóór beurs bekendgemaakt jaarlijks op 15 juli in 4 jaarlijkse termijnen van 15 juli 1987 af houders van deze lening hebben van 15 juli 1986 tot 15 augustus 1986 het recht de lening om te zetten in een 9'/2% lening 1986 met aflossing per 1990/1993 14 juni a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 15 juli 1983 kosteloos bij banken en commissionairs bedrag koers rente aflossing verlenging inschrijving storting prospectus

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9