Vervoerskosten ruimer vergoed Gemeenten staan machteloos Spreekverbod na rel rond leraar Lucht in auto sterk vervuild Berkhouwer in opspraak -c Onderzoek justitie naar DSM Jaarlijks willen meer dan 100 kinderen eind aan leven maken Voor schoolbezoek gehandicapte kinderen Conferentie over plaatsing kernwapens Raketten mogelijk ook op basis Volkel Krantekop als levensteken Personeel omroep nu trendvolger VRIJDAG 10 JUNI "1983 Binnenland MAASTRICHT (GPD) - De offi cier van justitie van de recht bank in Maastricht, mevrouw mr. J. Huurman-Van Asten, heeft om een gerechtelijk voor onderzoek gevraagd naar het storten van chemische afvalstof fen door DSM Limburg BV. Zij doet dat op grond van de resulta ten van een onderzoek door amb tenaren van het ministerie van volkshuisting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer. „In het proces-verbaal van de amb tenaren", aldus mevrouw mr. J. Huurman, „werd gemeld dat de mogelijke verdachten. DSM Limburg BV en een van haar di recteuren, zich beroepen op hun zwijgplicht. Dat is voor mij de aanleiding geweest om de rech- ter-commissaris te vragen een gerechtelijk vooronderzoek in te stellen waarbij de verdachten voor een verhoor kunnen wor den opgeroepen". Na dit vooronderzoek zal de offi cier besluiten of zij al dan niet tot vervolging van DSM zal over gaan. Direchteur ir. Janssen van DSM ontkent dat het bedrijf ten gevolge van lekkages in de zuur- teervijver - de volksgezondheid in gevaar brengt. „Zou dat uit on derzoeken gebleken zijn, dan hadden wij allang maatregelen genomen", stelt hij. Het milieuschandaal rond DSM kwam gisteren ook ter sprake in een vergadering van Gedepu teerde Staten van Limburg, waar gedeputeerde Lodewijks zich verzette tegen de kritiek op het beleid van de provinciale over heid van onder andeeren minis ter Winsemius (milieubeheer). Lodewijks wees naar de grote on duidelijkheid rond oudere rege lingen uit de Ujd van de staats mijnen, naar eerdere pogingen van GS om DSM tot gehoor zaamheid te dwingen, naar de ge compliceerdheid van de milieu wetgeving en naar het feit dat veel zaken via de rijksoverheid lopen. De milieugroeperingen in Lim burg zien de brief van minister Winsemius als een doorbraak en een graadmeter voor de ernst van de situatie. UTRECHT (ANP) - Artsen en an dere hulpverleners krijgen per jaar te maken met ongeveer 100 pogingen tot zelfdoding van kin deren beneden de 15 jaar. Het werkelijk aantal zelfmoordpo gingen bij kinderen kan veel ho ger liggen. Dat is een van de conclusies uit een onderzoek van de Utrechtse py- schologe drs. C.W.M. Kienhorst naar zelfmoord bij kinderen tus sen 5 en 15 jaar. De resultaten van het onderzoek komen van daag aan de orde op een sympo sium over zelfdoding bij kinde ren in het Utrechtse Wilhelmina kinderziekenhuis. Bij kinderen beneden de twaalf ko men zelfmoord en zelfmoordpo gingen praktisch niet voor. Van af het twaalfde jaar neemt het verschijnsel toe met de leeftijd. Meisjes doen tweemaal zo vaak een mislukte poging hun leven te beëindigen als jongens, maar jongens doen vaker een geslaag de poging. Dat laatste komt volgens mevrouw Kienhorst omdat jongens in onze samenleving meer worden opge voed om harde middelen te ge bruiken, terwijl meisjes vanuit hun opvoeding hun toevlucht nemen tot zachtere methodes, zoals het innemen van een over dosis aan medicijnen. Jongens doen minder vaak een zelf moordpoging omdat zij vermoe delijk, ook door sociale- en op voedingsfactoren, meer gelegen heid hebben zich bij problemen te uiten naar de omgeving toe. Volgens prof. dr. R. Diekstra, kli nisch psycholoog en een van de medewerkers aan het onderzoek spelen maatschappelijke facto ren, zoals de werkloosheid en de toename van het aantal echt scheidingen een rol bij de groei van het aantal zelfmoorden en pogingen daartoe. In de afgelopen 20 jaar is het ver schijnsel zelfmoord in de weste lijke wereld verdubbeld tot ver viervoudigd, waarbij relatief steeds meer jongeren, al dan niet met succes, een poging tot zelf doding ondernemen. Vier jaar geëist voor drugsmokkel DEN BOSCH (ANP) - De offi- cier van justitie bij de recht bank in Den Bosch heeft gis teren tegen vier mannen uit Brabant vier jaar gevangenis straf geëist wegens smokkel vanuit Milaan van 5,5 kilo he roine ter waarde van bijna 3 miljoen gulden. De heroine was in maart Neder land binnengesmokkeld. Een belangrijk deel ervan werd in Eindhoven achterhaald, ver stopt in de achterzitting van de witte Mercedes, waarmee een van de 4 naar Italië was gereden. Hij ontkent geweten te hebben dat het om de in voer van heroine ging. Uitspraak 23 juni. NIJMEGEN (ANP) - Het schoolbestuur van het Nij meegse Elshofcollege heeft een verbod opgelegd naar buiten te treden over de re cente gebeurtenissen op de school rond de lessen van de geschiedenisleraar, tevens vi- ce-voorzitter van de Cen trumpartij. Ook moet ieder een zich van acties onthou den die de naam van de school zouden kunnen scha den. De problemen op de school ontstonden toen twee leerlin gen, beiden meisjes, zich be- DEN HAAG (ANP/GPD) - Staatssecretaris Van Leyenhorst (onderwijs) heeft toege zegd de vergoedingsregeling voor openbaar vervoer van leerlingen van het buitenge woon onderwijs te verruimen. Gehandicapte kinderen die van huis naar school een afstand van meer dan 2 kilometer moeten overbruggen, krijgen de vervoerskosten vergoed. HEUSDEN Gisteren is de gerestaureerde stadspoort van de vestings tad Heusden officieel geopend. Minister Brinkman (xvvc) verrichtte sa men met de burgermeester van Heusden Ter Laak de opening door de poort met een stormram te lijf te gaan. (F0to and De staatssecretaris deed deze toe zegging gisteren in de Tweede Kamer, omdat de hele Kamer be zwaar had tegen de eerder voor gestelde minimum-afstanden van 4 en 8 kilometer voor leerlin gen van respectievelijk het lager en voortgezet buitengewoon on derwijs. Voorstellen van CDA en WD om individuele uitzonde ringen op de regels mogelijk te maken, stuitten bij de bewinds man op bezwaar. De regeling zou daardoor te ingewikkeld wor den. Daarom bood hij aan de ver- goedingsgrens tot 2 kilometer te verlagen. De staatssecretaris wil dit jaar 30 miljoen gulden bezuinigen op het vervoer van gehandicapte AMERSFOORT (GPD) - Als ge meenten geen kruisraketten op hun gebied willen, moeten ze zich nu uitspreken en niet wach ten tot regering en parlement een besluit hebben genomen. Tegen een eenmaal genomen beslissing kan een gemeentebestuur vrij wel niets ondernemen, dus is de enige weg te proberen zo'n be sluit vooraf te beinvloeden. Dat is de boodschap waarmee de 450 bestuurders van 267 verschillen de gemeenten donderdag naar huis gingen na een conferentie in Amersfoort. De groep van zeven burgemeesters (drie PvdA, drie CDA en één D'66) die de conferentie op touw had gezet, heeft zichzelf nu ont bonden Burgemeester H. Wie- renga (PvdA) van Enschede zei te hopen dat de Amersfoortse bijeenkomst voor veel gemeen ten, een aanzet zal zijn voor een discussie over kernwapens. Tot op heden hebben bijna 80 van de 773 Nederlandse gemeenten zich in enige vorm tegen kernwapens uitgesproken. Venray's burgemeester H. Defe- sche (CDA), die in de vliegbasis De Peel een mogelijk terrein WEERRAPPORTEN voor kruisraketten binnen zijn gemeente heeft, stelde op de con ferentie dat uitspraken van ge meenteraden over nucleaire wa pens niet alleen mogen en kun nen, maar zelfs moeten. Hij be toogde dat gemeentebesturen een uitputtend gebruik moeten maken van hun wettige moge lijkheden een plaatsing van de omstreden wapens te vertragen. Hij verzette hij zich tegen de opvat ting van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, dat ge- ei i a t i a 11 Amsterdam onbewolkt 19 13 0 De Bilt licht bew. 22 12 0 Deelen zwaar bew. 21 12 01 Eelde licht bew. 22 12 0 Eindhoven geheel bew. 20 12 03 Den Helder licht bew. 16 11 0 Rotterdam half bew. 19 13 0 Twente 21 13 0 Vlissingen 17 13 0 Zd.Limburg zwaar bew. 21 12 0 Aberdeen regen 18 8 03 Athene onbewolkt 23 13 0 Barcelona half bew. 25 16 0 licht bew. 24 15 0 Bordeaux half bew. 25 15 0 Brussel mist 21 11 01 Frankfort zwaar bew. 26 14 0 Genève onbewolkt 29 15 01 Helsinki mist 18 10 8 Innsbruck licht bew. 24 13 5 Klagenfurt 30 14 12 Kopenhagen 20 12 4 Lissabon onbewolkt 24 14 0 Locarno licht bew. 27 14 0 Londen onbewolkt 20 9 0 Luxemburg licht bew. 24 0 Madrid onbewolkt 36 19 0 Malaga licht bew. 25 20 0 Mallorca onbewolkt 33 15 0 Malta onbewolkt 17 München zwaar bew. 23 13 3 Nice onbewolkt 25 17 0 Oslo half bew. 22 12 0 Parijs geheel bew. 24 11 0 25 15 0 Split onbewolkt 26 15 0 Stockholm regenbui 19 12 onbewolkt 28 17 2 Zürich 27 14 Casa Blanca geheel béw. 24 19 0 Istanbul licht bew. 21 12 0 Las Palmas licht bew. 24 19 0 half bew. 19 0 Tel-Aviv onbewolkt 26 19 0 Tunis onbewolkt 26 0 0 AMERSFOORT (GPD) - Volgens Mient-Jan Faber van het IKV komen de 48 voor ons land bestemde kruisraketten waarschijnlijk op de vlieg basis Volkel. Nog onlangs beweerde het IKV dat de Amerikanen de slapende basis De Peel al hadden aangewezen. Nu beweert de organisa tie dat de Nederlandse regering voorkeur heeft voor Volkel. Op het congres van gemeentebestuurders over kernwapens hield Faber zijn recente bewering overeind dat de Amerikaanse luchtmacht de kruisraketten het liefst op De Peel zet. Minister De Ruiter (defensie) heeft steeds stellig ontkend dat er al een keuze zou zijn bepaald. Daaruit, en uit het feit dat het Amerikaanse Congres onlangs besloot om geen geld (34 miljoen dollar) beschikbaar te stellen, voordat Nederland een plaats heeft aangewezen, leidt het IKV af dat Nederland voorkeur heeft voor Volkel. Overigens is Volkel al sinds het omstreden NAVO- dubbelbesluit van 1979 genoemd als mogelijke plaats voor de wapens. Volgens het IKV stonden er aanvankelijk vijf luchtmachtbases op het lijstje van mogelijke plekken voor de kruisraketten. Naast Volkel en De Peel waren dat Gilze-Rijen, Woensdrecht en Twente. Die laatste drie vliegvelden zijn afgevallen, omdat ze in de NAVO-strategie andere ta ken hebben, aldus het IKV. meentebestuurders zich niet met de landelijke politiek moeten be moeien. De Groningse staatsrechtgeleerde J. Vis, tevens Eerste Kamerlid voor D'66, zei: „Gemeenten zul len de komst van kernwapens niet kunnen tegenhouden". De regering heeft vooral in de Be- lemmeringenwet Landsverdedi ging genoeg instrumenten om haar plannen uit te voeren. Nor maal gebruikelijke vergunnin genprocedures zijn daarbij over bodig. Volgens Vis hoeft nie mand er aan te twijfelen dat de overheid die middelen zo nodig ook zal gebruiken. Gemeenten kunnen de komst van kruisraketten niet verhinderen, hoogstens wat vertragen. Dat stelde ook PvdA-Tweede Kamer lid P. Stoffelen in Amersfoort. „Daarom komt het er nu op aan, al het mogelijke te doen om de regering en het parlement ervan te doordringen dat een meerder heid van de bevolking de raket ten afwijst", zei hij. Discussies in gemeenteraden, uitmondend in moties, noemde hij goede signa len daarvan. Ook Mient-Jan Faber, secretaris van het Interkerkelijk Vredesbe raad, onderstreepte het belang van gemeentelijke uitspraken te gen kernwapens. Zulke acties dwingen de landelijke politiek tot beslissingen, verwacht hij. DEN HAAG (ANP) - Mensen die als erkend oorlogsslacht offer in het buitenland een Nederlandse uitkering genie ten moeten elke maand de kop van een krant met de ge drukte datum erbij, voorzien van hun handtekening, naar Nederland sturen. Zo contro leert de stichting '40-'45 of de uitkeringsgerechtigden nog in leven zijn. Staatssecretaris Van der Reij- den (welzijn, volksgezond heid en cultuur) wil aan deze "toestand uit de wereld van Donald Duck" zo spoedig mogelijk een einde maken, zo zei hij gisteren tegenover de kamercommissie voor volks gezondheid. Hij voegde er wel aan toe dat een deugde lijk alternatief niet makkelijk te vinden zal zijn. Van der Reijden noemde het "onzinnig dat we in 1983 nog overal uit de wereld mensen kranten op laten sturen. En dan worden ze niet eens be waard". Daarmee valt ook de mogelijkheid weg om de handtekening op echtheid te controleren, zo zei hij. STRAATSBURG (ANP) - Het Ne derlandse liberale lid van het Eu ropees Parlement, Cornelis Berkhouwer, heeft deze week in Straatsburg een klein schandaal veroorzaakt. 21 11 01 VVD-vertegenwoordiger was samen met andere Europarle mentariërs, journalisten en amb tenaren uitgenodigd door een Italiaanse collega, die samen met de Italiaanse bond van boeren tijdens een diner een indruk wil de geven van de produkten die Italiaanse bergboeren Europa te bieden hebben. Berkhouwer eigende zich halver wege het etentje een flinke hoe veelheid toe van de produkten die tussen de eters ten toon wer den gespreid. Hij verliet de zaal met een arm vol flessen wijn, blikken olie, hele kazen en gese lecteerd fruit. Een aanblik die de woordvoerder van de christen- demoncratische fractie, de Belgi sche graaf Werner de Crombrug- he, kennelijk te veel werd. Tot grote hilariteit van de ruim hon derd aanwezigen riep hij een paar maal "houdt de dief'. De Nederlandse liberaal liet be schaamd de buit vallen tussen de plantendecoraties en trok zich terug. Het was de eerste maal dat het optreden van Berkhouwer tot een publieke uitbarsting leid de. Enige tijd geleden al, toen het Het i WD-vertegenwoordiger zijn collega's door de aanwezige oes ters in een plastic tasje te laden, terwijl het debat nog niet was af gelopen. Toen anderen arriveer den troffen zij een lege tafel Franse departement Provence een hoeveelheid produkten ten toon stelde in het restaurant van de afgevaardigden, ergerde de van de vele voorbeelden die over het functioneren Berkhouwer zijn te noemen. Een gevleugeld woord onder zijn Ne derlandse collega's is: "Zijn op treden is niet eens meer leuk, het is uitsluitend gênant". Volgens Nederlandse parlementariërs be zorgen gebeurtenissen als van deze week het hele parlement ten onrechte een slechte naam. Het is een publiek geheim dat de WD eigenlijk al jaren van zijn vertegenwoordiger Berkhouwer af wü. Probleem is echter dat dank zij televisiereclames voor melk Berkhouwer een van de weinige Nederlandse politici is. die automatisch met het Euro pees Parlement wordt geasso cieerd. Hij trekt daardoor vele voorkeurstemmen. Berkhouwer zelf voelt weinig voor vertrek uit het parlement. Nega tieve publiciteit zegt hem weinig. "Ik vind het alleen belangrijk dat er over mij geschreven wordt", aldus de Europarlementariër. DEN HAAG (GPD) - Uitlaatgas sen van auto's veroorzaken niet alleen ernstige luchtverontreini ging op de wegen maar ook in de auto's zelf. Uit een onderzoek van TNO-Delft blijkt dat de con centraties van koolmonoxide, benzeen, tolueen, stikstofoxiden en lood in rijdende auto's hoger zijn dan concentraties daarbui ten, gemeten door de snuffelpa- len van het landelijk meetnet luchtverontreiniging. Eenmaal in het verkeer heeft de automobilist geen middelen om de verontreiniging te beperken. Het openen van ramen, aanzet ten van blower of verwarming hebben nauwelijks invloed op de verontreinigde stoffen in de au to. Voor stikstofdioxide vindt een dui delijke overschrijding plaats van maximale hoogte die door de Ge zondheidsraad wordt aanbevo- BKR-regeling DEN HAAG (ANP) Minister Brinkman van WVC houdt vast aan een bezuiniging van 35 mil joen gulden voor volgend jaar op de beeldende kunstenaarsrege ling (BKR). De Beroepsvereni ging van Beeldende Kunstenaars (BBK) en de Kunstenbond FNV hebben daarop gisteren besloten hun handen van deze zaak af te trekken. De twee bonden en nog vier orga nisaties van beeldende kunste naars vernamen op het ministe rie van Brinkman, hoe de proce dure zal verlopen om de bezuini ging te verwezenlijken. In '86 wordt 80 miljoen gulden op de BKR bespaard. Er kan alleen nog worden gepraat over varian ten om tot de bezuinigingen te komen. klaagd hadden over de ma nier van lesgeven van de be treffende leraar. Volgens hen hadden de lessen een discri minerend karakter. Het schoolbestuur heeft in het kader van de zwijgplicht een verschijningsverbod van de schoolkrant opgelegd, waar in een interview zou staan met de twee betrokken leer lingen. Het schoolbestuur heeft beide leerlingen toe stemming gegeven om de laatste drie weken van dit schooljaar afwezig te zijn tij dens de geschiedenislessen. Voor een van de twee leerlin gen wordt in gezamenlijk overleg een oplossing ge zocht voor volgend jaar zodat zij toch, zonder les te krijgen van de betreffende leraar, op het geschiedenisexamen kan worden voorbereid. Het an dere meisje, dat nu in de der de klas havo zit, maakt vol gend jaar een andere keuze en heeft geen geschiedenis in haar pakket. Volgens het schoolbestuur- voorzitter Scheeren heeft de affaire de toch al niet al te beste verhoudingen binnen het docentenkorps aanzien lijk verstoord. leerlingen. Vorig jaar werd er 170 miljoen gulden aan uitgegeven door het rijk. Vooral door een ef ficiënter regionale aanpak en meer samenwerking tussen de gemeentes lijkt die besparing te lukken, zo meldde hij de Kamer. De regeringsfracties, die zich bij de behandeling van de begroting van onderwijs in maart nog te gen de bezuiniging op het leer lingenvervoer uitspraken, accep teerden nu dit streefbedrag. Ook het plan van de staatssecreta ris om kinderen vanaf tien jaar die een lom-school (leer- en op voedingsmoeilijkheden) of mlk- school (moeilijk lerende kinde ren) bezoeken uit te sluiten van aangepast vervoer, staat op losse schroeven. Een motie van WD- woordvoerder Franssen, ook on dertekend door CDA, SGP, RPF en GPV, vraagt om dit voorne men ongedaan te maken. Veel gemeenten blijken al op eigen houtje bezig te zijn om uitwassen in het vervoer van leerlingen in het buitengewoon onderwijs te bestrijden. De staatssecretaris gaf dit toe, maar verwachtte niet met deze spontane gemeentelij ke hulp de volle dertig miljoen gulden te kunnen bezuinigen. De bezuinigingen op de vervoers kosten zullen overigens niet al op 1 augustus ingaan. Voor het realiseren van de maatregelen moet de wet op een aantal pun ten gewijzigd worden en voor stellen daartoe zijn nog niet eens bij de Kamer ingediend. Waar schijnlijk zal dat pas na het zo merreces aan de orde komen en zullen de maatregelen pas daar na van kracht worden. len, aldus de conclusie van het onderzoek. De concentraties koolmonoxide, benzeen en tolueen worden gro ter als de gemiddelde rijsnelheid door de toenemende verkeers drukte, daalt. Bij hogere snelhe den stijgt de concentratie van stikstofoxiden. Ook de weersomstandigheden blij ken van invloed te zijn op de luchtverontreiniging in auto's. Bij veel wind dalen de concen traties schadelijke stoffen. Voor het TNO-onderzoek werden dagelijks in auto's van 20 mede werkers tijdens de woon-werk- ritten luchtmonsters genomen. Staatssecretaris Van Leyenhorst DEN HAAG (ANP) - Het omroep- personeel wordt sinds gisteren door minister De Koning (sociale zaken) als trendvolger be schouwd, omdat de omroepen de oproep van de minister om de ontwikkeling van de arbeids voorwaarden in de collectieve sector te volgen onvoldoende zijn nagekomen. Met ingang van dit jaar valt de om- roep-cao weer onder de tijdelijke Wet arbeidsvoorwaarden collec tieve sector en volgt de omroep de arbeidsvoorwaarden van ambtenaren en werknemers in de door de overheid gesubsi dieerde sectoren. De Koning heeft het omroepperso- neel tot trendvolger aangewezen naar aanleiding van de uitkomst van het cao-overleg over het ge bruiken van de prijscompensatie voor arbeidstijdverkorting. De bewindsman meent dat bij de omroepen sprake is van meer dan evenredige arbeidstijdver korting. In extra vrije dagen be tekent dit dat het overheidsper soneel en de trendvolgers in ruil voor bevriezing van de lonen 3 extra vrije dagen krijgen, terwijl dat er bij bepaalde groepen om- roeppersoneel 6 zijn. Bestuurder Gottmer van de Dien stenbond FNV zei desgevraagd "nogal verbijsterd" te zijn dat de minister van sociale zaken op de ze manier heeft besloten het om- roeppersoneel (6.000 mensen) tot trendvolger aan te wijzen. Invalide man onder trein VELSEN (ANP) - Op een met au tomatische halve overwegbomen beveiügde overweg tussen Sant poort en IJmuiden is gisteren een man in een rolstoel onder de trein gekomen. Het 89-jarige slachtoffer was op slag dood. ADVERTENTIE De Vaderlandse Fietsvakantie. Dat is de smokkelpaadjes van Zeeuzvs-Vlaanderen meepikken. We houden onze Vaderlandse Fietsvakantie in Zeeland. Op Zuid'Beveland doen we Kloetinge, een aan Goes vast gegroeid kerkringdorp. BijBorssele staan we op de Vliedberg een 7 m hoge vluchtheuvelVeere is een sprookje. We ontdek ken daar op de Haringvreterplaat loslopende pony's. We varen over naar Zeeuws-Vlaanderen. En fietsen naar St. Anna ter Muiden. Een dromerig dorpje met nog geen 55 inwoners. We gaan proberen de grillige grens te volgen. Langs Sluis en Sas van Gent naar Hulst. Daar willen we over de vestingwallen wandelen. Onderweg verandert het landschap. Eerst nog kreekjes, dijkjes, populieren en wilgen. Dan houtwallen en eikebosjes. We slippen stiekem België binnen. Om Brugge en Gent te bezichtigen. Met zo'n 40 km per dag hebben we alle tijd om overal rustig rond te kijken. De fietsenvakman, de boekhandel, de VVV's, de ANWB en stichting fiets.' Postbus 7120, 1007JC Amsterdam, tel. 020-44 6993, hebben prima sug gesties en boekjes voor allerlei Vaderlandse Fietsvakanties. lichting- v-i Vakantie op de fiets. Dan doe en zie je nog eens iets.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7