-c Zonen en dochters van de reformatiewees waakzaam! Expositie geeft beeld van invloed Egypte op Europa 99Bereisdberoofd, bewaardbeschreven LEZERS SCHRIJVEN Bouw nieuw GAK-kantoor in volle gang Leiden VRIJDAG 10 JUNI 1983 Breestraat Wethouder Waal overweegt op donderdagavond koopavond en op zaterdag het autoverkeer uit de Breestraat te weren. Als dat er werkelijk van komt, lijkt me dat niet zo'n verstandi ge beslissing. Zeker op dit mo ment, nu er nog nergens een parkeergarage staat. Zo lang die er niet zijn, is het een nogal hachelijke zaak om beide hoofdaders in het centrum (Haarlemmerstraat en Bree straat) op de drukste tijden af te sluiten. Waal kan nu wel zeggen dat het voor autoverkeer onaantrekke lijk is op donderdagavond en op zaterdag door de Breestraat te rijden, de realiteit is dat het autoverkeer dat wel doet en de vertraging kennelijk voor lief neemt. Rampzalig is de toe stand ook niet. Heeft de gemeente bovendien een goed inzicht waar het autover keer zich aandient als de Bree straat dicht is? Je loopt het risi co dat de opstoppingen dan ver vóór de Breestraat optreden, wat de beoogde tijdwinst voor het openbaar vervoer weer da nig kan verminderen. Hinderlijk lijkt voorts dat je als autobestuurder steeds moet na gaan op welke dag je hoe door het centrum van Leiden kunt rijden. Dat is irriterend. Nee, nou eerst eens wat parkeer garages. Dan zien we wel weer. Bloed Hans Karstens (CDA) gaat de Leidse gemeenteraad verlaten, omdat hij het raadswerk niet op een hem bevredigende wijze kan combineren met zijn gewo ne baan. Zijn opvolger wordt A.A. van Duijn, zo werd eind vorige week bekendgemaakt. Hij stond, om in voetbaltermen te spreken, eerste reserve. Niets aan de hand, als het een ge wone politieke partij betreft, maar het CDA is verre van ge woon. De logica gaat daar soms schuil achter het geklots van de bloedgroepen (KVP, ARP, CHU en rechtstreekse CDA-ers). Men werkt er met een een verdeelsleutel die naar mijn gevoel is ontworpen door wiskundigen tijdens een stamppot-maaltijd. Karstens behoort tot de slinkende groep nog in het wild levende CHU-ers en Van Duijn mag dan eerste reserve staan, hij is zeer rooms. Begin vorig jaar werd hij bij de samenstelling van de kandidatenlijst voor de gemeenteraad zelfs van de twaalfde naar de tiende plaats getild, omdat op die plek "een echte KVP-er" moest komen. Dat ging ten koste van Hettin- ga, die weliswaar ook r.k. was maar wiens geloofsbrieven kennelijk van mindere kwali teit waren. Een rooms-katholiek die de plaats inneemt die een her vormde toekomt werkt dat niet verstorend op de bloed baan, vraag je je bezorgd af. (Ik heb al eens eerder geschre ven dat ik tegen ziekenhuistaai in de politiek ben, maar het CDA dwingt je er nu eenmaal toe). maar onmiskenbaar rooms) vroeg ik of het nou allemaal wel kosjer is, die komst van Van Duijn. Uit zijn reactie mag geconclu deerd worden dat het klopt als een bus. De fractie wordt geko zen volgens het bloedgroepen systeem, eventuele vervanging later heeft plaats krachtens de volgorde op de kandidatenlijst. "Die regel kent één uitzonde ring", aldus Walenkamp. "Voorkómen moet worden dat een bloedgroep bij vervanging helemaal uit de raadsfractie zou verdwijnen". Overwicht Intussen krijgt de roomse tak van het Leidse CDA een overwicht in de raadsfractie met me vrouw Van Akkeren, Leidse kroniek door Ruud Paauw Het is de bedoeling dat het bloed groepensysteem officieel ver dwijnt. Officieus ook? Met an dere woorden: blijft het onder huids nog wél een rol spelen? Mevrouw Van Akkeren: "Dat precieze, met die verdeelsleutel, gaat weg. Maar helemaal afge schaft zal het denk ik niet wor den. Nee. Je zult op zeker mo ment altijd wel even kijken wat eh iemand is.... Ach en dat is ook goed, want met eenzij digheid zijn we niet gebaat". De bloedgroepen blijven dus kruipen waar ze niet gaan kunnen. Duister Van de politieke bloedgroepen even over naar een echt zieken huis. De verkiezingen voor een nieuwe personeelsraad (in feite In het Leidse stadhuiè willen ze werkelijk alles regelen. Schema's tot bij de toiletten... Ondanks alle tolerantie die te genwoordig op godsdienstig terrein zichtbaar is, lijken mij Rome en Dordt toch nog niet in wisselbaar, als u begrijpt wat ik bedoel. En het evenwicht was zo eenvou dig te handhaven geweest in de Leidse CDA-fractie als men de tweede reserve had genomen: het vroegere raadslid en finan cieel deskundige Vink, een vol bloed CHU-er. Ik had hem ook graag een come-back gegund, hoor, want sinds zijn vertrek bekommert geen hond zich in de raad meer om het brand schadefonds een stokpaard dat Vink als een Olympisch kampioen bereed. Aan fractieleider Joop Walen kamp rechtstreeks CDA-er. Biegstraaten, Van Zijp, Van Duijn en Walenkamp. Aan pro testantse zijde staan Bleijie bloedgroep CHU), Geelkerken (ARP), mevrouw Kramp (ARP) en Kranenburg (recht streeks CDA-lid maar van pro testantse huize). Heeft dat nou nog gevolgen? Me vrouw Van Akkeren, die ik daarover aanschoot, lachte eens genoeglijk om die veron derstelling. "Nee, die tijd is voorbij. Zó werkt dat niet meer. Met het CDA hebben we gekozen voor de gezamenlijk heid en dan trek je ook samen op". Klinkt mooi. Madr, zonen en dochters van de reformatie, blijft waakzaam. een ondernemingsraad) van het Academisch Ziekenhuis Leiden zijn afgelast, omdat 9 van de 27 kandidaten zich op 2 juni publiekelijk manifesteer den "volgens het lij stenstelsel middels een vakbond" (Abval Kabo) en dat "tast de juistheid van de eerdergedane kandi daatstelling aan", volgens de voorzitter van de verkiezings commissie, A.A. Vos. Het is met die personeelsraad van het AZL altijd wat. Eerst dat rare gehannes rond de afwijzing van mevrouw Ker- ling (PvdA) als bestuurslid van het ziekenhuis omdat ze te partijgebonden zou zijn. Een politicus verwijten dat hij of zij bij een partij hoort. Zo'n on zinnig standpunt. Nog even en ze nemen daar een Leidenaar kwalijk dat hij in Leiden woont. ïn nu dit. Wat is er op tegen dat mensen voor de verkiezingen aangeven wat hun richtsnoer zal zijn? Als ze het er nou nd deden. Je krijgt onwillekeurig de indruk dat zekere kringen in het AZL de AbvaKabo maar een duister verbond vinden dat het zieken huis kwaad kan doen, een soort Amicales of zo. Enfin, het licht zal daar wel ééns doordringen. Mooi type In de krant van dinsdag heeft u kunnen lezen dat de Gijse- laarsbank behouden blijft. Sterker nog: hij keert, na de vernieuwing van de overklui zing van het Kort Rapenburg, opgeknapt terug naar zijn ou de plek. De raadscommissie ruimtelijke ordening gaf daaraan maan dagavond haar goedkeuring en de gemeenteraad zal er stel lig akkoord mee gaan. Dat de bank behouden moest blij ven, stond gelukkig voor ieder' commissielid vast. Waar men aanvankelijk over van mening verschilde was of de Gijse- laarsbank op het Kort Rapen burg moest terugkeren. Wet houder Waal meende dat daar aan nog wel menige vergade ring zou moeten worden wijd, maat de overtuigings kracht van de gemeentelijke stedebouwkundige, ir. Piret, verrichtte een klein wonder. Hij sloopte alle tegenstand in betrekkelijk korte tijd. Piret is een heel mooi type, één der zwierigste, meest schilder achtige ambtenaren die ik ken. Hij is hoffelijk en charmant en kleedt zijn verhaal zo in dat zijn opponenten langzaam het gevoel krijgen bedenkelijk su jetten te zijn als zij hem zijn zin niet geven. Zo riep hij dat de stad de toleran tie moest opbrengen om de bank te laten waar hij nu staat. Verder sprak hij op de toon van iemand die zwaar verliefd is op edel metselwerk en oude bakstenen. Als de bank toch verplaatst moest worden dan zou er aan zeker tien voorwaarden moeten wor den voldaan (plaatsing in een stenen cultuur, op de achter grond water enz. enz (foto Loek Znyderdnln) De commissie vroeg hem toch en kele alternatieven (bij het Leidsch Dagblad over de Trek- vliet en het toekomstige Rem- brandtgark) onder de loupe te nemen Piret deed dat ongaar ne, onder het motto: "Als je naar het stadhuis gaat om met iemand te trouwen, vraagt men je daar immers ook niet of de rest van de wereld nog in aanmerking komt". Met zo'n man valt nauwelijks te vechten. Piret had ook een maquette ge maakt van de bank zoals hij er straks uit zou kunnen zien met aan weerszijden van de bank trapjes die aan de achterzijde toegang verschaffen aan een over het water aangebracht terras. Het zag er even aardig als nuttig uit. Over een terrasje daar liet de commissie zich niet zo positief uit. Maar als Piret een volgen de keer weer heel zijn overre ding in de strijd werpt, zal hem dat vast ook wel lukken. Eerst moet de monumentencommis sie oordelen of er eigenlijk wel iets aan de bank mag worden veranderd. In elk geval staat vast dat de bank blijft. Daar ging het in eerste instantie om. Zuid-Afrika Jongerenvereniging Augustinus organiseert dinsdag een avond over de Zuidafrikaanse proble matiek. Eerst de video 'Als God op aarde kwam' waarin twee Zuidafrikanen God hun land tonen). Een aantal sprekers volgt op deze video-vertonina. Klaas van Urk vertelt over het verzet in Zuid-Afrika en de ac ties daarbuiten, mevrouw Van Opschoor die de situatie van dichtbij heeft meegemaakt, vertelt over haar ervaringen en mr. J.G. Lammers (medewer ker van de juridische faculteit) praat over de mogelijkheden van een eventuele boycot. Daarna discussie. Aanvang is 20.15 uur, adres Rapenburg 24. Buitenlanders Voor alle vrijwilligers en be roepskrachten die met buiten landers werken wordt woens dag een informatieavond geor ganiseerd over het verblijfs recht van jongeren. De afgelo pen maand is daar druk aan dacht aan besteed, onder mee met een demonstratie in Utrecht. Jongeren die korter dan vijfjaar in Nederland wo nen, lopen de kans geen ver blijfsvergunning te krijgen als zij 21 worden. Begonnen wordt met een korte video-voorstel ling, waarna advocaten vra gen kunnen beantwoorden. Mo gelijk wordt er naar aanlei ding van deze avond een werk groep gevormd die zich gaat verdiepen in vreemdelingen wetgeving. Aanvang -half acht in het Volkshuis aan de Apo- thekersdiik. Volksdansen In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat treedt zon dag een volksdansgroep uit het Turkse Vólkshuis in Rotter dam. Dit ter opluistering van de laatste volksdansinstuif van het jaar in het LVC. Het geheel begint om zeven uur en wordt gepresenteerd door Yvonne Ko nijnenburg. Insulinepomp De insulinepomp is een nieuw fe nomeen in de behandeling van diabetes. De afdeling Leiden van de Diabetes Vereniging Nederland organiseert dins dag een avond over de insuli nepomp. Dr. J.K. Radder, dia- betoloog aan het AZL, vertelt er over. De praktische aspecten van de pomp worden toegelicht door Marjan Wayenberg. Be langstellenden zijn om acht uur welkom in de recreatie zaal, centrale polikliniek van het AZL (gebouw 5, zesde ver dieping), Wassenaarseweg 6. Veiligheid 'Veiligheid op straat' wordt dins dagochtend beproken in het zaaltje 'Bolwerk' aan het Looi ersplein 5. Ouderen vanaf 55 jaar worden hiervoor uitgeno- digd. Zij kunnen in discussie treden met vijf forumleden over de problemen die ouderen in hun algemeenheid op straat ondervinden. In het forum on der andere de wijkagent en de raadsleden Zonnevylle (WD) en Fallaux (PvdA). Personeelsraad Gaarne wil ik reageren op het arti kel "Verkiezingen voor perso neelsraad in AZL uitgesteld", dat 7 juni in deze krant werd ge publiceerd. Ten eerste wil ik ingaan op de op merking van de heren Kaldenho- ven en Van Seggelen, dat nie mand in hun omgeving verwon derd opkeek, toen zij met het Ab- vaKabo-programma voor de per soneelsraad kwamen. De heer Van Seggelen heeft blijkbaar niet goed naar zijn omgeving die ook mijn werkomgeving is - geluisterd. Er is wel degelijk commentaar geleverd, juist op het feit dat de personeelsleden die zich verkiesbaar wilden stel len voor de personeelsraad (zij hadden hiervoor tien handteke ningen nodig) niet vantevoren hun bedoelingen kenbaar heb ben gemaakt. Zij zijn als het wa re onder valse voorwendsels op de verkiezingslijst terecht geko men. Ten tweede wil ik reageren op de opmerking van de heer Van Seg gelen betreffende de brief van de heer Souverijn aan de directeur Sociale Zaken. De heer Van Seg gelen vergeet dat de heer Souve rijn verantwoordelijk is voor zijn afdeling. Eén van zijn-taken is dan ook te zorgen dat het werk LEIDEN - "Egypte - bereisd, be- Rijkdom roofd, bewaard, beschreven" Dat is de titel van de tentoonstel ling in het Rijksmuseum van Oudheden over de herontdek king door het Westen van Egyp te. Te zien tot 5 september. De tentoonstelling kwam tot stand in samenwerking met het Voora- ziatisch-Egyptisch Genootschap "Ex Oriente Lux", dat dit jaar zijn vijftigjarig jubilieum viert. Met name de expeditie van Napo leon naar Egypte, rond 1800, heeft voor de kennis van het ou de Egypte grote gevolgen gehad. De wetenschap der egyptologie ontstond en de vrijwel onbeken de kunst van de Egyptenaren bleek een openbaring te zijn voor de zich tot dan toe vooral op de klassieke oudheid oriënterende geleerden en kunstenaars in Eu ropa. Aan de hand van enige honderden prenten, grotendeels gemaakt door de Franse geleerden en ar tiesten die met Napoleon waren meegetrokken, geeft deze expo sitie een beeld van de indruk wekkende rijkdom aan monu menten langs de Nijl en van de wijze waarop het Westen die we tenschappelijk beoordeelde en artistiek vastlegde. Daaruit blijkt onder meer dat Egypte ook een grote aantrekkingskracht bezat voor fotografen: het land werd één van de eerste proefgebieden" om het omstreeks 1840 uitgevon den medium van de fotografie uit te testen. Met behulp van meubilair en ge bruiksvoorwerpen uit de negen tiende eeuw beoogt de expositie tevens een indruk te geven van de invloed die het herontdekte Egypte sedert de Franse veld tocht op de kunstnijverheids- beoefening in Europa had, met name op de vormgeving van meubilair en aardewerk. Inspiratie Tot in onze tijd inspireert de oud- Egyptische cultuur het werk van kunstenaars en ambachtslieden; en de reclamewereld, niet te ver geten. Dit aspect wordt op de tentoonstelling o.a. belicht door een reeks op schaal nagemaakte voorwerpen uit het in 1922 ont dekte graf van Toetanchamon. Naast het vele dat het museum uit eigen bezit kan tonen, stonden talrijke musea en particulieren, onder wie H.K.H. Prinses Julia na, spullen in bruikleen af. Het Rijksmuseum van Oudheden, gevestigd aan het Rapenburg 28, is van dinsdag tot en met zater dag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Op zon- en feestdagen van 13.00 tot 17.00 uur. Een Maquette van het GAK-kantoor zal dat aan de Plesman laan in aanbouw i afkomt, zodat de patiëntenzorg niet belemmerd wordt. Deze taak van de heer Souverijn heeft niets met zijn voorzitterschap van de përsoneelsraad te maken en nog minder met het functio neren van deze raad. De heren Van Seggëlen en Kaldenhoven zijn toch ook verantwoordelijk voor een goedg uitoefening van de aan het toegewezen taken, ook al zijn zij lid van de perso neelsraad? M. Los Achterweg 30 Nieuwe Wetering LEIDEN - Sedert enkele weken is aan de Plesmanlaan de bouw aan de gang van het toekomstige kantoor van het Gemeenschap pelijk Administratie Kantoor (GAK). In dit gebouw wordt te vens de Gemeenschappelijke Medische Dienst gevestigd. Waarschijnlijk begin volgend jaar kunnen de medewerkers van het GAK aan hun nieuwe bureaus plaatsnemen. Nu zijn ze nog ver spreid over drie vestigingen in Leiden: aan het Stationsplein, de Lekstraat en de Vondellaan. Bij het nieuwe kantoorcomplex krijgt het GAK bovendien de be schikking over veel meer par keeraccommodatie, voor perso neel én cliënten. Er komt onder het gebouw een parkeerkelder waar zeventig auto's in kunnen. De bouw wordt uitgevoerd door het Leidse bouwbedrijf IBB/ Kondor, naar een ontwerp van het Amstelveense architectenbu reau Hoogeveen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4