Steeds "Animo neemt af onder bewoners voor renovatie" Zijlpoort-akkoord Kans op subsidie voor Inloophuis Sen met fccJcnik btadbteefd Protestbrief naar Guatemala HEKWERK LEIDEN 071-764374 Technisch bewonersadviseurs Bijenmarkt op terrein Sterrenwacht Wethouder Schoute: Brinkman bezoekt binnenstad Nep-agent blijkt een dief te zijn Platform tegen kruisraketten Eerste woningen Stevenshof klaar Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser LEIDEN - De Leidse universi teitsraad heeft een brief naar de president van Guatemala verzon den waarin wordt geprotesteerd tegen het feit dat er tot nu toe nog geen gerechtelijk onderzoek is ingesteld naar de dood van prof. Guillermo Alfonso Monzon Paz. Prof. Monzon Paz was hoogleraar rechten aan de San Carlos Uni versiteit en werd op 28 februari 1981 doodgeschoten vanuit een rijdende auto in Guatemala-stad. In de brief staat onder meer: "De universiteitsraad dringt er met klem bij u op aan dat er een on derzoek naar de dood van prof. Monzon Paz wordt ingesteld". Wat het ook is, wij zetten het juiste hek er om heen. Hekken maken is Heraswerk. Amphoraweg 10,2332 EE Leiden. Leiden LEIDEN - De al zo lang slepende restauratie van de Zijlpoort wordt binnenkort voltooid. Eigenaar Melkert en de gemeente zijn het gisteren eens geworden. Plaatsing van een groot raam in de zijgevel is aanstaande en ook de deuren zullen niet lang meer op zich laten wachten. Volgende week komen er schuttinkjes voor de beide ingangen van de Zijlpoort. Dan kunnen de deuren worden ingehangen en afgehangen, zoals dat in vaktermen heet. Dat kan overigens wel een week of vier gaan duren. Het akkoord tussen de twee partijen komt vrij onverwachts. On langs hing Melkert een boete boven het hoofd omdat hij te lang met voltooiing van de restauratie treuzelde. Dat althans stelde het ex-raadslid Frits van Oosten (PPR). "Toch denk ik niet dat hij zich daar iets van heeft aangetrokken. Melkert vond het maar een raar voorstel. Volgens hem bleef hij binnen de termijn. Het blijkt nu ook wel dat die restauratie in alle stilte toch heel gelei delijk is voortgezet", aldus ambtenaar Hans Meijer van de direc tie stadsvernieuwing. Melkert en de gemeente zijn een paar dingen overeengekomen: op uitdrukkelijke wens van de Belgische Leidenaar komt er een goede verlichting onder de Zijlpoort. Meijer: "Hij is bang dat er anders allerlei rare dingen gebeuren. Nee, niet alleen urineren. Hij zei het nog wat schunniger, maar daar ga ik nu maar ni^t verder op in". Ook mag Melkert een paar keer per jaar de deuren sluiten om een klein feestje in de Zijlpoort te bouwen. Wethouder Waal krijgt persoonlijk een sleutel om in te grijpen als dat feestje wat te lang duurt. Initiatiefnemers tot het Inloophuis voor (ex-)psychiatrische patiën ten zijn al acht maanden bezig met voorbereidingen. Op vragen om subsidie en huisvesting vin gen zij tot nu toe echter altijd bot. Allerlei aangeschreven fond sen vragen of de gemeente Lei den ook iets voor het initiatief over heeft; de gemeente op haar beurt verwijst nu naar de hogere overheden. Wel is de gemeente bereid naar een geschikt pand uit te zien wanneer rijk en pro vincie inderdaad geld geven. "We zitten in een vicieuze cirkel", constateerden de initiatiefne mers gisteravond. "Iedereen vindt ons initiatief lofwaardig, Melkert voor zijn Zijlpoort die volgende week weer voor een tijd zal worden afgesloten. (foto hoi vast). Krakers en sympathisanten verzamelden zich gisteren in de Burg- steeg. Daar is de winkel van mevrouw Leyenaar, eigenaresse van het pand in de Scheepmakerssteeg, gevestigd. Tromgeroffel en trompetge schal waren haar deel Ho.vast, Kraakmachteloos (1) De verbijstering onder krakers en aanhang was groot. "Op een beetje tegenstribbelen van on ze kant is met bruut en zinloos geweld gereageerd", zo ver woorden twee aanhangers de gevoelens van een vijftigtal sympathisanten en krakers van het gisterochtend ontruim de pand Scheepmakerssteeg 2. Een ontruiming waarbij twin tig agenten en twee diensthon- den twee felle charges uitvoer den. De twee als woordvoerders op tredende sympathisanten be nadrukken dat het 'kraakle- gioen' er alles aan had gedaan om een confrontatie met de po litie te voorkomen. Gesprek ken met de politie en wethou der Waal, die bij afwezigheid van burgemeester Goekoop als loco-burgemeester fungerend politiehoofd is, kon de uitvoe ring van het vonnis van recht bankpresident Wijnholt even wel niet voorkomen. "Waal weigerde de commissie voor bestuurlijke aangelegen heden bij elkaar te roepen om over deze zaak te praten. Hij zei alleen stipt het vonnis van de rechter te willen uitvoeren, maar voegde daar aan toe dat hij onze frustraties wel kon be grijpen. Dan had hij toch op z'n vingers kunnen natellen dat wij niet zomaar het pand zou den verlaten? En dat was dan toch des te meer een reden om de commissie bij elkaar te roe pen?", zo menen de twee sym pathisanten. "Volgens ons was hij bang dat hij tegenover die commissie voor schut zou gaan omdat er een heleboel scheve kanten aan de ze zaak zitten. Voor aanstaande dinsdag is er een vergadering van de commissie gepland en Waal heeft de vergadering nu, door die ontruiming te beve len, gewoon voor een voldon gen feit geplaatst. Wij stellen hem dan ook verantwoordelijk voor wat er gisterochtend is ge beurd". Over het optreden van de politie roepen de sympathisanten schande. "Toen wij op het bu reau een gesprek met de staf hadden, kregen wij de indruk dat ook de politie geen trek had in een veldslag. Dan is het toch wel heel erg tweeslachtig om lijdzaam verzet van onze kant op zo'n misdadige wijze te beantwoorden. Een paar agen ten gingen echt compleet uit hun bol. Er zijn tien mensen Tom, één van de sympathisanten van de krakers toont de resten van de elektrische knuppel. De poes kijkt ongeïnteresseerd de andere kant Op. (Foto ANP). gewond geraakt omdat ze door dolgedraaide agenten uit de demonstrantenrijen waren gei- soleerd. Vervolgens werden ze met knuppels werden geslagen en door opgehitste honden werden gebeten". "Vier van ons moesten naar het ziekenhuis. Eén jongen is zo mishandeld dat er zelfs foto's van zijn hoofd moesten wor den gemaakt. Een van die agenten heeft daar zijn elektri sche knuppel op kapot ge ramd. We hebben later op straat de resteh van dat ding te ruggevonden en overwegen nu een aanklacht wegens mishan deling in te dienen". Kraakmachteloos (2) Na een kortstondige demonstra tie voor het politiebureau trok een deel van de 'kraakmacht' gistermiddag naar de Burg- steeg waar de eigenaresse van het ontruimde pand, P. Leye- naar-Plaisier, een winkel in Mexicaanse produkten drijft. Voor het winkelpand, 'El Castillo', klonk enige tijd de monstratief tromgeroffel en trompetgeschal. Krakers en sympathisanten zijn er nog altijd van overtuigd dat de familie Leyenaar-Plaisier een uiterst dubieuze verkoop- procedure heeft toegepast om de ontruiming af te dwingen. En hoewel de eigenaresse, die het pand van haar vader heeft gekocht, stelt dat zij een gale rie in het pand wil vestigen, weten de krakers te melden dat zij daar een winkel wil be ginnen. En dat druist in tegen het bestemmingsplan dat de tailhandel in de Scheepma kerssteeg uitsluit "Het is weer zo ver", verzuchten de krakers, "de huizenspecu lanten krijgen weer hun zin. Nadat ze tevergeefs hadden ge probeerd het pand met een knokploeg te ontruimen en er een kraakwacht in te zetten, is het de speculanten nu met be hulp van een verkooptruc ge lukt het pand leeg te krijgen. En het is zeer waarschijnlijk dat het voorlopig wel weer leeg zal blijven staan". De koortsachtige activiteiten van aannemer Bekooy, die onmid dellijk na de ontruiming begon om de als barricade aange brachte bedspiralen van de wanden te pulken, doet voorlo pig anders vermoeden. J.V. LEIDEN - Steeds meer bewoners vinden het wenselijk dat er goedkopere onderhouds plannen worden opgesteld als alternatief voor dure renovatieplannen. Deze opmerking valt te lezen in het jaarverslag van de technisch bewoners adviseurs. Sinds 1 maart vorig jaar zijn de technisch bewonersadviseurs aan het werk. Zij geven adviezen op het gebied van renovatie en onderhoud en zijn werkzaam in zeven binnenstadsbuurten. Ge durende het eerste jaar hebben ook bewoners uit vijf andere buurten zich tot de bewonersad viseurs gewend. "De stellige ver wachting is dat deze trend zich zal voortzetten en aanvragen uit alle stadsvernieuwingsbuurten gedaan zullen worden". De werkzaamheden varieerden van het opstellen van een plan voor een woning aan de Suma- trastraat 19 tot het bestuderen van de mogelijke gevolgen van een verbreding van de spoordijk voor de huizen aan de De la Rey- straat, de Wetstraat en de Lop- senstraat. In het jaarverslag schrijven de be wonersadviseurs dat ze tijdens een jaar werken hebben gemerkt dat nog lang niet alle instanties gewend zijn aan hun kritische rol. Zo zijn ze er achter gekomen dat bestuurders van woning bouwverenigingen en de ge meente het werk van de advi seurs nogal eens als bedreigend ervaren. Hoewel daar direct aan wordt toegevoegd dat er ook uit zonderingen zijn. Over de bewoners wordt opge merkt dat ze erg "hebben moeten wennnen aan hun rol van op drachtgever. "Aanvankelijk stel den zij zich te passief op en wa ren zij benieuwd wat de tech nisch bewonersadviseurs ervan zouden maken. Dit brengt geva ren met zich mee. Nadat hierover discussies in de begeleidings commissie geweest waren zijn afspraken gemaakt voor een hechtere samenwerking". Recht Die afspraken: bewoners moeten zelf de opdracht formuleren, ze moeten beslissingen nemen, het plan presenteren en verdedigen en de bewoners moeten de bege leidingscommissie op de hoogte houden over effecten en resulta ten van de plannen. "Op deze manier kan worden voorkomen dat het werk van de technisch bewonersadviseurs oncontro leerbaar wordt". Een ontwikkeling die de adviseurs in dit stadium ook gesignaleerd hebben: zonodig via de rechter afdwingen van onderhoud bij de eigenaar. "Dat betekent dat naast het ondersteunende werk van de bewonersadviseurs naar geld voor juridische ondersteu ning gezocht zal worden - in ge val bewoners hun zaak verlie zen". In het jaarverslag wordt melding gemaakt van het feit dat men er in enkele gevallen - gesteund door een onderhoudsplan - al in is geslaagd zijn recht te halen. "Adviseurs en betrokken buur ten hopen dat er van deze geval len een precedentwerking uit gaat. In korte tijd is een goede samenwerking met juristen op gebouwd: met name de Rechts winkel Leiden en het plaatselijk Advokatenkollektief hebben zich hierbij aktief ingezet". LEIDEN - Evenals vorige jaren wordt er zaterdag weer een mi- lieu-bijenmarkt gehouden op het terrein rond de Sterrenwacht. Bijenteelt, natuur- milieube scherming, biologisch-dyna- misch tuinieren, korfvlechten, wolspinnen, kantklossen, gezon de voedingsprodukten zijn ook dit keer ingrediënten voor deze blije bijenmarkt' van de Leidse Imkersvereniging. De markt is vanaf negen uur toe gankelijk voor het publiek; offi cieel opent dr. A.J. Vijverberg van de Leidse universiteit de markt om tien uur. Vervolgens zijn er elk uur films te zien over de natuur en bijen, en worden er ook elke uur demonstratie gege ven van de behandeling van een bijenvolk. Dit gebeurt overigens in een 'steekvrije' bijenstal. Muziek, poppenspel en acrobatiek zullen de bijenmarkt opluiste ren. Ook zijn er kraampjes waar drankjes en hapjes worden ver kocht. De Hortus Botanicus is zaterdag gratis te bezichtigen. In de Hortus staat nog een bijenstal in de authentieke oude vorm. Om half vier sluit de bijenmarkt. LEIDEN De kans dat de Stich ting Inloophuis subsidie krijgt van het rijk of provincie wordt vrij hoog geacht. Dat bleek gis teravond .tijdens de commissie voor maatschappelijke aangele genheden. "De hogere overhe den hébben potjes voor dit soort dingen, en daar zit ook best wat ruimte in", aldus wethouder Schoute. Ook de PvdA verhaalde van positieve geluiden van de kant van de provincie. maar iedereen zit ook op elkaar te wachten met daadwerkelijk helpen. Niemand steekt ons het eerst de hand toe". Alle raadsle den waren het er gisteravond ook weer over eens dat het initia tief uitstekend is. "Een snelle on dersteuning is nodig", vonden ze. De gemeente zal die onder steuning voorlopig geven door een goed woordje te doen bij de provincie en het rijk. LEIDEN - Minister en Merenwijk- bewoner mr. drs. L.C. Brinkman brengt zaterdagochtend een be zoek aan enkele monumenten in de binnenstad. Hij verricht de eerste handeling van de restaura tie van dc Morspoort; hij wandelt door de Morsstraat, iSirfmarkt en Caeciliastraat; de minister be zichtigt de nieuwe bejaardenwo ningen in de Camp en de restau ratie van het aangrenzende Ste venshofje; hij bezoekt de bouw vallige Boerhaavezalen en opent het plateau van het Vrouwen kerkhof. Dit laatste wordt muzi kaal omlijst. Het bezoek van minister Brinkman zal tussen tien en twaalf plaats hebben. LEIDEN - Een 'nep-agent' in bur ger is gisterochtend een woning aan de Rijnsburgerweg binnen gedrongen om vervolgens 350 gulden rijker de benen te nemen. De bewoners van het pand wa ren afwezig. Op het moment dat de sleutel- houdster poolshoogte wilde ne men, meldde zich een ongeveer 30-jarige man met donkerbruin haar, en dito snor aan de voor deur. Zonder zich te legitimeren zei hij van de politie te zijn en dat hij samen met een collega een kijkje in de woning moest ne men. Of hij al vast binnen op zijn collega kon wachten. Dat kon en toen de lichtgelovige sleutel- houdster even later terugkeerde, had de 'agent' zijn onderzoek al voltooid en 350 gulden uit een kast meegenomen. LEIDEN - Er is een Leids comité opgericht dat zal deelnemen aan de landelijke anti-kruisrakketten demonstratie, die 29 oktober in Den Haag zal worden gehouden. De naam van het comité: "Leids Platform Kruisrakketten Nee". Het comité is inmiddels bijeen ge weest en houdt dinsdag 14 juni een tweede vergaderinng in Ver bum Dei, Plantage 16. De verga dering is ook bestemd voor men sen die zich bij de organisatie aan willen sluiten. Aanvang acht De familie Van der Linden opent met de sleutel die zij van wethouder Tessélaar heeft gekregen de deur van de woning aan de Jantina van Hoornkade <foto Ho,vast> LEIDEN - Wethouder Tesselaar van volkshuisvesting overhan digde gistermiddag de eerste sleutel van de nieuwe huizen in de Stevenshofpolder. De familie Van der Linden uit de Morslaan kreeg deze officieel overhandigd. De eerste tien huizen, gelegen langs de Veen watering - aan de Jantina van Hoornkade (nrs. 19 tot en met 37), genoemd naar een directrice van de meisjes HBS - werden gisteren opgeleverd. De huren van de vierkamerwonin- gen zullen ten hoogste 407 tot 416 gulden per maand bedragen. Mo gelijk nog iets lager. De komende tijd komen wekelijks tien tot vijftien huizen gereed. In totaal zijn er onder het beheer van woningbouwvereniging De Tuinstadwijk zo'n 150 woning wetwoningen in aanbouw. El ders in de Stevenshof zfjn circa 220 woningwetwoningen van de Protestant Christelijke Woning bouwvereniging in aanbouw, honderd premiehuurwoningen in opdracht van Philips' pen sioenfonds en ongeveer 130 pre miekoopwoningen in opdracht van NV Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Een totaal van ruim zeshonderd woningen. i

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3