c Boeketje onkruid voor HMlegoms gemeentebestuur 'Bekleding van achterbanken gaat vaak maar 'n maand mee' Jeugd mogelijk zonder deugdelijke muziekles "Vernielzucht daalt merkbaar >- Verhuizing K en O naar Colignyschool is Katwijk te duur Busmaatschappij Centraal Nederland bestrijdt vernielingen Rayonchef Kok: Streek VRIJDAG 10 JUNI 1983 KATWIJK - De verhuizing van K O in Katwijk is te duur. Gisteravond tijdens de raads commissievergadering van vorming, zorg en personeelsza ken bleek dat de kosten van de verhuizing, verbouwing en in richting van het gebouw van de Volksuniversiteit 100.000 gulden bedragen. Voor het merendeel van de com missieleden een onaanvaard baar hoog bedrag. K O kan reeds deze maand van de Bo- germanschool naar de Casper de Colignyschool verhuizen. Ook het college van burge meester en wethouders kon haar goedkeuring niet geven en zegde toe zich opnieuw over deze zaak te buigen. Vooral raadslid E. Bergman (RPF) was verbaasd dat bij- voorbeeld een stoel ron de vijf honderd gulden moet kosten. L. v.d. Best, evenwel vertegen woordiger van de Volksuni versiteit was van mening dat achter het lenen van ander mans inventaris, dat in het verleden voorkwam, een punt moet worden gezet. "Wij hebben natuurlijk wel wat stoelen, tafeltjes en kasten, maar lang niet voldoende. Als wij aankopen gaan doen, laten we dan gelijk kwaliteit ne men". Wethouder Parlevliet merkte schamper op dat K O misschien een beroep op Jubi late kon doen. "Die hebben minstens 80 bankstellen in voorraad". Parlevliet achtte het dan ook niet juist nu reeds een bedrag voor de verhuizing te noemen. "Je zit er of te ver boven of te ver onder, niemand heeft daar iets aan" aldus de wethouder. De 20.000 gulden die de openba re bibliotheek vorig jaar heeft overgehouden gaan naar de al gemene middelen. In eerste in stantie wilde de commissiele den het bedrag besteden om extra boeken te kopen voor het filiaal aan de Piersonstraat. Na enige discussie werden de le den het er toch over eens dat dit niet de juiste gang van za ken zou zijn. Mocht blijken dat het aantal boe ken niet voldoende zou is, dan kan er, aldus wethouder Parle vliet. alsnog een beroep op het gemeentebestuur worden ge daan. In Rijnsburg en Valkenburg: KATWIJK - De gemeente Katwijk overweegt jeugd uit Valkenburg en Rijnsburg uit te sluiten van instrumentaal muziekonderwijs omdat die beide gemeenten niet willen delen in de kosten van het onderwijs. Katwijks wethouder N. Parlevliet (CDA) deelde de le den van de raadscommissie voor vorming, zorg en personeelsza- Actie tegen chemische bestrijdingsmiddelen HILLEGOM - Een gesor teerd bosje onkruid. Dat viel alle Hillegomse raads leden ten deel tijdens de gisteravond gehouden ge meenteraadsvergadering. De boeketjes werden aan geboden door verontruste Hillegommers die zich verzetten tegen het be strijden van onkruid en ongedierte met chemische middelen door de afdeling gementewerken van Hille- gom. Bovendien vinden zij dat onkruid niet altijd en overal moet worden be streden. Er zou een her overweging plaats moet hebben of onkruid nou ei genlijk wel zo vies en le lijk is. ning. Hillegoms burgemeester Hermans ontving met het boeket onkruid eveneens 2000 handte keningen van Hillegommers die de actie ondersteunen. Naar schatting heeft bijna 90 procent van de bezochte Hillegommers een handtekening gezet onder het klemmende verzoek te stop pen met het bestrijden van on kruid en ongedierte met chemi sche middelen. Uitgemonsterd in bijzondere pak ken, die moesten dienen ter be scherming tegen de soms zware chemische middelen, boden zo'n 30 Hillegommers het onkruid voorafgaand aan de gemeente raadsvergadering aan raadsleden aan. Tijdens het zogenaamde spreekrecht legden zij uit waar toe hun actie is bedoeld. Nog geen minuut nadat zij de raad zaal hadden verlaten, kwam een actieve gemeentebode de zaal binnen met een vuilniszak om de boeketten onkruid terstond in de zak te doen verdwijnen. Maar geen enkel raadslid stond zijn onkruid af. Ondergeschikt Burgemeesters drs. J.L.E.M. Her mans beloofde de actievoerders dat het op andere wijze aanpak ken van onkruid in de gemeente zo spoedig mogelijk onderwerp van gesprek zal zijn in het colle ge van burgemeester en wethou ders. Van de zijde van raadsle den werd later tijdens de raads vergadering eveneens aange drongen op een onderzoekje naar de mogelijkheden van een alternatieve onkruidbestrijding. Volgens wethouder R.S. van der Laan (PvdA) is dat laatste wel de gelijk mogelijk. Onderzocht moet worden welke lasten een en ander met zich meebrengt. Christine Kaspers, een van de ini tiatiefnemers van de actie, is er van overtuigd dat de kosten op langere termijn beslist meeval len. "Waar het om gaat is of de gemeenteraad een principiële keuze wil maken. De kosten die aan een alternatieve bestrijding zijn verbonden zijn eigenlijk van ondergeschikt belang". Fimke Anthoni en Christine Kaspers, twee van de Hillegomse actievoerders die afwillen van de chemische bestrijding van onkruid en ongedierte. In tal van andere gemeenten - vol gens Christine zijn dat er inmid dels 25 - werkt de afdeling ge meentewerken niet meer met chemische bestrijdingsmidde len. In Zwolle zou daarvan zijn afgestapt uit bezuinigingsover wegingen, aldus Christine Kas pers. Landelijk e Hillegomse actie maakt overi gens deel uit van een landelijke actie die onder het motto "Spui ten kan niet meer" op touw is ge zet door de Vereniging Milieude fensie. Die vereniging wil dat in het hele land een einde komt aan het spuiten met chemicaliën op straten en in plantsoenen. Die ac tie sloeg aan bij Christine Kas pers, die een winkeltje in biolo gisch voedsel heeft in de Hoofd straat. Zij verzamelde een aantal mensen om zich heen die geza menlijk de Hillegomse actie heb ben ontketend. Fimke Anthoni, een van de actie voerders: "We zijn eigenlijk eerst de meningen gaan peilen van de Hillegomse bevolking. Toen we ons ervan hadden overtuigd dat veel Hillegommers achter de ac tie stonden zijn we verder gaan werken. Er is contact geweest met gemeentewerken om uit te zoeken welke bestrijdingsmid delen hier worden gebruikt". Uit het onderzoekje blijkt dat in Hillegom tal van gevaarlijke middelen worden gebruikt. Zo wordt onder meer paraquat ge bruikt in plantsoenen. Voor de bestrijding van ratten wordt het ook voor mensen gevaarlijke (Foto Holvast) strychnine gebruikt. De actie voerders zien liever dat weer klemmen worden geplaatst om ratten te vangen. "Met het aanbieden van de handte keningen is de zaak voor ons even voorbij. Het is nu een poli tieke zaak geworden. De ge meenteraad moet besluiten of hij bereid is op een andere wijze te gaan bestrijden. Natuurlijk blij ven we de kwestie wel op de voet volgen", aldus Christine Kas pers. De actievoerders hopen dat Hille gom de eerste gemeente is in de duin- en bollenstreek die daad werkelijk stopt met chemische bestrijdingsmiddelen. Een ande re hoop die zij koesteren is. dat omliggende gemeenten Hille gom zullen navolgen. ken mee dat het gemeentebe stuur van Rijnsburg absoluut niets willen bijdragen in de kos ten van de muzikale opleiding van haar jeugd aan de Katwijkse Muziekschool. De bestuurders van de gemeente Valkenburg blijken een lange be denktijd nodig te hebben of ze al of niet mee zullen doen. In een schrijven hebben burgemeester en wethouders van Katwijk zich tot de collega's van Valkenburg gewend, met het voorstel een be drag van 7500 gulden beschik baar te stellen voor deelname aan de muziekschool. In de brief schrijven B en W dat dat bedrag eveneens is bedoeld voor het ge bruik dat vele Valkenburgers maken van de openbare biblio theek aan de Fresiastraat in Kat wijk aan den Rijn. Tot op heden is nog geen antwoord ontvangen. "Een vervelende zaak", volgens wethouder Parle vliet, "als je bedenkt dat 1 okto ber weer een begin wordt ge maakt met het muziekonder wijs". Als de buurgemeenten er niets voor over hebben, dan zullen er maatregelen moeten worden ge troffen. Het zal dan alleen nog mogelijk zijn voor de jeugd van buiten om algemene muziekvor- ming te volgen. Het gedegen le ren spelen op een instrument is dan uitgesloten. Leerlingen van elders die reeds instrumentaal onderricht krijgen, zullen niet meer in het zogenaamde vervolg onderwijs worden toegelaten. Voor de volwassenen ligt het even anders. Zij betalen een volledig lesgeld waarmee alle kosten zijn gedekt. Deze regeling zou ook voor de jeugd kunnen worden toegepast. "Dan is er weer een categorie de dupe, namelijk de genen die er het geld niet voor hebben", aldus de wethouder. De commissieleden zullen bur gemeester en wethouders advi seren de Valkenburgse en Rijns- burgse schooljeugd pas toe te la ten als er lesgeld wordt betaald. Het openbaar vervoer wordt steeds vaker gebruikt als com municatiemiddel. Het zijn voor al scholieren, die dringende boodschappen als "Linda loves Wijnand" of "Marian was here" op de zittingen kalken. Soms is het ook wat prozaischer: "Karei neukt Elsje" of "I kill you", of gewoon "Status Quo". De zittingen van de achterbanken van streekbussen moeten na drie maanden worden vervan gen, terwijl de zitplaatsen in de buurt van de bestuurder wel vijf jaar meegaan. De busmaat schappijen zitten er maar mooi mee. De kwaliteit van de vilt stiften wordt steeds beter. Ha kenkruizen en fascistische leu zen laten zich»steeds moeilijker verwijderen. Vaak ook blijft het niet bij geklieder en gaat men de banken te lijf met kammen en messen. Voor busmaatschap pij Centraal Nederland is het een schadepost van vele duizen den per maand. Een gesprek met de chef van het rayon Leimuiden, waar men in het afgelopen jaar het busvan- dalisme met voorlichting heeft trachten te beperken én met de mannen die er een dagtaak aan hebben om de zittingen en kus sens weer in toonbare staat te brengen. AALSMEER - "Ach, in feite zijn het altijd dezelfde liefdesbetui gingen, schuttingwoorden en beatgroepen, die je onder ogen krijgt. Daar is in tientallen jaren weinig aan veranderd. Maar soms heb je een bepaalde trend. Zoals bij de tariefsverhoging van het openbaar vervoer in april. Toen kregen we zittingen met teksten, waarin minister Smit-Kroes voor alles wat mooi en lelijk is werd uitgemaakt. En de laatste tijd krijgen we ook wel wat hakenkruisjes binnen". Arie van Tol uit Oude Wetering is de man die in de werkplaats van Centraal Nederland de vernielde kussens repareert. Hij doet dat werk al zestien jaar en gaat in no vember van dit jaar met pen sioen, waar hij zelf niet rouwig om is. Samen met zijn chef A. ten Donkelaar is hij bij uitstek des kundig op het gebied van vernie lingen aan het interieur van bus sen. "Soms word je er weieens moede loos van", vertellen ze. "De meeste mensen hier zijn nogal emotioneel bij hun werk betrok ken. Als dan een gloednieuwe bus terugkomt van zijn eerste rit, met kapotgesneden zittingen en volgekladderde zittingen, dan springen je haast de tranen in de ogen. Het lijkt op puur sadisme. Maar onze chauffeurs versagen nooit om er wat van te zeggen als ze vandalisme zien". Drie maanden Van Tol herstelt per dag gemid deld zo'n veertien zittingen en hoofdsteunen. Meestal zijn dat achterbanken. Een bank voorin de bus gaat pas na vijf jaar kreu ken vertonen, als gevolg van het torsen van vele achterwerken. De achterbanken krijgen niet de kans daartoe. Die zijn meestal al na drie maanden aan vervanging toe. Door Ariejan Korteweg "Vroeger was dit een werkje, wat er zo nu en dan eens bij kwam", zegt Van Tol. "Maar de laatste tien, vijftien jaar heb ik er echt een dagtaak aan. En in het druk ke seizoen heb ik hulp nodig. Dan kan ik het niet eens alleen aan. In het begin maakten we de bekledingen nog zelf. Maar dat was al helemaal niet bij te be- Vooral met viltstiften op analine- basis hebben de herstellers veel moeite. Dan zijn de teksten haast niet meer uit de bekleding te krijgen. Onlangs had Centraal Nederland een chemisch middel op proef, dat beloofde zelfs de gemeenste vilstiftkrabbels te verwijderen. Dat klopte inder daad, maar helaas loste ook de kunstleren bekleding ervan op. Polyester De beide mannen weten niet hoe het vandalisme zou moeten wor den tegengegaan. NatuurujK, een paar controleurs erbij zou uitma ken. Maar het aanstellen daarvan is duurder dan de reparaties, die nu aan de bussen moeten wor den uitgevoerd. Arie van Tol: "De laatste tijd krijgen we wel wat hakenkruisjes binnen. Ook voor harde polyester zittin gen, zoals in de metrotreinen, voelen ze niets. Per slot zit je vaak een uur of langer in de streekbus, en dan is zo'n harde zitting geen pretje. Een beter idee lijkt hen om alleen de ach terste bank(en) van sloopbesten- dig materiaal te maken. Al heb je In Rotterdam is enige tijd terug een proef genomen met het de vandalen zelf laten herstellen van de schade. De proef verliep succesvol, de vernielers gingen zich verantwoordelijk voelen voor de door hen gerestaureerde bus. Ten Donkelaar en Van Tol zien wel wat in zo'n werkwijze. Al zou die alleen van toepassing zijn op het verwijderen van tek sten. Het herstellen van de bekle ding is daarvoor volgens hen te veel vakwerk. LEIMUIDEN - "We zitten hier net een jaar in een nieuw gebouw. Dat is een mooie gelegenheid om wat nieUws te beginnen£ We zijn hier meteen begonnen met scholen in huis te halen. Het vandalisme is in de afgelopen maanden merkbaar teruggelopen. In januari hadden we nog 5.500 gulden interieurschadë aan vijf tig bussen, twee maanden later was dat duizend gulden minder. Ik durf niet direct het veband met de schoolbezoeken te leggen, maar in elk geval is het gemakkelijk verdiend". A. J. Kok is sinds een jaar chef van het rayon Leimuiden van busmaatschappij Centraal Nederland. Hij heeft zich in dat jaar ingespannen om de vernielingen aan bussen terug te dringen. Dat is gebeurd door scholen uit te nodigen voor een bezoek aan de vestiging in Leimuiden en hen daar te confronteren met van dalisme en de gevolgen daarvan. In het afgelopen jaar hebben zo'n duizend scholieren Centraal Nederland bezocht. "Het voordeel is dat je gericht kunt werken", zegt hij. "Als een chauffeur met een keurige bus vertrekt en na een rit met kapot gesneden banken terugkomt, dan is dat onderweg gebeurd. Je kunt dan ongeveer nagaan welke scholen je moet benaderen om er wat aan te doen. De lijnen 143, 144 en 145 zijn het ergst". Wasstraat De voorlichting is begonnen met bezoeken van scholen uit Lei muiden en omgeving. Aan het bezoek was voor de kinderen een tekenwedstijd verbonden. "Daaraan kon je merken dat het was aangeslagen", meent Kok. "Op veel kinderen had onze was straat de meeste indruk gemaakt. Maar vandalisme was een goe de tweede. We kregen heel wat inzendingen, waarop vernielin gen waren getekend met daaronder een tekst als: dit mag niet". Achterste banken Sindsdien hebben veel scholen zich ook op eigen inititiatief ge meld voor een bezoek aan het busbedrijf. Kok is ervan overtuigd dat negentig procent van de vernielingen door scholieren wor den aangericht. "Ja, we hebben wel eens iemand van 32 betrapt, die met een stiletto maatschappij-kritische teksten in de rugleu ning kerfde. Maar verder zijn het overwegend de wat oudere scholieren. Het speelt zich allemaal af op de achterste banken, waar de chauffeur geen zicht op heeft. Het begint misschien onschuldig met iemand die een half uur met een kammetje in de zitting pulkt. Een volgende maakt het gaatje je wat groter. Dat gaat zo maar door, tot iemand een mes pakt en de zitting open snijdt. Daarom is het belangrijk dat elke gaatje meteen wordt gedicht en elke tekst snel wordt verwijderd. Want staat er een maal iets geschreven, dan schrijft men er gemakkelijker wat bij". Analine Als de vernielers worden betrapt, wordt hun abonnement inge houden. Maar erg vaak gebeurt dat niet. Ook het verhalen van de schade op de daders heeft volgens Kok meestal weinig zin. De procedure is vaak kostbaarder dan de schadevergoeding, die het uiteindelijk oplevert. Niet alleen het interieur van bussen moet het geregeld ontgelden. Ook de buitenkant krijgt soms een viltstift-beurt. Kok vertelt hoe onlangs een bus binnenkwam, beschilderd met hakenkrui zen. "Die moest ik meteen uit de dienstregeling halen. Dat was met viltstift op analine-basis gedaan. Daar wordt de lak door aangetast. We hebben twee panelen moeten laten overschilde ren". Centraal Nederland heeft ook twee man in dienst, die per manent op de weg zijn om vernielde bushokjes en haltepalen te repareren. Op één vraag heeft Kok bij alle schoolbezoeken nog geen ant woord gekregen: Waarom worden al die vernielingen aange richt? "Ik heb het aan elke school voorgelegd, maar je krijgt alleen rode koontjes ten antwoord. Zomaar, zeggen ze dan of: ik verveelde me zo".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 22