is dioxine? Interview Hervormden moeten 15 procent bezuinigen Wetenschap verdeeld over grootte van het probleem door Annemiek Ruygrok PAGINA 19 lm beschermende kleding: gestoken verzamelen chemici bodem monsters op het terrein van een lege chemische fabriek in New ■Jersey. öw«af> Amerikaanse vliegtuigen sproeien 'Agent Orange' over de Vietna mese Jungle: 20 tot 30 kilo per hectare. (feto: nrc&itf Medisch Comité Nedertnnd- VhtO*a t Woensdagavond, was Sergej Bato- vrin op drie bijzondere manieren vertegenwoordigd in De Tweede Wereldwinkel aan de Ceintuur baan in Amsterdam: 1. Lijfelijk. Dat was in zoverre bij zonder, dat hij als oprichter van de 'Groeppa Doverija', de 'Vertrou- wensgroep' ofte wel de Onafhanke lijke Vredesgroep in Moskou, een uitreisvisum voor hem en zijn gezin kreeg opgedrongen, terwijl andere leden van de groep gearresteerd zijn en langdurige gevangenis straffen mogen verwachten. 2. Picturaal. Aan de wand hing een tekening van zijn hand, waaruit bleek dat hij een technisch be kwaam tekenaar is. Van zijn werk had hij niets mogen meenemen, bo vendien waren de 88 schilderijen die hij in februari 1981 'illegaal' in zijn woning had tentoongesteld al 20 minuten na de opening door de binnengedrongen KGB geconfis queerd en nooit meer teruggegeven. De ene tekening die het Westen had bereikt naakt, doodshoofden, atoompaddestoel, - veel s-ymboliek derhalve), was vroeger al door een Nederlander meegenomen. 3. Fotografisch. Foto's aan de wand toonden de vijftien leden van de groep, bij een van hen thuis, in vergadering bijeen. De werkelijke helden van de Sowjet-Unie. Een van hen was Sergej Batovrin: 'he seems so near and yet so far', om Tennyson even te citeren... Een week na zijn aankomst in het Westen rookte hij nog steeds het merk 'BT', Bulgar Tabac, Bulgaar se exportsigaretten. Zijn schilderij en mocht hij weliswaar niet meene men, maar wel dertig pakjes 'BT' - hij gaf toe een straffe roker te zijn. Hoe ziet zo'n Moskouse ijveraar voor de vrede eruit, zult u willen weten? Precies zo als een Amster damse: baard, snor, stalen bril, va le gelaatskleur. Bovendien sprak hij perfect Amerikaans, omdat hij als zoon van een vader die (nog steeds) bij het ministerie van bui tenlandse zaken van de USSR werkt zijn eerste twaalf levensja ren in de Verenigde Staten door bracht. Dissident wil hij overigens niet ge noemd worden, omdat de mensen in het Westen denken dat dissiden ten de staat omver willen werpen en strafrechtelijke vergrijpen ple gen. Wij legden hem uit dat wij dat niet dachten, maar dat RiLSSische dissidenten denken dat wij dat denken. Ik zei dat ik hem een mak kelijke en een moeilijke vraag wil de stellen. De makkelijke was: hoe oud is jullie dochtertje? Ze bleek 15 maanden te zijn, dat betekende dat ze drie maanden oud was toen Ser gej Batovrin het initiatief voor de Moskouse vredesgroep nam, we tend dat hij daar het grootste ge donder mee zou krijgen. Het fascineert mij al jaren, dat elke keer als de voorzitter van een Rus sische Helsinkigroep of Amnesty Beweging of Vredesgroep opgepakt wordt en naar een strafkamp wordt gestuurd, de volgende dag de naam van de nieuwe voorzitter aan westerse correspondenten be kend kan worden gemaakt. Mijn moeilijke vraag was dan ook: hoe komt een mens ertoe zo'n hachelijke (onbetaalde) functie te gaan bekle den als hij pas vader is geworden? Sergej Batovrin grijnsde me vrien delijk toe en zei: Je hebt het ant woord zelf al gegeven. Juist als je net vader bent geworden wil je een vreedzame toekomst voor je kind. Als je jezelf daar niet voor inzet, wie moet het dan doen? De voorzit ter van de officiële Sowjet-Vredes- beweging in elk geval niet... Een bevredigend antwoord, maar toch... Op 4 juni 1982 maakte de Onafhankelijke Vredesgroep zich bekend, vroeg om ideeën van Sow- jetrussische burgers, en op 12 juni 1982 werd na het allereerste tele foontje de telefoon afgesneden. Ba tovrin werd opgepakt, onder vraagd, losgelaten, meteen op straat weer opgepakt, op ander po litiebureau ondervraagd, losgela ten, op straat meteen weer opge pakt, op weer een ander politiebu reau ondervraagd, losgelaten, weer opgepakt en op een vierde po litiebureau ondervraagd. Daarna kreeg hij vier maanden huisarrest. Zijn eigen huis was zijn gevange nis. Zijn moeder mocht het huis niet uit (behalve eens per week om on der KGB-geleide boodschappen te doen), zijn vrouw en haar baby, die toevallig niet thuis waren toen het huisarrest inging, mochten er al die tijd niet in. Voortdurende korte officieuze ondervragingen, en be dreigingen: hij zou een ongeluk krijgen, ze zouden zijn dochtertje doden. Daarna werd hij een maand in een psychiatrische inrichting opgeslo ten, en na zijn vrijlating daaruit continu gevolgd, waar hij ook ging. Hij legde uit hoe dat toegaat. We denken: iemand in een vale regen jas, die je in de verte, nauwelijks zichtbaar, schaduwt. Vergeet het maar. Zodra hij buiten kwam werd hij door vijf, zes, soms tien KGB-mannen omringd, die hem voor de voeten liepen en hem bijna bij de hand meevoerden, waar hij ook ging. Daar gaat, zei Sergej Ba tovrin, een geweldige dreiging en benauwenis van uit, te meer omdat zij ondertussen nog van allerlei zeggen, bedreigingen fluisteren et cetera. Kortom: 't is daar anders dan hier, als je vrede wilt. En toch praat Sergej Batovrin en ziet hij er uit als een gewone Amsterdamse student of kunstschilder zoals die op 21 november 1981 voor de vrede demonstreerde... Varia De Nederlandse Hervormde Kerk moet in de periode van 1984 tot 1986 ten minste 15 procent bezui nigen op basis van de landelijke begroting van 1982. Daarbij mo gen geen gedwongen ontslagen vallen. (Bij de instellingen van de Hervormde Kerk werken op het ogenblik 324 mensen). Door natuurlijk verloop, vrijwillige arbeidstijdverkorting en deel tijdbanen moet het personeelsbe stand worden teruggebracht, desnoods ook door verplichte ar beidstijdverkorting. De synode, die deze week op 'Hy- depark' in Doorn vergadert, ging gisteren met 42 tegen 9 stemmen akkoord met de uitgangspunten voor het bezuinigingsbeleid. Het bestuur van de synode heeft eind mei al een 'selectieve vaca turestop' ingesteld (open plaat sen alleen in de noodzakelijkste gevallen opvullen). Voorzitter J Traas van de bezuinigingscom missie zei, dat ook het tekort over 1982 moet worden ingelo pen. De commissie wil vooral op pro vinciaal niveau decentraliseren en de classes (regionale verban den) een grotere taak geven. Beroepen. Hervormde Kerk: be roepen te IJhorst-De Wijk G. A. Radersma Nuis (streekgemeente 'Vredewold', Gr.); aangenomen naar Curacao (Verenigde Protes tantse Gemeente) kandidaat B. Hengeveld Zevenaar; toegelaten tot de evangeliebediening me vrouw A. I. van Amstel Diemen en J. B. Beijer Utrecht; toegela ten tot de evangeliebediening en beroepbaar J. de Goei Asperen en H. van Meerveld Bergschen- hoek. Hoogleraar. De hervormde syno de benoemde gisteren professor dr. H. W. de Knijff tot kerkelijk hoogleraar in de dogmatiek en bijbelse theologie aan de Utrechtse universiteit, als opvol ger van dr. J. M. Hasselaar, die onlangs met pensioen ging. Dr De Knijff doceerde tot nu toe aan deze universiteit christelijke ethiek. Tachtig. De bekende gerefor meerde theoloog professor dr. G. C. Berkouwer is gisteren 80 jaar geworden. Hij woont in 'Over- bosch' te Voorhout (Sportlaan 3). Zingen. De kerkeraad van de hervormde gemeente in Noor den (bij Nieuwkoop) zal over eni ge tijd een gemeentevergadering beleggen, waarin de vraag aan de orde komt of het 'ritmisch zin gen' zou kunnen worden inge voerd. Enkele leden hadden hier over vragen gesteld op een ge meente-avond in januari van dit jaar. Kleding en haar. De synode van de Gereformeerde Gemeenten in Nederland - een wat men noemt 'zware' kerk - gaat de ouders op roepen om meer ernst te maken met hun verantwoordelijkheid in de opvoeding van hun kinderen. Uitvoerig hield de synode zich de ze week in Barneveld bezig met de 'voortschrijdende wereldge lijkvormigheid' in de gemeenten, die vooral blijkt uit de kleding en de haardracht. "Ouders dienen hun kinderen niet alleen voor deze tijd op te voeden, doch veel meer bij te brengen, wat nodig is op weg en reis naar de eeuwigheid", zegt de synode. "Als dat meer zou gebeuren in de gezinnen, zouden allerlei uitwas sen van wereldgelijkvormigheid, die nu worden waargenomen, kunnen worden teruggedron gen". Zomeravondzang Woensdag 15 juni begint weer de zomeravondzang in de Oude Kerk aan de Boulevard te Kat wijk aan Zee. Er worden 'beken de geestelijke liederen' gezon gen, afgewisseld door koor- of solozang. De samenkomsten du ren ongeveer een uur. Ze begin nen steeds om 8 uur. De laatste is op 31 augustus. Het blad 'Waarheid en Eenheid' van behoudende gereformeer den heeft een rubriek onder de titel 'Wist u...\ waarin voorvallen worden opgesomd die moeten aantonen, hoe diep sommige ker ken en vooral de Gereformeer de Kerken in Nederland - aan 'de waarheid' zijn ontzonken. Tipgevers - altijd 'broeders' ge noemd - leveren de heer J. P. Wijsman voldoende stof om zijn wekelijkse rubriek te vullen. Uit zijn kolom van vandaag het vol gende: "Wist u, dat onder een grote adver tentie van het Interkerkelijk Vre desberaad in Vlaardingen de na men voorkomen van vijf plaatse lijke gereformeerde predikanten; dat één van de ondertekenaars isde voorzitter van de huidi ge synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland, dr. H. J. Kouwenhovendat ook de vrou wen van deze predikanten onder het stuk stonden?" "Moge de Heere ons tot hulp en sterkte zijn. Tot DV de volgende week". Zo besluit de heer Wijs man zijn rubriek. Clemenskerk. De priester-broe derschap 'Pius X' van de conser vatieve Franse bisschop Lefeb- vre heeft belangstelling voor de leegstaande Clemenskerk in het dorp Gerwen in de Brabantse ge meente Nuenen. Volgelingen van Lefebvre willen vandaaruit hun opvattingen in het Neder landse taalgebied gaan verbrei den. Het gemeentebestuur van Nuenen - eigenaar van de kerk - beraadt zich op 't ogenblik over de vraag of de vestiging van deze groep past binnen de Gerwense ge meenschap. Homofilie. Vandaag praat de hervormde synode over een ei gen 'gespreksnota' inzake homo filie. Het COC, de vereniging tot integratie van homoseksualiteit, heeft deze nota - getiteld 'Ver warring en herkenning', al afge wezen. Het stuk biedt homosek suelen binnen de kerk geen steun in de rug, maar verklaart hen bij de discussie binnen de gemeenten vogelvrij, meent het COC Ook het 'Werkverband van homo seksuele theologen' is zeer te leurgesteld. De samenstellers zijn er niet in geslaagd, homosek suelen als gewone gemeentele den te erkennen", zo was hun reactie. De nota spreekt over de gemeenteleden als 'wij' en over de homoseksuelen als 'zij'. De 41 vaten met dioxine, afkomstig uit het Ita liaanse plaatsje Seveso, zijn "veilig" in Bazel, waar zij, na veel omzwer vingen, eindelijk zullen worden vernietigd. Dat dioxine een gevaarlijke stof is. staat wel vast. Maar hoe gevaarlijk, daarover verschilt men van mening. De Leidse hoogleraar in de organische chemie, Arne van der Gen, is er van overtuigd dat het een "zeer zwaar gif' is, zelfs het gevaarlijkste gif ooit door mensenhan den gemaakt. Toch lo pen de meningen over de ernst van de dioxine situatie ver uiteen. Een Amerikaans echtpaar koopt een tweedehands auto. Na ver loop van tijd krijgen de man en vrouw verschijnselen die op al lergie lijken. Een medisch on derzoek wijst uit dat het geen allergie is, maar uitslag die het gevolg is van vergiftiging met dioxine. Bij naspeuring blijkt de auto te zijn gekocht van ie mand die vlakbij een fabriek woonde, waar dioxine wordt geproduceerd. De Zweed Hardell doet een on derzoek naar de doodsoorzaak van arbeiders die hebben ge werkt met ontbladeringsmid- delen, waarin dioxine voor komt. Van de honderdvijf ge vallen die Hardell onderzoekt, blijken er dertig aan kanker te zijn overleden, van wie vijf aan weke delentumoren. Normaal gesproken is de kans dat ie mand een dergelijke vorm van kanker krijgt één op tweehon derd. Is hiermee nu onomstotelijk be wezen dat dioxine, dat onder meer vrijkwam bij het ongeluk in de chemische fabriek in Se veso in 1976 en dat voorkwam in de ontbladeringsmiddelen die de Amerikanen in Vietnam gebruikten, de grote verwek ker is van bepaalde ziekten? Prof. Arne van der Gen, hoogle raar in de organische chemie aan de Leidse Universiteit, wil hier niet volmondig positief op antwoorden. "Dat dioxine een heel zwaar gif is, staat wel vast. Toch is het moeilijk aan te to nen in hoeverre, behalve het beruchte chlooracné, bepaalde ziekten, zoals kanker en som mige zenuwstoornissen door dit gif worden veroorzaakt. Er zijn maar weinig laboratoria uitgerust voor het onderzoek naar dioxine. Vanzelfsprekend spelen de veiligheidsaspecten hierin een belangrijke rol en het is een kostbare zaak een la boratorium voor dit specifieke onderzoek in te richten. Bo vendien is dioxine in het men selijk lichaam heel moeilijk op te sporen, omdat het in heel ge ringe hoeveelheden al werk zaam is. Pas na een ramp zoals die in Seveso zijn er genoeg menselijke 'proefdieren' bij wie onderzoek naar de aanwe zigheid en de gevolgen van dioxine kan worden gedaan". Taboe Dioxine is een eenvoudige bena ming voor 2,3,7,8-tetrachloor- dibenzo-p-dioxine. Het kan door verschillende oorzaken in het milieu komen: het was als verontreiniging aanwezig in een van de ontbladeringsmid delen die de Amerikanen in Vietnam gebruikten en dat 'Agent Orange* werd genoemd. Het werd in enorme hoeveel heden over de Vietnamese jungle uitgeworpen. Een ver gelijking: om te ontbladeren of onkruid te verdelgen gebruikt men in de landbouw 2 kilo ver delgingsmiddel per hectare. In Vietnam werd 20 tot 30 kilo per hectare uitgestrooid. Overi gens is dit ontbladeringsmid- del nu in veel landen, waaron der Nederland, taboe. Ook door een ongeval kan dioxi ne vrijkomen. Tragische voor beelden zijn het ongeluk bij Philips Duphar aan de Amster damse Hemweg in 1963, en in de Icmesa-fabriek in Seveso in 1976. Ongevallen, waarbij door oververhitting van de inhoud van een reactieketel dioxine vrijkwam. Wat veel mensen niet weten, is dat ook bij de vuilverbranding dioxine in de lucht komt. Het is slechts een geringe hoeveel heid - circa 0,5 kilogram per jaar -, maar de overige giften in de vliegas en vliegstof van de vuilverbranding, "doen ook mee", aldus prof. Van de Gen. Twijfel Hoewel er dus enige "praktijker varing" met dioxine is, hebben wetenschappers grote twijfel over het resultaat van de on derzoeken die daarna bij men sen zijn gedaan. "Geboorte-afwijkingen, miskra men en dergelijke worden na zo'n ramp natuurlijk veel beter geregistreerd dan daarvoor", aldus Van de Gen. "Om een voorbeeld te noemen: in Seve so kwamen er vóór de ramp in 1976 drie of vier geregistreerde miskramen en/of geboorte-af wijkingen per jaar voor. Na 1976 werd dat aantal ineens dertig tot vijftig per jaar. Maar je kunt je afvragen hoeveel mensen vóór die ramp een mis kraam bij hun arts kwamen melden". In Vietnam ligt het percentage geboorte-afwijkingen niet ho ger dan elders in de wereld. Toch bestaat ook hier twijfel, omdat een tweetal afwijkingen in sterke mate voorkomt: Sia mese tweelingen en anencae- phalie, het ontbreken van schedeldak en grote hersenen. Ook leverkanker, waarvan de oorzaak veelal aan dioxine wordt geweten, komt in Viet nam veel voor, maar het per centage ligt weer lager dan in sommige Afrikaanse landen. Bovendien kan die leverkan ker ook worden veroorzaakt door "Aflatoxine" een afschei- dingsprodukt van een schim mel, die veel op aardnoten (pinda's) en rijst voorkomt. Voorzichtig Toch staat er inmiddels genoeg over dioxine vast, om de groot ste voorzichtigheid te betrach ten. Zo gaf in de jaren zeventig Dow Chemical, de voornaam ste (Amerikaanse) producent van 'Agent Orange' opdracht tot een kostbaar onderzoek naar de gevolgen van het ge bruik van dit ontbladerings- middel. Van de Gen:"Veel Amerikaanse Vietnamvetera- nen zijn vlak na de ontblade ring door de verwoeste jungle getrokken. Dow Chemical wil de op alles voorbereid zijn. Er wachten het bedrijf schade claims van veteranen die na dien ziek zijn geworden". De onderzoeker Kociba toog aan het werk met proefratten en verdeelde het onderzoek over drie groepen. De eerste groep ratten kreeg 0,1 microgram dioxine per dag door zijn eten, de tweede groep 0,01 micro gram en de derde 0,001 micro gram. De eerste groep, die dus de grootste dosis binnenkreeg, vertoonde na enige tijd ver schijnselen van leverkanker; bii de tweede groep constateer de Kociba celverandermgenin de lever, die worden gezien als een voorstadium van leverkan ker, terwijl bij de derde groep ratten geen ziekteverschijnse len optraden. Dow Chemical heeft onlangs ver klaarddat de Amerikaanse re gering al in de jaren zestig op de hoogte was gebracht van de mogelijke kwalijke gevolgen van het gebruik van 'Agent Orange' voor de mens. De rege ring in de VS ontkent dat ove rigens halstarrig. Toch is er een rapport van de toenmalige minister van defen sie McNamara, waarin wordt gewaarschuwd voor de groeiende onrust onder de Zuidvietnamese bevolking over de gevolgen van de ont bladeringsmiddelen. "Er is sprake van vergiftigingsver schijnselen: de onrust is niet uitsluitend en alleen toe te schrijven aan Vietcongpropa- ganda", aldus het rapport. Oneens Het ligt voor de hand dat Dow Chemical (die aardig aan de ontbladering verdiende) en de Amerikaanse regering elkaar de schuld geven. Maar veront rustender nog is het dat weten schappers het met elkaar on eens zijn over het gevaar van dioxine. Zo zegt de één dat de dioxine die in de vliegas van de vuilverbranding zit geen be dreiging voor de volksgezond heid vormt, terwijl de ander 0,5 kilogram per jaar al danig verontrustend acht. De weten schap is het dus niet eens over de hoeveelheid dioxine waar aan het menselijk lichaam on gestraft kan worden blootge steld. Het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Biltho- ven spreekt in een recent rap port van 240 picogram (een miljoenste van een miljoenste gram) per persoon per dag. Maar bij een andere benade ring, waarbij één sterfgeval ten gevolge van dioxine per een miljoen mensen aanvaardbaar wordt geacht, komt men op slechts 13 picogram per per soon per dag. Onderzoek Inmiddels is in veel landen het onderzoek naar dioxine ver sneld op gang gekomen. Au stralië onderzoekt zijn oorlogs veteranen, die indertijd in Vietnam met het gif besmet kunnen zijn geraakt. En ook de VS intensiveren het onder zoek. Daarbij is gebleken dat de fabriek Diamond Alkali, die indertijd ook Agent Orange aanmaakte, er in de jaren zes tig eveneens van op de hoogte was, dat het personeel van de fabriek gevaar liep. Niettemin bleef het bedrijf op volle toe ren werken om de gewenste produktie te halen. Op het terrein van de oude fa briek in New Jersey is na het nemen van bodemmonsters geconstateerd dat de concen tratie dioxine daar op sommige plaatsen 500 delen per miljard bedroeg. Het Amerikaanse Fe derale Bureau voor Milieube scherming (EPA) acht één deel per miljard al schadelijk voor de gezondheid. Er loopt op het ogenblik in de VS een groot onderzoek, dat door het ministerie van oorlogsvete ranen in gang is gezet. Alle 1242 indertijd bij de ontblade ring in Vietnam betrokken mi litairen worden vergeleken met eenzelfde aantal mensen dat niet met verdelgingsmid delen heeft gewerkt. In de loop van dit jar zullen de eerste re- sultaen van het onderzoek be kend zijn. Het is de bedoeling de twee groepen twintig jaar lang te blijven volgen en verge lijken. Probleem Ook Nederland wordt volop ge confronteerd met de proble men van dioxine. Dat betekent echter nog allerminst dat de gevaren van het gebruik van deze stof voldoende worden onderkend. Integendeel, de meningen zijn nog volop in ontwikkeling. Zo ziet het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid dioxine officieel niet als een verwekker van kanker, maar "slechts" als kan- kerbevorderend. Een opvat ting die, zo blijkt uit uitlatin gen van Van der Gen, inmid dels sterk in discussie is.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19