GESLAAGDEN Verliezers in Labour schuiven schuld weg Wat gaat Maggie met winst doen? Geen vast plan NAVO voor overnemen taak Nadruk op allerarmste landen De vakantie is straks al duur genoeg, dus haal nu die 4 cent korting. HUE Britse pers blij met winst Torries -C Belfast onrustig Bij militaire actie lidstaat Blokkade bij Van Gend en Loos wegens ontslagplan Premier Lubbers op UNCTAD-conferentie: VRIJDAG 10 JUNI 1983 LONDEN (AFP) - "Conservatieve stormvloed", deze titel van de "Daily Mirror", die de Labour sympathiekgezind is, geeft van ochtend de toon van de Britse pers weer na de grote verkie zingsoverwinning van premier Thatcher. "Maggie is er weer" schrijft de Dai ly Express (conservatief), onder strepend dat Labour zich door de kiezers liet verpletteren. De conservatieven op weg naar een meerderheid van meer dan 100 zetels schrijft de Daily Mail (con servatief) onder een enorme titel "Maggie wint - Shirley (Wil liams, voorzitter van de sociaal democratische partij) en Benn (leider van extreem-links in La- bour) verliezen". Voor de Sun (conservatief-popu- lair) luidt de kop "de grote slach ting van Maggie". En de Star (conservatief-populair) schrijft: "Winnend. Een triomferende Maggie is weer op nummer 10 (Do wningstreet)" De Times beperkt zich ertoe te constateren dat de parlementaire macht van de Labourpartij onge- Varia ~N Jr twijfeld de zwakste sedert de oorlog zal zijn en dat mevrouw Thatcher met een stormvloed te rug is. Het onafhankelijke blad schrijft op de voorpagina dat de socialistische leiders zullen beta len. Voor de Daily Telegraph gaat het eenvoudig om een vloedgolf voor de conservatieven. Het gro te conservatieve dagblad merkt over het verlies van Tony Benn op dat hij bij de massaslachting van links verslagen is. Het communistische partij-orgaan de Morning Star wijdt slechts twee kolommen aan de gebeurte nis: Groot-Brittannië veroordeelt zichzelf tot een nieuw mandaat van de conservatieven. LONDEN (Reuter) De verwijten in het Labourkamp waren al veelvuldig te horen nog voordat het verkiezingsresultaat helemaal bekend was. De PLV-leider Denis Healy, die de campagne van de partij domi neerde maar soms blunderde met verkeerd gekozen aanvallen op Thatcher, gaf "renegaten van de Labour" die de partij verlie ten om de sociaal-democratische partij SDP te vormen, de schuld. "Ik geloof dat de afvalligen de democratie in het land enorm veel kwaad gedaan hebben. Zij moeten nu het puin in ogen schouw nemen dat zij achterlie ten en ik hoop dat zij van berouw vervuld zijn". James Callaghan, Labour-premier tot hij bij de verkiezingen van 1979 verslagen werd, zei dat het partijbeleid van eenzijdige kern ontwapening niet aanvaardbaar voor de kiezers was. "Als links mij de schuld geeft, steken zij de koppen in het zand", zei hij. LONDEN (GPD) - In Noord-Ier- land zijn gisteren 138 personen gearresteerd omdat ze zich in het stembureau uitgaven voor ie mand anders. In de straten van Belfast was het onrustig. Een man met een geweer dwong een bus tot stoppen, liet de passa giers uitstappen en stak vervol gens de bus in brand. Een Land rover van de politie onderging eenzelfde lot. Een gekaapte tank wagen kwam voor een politiebu reau tot ontploffing. Niemand raakte gewond. De resultaten van de verkiezingen in de Hebriden en Noord-Ierland zullen pas in de loop van de dag bekend worden. In Ulster waren het de Unionisten, de SDLP en Sinn Fein die elkaar de 17 Lager huiszetels betwistten. Terwijl verdrietige Labourleiders het aantal collega's telden die uit het parlement weggestemd wer den in de vernietigendste neder laag in een halve eeuw tijd - fi guren zoals Tony Benn, Joan Lestor, Shirley Summerskill en David Ennals verdwenen - pro beerden zij toch het hoofd op te heffen. "De strijd om de volgen de verkiezingen begint onmid dellijk", verklaarde partijleider Michael Foot, eraan toevoegend dat hij "in een of andere capaci teit" daarbij zou zijn. Maar politieke deskundigen zeiden dat Foots leiderschap nu voorbij leek te zijn. De partij zal v delijk niet met de witharige ora tor, die bij de kiezers niet al te goed viel en die volgende maand 70 wordt, aan het roer de volgen de verkiezingen benaderen. Foot was er zeker van dat er een enorme vastbeslotenheid zou zijn om te beginnen met de we deropbouw van de partij in het hele land. Hij zei dat hij daarin zijn volledige rol zou spelen. Maar volgens de deskundigen zou Foot een uitdaging van zijn leiderschap vermoedelijk niet betwisten. Labour-leider Michael Foot met zijn vrouw Jill, nadat hij zijn nederlaag had toegegeven. (Foto AP) "Een ongebruikelijk grote meer derheid". Daarom heeft pre mier mevrouw Thatcher tij dens de verkiezingscampagne steeds weer gevraagd, en die heeft ze gekregen ook. Haar Conservatieve Partij heeft een grotere meerderheid in het La gerhuis gehaald dan sinds 1945 is vertoond. De onmiddellijke vraag is: wat gaat ze met die meerderheid doen? Zal mevrouw Thatcher de komende vijf jaar vooral ge bruiken om voorzichtig uit te bouwen wat ze in de afgelopen regeerperiode tot stand heeft gebracht, of wacht het Britse volk een draconischer be wind? De premier zal, net als ze in haar eerste regeerperiode heeft ge daan, de mensen dan weer voorhouden dat dat nodig is, omdat anders de inflatie uit de hand loopt en de economie nooit gezond wordt. „Tanden op elkaar. Later wordt het be ter", zal haar boodschap zijn die door haar niet welgezinde lieden tot „sado-monetarisme" is gedoopt. Maar zal ze verder gaan en bij voorbeeld de (gratis) nationale gezondheidszorg aantasten, of de pensioenen, andere uitke ringen? Heel wat politieke commentatoren hebben zich de afgelopen weken de vraag door Henk Dam Tegenstanders van de premier hebben tijdens de verkiezings campagne steeds weer her haald dat het wel eens heel on aangenaam onder een regering Thatcher II kan worden. La- bour-leider Michael Foot ge bruikte woensdag zijn laatste persconferentie om te waar schuwen voor de „lelijke, egoistische maatschappij" van de Tory's waarin „bezitters en niet-bezitters onverzoenlijk te genover zullen komen te staan". Anderen hebben meer gedetail leerd gesproken en geschreven over wat mevrouw Thatcher met de Britse samenleving zou kunnen doen als ze besluit haar meest rechtse instincten te volgen. Ze zou de doodstraf kunnen herinvoeren, ze zou de immigratiewetten kunnen ver scherpen, burgerrechten gaan inkrimpen en - de meest ge hoorde waarschuwing - de ver zorgingsstaat verder kunnen aantasten. Zal het zo'n vaart lopen? Het staat wel vast dat een regering Thatcher II de economische politiek die de afgelopen vier jaar is gevolgd, zal blijven vol houden. En dus zal de over heid een terughoudend finan cieel beleid blijven voeren, zul len slecht lopende bedrijven hooguit mondjesmaat steun ontvangen, en zal de publieke sector verder moeten inkrim pen. Meer bedrijfssluitingen en hogere werkloosheid zullen het gevolg zijn. Thatcher: historische meerder heid (Foto: AP) gesteld: „Waarom zou ze?". En inderdaad, waarom zou ze het Britse volk, dat tenslotte over vijf jaar wéér een regering zal kiezen, zo bij de tang nemen? Wat wint ze daarmee? „Ik ben geen extremist", zei de premier woensdag op haar laatste persconferentie in het kader van de verkiezingsstrijd. De samenstelling van haar nieuwe kabinet zal hierom trent de eerste aanwijzingen geven, met name de aan- of af wezigheid van mensen als Pym (thans minister van bui tenlandse zaken), Whitelaw (binnenlandse zaken), Prior (Noord-Ierland) en Walker (landbouw). Genoemde bewindslieden verte genwoordigen een stroming in de Conservatieve partij, die weinig voor de meest harde kanten van het Thatcherisme voelt. Als deze „wets" (half- zachten), zoals mevrouw That cher ze weieens honend noemt, uit de nieuwe regering worden gelaten, dan mag dat gevoeglijk als een hoogst be denkelijk signaal worden op gevat. Toen ruim drie weken geleden de verkiezingscampagne van start ging, zeiden de politieke koffiedikkijkers: „Deze verkie zingen zullen om mevrouw Thatcher gaan. De persoon van de premier zal centraal staan". Tot op zekere hoogte hebben deze commentatoren gelijk ge kregen. De premier en haar medewer kers hebben van de campagne van de Conservatieve partij in hoge mate een persoonsgebon den affaire gemaakt. Het ging steeds om Margaret Thatcher, haar vasthoudende karakter, haar moed, haar charisma. Ge zegd moet worden, dat de pre mier deze toch niet geringe op gave met groot elan heeft uit gevoerd: haar campagne was een vlekkeloos spektakelstuk. Maar dat is nog niet de reden waarom haar partij nu zoveel zetels in het Lagerhuis heeft gekregen. Wat werkelijk ter discussie stond, was namelijk de Labour-partij. Veel Britten hebben op de Conservatieven (of op de Alliantie) gestemd omdat ze zo bang waren voor het alternatief, een Labour-re- gering. Het verkiezingsmanifest van La bour, met z'n links-radicale in slag, is bijzonder slecht geval len. De Britten willen niet een zijdig van hun kernwapens af omdat ze bang zijn voor de Russen, ze willen niet uit de EG omdat ze bang zijn voor hun banen, en ze willen geen 60 miljard pond aan publieke werken in vijf jaar uitgeven omdat ze bang zijn dat hun spaarcentjes dan hun waarde verliezen. Het Labour-programma was ir reëel, en dat heeft het electo raat afgestraft. De kiezers heb ben verder laten blijken het onderlinge geruzie in de partij, dat nota bene tijdens de ver kiezingsstrijd nog werd voort gezet, niet te willen. Ze hebben Labour tenslotte gestraft voor het tot partijleider kiezen van de welwillende maar onprakti- sche en voor de harde politiek te aardige Michael Foot. Het is, dat het districtenstelsel de opkomst van een derde stro ming in de Britse politiek zo lang kan tegenhouden, anders was de Alliantie SDP-Libera- len (die men gematigd links van signatuur kan noemen) nu de grootste oppositiepartij. Die rol zou de Alliantie in de toe komst alsnog kunnen krijgen, als Labour er de komende maanden niet in slaagt, orde op zaken in eigen huis te stellen. Het te verwachten scenario: Mi chael Foot zal aftreden, en bij het partijcongres in oktober zal een nieuwe leider gekozen worden. Wordt dat een man van rechts (Healey of Shore), dan zal niets de socialisten in de weg staan om de verloren kiezersgunst weer terug te winnen, zeker niet, als die nieuwe leider de Trotzkisti- sche stroming in de partij gaat aanpakken. Wint de linkervleugel, dan moet gevreesd worden dat de pogin gen tot zelfmoord, die de La bour-partij de afgelopen jaren heeft gepleegd, deze keer met succes zullen worden be kroond. Als de verkiezing van gisteren iets heeft getoond, dan is dat, dat de Britten niets moeten hebben van het radica lisme van Benn en de ziinpn De politieke commentator Peter Jenkins beschreef dat enige dagen geleden, toen het desa streuze resultaat voor Labour al door de opiniepeilingen was aangekondigd, in zijn krant The Guardian als volgt: „Deze verkiezing gaat niet om men sen die de Labour-partij in de steek laten, maar om de La bour-partij die de mensen in de steek laat". DEN BOSCH (ANP) - Een blok kade van 14 van de 29 chauffeurs van Van Gend en Loos bij de ves tiging in Den Bosch is gister avond om-half negen beëindigd. De actie, waardoor het werk de gehele dag stil lag, was gister morgen begonnen uit protest te gen het ontslag van drie werkne mers. De actie werd opgeschort nadat vertegenwoordigers van de Vervoersbond FNV en de di rectie van Van Gend en Loos een afspraak hadden gemaakt voor een nader gesprek over de rede nen van het ontslag. De Vervoersbond ondersteunt de mening van de actievoerders, dat het veelvuldige ziekteverzuim van de ontslagen werknemers te wijten is aan de slechts arbeids omstandigheden in de goederen loods van Van Gend en Loos in Den Bosch. Volgens de woord voerder van de Vervoersbond zal Van Gend en Loos in het over eengekomen gesprek de redenen voor het ontslag hard moeten maken. Het staat volgens hem vast dat de bond het ontslag daarna zal aanvechten. "Volgens ons is er sprake van een kenne lijk onredelijk ontslag", aldus de woordvoerder. Volgens de Vervoersbond zijn de drie ontslagen omdat ze veelvul dig ziek waren. Die ziekte was volgens de Vervoersbond te wij ten aan de slechte arbeidsom standigheden in de goederen loods van Van Gend en Loos waar veel vuil en zwaar werk zou moeten worden verricht en de werknemers voortdurend op de tocht staan (letterlijk). "Dat dis functioneren is dus niet de schuld van de werknemers maar dat heeft het bedrijf aan zichzelf te wijten", zegt vakbondsbe stuurder Krol. "Het is zeer begrijpelijk dat de an dere werknemers tegen deze ont slagen in het geweer zijn geko men. Ze vrezen dat ze straks in hetzelfde schuitje terecht komen als hun drie collega's". Volgens de directie zijn er ook an dere "en wel zwaarwegende re denen dan alleen ziekteverzuim" die tot de ontslagaanvraag heb ben geleid. DEN HAAG (GPD) Er bestaat binnen de NAVO geen kant en klaar plan voor het opvullen van gaten in de bondgenootschappelijke verdediging, wanneer één van de lidstaten militaire operaties buiten het NAVO-gebied onderneemt. Dat zei minister van defensie De Ruiter gisteren tegen de Tweede-Kamercommissie voor defensie. De NAVO-ministers van defensie hebben vorige week in Brussel gesproken over de situatie die kan ontstaan wanneer een lid staat troepen aan de NAVO-ver- dediging moet onttrekken voor operaties elders. Het daardoor ontstane gat moet dan met be hulp van de andere leden wor den gedicht. Een voorbeeld daarvan is de Falk- land-oorlog, die de Britse vloot vorig jaar tot buiten het NAVO- gebied bracht. Onder meer Ne derlandse marine-schepen wer den toen ingezet om het wegge vallen Britse aandeel in de defen sie van de Noordzee en de noor delijke Atlantische Oceaan tijde lijk over te nemen. Maar de NAVO-afspraken lijken vooral opgezet ten behoeve van de Amerikanen. Hun „rapid de- loyment force", een snel-inzetba- re gevechtseenheid voor opera ties in met name Zuidwest-Azië, wordt deels gevormd uit nu in Europa gelegerde eenheden. Dat kan leiden tot gaten in de Euro pese verdediging. In de kamercommissie bleek giste ren dat hiervoor enige huiver be staat. Het CDA-lid De Boer zei te vrezen dat Nederland daardoor ongewild instemming betuigt met eventuele militaire acties van een van de bondgenoten. Het bijspringen door onze strijd krachten vergemakkelijkt im mers het optreden van zo'n land. De Boer vroeg zich af of dan niet ook eerst „een soort instem ming" van de NAVO-bondgeno- ten nodig is met militaire acties buiten het NAVO-gebied, „zodat we niet betrokken raken bij iets waar we geen enkele zeggen schap in hebben". Ook de PvdA'er Van den Bergh bepleit te enige vorm van politieke raad pleging door het betrokken land. Minister De Ruiter zei dat opera ties buiten het NAVO-gebied wel tijdig zouden moeten worden aangemeld. Maar die operaties zijn en blijven een nationale ver antwoordelijkheid van het be trokken land. Uitbreiding van het NAVO-verdragsgebied is niet aan de orde. ALPHEN AAN DEN RIJN - Aan de Koningin Julianaschool slaagden de volgende leerlingen: J. den Daas, M. Gerritse, J. den Hou- dijker, R. Janssen, M. de Jong, I. Kal- tenecker, E. Nagtegeller, E. Odijk, W. Sassen, S. Scharroo, J. Verkerk, W. Winckler, M. Zaal, C. van der Zwan, J. Baks, S. Brune, P. van Burik, M. Gie- len, Y. de Hamer, S. Heijnis, L. v.d. Hoorn, J. de Jong, E. Koesen, K. Koopman, E. van Leeuwen, A. Pa ling, C. Segaar, A. Slof, E. Verdel, A. van Vliet, A. Westerveld. interim Algemene öcnaKelopleiding: G. Baartman, L. van Eijk, E. Hartveld, C. van Heijningen, A. Hobodides, M. Hofstede, C. van der Jagt, I. v.d. Knijff, A. Kooyman, M. Kroft, A. de Leeuw, J. v.d. Linden, G. Mocking. E. Monteny, S. van Overbeeke, J. Rijns burger, M. Verleun, A. Bloos. M. Bouthoorn, L. Dekker, F. v.d. Heuvel, E. Hoogeveen, A. de Jong, A. Kelder man, E. van Kints, M. Koetsier, C. de Lange, G. van Leeuwen, M. Meijer, S. v.d. Poorte, C. v.d. Steegt, E. van Tol, J. v.d. Veen, M. Versluis, J. Wolthuis, C. Zirkzee. LEIDEN - Aan de Prins Willem-Ale- xanderschool voor Chr. mavo slaag den: Y. Arbouw, B. van Bern mei, J. Bink, J. Bloem, J. v.d. Blom, R. Brax- hoven, R. Choufoer, L. de Does, Ch. Douwes, R. Douwes. W. Filemon, M. Funcken, C. Groenendaal, J. Groe nendijk, R. Hermsen, Th. Jasper, D. de Jonker, M. van Kalkeren, H. Kijk in de Vegte, F. Knegt, R. Koster, M. Martens, M. Mulder, D. van Oosten, A. Pfaff, A. Pronk, J. Robbers, E. Schuchhard, L. Slegtenhorst, M. Sta- vleu, G. Verboon, W. van Vliet, E. v.d. Weerthof, H. Wesselman, J. van 't Zelfde, O. Anink, P. Kruithof, H. van Mossel, A. van Rijn, E. van Vliet, R. van Vliet, J. van Dorsselaer, A. Sloot weg. OEGSTGEEST Aan de Christelijke Pedagogische Academie zijn ge slaagd aan de Havo-Top: M. Bulthuis, E. Duindam, E. Goemaat, P. de Groot, S. Hertog, M. Hoek, C. van Huijgevoort, J. Klopma, N. Oene- ma, W. Plug, M. de Raaf, Y. Schreu- der, C. Slinger. N. van der Voort, A. Wezenberg, G. Zaalberg, T. Bakker, T. Burggraaf, P. de Bruyn, H. Dick- hoff, W. Dolman, S. de Haas, M. Kraal, C. Labordus, W. Luksenburg, P. Mèy, M. Oudshoom, P. de Rijk, E. Zand vliet. Zeven kandidaten hebben een herkansing. BELGRADO (GPD) - De onder verdeling van de wereld in het rijke Noorden en het arme Zuiden moet worden herzien. Nederland maakt nu onder scheid tussen de allerarmste lan den en de rest van de ontwikke lingslanden. Het accent in de hulpverlening legt Nederland vooral op de 36 allerarmste lan den waarvoor een gecoördineer de inspanning nodig is van alle steunverlenende landen. Dit zei premier Lubbers gistermiddag voor een halflege zaal tijdens UNCTAD VI in Belgrado, de zes de conferentie over handel en ontwikkeling van de VN. Hiermee verduidelijkte de premier een initiatief van minister Schoo (ontwikkelingssamenwerking) om de allerarmste ontwikke lingslanden uit het economische moeras te trekken. Lubbers stel de de oprichting voor van een hulporganisatie met als drie be langrijkste elementen: de coördinatie van bilaterale en multilaterale donorhulp aan de minst ontwikkelde landen; - snelle aanvullende hulp over een periode van twee jaar; - binnenlandse herstructurering in de ontvangende landen zelf, di rect gericht op ontwikkeling. Nederland denkt aan een extra pakket van enkele miljarden dol lars totaal, mits hiervoor de steun van andere donorlanden gevonden kan worden. Een achterdochtig woordvoerder van Nepal, ook een minstontwik- keld land, zag in Lubbers' initia tief echter een verdere poging om de ontwikkelingslanden op te splitsen en van elkaar te ver vreemden. De onderverdeling in drie categorieën,' zoals Lubbers die aanbracht, namelijk olie-ex- porterende landen; nieuw geïn dustrialiseerde landen; en de al lerarmsten die nog aan de wieg van ontwikkeling staan, zag hij als een „verdeel-en-heers-ma- noeuvre". Voor het diploma bouwtechniek: P. v.d. Luijt, E. Huurman, T. de Vries, J. Weijers, W. Weijers, W. v. Berk, P. Daudeij, K. Degens, A. Donderwin- kel, R. Hamoen, A. Hobijn, M. Koele- mans, M. v.d. Lans, F. v. Leur, J. v. Lierop, P. v. Maris, N. Mulder, R. v. Nieuwpoort, J. Oudshoorn, J. Rotte veel, R. Seijsener, M. Snijders, H. Ver steeg, E. v. Vuren, P. Walters, J. War merdam, E. v.d. Westen, E. Zonne veld, T. Bakkenes, J. Doeswijk, G. Dolieslager, J. van Duin, C. Jonkman, R. Koolloos, M. Koomen, J. Lascaris, E Steffens, A. v. Turenhout, H. Tij- sen, F. Vink, R. Wassenaar, R. Bader, F. v.d. Burg, P. Duindam, C. de Groot, A. Hulsebosch, H. van Keeken, H. Rutten, J. van Nobelen, J. de Kidder, M. Warmerdam, R. Angevaare, R. v.d. Geer, R. v.d. Stelt, H. van Rijn. Voor het diploma elektrotechniek: R. van Rozen. R. v. Eif, W. v. Rooijen, M. Vreeken, K. Adema, A. van Velsen, R. Daudey, S. den Haan, R. Hoogkamer, L. Korbee, W. Philippo, R. v. Rooden, M. Sanders, R. v. Schie, R. Vlaskamp, A. Winkelaar, R. Keijzer, R. Meurs, J. Rueb, R. Verhaar, P. van Eeuwijk, A. Brandsma, T. v.d. Voet, R. Dhalgan- jansing, F. Jonkman, E. Perfors, G. van Diemen, A. van Noort. van der Veld, P. Griffioen. A. Amen- kour, M. v. Andel, T. Caspers, M. de Jong, F. Klinkenberg, P. de Koning, Zeeman. F. Zwaneveld, F. Numan, N. Bouwmeester, P. Broekhof, C. Ko ning, I. v.d. Lans, H. Seijsener, P. Warmerdam, H. Wassenaar, K. Eirei- ner, J. Kamp, M. Kauffman, H. Philip- se, R. Alkemade, A. Jansen, G. Móh- len, K. van Nes, H. van Paridon, R. Berkhout. A. Beyk, B. Spies, P. Aps- woude. F. Dedding, F. van Klaveren, M. van Werkhoven, H. Greeve, F. Klinkenberg, F. v. Steijn, W. v. Steijn. N. Gabel, R. Knopper, E. v.d. Linden, L. Adema, R. Berkhout, F. Brouwer, T.v. Dooren, P. de Groot, W. Kortekaas, R. Looijmans, P. Mense, B. Miggelen- brink, R. van 't Slot, J. Vledder, R. Baars, F. Bierman, J. Obdam, L. v. Kesteren, P. v. Kesteren, H. v. Koo- ten, E. Montenij, K. v. Vugt, R. Woer- Zuidhoek, J. Duivenvoorde, W. Hermans, R. Meeuwenoord, R. T\irk, J. Warmenhoven, R. Berghorst, H. Jorna, D. Stokman, A. Heemskerk, R. van der Hulst, P. Geerlings, W. van der Holst. ADVERTENTIE Premier Lubbers op de UNCTAD- conferentie. (Foto AP) Voor u het weet is het vakantietijd. en dan bent u te laat. U heeft nog precies 3 weken om de kortingcoupons uit het Shell helpt-boekje op te maken Dus: leg het boekje in uw auto en profiteer ervan. Anders gooit u geld weg En dat zou zonde zijn, nietwaar9

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17