3 'Geen korfbal; duimen draaien -C Nederland bij laatste acht "Octopussy": nieuwste Bond in Première Oprichter Van Vliet van De Algemene: Het gelijk van De Merenwijk Na 0—0 tegen Nigeria Agenda Televisie VRIJDAG 10 JUNI 1983 Varia LEIDEN - Onlosmakelijk is de naam 'Van Vliet' verbon den aan De Algemene. Op 19 juni 1933 waren Annie Overeem en Frank van Vliet er al bij toen 'De Algemeene Nederlandsche Bond van Handelsch- en Kantoorbedien den' besloot te gaan korfballen om leden te winnen. En nog altijd, een halve eeuw later, is het inmiddels al vele jaren getrouwde echtpaar langs de korfbalvelden te vin den. Zaterdag zullen ze niet ontbreken op de receptie van de korfbalclub 'De Algemene' ter gelegenheid van het vijftigjarig jubileum. Qua ontstaangeschiedenis is het een wat vreemde eend in de Leidse korfbalbijt. Kwamen de meeste korfbalclubs voort uit initiatieven uit het onderwijs of de speeltuinvereniging, zo niet De Algemene. Deze club heeft 'De Algemene Bond van Han delsch- en Kantoorbedienden' als oorsprong. Een vakbond dus, die in de vooroorlogse crisisjaren naar mogelijkheden zocht het le dental uit te breiden. Ook toen al bleek sport een uitstekend mid del om naamsbekendheid te ver krijgen. "Voetbal was de eerste keus", vertelt Annie van Vliet- Overeem, toen bestuurslid van LEIDEN - Het duo Hoeksma/ Klomp hielp de plaatsings-des- kundigen van De Merenwijk gis teren een handje. Zo links en rechts was te vernemen dat er flink 'gegoocheld' was bij de plaatsing en dat bijvoorbeeld het duo Van Tongeren/Bosch veel hoger moest worden ingeschat. Dat viel dus mee. Hoeksma/Klomp stelde de com missie gewoon in het gelijk door in drie sets af te rekenen met dit voormalige B-koppel. Een ver rassing was de uitschakeling van het duo Crepin/Van Marwijk dat bij de stand 5-2 in de derde set tegen Fernandez/Lefeber opgaf. Crepin kan zich dit weekeinde niet vrijmaken, vandaar. In het gemengd dubbel C bereik ten Hans Thuis en Anneke Wijn- veldt de kwartfinale dankzij een afgetekende zege op het koppel Wempe/Langstraat. Ook het duo Lacourt/Bosch kwam zo ver door een overwinning op de Kleins'. Bij het Dames Dubbel (D) veeg den de Meijers' (Kiki en Fleur, samen 23 jaar) de vloer aan met Klein/Poots: 6-3, 6-1. de Leidse araenng van de bond. "Maar er waren, zij het niet veel, ook vrouwelijke leden aangeslo ten bij de bond. En wat moesten die dan? Bram Martijn heeft toen voorgesteld te gaan korfballen". Hoe hij op dat idee gekomen is, vermeldt de historie niet. Korf bal was in elk geval nog nauwe lijks bekend in deze vakbonds kringen. Frank van Vliet weet het nog goed. "We zijn toen maar eens een keer bij Fluks gaan kij ken. Ik zag daar voor het eerst korfbal gespeeld worden en dacht: moet ik dat nou ook gaan doen? Steeds maar achter m'n te genstander aanhollen?". Sponsoring De afdeling korfbal kwam er niet temin en de puur Nederlandse sport kreeg de Leidse handels- en kantoorbedienden in haar greep. Al heel snel kon het twee de twaalftal geformeerd worden, terwijl ook in andere afdelingen korfbal haar intrede deed. In 1935 werd zelfs een 'De Algemee ne' sporttoernooi gehouden met ploegen uit diverse plaatsen. Het geheel werd afgewisseld met harmoniemuziek en gymnastiek- demonstraties. Het was een ideale situatie binnen de vakbond, die voor bijna alles zorgdroeg. "Ze betaalde onze bondscontributies, onze veld- huur, ons materiaal. We waren zo eigenlijk de eerste gesponsorde club van Nederland" vertelt me vrouw van Vliet lachend. Daarin school ook de reden van de breuk met de vakbond. Want by het eerste lustrum werd duide lijk, dat hoewel het toegestaan was dat huisgenoten zonder vak bondlidmaatschap konden korf ballen, het aantal korfballers wel erg groot geworden was. Zonder dat het aantal leden van de vak bond in diezelfde mate was ge stegen. "We konden kiezen", vertelt me vrouw van Vliet." Of alle buiten staanders weg en dus klein blij- Frank en Annie van Vliet 'in het zonnetje' langs het korfbalveld. Al vijftig jaar lang... ven of zelfstandig worden. Het bestuur koos voor het laatste, maar wist wel gedaan te krijgen, dat we de naam 'De Algemeene' mochten houden". Successen Hoewel secreatris-penningmeester Frank van Vliet het nu heel wat moeilijker kreeg de begrotingen sluitend te maken, overleefde de club zo al haar 'De Algemeene' zusters, die aangesloten waren bij de Arbeiders Sportbond. De zelfstandige Leidse club, korf balde in de competities van de 'Commissie voor Leidsche Korf- balbelangen', de voorganger van de Leidse Korfbalbond. Het eerste sportieve succes werd behaald in 1936, toen het eerste team vanuit deze onderbond pro moveerde naar de (K)NKB-com- petie. Een plek, die in al die jaren nooit meer afgestaan werd, ook al moesten er de eerste tijd nogal De prestatiecurve bereikte een voorlopig hoogtepunt in de zes tig- en zeventiger jaren. Met als uitschieter het seizoen 61/62, toen De Algemene eenmalig op trad in de nieuwgevormde hoofdklasse. Het echtpaar van Vliet, niet langer zelf actief, zag vanaf de kant hoe de ploeg, waarin ook de tweede generatie 'Van Vliet', de tweeling Wim en Ruud, zich manifesteer de als één van de betere Leidse clubs. Tien jaar lang werd in de zaalcompetitie in de landelijke overgangsklasse gespeeld en eenmaal waren er zelfs promotie kansen. Nederlagen tegen de de gradanten deden de twee zeges op de uiteindelijke kampioen Die Haghe echter teniet. Jeugd Die succesperiode is inmiddels voltooid verleden tijd. Het stan daardteam is zowel op veld als in de zaal een simpele tweedeklas ser. Niet dat De Algemene nu de- fintief afgeschreven moet wor den voor de korfbaltop. Het zeer actieve jeugdbeleid dat na de verhuizing in 1973 naar De Leid se Hout werd gevoerd, zal zeker eerdaags de eerste vruchten af werpen. Dankzij de toevloed van leden uit de Merenwijk verdub belde in de laatste tien jaar het ledental tot ruim tweehonderd. Inmiddels zet ook de derde genera tie 'Van Vliet' de eerste, schuch tere stappen op het korfbalveld. Zeer belangstellend gadegesla gen door de trotse grootouders. "Korfbal en De Algemene zijn gewoon een stuk van ons leven geworden. Als er een weekeinde geen korfbal is, zitten we gewoon duimen te draaien". Het zegt ei genlijk alles.... BRAM VAN GENT MONTERREY (ANP) Met grote moeite heeft Nederland gisteren de laatste acht van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal voor jeugdspelers tot 21 jaar ge haald. In een vooral in de slotfase hard duel tegen Nige ria bleef het in Monterrey 0—0 en aan dat punt had Ne derland voldoende om de laatste acht te bereiken. In de kwartfinales speelt Neder- land zondagavond (aanvang 22.00 uur Ned. tijd) in Leon tegen Argentinië, dat ongeslagen met de doelcijfers 10-0 de kwartfina les haalde. Slecht Het was in Monterrey voor 15.000 toeschouwers een slecht duel. Het Mexicaanse publiek was dui delijk op de hand van de Nigeria- nen, die vrijwel de gehele wed strijd in de meerderheid waren en in de slotfase de overwinning trachtten te forceren door hard spel. De Poolse scheidsrechter Libich trad nauwelijks op tegen het bikkelharde voetbal van de Afrikanen. In de 70ste minuut werd Erik-Jan van de Boogaard het slachtoffer van grof spel van de Nigerianen. Van de Boogaard, die in de twee de helft als vervanger van Godee in het veld was gekomen, kreeg een kopstoot en een klap met een elleboog van een tegenstander. Van de Boogaard speelde nog even mee maar werd toen ver vangen door Kramer. Na afloop van het duel was Van de Boogaard groggy en de bloed neus, die hij had opgelopen kon door bondsarts Kessel en verzor ger Monne de Wit niet direct worden gestopt. Dokter Kessel achtte het verstandig voor het nemen van enkele foto's naar het ziekenhuis van Monterrey te gaan. Nederland kreeg slechts enkele kansen in het duel met Nigeria. In de 20ste minuut schoot Godee van afstand naast en tien minu ten later, direct nadat het licht voor een gedeelte was uitgeval len maar toch werd doorge speeld schoot Van Basten uit een door Duut doorgekopte hoek schop van Godee naast. Ook Roord miste met een schot van afstand het doel. Vlak na de hervatting kopte Van Basten na een voorzet van Godee over. Na precies een uur was de fout van Teuben er bijna oorzaak van dat Nederland op achter stand kwam. Teuben verloor de bal onhandig en Edolor kreeg een fraaie kans. Het schot van de Afrikaan werd door doelman Laurs echter knap gestopt. De druk van de Nigerianen werd daarna steeds groter maar door uitstekend verdedigen van Si- looy, die zeer bekweaam werd gesteund door Duut en Koot bleef Nederland overeind. Been kreeg in de 62ste minuut een goede kans na een fraaie actie maar het schot van de Feyenoor- der werd door Agbonavebere goed gestopt. Paniek In de slotfase zette Nigeria nog eenmaal aan. De Afrikanen schuwden daarbij de hardheid bepaald niet. Nederland raakte in paniek mede doordat scheids rechter Libich (Polen) alles ac cepteerde. De ploeg van bonds coach Rijvers bleef - zij het met moeite overeind en plaatste zich door het gelijke spel bij de laatste acht. Oranje zal als thuisbasis de stad Guadalajara houden. De Neder landse ploegleiding kreeg van de FIFA toestemming vanuit die stad naar Leon te reizen, waar zondag het duel tegen Argentinië op het programma staat. Door het grote hoogteverschil in Mexi co achtte dokter Kessel het ver standiger, dat Nederland vanuit Guadalajara blijft opereren. Bondscoach Rijvers was uiteraard tevreden over het feit, dat zijn ploeg de laatste acht had bereikt. De kleine trainer prees het spel van Silooy, Duut en Koot, die te gen Nigeria de uitblinkers wa- BLIJVERS "An officer and a gentleman" - Ma- tig verhaal boeit toch door goede acteursprestaties, Lido 3, Leiden, Euro 2, Alphen. "Sophie's Choice" - Adembene mend spel van Meryl Streep, Lido "Gandhi" - Schitterend portret van Indiase leider. Studio, Leiden. "De Lift" - Verfrissende thriller van debutant Dick Maas, Lido 1, Lei den, Euro 1, Alphen. "48 Hours" - Keiharde actiefilm, Li- do 2, Leiden. "Tootsie" - Dustin Hoffmann als man èn vrouw in kleurrijke ko medie, Euro 3, Alphen. (OP)NIEUW "Caddyshack" - Sjieke golfclub als achtergrond voor vernielzuchtige lol, Luxor, Leiden. "Les uns et les autres" - Vier muzi kale families gevolgd van 1936 tot 1980, Claude Lelouch regisseerde de film, Trianon, Leiden. "Bruce Lee's game of death II" - Karate, Euro 4. Alphen. "Hot bubblegum" - Komisch be doeld. maar als zodanig mislukt, City 1, Katwijk. "De gendarme in paniek" - Louis de Funès, City 2. Katwijk. "Monty Python life at the Holly wood Bowl" - Bekende werk van illustere ploeg, City 3, Katwijk. "De groene baretten" - Oorlogsfilm, City 4, Katwijk. SEXFILMS "Privé secretariaat" - Rex, Leiden. "Schoolmeisjes" - City 4, Katwijk. Nachtfilms "Pornomodellen in lekkerland Zweden" - Rex. Leiden. "Blondjes in hun blootje" - Euro 1, Alphen. "An officer and a gentleman" - Eu ro 2, Alphen "Tootsie" - Euro 3, Alphen. "Bruce Lee's game of death II" - Euro 4, Alphen. DEN HAAG "Gandhi" - Asta (463500), al. 'Tootsie" - Bijou (461177), 12 jr. "Merry Christmas, Mr. Lawrence" - Calypso (463502), al. "Flying high, deel 2" - Babylon 1 (471656), al. "The year of living dangerously" - Babylon 2, 16 jr. "An officer and a gentleman" - Ba bylon 3, al. "One from the heart" - Cineac 1 (630637), 12 jr. "Hot bubblegum maagd" - Cineac 2, 16 jr. "Ten to midnight" - Cineac 3, al. "Les uns et les autres" - Du Midi (855770), al. "Les vacances de monsieur Hulot" - Du Midi, al. "Het is een gekke, dolle, dwaze we reld" - Euro, 12 jr. "De lift" - Metropole 1 (456756). 16 jr. "Sophie's choice" - Metropole 2, 16 jr. 'Tootsie" - Metropole 3, al. "48 Hours" - Metropole 4, 16 jr. "Hecate" - Metropole 5,16 jr. "De lift" - Odeon 1 (462400), 16 jr. "First blood" - Odeon 2, 16 jr. ."Merry Christmas, Mr. Lawrence"- Odeon 3, 16 jr. "Sophie's Choice" - Odeon 4, aL "l'Etoile du Nord" - Odeon 5, 16 jr. "Moments of love" - Le Paris 1 (656402). 18 jr. "De verleider van Place Pigalle" Le Paris 2,18 jr. "Love you" - Le Paris 3, 18 jr. "Battletruck" - Passage (460977), 16 jr. AMSTERDAM "The year of living dangerously" - Alfa 1 (278806), 16 jr. "An officer and a gentleman" - Alfa 2, al. "E.T." - Alfa 3. al. "Hecate" - Alfa 3, 16 jr. "Flying high, deel 2" - Alfa 4, al. "Sophie's choice" - Alhambra 1 (233192), 16 jr. "An officer and a gentleman" - Al hambra 2 (233192), al. "Gandhi"- Bellevue Cinerama (234876/266227), al. "Merry Christmas Mr. Lawrence" - Calypso 1 (266227/234876), 16 jr "Flying high, deel 2" - Calypso 2. al. "American gigolo" - Calypso 2,16 jr. "Erotiek in het fitness-centrum" - Centraal (248933), 18 jr. "The good, the bad and the ugly" - Cineac Damrak 1 (245648), 16 jr. "Liefde zonder schaamte" - Cineac Damrak 2, 18 jr. '|Hair" - Cineac (243639), al. "Fanny Alexander" - Cmecenter (236615), 16 jr. 'Tales of ordinary madness" - Cine- center, 16 jr. "Het zevende zegel" - Cinecenter, 16 "La notte di San Lorenzo" - Cine- center, 16 jr. "De lift" - Cinema 1 (151243), 16 jr. "High Anxiety" - Cinema 2, al. "One from the heart" - City 1 (234579), al. "Sophie's choice"- City 2, 16 jr. "Battletruck" - City 3, al. "The Missionary" - City 4, aL "Frances" - City 5 12 jr. "First Blood" - City 6, 12 jr. "48 Hours" - City 7, 16 jr. "Strawdogs" - Cine "D" (226551), 16 jr. "Pixote" - Desmet (226551), 12 jr. 'Tootsie" - Leidsepleintheater (235909), al. "Tussen de lakens" - Parisien (248933). 18 jr "Battletruck" - Rembrandtplein- theater 1 (223545). 16 jr. "Dodelyke omhelzing" Rem- brandtpleintheater 2 (223545), 16 jr. "De getatoueerde karatevechter" - Rex (246132), 16 jr. "Jaws I" - Saskia (244152), 12 jr. "The Chosen" - Studio K 231708). 16 jr. "East of Eden" - Kriterion (231708), 16 jr. "Come back to five dime Jimmy Dean", "Krieg und Frieden", "Les enfants du paradis" - The Movies (245790), 16 jr. "De lift" - Tuschinki 1 (262633). 16 jr. "L'Etoile du Nord" - Tuschinski 2. 16 jr. 'Tootsie" - Tuschinski 3, al. "Vroeger kon je lachen" - Tuschins ki 4, al. "The Verdict" - Tuschinski 5, 16 jr. "48 Hours" - Tuschinski 6, 16 jr. "The world according to Garp" - De Uitkijk (237460), 12 jr. Het Alphense Filmhuis draait vanavond (21.00 uur) "Aquir- re, der Zom Gottes" van Wer ner Herzog. De verfilming van het dagboek van een Spaans priester in de zestien de eeuw die met de conques- tadores het Amazonegebied binnentrok, op zoek naar het goudland El Dorado. Klaus Kinski speelt de hoofdrol. Het Filmhuis van het Vrije tijdscentrum draait van avond en morgen (21.15 uur) "De smaak van water" de de buutfilm van Orlow Seunke die vorig jaar op het festival van Venetië in de prijzen viel. De vermenselijking van een ambtenaar van de sociale dienst (Gerard Tholen) staat centraal. Woensdag en don derdag (20.00 en 22.15 uur) is "Menuet" van Lili Radema kers te zien, naar de gelijkna mige familieroman van Louis Paul Boon over een arbeider met een verwaarloosd ge voelsleven. Tevoren wordt de korte film "Reis door het zand" van Andras Hamelberg gedraaid. Op het filmfestival in het Franse Hyeres werd de film van de Leidse producent Harbert van der Kaap onder scheiden. K O sluit het seizoen dins dagavond (20.00 uur) in de Kapelzaal af met de laatste film uit de Truffautcyclus, "La femme d'è Coté". Het is het verhaal van een gelukkig getrouwd echtpaar dat rela ties met de nieuwe buren aanknoopt en zo herinnerin gen uit het verleden tot leven brengt. Met Fanny Ardent en Gerard Depardieu. In dit jaar van herdenkingen keert de Westduitse televisie vrijdag terug naar 17 juni 1953 toen in Oost-Berlijn arbeiders in opstand kwamen tegen het DDR-regime. Dat wordt onder meer gedaan met Night Cros sing, een film uit 1982 over de vlucht van twee Oostduitse fa milies in luchtballons naar het Westen. John Hurt en Beau Bridges spelen de hoofdrollen in dit werkelijk gebeurde ver haal, waarvan de verfilming licht tegenviel. Duitsland 2 om 16.15. John Wayne kreeg in 1969 een Oscar voor zijn hoofdrol van Rooster Cogburn in de western True Grit (vrijdag, Duitsland 1 om 22.20 uur). Wayne schiet als éénogige sheriff Cogburn een jong meisje te hulp wier vgder lafhartig om het leven is geko men. De film schijnt een vooral erg opwindend einde te heb ben. Ook op Duitsland 1 (maar dan maandag om 23.00 uur) Mes in het water, de film waarmee Roman Polanski in 1961 debu teerde en gelijk beroemd werd. Een film over de genera tiekloof. Een sportjournalist op leeftijd en zijn veel jongere vrouw nemen in hun zeilboot een lifter mee. De jongen irri teert de oudere man. Gomulka, toen Pools leider, vond het een verderfelijke film. Oordeel zelf. Voor allen die The Longest Day nog niet zagen - en dat kun nen er inmiddels niet meer veel zijn - zendt de AVRO morgen op Nederland 1 (22.30) voor de zoveelste keer die film uit. Voor allen die het nog niet weten: The Longest Day is een oorlogsfilm over de invasie in Normandië. Dezelfde avond op Duitsland 3 I'Amour en fuite (21.45 uur). Met die film besloot Francois Roman Polanski - regisseur jan Mes in het water. (foio PR) Truffaut in 1978 zijn vijfdelige serie met Antoine Doinel als hoofdpersoon. Doinel wordt wel Truffauts alter ego ge noemd en is in deze film een verliefde dertiger. In het Londense Odeontheater heeft deze week "Octopussy", de nieuwste James Bondfilm in aanwezigheid van het Britse kroonprinselijk paar (foto onder) zijn wereldpremière beleefd. Het is de dertiende in de reeks en de zesde met Roger Moore in de hoofdrol. Octopussy is geheel gemaakt in de traditie, die sinds het aantreden van Moore werd ingezet. Minder sex, minder geënt op voorstelbare gebeurtenissen, meer humor meer spectaculaire stunts. Voor het eerst mocht een vrouw een rentree in de reeks maken. Het voormalige Zweedse foto-model Maud Adams (foto links), bekend als de vriendin van "Goldfinger" speelt de titelrol en is daarmee de belangrijkste "schone" aan de zijde van 007. De film heeft tachtig miljoen gulden gekost, maar zal zoals zijn voorgangers, vermoedelijk weer een veelvoud daarvan gaan opbrengen. In de Sowjet-Unie zullen de kassa's ditmaal niet rinkelen; dat kan alleen met die Bondfilms, waarin de Russen niet als de grote boosdoeners worden afgeschilderd. Ian Flemmings romans zijn nu alle verfilmd, maar dat betekent allerminst dat "Octopussy" het laatste optreden van 007 zal zijn. September volgend jaar beginnen de opnamen van de veertiende die "From a vieuw to a kill" gaat heten en in juni 1985 zal worden uitgebracht. "Octopussy", in het teken van het nucleaire tijdperk, gaat op 7 juli in 45 Nederlandse theaters in première. In december volgt dan "Never say never again", de door een alternatief produktieteam gerealiseerde come-back van Sean Connery als James Bond. (foto's AP)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15