c Fraude nekt Slavenburg Staatslening als lokvogel hort zakelijk >- Lagere inkomens dupe van ander btw-tarief Verlies meer dan 200 miljoen gulden Lpg per schip veiligst Sprey verwacht goed jaar KK verontrust over gevolg bezuinigingen Beurs Amsterdam VRIJDAG 10 JUNI 1983 Bouwes Het Bouwes concern in Zandvoort is voor de derde maal in twee jaar tijd van eigenaar veranderd. Het Bouwes hotel, waarin het casino is gevestigd, werd voor 6,5 mil joen gulden verkocht aan de Am sterdamse belegger in onroerend goed, Maup Caransa. Een deel van Bouwes Palace - het kleine hotel - werd voor ruim een half miljoen gulden verkocht aan een Arabische belegger. Het restau rant, behorend bij Palace, blijft eigendom van M. Meerburg. Dit heeft de voormalige eigenaar van het gehele complex, M. Meer burg, gisteren bekendgemaakt. Het Bouwes concern werd vorig jaar zomer failliet verklaard, maar kort daarop gekocht door Meerburg. Waarom deze zijn be zittingen zo snel daarna van de hand deed, wilde Meerburg niet meedelen. Brink-Molyn Bij Brink-Molyn is het einde in zicht gekomen van de huidige reorganisatie van de Nederland se werkmaatschappij, waar zich nu een opgaande lijn heeft inge zet. Ook werden verliesgevende buitenlandse activiteiten ver kocht of geliquideerd. Thans is de tijd gekomen om verder te groeien met name in Zuid-Oost- Azié, zo zei bestuursvoorzitter ir. W. Brink bij de presentatie van het jaarverslag. Om de gewenste groei gestalte te kunnen geven is enerzijds geld nodig en anderzijds kennis. Op het gebied van staal-coatings en isolatiematerialen ontbeert Brink-Molyn nog kennis. Het be drijf verwacht deze te kunnen verwerven door het kopen van belangen in Amerikaanse bedrij ven, die wel over de nodige tech nologie beschikken. De op brengst van de emissie (ca. 2,7 min.) gaat Brink-Molyn groten deels gebruiken voor de aankoop van twee Amerikaanse bedrijven met een omzet tussen de 10 en 15 min. Kema Kema gaat de mogelijkheden on derzoeken om in plaats van ce ment vliegas als bestanddeel van beton te gebruiken. Als dit lukt betekent dit niet alleen dat er een belangrijke oplossing voor de verwerking van vliegas is gevon den, maar ook dat de omstreden afgraving van mergel als grond stof voor de cementindustrie kan worden verminderd. Voor het onderzoek zal het gemeenschap pelijk onderzoeksinstituut van de elektriciteitsbedrijven ge bruik gaan maken van de beton- menginstallatie waarin vorig jaar tijdens de afgraving van het Ke- ma-terrein radio-actief afval werd verpakt. Kema hoopt hiermee zo'n 300.000 ton vliegas kwijt te raken, dat als afvalprodukt overblijft bij de op wekking van de op steenkool ge stookte centrale. Sparen Ir. P. J. Lardinois, de voorzitter van de hoofddirectie van de Rabo bank, vindt dat particuliere spaarders meer risico moeten gaan nemen en hun geld risico dragend moeten beleggen in aan delen. Op een congres gisteren in Den Haag over "sparen in een tijd van economische stagnatie", georganiseerd door de Rabo bank en de Postgiro/Rijkspost spaarbank en onder auspiciën van de Groupement Internatio nal Pour l'Etudes des Problemes de l'Epargne (samenwerkings verband van Europese banken en verzekeringsinstellingen) zet te Lardinois uiteen dat particu lieren een aanziefilijk belang hebben bij herstel van de econo mie. Andijvie per kg. 1,63, Spitskool 1,06- 1,11, Bospeen II 1,91-2,50, Waspeen AI per kist 8,20-16,00, BI 11,50-23,00, Cl 10,60-13,80, Aanvoer: 127 ton. Prei A per kg. 0,60, Sla (natuur) I 0,32- 0,52, Uien per kg. 0,50-0,70, Peterselie (krul) 1,39-1,49, Bloemkool 10 I per bak I 0,73-0,99, Bloemkool 12 I per bak I 0,74. Economie SCHEVENINGEN (ANP) - Uit voering van de plannen van het ministerie van financiën om de huidige verschillende btw-tarie- ven van vier en achttien procent te vervangen door een tarief van veertien procent, betekent dat de dagelijkse boodschappen gemid deld zes procent duurder wor den. Dit heeft Albert Heijn giste ren gezegd tijdens de presentatie van het jaarverslag van het Cen traal Bureau Levensmiddelen handel, waarvan hij voorzitter is. Volgens Heijn heeft staatssecreta ris Koning (financiën) aangekon digd dat hij - om de belasting wetgeving makkelijker te maken - een tarief wil voor de btw. Op de prijs van boodschappen komt Albert Heijn: Volgens Albert Heijn is het nog maar de vraag of de consument erin zal slagen dat koopkracht verlies te compenseren door de aanschaf van kostbare zaken zo als auto's, televisies ol van.dnties, die thans immers met achttien procent btw belast zijn. Hij wees erop dat in onze tijd juist de producenten van duurzame produkten worden getroffen door een sterk dalende afzet. Heijn verwacht dat vooral de huishoudens met de lage inko mens de dupe zullen worden van een eventueel uniform btw-tarief van veertien procent. Volgens de voorzitter van de levensmidde lenbranche is het vooral deze groep die in verhouding tot het inkomen veel geld moet uitge ven aan de eerste levensbehoef ten. Het jaarverslag van het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel vermeldt dat de omzet in 1982 van de branche gestegen is tot 23,5 miljard gulden, zijnde een kwart van de totale omzet van de winkels en warenhuizen in het land. Dit resultaat is weliswaar vier procent hoger dan in 1981, maar door de hogere inflatie is er sprake van een reële daling. ROTTERDAM (GPD) Fraude en kolossale tegenvallers op kredieten die in het verleden zijn verstrekt, hebben Slavenburgs Bank over 1982 een verlies bezorgd van 203,5 miljoen gulden. Over 1981 werd nog een winst ge maakt van 1,02 miljoen. Het verlies is voornamelijk ont staan door de „ongekend hoge toevoeging die er moest worden gedaan aan de pot Voorziening Algemene Risicos (VAR). Dat vergde 260 miljoen gulden. Over 1981 volstond de bank nog met een toevoeging van 79 miljoen. De directie van Slavenburgs Bank wil het verlies verwerken door er de reserves voor aan te spreken en de nominale waarde van de aandelen te halveren (tot 50 gul den per aandeel). Deze vermin dering van eigen vermogen zal overigens worden gecompen seerd door een vergroting van het kapitaal via de uitgifte van nieuwe aandelen tot een bedrag van ruim 205 miljoen gulden. Het Franse bankconcern Crédit Lyonnais, voor 78 procent aan deelhouder van Slavenburgs Bank, garandeert de volledige plaatsing van de aandelen-emis sie. Crédit Lyonnais zal tot een bedrag van 100 miljoen gulden haar nieuwe aandelen in Slaven burg betalen door het omzetten van een al lopende (achtergestel de) lening in aandelenkapitaal. Het restant zal contant worden voldaan. Crédit Lyonnais heeft ook overi gens gegarandeerd dat Slaven burg aan zijn verplichtingen kan blijven voldoen. Van De Neder- landsche Bank is voorts omvang rijke liquiditeitssteun gedurende een lange periode toegezegd. Een en ander maakt het noodza kelijk, dat vele jaren achtereen geen dividend zal worden uitge keerd. Alle winst zal, voorzover er geen belasting mee moet wor den betaald, in de VAR-pot wor den gestort. Al eerder werd bekend dat Slaven burg in moeilijkheden raakte als gevolg van verliezen op kredie ten die al voor 1981 waren ver strekt. In het zojuist verschenen jaarverslag van de bank heet het dat het daarbij ging om „bedrijfs sectoren die in het bijzonder zijn getroffen door de economische crisis. Als klapper daarbovenop kwam in maart van dit jaar de ontdekking van een omvangrijke fraude, „ge pleegd door enkele employés van ons kantoor in Rotterdam. Door manipulaties via de com puter van de bank werden gigan tische kapitalen aan het bedrijf onttrokken. In een eerder sta dium was al sprake van een scha de voor de bank die boven de 150 miljoen gulden zou liggen. In het jaarverslag staan er geen de tails over. In het resultaat over 1982 is (door de extra reserverin gen) al wel rekening gehouden met het uiteindelijke verlies dat de bank door de malversaties heeft geleden. Na verrekening zal de VAR-pot leeg zijn. „Als ge volg van deze onttrekkingen be vat de VAR ultimo 1982 geen stil le reservecomponenten meer, zo wordt gezegd. De raad van bestuur vertrouwt er op dat de resultaten van de bank zich in de toekomst gunstig zul len ontwikkelen. „Door de hech te banden met en een nog ver dere ondersteuning door Crédit Lyonnais heeft onze instelling een nieuwe ontwikkelingsfase bereikt. Wy menen dat, na de moeilijke jaren die achter ons lig gen, de bank in staat zal zijn haar plaats in het Nederlandse bank wezen te versterken. Van de aandeelhouders wordt in de jaarvergadering, die 28 juni wordt gehouden, gevraagd hun goedkeuring te geven aan een naamsverandering van de bank. De besmet geraakte naam Sla venburg zal dan worden gewij zigd in Crédit Lyonnais Bank Nederland NV. DEN HAAG (ANP) - Het vervoer van vloeibaar petroleumgas (lpg) per binnenvaartschip is veiliger dan per tankauto of spoor- ketelwagen. Het transport van de brandstof per pijpleiding brengt de meeste risico's met zich. Het vervoer van benzine is in vergelijking met lpg bij alle transportmiddelen het minst ge vaarlijk. Dit is een van de belangrijkste conclusies uit een studie over het gebruik van vloeibaar petroleumgas, die minister Winsemius van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer gis teren aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. De voormalige minister van volksgezondheid en milieuhygiëne had in 1978 aan TNO in Apeldoorn opdracht voor dit onderzoek gegeven. ALPHEN AAN DEN RIJN - Houthandel Jacob Sprey heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een iets lagere afzet behaald dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Toch verwacht de hout handel in 1983 een gelijke omzet te behalen. Omdat de kosten nog verder zullen dalen en ook de geraamde rentekosten lager zullen zijn, hoopt de onderneming 1983 zonder verlies te kunnen afsluiten. Veel zal daarbij echter afhangen van de te behalen marge en de verdere ontwikkeling van de bouwactiviteiten in ons land, zo schrijft de onderneming in het jaarverslag. GRONINGEN - Een politieman toont de apparatuur waarmee Utrecht se wegenbouwers hun noordelijke collega's afluisterden. Op deze manier konden de Utrechtenaren net iets onder de prijs op een order inschrijven, waardoor de opdracht hen veelal toekwam. Met de arrestatie van de di recteur van het bedrijf en drie van zijn werknemers is een einde gekomen aan de afluisterpraktijken. (Foto ANP» DEN HAAG (ANP) - Uit een giste ren gepresenteerd koopkracht- onderzoek van de Voedingsbond FNV en het Konsumenten Kon- takt onder 248 gezinnen, leden van de voedingsbond, is geble ken dat op grote schaal wordt be zuinigd. Abonnementen op dag-, week- en maandbladen worden opgezegd. Deelname aan cursussen wordt gestaakt, lidmaatschappen van verenigingen worden beëindigd en verzekeringen worden opge zegd. Het onderzoek is volgens Bert Donia van het KK landelijk niet representatief, maar is dat wel voor de leden van de Voe dingsbond FNV, welke bond on geveer vijftigduizend leden telt. Voedingsbond en KK zeggen verontrust te zijn over de gevol gen van deze inkomensachteruit gang. De daaruit voortvloeiende afneming van belangstelling voor tijdschriften en dagbladen doet volgens hen afbraak aan de "noodzakelijke" informatievoor ziening. Uit het onderzoek blijkt dat de vas te lasten zijn gestegen tot 54,37 procent van het netto inkomen, waarbij wordt aangevoerd dat de "sterk stijgende" gemeentelijke tarieven nog niet in dit cijfer zijn verwerkt. Ook de vakanties moeten het blij kens het onderzoek ontgelden. Ruim 21 procent, een steeds gro tere categorie, aldus Donia, ziet dit jaar om financiële redenen van vakantie af. Dit cijfer stemt volgens de onderzoekers over een met berichten uit de reiswe reld waarbij wordt geschat dat landelijk, ten opzichte van vorig jaar, tien procent van de huis houdens dit jaar niet op vakantie gaat. Spannende tijden voor minis ter van financiën Ruding. De bewindsman heeft een nieu we staatslening aangekon digd die de belegger in staats obligaties vooralsnog 9,5 pro cent rente oplevert. Zou de belangstelling voor deze nieuwe staatslening tegen vallen. dan kan de minister de koers van uitgifte - de prijs die de beleggers uiteindelijk moeten betalen - nog verla gen. Daardoor wordt het zo geheten 'effectieve rende ment' hoger. De staatslening vormt een re delijk goede graadmeter voor de rente-ontwikkeling in Ne derland. Bij de laatste staats lening bleek minister Ruding de te verwachten rentestij ging te gering ingeschat te hebben. Hij haalde een mati ge opbrengst binnen bij een rente van 8,25 procent. Mis lukt, noemden ingewijden de lening. Zou de minister met de nieuwe lening opnieuw bot vangen, dan is verdere stijging van de rentetarieven niet denkbeel dig. Een massale toeloop op de staatsobligaties zou daar entegen juist een signaal zijn door Henk Schol dat de huidige rentestijging niet de feitelijke ontwikke ling weergeeft, maar het ge volg is van activiteiten van speculanten. In kringen van de geldhandel wordt in elk geval een zeer redelijke be langstelling voor de aan staande staatslening ver wacht. Feit blijft ondertussen dat trendsetters onder de Neder landse hypotheekbanken als de Westland-Utrecht en Friesch-Groningsche hun rentetarieven deze week ver der hebben verhoogd. Bij de Westland-Utrecht moeten voor de meest gangbare hy- potheekvorm nu 9,9 procent rente worden betaald. Het ziet ernaar uit dat de hypo theektarieven, tegelijk met rente die op kortlopend kre diet ('rood staan') moet wor den betaald, over de hele li nie omhoog zullen gaan. Het lijkt ook nauwelijks anders te kunnen op dit moment. Hypotheekbanken krijgen op hun beurt geld 4oor pand brieven te verkopen. De ban ken hebben deze week het rendement op die pandbrie ven op moeten trekken om ze voor beleggers interessant genoeg te maken. Het effec tieve rendement op de mees te recent uitgegeven pand brieven is naar zo'n 9,5 pro cent geklommen. De huidige stijging van het ren tepeil heeft alles te maken met de in geldkringen ver wachte rentestijging in de Verenigde Staten. Daar is de rentestand aan opwaartste druk onderhevig. Deels zit 'm dat in de verwachting dat de regering-Reagan niet in staat zal blijken het forse tekort op de begroting te verminderen. De VS zijn daardoor - bij ge brek aan voldoende binnen landse besparingen - genood zaakt geld in het buitenland te lenen. Daartoe dient een aantrekkelijk rentepercenta ge te worden geboden. Tij dens en na de jongste wereld- topconferentie over economi sche aangelegenheden in Wil liamsburg hebben president Reagan en andere autoritei ten in de VS geen duidelijke uitspraken gedaan over be leid dat verlaging van het rentepeil in de VS tot gevolg zou kunnen hebben. Tweede oorzaak voor de op waartse beweging van de ren testand in de VS vormt het vermoeden in financiële krin gen dat de Amerikaanse cen trale bank binnenkort met kredietbeperkende maatre gelen zal komen die tegen wicht moeten bieden aan de nogal fors uitgevallen groei van de geldhoeveelheid in dat land. Sinds vorig jaar zijn commerciële banken in de VS wat vrijer in hun moge lijkheden om krediet te ge ven. De verwachte beper kingsmaatregelen hebben in de regel een verhogend effect op het rentepeil. Minister Ruding en Nederland se financiële instellingen die geld willen lenen, moeten nu concurreren tegen het (te ver wachten) Amerikaanse rente peil. Zij moeten hun renteta rieven hoog genoeg stellen om beleggers voor staatsobli gaties, dan wel pandbrieven te interesseren. Zo trekt het hoge rentetarief in de VS de rentestand aan deze kant van de oceaan mee omhoog. Door de hoge rente in de VS en de verwachting dat deze nog verder zal stijgen (in combi natie met vooruitzichten dat de Amerikaanse economie zal groeien), is de vraag naar dollars de laatste week fors aangetrokken. Sprong de koers van deze munt vorige week op de Amsterdamse wisselmarkt al met drie cent omhoog, begin deze week kwam daar nog eens twee cent bij. De dollar bereikte daarmee in Nederland de hoogste koers sinds 1974 be reikt. Woensdag bereikte de dollar een koers van 2,888 gulden. De enige munt die deze dagen met de dollar kon concurre ren was het Britse pond. Ook die valuta zat stevig in de lift onder invloed van de voor spellingen dat de conserva tieve regering-Thatcher na de verkiezingen zal kunnen door regeren met een grotere meerderheid dan zij in het parlement had. Ruding en Reagangeld nodig. AANDELEN binnenland doorlopend «5.900 66.400 ill.nedam 75.00 277.60 16406 Noteringen van Noteringen van vrij dag 10 juni 1983 (tot 12:32 uur) nbfti-bouw rademakers 137.50 57.00 X 57.40 belegglngslnst. wereldhave 116.30 OBLIGATIES staatsleningen nl 12*4 81-91 122 80 110'/2 82-92 105 00 105 30 110'/j 82 89 103 70 103 90 110 821-89 102 00 102 40 19 79-94 97.50 97 80 bng bg 1lV«82-07 111.fi bg 10*4 82-07 107.C bg 10 80-88 103.fi bg 91-% 82-07 98.fi bg 9 83-08 94.fi bedrijfsleven movt 102.50 103.50 n 10V4 80 102.60 fl 10 82-90 8V2 83-98 93.50 pandbrieven «gh 11 81-88 102.20 fgh 9 78-86 98 20 fgh 9 83-92 tgh 7*4 77-85 97.90 wuh 12 80-88 104.35 - wuh9'/2 79-87 99.50 - wh 9 76-85 100.10 - - wuh 8*4 78-87 98.00 - parallelmarkt officieel toegelaten alanher. 10 90 11.00 '32 00 132 00 indices e.d. Indices (a.n.p.-c.b.s) Algemeen 128.3 obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) Staatsleningen 938 nw.3 langl. 9 57 - 3-5 jaar 9.31 5-8 |&ar 943 BNG leningen 9.43 Bankleningen 9 29 Pandbrieven 9.65 goud en zilver Good: onbew. 37400 - 38260 Zilver: onbew 1040 - 1110 Franse Iranc (100) 36.00 39.00 Zwrts trancOOO) 132.50 137.00 Zweedse kroon (100) 36.00 39.00 Noorse kroon (100) 38.25 41.25 Oeense *roon (100) 30.00 33.00 Oost shilling (100) 15.76 16.26 Spaanse peseta (100) 1,95 2,20 Griekse dracftme (100) 3,20 4.00 Fmse mark (100) 50.75 53.75 VERKLARING DER TEKENS NG - offoèta nol geschorst De Beurs in Amsterdam heeft de week met overwegend hogere no teringen afgesloten De obligatiemarkt was iets in her stel van de verliezen die deze week werden geleden en bij de start werden winsten geboekt uit eenlopend tot ca. f 0,50. De aandelenmarkt gaf overwe gend hogere koersen te zien s prijzen die op de voor- Bi) een daling van de dollar moe ten de Amerikanen meer geld beta len voor fondsen als bijv. Philips, zo werd er op de beurs gezegd Philips opende met een verlies van f 0.40. Unilever steeg ruim f 3. Kon. Olie was ruim f0,50 hoger, terwijl Akzo en Hoogovens iets in liep. De verzekeringen v veranderd tot iets hoger en de hy potheekbanken gaven een licht In de scheepvaart ging Nedlloyd met nog f 2 omhoog en vast in de markt lag voorts de KLM met een winst van 14.30 Gist-Brocades was f 1 hoger, terwijl Heineken e AhokJ c en de b

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11