Ontslag in top Franse politie "Ikhout bij lekkerf NAVO tevreden over Franse rol C Terroriste werd in rechtszaal zwanger Minister laakt bond na acties Aanhang politieke vleugel IRA daalt WOENSDAG 8 JUNI 1983 Meerderheid regeert Noren OSLO (Reuter) - Met de Christelij ke Volkspartij, de Agrarische en zijn eigen Conservatieve Partij heeft de Noorse premier Kaare Willoch gisteren een meerder heidskabinet gevormd. Hij kan nu voor het eerst sinds de verkie zingen in 1981 steunen op een meerderheid van het parlement. De nieuwe coalitie, die naar ver wachting geen wijziging zal in houden van het huidige buiten landse en defensiebeleid, bezit 79 van de 155 zetels. Willoch heeft tien van de 16 conservatie ve ministers gehandhaafd, onder wie Stray als minister van bui tenlandse zaken, Presthus op fi nanciën en Sjaasta op defensie. Buitenland Kaare Wiloch. ROME De mafia is niet onover winnelijk. Dat werd gistermor gen bewezen door de rechtbank van Palermo, de hoofdstad van deze misdaadorganisatie. Drie en zeventig mafialeden, onder wie enkele belangrijke leiders, wer den wegens internationale drug handel tot zware gevangenis straffen en hoge boetes veroor deeld. Het vonnis was opzienbarend, om dat mafiaprocessen, vooral op Si cilië zelf, tot nu toe altijd uitlie pen op vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Deze keer konden de onderzoekers voor het eerst ge bruik maken van de nieuwe nor men tegen de mafia en konden zij toegang eisen tot de bankre keningen van lieden die op on verklaarbare wijze plotseling schatrijk waren geworden. (Foto AP) De hoofdverdachte, Rosario Spato- Opzienbarend vonnis in proces mafia la, was nog maar tot enkele jaren geleden handelaar in oud ijzer, vandaag is hij bouwondernemer met 700 werknemers. Andere verdachten droegen namen van beruchte mafiafamilies als Bon- tade en Inzerillo, verwant met de Amerikaanse „Cosa Nostra-fami- lie Gambino. De rechtbank veroordeelde ook Joseph Miceli Crimi, de arts die de internationale zwendelaar Mi- chele Sindona op vakkundige wijze in het been schoot, om zijn zogenaamde „ontvoering aanne melijk te maken (in werkelijk heid ontvluchtte Sindona uit Amerika tijdens het vooronder zoek naar het bankroet van de Franklin-bank, om nog onopge helderde zaken in Sicilië af te wikkelen). De band met ex-bankier Sindona vormt een belangrijke schakel in het verdere onderzoek naar de wijze waarop de mafia de ver diensten van de heroinehandel in legaal geld pleegt om te zetten. Het vonnis van Palermo, waarbij onder meer Rosario Spatola tot dertien jaar gevangenisstraf en 160.000 gulden boete werd ver oordeeld, is nog maar een eerste stap in de strijd tegen de mafia, maar het is een teken dat de Ita liaanse justitie eindelijk ernst maakt met het bestrijden van de ze nationale plaag. PARIJS - De leiders van twee Franse politievakbonden zijn door minister van binnen landse zaken Deferre op staande voet ontslagen en voor een disciplinair hof gedaagd. Met de vakbondsleiders werd nog een aantal politiemannen van hoog tot laag met vervroegd pensioen gestuurd, geschorst, ontslagen en voor de rechter gesleept. Aanleiding is de protestdemon stratie van afgelopen vrijdag in de straten van Parijs, toen poli tiemannen van uiteenlopende diensten om het vertrek van mi nister van binnenlandse zaken Defferre riepen en minister van justitie Badinter voor moorde naar uitmaakten. door Rudolph Bakker De demonstraties volgden op de begrafenisplechtigheid voor twee politiemannen, die op 31 mei in Montmartre door een drie tal gangsters in koelen bloede waren neergeknald. Regerings gezinde bonden hadden hun aan hang gevraagd buiten schot te blijven en de begrafenis van de twee politiemannen niet uit te buiten voor een politieke rel. De nu van hun functie ontheven vakbondsleiders vertegenwoor digen echter uitgesproken con servatieve groeperingen, die bin nen de uiteenlopende politie diensten een niet onaanzienlijke rol vervullen. De ontslagen FPIP-leider Didier Gandóssi kwam al in '81 in het nieuws toen hij op zijn privé-tele- foon een automatisch antwoord apparaat had ingeschakeld, waarop minister van justitie Ba dinter (die de doodstraf had afge schaft) op uitdagende toon werd toegesproken. De andere ontslagen vakbondslei der is Rémy Halbwax van de SIPN, onderdeel van een grotere vakbondsorganisatie die 22.000 leden telt en geacht wordt nauwe banden te onderhouden met groeperingen binnen de UDF- partij van oud-president Giscard d'Estaing. Meteen na de gebeurtenissen van afgelopen vrijdag waren de Parij- se politieprefect Périer en de di recteur-generaal van de nationa le politie Cousseran al op straat gezet. Het kabinet zal een dezer dagen over hun opvolging beslis sen. Zowel Halbwax als Gandossi zul len de komende dagen samen komsten met hun achterban or ganiseren. Hoewel ze deze ach terban tot kalmte hebben ge maand, kunnen de strenge maat regelen van het kabinet-Mauroy tegen de „opstandelingen" bin nen het politie-apparaat gemak kelijk tot nieuwe en nog uitge breidere onrust leiden. ADVERTENTIE Wat echt lekker is, dat laat je niet lopen. Daarom is Echte Boter voor veel mensen het laatste waar ze op bezuinigen. Logisch. Want Echte Boter is lekkerder. En lichter verteerbaar. En er zitten natüürlijke vitaminen in. Nou dan. Niet te versmaden. Salvadoriaanse soldaten houden elke ochtend hun conditie op peil met een prestatieloop, onder leiding van Amerikaanse militaire adviseurs. (Foto AP) LONDEN De aanhang van Sinn Fein, de politieke vleugel van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA), is sinds vorig jaar oktober gedaald. De partij mag op hooguit één zetel in het nieu we Britse Lagerhuis hopen, al dus het resultaat van een giste ren bekend gemaakte opiniepei ling. door Henk Dam Sinn Fein is niet erg geinteresseerd in die Lagerhuiszetel. De met de IRA gelieerde partij gebruikt de algemene verkiezingen van 9 ju ni vooral als een test om te zien hoe groot haar aanhang onder het rooms-katholieke volksdeel van Noord-Ierland is. In oktober vorig jaar, toen er in Ul ster verkiezingen waren voor een regionale raad, wist Sinn Fein 64.000 stemmen te trekken. Dat was onverwacht veel. Het werd Koerden slaags met leger Iran TEHERAN (Reuter) - Koerdische guerrillastrijders hebben de af gelopen dagen slag geleverd met Iraanse regeringstroepen in het gebied rond Sardasht, in het noordwesten van Iran. De Koer dische aanval werd afgeslagen en 20 van hen zouden zijn ge dood of gewond. Dit heeft het dagblad Islamitische Republiek, het orgaan van Islamitische Re publikeinse Partij, gisteren ge meld. De krant, die een verklaring aan haalde van de paramilitaire revo lutionaire gardisten (Pasdaran) in de provincie Koerdistan, schreef dat de aanvallers lid wa ren van de Koerdische Democra tische Partij (KDP) en Komala, twee illegale Koerdische groepe ringen die een gewapende strijd voeren tegen het regime van aja- tollah Chomeini. in Noord-Ierland en in Londen gezien als bewijs van toenemen de radicalisering onder de katho lieke bevolking. Een peiling in de Noordierse krant Irish News toont echter aan, dat Sinn Fein bij de komende ver kiezingen niet weer op zoveel stemmen zal kunnen rekenen. Het doel dat de radicale partij zich gesteld had, de helft van het aantal katholieke stemmen (dat zijn 90.000 tot 100.000 stemmen), zal al helemaal niet worden ge haald. Daarvan profiteert vooral de gema tigde rooms-katholieke partij, de Social Democratie and Labour Party (SDLP). Deze partij heeft een reële kans vijf Lagerhuisze tels te veroveren, terwijl bij Sinn Fein alleen vice-voorzitter Gerry Adams, die in het district West- Belfast kandidaat is, een kansje maakt in het Lagerhuis te ko men. De verkiezingen in Noord-Ierland staan geheel in het teken van de sectarische stryd. Bij de rooms- katholieke, nationalistische stemmers gaat de aandacht voor al uit naar het gevecht tussen Sinn Fein en SDLP, terwijl bij de Protestantse, Unionistische kie zers het vooral gaat om de positie van de Official Unionist Party (OUP), en de radicaler Democra tie Unionist Party (DUP) van do minee Paisley. De partijen die elders in het Ver enigd Koninkrijk het gezicht van de verkiezingsstrijd bepalen, La bour, Conservatieven en Allian tie, doen in Noord-Ierland niet mee. Ze zouden ook geen schijn van kans hebben, omdat in Ul ster nu eenmaal langs geloofslij- nen gestemd wordt, of het nu om een gemeenteraad of een nieuw Lagerhuis gaat. Als gevolg daarvan wordt de ver kiezingsstrijd op wat in Ulster heet „het Britse vasteland als een randgebeurtenis beschouwd. Het gaat er voor de Noordieren uitsluitend om wie in de 17 kies districten in Noord-Ierland zelf (elk goed voor één Lagerhuisze tel) als winnaar naar voren komt. Zeventien jaar geleden besloot de toenmalige Franse presi dent De Gaulle zich van het Amerikaanse NAVO-juk te verlossen. Deze week, morgen en vrydag, vergaderen de NA- VO-ministers van buitenland se zaken voor het eerst sinds 1966 weer in de Franse hoofd stad Parijs, en dit op uitdruk kelijke uitnodiging van de Franse regering. De hernieuw de rol die Frankrijk binnen de Atlantische alliantie wil spe len, had niet duidelijker ge symboliseerd kunnen worden. Sinds 1966 zyn de verhoudingen tussen Frankrijk en de NAVO drastisch veranderd. In dat jaar maakte de Franse presi dent De Gaulle zijn land los uit de militaire NAVO-organisatie. Franse troepen, Franse wa pens, en met name de Franse kernwapens behoorden niet onder vreemd commando te vallen, dat paste niet bij de grandeur die De Gaulle zijn Frankrijk wilde geven. door Ferry Mingelen De Gaulle's besluit leidde in 1967 tot een uittocht van de belang rijkste NAVO-krijgsmachten en -hoofdkwartieren. Die scheiding is er officieel nog steeds, maar de kloof is in de loop der jaren wel steeds nau wer geworden. Zo doen Franse troepen, vliegtuigen en sche pen mee aan NAVO-oefenin- gen, zit er constant een Franse waarnemer bij de vergadering van de hoogste NAVO-militai- ren in het Militaire Comité en nemen de Fransen zelfs deel aan de jaarlijkse oefeningen tussen de NAVO-hoofdsteden over besluitvorming in crisis tijden. De Fransen, zo heet het officieel, testen dan hun com municatielijnen naar Brussel. Formeel staan de Franse troepen los van de NAVO-strijdkrach- ten. In de vergelijkingen van de sterkte tussen Oost en West die de NAVO publiceert, mo gen de Franse troepen nog steeds niet genoemd worden. Een hoge NAVO-diplomaat in Brussel zei echter onlangs: Na tuurlijk zullen de Fransen bij de verdediging van het Westen een rol spelen. De houding van de Fransen is al langere tijd veel soepeler geworden". De bemoeienissen van Frankrijk bij de NAVO-verdediging blij ken nog wel het duidelijkst uit de krachtige steun van de Franse president Mitterrand voor de plaatsing van de nieu we atoomraketten in West-Eu ropa. Verwacht wordt dat Mit terrand, die een werkdiner met de NAVO-ministers zal heb ben, de noodzaak van plaat sing van die raketten nogmaals krachtig zal onderstrepen. Zel den zijn een Franse en Ameri kaanse president het zo eens geweest. Het besluit van De Gaulle in 1966 was met name tegen de Ameri kaanse overheersing van het Atlantische bondgenootschap gericht. De Gaulle sprak over „het Amerikaanse protectoraat dat in Europa werd georgani seerd onder dekmantel van de NAVO". Hij waarschuwde dat de VS Eu ropa zou kunnen betrekken in de conflicten waarin deze su permacht elders ter wereld in middels verwikkeld was ge raakt, zoals Korea, Cuba en Vietnam. „In dat geval zou Eu ropa, waarvan de strategie bin nen de NAVO die van de VS is, automatisch in de strijd ver wikkeld kunnen raken, zelfs wanneer het die niet zou heb ben gewild", aldus De Gaulle op 21 februari 1966. Ironisch is dat de NAVO-ministers zich deze week zullen buigen over de zogenaamde „out of area"- operaties, het militaire optre den van individuele NAVO- landen elders ter wereld waar bij ook belangen van de NAVO als geheel behartigd worden. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om de verdediging van de koopvaardijroute rond Kaap de Goede Hoop of een militaire missie in het Midden-Oosten, gebieden die van groot belang zijn voor het Westen, maar bui ten het officiële Noordatlanti- sche verdragsgebied vallen. ADVERTENTIE De serie frisse vruchten-"" limonades van E-10 Speciaal is uitgebreid met de smaak Appel. Even lekker en calorie-arm als de Sinas, Citroen, Cerise en Cassis die u al kende. Verkrijgbaar in flessen van 1 liter. Fris met héél weinig calorietjes. De Rode Brigades zijn doodde verrassingstrategie leeft voort Het gebruikelijke lente-offensief van de Rode Brigades en de Pri ma Line a mag dan dit jaar zijn vervangen door een achter Napo- litaanse tralies bekokstoofde for mele doodverklaring van de Ita liaanse stadsguerrilla; het einde van de gewraakte acties van de ze ultra-linkse terroristen blijkt dat nog allerminst te betekenen. De naweeën van de mislukte rode revolutie trekken dezer dagen weer volop publieke belangstel ling. In vrijwel alle grote steden in noord- en midden- Italië zijn ptycessen gaande of in voorberei ding tegen opgepakte leden van het linkse verzet. Voorzichtige schattingen houden het op enkele honderden terroristen die de gang van cel naar rechtszaal en omgekeerd nog moeten maken, een karwei dat de justitiële auto riteiten nog tenminste een jaar zal bezighouden. De afwikkeling van de nu nog vrijwel wekelijks verrichte nieuwe arrestaties niet meegerekend. De aanvankelijke strijdlust van de openbare aanklagers is recente lijk wat tanende. Wat een grote publicitaire revanche had moe ten worden, loopt steeds vaker uit op een lichtvoetige komedie met vele onverwachte wendingen. De brigadisten, toch al niet vies van bittere grappen, gaan in de rechtszaal vrolijk verder met het eerder in vrijheid beoefende kat- en-muis-spel, bedoeld om de ma gistratuur voor het front van de natie belachelijk te maken, hun door vele schandalen toch al ge havende reputatie verder te be zoedelen en zo de andere kant van de rechtstaat bloot te leggen. Onder het motto "wij hebben wei nig te verliezen", laten de be klaagden niets na om rechtzittin gen te saboteren. Serieuze vragen kunnen in het gunstigste geval op stilzwijgen rekenen en als er uit eindelijk toch iets gezegd moet worden, blijkt de voorkeur uit te gaan naar grove scheldpartijen, verdachtmakingen of kwinksla gen over carrière en privé-leven van aanklagers en rechters. Dat alles speelt zich af in tot de goot toe beveiligde rechtszalen. Bij ge brek daaraan wordt naar veili ger geachte oorden uitgeweken, zoals in Rome waar onderdak werd gevonden in het voormalige Olympisch dorp. Binnen zijn de inmiddels overbekende stalen kooien van vier bij vier meter op gesteld, waarin de terroristen al naar gelang hun bereidheid tot medewerking in groepen van soms vijftien met bewakers zijn opgesloten. door Ton van Brussel In de Turijnse rechtzaal nam vori ge week de dertigjarige Giulia Berelli haar vertrouwde plaatsje in de kooi van de grootste dwars liggers in en trok aller aandacht door een positie die een vergevor derde zwangerschap moeilijk kon verhullen. Haar opvallende entree bracht de rechters om meer dan één reden in vergelegenheid. Deze cynische en tot de gestaalde kaders behorende tweevoudige moordenares toonde opeens hét spoor van vlees en bloed dat de autoriteiten tijdens de zitting af gelopen herfst zo zeer bijster wa ren geweest. Onthutsender was echter de conclu sie dat Giulia tijdens de najaars zitting van het eerzame rechtscol lege haar toekomst had bepaald. Italiaanse gevangenissen bieden in de regel geen ruimte tot sexue- le omgang. Discussie om daartoe de mogelijkheden te openen, heeft nog niet tot andere richtlijnen ge leid. Voor minder zwaar bestraf te delinquenten blijkt in de prak tijk nog wel eens een oogje te wor den toegedaan, maar in het geval van deze terroristen is daar geen denken aan. Zij brengen hun da gen in volstrekt isolement door, zonder contact met vrienden of familie, zonder radio en televisie. De buitenwereld bestaat voor hen louter uit de rechtzitting die hun' isolement in de meeste gevallen voor de toekomst vastlegt. Als de publieke opinie zich al zorgen maakt over hun behandeling, dan uit zich dat niet zozeer in hu manitaire overwegingen, maar veeleer in een roep om de dood straf. Giulia Berelli, ex-lid van Prima Linea, moest dus wel in de recht zaal zelf zwanger zijn geraakt. Het hoe en wat van die oplossing riep uiteindelijk nog de minste vragen op. De Italianen hebben immers zelf via journaalcame ra's op hun televisiescherm kun nen zien hoe tijdens de zittingen een mensenhaag wordt gevormd waarmee de terroristen hun be wakers buiten sluiten en waar achter ze ongestoord kunnen doen en laten wat ze willen. Waar dat toe leidt is inmiddels dui delijk geworden. Ook is vast ko men te staan dat Giulia's geval niet uniek is, maar dat de afgelo pen jaren al zeker vijf collega terroristen op die manier in ver wachting zijn geraakt. De zwan gerschappen zijn in de media af wisselend als een provocatie en als een roep om menselijk contact ontvangen. Justitie zit met dit alles danig in haar maag. Niet alleen omdat de onmacht tot ordehandhaving er opnieuw mee wordt aangetoond, maar ook omdat speciale maat regelen nodig zullen zijn om de gevolgen op te vangen. Een be valling achter de tralies is nog te arrangeren, maar hoe moet het daarna verder? Zal de moeder haar kind de eerste weken bij zich mogen houden? Mag de nog onbekende vader op bezoek ko men? Is een tot levenslang veroor deelde moeder niet een erg triest lot voor een onwetende baby? Aan de vooravond van de parle mentsverkiezingen zijn dat vra gen die het demissionaire kabi net Fanfani wijselijk in handen heeft gelegd van een onderzoeks commissie. Giulia Berelli, die vorige week hoogzwanger in de Turijnse rechtsznnl verscheen. (foto UPI)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9