actief in I vrije tijd Kunstmanifestatie in kerk of slechts wankel plan? Conferentie belicht opkomst computer Lezers schrijven De hooggestemde idealen van Erik Kranenbrug Werkbank met arbeidstijd als ruilvoet Buurtorganisaties zijn verbaasd over nieuw plan voor Volkshuis SP (1) SP (2) Lelden WOENSDAG 8 JUNI 1983 LEIDEN - Mr. Pieter van Vollenhoven opende gisteren in het Holiday Inn-hotel in Leiden een internationale conferentie over de gevolgen die de snelle opkomst van de computer heeft voor de scholing. De organi satoren zijn van mening dat de scholing - om computeranalfabetisme tegen te gaan - goed moet worden voorbereid in het gewone onderwijs. Dr. Tjeerd Plomp, hoogleraar aan de technische hogeschool in Enschede, zei gisteren bij de opening dat computers vaak niet aan de verwachtin gen voloen, omdat aan het onderwijs van het automatiseringspersoneel te weinig aandacht is besteed. Dat leidt volgens hem tot onvoldoende benutting van de verschillende systemen en een geringe "arbeidssa tisfactie" (plezier in het werk dus). De conferentie wordt gehouden onder auspiciën van de IFAC (International Federation of Automatic Control) en de IFIP (International Federation for Information Proces sing). Tot en met vrijdag zullen in een aantal besloten bijeenkomsten onder meer inleidingen worden verzorgd door gastsprekers uit de Verenigde Staten. De Sovjet Unie, Groot-Brittannië, West-Duitsland, Hongarije en Nederland. Vrijdagmiddag zullen in een openbare plenaire zitting de conclusies en aanbevelingen van deze conferentie worden geformuleerd en bediscus sieerd. LEIDEN - Erik Kranen burg, die onlangs exposi tieruimte "Heden" in de Pieterkerkchoorsteeg opende, wil in september en oktober een grote ma nifestatie in de Leidse Pie terskerk houden onder de noemer "Kunst E Weten schap". Of zijn plannen werkelijk door gaan is volgens hem alleen nog afhankelijk vande Stichting Pieterskerk, waarmee hij over eenstemming over de huur moet bereiken. Manager Jochemus van de Pieterskerk is vol lof over de plannen van Kranen burg, maar noemt ze zakelijk zo wankel, dat hij nog geen huur overeenkomst met hem heeft durven aangaan. De organisator wil tal van grote na men naar Leiden halen. Het voorlopige programma vermeldt drie optredens van het gezel schap van de Duitse choreografe Pina Bausch met het ballet "1980". De beeldend kunstenaar en kunstprofessor Joseph Beuys wil volgens hem aan de manifes tatie meewerken, evenals Hein- rich Böll, Jaap Drupsteen, Frans Zwartjes, Willem Breuker en de Duitse neue welle kunstenaars Dahn en Dokoupil. Ook met John Cage is Kranenburg in on derhandeling. "Met het financieren van de optre dens heb ik geen problemen", zegt hij. "Tal van bedrijven en or- ganisatiebureau's willen zich daar garant voor stellen. De hum- van de Pieterskerk wil ik regelen op basis van recettes. Daarvoor heb ik per maand drieduizend bezoekers nodig, die zes gulden per persoon betalen. Dat moet gemakkelijk te halen zijn. Maar door Ariejan Korteweg het bestuur van de Stichting Pie terskerk wil op voorhand geld en dat is er nog niet. Het zou geen enkele moeite kosten om bij voorbeeld in Amsterdam de Nieuwe Kerk te huren, maar ik wil de manifestatie per sé in Lei den houden, omdat ik aan deze stad ben gehecht". Erik Kranenburg (34) is al vele ja ren actief in het culturele leven van Leiden. Na een niet afge maakte studie biochemie maakte hij in het begin van de jaren ze ventig deel uit van het bestuur van het toenmalige Kreatief Cen trum aan de Breestraat. Later zette hij platenzaak De Witte Kiosk op aan de Hogewoerd. Die winkel ging in 1978 failliet, vol gens Kranenburg aan een te ster ke specialisatie. Begin 1977 kocht hij het pand aan de Pie- terskerkchoorsteeg, waar na al lerlei tegenslag zoals een brand nu de expositieruimte "Heden" is gevestigd. In die ruimte wordt beeldende kunst tentoongesteld, zoals op het moment de schilde rijen van Diederik van Kleef. Kranenburg wil er ook muziek en theater "exposeren". Hedenavonden "Ik ga zogenaamde hedenavonden verzorgen", vertelt hij. "Dat kun nen performances zijn, zoals de Koreaanse theeceremonie en le zing, die we vorige week hadden. Maar ik denk ook in de richting van muziek workshops". Hij heeft de grote witte ruimte een voudig ingericht. De vloer is van asfalt. Daarin zijn twee lange "veenplanken" verzonken. Het podium is gemaakt van trottoir- tegels. De manifestatie in de Pieterskerk staat min of meer los van de ex positieruimte. Kranenburg zegt het festival te kunnen organise ren door de contacten die hij heeft met uiteenlopende kunste naars. Ten bewijze laat hij de briefwisseling zien met de kun stenaars, die hij naar Leiden wil halen. "Ze komen omdat ze mij kennen", zegt hij. "Ze weten dat ik met goede, ideële dingen bezig ben. Daarom halen ze me ook niet het vel over de neus". De manifestatie moet als thema de wisselwerking tussen kunst en wetenschap krijgen. "Dat zijn begrippen van eenzelfde kenni sorde", vindt de organisator. "Tegenwoordig wordt er een kunstmatige scheiding tussen aangebracht, maar vroeger wa ren kunst en wetenschap onlos makelijk verbonden. Ze waren bijvoorbeeld bij hetzelfde minis terie ondergebracht. Ik zie kunst als de hoogste vorm van kunde. Je zou moeten kunnen spreken van een wiskunst of een natuur kunst. Dan stijg je in een helicop- terbeweging boven de discipli nes uit". Kranenburg heeft hooggestemde idealen met zijn Pieterskerk-eve nement. Hij wil een bijdrage le veren tot verandering in de sa menleving. "Het is moeilijk te formuleren, maar ik geloof dat er op korte termijn iets moet gebeu ren", zegt hij. "Het losmaken van onderdrukte creativiteit kan een uitweg bieden uit de impasse van het moment". Video Ook van de universiteit verwacht hij een bijdrage aan zijn manifes tatie. Hij hoopt dat zijn thema kan worden ingepast in onder wijsprogramma's en rekent op lezingen over het thema door hoogleraren. Als de Pieterskerk tijdens de manifestatie voor het afleggen van tentamens moet worden gebruikt, is dat volgens de organisator geen enkel pro bleem. De permanente tentoon stelling daar kan dan voor de stu denten als inspiratie dienen. Het programma klinkt haast te mooi om waar te zijn. Maar Erik Kranenburg brengt het met zo veel gedrevenheid en overtui ging, dat je haast wel moet gelo ven dat iets dergelijks in Leiden kan worden geprobeerd. Ten overvloede laat hij nog een brief zien waarin Jaap Drupsteen toe zegt een videoproduktie te wil len bijdragen en ook aankondi gingen voor op de televisie wil maken. In een andere brief be looft Frans Zwartjes een nieuwe 16 mm film voor het evenement. "Aan slapen kom ik weinig toe", zegt Kranenburg. "Maar dat haal ik in november wel in". Als het evenement slaagt, wil Kranen burg er graag een jaarlijks terug kerend gebeuren van maken. Manager Jochemus van de Pieters kerk zegt dat de kerkdeuren wa genwijd openstaan voor Kranen burg, mits hij met een uitge werkt programma en financiële garanties op tafel komt. Hij ver telt al maanden met Kranenbrug in onderhandeling te zijn. Deze zou eerst een optie voor de maan den juli en augustus hebben ge had, tegen een huur die met 15.000 gulden de helft lager zou liggen dan wat de Pieterskerk normaal vraagt. 'Die optie is verstreken. Het is nog maar de vraag of ik de kerk nog voor sptember en oktober vrij kan houden. Kranenburg heeft een optimistische kijk op de din gen. Ik wil hem zeker niet ont moedigen, en vind het te prijzen dat hij alles zonder subsidie wil organiseren. Maar ik moet mijn monument bewaken voor een flop. Voor incidentele avonden is hij in elk geval welkom", aldus Jochemus. Erik Kranenburg: "Ik zie kunst Met het twee maanden durende evenement in de Pieterskerk is de bodem van de ideeënkoker van Erik Kranenburg nog niet in zicht. Hij is ook druk doende met het opzetten van een "Werk bank", waar mensen zonder werk zich kunnen laten inschrij ven. Het idee dat aan de werkbank ten grondslag ligt is betrekkelijk simpel. In feite gaat het om een ruilbeurs voor werk. Daarbij wordt niet geld, maar arbeidstijd als ruilmiddel gehanteerd. De bedoeling is, dat aan de uitwisse ling van arbeid onder werkelo zen geen cent te pas komt. Hoe de werkbank werkt, laat zich nog het best uitleggen aan de hand van een voorbeeld. Stel dat zich bij de bank een werkloze timmerman heeft ingeschreven. Die heeft voor een rechtszaakje een advocaat nodig. Een advo caat zonder werk zit toevallig te springen om een houten schut ting. Zij kunnen dan met geslo ten beurzen hun arbeid uitwisse len. Het is erg toevallig als twee vaklui precies eikaars werk nodig heb- de hoogste vorm van kunde". ben. Daarom heeft Kranenburg de beschikking over een kleine computer, waarin de gegevens van de bij hem ingeschreven werklozen worden opgenomen. Die administratie maakt een veel ingewikkelder uitwisseling van arbeidstijd mogelijk. Het aantal uren dat ingeschrevenen bij col lega-werklozen hebben gewerkt, wordt in het bestand opgeno men, evenals de uren die ande ren voor jou hebben gewerkt. Dan maakt het niet uit van wie jij je diensten betrekt, als er maar ongeveer evenveel door jou ge werkte uren tegenover staan. Een ingeschrevene mag maxi maal veertig uur in de min staan. Het streven is natuurlijk gericht op evenwicht. Volgens Kranenburg is er geen wettelijke maatstaf om te beoor delen of het hier om onbetaald werk gaat of niet. Hij verwacht dat zijn initiatief juridisch kans van slagen heeft, omdat de over heid steeds vaker werkverrui- mende matregelen bevordert. Concurrentievervalsing wil hij tegengaan door de Werkbank al lee toegankelijk te maken voor werklozen. Voor werkenden mag via deze bank geen arbeid wor den verricht. De Werkbank is toegankelijk voor mensen van alle beroepen. Ze kunnen onderling de ruilvoet van-hun arbeid afspreken. Wie zich aanmeldt, betaalt een een malig bedrag van tien gulden aan administratiekosten. "Geen werk, geld terug", is de garantie die Kranenburg geeft. Met dui zend inschrijvingen is de Werk bank volgens hem een succes. De inititiatiefnemer zegt zelf geen winstoogmerk te hebben met de Werkbank. "Ik besta om probl^ men op te lossen. Dat is mijn drijfveer", zegt hij. "Daarnfee kun je bij mensen de creativiteit wakker maken en dat is wat ik wil". Volkshuis en het geschikt ma ken van een deel van het gebouw van de gemeentelijke directie sport als buurthuis. Hij denkt met dit plan goedkoper uit te ko men dan met volledige nieuwe- bouw van het Volkshuis op het Ir. Driessenplein. De gemeente raad besloot vorig jaar augustus eigenlijk al tot deze nieuwbouw. De buurtorganisaties vinden het vreemd dat zij de nieuwe plan nen via het Volkshuis moesten vernemen. "Vorig jaar werden we nog door wethouder Van Dam gemobiliseerd om het Volkshuis onder druk te zetten om voor nieuwbouw op het Ir. Driessenplein te kiezen". LEIDEN - De buurtorganisaties van de oostelijk en noordelijke binnenstad willen een gesprek met wethouder Peters over de plannen met het Volkshuis. Een uitnodiging van het Volkshuis zelf om over de nieuwe plannen van de wethouder te spreken, hebben zij afgeslagen. "Wij waar deren het dat het Volkshuis de buurten op deze manier wil ho ren. Maar we zijn zeer verbolgen dat de wethouder ons niet direct op de hoogte heeft gesteld van zijn nieuwe plannen. Ook is nooit naar onze opvatting ge vraagd". De nieuwe plannen van Peters be helzen de verbouw van het Van Vollenhoven (links) op de conferentie in Holiday Inn, naast hem de Twentse hoogleraar Plomp, de organisator. (Foto Holvast) Over de uitspraken die Fred Pla- tenburg onlangs in de krant deed over de SP-brochure "Gastar beid en Kapitaal" ben ik zeer ver ontwaardigd. Hij neemt het woord "racistisch" in de mond en zegt: "Voor het zelfde geld roept de SP: alle buitenlanders het land uit". Zo kun je iedereen de meest verschrikkelijke din gen laten zeggen, zonder dat een behoorlijke verdediging moge lijk is. Het is een botte en sugges tieve reactie die nergens op slaat. Onnodig om te zeggen dat de SP dat niet roept. Toen ik dat las was ik toch wel be nieuwd op welke passage van onze brochure Fred zijn opmer kingen baseerde. Dus hem even opgebeld. Bleek hij heel de bro chure niet gelezen te hebben. Voortaan toch eerst maar even lezen, Fred, voordatje zulke ver schrikkelijke dingen in de krant laat zetten. Overigens zegt Platenburg namens het hele comité te spreken. Mij is bekend dat de SP-brochure nooit op een vergadering van het hele comité besproken is, even min is door het hele comité be sloten de SP niet op de manifes tatie toe te laten. Ik kan geen an dere conclusie trekken dan dat enkele figuren de gelegenheid hebben aangegrepen om de SP in een kwaad daglicht te stellen. Cor Vergeer Prins Frederikstraat 4 gemeenteraadslid voor de SP Leiden Uw journalist Leo Maat stelt in het Leidsch Dagblad van 2 juni j.l. ten onrechte, dat de Socialistiese Partij een geheel andere benade ring zou hebben van het 'buiten- landervraagstuk' dan de Cen trumpartij. De analyse van het ontstaan is goeddeels dezelfde. Ook de Cen trumpartij stelt dat grootkapitaal en regeringen, dus politieke lei ding, verantwoordelijk zijn voor het ontstaan van dit vraagstuk. Ik citeer uit mijn eigen ingezon den artikel van 26 augustus 1982 in uw blad: "Het aanvankelijk onbeperkt door het grootkapi taal laten ronselen van arbeids krachten in het buitenland" en uit mijn radiorede van 2 april 1983: "wat doet dan echter de re gering onder druk van het grote bedrijfsleven, dat weigert voor onaangenaam werk meer te beta len? Werving van gastarbeiders, De Centrumpartij beschouwt de politieke elite van de grote partij en èn het grootkapitaal beide als hoofdschuldigen. Dr. W. Bruyn is hier in zijn radiorede voor de Centrumpartij indertijd zeer uit voerig op in gegaan en heeft toen ook de dubieuze opstelling van de vakbeweging hierin aan de kaak gesteld. Niet de buitenlanders zelf worden door de Centrumpartij als de di recte schuldigen aan werkloos heid en woningnood gezien, net zomin als de SP dat doet. De relatief hoge criminaliteitscij fers bij buitenlanders zijn door de Centrumpartij niet vermeld om aan te tonen dat buitenlan ders crimineler zouden zijn, maar om te laten zien dat ont heemding, grotere gelegenheid tot vergrijp geeft dan in de lan den van herkomst en te milde straffen tot snellere deraillering kunnen leiden. Over de oorzaken van het ontstaan van de problemen verschillen Centrumpartij en SP niet wezen lijk. Wel verschilt de Centrum partij in haar benadering, hoe men zich hier tegenover verder moet opstellen. De Centrumpartij gaat, als volks partij van het politieke midden, uit van de belangen van het hele Nederlandse volk en niet uitslui tend van die van een bepaalde klasse, zoals de SP vaak doet. Centrum-democraten verwerpen het opkloppen van klasse-tegen- stellingen en het kunstmatig in stand houden van de maatschap pelijke verzuiling in een katho liek, protestants, liberaal en so cialistisch bevolkingsdeel. Wij bestrijden de verdeel-en-heers tactiek tot behoud van eigen machtsposities van de gevestig de politieke partijen. Het mon sterverbond van deze partijen met het grootindustrieel com plex heeft ons Nederlandse volk veel ellende bezorgd, waar hele maal niet om gevraagd is. Ook verzuiling op ethnische grond slag wijzen wij af. Hier in West-Europa waren we ge komen tot redelijk stabiele, wel varende staten, waarin min of meer homogene volkeren uit drukking konden geven aan hun wensen van zelfbeschikking en zelfontplooiing. Door de massale immigratie van vreemdelingen dreigt dit ondermijnd te worden Als Nederlands-gezinde politie ke partij stelt de Centrumpartij zich hiertegen te weer. De oplossing van de SP, de buiten landers reeds na twee jaar voor een keuze stellen: óf Nederlan der worden, óf vertrekken met een premie van 75.000,-, zal Ne derland niet van problemen vrij waren. Over inburgeringseisen praat de SP niet. In de gevolgen vergist de SP zich deerlijk. Dat leert de immigratie van Surina- mers met een Nederlands pas poort. Officieel "Nederlander", maar ze willen sociaal-cultureel meestal Surinamer blijven, ook hier in Nederland. En vaak, als ze hun zin niet krijgen of zich ver ongelijkt vpelen, is het discrimi natie voor en na. Een fraai voor beeld hiervan levert het artikel "3500 Surinamers in Leiden zijn wel een beleid waard" op dezelf de pagina van het Leidsch Dag blad van 2 juni. De Centrumpartij propageert als oplossing dan ook het verlenen van uitgebreide remigratie-steun aan hen, die willen vertrekken, en het stellen van zware inburge ringseisen aan hen, die per se willen blijven, met als doel, dat Nederland in de eerste plaats voor de Nederlanders blijft ook voor de volledig ingeburgerde en dan genaturaliseerde buitenlan der. Het Nederlanderschap be hoort verworven te worden en niet zomaar automatisch op aan vraag verstrekt te worden. De Centrumpartij vindt de sociaal- culturele gevolgen van een be paald beleid minstens zo belang rijk als de sociaal-economische. Daarin zal zij van de SP verschil len. In de klassenstrijd als motor voor een politieke partij zien wij weinig, behalve dat ook wij gren zen gesteld willen hebben aan de economische vrijheid van onder nemers, waar dit ten koste gaat van essentiëlere waarden en be langen. Aan een krachtige vak beweging hechten wij zeer veel gewicht, mits deze voor alles daadwerkelijk de belangen van Nederlandse werknemers behar tigt. De positie van de consu ment ten opzichte van de produ cent moet met hulp van de over heid sterk verbeterd worden ter bevordering van maatschappe lijk en ecologisch verantwoord consumenten- en producenten gedrag. De SP krijgt nu, net als de Cen trumpartij, te maken met de anti democratische hetze van met na me groepen rond CPN, PSP e.d., die anderen hun overtuiging niet gunnen. Wij centrum-democra ten wensen de SP hierbij sterkte toe. M. Giesen partijsecretaris Centrumpartij Postbus 260 Leiderdorp Hengelsport (1) Visvereniging De Brasem sloot de viering van haar 45-jarig be staan af met een jubiluemvis- wedstrijd, die een redelijke vangst opleverde. Er werd ge vist in de Ringvaart bij Nieuwe Wetering. Uitslag: 1 J. Blikman 25 punten-5420 gram, 2 W. den Dubbelden 22-3390, 3 P. Era dus sr. 20-2075, 4 G, den Dub belden 19-1705, 5 G. Crama jr. 18-1670,6 J. Hardeveld 17-1640, 7 G. Crama sr. 16-1170, 8 B. Er ades 15-1040, 9 A. v.d. Vos 14- 770, 10 F. v.d. Pouw Kraan 13- 720. Hengelsport (2) DW hield een viswedstrijd die tot de volgende uitslag leidde: 1 P. Blok 12 stuks-4100 gram, 2 J. l'Amie 19-3800, 3 A. Later- veer 22-3025, 4 C. Voorst 16- 2725, 5 P. Moonen 27-2675, 6 P Schreuder 8-2675, 7 A. Rijgers- berg 19-2250, 8 K. Laterveer 15- 2025, 9 P. Lewering 5-1350, 10 W. Teske 5-1250. Hengelsport (3) De eerste viswedstrijd van dit seizoen by h.s.v TOP leverde de volgende uitslag op: 1 H. Schouten 33 stuks-665 centi meter, 2 J. van Rijn 29-661,3 G. Kokkedee 26-612,4 C. Hoppen- brouwer 24-498, 5 D. Schouten 17-394, 6 W. van Berkel 18-378, 7 F. Oudshoorn 16-359, 8 T. Hoppenbrouwer 6-137 9 H. Slagwein 3-90, 10 J. Moenen 3- 68. Vrouwen Het stedelijk vrouwenoverleg heeft voor donderdagavond een programma opgezet in het Volkshuis aan de Apothekers- dijk. De avond bevat de pre miere van de film "Gewoon 'ns doen", gemaakt door de Leidse vrouwenfilmgroep Cinebrul. De film laat activiteiten voor vrouwen in Leiden zien: een klussencursus, een les aan de Open School en een VIDO groep. De film begint om acht uur en duurt een half uur. Om negen uur treedt de vrouwen- muziektheatergroep Teatra op met het stuk "En toen mama". Het wordt gespeeld door zes tien vrouwen en belicht de the ma's werk en werkloosheid, met speciale aandacht voor de problemen van vrouwen op de arbeidsmarkt. Met muziek en dans, om elf uur, wordt de avond besloten. In het Volks huis is tevens de tentoonstel ling "13 jaar Leidse vrouwen in beweging" te zien. Homeopathie Mevrouw M. Wijckerheld-Bis- dom houdt vrijdagochtend een lezing in clubhuis Matilo een lezing over homeopathie. Aan de hand van voorbeelden zal zij duidefijk maken hoe deze geneeswijze in de praktijk wordt toegepast. De lezing duurt van tien uur tot half twaalf; Matilo ligt aan.de Zaan- straat 126. Homodemonstratie De LVL (Lesbiese Vrouwen Lei den) organiseert vrijdag een thema/praatavond over de ho modemonstratie die 25 juni in Leiden wordt gehouden. Er wordt een film gedraaid over de demonstratie die vorig jaar in Amersfoort was. Aanvang acht uur; na dit tijdstip gaan de deuren van het LWH-pand, Caeciliastraat 18, tot kwart over tien op slot. Swingavond In het Leids Vrijetijdscentrum is vrijdag weer een swingavond. De zaal gaat om negen uur open. Speurtocht In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat is bij de tentoonstelling "In der Minne Schikken" een speur tocht-prijsvraag georganiseerd voor de jeugd van tien tot véér tien. jaar. De prijsvraag biedt de mogelijkheid kennis te ma ken met Afrika. De tentoon stelling, die tot 18 juli duurt, gaat over spreekwoorden-dek sels die een belangrijke rol speelden in het sociale leven in Cabinda, een deel van Angola. BMD Een werkgroep van de Leidse Studenten Ekklesia organi seert vanavond een informatie bijeenkomst over het BMD- vragenformulier. De leden van de groep zullen proberen pro blemen of vragen die mensen hebben met het invullen van dit formulier op te lossen. Dat gebeurt tussen acht en elf uur in gebouw Rapenburg 100-102.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4