Forse bezuiniging in '84 noodzakelijk c J- Nieuwe buslijnen door Voorschoten Jeu de boules baan heropend Kans oude klein op behoud gebouw Jelgersma Uitbreiding horeca Warmond nu mogelijk Gevolg van lagere uitkering en verandering regels AGENDA Biologisch centrum in Leiderdorp voorbereid Reiniging gifgrond benzinepomp Blauwe zone in Dorpsstraat Voorschotens raadslid uit kritiek op gemeentelijke voorlichting WARMOND - Drie Warmondse jachthavens mogen hun plannen tot het opnemen van een horecavoorziening in hun bedrijf verder uitwerken. De leden van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening reageerden gisteravond gematigd enthousiast toen burgemeester Hendrickx-Vlaar hen inlichtte over de wens van de jachthaveneigenaren. De commissie stelde gisteravond wel de uitdrukkelijke voorwaarde dat de jachthavens zelf voor parkeergelegenheid moeten zorgen. WD- raadslid De Vos merkte op dat in dat geval alleen jachthaven 't Fort aan de Burgemeester Ketelaarstraat kans van slagen maakt omdat bij de andere jachthavens weinig tot geen ruimte is voor parkeerplaatsen. Het idee sprak de Vos overigens erg aan. Ook mevrouw Den Ouden (CDA) toonde zich aangenaam verrast. Zij is een vurig voorstander van de mogelijkheid tot vestiging van nieuwe horecabedrijven in War mond, terwijl in bestemmingsplan bebouwde kom is opgenomen dat nieuwe horecabedrijven in de dorpskern ongewenst zijn. Stad en rand de vergadering van de raadscom missie voor financiën toonden de raadsleden zich zeer tevreden met de plannen van de buson derneming. Ze stipten aan dat de meeste wensen van Voorschoten zijn verwenselijkt. Zo krijgt Noord Hofland de gewenste ex tra buslijn en kunnen inwoners van Vlietwijk die naar het Elisa beth ziekenhuis willen rijden niet te wachten op het Leidse station maar hebben zij een per fecte aansluiting. De raadsleden betreurden echter dat deze lijn naar het Elisabeth Ziekenhuis niet over de Kanaal- weg rijdt maar daarentegen een lange route kiest via het Leidse station, de Willem de Zwijger laan en de Winkelhof. Daarnaast vond raadslid Willem- sen (WD) het jammer dat Vliet wijk geen directe verbinding heeft met het station. Dit plan netje bleek echter volgens de aanwezige man van de NZH niet haalbaar. Raadslid Willemsen vroeg zich hierop af of de bus die zijn eind punt krijgt bij het Voorschotense station een aansluiting kan krij gen op de trein. De NZH-man kon dit niet toezeggen. Evenmin kon hij toezeggen of de lijn 65, de sneldienst die in het spitsuur iedere tien minuten van Leiden naar Den Haag snelt, voortaan beter op schema gaat rijden. "Op dit moment is dat een doffe ellende", zei raadslid Of- fringa (CDA). "Ook in de toe komst zou dat nog het geval kun nen blijken te zijn", antwoordde de NZH-man. Het busverkeer wordt volgens hem sterk ver stoord door de Leiderdorpse burg en de Wilhelminabrug als mede de Hoge Rijndijk. Bij wijze van openingshandeling doet wethouder Van de Wiel hier een poging om de cocheron het dichtst te benaderen. (Foto Holvast) WARMOND - Warmond gaat de broekriem stevig aanhalen. De komende tien jaar zal het gemeente bestuur in totaal 800.000 gulden moeten bezuini gen. Al in 1984 dient een bedrag van 172.600 gulden te worden bespaard. Een en ander is noodzakelijk vanwege de verlaging van rijksuitkeringen aan de gemeenten. B en W schrijven dit in hun voor jaarsnota. Uit dit stuk blijkt dat de gemeente al in 1984 voor grote f problemen komt te staan want, ondanks een reeks van bezuini gingsmaatregelen blijft de ge meente dat jaar zitten met een gat van een dikke halve ton. De gemeente ziet de financiële toe komst dan ook met zorg tege moet. Vooral de wijziging van de verhoudingswet levert Warmond veel problemen op. Door die wij ziging krijgen gemeenten niet langer geld naargelang hun in wonersaantal maar hangt de grootte van de rijksuitkering af ZOETERWOUDE - Om de par keerproblemen op de Dorps straat in Zoeterwoude het hoofd te bieden wordt een blauwe zone ingesteld. Parkeren mag in dit gebied dan niet langer dan één uur en het gebruik van een par- keerschijf is verplicht. Met name wanneer de Spar supermarkt aan de Dorpsstraat opent worden parkeerproblemen verwacht. Het winkelbedrijf heeft geen ei gen parkeerruimte. De Spar wil verder dat er een per manent parkeerverbod voor de - deur komt om de leveranciers van het bedrijf in de gelegenheid te stellen hun waren te bezorgen. van het aantal woningen. "In ver gelijking met andere gemeenten met een gelijk inwonersaantal moet Warmond wel erg veel inle veren. Dit komt onder meer om dat Warmond een forenserige- meente is met een open bebou wing, veel groen en een groot on bebouwd buitengebied (Kager- plassen) heeft", schrijven B en W. In de vooijaarsnota wordt voorts de instelling van de werkgroep heroverwegingen gemeentebe groting aangekondigd. De leden van deze club, CDA-wethouder Van Schagen, chef financiën Neefjes, gemeentesecretaris Zoe temelk en directeur gemeente werken Wicherson, zullen onder zoeken hoe Warmond de eindjes aan elkaar kan knopen. Wat 1984 betreft wil de gemeente bezuinigen op de de vervanging van de brandweerauto, bij de bi bliotheek en op de verzekerings premies. Verder willen B en W door een financieel-technische ingreep in de reserves 60.000 gul den besparen. Trucs Zoetemelk: "De gemeentelijke re serves zijn te vergelijkingen met Dit parkeerverbod beslaat vier parkeerplaatsen. Het college van burgemeester en wethouders van Zoeterwoude overlegt met de Spar om een bepaald deel van de dag deze ruimte voor het win kelend publiek open te stellen. De maatregel gaat in na de recon structie van de Dorpsstraat. Er ontstaat dan een winkelstraat met ingerichte parkeervakken. Ook de lijnbus van West-Neder land krijgt met de reconstructie te maken. De bussen zullen voor taan midden op straat moeten stoppen. Het achterop komende verkeer moet maar even geduld hebben, vinden B en W van Zoe terwoude. VOORSCHOTEN - De Voorschotense wijk Vliet wijk krijgt een directe busverbinding met het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. Bovendien gaat een bus rijden tussen het Voorschotense station en Noord-Hofland. Deze nieuwe buslijn gaat overdag om het half uur rijden over de route van lijn 48, via het centrum en de wijk Adegeest. Hierdoor wordt lijn 48 overdag veranderd van een halfuurdienst in een kwartierdienst. Dit zijn voor Voorschoten de be langrijkste punten van een NZH- nota over de wijziging van buslij nen in de Leidse regio. Tijdens leningen die je opneemt bij een bank. Vandaar dat we rente aan die reserves toerekenden. Door dat we dat van nu af aan achter wege laten behoeven we die re serves alleen maar op peil te hou den. zo komen we aan die 60.000 gulden. Ik geef toe dat het vooral trucs zijn maar we kunnen niet anders". B en W denken voorts 15.000 gul den te kunnen besparen op de rioleringen door de afschrij vingstermijn met 15 jaar te ver lengen. Nog eens 20.000 gulden kunnen worden bezuinigd door uitbesteding van het werk van de reinigingsdienst. Ondanks deze bezuinigingsvoor stellen komt de gemeente voor 1984 50.600 gulden tekort. Dit gat kan onmogelijk gedicht worden door te sleutelen aan de inkom stenkant van de begroting. De onroerend-goedbelastingen lig gen in Warmond al op hun maxi mumhoogte en de woonforen- senbelasting is al evenmin een melkkoe. De woonforensenbe- lasting (moet worden betaald door niet-Warmonders die er mi nimaal 90 dagen per jaar een tweede huis bewonen) ligt welis waar op een laag peil maar kan moeilijk worden verhoogd om- Mannenkoor Honderd mannen van het "Rijn lands Christelijk Mannenkoor" vullen vanavond het toneel van het Muziekcentrum aan de Schenkelweg. Het koor brengt een gevarieerd programma met klassieke, moderne en religieu ze liederen. Dit voor Zoeter woude unieke optreden begint om 20.00 uur. De zaal gaat een half uur eerder open. dat het overgrote deel van de Warmondse woonforensen is ge huisvest in caravans. Zoetemelk: "Het zou niet eerlijk zijn om de campingeigenaren naast de leges voor standplaatsen ook nog eens die woonforensenbelasting te la ten betalen". Wel willen B en W tot een verhoging overgaan wan neer er nieuwe uitgaven voor de recreatie moeten worden ge daan. B en W constateren dat er niets an ders op zit dan te bezuinigen op de uitgaven. De beïnvloedbare uitgaven bedragen ruim 2,5 mil joen gulden. Op al deze posten zal gemiddeld twee procent moe ten worden gekort. Dit betekent onder meer dat de dienst ge meentewerken en de afdeling so ciale zaken 2,5 procent moeten inleveren. Ook de personeelskos ten zullen de kop worden inge drukt. Dit mag achter niet ge paard gaan met een verlies aan arbeidsplaatsen, vinden B en W. Andere mogelijkheden tot bezuini gingen zijn: onderhoudsarm groen, automatisering van de ad ministratie en arbeidstijdverkor ting. B en W constateren tenslot te dat na het gereedkomen van Koudenhoorn de personeelskos ten zullen afnemen. WASSENAAR - Het uit Frank rijk overgewaaide balspel jeu de boules heeft in Wassenaar een nieuwe irfipuls gekregen. Welzijns-wethouder mevrouw' W.A. van der Wiel (her)opende gistermiddag de baan gelegen bij de Wassenaarse sporthal" aan de Dr. Mansveltkade. Op-^ vallend aspect was dat de orga nisatie "Wassenaarse Ouderen in Beweging" de vijf jaar oude baan nieuw leven moet inbla zen. Mevrouw Van der Wiel zei bij de officiële opening dat het be langrijk is voor de ouderen in beweging te blijven om zich thuis beter te redden. Dat be wegen gebeurt al twee jaar als vervolg van de indertijd ge houden gezondheidsactie Oké in de vorm van zwemmen, fiet sen en wandelen. Wethouder OEGSTGEEST - Dé kans dat het voormalige hoofdgebouw van de Jelgersmakliniek in Oegstgeest toch behouden kan blijven is erg klein. De Oegstgeester wethou der Kohlbeck van financiën uitte gisteravond althans gpen al te optimistische geluiden omtrent het voortbestaan van het karak teristieke gebouw aan j de Rhijn- geesterstraatweg. Hoewel gisteren bekend werd ge maakt, dat de oude kliniek mo gelijk in de toekomst als studen ten- of jongerenhuis vesting zou kunnen gaan dienen, ziet Kohl beck na besprekingen met het ministerie van volksgezondheid het behoud van dit gebouw erg somber in. "We moeten het on derzoek van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting natuurlijk nog afwachten. Deze is nog druk Van der Wiel: "We juichen het als gemeente van harte toe dat de heren Wolfers, De Hoog en Timmermans de ouderen vi taal houden door beweging en ontspanning". Dat de bejaarden zo in de belang stelling staan heeft ongetwij feld te maken met het feit dat Wassenaar vergrijst. Er vonden in die gemeénte vorig jaar 180 geboorten plaats op een inwo nertal van 27.000. Bestuurslid mevrouw J. Wisse van buurtvereniging Oostdorp en omgeving vertelt blij te zijn dat de jeu de boules-baan weer in ere is hersteld en het Franse spel nu naar de ouderen wordt gepropageerd. De Haagse jeu de boules club vezorgde een demonstratie en gaf les hoe de ballen moeten worden ge gooid. doende met te onderzoeken of een eventuele exploitatie van het pand mogelijk is. Maar dan nog wordt het buitengewoon moei lijk er iets aan te doen", aldus Kohlbeck. Wanneer het gebouw, dat momen teel dienst doet als stafsecreta riaat van de psychiatrische kli niek, niet op de rijksmomumen- tenlijst geplaatst kan worden, en ook geen andere bestemming dan voor de volksgezondheid kan krijgen, dan lijkt sloop on vermijdelijk. Kohlbeck: "Als alle mogelijkheden en perspectieven uitgeput zijn, kunnen we als gemeente .geen kant meer op. Wel zullen we ons tot het laatst toe verzetten om een sloopvergunning af te ge ven". De kans dat het hoofdge bouw weer tot de oorspronkelij- WOENSDAG 8 JUNI 1983 WOENSDAG Ludwinahuis - Zoeterwoudsesingel, fancy fair met een rommelmarkt, 15- 21 uur. K&O-gebouw - kinderfilmmiddag, 14.30 uur. Waaggebouw - concert door het kamer muziekgezelschap 'C-dur', 20.30 uur. Hooglandse kerk - pauze-orgelconcert, Patricia van Duuren, 12.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Tirez sur le Pianiste', 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Gol ven' van Anette Apon, 20 en 22.15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, soos en sport, 15-17 uur; cur sus stijldansen. Voorschoten Ambachts- en Baljuwhuis, vergadering van de raadscommissie voor finan ciën, 20 uur. Warmond Gemeentehuis - vergadering van de raadscommissie voor financiën, 20 Leiderdorp gemeentehuis - vergadering van de raadscommissie voor beroeps- en be zwaarschriften, 20 uur; vergadering voor de commissie voor de centrale antenne inrichting, 20 uur. De Muzenhof - lezing door Hans van Klinken over bronsgieten, 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 3 juni ot 10 juni door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; Apotheek Noord-Hofland, Thorbeckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500.'- Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDERDORP - Burgemeester en wethouders van Leiderdorp hebben besloten plannen te ma ken voor het opzetten van een biologisch centrum in De Hout kamp. Oorspronkelijk werd ge dacht aan een groots plan dat 160.000 gulden zou gaan kosten. Nu denkt men aan een minder kostbare opzet van 40.000 gul den, waarvan een schaapskooi gefinancierd kan worden. Toch bestonden ook hiertegen be zwaren in de raadscommissie voor onderwijs gisteravond. Raadslid Roest (CDA) vroeg zich af of deze franje wel past in een tijd van bezuinigen. "Kun je het biologieonderwijs uitbreiden, Wanneer op zwemonderricht be zuinigd wordt?" Wethouder Be- zemer deelde mee, dat er bij de schoolhoofden juist een hoge prioriteit bestaat voor het biolo gie onderwijs. Hij vindt, dat er wel degelijk reke ning wordt gehouden met bezui nigingen, gezien de goedkopere invulling van de plannen. De kosten zullen bovendien zowel door onderwijs als door sociale en culturele zaken worden opge vangen. ke staat opgeknapt kan worden, wordt volgens Kohlbeck steeds kleiner. 'In een vorig rapport is nog ge sproken over vijf miljoen gulden. Nu zouden die kosten volgens wethouder Schouten van Leiden zelfs al negen miljoen bedragen", aldus de Oegstgeestse portefeuil-, lehouder van financiën. Ook het standpunt van het ministerie van volksgezondheid drukt een stempel op het voortbestaan vah het momumentale pand. Vol gens wethouder Kohlbeck wil het ministerie er geen enkele an dere bestemming aan geven. "We zullen dus moeten gaan pra ten met volksgezondheid", aldus een sombere Kohlbeck, die de stofwolken van het fraaie com plex al voor zich ziet opdoemen. De gewraakte benzinepomp aan de Rijksstraatweg in Wassenaar waarvoor de oliemaatschappij nu een reinigingsplan voor de vervuilde grond heeft opgesteld. (Foto Holvast) WASSENAAR - Esso-Nederland gaat de vervuilde grond onder het benzinestation aan de Wasse naarse Rijksstraatweg "reini gen". Via het zuiveren van het met olie verontreinigde grond water moet de bodem weer schoon worden. Het water zal worden opgepompt en worden gefilterd om de olieresten te ver wijderen. Het gezuiverde grond water zal daarna weer in de bo dem worden gepompt. Bovendien zullen de vier lege op slagtanks en de grond die daar omheen ligt worden opgegraven en verwijderd. Om te kijken of de gekozen methode de vervui ling daadwerkelijk aanpakt zul len er nu en een jaar na de schoonmaakactie bodemmon sters worden genomen die door een onafhankelijk laboratorium worden onderzocht. De gemeente Wassenaar wilde eerst dat Esso de vervuilde grond in zijn geheel zou afgraven en verwijderen. De nu gekozen werkwijze van de oliemaatschap pij heeft echter de goedkeuring van het Wassenaarse college. Overigens zullen de belendende panden in kaart worden ge bracht, zodat achteraf kan wor den bekeken of het oppompen van het grondwater geen nadeli ge gevolgen heeft gehad voor de gebouwen. VOORSCHOTEN - De Voorscho tense PvdA/PPR-fractie is niet zo te spreken over Wapenfeiten, de gemeentelijke voorlichtings pagina's die wekelijks zijn opge nomen in een plaatselijk huis- aan-huis blad. Raadslid Visser (PvdA/PPR) zei gisteravond tijdens de vergade ring van de raadscommissie voor algemene zaken dat hij de indruk had dat de pagina's slecht gele zen worden. Dit wordt volgens hem veroorzaakt door de grote letterbrei op de pagina's. De kop pen boven de artikelen onder scheiden zich naar zijn mening onvoldoende van elkaar. Zijn fractiegenoot Both viel hem bij door te verklaren dat de pagina's worden gekenmerkt door een grote rusteloosheid. Volgens de twee raadsleden kun nen de pagina's aan kracht win nen wanneer ze een betere lay out krijgen. Grote koppen kun nen in hun visie wonderen doen. Ze haalden in dit verband aan dat de voorlichtingspagina die de gemeente Zoeterwoude heeft in een Voorschotens huis-aan- huis-blad, er veel meer uitspringt dat de Voorschotense. "De feiten spreken daar veel meer", zeiden de raadsleden. Burgemeester, P. Cannegieter be loofde hun suggesties te zullen doorgeven aan de voorlichtster, mevrouw L. de Keuning. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Losse nummers 0,85 Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Commentaren: R. D. Paauw. W F J. Wirtz en A. A, van Brussel Rubriekchefs. J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) H. I. J Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F J. Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941, tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2