"FNV-actie is politieke stunt" Scheveniiiger G. Buijs snelste haiïngkaker In tien minuten 34 schone Hollandse Nieuwe Expositie over moderne visserij geopend Secretaris regionaal platform vrijwillige arbeidsplanning: Verkoop honing beperkt kosten van bijenhouden Protest FNV-jongeren in Iisse NIEUW-VENNEP - Ger Buijs uit Scheveningen is er gisteren in geslaagd als snelse haring- schoonmaker te worden opgeno men in het Guiness book of Re cords. De Scheveningse vishan delaar slaagde er in het Haarlem- mermeerse brugrestaurant in het grootste aantal nieuwe haringen schoon te maken. Buijs kwam in tien minuten tot het respectabele aantal van 34. De Scheveninger bleef met zijn re cordaantal de concurrentie ver voor. Zijn Elburgse collega J. Bosman moest het met zeven minder doen. De Katwijkse Hati- ce Ocak maakte er weliswaar 30 schoon, maar vier daarvan kon den echter niet de goedkeuring van de jury wegdragen waardoor zij met een aantal van 26 schone haringen op de derde plaats ein digde. De schoonmaakwedstrijd was een van de activiteiten die dit jaar worden georganiseerd ter gele genheid van de dit jaar opnieuw jacht op de "Hollandse nieuwe" na een vangstverbod van zes jaar. Achttien deelnemers bonden gis termiddag rond kwart voor vier de strijd met de haring, die tot voor kort nog vrolijk in de Noordzee rondzwom, en met el kaar aan. Onder de ingeschreve nen veel vishandelaren, maar ook drie dames, onder wie Hati- ce Ocak en Gordana Lazerevska van het visverwerkend bedrijf Ouwehand uit Katwijk. Niet de "vaklui" hadden inge schreven. Onder de deelnemers ook een tweetal dat het, waar schijnlijk onder invloed van de royaal rondgedeelde corenwijn, ook eens wilden proberen. In het geweld van de "professionals" in het eeuwenoude kaken gingen zij dan ook prompt ten onder. Het resultaat van hun toch wel noeste arbeid was slechts een plaatje voor het fotoalbum thuis waard. Geconcentreerd Door de al eerder genoemde Co renwijn leek het eerder een ge zelligheidscompetitie te worden. Dit was echter schijn, want zeer geconcentreerd streden de deel nemers voor de prijzen. Vooral de aanwezige "visboeren" wil den laten zien dat zij niet voor niets dagelijks vele schoonge maakte haringen aan de man brengen. Het schoonmaken gebeurde echter niet altijd even doordacht. Bij een aantal van hen verdween er, wat overdreven misschien, meer haring in de afvalbak dan er overbleef. Voor de jury, samen- NIEUW-VENNEP - De heer K. Hoekstra, plaatsvervangend voorzitter van het produktschap voor vis en visserijprodukten heeft gisteren in het Haarlem- mermeerse brugrestaurant een visserijtentoonstelling geopend. Op deze expositie wordt een beeld gegeven van de moderne visserij. De tentoonstelling laat zien dat ondanks de invoering van de elektronica bij het opsporen van de vis, de mens en diens vak manschap nog steeds een grote rol speelt bij het verwerken van de vissoorten, zoals haring, ma kreel, schol en tong. De opening van de tentoonstelling was een van de activiteiten rond de vangst voor het eerst sinds jaar van de Hollandse Nieuwe in het brugrestaurant. Eerder op de dag was de film "Masters in Mac kerel" in première gegaan. B. Daalder de voorzitter van het Visserijschap verrduidelijkte de gang van zaken rond de export van de vis. De visserijtentoonstelling in het brugrestaurant, dat zes kilome ter ten zuiden van Schiphol over de rijksweg A4 Amsterdam-Den Haag ligt, is tot en met 4 juli ge opend. De expositie is dagelijks te bezoeken van 11.00 tot 19.00 uur en wordt begeleid door de film "Masters in Mackerel". gesteld uit ambtenaren van het ministerie van landbouw en vis serij, bleef er dan ook niets an ders over dan de restanten af te keuren. Maar ook het voor het merendeel deskundige publiek liet bijken die vorm van schoon maken niet te waarderen. "Bij die visboer kan je beter niet langs gaan, want daar krijg je geen waar voor je geld", was een van de veelgehoorde opmerkin gen. Training Voor de latere winnaar Ger Buijs verliep de strijd aanvankelijk te leurstellend. Uitkomend in de tweede "manche" was de Sche veninger zeer ontevreden over zijn resultaat. "Vanmorgen heb ik nog even getraind en kwam tot 22 in vijf minuten en nu maar 36 in tien minuten. Ik had er last van dat iedereen me op de vin gers keek; Ik mag blij zijn als ik bij de eerste drie kom", riep Buijs op dat moment ontevreden uit. Niet voor niets overigens want een aantal van zijn collega's kwam tot een hoger aantal dan de Sche veningse vishandelaar. Aantal len die evenwel geen genade vonden in de ogen van de jury, zodat de Scheveninger aan het Gordana Lazerevska is geconcentreerd bezig met het schoonmaken t echter niet in de prijzen. eind van de middag toch nog tot zijn grote verrassing in aanmer king kwam voor de Lucas Bols- trofee. "Het is maar goed dat vrijwel nie mand weet dat er in de jury drie Scheveningers zaten", zei een van de juryleden later, toen ook hij eindelijk mocht gaan proeven van de Corenwijn. Of dat wat heeft uitgemaakt bij het jureren van de schoongemaakte vis, lijkt niet waarschijnlijk. Ook voor de leek zag de schoongemaakte ha ring van Buijs er zeer aanlokke lijk uit en terecht werd de Sche veninger dan ook tot winnaar uitgeroepen. Aan het eind van de warme mid dag in het brugrestaurant bond een drietal vishandelaren nog eenmaal het schort voor. Nu voor ie haring. De Katwijkse eindigde (Foto J. Holvast) de strijd wie het snelst een ha ring met blinddoek voor de ogen kon schoon maken. De overwin ning ging naar vishandelaar Ro- zema uit Apeldoorn die Ger Buijs een fractie voor bleef. De vrees van een een enkeling dat de corenwijn roet in het eten zou gooien bleef gelukkig uit. Het drietal wist de strijd ongeschon- den te beëindigen. Secretaris A. Broos van het regionaal platform voor de vrijwillige ar- beidsplanning: "De actie van de FNV is volksmennerij". (Archieffoto) meer weg van "schenenwerk". De FNV poogt naar zijn mening op een onheuse manier een dis cussie te forceren over een expe riment dat pas korte tijd draait. Bovendien worden alle toet singscommissies meteen over één kam geschoren. De bond ba seert zich op een aantal kleinig heden. De actie is voor mij een politieke stunt. Een stukje volks mennerij". De secretaris van het regionale platform vindt het noodzakelijk dat voor niet-actieven tal van baantjes worden gezocht "Het is zinloos om de aandacht alleen te richten op werken. Er zijn meer mensen die niet werken. Die ca tegorie kun je met zomaar voor een langere periode, omdat hev. slechter gaat, maatschappelijk en economisch buiten spel laten staan", aldus Broos. Het inschakelen van vrijwilligers met behoud van uitkering is een van de onderwerpen van de lan delijke actiedag van de FNV die zaterdag in Utrecht wordt gehou den. Mevrouw Schrama in haar imkersuitrusting tussen de bijen. (Foto Holvast) DUIN- EN BOLLEN STREEK De actie van de FNV tegen de vrijwilli ge arbeidsplanning is een stukje volksmennerij. Het is niet meer dan een poli tieke stunt die nauwelijks ergens toe zal leiden. Het toekennen van een veto recht aan de FNV bij de toewijzing van onbetaalde banen betekent alleen maar dat vrijwilligers nog nauwelijks een zogenaam de activiteitenplaats met behoud van uitkering kunnen krijgen. Zowel maatschappelijk als eco nomisch is dat onaan vaardbaar. Een groot deel van de bevolking kan niet voor een periode van tien jaar of langer aan de dijk worden gezet. Voor die groep moet iets worden gedaan. Dat zijn woorden van A. Broos, se cretaris van het regionaal plat form voor de vrijwillige arbeids planning. Dat is het orgaan dat in de duin- en bollenstreek toetst of bepaalde onbezoldigde baantjes niet concurrentievervalsend zijn, hetgeen zoveel betekent als: het bedrijfsleven mag geen nadeel door Henk van der Post ondervinden van het inschake len van uitkeringstrekkenden. Een andere belangrijke taak van de toetsingscommissie is even wel dat geen bestaande betaalde banen verdwijnen door het in schakelen van vrijwilligers. Zo is het te enen male uitgesloten dat een werkloze onderwijzer wordt ingeschakeld voor het onbezol digd geven van onderwijs op een basisschool. In een boze brief aan de minister heeft de FNV weinig goede woorden over voor die toetsings commissies. De vakbonden zijn in tal van dergelijke commissies niet vertegenwoordigd en als ze er al in zitten dan gaat het ze niet erg naar de zin. Ook voor wat de duin- en bollenstreek betreft blijft er voor regionaal FNV-man G. Smit heel wat te wensen over. Experiment In een brief over het reilen en zei len van de vrijwillige arbeids planning in de regio noemt Smit tal van voorbeelden die zijns in ziens niet door de beugel kun nen. Voorbeelden evenwel, die in slechts een enkel geval van een positief advies zijn voorzien door de toetsingscommissies. "In vrijwel alle gevallen die Smit noemt zijn de vrijwilligersplaat- sen niet toegewezen", aldus Broos. De kritiek van Smit is vooral inge geven door een geval in War mond. De gemeente daar heeft voor een beperkte tijd een aantal mensen in dienst genomen met het doel naar nieuwe taken te zoeken zodat mogelijk meer' mensen in dienst kunnen wor den genomen. "Er werd bijvoor beeld gevraagd om een tech nisch tekenaar. Ik vind dat de ge meente Warmond die mensen gewoon voor kortere tijd een vol le baan had moeten aanbieden en daarvoor geen vrijwilligers met een geringe uitkering had moeten inschakelen", aldus Smit. Zijn mening staat haaks op die van secretaris A. Broos. Volgens hem betrof het puur het zoeken naar nieuwe taken door de gemeente Warmond. "Er gingen volgens de meerderheid van de toetsings commissies duidelijk geen ba nen verloren. Het was een nieuw project dat waarschijnlijk niet was doorgegaan als geen vrijwil ligers hadden mogen worden ge plaatst", licht Broos toe. Smit geeft toe dat in lang niet alle gevallen daadwerkelijk vrijwilli gers aan de slag zin gegaan op ac tiviteitenplaatsen: "Het gaat ons ook om de instelling. Om het feit dat tal van instanties toch probe ren om aan goedkope arbeids krachten te komen. Daartegen vechten wij. Het is geen echte leniging van de nood. Het is veel al een doekje voor het bloeden. Wij vinden dat werklozen veel vaker in loondienst kunnen wor den genomen, al is het maar in deeltijd. Dan heb ik het natuur lijk niet over de vrijwilligers die een baantje hebben bij bijvoor beeld de voetbalclub". Angst De vakbonden zijn bang dat tal van baantjes die bij de overheden verdwijnen als gevolg van de economische malaise, straks weer door vrijwilligers met een uitkering zullen worden vervuld. Die angst is mede ingegeven om dat de colleges van B en W uit eindelijk beslissen over het toe kennen van een dergelijke "acti viteitenplaats". Die beslissing ligt in hun handen vanwege een aantal juridische aspecten: offi cieel moet worden goedgekeurd dat een werkloze met behoud van uitkering een baantje kan aannemen en bovendien moet te gen een dergelijke beslissing al tijd beroep mogelijk zijn. De vakbondsman voelt zich een beetje machteloos. Dat geldt niet alleen de algemene economische situatie, maar ook de toetsings commissies. "Wij volgen de richtlijnen van de regering bij het toekennen van een vrijwilli- gersplaats, maar stellen vast dat andere instellingen binnen de toetsingscommissies er soms an dere denkbeelden op na houden. Het is daarom dat wij eisen dat er alleen nog vrijwilligers worden geplaatst als alle partijen een eensluidend standpunt hebben bepaald. In afwijkende gevallen zou dat niet mogen gebeuren.". Een dergelijk standpunt heeft tot gevolg dat alle vertegenwoordi gers in de toetsingscommissie een soort vetorecht krijgen. "Dat recht claimen wij zeker niet voor ons alleen", aldus Smit. De FNV heeft de minister gevraagd dat vetorecht aan de vakbonden toe te kennen in de, inmiddels acht tien in Nederland draaiende, toetsingscommissies. Schenenwerk In de gemeente Epe werkt een toetsingscommissie waarin de partners daadwerkelijk werken op basis van een unaniem posi tief advies. Het betreft een expe riment. De minister heeft zich er nog niet over uitgesproken, maar volgens Smit stemmen de resul taten daar tot grotere tevreden heid dan die bij andere commis sies in den lande. Smit sluit geenszins uit dat de minister straks zal voorschrijven dat vrij willigers alleen nog op basis van een unaniem positief advies zul len worden geplaatst. Noord wij kerhouter Broos is hele maal wars van het vetorecht. Het toekennen ervan - in welke vorm dan ook - druist in tegen de rechtstaat zoals die in Nederland werkt. "Alle beslissingen in be stuursorganen worden in Neder land genomen op basis van een meerderheid. Sinds Rusland heeft vetorecht claimde in de Veiligheidsrecht heeft geen en kele instantie dat meer durven doen", voegt Broos eraan toe. De vakbonden zijn volgens hem trouwens een beetje vroeg met hun kritiek. "Het heeft allemaal Een gedeelte van de FNV-jongeren bijeen in Qbus. LISSE De FNV-jongerenfietskaravaan tegen de be zuinigingsmaatregelen van het kabinet-Lubbers heeft gisteren een deel van de duin- en bollenstreek aangedaan. Na het vertrek uit Leiden fietsten de rond dertig deelnemers via Noordwijk en Sassen- heim naar Lisse. In de bloembolllenplaats werd, een tentenkamp opgezet en in de avonduren was er in het gebouw Qbus een manifestatie. Na een inleiding van Jan-Willem Dijker over de relatie die er bestaat tussen jongerenhuisvesting en de jeugdlonen werd er een toneelstukje opgevoerd. Daarna sprak Kees de Groodt van de FNV-jongeren de aanwezigen toe. In zijn praatje schetste De Groodt de gang van zaken rond de eerste dagen van de fietskaravaan, vooral de problemen rond de zon der toestemming geplakte aanplakbiljetten in Lisse kreeg ruime aandacht. De fietsskaravaan wordt za terdag besloten met deelname aan de grote landelij ke manifestatie van de FNV in Utrecht. Vervolgens werd "open discussie" gehouden met raadsleden uit Lisse en Ton Meeuwis van de lande lijke D'66-jeugd. Voor de WD nam J. ten Hagen aan de discussie deel en van de progressieve combinatie F. Prins. Volgens Dave Boudewijns, een van de orga nisatoren van de manifestatie in Lisse konden CDA en de SGP/GPV/RPF-combinatie geen geschikte ver tegenwoordiger vinden. Vanmorgen vertrokken de fietsers voor de derde etap pe via Alphen aan den Rijn naar Gouda. LISSE/WARMOND - "Vroeger dacht ik altijd dat bijenhouden alleen maar door specialisten kon worden gedaan. Nu ik zelf al een aantal jaren imker, ben denk ik daar anders over. Als je be schikt over een beetje flinke tuin is het voor iedereen weggelegd". Dat zegt mevrouw G. Schrama uit Warmond, de secretaris/penning meester van de Nederlandse Ver eniging tot Bevordering der Bij enteelt, afdeling Oegstgeest en omstreken. De vereniging orga niseert zaterdag een voorlich tingsdag over het bijenhouden in het tuincentrum Westergeest aan de Heereweg in Lisse. Volgens mevrouw acnrama is het beginnen van een dergelijke hobby een tamelijk dure investe ring. Zij schat dat degene die met het houden van bijen wil begin nen ongeveer vijfhonderd gul den kwijt is. "Daar staat echter tegenover dat je dat bedrag met een jaar of vijf weer hebt terug verdiend door de verkoop van honing en bijenwas". Vooral de honing is een geliefd produkt en betekent voor de im ker een "aardige bijverdienste". Naar schatting krijgt de bijen houder van een volk bijen 32 pond honing. Vorig jaar bracht de honing vijf gulden per pond op. De meeste imkers houden een volk of zes zodat de jaarlijkse honingopbrengst de kosten van het houden van bijen beperkt houdt. Dit jaar echter dreigt de honingopbrengst aanzienlijk la ger te worden. Door het slechte vooijaar ziet het er naar uit dat de bijen minder honing produce ren. Mevrouw Schrama laat doorsche meren dat het voor de meeste im kers niet de bedoeling is om winst te halen uit hun hobby. "Het gaat vooral om je meer te verdiepen in de wereld van de bij. Die is zo ontzettend boeiend, dat ik iedereen kan aanbevelen bijen te gaan houden. Wat dat betreft doet de vereniging er alles aan om de hobby meer te verbreiden. Jaarlijks organiseert zij in de lagere land- en tuin bouwschool in Oegstgeest een beginnerscursus. Deze cursus bestaat uit zes avonden theorie van twee uur en veertien prak tijklessen op zaterdagen. Tevens worden er demonstraties gegeven van het honingslingeren en het maken van waskaarsen. Verder is er een ruim gesorteer de stand met boeken en folders. De voorlichting in Lisse is hoofd zakelijk bedoeld om de bezoe kers te wijzen op de mogelijkhe den die er zijn om met het hou den van bijen te beginnen. Een aantal imkers van de afdeling - die ongeveer 50 leden telt in de omgeving - is aanwezig om iets over hun hobby te vertellen. De voorlichtingsdag zaterdag in het Lissese tuincentrum begint om tien uur en eindigt rond een uur of vijf 's middags.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 25