„Ik wil weieens wat anders" Voor 1 oktober laat ik niks los" Transfer Loggie definitief rond Voor Noah bestaat het leven niet alleen uit tennis Verkeerd volkslied De Harder twee jaar geschorst Jan Raas zegt niets over nieuwe ploeg Lotto Stroef begin Ivan Lendl PARIJS (GPD) - Het is dat Arthur Ashe zondag niet in Parijs was, anders had het sprookje weer nieuw leven ingeblazen kunnen worden. Tot nu toe immers speelde de Amerikaanse ex-prof een grote rol in het tennisle- ven van Yannick Noah, die afgelopen zondag zo gedecideerd zijn eerste zege boekte in een Grand Slam-toernooi. Ashe ontdekte Noah in 1971, toen hij hem stom toevallig in Kame roen een balletje zag slaan tij dens een good will-tournee door Afrika. In de Amerikaanse woon plaats (Richmond) van zijn ont dekker won Noah in februari 1981 zijn eerste grote (WCT) toer nooi en voor de ogen van Ashe, inmiddels coach van het VS- team, speelde Noah eind 1982 ook voor de eerste keer een Da- vis Cup-finale. Die ging weliswaar verloren, maar was niettemin van historische betekenis voor de Fransen die sinds 1933, de dagen van de vier musketiers (Jean Borota, Henri Cochet, Rene Lacoste en Brug- non), weer eens de eindstrijd be reikten. Voornamelijk dankzij Yannick Noah, die destijds niet kon nala- LUXEMBURG (ANP) -Deere- wedstrijd West-Duitsland Joegoslavië, gisteren ter ge legenheid van bet 75-jarige bestaan van de Luxemburg se voetbalbond in de hoofd stad van het groothertog dom gespeeld, begon een half uur te laat. De Joegoslaven wilden bet vrienscbappelijke duel niet beginnen voordat hun volks lied gespeeld was. Toen de elftallen waren aangetre den, kregen de Duitsers hun hymne, maar voor de Joego slaven werd de melodie ge speeld, die nog uit bet ko ninkrijk stamde. Bemiddeling van Hermann Neuberger, een van de vice- voorzitters van de FIFA, hielp niet. Zijn voorstel bet volkslied dat met bet be wind van Tito na de oorlog werd aangenomen, in de rust te spelen, werd van de hand gewezen. De Luxem burgse organisatoren, die de harmonie de verkeerde mu ziek in handen hadden ge speeld, moesten bij radio- Luxemburg een bandje ha len met de huidige hymne van de federatie van Joego slavische republieken. Overigens wonnen de West- Duitsers de ontmoeting met 4-2. Meier (2x) zorgde voor een 2-0 ruststand. Na de pauze scoorden Bernd Schuster en Rummenigge voor de 'Mannschaft' van coach Jupp Derwall, voor Joegoslavië namen Jesic en Miljanovic de doelpunten voor hun rekening. ten op te merken: „Je zou bijna zeggen dat ik Ashe bij de start van elke nieuwe etappe in mijn carrière weer tegen kom". Dat hij het ook zonder het oog van de meester kan, bewees de nu 23- jarige zoon van een Franse moe der en een Afrikaanse vader (Noah werd geboren in de Soe dan en groeide op in Kameroen) afgelopen zondag op Roland Garros, waar hij weer een nieuw tijdperk inluidde zonder dat As he er bij was. Vermoedelijk kwam dat Noah goed uit, want hoewel hij nog altijd veel op heeft met de Amerikaan, pro beert hij alle verhalen rond de aparte verhouding de laatste tijd in te dammen. Omdat ze tekort doen aan het werk van de andere coaches (inclusief zijn huidige trainer Patrice Hagelauer) die hem door de jaren heen naar zijn huidige niveau hebben gebracht. Een peil waarop hij de afgelopen zondag zijn eerste Grand Slam- toernooi kon winnen. Tegen Mats Wilander, die op 18-ja- rige leeftijd al het bedaagde ten nis van een oude man speelt, was dat een zege voor het tennis. Wat de Grand Slam-toernooien be treft, zal het daar wat Noah be treft echter voorlopig wel bij blij ven. De Fransman heeft niet in geschreven voor Wimbledon. Als gravelspecialist houdt hij niet zo van het spelen op het snelle gras en zelfs als hij alsnog op speciale invitatie van de organisatie het evenement zou kunnen binnen komen, zal hij vermoedelijk niet van gedachten veranderen. „Ik heb er nog nooit goed ge- speeld", aldus Noah. „Bij elkaar heb ik er misschien vijf partijen gewonnen en voor dat toernooi moet je ruim de tijd hebben om je voor te bereiden anders maak je daar niet veel. Tussen Parijs en Wimbledon zit te weinig tijd. Trouwens, ik ga op vakantie". Weinig zin Noah heeft er dan ook weinig zin in om zijn schema te veranderen (hij gaat zich voorbereiden op de Davis Cup-ontmoeting tegen Pa raguay en neemt dan een tijdje verlof), eenvoudig omdat hij er het type met naar is iets te doen tegen zijn zin in. Anders dan een aantal collega's, die voorgepro grammeerd lijken om in zo kort mogelijke tijd zoveel mogelijk dollars te innen, probeert de Fransman zichzelf te blijven in de zakelijke tennisbusiness. Het blijkt uit het buitengewone kapsel dat hij zich heeft laten aanmeten, waarmee hij een soort reïncarnatie van Bob Marley is geworden, het blijkt uit zijn spel en het blijkt uit zijn opvattingen over zijn sport. Hij speelt het spel door Paul de Tombe om het spel: snel, acrobatisch, avontuurlijk en vol risico's en heeft niet echt de ambitie om 's werelds beste te worden. Althans niet, als hij zich daarvoor als een tennisrobot moet gaan gedragen. De huidige nummer één van de Grand Prix-lijst onderkent het gevaar: „Als je eenmaal de beste bent, wil je dat zo lang mogelijk blijven. En ik wil ook weieens wat anders dan alleen tennis sen", verklaarde hij zijn instel ling ooit zelf. „Ik hou ook van muziek, van uitgaan, van motor rijden en van voetbal". PARIJS - Yannick Noah is door de tuchtraad van de Internatio nale Tennis Federatie voor ze ven weken geschorst. Noah kreeg, wegens zijn niet verschij nen tijdens de wedstrijd Frank rijk - West-Duitsland in het toernooi om de Landenbeker be gin mei te Düsseldorf, ook nog een boete van 20.000 dollar, 57.500 gulden. Dat laatste heeft hij overigens niet van een vreemde daar zijn vader ooit als professioneel voetballer door het leven stapte. Van hem heeft hij ook de stelregel 'blijf al tijd jezelf meegenomen uit zijn jeugd en dat motto brengt hem de nu in alle opzichten volwas sen Noah, voortdurend in de praktijk. Zo onttrok hij zich een paar jaar ge leden rustig aan het tennisgebeu- ren om een paar maanden filoso fie te gaan studeren in Frankrijk, wat hij ooit weer wil gaan doen als het hem zo uitkomt. „Zonder al die andere zaken van het leven SPAKENBURG (ANP) - Maarten de Harder, de doel man van IJsselmeervogels, dat zaterdag tegen Noord- wijk de beslissingswed strijd speelt om het kam pioenschap zaterdagvoet bal, heeft van de strafcom- missie van de KNVB een schorsing gekregen van twee jaar. Dit naar aanleiding van het molesteren van scheidsrech ter Nagtegaal uit Utrecht in de verloren (1-3) bekerwed strijd tegen GVW in Vee- nendaal. De Harder kwam tot deze daad nadat de scheidsrechter Jaan de Graaf wegens duwen uit het veld had gestuurd. Naar la ter bleek een zware straf, want de KNVB legde De Graaf geen schorsing op, maar deed de zaak slechts af met een boeking. IJsselmeervogels zal in hoger beroep gaan tegen de beslis sing van de strafcommissie. Een advocaat uit Hilversum zal worden ingeschakeld. Sport J met Jan Raas, ooit zijn ploeg maat bij Raleigh. Zoals Lomme Driessens (ploegleider geweest van Coppi, Van Looy, Maertens, Merckx en Peter Post...) ontkent dat hij de manager wordt van de groep-Raas. En, zoals Jan Gis- bers (bij de amateurs de coach van Jan Raas) ontkent dat hij als ploegleider is aangeworven. Jan Raas: „Mij zul je voor 1 oktober niets horen bevestigen en niets horen ontkennen. Geen com mentaar". De schrik voor degenen die naar de letter van de wet in actie kunnen komen (met Peter Post voorop) zit er dus goed in. Jan Raas maakt daar trouwens ook geen geheim van. „Precies. Zo zit het en niet anders". Hennie Kuiper, die volgens het geruchtencircuit zijn definitieve jawoord al gege ven zou hebben aan Jan Raas: „Ik ontken niet dat er tussen ons gesproken is over samenwer king. Maar: ik heb méér aanbie dingen. Mijn overwinning in Pa- rijs-Roubaix heeft een hoop reac ties van sponsors opgeleverd. Voorlopig richt ik me op de toe zegging van mijn huidige baas dat we aan het begin van de Tour ALKMAAR - De trarisfer van David Loggie naar AZ'67 is definitief rond. Nadat de Britse spits maandag al tot overeenstemming was geko men met de Alkmaarse voet balstichting over een tweeja rig contract, ging het Belgi sche Lierse SK akkoord met de overgang van Loggie naar Alkmaar. David Loggie heeft één seizoen in Lier gevoetbald, nadat het Sparta-bestuur had besloten hem wegens zijn waslijst van schorsingen van de hand te doen. Zijn Nederlandse vrouw kon niet aarden in Bel gië, hetgeen voor Loggie aan leiding was wederom em- DEN HAAG - Lotto 22 heeft geen winnaars opgeleverd van de eer ste- of de tweede prijs. In de laat ste toto van het seizoen waren wel negen deelnemers met een foutloze kolom. In het cijferspel zal twee keer de hoofdprijs van 100.000 gulden worden uitge keerd. De resultaten van de sportprijsvra- gen: Lotto 2 Eerste prijs: geen winnaars; tweede prijs: geen winnaars; derde prijs: 68 winnaars, bruto ƒ7537,40; vierde prys: 5069 winnaars, 101,10; vijfde prijs: 83178 keer 5,-. Voor lotto 23 is er een jackpot van bijna 110.000,- gulden. Toto 22 Eerste prijs: 9 winnaars, bruto 2664,70; tweede prijs: 186 winnaars, ƒ85,90; derde prijs: 1837 winnaars, 21,70. plooi te zoeken bij een Neder landse club. De leiding van AZ'67 wenst zich niet uit te laten over de hoogte van de vergoedingssom, die ge moeid is met de verhuizing van Loggie naar Alkmaar. Van Tiggelen Adri van Tiggelen speelt vol gend seizoen bij FC Gronin gen. De bijna 26-jarige verde diger van Sparta heeft een driejarig semi profcontract gesigneerd. FC Groningen heeft een vergoedingssom van rond 325.000 gulden over voor de Oud Beyerlander, die een verbintenis op full prof- basis afsloeg. Van Tiggelen, als besteller in dienst van de PTT, heeft een gelijke functie in Groningen of omgeving bedongen. "Want mijn baan betekent sociale zekerheid, het voetbal is maar een tijde lijke zaak". Keegan Kevin Keegan neemt binnen kort afscheid van Newcastle United, nu hij is ingegaan op een aanbieding van het Fran se Bastia. De Engelse oud-in ternational heeft zich voor één seizoen aan de Corsicaan- se club verbonden. Eerder kwam uit voor Liverpool, het Westduitse HSV, Southamp ton en Newcastle United. Rennes, gepromoveerd naar de Franse eerste divisie, verze kerde zich van de diensten van de 31-jarige Westduitser Ugo Horsmann die bij Bayem München zijn basis plaats was kwijtgeraakt. Hennie Kuiper: "Ik ontken niet dat Raas en ik over samenwerking hebben gesproken". (Foto ANP). LONDEN (Rtr) - Ivan Lendl heeft het toernooi van Queens Club wat stroef ingezet. De Tsjechoslowaak, die zich vorig seizoen afzijdig hield van Wimbledon en gras, moest acht games afstaan aan Nick Saviano. John McEnroe had kritiek op de banen in Londen. Na zijn overwinning op landgenoot Jeff Borowiak noemde hij de banen op Queens onbe speelbaar. De uitslagen: Tom Cain (Vst) Mark Edmondson (Aus) 6—3, 7—6; Wojtek Fibak (Pol) Brad Dyke (Aus) 6-7,6-4, 6-1; Tom Nelson (VSt) - Vyay Amritr^j (Ind) 6-4,7-6; Steve Denton (VSt) - Mick Strode (VSt) 6-4, 7-6; John Fitzgerald (Aus) - Thomas Vil- joen (ZAf) 7-6, 1-6, 6-3; John McEnroe (VSt) - Jeff Borowiak (VSt) 6-3, 6-3; Mick de Palmer (VSt) - Paul Lenhoff (VSt) 6-2, 6-1; Nduko Odizor (Nig) - John Lloyd (GBr) 6-4, 0-6, 6-4; Ivan Lendl (Tsj) - Nick Saviano (VSt) 6-4, 6-4; Ben Testerman (VSt) - Brian Teacher (VSt) 6-2, 6-4. Vandaar dat niet bevestigd wordt dat Hennie Kuiper en Adrie van der Poel een overeenkomst zijn aangegaan met Jan Raas. „Als het waar blijkt te zijn", zegt hun huidige ploegleider Fred de Bruyne emotioneel, „dan vind ik dat redelijk ontgoochelend. Dan blijk ik me in die twee erg vergist te hebben. Toen ik de geruchten hoorde, vroeg ik me af: wat heb ik ze misdaan...?" Net terug van een intensieve trai ningsstage in Frankrijk waar hij samen met Adrie van der Poel en verzorger Rudie Bergmans voor bereidingen trof voor de Tour de France („Klimritme opgedaan in de Alpen") ontkent Hennie Kui per een nieuwe samenwerking Yannick Noah: geen tennisrobot. zou ik het niet redden", aldus Noah, die door zijn eerdere toer- nooizege's in Hamburg en Ma drid alleen al van het prijzengeld van dit jaar als God in EYankrijk kan leven. Dat alles zou een verklaring kun nen zijn voor de kwetsbaarheid van zijn wedstrijd-mentaliteit. Hij kent van die dagen waarop niet veel lukt, maar heeft hij er zin in, dan behoort hij tot de grootste smaakmakers van het huidige tenniscircus. Dan kan hij iedereen aan. Op McEnroe en Connors na, heeft hij alle groten van deze tijd ook al eens geklopt. Met zijn luid bejubelde eerste zege in een Grand Slam-toernooi, ze venendertig jaar na de laatste (Foto AP), Franse winnaar van Parijs, Mar cel Bernard, sloot Noah het eer ste deel van het tennissprookje zondag af in de geschiedenisboe ken, om direct aan een nieuw deel te beginnen. „Hij is momen teel de meest complete speler van allemaal", aldus zijn trainer Hagelauer.„Het is normaal én lo gisch als hij blijft winnen". DEN HAAG (GPD) - De internationale reglementen van de wielerbond UCI verbieden transfers voor 1 oktober. Vandaar dat de zaken die Jan Raas voor zijn nieuwe ploeg aan het doen is, omgeven worden met een waas van geheimzinnigheid en ontkennende antwoorden. Vooral ook omdat betrokkenen die wettelijk veilig spelen door wel hun woord te geven maar niet hun handtekening, zich bewust zijn van de macht van hun huidige sponsor die juridisch actie kan ondernemen op grond van negatieve publiciteit. Jan Raas. (Foto ANP). de France zullen weten of hij doorgaat. Dat antwoord wacht ik eerst af. Het enige wat vaststaat is, dat Adrie van der Poel en ik samen blijven". Driessens Waar Jan Raas zich actief toonde in het contact met het duo Kuiper- Van der Poel, was zijn nieuwe manager Lomme Driessens ac tief in het kamp van de werkge ver die hem halfweg dit seizoen buiten zette. Driessens namelijk bereikte in beginsel overeen stemming met drie knechten uit die ploeg: Noel Segers, Rogier de Cnijf en Dirk de Wolf. Die na men, gevoegd bij een lijstje dat in de laatste weken werd opge bouwd, gaat langzamerhand een definitief beeld geven van de sa menstelling van de nieuwe ploeg: Jan Raas, Hennie Kuiper, Adrie van der Poel, Ludo Peeters, Leo van Vliet, Ad Wijnands, Adrie van Hou welingen en zijn broer Jan, Cees Priem, Jacques Hane- graaf, de nog als amateur rijden de Gerrit Solleveld, Noel Segers, Rogier de Cnijf, Dirk de Wolf. Op het verlanglijstje van Jan Raas staat ook nog Steven Rooks maar die beslist pas na de Tour de France. Rooks - ook bena derd door de ploegleider van Joop Zoetemelk - vindt dat hij de drukte van een transfer voor zich uit moet schuiven. „Ik wil die trammelant nu niet Laat mij eerst maar eens de Ronde van Frankrijk rijden, dat vind ik op dit moment heel wat belangrij ker". Wat het zakelijke gedeelte betreft: het geld voor deze ploeg lijkt te komen van een warenhuisketen met als administratief hoofd kwartier de boekhoudafdeling van de firma die Jan Raas spon sorde bij de amateurs en die nu Jan Gisbere afstaat

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17