Geen sport in de Kwaak actief in I vrije tijd I Anjerfonds: na tien jaar weer collecte in Leiden Arts moet meedoen aan pensioenfonds Vier avonden wandelen door Leiden Verenigingen steunen actie Uitspraak Raad van State: Polder blijft voorlopig ongewijzigd Jongeren protesteren op de fiets Surinamers: gebouw nog niet te betrekken Gift van 5000 gulden voor Wegloophuis Het verplichte paard ■hhJ PAGINA 4 Lelden LEIDEN - Voor het eerst sinds tien jaar zal er in Leiden weer een col lecte worden gehouden ten bate van het Anjerfonds. In de week van 27 juni tot en met 2 juli zul len meer dan 45 Leidse amateur- verenigingen en groepen elke avond met muziek, zang, dans en toneel deze actie steunen. Een belangrijk deel van de gelden van het Anjerfonds komt ten goede aan de verenigingen die actief zijn op het gebied van de amateuristische kunstbeoefe ning. De Werkgroep Amateuristische Kunstbeoefening (beter bekend als de WAK) heeft voor deze gele genheid een speciaal Anjercomi té opgericht, dat deze collecte in samenwerking met de directie Sociaal Cultureel Werk van de gemeente organiseert. De men sen in dit comité, waarvan burge meester Goekoop erevoorzitter is, zijn vertegenwoordigers van de verschillende verenigingen en groepen in Leiden. Het goede gebruik om jaarlijks voor het Anjerfonds te collecte ren is in Leiden sedert 1970 in verval geraakt. Toch heeft het fonds in deze tien jaar zo'n an derhalve ton aan subsidies aan instellingen verenigingen in Lei den verstrekt. Het comité vindt dat ze daar nu maar eens iets te genover moeten stellen. Vandaar de grootse aanpak. Muziekkorpsen en majorettegroe- pen zullen in de 'Anjer-week' marsen door Leidse wijken ma ken en met shows op het Stad huisplein en andere plaatsen in de binnenstad actief zijn. Daar waar de muziek is, zal steeds door vrijwilligers worden gecol lecteerd. Ook in bekende Leidse gebouwen als de Pieterskerk, de Hartebrug- kerk, de Schouwburg en het Mi crotheater worden allerlei activi teiten ontplooid: bijna alle Leid se koren, de amateur-orkesten, toneelverenigingen en het enige Leidse oprettegezelschap zullen voor optredens zorgen. Voorzitter Knot van het Leidse An jercomité: "Dank zij het bestaan van zulke verenigingen en groe pen komen erg veel mensen in aanraking met kunst en krijgen ze de kans om op een creatieve manier hun vrije tijd zinvol te be steden. Het Anjerfonds wil door geld te geven ertoe bijdragen dat de mogelijkheid voor al die men sen om in verenigingsverband muziek te maken of aan toneel te doen een haalbare zaak blijft. Daarom steunt het verenigingen als het gaat om kostbare uitga ven, zoals de aanschaf van uni formen, instrumenten, geluid- of lichtinstallaties. In de tijd van bezuinigingen van de overheid is een fonds als het Anjerfonds des te belangrijker geworden", aldus de voorzitter. LEIDEN - De Raad van State heeft het verzoek van de Leidse arts L.P.Walburgh Schmidt om hem vrijstelling t£ verlenen van de ver plichte deelname in de beroepspensioenregeling voor huisartsen afge wezen. Eerder had al de Leidse arts bot gevangen bij de minister van sociale zaken. Walburg Schmidt die al sinds 1974 over de pensioenregeling in de clinch ligt met diverse instanties werkt met enige andere artsen en para-medi ci samen in de zogenaamde Eerste Medische Associatie Leiden (EMAL), een gezondheidscentrum op antroposofische grondslag. De inkomsten zijn daarbij zodanig dat hfj de hoge pensioenpremie naar zijn zeggen onmogelijk kan opbrengen. Volgens staatsraad Boukema heeft de Leidse arts zich bij de oprichting van de EMAL bewust en vrijwillig in een situatie geplaatst waarin hij zijn verplichting aan het Pensioenfonds niet kan nakomen. Via een deugdelijke en overzichtelijke financiële constructie had hij destijds met de pensioenverplichting rekening moeten houden, aldus de Staats raad. LEIDEN - Het gebied De Kwaak, de polder ten wes ten van de Merenwijk, in geklemd tussen de Haar lemmertrekvaart en de spoorlijn Leiden-Amster- dam, blijft voorlopig zoals het is. De polder, grondge bied van Oegstgeest, is be stemd voor de aanleg van recreatieve en sportvoor- zieningen voor Leiden. Het door de gemeente Oegstgeest ter visie geleg de bestemmingsplan zal echter niet worden uitge voerd. De gemeente Leiden zou het groot ste deel van de kosten op zich ne men, maar Leiden twijfelt aan de noodzaak en de financiële haal baarheid van nieuwe volkstui nen en sportvoorzieningen. In de raadscommissie voor ruimtelijke ordening werd gisteravond nog eens bepleit het gebied te reser veren voor woningbouw in de (verre) toekomst. Met name de raadsleden Hoekema (D'66) en Zonnevylle (WD) toonden zich een voorstander van woning bouw. Dat zou ook de komst van een NS-station Merenwijk bevor deren, meenden zij. De plannen met de polder dateren al van juni 1972. Toen maakte de Heidemij in opdracht van Leiden een 'ideëenschets'. In samenwer king met de gemeente Oegst geest werd in 1975 het eerste ont- werp-bestemmingsplan ter visie gelegd. Sindsdien zijn er telkens nieuwe versies van verschenen (1977, 1980, 1983). Het enige con crete besluit was tot nu toe de be schikbaarstelling van een kre diet van 1.5 miljoen gulden door de Leidse raad in 1978 voor de aankoop van de gronden van particulieren. Veel vorderin gen met de aankopen zijn er ech ter niet gemaakt en Leiden is ook niet van plan er haast achter te zetten. LEIDEN Voor de 26ste maal is gisteravond de avondvierdaagse in Leiden van start gegaan. Een initiatief van wandelsportver eniging "Zuid-West", die enkele honderden deelnemers op pad zag gaan, om naar keuze vijf, tien of vijftien kilometer af te leg gen. De tochten voeren de deelnemers langs een aantrekkelijk parcours "want ook een stadswandeling heeft mooie plekjes en parken", vindt de organiserende vereni ging. Deelnemers lopen zowel in dividueel als in groepsverband mee. De start is elke avond tussen zes en zeven uur bij de kantine van voetbalvereniging VTL aan de Voorschoterweg. Wie de avondvierdaagse volbrengt ont vangt een medaille of jaarcijfer van de KNBLO. Of dat lukt, blijkt donderdag avond. Dan is de intocht. i aantal deelnemers, zoals leerlingen van de Pacelli-school. LEIDEN - De Stichting Surina mers Leiden (SSL) heeft welis waar de sleutels van de voormali ge peuterspeelzalen aan het Val kenpad gekregen, maar van be trekken van het gebouw heeft nog geen sprake kunnen zijn. Dat is ongeveer de strekking van de brief die de SSL schreef naar aanleiding van uitlatingen van wethouder Peters vorige week. De wethouder stelde dat de Suri namers het pand allang hadden kunnen betrekken. "Dat moet een vergissing zijn", schrijft de SSL nu aan de wethouder. Toen de SSL in maart de sleutels ontving van de nieuwe huisves ting, viel er in het pand nog heel wat rotzooi op te ruimen. Ook stond er nog een verbouwing op' stapel. De Surinamers konden de peuterspeelzalen bovendien niet betrekken, omdat er nog geen huurcontract was gete kend. "Er kon nog geen duide lijkheid worden gegeven over de huursubsidie en het verkrijgen van geld voor de inventaris. We hebben regelmatig bij de ge meente aangedrongen op spoed". LEIDEN Uit een flatwoning aan de Agaatlaan zijn bij een inbraak vier antieke klokken, een geld kistje met ruim tienduizend gul den en wat sieraden gestolen. De inbraak moet zondagnacht heb ben plaatsgevonden. Hoe de in brekers binnenkwamen, is niet bekend. 'Uit de krant" heeft de SSL vorige week moeten vernemen dat zo wel huursubsidie als inventaris rond waren, zo wordt gesteld in de brief. En tenslotte: "We hopen mét de wethouder snel tot een akkoord te komen. Temeer daar wé per 1 juli geen gebruik meer kunnen maken van dé ruimten in het clubgebouw 'Op Eigen Wieken'. LEIDEN - Dank zij een gift van de Stichting Kinderpostzegels is het Leidse Wegloophüis 5.000 gulden rijker geworden. Voor het Wegloophuis een welkome bijdrage, omdat de financiën de laatste tijd aardig begonnen te slinken. Omdat het Wegloophuis, geen subsidie krijgt, is het volko men afhankelijk van de giften van particuliere instellingen. Dit, omdat meer dan de helft van de weglopers niet kan bijdragen in de regelmatig terugkerende uit gaven. LEIDEN - Een groep jongeren fietst deze week door Zuid-Hol land, niet uit recreatieve overwe gingen, maar om te protesteren tegen het regeringsbeleid. De fietstocht is een initiatief van de Jongerenbeweging, een organi- satie die met de FNV is verbon den. De demonstratieve fiets tocht is gericht tegen de verla ging van de jeugdlonen en uitke ringen, tegen de sollicitatieplicht en tegen de afschaffing van de R.W.W. voor 16- en 17-jarigen en de W.V.V. voor jongeren onder de 23. Verder pleiten de fietsers, voor het recht voor buitenlandse' jongeren om na gezinshereni ging zelfstandig in Nederland te mogen blijven en willen ze dat initiatieven van jongeren om hun eigen werk te scheppen, worden gestimuleerd. De fietstocht ging gisteren op het Binnenhof in Den Haag van start en voerde richting Leiden. On derweg reden de deelnemers langs het huis van minister De Koning (sociale zaken en werk gelegenheid) in Voorschoten om daar hun eisen luidkeels ten ge hore te brengen. In Leiden, bij zwembad de Vliet, sloegen de jongeren een tentenkamp op om de nacht door te brengen. Van ochtend zetten zij koers via Noordwijk en Sassenheim naar Lisse, waar ze de komende nacht zullen verblijven. De jongeren, vanochtend aefotografeerd, kort voor de start van de tweede etappe in Leiden. LEIDEN - Wie nog geen rijbe wijs voor z'n motor heeft kan onder bepaalde voorwaarden een zogenaamd proefrijbewijs krijgen. Een jongeman uit Lei derdorp wist dat en ging daar om op een dag in juli '82 naar het politiebureau. Waarschijn lijk vol goede hoop. En in de verwachting dat hij dat proef- rijbewijs wel zou krijgen. Helaas, iets deugde er niet aan de motor: het feest ging niet door. De jongeman kreeg opdracht om naar huis te lopen. Een af stand van zo'n tweeëneenhalve kilometer, zei hij gisteravond tegen de kantonrechter. Toen hij thuiskwam ging de tele foon, vertelde hij ook. "Ik kreeg een agent aan de tele foon die tegen me zei: u bent naar huis gereden met die mo tor. Knap, zeer knap van u dat u dat hebt kunnen zien vanuit het kantoor, antwoorde ik. O, maar ik zat helemaal niet op het bureau, vertelde hij. Ik ben u gevolgd in een politieauto". Na deze mededeling van de agent zou de jongeman hebben geantwoord dat hij helemaal geen politieauto had gezien. "Het was toen even stil aan de andere kant van de lijn. Na een tijdje hoorde ik vervolgens: nee, ik ben u niet gevolgd in een politiewagen, maar in een gewone auto". Op de vraag wat zijn commen taar was, moet de jongeman de agent-hebben geantwoord: ik zeg niks meer. En dat was na tuurlijk zijn goed recht. Ook de kantonrechter wees hem er gisterochtend op dat hij niks hoefde te zeggen. Ditmaal wil de de verdachte echter wel z'n mond opendoen. Hij was na melijk van mening dat hem groot onrecht was aangedaan. "Ik heb deze zaak niet voor niets laten voorkomen". De officier van justitie geloofde echter niet veel van het verhaal dat de Leiderdorper vertelde. "Het is zeer duidelijk wat er ge beurd is: u hebt gereden. Een stevige straf is op zijn plaats volgens mij". Eis: honderdne gentig gulden boete. Wat nu? Verwacht mocht toch worden dat de jongeman zou gaan tegensputteren. Maar nee. Hij zei: "ik kan me alleen maar schikken". De rechter veroordeelde hem conform de eis van de officier van justitie. Paard Met de verlichting van haar auto was iets niet in orde en daarom werd ze vlak bij haar huis in Leiderdorp aangehouden door de politie. Ja, natuurlijk, ze hadden wel gelijk dat ze haar lieten stoppen, maar vond de rechter het ook niet oneerlijk dat ze haar niet hadden ge vraagd of ze geen reserve-lam pen had? "Dat moeten ze toch vragen. Tenminste, dat zei mijn man. Hij heeft daarover ook nog een door Wim Brands brief naar de officier van justi tie geschreven, maar die brief hebben we teruggekregen. Wat er precies in die brief stond? Om eerlijk te zijn: ik heb me blauw gezocht, maar hij was zoekgeraakt tussen de pape rassen van m'n man". Zestig gulden boete, eiste de offi cier van justitie. Daar was de verdachte het helemaal niet mee eens. "Die extra onkosten kunnen we niet hebben. Echt niet. Wij hebben bijvoorbeeld een verplicht paard. Ja heus, onze dochter heeft al gezegd: als het paard wegmoet, dan loop ik weg". De rechter vond dat de vrouw schuldig was, maar ze hoefde geen boete te betalen. Hield hij rekening met het verplichte paard? Als dat waar is, dan openen zich perspectieven. Nee rechter, die boete kan ik niet betalen. U moet weten dat ik een verplicht zwembad heb, om nog maar te zwijgen over mijn verplichte tweede auto. Hengelsport (1) De eerste wedstrijd van een serie van vier van de Leidse Hengel- competitie, gehouden in het Aarkanaal, heeft de volgende uitslagen opgeleverd. Teams: 1 Alphen 25 punten, 2 TOP 28, 3 Zuid-West 1 29, 4 DVS 2 30, 5 Alphen 3 32, 6 DSB 35, 7 DVS 1 37, 8 Alphen 2 38, 9 Brasem Ter Aar 39,10 VOP '74 40,11 Zuid- West 2 41, 12 HVT 1 42, 13 Ons Genoegen 43,14 VIT 50,15 HVT 2 58. Individueel: 1 C. Sinteur (DVS 2) 27 stuks—1 punt, 2 W. Moenen (Zuid-West 1) 24-1, 3 S. Stolk (Ons Genoegen) 18-1,4 K. Roskamp (Alphen 1) 14-1, 5 B. Heemskerk (DVS 2) 11-1, 6 P. van Velzen (BTA), 7 D. Schou ten (TOP) 16-2, 8 P. Groen Hz (Alphen 3) 14-2, 9 C.J. Heems kerk (BTA) 13-2,10 G.A. Groen (Alphen 1) 10-2. Hengelsport (2) Visvereniging Hengelsport hield een wedstrijd in de Vliet. Uit slag: 1 F. van Eijgen 12 stuks- 2350 gram, 2 A. Beij 6-2000, 3 A. Levahrt 10-1400,4 P. Ouwer- kerk 6-970, 5 I. Jansen 10-750, 6 W. den Edel 6-400, 7 R. van Eg- mond 5-270, 8 D. Boon 1-80. Hengelsport (3) De Gulden Voorn viste een wed strijd in de Kagerplassen. Uit slag: 1 F. Smit 3770 gram-23 stuks, 2 H. Teske 3580-20, 3 G. Harland 1900-8, 4 M. Hoogka mer 1770-6, 5 H. van Alphen jr. 1200-6, 6 W. Boehlee 1190-5, 7 T. v.d. Meer 1070-5, 8 L. Schilthui- zen 990-3, 9 H. van Alphen sr. 440-1, 10 B. Velthuijzen 380-2. Duivensport (1) Postduivenvereniging Leider dorp hield een wedvlucht uit Orleans. Uitslag: 1 H. van Laar; 2, 4, 9 P. Sloos; 3 D. van Seggelen; 5, 7 F. van Heusden; 6 comb. Reyka; 8 B. van Vliet; 10 W. Jacobi. Duivensport (2) De Vriendenclub vloog met 495 duiven uit Orleans. Uitslag: 1 Jvan Seggelen; 2 P. de Jong; 3, 4 W. v.d. Kooy; 5 W. Siera sr.; 6 N. Vogelenzang; 7 J. Brugman; 8 W. Vijlbrief; 9 H. Bodijn; 10 Houweling/Gijsman. Duivensport (3) Met 180 duiven in concours vloog De Blauwkras uit Orleans. Uit slag: 1 F. v.d. Wetering; 2 J. Ro- zier; 3 P. Gijsman en zn.; 4 A. v.d. Holst; 5 P. Landesbergen; 6 comb. V.d. Wetering; 7 P. Brandt8 J. Franken; 9 J. Schipper; 10 P. de Mooy. Duivensport (4) LPC hield een wedvlucht uit Or leans, die tot de volgende uit slag leidde: 1,8G. Jongbloed; 2, 5 J. Staffelen; 3,4,9 N. de Groot en zn.; 6 W. Onstenk; 7, 10 G. van Stein. Duivensport (5) Columba liet de duiven in Or leans opstijgen. Na de landing stond het volgende op het score bord: 1,3,8,9 J. de Jonge2,5,6 C. v.d. Nieuwendijk; 4 L. v.d. Meer; 7 L. Klein; 10 H. Kettenis. Duivensport (6) Met 207 oude duiven hield De Rijnklievers een wedvlucht uit Orleans. Uitslag: 1,3,4,6,9 H. Kok; 2 J. v.d. Wal; 5, 7 Sj. van Goozen; 8 J. Zevenhoven; 10 F. Kiel. Duivensport (7) De Reisduif vloog met oude dui ven uit Orleans. Uitslag: 1 W. Kop; 2 P. Mooten; 3 W. Tol boom; 4, 8 S. v.d. Hoven; 5 A. Noordermeer; 6, 7, 10 W. v.d. Hoogt; 9 Penseel/Van Iter son. Duivensport (8) De wedvlucht van Het Oosten uit Orleans leverde het volgende resultaat op: 1,3,4, 8 H. Adali; 2,10 B. van Putten; 5 A. Pracht en zn.; 6 L. v.d. Nieuwendijk; 7 W. v.d. Nieuwendijk; 9 J. Smit. Fancy fair Het Lidwinahuis aan de Zoeter- woudsesingel organiseert woensdag een fancy fair, met een rommelmarktdiverse spel letjes en een kinderspeelhoek. Om half vier en vijf uur wor den er poppenkastvoorstellin gen gegeven. De opbrengst wordt gebruikt om de vakan ties van de kinderen te finan- cieren.De fancy fair duurt van drie tot negen uur. De ingang is bij het schoolplein aan de Lammenschansweg, tegenover de apotheek. Kinderfilms De kinderfilmmiddag van K&O, Oude Vest 45, bevat woensdag een serie tekenfilms met beken de stripfiguren en een komi sche film met Laurel en Hardy. Aanvang half drie. Bijbelhuis Het Rijdend Bjijbelhuis van het Nederlands Bijbelgenootschap doet deze week het Morskwar- tier aan. Verkrijgbaar zijn verschillende bijbeluitgaven. De wagen staat donderdag avond van zeven tot negen uur op het Diamantplein. Emin The Emin Foundation, een ge nootschap dat zich naar eigen zeggen bezighoudt met belang rijke levensvragen, organiseert woensdagavond een lezing in het Anthonius Clubhuis aan de Lange Mare. De avond begint om acht uur. Donderdagavond is er weer een bijeenkomst van The Emin Foundation in et Anthonius Clubhuis. Begint ook om acht

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4