Steeds Verkiezingen voor personeelsraad in AZL uitgesteld "Yiijwilligerscentrale moet blijven bestaan Conflict rond deelnemen vakbond Boekendieven aangehouden Vurig pleidooi ambtenaar Gijselaarsbank komt terug op Rapenburg Gemeente paalt vrijwilligerswerk af Lubbers komt naar Leiden "Ontruiming kraakpand uitstellen" Foutje van schoorsteenveger Sen met ftctwnb btadbteeld 'Hoorzitting nodig over financiën gemeente' DINSDAG 7 JUNI 1983 LEIDEN - Het Academisch Ziekenhuis Leiden krijgt voorlopig geen nieuwe personeels raad. De verkiezingscommissie heeft gisteren, na langdurig overleg met het dagelijks bestuur van de personeelsraad, besloten de verkiezingen die op donderdag 9 juni zou den plaatsvinden, niet door te laten gaan. Reden voor dit besluit: negen kandidaten zouden pas na hun kandidaatstelling hebben bekend gemaakt ook namens de vakbond Abva/Kabo op te treden. Vandaag krijgen alle medewerkers van het Academisch Ziekenhuis en Rijksuniversiteit Leiden hier over een brief in de bus waarin het uitstel wordt bekend ge maakt. De personeelsraad in het AZL is te vergelijken met een on dernemingsraad Twee zittende leden van de perso neelsraad Evert van Seggelen en Jos Kaldenhoven - beiden had den zich ook weer verkiesbaar gesteld - zijn woedend. "Na heel lang zoeken hebben ze nu dan eindelijk iets gevonden. Dit is de zoveelste hak die het dagelijks bestuur ons wil zetten. Iedereen wist dat negen van de 27 mensen die zich kandidaat hadden ge steld voor een kiesgroep, tevens actief lid waren van de vakbond. In onze omgeving keek niemand verwonderlijk op toen wij met een programma kwamen waar de Abva/Kabo zich achter schaarde". De voorzitter van de personeels raad, J.H.M. Souverijn, zei gister- LEIDEN Een 33-jarige Leide- naar en zijn 31-jarige vriendin zijn gisteren aangehouden voor diefstal en heling van een aantal boeken. De man werd bij V&D betrapt met vier onbetaalde boe ken op zak. Bij nader onderzoek bleek de vrouw twee andere boe ken te koop aan te bieden bij een tweede-handswinkel. Ook deze boeken waren van diefstal af komstig. middag na afloop van de verga dering dat het allemaal heel sub tiel ligt. "We hebben niets tegen die mensen. Ik heb ook geen moeite met het lidmaatschap van een vakbond, ben ik zelf ook, - weliswaar van een andere - maar de presentatie had anders moe ten zijn. Dit verstoort het beeld. Je kunt niet achteraf de bond er bij halen. In het najaar zullen we de procedure opnieuw moeten beginnen". Desgevraagd zegt hij: "Ja, dan kan de vakbond ook met kandidaat- lijsten komen, maar wel vooraf'. Al enige tijd worden Kaldenhoven en Van Seggelen, zoals ze dat zelf noemen, als "de dwarsliggers" van de raad beschouwd. Zij stel den zich op als een min of meer zelfstandige fractie. Voorzitter Souverijn zegt over het tweetal in een interview in het tijdschrift van het AZL en Medische Facul teit: "Het had ook zeker zijn voordelen. Doordat ze ons vaak het vuur aan de schenen legden, werden we gedwongen nauwge zetter en bewuster onze eigen koers te bepalen. Maar ander zijds moet ik toegeven dat er veel ruzie en herrie is geweest, wat soms uiterst storend was". Kaldenhoven moet om dit ant woord lachen. "Het gaat er alle maal heel amateuristisch toe in deze raad. Het bestuur stippelt de weg uit en wij als leden mo gen slechts "ja" zeggen". Hij haalt nog even procedure rond de voordracht van het PvdA- raadslid Kerling voor het be stuur van het AZL boven tafel. "In de kranten heeft steeds ge staan dat de personeelsraad te gen deze benoeming was. Dat is helemaal niet waar. Slechts en LEIDEN - De Gijselaarsbank komt na de vernieuwing van het Kort Rapenburg weer op zijn huidige plaats terug. De meer derheid van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening bleek hiervan een voorstander. Alleen D'66-raadslid Hoekema was een uitgesproken voorstander van verplaatsing van de bank naar het toekomstige Rembrandtpark (N oordeinde/Weddesteeg). Het was vooral het vurige pleidooi van stedebouwkundige ir. Piret voor het behoud van de uit 1920 daterende bank op-haar plaats aan het (Kort) Rapenburg, dat de raadscommissie overtuigde. Pi ret noemde de naar burgemees ter De Gijselaar genoemde bank onder meer 'een voorbeeld van grote creativiteit' en 'een vak technisch hoogtepunt van met selwerk' en hij wees op het kunsthistorisch en stedebouw kundig belang. De gemeentelijke deskundige somde een aantal omstandighe den op, waardoor de bank op haar huidige plaats het best tot haar recht komt. Andere plaat sen in de stad zouden aan dezelf de voorwaarden moeten vol doen, vond Piret, en zo'n plaats was er feitelijk niet. Hij had di verse lokaties bekeken, maar geen van alle was zo geschikt als de huidige. Raadslid Van der Molen (PvdA) opperde aanvankelijk om de bank nabij het Leidsch Dagblad, op de brug over de Trekvliet, te plaatsen. In de voorgevel van het gebouw van dit dagblad zijn ook scheppingen van dezelfde vorm gever (Willem Brouwer), die de Gijselaarsbank ontwierp. Maar Van der Molen vond het ook best als de bank blijft waar die staat en daarbij sloten Karstens (CDA), Bakker (WD), Van Lint (PPR) en Van der Putten (PSP) zich aan. Van der Putten - in het verleden een tegenstander van handhaving van de bank - zei de bank nog steeds niet mooi te vin den, maar gaf onomwonden toe zich door Piret te hebben laten overtuigen. Wethouder Waal (PvdA) zei ook het slachtoffer ge worden te zijn van de overtui gingskracht van Piret. Wel benadrukte Waal dat de bank weer gebruikt zou moeten wor den. Wellicht kan de bank zo ver anderd worden gedacht wordt aan een terras op het water in de vorm van een houten plankier aan de achterzijde van de bank dat zij weer functioneel wordt, maar daarover was de commissie niet enthousiast. Bovendien is het heel goed mogelijk dat de monumentencommissie het ob ject tot monument verklaart en dan zijn wijzigingen geheel uit den boze. kele leden waren tegen en het toeval wil dat deze lieden ook de dienst uitmaken". Van Seggelen: "De voorzitter be moeit zich met de meest onzinni ge dingen. Hier, kijk deze brief. Een schrijven aan het AZL-di- rectoraat Sociale Zaken waarin Souverijn melding maakt dat het analytisch personeel, waartoe ik behoor, te veel betrokken is bij het werk van de overlegorga nen". Vrijheid "Gelukkig zitten er nog redelijke mensen in de directie", vervolgt hij zijn verhaal. Directeur Socia le Zaken, J.J. Overeem schrijft terug: "Tot onze spijt kunnen wij uw "mededeling" aan het perso neel van CKCL dat slechts twee leden van het analytisch perso neel zich kunnen verplichten een functie in de personeelsraad, bond enz. aan te gaan, niet on derschrijven. Het staat immers alle personeelsleden- vrij zich, zonder enige belemmering on zerzijds, kandidaat te stellen bij de verkiezingen voor de perso neelsraad. Het resultaat van die verkiezingen hebben wij vervol gens af te wachten. Ook hebben personeelsleden de vrijheid vak bondsactiviteiten, van welke aard èök, ter hand te nemen". Van Seggelen: "Kijk, zolang dit soort dingen gebeuren, functio neren we beslist niet als een on dernemingsraad. In zo'n orgaan is het namelijk heel normaal als je een vakbond als klankbord hebt. De tijd voor de nieuwe ver kiezingen zullen we nu nog beter benutten door heel veel propa ganda te maken. Dit kan zo niet langer". i Kaldenhoven: "Dit is de zoveelste hak die het dagelijks bestuur ons wil LEIDEN De Leidse Vrijwilli- gerscentrale moet blijven be staan om te bemiddelen tussen vraag en aanbod van vrijwilli gerswerk, cursussen te houden en nieuwe initiatieven van vrij willigers te ondersteunen. Alle twee de betaalde krachten van de centrale moeten zich met deze taken bezighouden. De coördina tie van 'De Schakel', die begelei de kamerbewoning voor psy chiatrische patiënten verzorgt, zou dan ook in een a twee jaar afgebouwd moeten worden. 'De Schakel' kan dan bijvoorbeeld onder de hoede van de Stichting begeleidende woonvormen ko men. Dat staat in de nota vrijwilligersbe- leid die de gemeente deze week uitbracht. Volgens de gemeente moeten de opvattingen over vry- willigerwerk herzien worden, zo als dat door de jaren heen steeds gebeurd is. "Er zijn nieuwe ideeën over het werk gekomen en bovendien maken de bezuini gingen een nieuwe zienswijze nodig". Via de nota moeten de njeuwe opvattingen gestalte gaan krijgen in het gemeentebe leid In Leiden ligt het aantal vrijwilli gers minstens tussen de 7.000 en 8.000. Deze mensen financieel belonen is volgens de nota niet mogelijk. In principe komen al leen verzekeringen, onkosten vergoedingen en deskundig heidsvergoeding voor subsidie in aanmerking. De gemeente wil verder stimuleren dat vrijwilli gers invloed kunnen uitoefenen op het beleid van een instelling. Vrijwilligerswerk mag echter nooit het werk vervangen dat an ders door een beroepskracht had worden gedaan. Daarom wil de gemeente een toet singscommissie instellen die be paalt wat nog wel en wat niet meer vrijwilligerswerk is. In die commissie zitten de vakbond, werkgeversorganisaties, ge meente, vrijwilligerscentrale, ar beidsbureau en de sociale dienst. Inspraak op de nota vrijwilligers- beleid kan tot 3 augustus worden geleverd. Daarna zal de gemeen teraad de nota vaststellen. LEIDEN - Minister-president Lubbers komt volgende week naar Leiden. Hij zal woensdag 15 juni het woord voeren op een bij eenkomst van de Leidse afdeling van zijn partij, het CDA. Deze openbare vergadering wordt gehouden in de Stadsgehoorzaal en begint om acht uur. Lubbers spreekt om negen uur. De avond wordt muzikaal omlijst door het jeugdkoor Zuid-West onder lei ding van CDA-raadslid Hans Karstens, die de gemeenteraad overigens binnenkort verlaat. LEIDEN - De PSP vindt dat de ontruiming van het gekraakte pand Scheepmakerssteeg 2, waartoe de Haagse rechtbank vo rige week besliste, tenminste uit gesteld zou moeten worden. PSP-raadslid Van der Putten heeft de burgemeester gevraagd eerst overleg te plegen met de commissie voor politiezaken. Van der Putten wil de kwestie ook bespreken in de raadscom missie voor ruimtelijke orde ning. Volgens het raadslid be staat er onduidelijkheid over de bestemming, die de eigenaresse aan het pand wil geven. Van der Putten heeft de indruk dat er een winkel in kunstnijverheidsarti- kelen gevestigd zal worden, ter wijl volgens het bestemmings plan Pieterswijk detailhandel op deze plaats niet is toegestaan. Van der Putten wijst er ook op dat de krakers van het pand zich ver moedelijk tegen ontruiming zul len verzetten, ook langs juridi sche weg. Dat zou uitstel van de ontruiming rechtvaardigen, meent het raadslid. Hij herinnert aan het collegeprogramma, waarin staat dat 'grootschalig po- litie-optreden niet dan met in stemming van de burgemeester en zo mogelijk na overleg met de commissie geschiedt'. LEIDEN - Een Haagse schoorsteenveger zou gisterochtend de schoor steen van een woning aan de Sitterlaan vegen. Daarbij vergat hij echter de onderkant van de schoorsteen af te stoppen, zodat alle roet in de huiskamer terecht kwam. De ruzie die daarop tussen bewoners en schoorsteenveger volgde, moest door de politie worden beslecht. De schoorsteenveger zag daarna van een rekëhing af en betaalde een scha devergoeding. De Gijselaarsbank, die wegens de vernieuwing van het Kort Rapenburg tijdelijk verdwijnt, maar op de huidige plek zal terugkeren. (Foto Holvast» Redactie; Bart Jungmann Jaap Visser Aftakeling Hoe groter de mond, des te klei ner de kans op een prent. Vol gens Madeion Cramwinckel uit Rijswijk gaat deze 'vlieger' zeker binnen de Leidse stadspoorten op. Terwijl een collega-automobilist schel dend vrijuit ging, moest de Rijswijkse haar beleefdheid bekopen met een wegsleepbon van 166 gulden plus een par keerbon. Cramwinckel zat vorige week op koopavond in de Marepoort aan de Lange Mare. Haar auto stond tegenover het café op een invalidenparkeerplaats. Een agent van de motorbriga de kwam, zag en bracht het wegsleepteam van Van de Ameele in actie. Op het mo ment dat Madeion de Mare poort uitstapte, waren de 'weg- sleepbrigadiers' net bezig om de achterwielen van haar auto in de boeien te slaan. Vriendelijk en beleefd vroeg zij of er nog wat te regelen viel en of de zaak kon worden terug gedraaid. Dat kon niet meer en haar auto verdween in de ta kels. De foutparkeerster werd verzocht om nog even in haar auto te stappen om haar voor wielen recht te zetten. Dat was wat makkelijker takelen. Cramwinckel voldeed aan dit verzoek en stapte vervolgens bij de bestuurder en bijrijder in de cabine om naar het poli tiebureau af te reizen. Cramwinckel: "Ik wilde een praatje beginnen, maar werd gewoon afgesnauwd. En dat terwijl ik de beleefdheid zelve was omdat ik gewoon wist dat ik fout was geweest Ook op het politiebureau werd ik afge snauwd". Na enig aandringen kreeg Cram winckel uiteindelijk te horen waarom juist haar auto was weggesleept en bijvoorbeeld niet de achter haar auto gepar keerde wagen die eveneens ten onrechte een invalidenpar keerplaats is beslag nam. "Vol gens de politie was de eigenaar van die auto er net op tijd by- geweest. Maar omdat ze die wegslepers niet voor niets la ten komen, hebben ze mijn au to maar genomen, ook al stond die nog niet in de klemmen. Pech gehad, dacht ik toen en heb het er verder maar by laten zitten". De auto van Madeion Cramwinckel hangt in de takels met de voorwielen in een scheve stand. Maar 'de beleefdheid zelve' zou deze lastige takelhouding zelf corrigeren waarvoor zij met een wegsleep- en parkeerbon werd beloond. (F0to Dirk Ketting» Daar kreeg zij spijt van toen zij in de Marepoort terugkeerde. "Daar hoorde ik dat ze eerst die andere foutgeparkeerde auto wilden wegslepen. Maar ze deinsden er voor terug om dat de eigenaar een grote bek gaf, waarna ze mijn auto na men. En fk gaf dus geen grote bek en dat heb ik moeten be kopen met een parkeer- en een wegsleepbon. Achteraf heb ik eigenlijk behoorlijk spijt van mijn beleefdheid". Volgens politievoorlichter Dick Graveland is een 'grote mond' alles behalve een afdoend mid del tegen strafvervolging. "Een grote mond werkt eerder ave rechts", zo is de ervaring van Graveland. "Dat die mevrouw misschien onhoffelijk is be handeld, is natuurlijk nooit goed te keuren. Ook een over treder moet beleefd te woord worden gestaan. Ik ken dit ge val niet, maar wanneer zij in derdaad op het bureau is afge snauwd, dan hierbij mijn excu ses. Voor de rest hou ik het er gewoon op dat zij pech heeft gehad en dat die automobilist achter haar behalve een grote mond ontzettend veel geluk heeft gehad". En waarschijnlijk heel dikke spierballen. J.V. Kwartierstaat Ze heeft het bijgehouden in een kasboek: precies veertig keer is mevrouw E.J.M. van Leeu- wen-Strijbosch in de afgelopen twee jaar van IJmuiden naar Leiden gereisd. Doel van haar tripjes was steeds het gemeen te-archief aan de Boisotkade. Een lijvig boekwerk is het tast bare resultaat van het daar ver richte speurwerk. Daarin de 'Kwartierstaat van Ma ria Sasburg en genealogie Sas burg'. Genealogen zijn mensen die hele stambomen uitzoeken. En als ze een kwartierstaat ma ken dan wordt niet alleen de rechtstreekse afstamming ge volgd, maar ook waar het verleden van de vrouwen in de familie ligt. Gevolg is een soort omgekeerde pyramide en in dit geval is Maria Sasburg het topje. Mevrouw Van Leeuwen: "Ik kwam er achter dat Maria Sas burg, een voor mij tot dan on bekende overgrootmoeder, in Leiden geboren was. Een echte Leidse bovendien, want veel van haar voorouders waren ook Leids". Ze keek er nogal van op, zo'n Leids familieverle den te hebben. "Dat was echt een complete verrassing voor mij. Een totaal nieuw aspect. Dat komt: mijn moeder is al heel jong overleden. Er was dus geen sprake van mondelin ge overlevering". Om uit te leggen wat zo leuk is aan genealogie maakt me vrouw Van Leeuwen even een uitstapje naar een Gelders dorpje. Ook daar was zij voor de geschiedenis Sasburg. "Ik liep daar over een paar kilome ter lange dijk van de kerk naar het stadhuis. Je keek vandaar uit op de Utrechtse Heuvelrug en het is dan toch zo'n gek ge voel als je beseft dat je voorou ders daar ook gelopen hebben met datzelfde uitzicht". Hoewel ze blij is dat het karwei geklaard is, vindt mevrouw Van Leeuwen het jammer dat het er op zit. "Het was zo fan tastisch werken in Leiden op het archief. Alles mooi bijeen en altijd was een goed inge werkte ambtenaar bereid je er gens mee te helpen". Voor geïnteresseerden heeft me vrouw Van Leeuwen nog wel wat vruchten van haar arbeid over. Ze woont in IJmuiden aan de Zeeweg 321. Echte Lei- denaars lopen volgens haar een beste kans een voorouder tegen het lijf te lopen. Niet op de Zeeweg, maar in de kwar tierstaat van Maria Sasburg. B.J. Klein links: LEIDEN - De fracties van PPR, PSP en CPN willen dat de ge meente een hoorzitting organi seert over de financiële proble men van Leiden. De kleine linkse partyen achten een funda mentele discussie over de door het rijk opgedrongen bezuinigin gen dringend gewenst. "Steeds nijpender wordt de vraag in hoeverre we als gemeentebe stuur verantwoordelijk kunnen zijn voor deze afbraakpolitiek", zo schrijven dè raadsleden Van Lint, De la Mar en Brands aan de collega-raadsleden. Hun voorstel luidt een inspraakavond/hoorzit ting te organiseren, waar elke Leidse burger of organisatie zijn mening kan geven over de finan ciële problemen van de gemeen te. B en W zouden een schrijven moeten verspreiden, waarin de problemen en de mogelijke ge volgen uiteen worden gezet. Daarin zou onder meer ingegaan moeten worden op de gevolgen voor de koopkracht en de ver mindering van het aantal ar beidsplaatsen. De drie partijen komen met hun initiatief, nadat B en W onlangs aantoonden dat er de komende jaren opnieuw - ten derde male fors bezuinigd moet worden. Zonder nieuwe bezuinigingen zou in 1987 een tekort van twaalf miljoen gulden te verwachten zijn. PPR, PSP en CPN wijzen erop dat by de vorige bezuinigin gen al rake klappen vielen. De lasten voor de burgers werden verhoogd en de dienstverlening van de gemeente terugge schroefd, waarby vele arbeids plaatsen verloren gingen. "Wij zijn echter van mening dat de huidige bezuinigingswoede in Den Haag niet veel anders is dan een afbraakbeleid, voor een be langrijk deel ingegeven door po- litiek-ideologische motieven. Daarbij komt dat de bezuinigin gen voor een onevenredig groot deel afgewenteld worden op de gemeenten. By ons rijst dan ook de vraag in hoeverre we als ge meente door kunnen gaan met het doorgeven van bezuinigin gen van een falend rijksbeleid", aldus Van Lint, De la Mar en Brands.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3