Alarmsysteem op Voor schotense schoolgebouwen Gemeentehuis vertoont ernstige verzakkingen Oude kliniek mogelijk studentenhuis AGENDA In strijd tegen diefstal en vandalisme Tegen wens van gemeente twee woningen verkocht Oegstgeest stopt overleg met 'Haaswijk' Benzinedieven gearresteerd Fietser gewond "Morsebellaan kan écht niet" ZOETERWOUDE - Wanneer er geen maatregelen worden getrof fen zal het uit 1870 stammende Zoeterwoudse raadhuis over een aantal jaren instorten. Het monu mentale gebouw vertoont sinds de nieuwbouw van enige jaren geleden steeds grotere scheuren. Met name aan de rechter achter kant is het verval van het raad huis duidelijk zichtbaar. De oorzaak van de scheuren, die het gevolg van verzakkingen zijn, ligt bij de verbouwing van het raadhuis. Toen werd aan de achterzijde een beerput gegra ven zonder dat de op ongeveer twee meter afstand gelegen muur werd ondersteund. Door het graven sloeg de fundering weg waardoor het gebouw is gaan "lopen". Onder het raad huis bevond zich water dat de damwand wegspoelde. Burgemeester Houdijk van Zoeter- woude gaf gisteravond tijdens de vergadering van de commissie van openbare werken zijn secre taris opdracht uit te zoeken waar het precies fout is gegaan. Vol gens het progressieve commis sielid De Graaff is destijds bij de verbouwing van het raadhuis overwogen de oude muren te on- derheien. Van dit plan werd vol gens hem afgezien omdat het te kostbaar was, Het oude deel van het raadhuis steunt nu op een soort metalen ring. Om de ver zakkingen te stoppen zal waar schijnlijk veel geld moeten wor den neergeteld, zo werd gister avond verwacht. In eerste instantie heeft men het langzaam naar achter zakkende gebouw getracht in bedwang te houden door zand op de plaats van de weggeslagen fundering te proppen. Dit blijkt niet afdoende te zijn geweest. "Het wordt al leen maar erger", concludeerde een deskundige gisteravond. Acuut Ook aan de binnenkant van het raadhuis zijn de verzakkingen duidelijk te constateren. Een kast op de kamer van burge meester Houdijk wordt regelma tig bijgeschaaft omdat de deur klemt. In de commissiekamer op de begane grond loopt de tafel schuin af. Houdijk zei schert send dat "het aan de kwaliteit van het behang is te danken dat het gebouw nog staat". De Zoeterwoudse commissieleden wandelden gisteravond langs de scheuren en geschrokken werd de noodzaak van een grondig on derzoek ingezien. Dit 11.500 gul den kostende onderzoek moet uitwijzen welke maatregelen het zakkende monument kunnen redden. Over de hoogte van de kosten van de te nemen maatre gelen valt nog niets te zeggen. Van acuut gevaar voor het ge- DINSDAG 7 JUNI 1983 DINSDAG Leiden Hoek Vijf Meilaan/Boshuizerkade: start avondvierdaagse. 18-19 uur. VTL - Voorschoterweg, start avondvier daagse, 18-19 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, 'Tirez sur le Pianist' van Francois Truffaut, 20 en 22.15 uur Kapelzaal K&O-gebouw - film 'Le der- nier metro' van Francois Truffaut, 20 Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor bui tenlandse jongeren. 19-20.30 uur, aan sluitend soos, muziek of film. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Waaggebouw - concert door het Madri gaalkoor en het Blazersensemble Sempre Crescendo, 20.30 uur. Warmond gemeentehuis - ordening. 20 i Oegstgeest gemeentehuis - 19.30 uur. ruimtelijke Ambtenaar Van Duin kan zelfs zijn vinger in een scheur in de buitenmuur van het gemeentehuis steken. meentelij k personeel is overi gens nog geen sprake. Sommige commissieleden sugge reerden gisteravond olijk dat te veel bestuurskracht en het ge wicht van de nieuwe burgemees ter aan het verval van het Zoeter woudse ambtenarenhuis hebben bijgedragen. VOORSCHOTEN - Om de gigantische schade door inbraak en vernielingen in te perken worden de Voorschotense lagere scholen en twee kleuterscholen beveiligd met een alarmsysteem. Vorig jaar werd voor maar liefst 150.000 gulden schade aangericht aan de gebouwen. De gemeente weet echter nog niet of er een alarmsysteem moet komen met sirene of een stil alarm. WOENSDAG i rommelmarkt, 15- K&O-gebouw - kinderfilmmiddag, 14.30 Waaggebouw - concert door het kamer- muziekgezelschap 'C-dur', 20.30 uur. Hooglandse kerk - pauze-orgelconcert, Patricia van Duuren. 12.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Tirez sur le Pianiste', 20 en 22.15 Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Gol ven' van Anette Apon, 20 en 22.15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, soos en sport, 15-17 Uur; cur sus stijldansen. Voorschoten Ambachts- en Baljuwhuis, vergadering i de raadscommissie De Vlietschool wordt het meest bezocht door vernielzuchtigen. Gemeente-ambtenaar C. Bonnema vindt dat elke maatregel goed is om de inbraken en vernielingen tegen te gaan. De situatie loopt volgens hem de spuigaten uit: "Er zijn scholen waar twee keer per jaar de gehele elektronische apparatuur moet worden vervan gen". De Vlietschool en de lagere scholen in Noord Hofland wor den volgens hem het meeste be zocht door vernielzuchtigen. Zo is enkele weken geleden in scho lencomplex Noord Hofland de elektronische apparatuur meege- OEGSTGEEST Het oude hoofd gebouw van de Jelgersmakliniek in Oegstgeest wordt in de toe komst misschien gebruikt voor huisvesting van studenten. De stichting Leidse Studentenhuis vesting is op dit moment aan het onderzoeken of het gebouw daarvoor geschikt gemaakt kan worden. Dat vertelde de Leidse monumenten-ambtenaar Van der Weijden desgevraagd. Het oude hoofdgebouw van de Jel gersmakliniek aan de Rhijngees- terstraatweg verkeert in een zeer slechte staat. De eigenaar van het pand, de gemeente Leiden, staat dan ook voor de vraag of er gere noveerd dan wel gesloopt moet worden. Voorlopig is er gekozen voor behoud van het pand. Het pand heeft volgens Van der Weijden niet zo'n monumentele waarde, maar is wel karakteris tiek voor Oegstgeest. Overigens wordt op dit moment nog nage gaan of het nu wel of geen monu ment is. Het gebouw doet mo menteel dienst als stafsecreta riaat van de psychiatrische kli niek. Leiden en Oegstgeest is er veel aan gelegen het pand te behouden. Oegstgeest staat overigens niet te springen om het pand op de monumentenlijst te krijgen. Het kasteel Oud-Poelgeest, waarvoor de restauratieplannen al jaren op de plank liggen en dat toch op de monumentenlijst staat, is de re den voor die terughoudendheid. "We willen niet nog zo'n molen steen om onze nek", aldus een gemeentelijk woordvoerster. Wat er precies gaat gebeuren met het oude hoofdgebouw van de Jelgersmakliniek wordt pas dui delijk als de stichting Leidse Studentenhuisvesting het onder zoek heeft afgerond. Hoelang dat nog gaat duren is nog niet be kend. VOORSCHOTEN - Ondanks een nadrukkelijk verbod van de gemeente Voorschoten heeft de Voorschotense aannemer Niersman twee wonin gen verkocht die hij binnenkort wil gaan bouwen aan de Jacob van Heemskercklaan. Dit heeft wethouder Van Dalen (WD) gisteravond bekend gemaakt tijdens de vergadering van de raadscommissie voor financiën. De aannemer doorkruiste met de verkoop de plannen van de gemeente die de achttien te bouwen woningen aan plaatselijke woningzoekenden wilde toewijzen. Dit omdat de woningen, die een prijs moeten opbren gen vanaf 159.000 gulden, een goede mogelijkheid bieden aan Voor schotense burgers om door te stromen. Voordat de gemeente echter hier aan toe kon komen plaatste de aanne mer een advertentie waarin hij de woningen te koop aan bood. De gemeente verbaasde zich in grote mate over de advertentie, niet in de laatste plaats omdat de gemeente de grond nog niet eens had verkocht en de gemeente bij de verkoop van de grond duidelijke voorwaarden wilde stellen over de toewijzing van de woningen. Ze reageerde echter niet direct op de advertentie omdat ze dacht dat de aannemer de markt voor de woningen wilde peilen, zegt gemeentesecretaris De Graaff. Toen de gemeente echter duidelijk werd dat reeds twee gegadigden een koopcontract hadden getekend greep ze in en stelde ze de voorwaarde dat de overige woningen door de gemeente moeten worden toegewe zen. De twee gegadigden die reeds een contract hadden getekend be hoeven-dat contract niet te annuleren, vindt de gemeente. OEGSTGEEST - Het college van B en W van Oegstgeest heeft be sloten het periodiek overleg met het bestuur van de bewo nersvereniging Haaswijk voor lopig op te heffen. Dit uitstel heeft te maken met de kritiek die het verenigingsbestuur on langs via de pers uitte over het door de gemeente uitgebrachte volkshuisvestingsplan en de structuurschets 'Haaswijk'. Wethouder Van Hazel, die kort na de perspublicatie tijdens de vo rige raadsvergadering zijn te leurstelling niet onder stoelen of banken stak, deelde dit gis teravond tijdens de raadscom missievergadering van openba re werken mee. Van Hazel: "Er is tussen ons bei den een vertrouwenscrisis ont staan. Verder overleg zal pas ge voerd kunnen werden als het bestuur van de vereniging zich heeft beraden over de toekom stige positiebepaling". In de ogen van het college eist de vereniging zich met betrekking tot de Haaswijkplannen een te grote rol op en bedient zij zich te veelvuldig van de pers zon der daarbij vooroverleg te heb ben gevoerd met de gemeente. OEGSTGEEST - De rijkspoli tie heeft vannacht omstreeks half een op een parkeerter rein aan de Frans Halslaan in Oegstgeest twee Oegstgeeste- naren aangehouden die ben zine uit personenauto's sta len. Een van de twee daders beken de onmiddellijk, de ander echter weigerde tot nu toe zijn daad toe te geven. Maar ook andere scholen krijgen geregeld ongewenst bezoek. De ene keer worden alleen enkele ruiten ingegooid en worden boe ken stukgetrapt, de andere keer nemen de dieven kostbare appa ratuur mee. Bonnema meent dat het over het algemeen jongeren zijn in de leeftijd van 12 tot 18 jaar die de scholen bezoeken: "Het zijn geen beroepsmisdagi- gers", voert hij aan, "want die ne men geen genoegen met een pla tenspeler en een eenvoudige ra dio". Pakkans Hij kan dit echter niet bewijzen omdat hij nog nooit een jongen in de kraag heeft gevat. Hetgeen voor wethouder Marselis en de groepscommandant van de rijks politie, J. Remmelzwaal, een re den is om te pleiten voor een stil alarmsysteem. Bij dit systeem is de pakkans groter dan bij luid alarm, vinden zij. Dit omdat bij het betreden van de school auto matisch een signaal overgaat bij de centrale meldkamer van het beveiligsbureau. Deze belt op zijn beurt de politie en die kan stilletjes langsrijden en de die ven in de kraag grijpen. "Boven dien kan ze de schade dan op hen verhalen", merkt de wethouder op. "Dit terwijl ze bij luid alarm het hazepad kiezen", aldus een consulent van een beveiligings bureau. "Niemand blijft inbre ken wanneer er een keiharde si rene loeit". Raadslid mevrouw Ten Hoopen (WD) vindt de grootte van de pakkans echter niet belangrijk. Zij voelt meer voor een luid alarm. In dit geval gaat drie mi nuten lang een sirene loeien waardoor de buurt gealarmeerd wordt en geacht wordt de politie op te bellen. Bovendien treedt een zwaailicht in werking. Ze ge looft dat dit systeem verniel zuchtigen afschrikt: "Als ze we ten dat een gebouw beveiligd is zullen ze geen ruitje ingooien". De man van het beveiligingsbu reau weerlegt haar woorden: "Door geen enkel alarmsysteem kan* worden voorkomen dat mensen een ruitie ingooien", zegt hy. "Wel kan worden voor komen dat mensen het interieur kort en klein slaan of videoappa ratuur meenemen, wat momen teel vaak gebeurt". Ambtenaar Bonnema gelooft dan ook dat de gemeente er finan cieel beter van wordt wanneer het alarmsysteem wordt aange legd: "De verzekering is bereid de kosten te betalen van de aan schaf van het systeem", zegt hij. "Dit behoeft de gemeente dus geen geld te kosten. Het levert al leen maar geld op omdat het pre ventief werkt en mensen af schrikt". Hij verwacht dat aan het begin van het volgend schooljaar kan wor den begonnen met de aanleg van de alarminstallatie. Overigens worden slechts twee kleuter scholen aangesloten op een alarmsysteem omdat de overige kleuterscholen binnen anderhalf jaar worden samengevoegd met lagere scholen tot zogeheten ba sisscholen. Warmond Gemeentehuis - vergadering van de raadscommissie voor financiën, 20 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 3 juni ot 10 juni door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; Apotheek Noord-Hofland, Thorbeckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. VOORSCHOTEN Een 21-jarige Voorschotenaar heeft gistermid dag rond kwart over vijf een ge broken heup opgelopen toen hij op de Leidseweg in zijn woon plaats door de auto van een 52- jarige plaatsgenote werd aange reden. Het ongeluk gebeurde op de kruising bij de zilverfabriek. De fietser kwam uit de richting Leiden en de automobiliste wil de vanuit Voorschoten links-af de weg naar De Grote Vink in slaan waarbij ze de fietser over het hoofd zag. OEGSTGEEST - De keuze van B en W van Oegstgeest om de toe gangsweg naar deelgebieden vier en zeVen van het bestem mingsplan Haaswijk 'Morsebel laan' te noemen is gisteravond niet gedeeld door de raadsleden van de commissie openbare werken. De straatnaamgeving is noodzakelijk, omdat in deze deelplannen binnenkort met de bouw van woningen zal worden begonnen. Vooral CDA-commissielid Van de Bend-den Ouden vond de naar de Morsebelpolder genoemde laan geheel niet passen. "In ieder woordenboek staat dat een mor sebel een 'vieze vrouw' is. Dan kunnen we toch moeilijk kiezen voor een 'Vieze Vrouwenlaan'. Elke andere naam is dus beter dan de door het college voorge stelde". De andere leden waren wel gevoe lig voor dit pleidooi van Van de 'Bend en kozen daarom toch voor de naam 'Kleyn Proffijtlaan'. De ze naam, genoemd naar het op die plek gelegen landgoed 'Kleyn Proffijt' wilde het college van B en W aanvankelijk niet. Wethouder Van Hazel: "Wij von den de naam wat provocerend overkomen. Daarom viel onze keuze bij gebrek aan inventivi teit op 'Morsebel'." Tijdens de komende raadsvergadering van 23 juni zal over de naamgeving van deze weg definitief besloten worden. Van de Bend-den Ouden: "Morse bel betekent vieze vrouw, daar kun je toch geen laan naar noemen". (Foto Wim Dijkman) LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is met toegestaan Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Directie: G. Koopman Adj.dir N. Quakernaat Commentaren R D Paauw. W. F, J. Wirlz en A A. v.an Brussel Rubriekchets J. Kroon (stad) B W. T Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin./buit ,/ec J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) tel. 071-144941, tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo,

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2