Het Britse redelijk alternatief Polhuis wil dominees in de politiek Vuurproef nieuwe Alliantie "Pastoraat en politiek niet tegen elkaar uitspelen" Film over leven van John Lennon en Yoko Ono DINSDAG 7 JUNI 1983 De neiging om het afscheidscollege, dat Karei van het Reve na 26 jaar hoogleraarschap in Leiden vorige week vrijdag uitsprak, in vijf hoofdstukjes te splitsen en die alle vijf, als belangwekkende citaten met een inleidend en afsluitend woordje van mijzelf een week lang als „leentrijfels" op te voeren („co lumnisten stelen van dieven", was de omschrijving van mijn arbeid die iemand mij vandaag doorver telde), zal ik met aan hoogmoed grenzende zelfverloochening weer staan, maar terwille van hen die de totaalrede over een poosje in Tira de zullen lezen lijkt het me toch nut tig dat ik hier de voetnoten plaats die daar zeker zullen ontbreken. Neem bijvoorbeeld deze passage: „Overleg met mijn collega proxi- mus was alleen nodig wat de vast stelling van de college-uren betreft. Verder belde ik hem wel eens op en liep ik bij hem langs. Hij had het hoog in het hoofd en had bij curator- ren een secretaresse los weten te krijgen. Toen ik een keer bij hem kwam was die secretaresse bezig met het zetten van een datumstem pel op een aantal flessen wijn die hij had aangeschaft. Ik was onder de indruk, want ik had nog nooit een fles wijn durven kopen en een secretaresse had - en heb - ik nobit gehad. Dat een door de overheid be taalde secretaresse zich bezig hield met het verzorgen van de particu liere wijnvoorraad van haar chef bevreemdde mij enigszins, want wat zuinigheid met overheidsgel den betreft vind ik alleen in Drees sr. mijn evenknie. Mijn collega pro- ximus legde mij uit dat als hij dat werk niet door zijn secretaresse liet doen, dat hij het dan zelf zou moe ten doen. Door het haar te laten doen won hij tijd die hij weer voor de wetenschap kon gebruiken. Zijn verklaring vond ik heel redelijk, maar zij bevredigde mij toch niet helemaal. Zelf dacht ik niet aan wijn of secretaresses". Enzovoort. VOETNOTEN (1) Een „collega proximus" is de naas te ambtgenoot van een hoogleraar. De betreffende hoogleraar was prof. Van Schooneveld, die tegen woordig in Amerika doceert. Hij leek inderdaad op iemand met een wijnvoorraad en een secretaresse. Dat Karei van het Reve wat zuinig heid met overheidsgelden betreft alleen zijn evenknie zou vinden in Drees sr. is opschepperij. Neem Drees jr., de man van wijlen DS'70. Iemand die bij hem in de buurt woont was het opgevallen dat hij altijd „een halte te vroeg" uit de tram stapte, en het laatste stukje naar zijn huis liep, hoewel daar de volgende halte was. Mijn zegsman begreep dat niet, totdat hij ontdek te dat bij de halte waar Willem Drees jr. altijd uitstapte een zone eindigde, zodat hij één strip uit spaarde door de laatste halte te gaan lopen. De zuinigheid van een echte Drees dus, maar ook de eer lijkheid van een echte Drees, want de meeste Nederlanders zouden die ene halte er gratis bij hebben ge pikt... „Ik behoor niet tot de oudere heren die vinden dat de tegenwoordige studenten slechter zijn dan die van een kwart eeuw geleden", zei Karei van het Reve verder nog in zijn af scheidscollege. „De onjuistheid van dit soort uitspraken (zoals: de jeugd wordt steeds losbandiger, de zomers worden steeds natter, de rij ken worden steeds rijker en de ar men steeds armer) wordt eigenlijk al bewezen door hun ouderdom, zo als al uit een paar steekproeven blijkt. Wij schrijven nu 1983. Gaan we zes tien eeuwen terug naar het jaar 383, dan zien we dat in dat jaar de bekende Afrikaanse schrijver Au- relius Augustinus klaagt dat de losbandigheid van de studenten in Carthago afschuwelijk en buiten sporig is, foeda et intemperans, en dat die studenten zich gedragen mira hebetudine, met een wonder baarlijke stupiditeit. (Conf. V, 8). Precies dertien eeuwen later, in 1683, vinden we bij de Italiaanse auteur Lorenzo Magalotti ijl zijn Lettere Famïliari de vaste overtui ging dat de Italiaanse zomers Steeds kouder worden. Leopardi, bij wie ik deze interessante plaats geciteerd vond (Pensieri XXXIX), merkt op dat als dit soort bewerin gen op waarheid berustte Italië on dertussen de temperatuur van Groenland moest hebben bereikt. Mijn indruk is, dat het percentage domme en het percentage slimme studenten ongeveer gelijk gebleven is. Alleen bekent men de eigen dom heid en onwetendheid eerder dan dertig jaar geleden. Wat wel veran derd is, is mijn eigen reactie op de ze dingen. Toen ik nog studeerde was iedere domme medestudent een bron van vreugde en hovaar dij. Nu is een domme student een bron van smart en schuldgevoel. Als een student een stuk schrijft waarin hij het heeft over de univer siteit van Columbia of de universi teit van Sorbonne, of wanneer, zo als me laatst gebeurd is, een stu dent beweert dat Byron enige tijd in Oberhausen heeft gewoond - het duurde enkele minuten voor ik wist waar die fout vandaan kwam - dan heb ik het gevoel dat het mijn schuld is dat iemand zulke dingen VOETNOTEN (2) Die universiteiten heten Columbia en Sorbonne (de laatste werd ruim zeven eeuwen geleden gesticht door Robert de Sorbon), het zijn geen aardrijkskundige namen, en By ron heeft nooit in Oberhausen ge woond, maar nam, als Lord, „sein Sitz im Oberhaus ein", zoals het Engelse Hogerhuis in een Duitse en cyclopedia heet... De ontmoeting is inmiddels beroemd geworden. Die keer dat Roy Jenkins, leider van de SDP, in het trein station van Peterborough Dennis Healey, de tweede man van Labour, tegenkwam. Beide heren waren bij toeval tegelijkertijd naar het stadje afgereisd om er reclame voor hun partij te ma ken. Healey gaf Jenkins een hand, en sprak de wens uit: „Ik hoop dat het bij de verkiezingen slecht met u gaat". Jenkins antwoordde: „Ik hoop dat het met u nog slech ter gaat". Waarna het tweetal tevreden zijns weegs ging, elk in de wetenschap de krant van de volgende dag te hebben gehaald. Jenkins zal van deze Monti Py- thon-achtige ontmoeting meer voordeel hebben gehad dan Healey. De leider van de So ciaal Democratische Partij krijgt naar verhouding weinig aandacht bij de verkiezingen, en als hij die aandacht wél krijgt, gaat het vrijwel steeds om weinig flatteuze berichten. Dan wordt er weer geschreven dat hij het succes van de Alliantie SDP-Liberalen in de weg staat. Of dan staat er, dat het er nog om zal hangen of hij in zijn kiesdistrict, Hillhead in Glasgow, de meerderheid haalt, en dus, dat het niet zeker is, dat hij na 9 juni in het Lager huis terugkeert. Het zijn spannende verkiezin gen, voor Jenkins, voor zijn partij, de SDP, en voor de Alliantie. In de vroege ochtend van 10 juni zal het duidelijk worden: óf de Alliantie is er dan in geslaagd de derde poli- - tieke stroming in Engeland te worden, óf de doorbraak is (vermoedelijk voor altijd) mis lukt. Kort overzicht van de gebeurte nissen tot dusver. Eind 1981 besloten de SDP, een groep be houdende Labour-leden die genoeg hadden van de verlink sing van hun partij, en de Libe ralen, een oude, gerespecteer de partij, die echter te klein is om in de Britse politiek veel in vloed te kunnen laten gelden, tot samenwerking. Het plan was op zichzelf briljant. De SDP beschikte met mensen als Roy Jenkins, Shirley Wil liams, David Owen en Bill Rodgers over een aanzienlijke regeer-ervaring, en de Libera len onder David Steel hadden overal in het land hun regiona le organisaties en gestaalde ka ders zitten. De combinatie daarvan zou voor de Britse kiezers, toch al moe van steeds weer de keus tussen Conservatieven en Labour, aantrekkelijk moeten zijn, zo was de gedachte. Aanvankelijk leek dat te kloppen. De met veel elan gepresenteerde „der de stroming" schoot in de opi niepeilingen pijlsnel omhoog, en kwam eind '81, begin '82 zelfs op 50 procent. Vanaf dat moment ging het ech ter mis. Liberalen en SDP'ers begonnen in de regio ruzie te maken over de vraag wie in welk district kandidaat na mens de Alliantie zou worden bij verkiezingen (de leiders hadden namelijk afgesproken dat die districten gelijkelijk zouden worden opgedeeld), en de Falkland-oorlog deed de rest. De aandacht van het land was met één klap van het nieuwe politieke verschijnsel wegge nomen. In de emotionele La gerhuisdebatten van die tijd kwamen de Liberalen en de SDP er nauwelijks aan te pas, en toen de oorlog gewonnen was, was Margaret Thatcher gelijk de populairste premier sinds Winston Churchill. Sindsdien is het nooit meer echt lekker gegaan met de Alliantie. De interne ruzies werden wel iswaar beslecht, en nu en dan werd er wel eens een tussen tijdse verkiezing gewonnen, maar de „Schwung" van het begin wilde er maar niet meer in komen. Paniek Toen premier Thatcher begin mei verkiezingen uitschreef, moet dat voor lichte paniek in de gelederen van de Alliantie hebben gezorgd. Liberalen en SDP'ers stonden in de peilin gen samen op nog geen 20 pro cent van de stemmen, en er was nog maar net een oplos sing gevonden voor het pro bleem wie de Alliantie zou moeten leiden. Roy Jenkins, David Owen, David Steel, John Pardoe en Shirley (foto AP) huize van Steel is het afgelo pen weekeinde dan ook afge sproken, dat de Liberale leider nog meer het brandpunt van dë campagne van de Alliantie zal worden, en dat Jenkins, om met een bekende Nederlandse politicus te spreken, wat „in de luwte" zal blijven, en zich op zijn eigen district zal Het was nog helemaal niet duide lijk hoe die oplossing (de popu laire David Steel leidt de cam pagne, en de ervaren Roy Jen kins geldt als kandidaat voor het premierschap) bij de kie zers zou aankomen, toen de campagne al moest worden op gestart. ken is, dat het dubbele leider schap niet goed bij het electo raat is aangekomen. Enquêtes hebben aangetoond dat, als David Steel alleen als leider van de Alliantie zou zijn geko zen (dus ook als beoogd pre mier), dat dat dan veel extra stemmen zou hebben opgele verd. Bij strategiebesprekingen ten Geloofwaardig De niet erg grote populariteit van Jenkins (die mag bogen op een indrukwekkende politieke en bestuurlijke ervaring, maar thans wat uitgeblust lijkt) is niet het voornaamste pro bleem van de Alliantie. Dat probleem is: hoe bereiken we, dat de kiezers ons geloofwaar dig vinden, en een stem op ons niet als weggegooid beschou wen? Peilingen (tot begin juni) tonen aan, dat de Alliantie op onge veer 20 procent van de stem men mag rekenen. Dat is, als gevolg van het districtenstel sel, goed voor een magere 10 tot 20 (van de 650) Lagerhuisze tels. Ónder die omstandighe den kiezen veel mensen, die wellicht best wel voor de Alliantie voelen, niet voor die Wat David Steel cum suis moe ten zien te bereiken, is het zo genaamde „bandwagon-ef fect", een geleidelijke groei in de peilingen zodat het electo raat op 9 juni het idee krijgt de Alliantie nét over de cruciale drempel (35 procent) te kun nen helpen die zorgt voor een grote vertegenwoordiging in het Lagerhuis. De Alliantie heeft enkele dingen mee. Daar is allereerst de grote persoonlijke populariteit van Steel, er is de redelijke en be schaafde manier waarop cam pagne wordt gevoerd (voor me nige Brit een verademing bij de grove manier waarop La bour en de Conservatieven el kaar te lijf gaan), en er is het minstens even redelijke en be schaafde programma. Dat programma houdt het mid den tussen het links-radicale manifest van Labour en het niet minder maar dan réchts- radicale gedachtengoed van mevrouw Thatcher en haar volgelingen, en zou dus zowel voor gematigde Labour-aan- hangers als gematigde Tory's aantrekkelijk moeten kunnen zijn. Proteststem De Alliantie moet proberen (en heeft daar sinds kort ook haar strategie op gericht) de protest stemmen te pakken. Van men sen die altijd Labour hebben gestemd, maar nu voor het ul tralinkse programma van deze partij, met zijn terugtrekking uit de EG en zijn eenzijdige kernontwapening, terug schrikken. En van mensen die altijd Conservatief hebben ge stemd, en zelfs wel een rege- nng-Thatcher-II willen, maar dan geen regering die op een overweldigende meerderheid in het Lagerhuis steunt. Omdat ze bang zijn, dat „Maggie" dan helemaal niet meer te houden De vraag of dat lukt, zal bepalen of de Alliantie als een soort iets vergrote Liberale partij in het nieuwe Lagerhuis komt, dan wel als een stroming die niet meer over het hoofd kan wor den gezien en die het poten tieel rijke centrum in de Britse politiek gaat bezetten. Een commissie van hervormden en gereformeerden gaat op ver zoek van het dagelijks bestuur (moderamen) van de hervormde synode de vraag bezien, of een predikant een politieke functie mag vervullen. Aanleiding tot dit verzoek is de vraag van het hervormde syno delid dominee A. Polhuis (Koog aan de Zaan) om het artikel in de kerkorde te schrappen waarin wordt bepaald, dat predikanten geen zitting mogen hebben in de Tweede Kamer, de provinciale staten of de gemeenteraad en dat ze ook geen andere staatsrechte lijke functie mogen bekleden. Doen zij dat toch, dan moeten ze ontheffing uit hun ambt vragen. Het synodebestuur had de Zaanse predikant meegedeeld, dat bij de vaststelling van dit artikel in de kerkorde twee argumenten een rol hebben gespeeld. Ten eerste: het geestelijke ambt is niet te verenigen met een politieke functie; ten tweede: de combina tie van pastorale arbeid en poli tieke activiteiten is ongewenst. Ds. Polhuis (36) vindt de kracht van deze argumenten onvol doende om aan het verbod nu nog vast te houden. Weliswaar mag het ambt van predikant ho ger worden aangeslagen dan het politieke beroep, maar, zegt Pol huis, een predikant mag zich niet onttrekken aan zijn verantwoor delijkheid voor de samenleving. En waarom mag een dominee niet wat andere ambtsdragers, zoals ouderlingen, wel mogen? Ook bemoeit de kerkorde zich hier wel erg met wat de predi kant in zijn of haar vrije tijd doet, meent ds. Polhuis. Hij is het niet eens met het argu ment van het synodebestuur, dat de onrust als gevolg van de poli tieke keuze van de predikant niet heilzaam zou kunnen zijn. Pol huis verwijst in dit verband naar het kernwapenrapport van de sy node. "Pastoraat en politiek mo gen niet tegen elkaar worden uit gespeeld". "Kerk-zijn in een de mocratie betekent, dat alle ver- Synode. Donderdag, vrijdag en zaterdag komt de hervormde sy node op Hydepark in Doorn bij een. De eerste dag wordt gesproken over de noodzakelijke bezuini gingen aan de hand van rappor ten van een speciale commissie en de stuurgroep 'Landelijke or ganisatie'. In deze rapporten worden voorstellen gedaan voor wijzigingen en bezuinigingen binnen de kerkelijke organisatie. Vrijdag wordt verslag gedaan van de voortgang van 'Samen op weg' (toekomstige hereniging van hervormden en gereformeer den) en de gesprekken met het Hervormd Beraad Vredesvraag stukken en het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwape ning (Icto). Ook komen deze dag het rapport over homofilie en een nota over het energievraag stuk (dit laatste in het kader van de brede maatschappelijke dis cussie) op tafel. De laatste dag wordt besteed aan jaarverslagen van onder andere de Generale Financiële Raad en de SMRA (die de ledenadmini stratie van de Hervormde Kerk verzorgt). Beroepen Hervormde Kerk: beroapen te Randwijk M. Baan Putten, tot le- gerpredikant (door de synode) kandidaat J. H. Dekkers Wier den; aangenomen naar Heeren veen J. Huitema Kollum, naar Varsseveld J. Weernekers Leus den; bedankt voor Stellendam C. J. van der Plas Delft. Toegelaten tot de evangeliebediening: me vrouw J. van 't Veen Utrecht, P. G. Vellekoop Lisse en J. van den Lagemaat Utrecht; toegelaten tot de evangeliebediening en be roepbaar: mevrouw A. E. Keu- ning Vianen. Gereformeerde Kerken: beroepen te Venlo H. Henstra Bant-Rutten (NOP); aangenomen naar Duis- burg-Ruhrort kandidaat A. Meek München-Gladbach. Beroepbaar in de Gereformeerde Kerken in Nederland: M. H. Rou- goor (28), die sinds maart 1981 predikant was van de gerefor meerde kerk vrijgemaakt in Bergschenhoek. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Groningen M. J. C. Blok Enschede. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te 's Gravendeel A. G. van der Heijden (vlootpre- dikant) Den Helder; bedankt voor Vlaardingen M. Vlietstra Bunschoten. Dr. A. J. Lamping hoopt op 28 augustus met een dienst in de Vredeskerk afscheid te nemen van de Leidse hervormde ge meente. Hij gaat naar Rotterdam, waar hij de zondag daarop, 4 sep tember, 's avonds 7 uur in de Laurenskerk zal worden beves tigd. Patricia van Duuren, leerling van het Amsterdamse conserva torium, verzorgt morgenmiddag (half 1 tot kwart over 1) het pau ze-orgelconcert in de Hoogland se kerk te Leiden. De Leidse baptistengemeente (Oude Rijn 3) heeft vier zomer- zangavonden georganiseerd. Ze worden gehouden op de zonda gen 12 en 16 juni en 10 en 24 juli, steeds van 7 tot 8 uur. De 'beneden-zestienjarigen' van de jeugdbond van de Gerefor meerde Gemeenten hebben met allerlei acties f. 230.000 bijeenge bracht voor het zendingspro gramma 'Voor alle volken'. Het geld zal worden gebruikt voor de vertaling van het Oude Testa ment in het Izi, een van de talen in Nigeria. De opbrengst werd bekendge maakt op een bondsdag in Lisse. De 'boven-zestiepjarigen' zullen zaterdag in 'De Doelen' (Rotter dam) hun opbrengst afdragen. Geen steun De Remonstrantse Broeder schap zal geen steun verlenen aan het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening (Icto). Op de vraag van het Icto - de tegenhanger in de kerkelijke we reld van het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV) om 'enigerlei vorm van erkenning' heeft het bestuur van de Broederschap geantwoord, dat het alleen ver antwoordelijkheid kan dragen voor organisaties die samen met andere kerken zijn opgericht. Die verantwoordelijkheid komt dan tot uitdrukking in deelne ming aan het bestuur en de fi nanciële bijdrage. Bij organisa ties die uit particulier initiatief zijn voortgekomen, zoals het Ic to, ligt dat anders. Dit is meer het terrein van de individuele leden, vindt het bestuur. Wel kan het Icto - als kerkeraden daarvoor toestemming geven via lectuurtafels informatie ver strekken aan leden en vrienden van de Broederschap. Het is goed, als leden van de Broeder schap met het Icto in gesprek blijven. Daarover wilde de alge mene vergadering van bestuur - die bijeen was in Hoogeveen geen misverstand laten bestaan. Zoals in andere kerken bestaan er ook in de Broederschap uiteenlo pende opvattingen over het vre desvraagstuk. Toen de Broeder schap zich in 1980 had geschaard achter de IKV-campagne 'Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland', richtten leden die het daarmee niet eens zijn de vereniging "Waakt en Weegt' op. Anders denken "De afschrikkingspolitiek van de grootmachten moet absoluut worden afgewezen. Er is een principiële wijziging nodig van het politieke denken en hande len". Dat is het kernpunt in een rapport, dat een studiegemeenschap van de Evangelische Kerk van Duits land gisteren in Bonn heeft aan geboden. Het rapport heet 'Hei- delberger vredesmemorandum'. Volgens de commissie moet in Europa het sein worden gegeven tot een 'veelomvattend afzien van kernwapens'. Een overeenkomst over verminde ring van het aantal raketten, zo als in Genève wordt nagestreefd, is geen aanvaardbare oplossing. De commissie pleit voor een 'intelli gente verkleining van het wan trouwen'. Het streven naar over macht leidt tot oorlog. Er is alleen heil te verwachten van een ge meenschappelijke inperking van gevaren. Politici moeten daarom absolute voorrang geven aan mi litair-technologische vraagstuk ken, het afzien van de 'eerste kernklap' en het instellen van or ganen die de bewapening kun nen controleren. Afschrikking moet worden teruggebracht tot een 'geloofwaardig minimum volgens het principe van de toe reikendheid'. Staking bij de Financial Times nu volledig LONDEN Een staking door een kleine groep bij de Finan cial Times heeft zich uitge breid tot het gehele grafische personeel, zo is vandaag uit welingelicht bron vernomen. Gisteravond besloot de hele groep van ongeveer 300 grafi ci het werk neer te leggen uit protest tegen de beslissing van de directie 114 hunner uit te sluiten van werk en naar huis te sturen. Het blad was al zeven dagen niet verschenen als gevolg van een staking door twintig technici, die er zich tegen verzetten dat de directie de oplage wil vergroten van 150.000 tot 275.000 exempla ren zonder dat daar een sala risverhoging tegenover staat. De bedrijfsleiding stelt daar tegenover dat geen enkele verhoging mogelijk is als niet eerst de produktiviteit is ge stegen. NEW YORK (DPA) - Een film maatschappij van de Amerikaan se 'Entertainer' Johnny Carson is van plan een televisiefilm van drie uur te maken over het leven van John Lennon en Yoko Ono Naar de president van de maat schappij, John McMahon, mee deelde, heeft hij in het weekein de de exclusieve rechten gekre gen van Lennons weduwe. In de film zal de relatie tussen Len non en Ono worden belicht vanaf hun eerste ontmoeting in 1965 tot aan de moord op de ex-Beatle op 8 december 1980 in New York.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13